Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 Dinsdag 7 juli 1970 49e jaargang no. 50 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en adminiMdratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2500 - Postgiro 120150 Het oog gericht op Kralingse hos en Assen Onderzoek in Den Haag cariës kleuterziekte no. 1 Geen spreekuur burgemeester Baarnse Middenstands- avondscbool Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 De heer I(. de Wilde (Prov. Staten) stelt vragen over Engweg Jongen rijdt op verjaardag met nieuwe brommer tegen trein Inbraak in de Meierei te Soesterberg Van Weerden Poelmanweg wordt volgens plan van de gemeente verbeterd Kosten bedragen ongeveer twee ton Natuurwandeling Enquête onder Kerkpad- bewoners naar aanleiding van gemeentelijke reconstructieplannen Inbraak in werkplaats Diefstal in Natuurbad Eiermarkt SOESTER()OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,-. Bu.ten Soest per kwartaal ƒ7,- Verschijnt Iedere dinsdag en vr«da| Het popfestival in het Kralingse Bos kan geen Nederlander ontgaan zijn, zo dapper hebben radio, t.v. en dagbla den er over gerapporteerd. En we hebben dan ook kunnen constateren dal het kennelijk mogelijk is dat een mas sa van vele tienduizenden jongeren kans ziet drie dagen vreedzaam en zelfs heel lief op een klein terrein te bivak keren, zelfs als het niet voortdurend stralende zonneschijn is. De Rotterdamse politie heeft het er ze ker niet druk aan gehad, behalve dan misschien door wat extra-verkeer al heeft dit door zijn spreiding bij lange na niet zo'n chaos verwekt als een simpele interland zonder meer al doel. In elk geval was er geen knokpartij of iets van dien aard en zelfs van vernie lingen kan amper gesproken worden. Er moest wat vuil opgeruimd worden, wat geen wonder mag heten. Het is niet onaardig - of misschien juist wel - om dit massale lieve feest te vergelijken met het ongeveer gelijk tijdig voorvallende feest te vergelijken in Assen. Daar is de nacht voor de T.T.-races weer ontaard in een straat- oorlog compleet met slooppartijen. Dat waren ook jongeren van nu, zij het dat dit niet het soort is dat zich in zeer opzichtige gewaden steekt, met lange ha ren wappert en af en toe binnen de grote tolerante gemeenschap misschien eens uit de kleren stapt als ze daar zin in heeft. Gemeenten die mogen kiezen zullen daar weinig moeite mee hebben als het gaat om öf enige duizenden van deze kortgeknipte en in stevige, alle daagse plunje gestoken sportliefhebbers, of enige tienduizenden wat opzichtiger popaanhangers te gast te krijgen. De Rotterdamse politie heeft niet hoe ven ingrijpen, stond een paar regels terug. Eigenlijk had ze het wel moeten doen wegens het nogal massaal over treden van de opiumwet, waaronder in Nederland het roken van marihuana e.d. valt. De politie was integendeel erg tolerant, zelfs toen de organisatoren met wat prijslijsten kwamen om te voor komen dat de handel wat erg grote winstmarges ging nemen. Een toleran tie die ongetwijfeld van bovenaf ge- inspireerd moet zijn. De Rotterdamse officier van justitie heeft waarschijnlijk geen lust gehad om het hele feestterrein vol dienders te sturen die met scherpe neus de over treders had moeten oppakken. Men vraagt zich dan wel af of diezelfde ma gistraat wat hij tienduizenden in het Kralingse Bos liet doen voortaan nog wel kan vervolgen als het om enkelin gen gaat op een eigengebouwd klein feestje. KANTMAN. De meest voorkomende ziekte bij Haag se kleuters is cariës. Van de 20 gebits elementen zijn er bij de kleuters gemid deld zes door Cariës aangetast. Zeven van de honderd kinderen in de kleuter leeftijd hebben nog een volkomen gaaf gebit. Dit blijkt uit een onderzoek van de Commissie verbetering voeding en tandzorg in Den Haag. Er werden Haagse kleuters onderzocht met een gemiddelde leeftijd van vijf jaar en drie maanden. Over cariësfre- quentie bij Nederlandse kleuters waren tot nu toe vrijwel geen