Soest toen - Soest nu FILMKEURING V.V.V.-nieuws Vrijtlug 1970 Uitgave: Ornlikerij Smit - Soest Bureau voor redactie en adiiiëiiëKlratie Van Wccdestraal 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 19c jaargang no. 19 Het oog gericht op Cambodja Diefstal uit werkkeet Turken bidden bij Arlishock Wir-war-week bij Artishock Integratie St. Joseph- en Bonifaciussehool Kran!en«el<! gestolen Inbraak in kiosk opent Bonanzadorp Moet de filmkeuring worden gehand haafd of opgeheven? Dat is een al vele jaren hangende strijdvraag, die nu door een adviescommissie zedelijkheids wetge ving is beantwoord. Genoemde com missie stelt in een interim-rapport, dat de keuring moet worden gehandhaafd, „gezien de toeneming van in sterke mate seksueel prikkelende taferelen _n naar veler mening nog suggestiever vertoningen van geweld en sadisme om deszelfs wille in films". De commissie maakt echter duidelijk onderscheid tussen jeugdige kijkers en volwassenen. Dat wil zeggen, dat de adviseurs van de minister leeftijdsgren zen willen blijven stellen aan de bios coopbezoekers. De jeugd mag niet alles zien, wat hun ouders wel mogen bekij ken. Maar de ouderen zouden volgens deze uitspraak veel meer mogen zien dan tot nog toe. De filmkeuringscom missie dient zich dan te onthouden van het afkeuren en weigeren van rolpren ten. Hoogstens kan zij vertoning ont raden, want natuurlijk doet zich toch nog altijd de mogelijkheid voor, dat een al te zinneprikkelende film door de politie uit de roulatie wordt genomen op grond van het wetsartikel dat het vertonen verbiedt van afbeeldingen, die aanstotelijk voor de eerbaarheid zijn. Twee aspecten zijn van belang. In de eerste plaats vragen wij ons in ge- moede af, of de zedenverwildering reeds zo ver om zich heen gegrepen heeft, dat de meerderheid van de volwassenen in ons land beslist behoefte heeft aan nog sadistischer plaatjes dan er momen teel at vertoond worden in onze kijk- paleizen. In de tweede plaats dringt zich het probleem op, welke leeftijdsgrenzen wij moeten stellen, als wij onze kinde ren met goed gevolg willen beschermen togen de kwade invloeden van sex en misdaad op het witte doek. I-Iet vaststellen van leeftijdsgrenzen is een zinloze bezigheid, indien dergelijke verderfelijke films toch op de televisie worden vertoond en onze kinderen er op die manier in ruime mate op getrac- teerd worden. Ook a~ brengt een omroen zo'n programma na negen uur op de buis, de kinderen van 35 tot in jaar gaan tegenwoordig niet meer allemaal voor negenen naar bed. Wanneer ls de mens volwassen? Bij 21 jaar noemen we hem meerderjarig. Lichamelijk volwassen is hij zeker met 18 jaar. De huwbare leeftijd voor meis jes wordt al gesteld op 16 jaar. Maar helaas blijkt een aantal volwassenen geestelijk nog onvolwassen te zijn. Daar komt hij, dat wij tegenwoordig nog maar moeilijk op het oog de leeftijden van een aantal jongelui kunnen bepalen. Wie kan precies zeggen, of een meisje 17 is of 19? Jonge moeders zien er soms uit als dochters, maar de jonge dochters maken zich vaak op als oudere zusters. De controle op de leeftijden van het bioscooppubliek is moeilijk, omdat de jeugd geen identiteitsbewijs bij zich hoeft te dragen. Eigenlijk zijn die leef tijdsgrenzen van de filmkeuring nu al een farce. Er wordt door de overheid zelden controle op uitgeoefend. Wie regels stelt, moet kunnen zorgen voor de nakoming. Willen we afgepaste leeftijdsvakken maken, waarin bepaalde prenten wel en andere niet getoond mogen worden, dan zal er ook een soort identiteitsbewijs met de leeftijd moeten