Van Schalkwijk start het zomerseizoen met unieke aanbiedingen Van Schalkwijk Deze week UTRECHTSE VOETBALFUSIE DOORSMFREN GARAGE BOSBOOM zingende dolfijnen... ^-'3 HET BIJBELS BRUGCEHOOFD van de Assyrische koning Salntanassar DUITSLAND EN ZIJN OOSTERBUREN Officiële KOPPEL Drukkerij Smit VREDESKANSEN NIET GROOT PHILIPS VERLICHTING Een HUISKAMERLAMP voorƒ19,95 Een fleurige KINDERKAMERLAMP voor9,95 Een TIENERLAMP in diverse hippe kleuren voor. ƒ14,95 Een TAFELLAMPJE met textielkap voorƒ19,95 Beter laat dan nooit klaar terwijl u wacht REVEROL SMEERSTATION DOLFINARIUM UTB N.V. Nieuwe opgravingen bij de stad Nimrod leveren vele waardevolle vondsten en gegevens op MedecMWen Gedeelte Smitsweg afgesloten Rapport toekomstig park op de Eng moderne haarstukjes salon Midgetgolfclub „Duin Holers" opgericht Tennistoernooi van L.T.C. Soest Zo vlogen de duiven VERLOOFD, verlovingskaartjes Steenhoffstraat 55 - Soest Telefoon 2906 De fusie vari de afdeling betaald voetbal van DOS, Elinkwijk en Velox is een zaak van lange adem geweest. Al vele jaren geleden is de wenselijkheid daar van genoemd. De zaak ligt bovendien veel minder eenvoudig dan we op het eerste oog zouden denken. Het zijn niet gewoon drie Utrechtse voetbalclubs, elk heeft zijn eigen historie, waardoor een gevoelsmatige binding is ontstaan. Die is bij Elinkwijk wel het sterkst. Het is nog altijd zo, dat de Elinkwijkers zich Zuilenaren voelen, nauwelijks Utrech ters. Een flinke concentratiebeweging is niet alleen in Utrecht, maar vrijwel in het hele betaalde voetbal nodig. Die nood zaak zit hem in het meer bijeenbrengen van de beste voetballers. Dat geldt ster ker dan het meerdere publiek dat men kan trekken. Ajax. Feijenoord, P.S.V. en Twente zijn er de beste bewijzen van dat het publiek op goed voetbal afkomt. Kwaliteiten De nu ontstane F. C. Utrecht zal het in het komende voetbalseizoen moeilijk ge noeg krijgen. De voetbalkwaliteiten zijn niet aanwezig om in de eredivisie ver te komen. De Utrechters zullen blij mo gen zijn als zij zich behoorlijk kunnen handhaven, beter dan D.O.S. in de afge lopen vijf seizoenen. F. C. Utrecht kreeg door de fusie de be- Geen langdurige wachttijd, daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telefoon 3256 schikking over 35 spelers, nadat enkelen al om persoonlijke redenen hadden be dankt voor meer betaald voetbal. Daar van hebben 21 spelers een contract aan geboden gekregen, die vorig seizoen nog bij D.O.S., Elinkwijk en Velox speelden. Men hoopt enkele van de overigen kunnen verkopen, want F. C. Utrecht begint met schulden. Vooral de financiële positie van D.O.S. was slecht. De betaalde afdeling van Elinkwijk kwam het afgelopen succes volle seizoen mooi rond, maar Velox had ook niets in kas. De gemeente Utrecht heeft een flink bedrag ter beschikking van de nieuwe F. C. Utrecht gesteld, waardoor het grootste deel van de schulden kan wor den afgelost. Zware opgave De zwaarste ongaaf staat nu echter voor de deur. F. C. Utrecht zal zich daarbij moeten SDiegelen aan F. C. Twente, dat spoedig na de oprichting uit Enschede en Enschedese Boys trainer Kees Rijvers aantrok, die de ploeg sa men met voorzitter Henk Olijve omhoog stuwde door een uitstekend aankoopbe leid van jonge SDelers. Bij Twente nam men er enkele seizoenen de tijd voor om een ploeg op te bouwen en wat het resultaat was heeft men in de beide laatste comnetities duidein'k gezien. Ook Twente begon zonder geld. Toch kan nu wel worden gesteld dat in Utrecht de basis is gelegd voor een betalende voetbalclub, de op drie na grootste stad in ons land waardig. Dit Utrecht voldoende publiek om finan cieel goed rond te komen, seizoen zal het nog niet lukken, maar als de nieuwe Utrechtse club zich goed en zonder ruzies ontwikkelt., moet het mogelijk zijn dat de F. C. Utrecht over enkele jaren een gevaarlijke tegen- in het dolf in art u m Harderwijk 9 In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u eenuniekeshowvanzeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 6041. stander voor alle topclubs is en mee dingt in de strijd om de plaatsen die recht geven op deelneming in Europacuptoernooi. Voor de komende comnetitie zal Utrecht ten opzichte van D.O.S. in de afgelopen seizoenen vooral meer doelpunten ma ken. Omdat de aanval belangrijk is ver sterkt, vooral door Jan Groenendijk van Elinkwijk, zal de dmk op de defensie minder groot zijn, waardoor het waar schijnlijk door Henk van Ledden verde digde doel beslist geen schietschijf wordt. Een behoorlijk resultaat kan ertoe bij dragen dat er gemiddeld per thuiswed strijd (in het Utrechtse stadion Galgen waard) de minimaal noodzakelijke 12 15 000 bezoekers komen. Dan heeft Utrecht voldoende publiek om finan cieel goed rond te komen. Hierbij maken burgemeester en wethou ders van Soest bekend, dat met ingang van 6 juli 1970, voor een periode van één week of zoveel langer nodig blijkt te zijn, de Smitsweg. alhier, en wel het gedeelte grenzende aan de Nieuweweg, wegens het uitvoeren van enige werk zaamheden voor al het verkeer zal zijn afgesloten. Soest. 3 juli 1970. Met het oog op de aanleg van het toekomstige park op de Eng in deze gemeente is ons in de vorm van een rarmort advies uitgebracht. Ieder die belangstelling heeft voor de inhoud van dit rapport kan daarvan kennisnemen ter gemeente-secretarie, af deling algemene zaken, onderwijs en stadsontwikkeling (geopend van 9.00- 00 uur). D° mngeliikheid bestaat eveneens dit T^nriort. met tekening als illustratie van naar voren gebrachte ideeën, tegen h°taling van 7.50 te konen. Na storting 'on f7,50 op postrekening 8519R tn.v. I*» gemeente Snest (met vermelding raDnort stadspark") wordt het rapport ^gezonden. verwachten dat vele inwoners van rMt rat>nort zullen kennis nemen en ons eventuele suggesties voor 1 september a s. ter kennis brengen. Soest, 7 juli 1970. Rnïmtc'i'ke ordening De burgemeester van Soest maakt be kend dat, burgemeester en wethouders dier gemeente voornemens zijn om, met toeüassing van artikel 17 van de Wet o*"1 Ruimtelijke Ordening, de d.d. 2 mei 19R7 aan de Rijksgebouwendienst te Utrecht voor een termijn van drie jaar verleende vergunning voor een houten barak (t.b.v. het postkantoor Soest) op een terrein gelegen aan de Steenhoff- straat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 3037 met een termijn van twee jaar te verlengen. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stéllen burgemeester en wethou ders voornoemd rechthebbenden op aan grenzende en nabij gelegen gronden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De hierop betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 7 juli 1970. De poging van Bondskanselier Willy Brandt om met zijn Oosterburen, Oost- Duitsland en Polen, tot een betere ver- standhouding te komen loopt niet zo erg vlot van stapel. De Oostduitse regering is bepaald niet zo erg enthousiast en de Polen nemen er geen genoegen mee, dat Bonn alleen de Ober-Neissp-linie als grens wil kennen. Dat Pankow, de zetel van de Oostduitse regering, niet overloopt van hartelijkheid is te begrijpen. Men moet daar de te genstellingen met het kapitalistische Westen zo schern mogelijk toespitsen, wil men eigen bestaan rechtvaardigen! Op last van Moskou, dat aan zijn westgrens liever wat rust heeft China zo roerig is, heeft de DDR in ieder geval de deur open moeten zetten, maar daar binnen is er nog geen gemak kelijke stoel voor Brandt klaar gezet. En ook Warschau doet moeilijk r Brandt de hand der verzoening uitstrekt en wil proberen gedaan te krijgen, dat Duitsland de Oder-Neisse-linie als defi nitieve grens tussen Duitsland en Polen erkent en daarmee dus de gedachte, dat deze „heilige Duitse grond", die thans door Polen bezet is, nog eens door Duits land hernomen dient te worden, prijs geeft. Rijkelijk laat. Nu moet er meteen bij gezegd worden, dat het