gegevens voor handen. De commissie is enkele jaren geleden ingesteld om o.a. betere voedingsmetho den aan te geven en het tandbederf te bestrijden. Een van de resultaten is dat op de kleuterscholen in Den Haag vrijwel niet meer gesnoept wordt. De commissie heeft ook een onderzoek laten instellen naar de mening van jonge moeders van kleuters over voe dingsgewoonten en tandbederf. De con clusie is dat de ondervraagden zich cr wel degelijk van bewust zijn dat het tandbederf in sterke mate samenhangt met de voedings- en snoepgewoonten, maar dat weten en doen nog altijd ver van elkaar afliggen. Aan belanghebbenden wordt bericht, dat de burgemeester van Soest verhin derd is morgen. 8 juli, zijn wekelijks spreekuur te houden. Geslaagd voor het lidmaaftchapsdiploma de volgende cursisten uit Soest: J. v. d. Beden, mevr. Blomberg-Rademaker, mej. J. Blomberg, mej. B. v. Dorresteyn en J. v. d. Wal. Geslaagd 18, afgewezen 3 kandidaten. De heer K. de Wilde uit Soest, lid van Provinciale Staten voor de Partij van de Arbeid, heeft Gedeputeerde Staten van Utrecht de volgende vragen over de Engweg gesteld: 1. Is het juist, dat in het door uw Col lege In de tweede helft van 1961 ter inzage gelegde ontwerp-streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug door uw Col lege een nieuw tracé, buiten Soest om de zogenoemde weg om de Noord was aangegeven voor een mogelijke nieuwe rijksweg als vervanger voor de huidige rijksweg lb door het bebouwde gedeelte van Soest? Is het eveneens juist, dat Provinciale Staten van Utrecht in het op 29 mei 1962 door hen vastgestelde streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug, mede op grond van de tegen de rijksweg om de noord ingebrachte bezwaren, een tweede mogelijkheid als vervanger voor de rijksweg lb in het plan hebben opgeno men. namelijk de weg over de Soester Eng? Is het ook juist, dat een zeer groot aan tal bezwaarden, na de vaststelling door Provinciale Staten van het streekplan, bij de vaststelling door Provinciale Sta ten, in het plan opgenomen mogelijk heid van de weg over de Soester Eng, geen bezwarer. bij Gedeputeerde Staten van Utrecht hebber, kunnen indienen, zodat Provinciale Staten deze bezwaren bij bun beslissing ook de weg over de Soester Eng in het plan op te nemen ook niet hebben kunnen wegen? Heeft de raad van de gemeente Soest in ziin bij de Kroon ingediend bezwaar schrift tegen het door Provinciale Sta ten vastgestelde streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug inderdaad naar voren gebracht, dat, zolang nog^ geen keuze is gedaan tussen de twee in het streekplan met een geblokte lijn aan gegeven wegen ter vervanging van rijksweg lb door Soestdijk en Soest, onder meer daardoor nimmer juiste ge meentelijke planologische maatregelen kunnen worden getroffen? Voorts, dat dan eveneens geen financiële exploita tie-opzetten op een verantwoorde wijze kunnen worden opgezet en dat de raad verder het standpunt is toegedaan, dat, indien Provinciale Staten van mening zijn, dat nog niet alles omtrent de beide tracé's bekend is, zodat tussen de beide tracé's nog geen keuze kan worden ge daan, eerst die nodige gegevens dienen te worden verzameld en een beslissing dient te worden genomen, alvorens tot vaststelling van het streekplan, c.q. dit onderdeel van het streekplan kan wor den overgegaan? Is tenslotte bij Koninklijk Besluit van 21 juli 1965 uitgesproken, dat sedert de vaststelling van het streekplan belang rijke wijzigingen zich hebben voorge daan met betrekking tot de inzichten De 16-jarige Cornelis van den Ham uit de Bilderdijklaan is Soest heeft vrijdag op zijn zestiende verjaardag niet lang plezier gehad van de bromfiets, die hij 's morgens voor zijn verjaardag had gekregen. Later op de dag zou de ja- Tige zijn voertuig eens gaan proberen, maar ondanks waarschuwingen van zijn moeder om toch vooral voorzichtig te rijden botste hij op de met knipper lichten beveiligde overweg in de