komen. Maar dat heeft grotere bezwa ren. Laten we onze kinderen liever vrij, om alle gewenste boeken te lezen, thea ters te bezoeken en dus ook de films van hun keuze te gaan zien, dan kun nen we beter zorgen, dat verderfelijke films niet in ons land vertoond worden. Pornografische boeken laten we immers ook niet vrijelijk verkopen. De adviescommissie zedelijkheidswetgc- ving adviseert het handhaven van de leeftijdsgrenzen van 14 tot 18 jaar, zoals zij nu bestaan. Wc vinden dat, zonder diepgaand onderzoek naar de invloed van de film op kinderen van verschil lende leeftijden, een schijnheilige slag in de lucht. Ieder commissielid kan we ten, dat er nu al 17- cn zelfs 16-jarigcn in de bioscoopzaal zitten als er een film Het ziet er weer niet zo best uit voor onze kindershow in het Openluchtthea ter, maar laten we niet te vroeg wan hopen, misschien wil de regen juist op deze zaterdagmiddag wegblijven en dan valt er veel te genieten. Dan komen jullie toch zeker allemaal, kinderen van Soest? We zullen het nog even vertellen, dat dus op aanstaande zaterdagmiddag, 4 juli is het dan, om 14.00 uur, een dolle kindershow wordt gegeven. We weten, dat er een prachtige oosterse show te zien zal zijn, een paar gekke clowns en dat er ook iemand komt snel-tekenen. Er zijn nummers bij, waar je met open mond naar zult kijken. Verder is het allemaal een verrassing, voor jullie èn voor ons. Nu nog maar blijven door-duimen voor mooi weer, helpen jullie mee? En dan krijgen we maandag a.s. het Bonanza- dorp! Wat is dat fijn! Vijf hele dagen zal daar van alles te beleven zijn, want daar zouden we ook best aan mee wil len doen. We hopen, daf dit evenement, dat voor het eerst in Soest van start gaat, veel succes zal hebben. We vestigen er nog de aandacht op, dat de bustochten van de firma Ten- sen volop aan de gang zijn. U kunt bij ons boeken, alsmede voor dc boottocht jes van de firma Koppe. Allemaal leuk om in de vakantip te ondernemen. Voor de duidelijkheid nog even dit: toegangsprijs per persoon voor het Openluchttheater 0,75, kaartjes in vóór-verkoop bij VVV-Soest en op za terdagmiddag aan de kassa v.a. half twee. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal f 3.75. Buiten Soest per kwartaal 6,75 Verschijnt iedere dinsdag cn vr^dag Cambodja is geen zaak meer voor de Verenigde Staten: de expeditiemaeht is terug in Viëtnam en generaal Lon Nol moet verder maar zien hoe hij het redt tegenover de Noordviëlnamcse troepen die inmiddels in grote delen van het land aardig aan de winnende hand zijn. Hij staat niet helemaal alleen doordat dc Zuidviëtnamese troepen niet mee zijn teruggetrokken, maar die zijn er minder om de Cambodjanen te helpen dan om de Noordviëtnamezen en Viët- eong dwars te zitten. Cambodja is er daarmee wel op voor uitgegaan: van een tamelijk rustig land, dat zoveel mogelijk neutraal bleef, tot een land waarop twee legers vreemde lingen elkaar te lijf gaan - en dan nog wel Viëtnamezen die zonder meer al niet zo gewaardeerd worden. En of dit niet genoeg is gaat intussen bovendien nog een burgeroorlogje door, verweven met het gevecht tussen de ongenode gasten. President Nixon kan rustig een aantal goede punten opnoemen: er zijn inder daad aanvoerwegen :;fgebroken en op slagplaatsen opgeruimd, wat de Viët- cong zal betreuren. Voorlopig zal van uit het oosten Cambodja geen aanval op Zuidviëtnamees gebied ondernomen kunnen worden, zodat de Amerikanen zich rustig kunnen Inschepen. De prijs die hiervoor is betaald moet men niet alleen berekenen aan een drie- tot vier honderd doden en