verzoèningsgebaar rijkelijk laat komt, zo ongeveer een kwart eeuw n.1. nadat de man, die Polen verwoest had en een groot deel van zijn bewoners voor massagraven bestemd loon naar werken kreeg. De grote politieke partijen in Duitsland hebben het nimmer aangedrufd hun kie zers duidelijk te maken, dai er niets anders op zat dan zich te schikken, -n de „verdrevenen" er van te doordrin gen, dat ze zich maar in de Bondsrepu bliek moesten worstelen, in plaats van maar steeds heimwee te hebben naar de „Heimat". Daarmee is bedoeld i'at stuk van Polen, dat de Duitsers al meer dan een eeuw geleden in bezit genomen en verduitst hadden. Bismarck, de „ijze ren kanselier", liet de Polen tenminste nog toe het land uit te gaan. Hitier veegde hen eenvoudig weg! De tijd, waarin men nog kon spreken van Breslau, Ste+tin en Posen is voor bij. Beide partijen schuldig. Maar noch de CDU. de partij van Ade- nauer, noch de SPD, waarvan thans Willy Brandt de leider is, heeft Je morele moed gehad dit de verdrevenen klaar voor Ogen te stellen. Integendeel, ze hebben maar steeds geweigerd de nieuwe grenzen te erkennen, gebruik makend van het kouJe-oorlog-klimaat, waarin ook de strijd tegen de DDR en die om Berlijn zo wel pasten. Dat was een gevaarlijke politiek, want daarmee zaaide men het zaad voor de revanche gedachte, van „we halen het nog wel eens terug." En in die tijd was Willy Brandt zélf burgemeester van Berlijn. Nu merkt hij, hoe uitzichtloos die poli tiek is niet alleen, maar ook hoe vruch teloos en hoe gevaarlijk het is die te genstellingen te handhaven, tegenstel lingen, die niet de eigenschap hebben te vervagen, maar zich toe te spitsen. In rechtse kringen heeft men gepro beerd zoveel mogelijk munt te slaan uit de positie der verdrevenen en daar sprak men zelfs van een „goddelijk recht op de aloude (0 Duitse bodem". Polen vraagt méér. En nu dan eidelijk de regering-Brandt zich bereid verklaart met Polen te on. derhandelen, nu zijn de Polen, na al die iaren wachter) bepaald niet happig. Zij vinden het maar heel gewoon als Bonn de grenzen erkent; daarvoor be. hoeven ze niet dankbaar te zijn. Zij zien deze erkenning ook bepaald niet als een bewijs van goodwill. Bonn lost volger.s hen een oude schuld in, met de betaling waarvan het onbehoorliik lang heeft gewacht. Wil men werkelijk ver beterde betrekkingen, dan zal Brandt met méér over de brug moeten komen. Dan zal men od financieel en econo- misch terrein belangrijke concessies die. nen te doen. Dit alles maakt de positie van Brandt, die voortdurend te maken heeft met de mokkende tegenstand van de CDU van Kiesinger en Strauss, er niet gemakke lijker op. Brandt heeft het moeiljjk. De CDU heeft het Brandt niet vergeven., dat hij door een handige manoeuvre deze grote partij, die zo lang de lakens had uitgedeeld, veroordeelde tot toekijken. Iedere kans wordt benut om hem een stok tussen de benen te steken. Ook nu weer hoort men over „uitverkoop van nationale belangen", al weet ook de CDU heel goed, dat Brandt slechts wil doen wat zi.i allang had behoren te doen. Maar de nartijpolitiek overscha duwt het landsbelang. Daarbij zit Brandt nog omhoog met zijn minister van buitenlandse zaken, Scheel, met wiens benoeming hij eigen lijk de medewerking van de liberalen als regeringsnartners heeft gekocht. Scheels beleid was niet erg gelukkig, maar hii kreeg ook weinig kans met een man, die „zijn eigen minister van bui tenlandse zaken" is. De weg van Willy Brandt gaat bepaald niet over rozen. soesterbergsestr.44 tel 2045 Nimrod, gelegen in noord-Irak ongeveer 40 kilometer ten zuidoosten van Mos- soel aan de Trigris, waar eens de grote stad Kalchu (bijbels Kalach) heeft ge legen. Deze heuvel van ruïnes is het domein van de Britse archeologie, dert de sensationele opgravingen van Austen H. Layards 120 jaar geleden, die zo'n succes waren, dat er een grote tentoonstelling over het oude Assyrië in Londen kon worden