Kolo- nieweg tegen een passerende trein. Dankzij het feit, dat de jongen vlak voor de botsing toch nog even kon rem men en daardoor over de kop sloeg, heeft hij het er waarschijnlijk levend afgebracht. Na van de ergste schrik te zijn bekomen, kwam hij tot de gerust stellende ontdekking, dat hij maar enke le schrammetjes had. Tot zijn minstens even grote verbazing kwam hij tot de bevinding, dat zijn splinternieuwe brom mer in geen velden of wegen meer was te zien. Ook werden nergens onderdelen aangetroffen. De treinmachinist heeft trouwens van het ongeluk ook niets gemerkt. Hij stop te normaal bij het station Soest-Zuid. Niemand had evenwel in de gaten, dat de bromfiets aan de trein hing. De trein zette zich even later dan ook weer in beweging in de richting Den Dolder. Maar tweehonderd meter voor bij het station deed de treinmachinist nu een vreemde ontdekking. Zijn trein wilde niet meer verder. Na te zijn mt- gestapt om te zien, wat daarvan wel de oorzaak kon zijn, zag hij de restanten van de volkomen vernielde brommer hangen. De bromfiets had lekkages in het mechanisme veroorzaakt, waardoor j verder rijden op dat moment onmoge lijk was. Bij een inbraak in het pension de Meie- rei te Soesterberg (Amersfoortsestraat) is het afgelopen weekeinde voor een bedrag van 2300,aan de meest uit eenlopende artikelen gestoly. Bij nader onderzoek bleken de dieven onder meer een koekoeksklok, verschillende lampen, antieke koperen kanonnetjes, een olie lamp, een koperen zakketel, een band recorder met enkele bandjes, een oud likeurstelletje, twee Delftsblauwe bor den, een paar flesjes bier en een bedrag van ƒ33,te hebben gestolen. Van de dader ontbreekt elk spoor. Men is bin nengekomen door aan de achterzijde het scharnier van een raam los te schroe ven. omtrent het juiste beloop van een nieu we verbindingsweg tussen Hilversum en Amersfoort, dat daarom naar alle waar schijnlijkheid noch het tracé van rijks weg lb noordelijk van het stedelijk ge bied van Soest, noch het tracé van deze weg over de Soester Eng zal wor den verwezenlijkt en dat in verband daarmee goedkeuring behoort te wor den onthouden aan beide bij het streek plan geprojecteerde wegtracé's van rijks weg lb? Gaarne verneemt ondergetekende, of uw College zich met deze uiteraard beknopte geschiedschrijving ter zake kan verenigingen. 2. Ondergetekende herinnert aan de eerste herziening van het streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug op 2 mei 1968. Bij de toelichting op het voorstel tot herziening merkte uw College op, dat, hoewel bij de vaststelling van het streekplan nog rekening werd gehouden met de mogelijkheid van een rijksweg, hetzij onmiddellijk ten noordoosten van Soest, om Soest heen, hetzij over de Soester Eng, thans (juli 1967) aan een tracé wordt gedacht, dat een geheel ander beloop zal verkrijgen. Aangezien ten aanzien van dit nieuwe tracé nog niet voldoende zekerheid be stond om het op dat ogenblik reeds als een concreet gegeven in de ontwerp- herziening op te nemen, stelde uw Col lege voor de tracé's zowel de weg om de Noord als de weg over de Eng waaraan door de Kroon goedkeuring werd onthouden, van de plankaart af te voeren. Provinciale Staten besloten overeenkom stig uw voorstel. Vloeit uit uw hiervoor vermelde toe lichting op het voorstel tot herziening van het streekplan voort, dat, zodra het beloop van het nieuwe tracé voldoende concreet vast zou staan, uw College Provinciale Staten voor zal stellen het streekplan alsnog met dit concrete ge geven aan te vullen 3. Is de omstandigheid, dat uw college het in vraag 2 vermelde voorstel nog niet aan Provinciale Staten heeft voor gelegd, te wijten aan het nog immer niet voldoende vaststaan van dit nieuwe tra cé Aan welke wijziging in het tracé werd in de jaren 1965-1967 gedacht 4. Houdt het feit, dat uw College aansluitend aan de eerste herziening van het streekplan geen nader voorstel aan Provinciale Staten heeft gedaan