een paar duizend ge wonden. Die prijs is ook dat het Zuid viëtnamese leger dat al moeite genoeg bleek te hebben bij het veilig houden van eigen land, nu ook nog een taak over de grens erbij krijgt. Dat het tot dusver angstvallig wel door de Viëtcong en Noordviëtnamezen als aanvoerlijn gebruikte gebied in Cam bodja en Laos nu ook oorlogsterrein is geworden, waardoor de strijd tot aan de Thailandse grens is gebracht. De Amerikanen laten een grotere oorlog achter dan ze vonden met minder kan sen voor hun bondgenoten (Zuid-Viët- nam en Thailand) en wie zich als zo danig beschouwde (Cambodja en Laos). Is dat een succes?. Als Lon Nols regime in Phnom Penh valt - wat onvermijdelijk lijkt, alleen dc preciese datum is nog onbekend - zal bij de Aziatische landen de indruk zijn gevestigd: kijk, de Amerikanen hielpen even en lieten daarna Cambodja aan zijn lot over. De naam van de Ver enigde Staten wordt daar niet beter van en dc communisten hebben hier mee gratis het aureool gekregen dat ze toch onoverwinnelijk zijn. Nixon mag zeggen dat zijn Cambodjaanse operatie tot zijn volle tevredenheid is verlopen, maar zijn tegenstanders zijn allerminst ontevreden. KANTMAN. Uit een werkkeet in het Soester Veen van bouwondernemer Van Wijnen, werd voor een bedrag yan ƒ170,ontvreemd. In bedoelde keet werd al meermalen in gebroken en gereedschap ontvreemd. Elke zaterdag en zondag komen Soes ter gastarbeiders (er wonen hier onge veer 600) hun gebedsdiensten houden in dc balletzaal van bet Artishockgcbouw. Drie keer per dag om 12.30 uur, om 16.30 uur en om 21.30 uur. U moet eens komen luisteren boven aan de trap naar deze prachtige gezongen gebeden. „Niet iedereen weet dat Jood. Christen en Moslim in dezelfde God geloven. Het ons vreemd in de oren klinkende woord Allah is een samentrekking van het Arabische Al-ilah, d.w.z. de God. De leer, die dc Koran en Mohammed gaf, diende om aan de Arabieren het woord gods in een volledige vorm te brengen, ter aanvulling van wat voorafgaande profeten ais Abraham, Mozes e.a. aan de Joden en Jezus, die dus ook volgens de moslim een profeet was, aan de christelijke wereld hadden geleerd." Zo lezen we in een brochure „Over de ompang met Turkse arbeiders in Neder land" van de Nederlandsch Turksche Vereniging. Het initiatief van Artishock tot deze ge bedsdiensten is genomen or> de discussie avond van 1 juni over de leefhaarheid in Soest. Er was al w«-'"""•- die ideeën heeft over hulp aan gastar beiders. Ook is er in T Werk^rocn Sopst-zuid d;o b«i m^ndo van selecta rr.<;<;c n'Ct wist 1 e> vertellen dan dat mevr. Tnlcma zHi oriënteerde Tenslotto vprtelde Pr. Haart sen dat **pn (gastar beiders van de Oeref. Evan™»1i<^He nlannen had en studeerde op de Mn- bar^medoa^ce aehter"ronden. Ook ver telde hii dat een kerkraad al rPrd~r ruimte bad aangeboden maar dit Was niets geworden. Het AS-trebouw liet. vrij-cent raat tussen de vier pensions die er zijn in Soest. Tijdens onze gesprekken met dc buiten landse werknemers bleek dat er ook behoefte is aan ontsnanning. In Am sterdam draaien sneciaal Turkse films in een bioscoop. Deze kunnen ook ln Soest vertoond worden. Maar wie be taalt. Er ligt hier een prachtige op dracht voor de dit jaar ongerichte Baad van Kerken in Soest. Het is duidelijk dat alle belangstellenden die zich nu versnipperd hebben in diverse comités zich moeten bundelen in één Werkgroep, waarin ook onze Turkse vriend Osman moet zitten. Deze actie mag nJot op nieuw mislukken. wordt vertoond voor „boven de 18". Hoe zal dat worden als straks veel meer wordt geaccepteerd