gehouden. In 1949 nam de beroemde archeoloog M. E. L. Mallowan hier het onderzoe kingswerk weer op. Deze reusachtige onderneming staat momenteel onder leiding van de direkteur van de British School of Archeology in Irak, David Oastes. Hoofdstad van Assyrië Kalach was in de 9de en 8ste eeuw voor Christus, ten tijde van de Assy rische koningen Assurnassipal II, Sal- manasser III, Triglatpileser III en Sar- gon II, de hoofdstad van dit bijzonder grote en uitgestrekte rijk. Onder Sanherib werd de residentie naar Ninivé verlegd. Uit deze eens zo geweldige, in het jaar 612 v. Chr., tot op de grond toe gelijk gemaakte stad, aan wier ruïnes de Griek Xenophon zonder het te merken voorbij trok, ko men de bijzonder mooie reliëfs, de ge vleugelde stieren, de paleistorens er ivoren kleinodiën, die door Layard en Hormuzd Rasasm werden opgegraven en die momenteel een sieraad zijn voor het Britse museum in Londen. De Britten kwamen hier een machtige militaire nederzetting op het spoor, die door Salmanassar III (858 - 824 v. Chr.) moet zijn opgericht, een fort waarin de wapenmagazijnen, onderkomens van de troepen en residentie in één geheel wa ren ondergebracht. In de archeologie en geschiedenis wordt deze nederzetting als Fort Salmanassar aangeduid. De even energieke als wrede koning Salmanassar III, die Armenië en Syrië veroverde en die om de barbaarse hardheid van zijn oorlogs- en straf expedities bij zijn onderdanen en niet- onderdan enwerd gevreesd, was te vens een groot mecnas. Hij liet niet alleen de bijzonder fraaie bransreliëfs van de paleistorens in de plaats Bala- wat achter maar ook de zo bekende „zwarte obelisken", waarop o.a. de in de bijbel genoemde koning Jehu staat afgebeeld, voor Salmanassar deemoedig in het stof liggend, tijdens een tribu ten-betaling. In Soest is op 1 juli opgericht de Mid getgolfclub „Duin Holers", De oprich ting, die al min of meer in de pen was, volgt op de nationale wedstrijden, die tijdens de Pinksterzondag op de baan bij het Soester Natuurbad zijn gehou den. De propaganda, die bij deze wed strijden voor de midgetgolfsport is ge maakt, is niet zonder resultaat gebleven. Er zijn ongeveer 20 mensen, die zich inmiddels tot een vereniging gegroe peerd hebben. Inmiddels is ook reeds een voorlopig bestuur gevormd. Het be staat uit de heer W. Stroink, Oude Utrechtseweg 13, tel. 3231. voorzitter; H. Steenbakkers. Plasweg 37, tel. 5869, secretaris: J. Zimmerman, Valeriaan straat 45, tel. 7212, penningmeester J. de Groot, Plasweg 23, tel. 3098, wed- strijdcommissaris. Bij deze adressen kan men zich voor nadere inlichtingen vervoegen. Men kan overdag ook terecht bij de heer De Groot op de golfbaan naast het natuur bad. Het is voorlopig de bedoeling, dat de nieuwe vereniging op zaterdagmiddag van drie tot vijf uur en op een nog na der vast te stellen avond gebruik gaat maken van de baan. Bij de oprichting van de vereniging heeft de Haagse vereniging „De Bata vieren" de oprichters van advies ge diend. De Duin Holers is de eerste mid- getgolfvereniging in de omgeving. Het aantal verenigingen is overigens nog niet zo erg groot. Midgetgolf wordt veel al nog alleen als (toeristische) attractie beoefend. Dat is er tevens de oorzaak van, dat vele banen, hoe aantrekkeliik fraai aangelegd ook, niet aan de wedstrijd normen voldoen, want on- danks het feit, dat het aantal clubs ge- ring is, wordt er toch een competitie ge- 1 speeld. Soest beschikt wel over een wedstrijdbaan, zowel wat de uniformi- teit van de hindernissen van de baan ten opzichte van andere wedstriidbanen betreft, als het materiaal van de baan. Er wordt namelijk uitsluitend op gravel gespeeld. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe vereniging zich aansluit bij de Konin klijke Nederlandse Midgetgolf Bond. Volgend jaar (in het seizoen, dat van april tot september loopt) hoopt men aan de competitie te kunnen gaan deel nemen. Dit jaar zal men volstaan met onderlinge wedstrijden en competities. De constributie van de Duin Holers zal nog nader worden vastgesteld. Door deze tributen-betalingen, die over al vandaan kwamen, en de zeer rijke oorlogsbuiten was Salmanassar in staat voor zijn hoofdstad Kalach een zeer groot opgezet bouwplan op te stellen en uit te voeren. In de zuid-oost hoek van de stad tegen de buitenmuur liet hij een ongeveer rechthoekige opper vlakte afzetten en hieromheen aan de binnen- en buitenkant een 8 meter ho ge muur plaatsen die was voorzien van vooruitspringende bastions en aan noord en westkant van een poort. Het gedeelte tusen binnen- en buitenmuur diende als oefenplaats voor de mili tairen, kazerneterrein en paradeplaats. Met troon De buitenste muur was aan de binnen kant voorzien van lange rijen stallen voor de trekdieren van oorlogs- en pro viandwagens, van barakken, koren- er andere voedselopslagplaatsen. Het fort zelf was verdeeld in vijf de len met twee opslagruimten en werk plaatsen met hun gebouwen in het noorden, een zeer uitgestrekte parade plaats met kazernes in het oosten, een magazijn en verschillende kleinere binnenplaatsen in het westen en het uitgestrekte paleis in het zuiden. De wegen die naar de poorten leid den, laten ons ook nu nog duidelijk zien, dat hier dikwijls vele wagens met proviand, oorlogsmateriaal, buit en be- lnstinggoederen zijn langsgereden. De groots opgezette paradeplaats was voorzien van een podium met daarop een troon uit kalksteen gehouwen, waar bij officiële ontvangsten of inspekties van de troepen de koning zelf stond of zat. Interessante berichten Aan 'e noordwestkant van dit plan lag de dienstwoning van de comman dant van de troepenafdeling. Aan de tegenoverliggende zuidzijde bevonden zich twee portalen, die naar de grote troonzaal van het palies leidden en naar de aangrenzende ontvangst- cn woonruimtes van de koning, terwijl aan de westkant de toegangen naar de wa penopslagplaats liepen. Hier bevond zich ook een wijnkelder, zoals bleek uit daar opgegraven kruiken, karaffen en kroezen. Verder werden hier ook res ten van opgeslagen wapens en geschub de leren harnassen gevonden. Deze opgravingen geven een tamelijk duidelijk beeld over de levensgewoon ten, vooral door de vondst van talrijke spijkerschrifttabletten, hoofdzakelijk uit de tijd van Sargon II, die omstreeks 721 - 705 v. Chr. leefde Deze tabletten bevatten gegevens over toendertijd gel dende belastingmaatregelen, levens- en voedingsmiddelen, reparatiematerialen, wijnrantsoenen, die aan de leden van het hof, ambtenaren en arbeiders wa ren uitgereikt. De verschillende soorten wijn waren afkomstig uit Koerdistan. Verder staan op deze tabletten mede delingen omtrent de aflossing van de manschappen en vervanging van uit rustingstukken voor militaire eenheden, en wel in het bijzonder die van het bewakingskorps der koninklijke straat wegen. Eén tablet noemt bijvoorbeeld 370 paarden voor de bezettingen langs de wegen naar Aarapcha (Kerkoek) en Ninivé, terwijl een andere tekst een voorraad van niet minder dan 36.242 bogen vermeldt. Tot de kostbaarste inhoud van de ver schillende magazijnen behoorden zonder enige twijfel de ivoren snijwerken, die de Assyrische koningen sedert Assur nassipal II met bijzonder veel overga ve verzamelden, om daarmee de wan den van hun ontvang- en woonvertrek ken, meubels en zelfs hun officiële pa radeuitrustingen te versieren. Evenals Layard meer dan 100 jaar ge leden heblen ook Mallowan en Oates bij de modernere opgravingen opslag plaatsen gevonden die voor een groot deel met kostbaarheden, die uit Phoenicië kwamen of in Kalach zelfs, hoofdzake lijk door gedeporteerde meesters wer den vervaardigd. Een van de interessanste archeologische ontdekkingen ir het midden-oosten ge durende de laatste jaren hebben wij te danken aan de Engelsen, die hun werk terrein vooral hebben gevonden in de omgeving van de uitgestrekte ruïnestad