ook verband met de mogelijkheid, dat het rijk de rijksweg lb door Soestdijk en Soest niet meer als een weg van rijks belang ziet, reden waarom deze weg se dert 1968 van het rijkswegenplan is ge schrapt Is het tegenover de gemeente Soest naar de mening van uw College rechtvaardig, dat van het rijk geen enkel initiatief meer is te verwachten met betrekking tot de omlegging van de rijksweg door Soest, gezien de volstrekt onhoudbare toestand, welke door deze weg zowel planologische als verkeerstechnische in Soest is geschapen 5. Is uw College, evenals dit in 1962 het geval was, van mening dat op de streekplankaart het tracé van de weg, welke rijksweg lb door Soestdijk en Soest moet vervangen, moet worden aangegeven, in ieder geval zó, dat begin- en eindpunt van die weg aan de rand vande stedelijke bebouwing zijn aan gegeven, waarbij de gemeente Soest het tracé binnen zijn eigen stedelijke gebied moet bepalen Dient dit ook daarom niet te geschieden, omdat deze weg van bovengemeentelijke betekenis moet worden geacht, zijnde een verbinding tussen Hilversum, Baarn, Soest en Amersfoort 6. Indien de vraag onder 5 positief wordt beantwoord, zal ondergetekende Een serie schrikhekken en een met hel gelef verf aangegeven rqbaanverande- ring, maken van de onheilsweg, tijdelijk een wat smallere, maar voorlopig nu al veel veiliger weggedeelte. graag vernemen, of uw College, alvo rens uw beslissing te nemen terzake het u toegezonden bestemmingsplan van de gemeente Soest „Soester Eng Weg over de Eng" overeenkomstig artikel 28, le en 2e lid van de Wet op de Ruim telijke Ordening Provinciale Staten in de gelegenheid zullen stellen hun mening ter zake kenbaar te maken, dit in het bijzonder daarom ook, omdat Provinciale Staten in het door hen op 29 mei 1962 vastgestelde streekplan weliswaar het tracé voor de weg over de Soester Eng als een alternatieve mogelijkheid hebben toegevoegd, echter, zonder dat zij door een ter visielegging vooraf van dat voor- nemen zich van eventuele bezwaren daartegen konden vergewissen. Is uw College afgedacht van het vorenstaande met de ondergetekende van mening, dat door verwerping door de Kroon van beide in het streekplan aangegeven mogelijkheden, in feite een volkomen open situatie is ontstaan, waarin Provinciale Staten, voorgelicht en geadviseerd door uw College, tot een nieuwe beslissing moeten komen? 7. Het is uw College mede door behan deling van het streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug bekend, dat in brede kring over de vraag, of de rijks weg lb door een weg over de Soester Eng moet worden vervangen, aanzien lijke verschillen van mening bestaan. Zoals Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest aan hun gemeente raad schreven: „Reeds vele jaren is de weg over de Eng, een onderwerp van gesprek in onze gemeente. Gesteld kan zelfs worden, dat de weg al geschiedenis heeft gemaakt, zonder dat de aanleg zelfs tot de ge schiedenis behoort." Ongetwijfeld staan grote belangen op het spel, bij de afweging waarvan velen zich betrokken gevoelen. Wil uw College mede met het oog hierop bevorderen, dat de behandeling van deze aangelegenheid, hetzij terzake de goedkeuringsprocedure door uw Col lege van het bestemmingsplan, dan wel terzake de herziening door Provinciale Staten van het streekplan, irt zo groot mogelijke openheid geschiedt? Sneller dan wie dan ook had durven denken is vrijdag, in opdracht, van het ministerie van defensie, begonnen met de verbetering van de Van Weerden Poelmanweg over de vliegbasis Soester berg. In een bocht in deze weg kwamen ver leden maand bij een verkeersongeluk vijf militairen uit de Du Moulinkazerne bij Amersfoort om het leven, terwijl verschillende andere militairen werden gewond. Ook voordien zijn op deze qua construc tie zeer slechte weg versschillende on gelukken gebeurd, waarvan enkele met dodelijke afloop. Het gemeentebestuur heeft dan ook al jaren geleden bij het