voor vertoning on der het motief dat de „volwassenen" het recht moeten hebben zelf te beslissen wat zij willen zien? Wie houdt dan de oud-uitziende jongeren uit de zaal? Toneelvoorstellingen met blote acteurs en boeken met pornografische inhoud worden in ons land verboden. Waarom dan voor films een uit-zondering ge maakt? Laten we bij de keuring af wijzen wat onzedelijk en onmenselijk is. Dan behoeven we ons over leeftijds grenzen geen zorgen meer te maken. Dan handhaven wij de wet voor ieder een. Tweehonderd leerlingen van de St. Jo- sephschool brengen hun laatste week van dit schooljaar in een tot nog grotere creativiteit aansporende omgeving door, namelijk bij de kunstenaarsvereniging Artishock, die in het aangrenzende ge bouw aan de Steenhoffstraat de scho lieren deze week op kunstzinnige wijze zal bezig houden. Onder deskundige leiding, maar vrijwel geheel naar eigen inzichten mogen de kinderen onder het motto „Wirwarweek" hun artistieke nei gingen botvieren. Onder leiding van schilder Otto Prinsen en beeldhouwer Tom Pauw is gisteren het festijn van start gegaan. Met een inspirerend enthousiasme ging men na het luiden van de bel aan de -•lag met bet versieren van de tuin waar in collectief verband een al van enige kunstzinnige inzichten eetuigende hut werd gebouwd en het hek on kleurrijke wiize met slingers werd versierd. Een fikse regenbui joeg de jeugd om elf uur naar binnen, waar 7.ich de verdere dag de crea+'eve verrichtingen hebben Men ging iiverig aan bet boetseren, schilderen en handwerken. Samen z<ri+en de scholieren zich aan de vervaardiging van een +?en bij twee meier groot schilderii dat met all" andere kunstrwerluktori donderdagavond on een expositie kan worden bewon derd. Het speet de jongens en meisjes voor bet eerst in hun leven dat. school hoofd P. G. Jansen om vier uur de bel ter afsluiting van deze unieke schooldag liet luiden. Verschillende ouders blijken bezwaren te hebben tegen een spreiding van de meisies van de St. Josephschool en de jengens van de Bonifaciussehool over de beide scholen. Zij zijn het niet eens met plannen van de grotere groep an dere ouders om van beide scholen nu gemengde scholen te maken. In verband met deze ontwikkeling heeft het bestuur van de stichting katholiek onderwijs Soest gisteravond een bijeenkomst ge houden in het Verenigingsgebouw, waar de ploblemen tot eer oplossing gebracht moesten worden. De St. Josephschool neemt pas jongens aan na het derde leerjaar. Voor een deel zou dit een ge volg zijn van het feit, dat de school over een te kleine speelplaats beschikt. Men gaat er daarbij van uit. dat de jongens in hun vrije (school)tijd meer ruimte nodig hebben dan meisjes. Nu binnenkort in de gemeenteraad een voorstel tot vergroting van de speel plaats zal worden behandeld, menen vele ouders, dat niets een integratie meer in de weg staat. Inmiddels zijn, nog voor een beslissing over een en ander is gevallen, al twin tig leerlingen van dc Bonifaciussehool naar de St. Josephschool overgeheveld, zij het met een vooropgezet doel. Men hoopt op grond van het op doze wijze overschreden getalscriterium een zesde leerkracht aan de school te kunnen krij gen. Bij "station (Soest-Zuid) kan men een krant kopen, waarvoor men het geld ln een bakje moet deponeren. E. A. v. 