De tournooicommissie van de L.T.C. is al weer druk bezig met de voorbereidin gen voor het invitatie-B en open C en D tournooi. Dit jaar zal het tournooi gehouden worden in de week van 10 tot 16 augustus op de banen van de Schriks- laan. Hoewel de inschrijvingsbiljetten nog niet aan de clubs in de omliggende plaatsen verzonden zijn, heeft de tour- nooileiding reeds een aantal inschrijvin gen ontvangen, hetgeen wel een indica tie mag zijn van de populariteit, waarin het Soester tournooi zich mag verheu gen. Om voor het eigen tcurnooi goed voor bereid te zijn, nemen vele leden van de L.T.C. Soest deel aan tournooien in de omgeving en behalen zo nu en dan leuke successenen. Wisten mevr. Felix en R. Oosterman twee weken geleden in Bussum bij „De Meent" een tweede plaats gemengd dub belspel te bereiken, afgelopen week wa ren Soester speelsters succesvol in het open C-tournooi te Hilversum van Hil- verheide. Mevr. G. Groart won de eerste prijs dames enkelspel, de dames C. Felix en Y Hofman toonden zich de sterksten in het dames dubbelspel. Zondag werd een wedvlucht gehouden vanaf Survihl Fosses, waar de duiven te 11 uur werden gelost. Afstand 395 km. Door de vereniging „De Vriendschap" werd aan deze vlucht deelgenomen met 155 duiven. De eerste duif arriveerde te 16.34.19 uur, de laatste prijsduif te 17,27.51 uur. Uitslag: E. Veerman 1 10 27. J. Kamer beek 2 4 12 14 18. Altenaar-Reijerse 3 11 13 16 26 28. S.K.B. 5 6. F. Groenestein 7 30. J. Rijksen 8. D. de Zoete 15 25 31. H. Westerveld 17 29. H. Verkerk 19. J. Ruttenberg 20 21. E. Daatselaar 22. P. Taalman 23. J. Kruseman 24. De vereniging „De Zwaluw" nam aan deze vlucht deel met 199 duiven. Aan komst eerste duif te 16.29.41 uur, de laatste prijsduif te 17.14.30 uur. Jac. Wijnands 1 5 18. J. v. d. Brakel 8 12 21 25 26. H. Voskuilen 3 4. B. Roest 6 40. J. Casander 7 27. G. Rijksen 9 11 13 14 16 19 30 39. R. Voskuilen 10 35. C. v. d. Hoek 15 28. A. v. Dorrestein 17 36. Jac Stalenhoef 20 32. P. Rauch 22. E. de Goede 23 29. C. v. d. Lugt 24 31. A. Hooijer 33. G. Visser 34. H. Gorissen 37. A. v. Riet 38. A-Ar* •kirfr Verliefd, Drukwerk voor Iedere gelegenheid, ook voor Uitgebreide collectie Elatflek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2366-5154 In diplomatieke kringen vertoont men een merkwaardig optimisme over d# vredes-idee, die de Amerikaanse minis ter Rogers over het midden-oosten heeft. Enig succes zou te verwachten zijn onder meer doordat de Russische en Amerikaanse standpunten in dit op zicht dichter bij elkaar zouden zijn ge komen. Ook Oe Thant, secretaris-generaal der Verenigde Naties, schijnt hoopvoller ge stemd te zijn, maar waarom eigenlijk? Uitgangspunt van Rogers blijft de be faamde resolutie van de Veiligheidsraad uit 1967. Een stuk, waarmede ieder - behalve de Syriërs om de een of ande re duistere reden - het van harte eens Wat alleen maar betekent dat deze resolutie voor zoveel uitleg vatbaar is, dat ze alleen al door vaagheid onbruik baar is. Maar wat belangrijker is: in 1967 was er nog reden om de problemen met het midden-oosten te zien als een zaak van de regeringen. Inmiddels echter zijn de Palestijnen, die altijd al partij waren, 'e aktief geworden dan dat men ze zo maar over het hoofd kan blijven zien. Maar Rogers richt zich meer tot de re geringen, niet tot de Palestijnen, waar buiten men echt niet meer kan onder handelen. Merken we hierbij op dat juist in Jor danië de regering intussen helemaal ge capituleerd schijnt te hebben voor de guerrilla's en nu regelrecht werkt met oorlog tegen Israël als uitganspunt en dat b.v. president Nasser pocht op de vliegtuigen die hij wel uit de Sowjet- Unie, maar Israël niet uit de Verenig de Staten krijgt, dan wordt het wel moeilijk om te zien waarop het opti misme stoelt dat nu over het midden oosten aan de dag wordt gelegd. Er lijkt minder kans op vrede in plaats van meer.

Soester Courant | 1970 | | pagina 5