Ministerie van Defensie, dat deze weg in eigendom en onderhoud heeft, aangedrongen op ver betering van het deel over de vlieg basis, maar steeds tevergeefs. Wel kwam defensie er tenslotte toe om twee verbeteringsplannen te maken, maar tot uitvoering is het nooit gekomen, omdat het ene plan te duur was voor defensie, terwijl het andere niet acceptabel was voor Soest, wilde defensie de weg al thans in eigendom aan de gemeente Soest overdragen. Het gemeentebestuur heeft toen zelf een plan opgesteld en dat aan defensie voor gelegd, maar ook dit plan haalde geen uitvoering. Men besloot eerst een rap port van provinciale waterstaat af te wachten, maar dat moet nog steeds komen. Inmiddels hoeft dat ook al niet meer. Nadat verleden maand vijf militairen hier het leven lieten, besloot de raad van Soest middels een telegram aan de Minister nog eens met kracht aan te dringen op een zeer spoedige verbete ring van de Van Weerden Poelmanweg. Tevens vroeg de burgemeester een on derhoud aan bij de minister. Een dag later mocht mr. S. P. Baron Bentinck al in Den Haag komen. Er volgden vragen in de kamer en nauwelijks een week later blijkt het ineens mogelijk om haast te maken met de verbetering. Gebleken is, dat defensie opdracht heeft gegeven om het plan van de gemeente Soest uit te voeren. De hieraan ver bonden kosten bedragen ongeveer twee ton. Volgens een woordvoerder van het ge meentebestuur mag nu worden ver wacht, dat de gemeente Soest na de voltooiing van de werkzaamheden de weg wel in eigendom zal overnemen. Zondag, 12 juli, bij redelijk weer, wordt door de Natuurwacht „Eemland" een wandeling gehouden vanaf de Treek. Daartoe wordt per fiets om 13.15 uur vertrokken vanaf garage Tensen te Scest. Per auto komenden vertrekken om 14 uur vanaf Oud Leusden tussen de Kerkhoven. Degenen, die in hun auto plaats hebben en degenen, die gaarne per auto zouden willen komen, worden verzocht zich tij dig te melden bij de leider, Dr. W. P. Roelofs, tel. Soest 5473. De deelnemers dienen er rekening mede te houden, dat ook moerassig terrein wordt bezocht. Men is om plm. half vijf weer op Oud Leusden terug. Onder be bewoners van het Kerkpad en enkele zijstraten wordt deze week een enquele gehouden naar aanleiding van de plannen tot reconstructie van het Kerkpad. Zoals door ons gemeld wil de gemeente het Kerkpad van een riolering voorzien, waartegen niemand bezwaar zal hebben, maar tevens een dusdanige verbreding tot stand brengen, dat vol gens een groot deel van de bewoners het landelijk karakter van het Kerkpad verloren dreigt te gaan. In verband hier mede wordt thans een enquete gehou den. in aansluiting op de brief, die de Kerkpadbewoners in april al van het gemeentebestuur hebben ontvangen. In de enquete wordt, onder meer ge vraagd, of men voor of tegen de aanleg van riolering, verbreding van het Kerk pad. de aanleg van trottoirs, de invoe ring van eenrichtingverkeer voor de aanwonenden, de ondergrondse aanleg van electriciteitskabels, waardoor het straatbeeld kan worden veranderd, an dere verandering van het straatbeeld, invoering van een maximum snelheid voor het gemotoriseerd verkeer of hand having van het huidige Kerkpad bij aanleg van de riolering is. De uitslag van de enquete zal nog deze week bekend worden gemaakt. Men zal de resultaten ter kennis brengen van burgemeester en wethouders en ver wacht, dat er ook rekening mee zal worden gehouden. Maandagmorgen bleek in Soesterberg ook ingebroken te zijn in een werk plaats achter Boerboom aan de Amers foortsestraat. Men wist gisteren nog niet precies was er was ontvreemd. In het Soester Natuurbad is tijdens het weekeinde ten nadele van een meisje van de Lange Brinkweg een portemon- naie met 24,een zwemabonnement en een fietssleuteltje gestolen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 65.000 stuks in prijzen van 10,tot 11,Middenprijs 10,50. Prijs per kg 1,67.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1