't K., de ondernemer moest ervaren, dat niet alleen de kranten, maar ook de beide geldbakjes waren meegenomen. Een sfrop voor Van 't K. van vijftien gulden. In de kiosk aan de Foekenlaap werd ingebroken. Een groot deel van de goe deren werd buiten aangetroffen, maar men kon nog niet nagaan, wat precies gestolen was, omdat de eigenaar niet bereikbaar was. Op maandag 6 juli. om 10.30 uur 's mor gens, zal de heer Piet Ekel, voor kinde ren beter bekend als „Malle Pietje" uit Café Socstdyk aan dc Vredehof straat, vijftig jaar geleden een beroemd kinderprogramma voor de televisie, de opening verrichten van het door de Stichting Jeugdzorg georgani seerde vakantiedorp in Wild-West stijl op de Soester Eng. Optocht Eerder op de ochtend zal een grote groep kinderen zich verzamelen bij het clubhuis „de Vangrail" aan de Beetz- laan vanwaar zij gezamenlijk naar het Bonanza-dorp op de Soester Eng zullen vertrekken. Bij het Bonanza-dorp aangekomen gaan ze zich opstellen voor een optocht door de Eng, waardoor de kinderen, die daar wonen mee kunnen gaan met deze grote groep naar het Bonanzadorp. Malle Pietje Het is niet helemaal toevallig, dat Malle Pietje in de buurt zal zijn van het Bo nanza-dorp, want deze gerenommeerde handelaar in antiek en aanverwante ar tikelen heeft er brood in gezien om op zijn bakfiets een groot aantal prijzen te gaan vervoeren voor de winnaars van de Bonanza-kleurwedstrijd. Van de 4500 lagere school-kindcren uit Soest en Soesterberg zijn deze 40 win naars de gelukkigen, die persoonlijk uit handen van Malle Pietje hun prijs in ontvangst mogen nemen. v.v.v. Na de officiële opening zal het dorp dan op volle toeren beginnen te draaien en kunnen de kinderen bij de kassa hun aktiviteiten-kaarten kopen, om zodoende zelf paard te mogen rijden of een van de vele andere attrakties van het Wild- Wcst gebeuren te kunnen meemaken. Ook kunnen kinderen vanaf zaterdag 4 juli (tussen 9 en 12 uur) en gedurende dc gehele volgende week aktiviteiten- kaarten kopen bij het V.V.V.-kantoor aan de Steenhoffstraat, zodat zij dan in het dorp zelf niet zo lang in de rij be hoeven te staan en direct deel kunnen nemen aan de aktiviteiten. Deze aktiviteiten-kaarten geven toegang tot 8 aktiviteiten en kosten ƒ2,per stuk. Overigens is het dorp als zodanig voor alle kinderen en ouders geheel gratis toegankelijk. Soesterberg, Socstcrvccn Zoals reeds eerder werd medegedeeld zal de firma W. C. Tensen een extra busdienst gaan onderhouden vanaf het Dorpshuis te Soesterberg naar het Bo nanza-dorp en omgekeerd. Op maandag 6 juli vertrekt de bus om 10.45 uur vanaf het Dorpshuis, terwijl het vertrek van de bus op de overige dagen als volgt zal zijn: 8.45 uur Dorps huis; 12.00 uur Bonanza-dorp; 13.45 uur Dorpshuis; 17.00 uur Bonanza-dorp. De Bonanza-expres voor het Soester- veen zal op maandagochtend 6 juli, om ongeveer 10 uur vertrekken vanaf het benzinestation aan de Smitsweg. De dienstregeling van dit vervoermiddel is nog niet exact mede te delen, aange zien dit van de animo zal afhangen en geheel aangepast zal kunnen worden aan de behoefte hiervoor. Dezelfde plaats nu Openingstijden cn tceners Als laatste nog even de openingstijden van het Bonanza-dorp. Deze zijn 's morgens van 9 uur tot 12 uur. 's middags van 2 uur tot 5 uur. 's Avonds zal het dorp ook geopend zijn, maar dan alleen voor teeners in de leef tijd van 14 tot 16 jaar. Deze jongelui zijn elke avond van harte welkom in de bar/saloon van hel dorp, waar o.a. eert disco-bar staat, terwijl ook zij mogen genieten cn deelnemen aan de Rodeo in het Wild-West theater. De toegangsprijs voor de saloon zal per avond 1,50 bedragen. Aldus hoopt de Stichting Jeugdzorg Soest haar bijdrage te kunnen leveren aan een verantwoorde vrijetijdsbesteding voor de gehele Soester jeugd.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1