Soest toen - Soest nu Vrijdag 10 juli 1070 49e jaargang uo. 51 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Kureau voor redaetie en niloiinisiriitie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2500 - Postgiro 120150 Laatste VRAGEN OVER RIJKSWEG SOESTERRERG - AMERSFOORT Geluidshinder V.V.V.-nieuws PROVINCIES WILLEN WOONBOTEN WEREN voor de Nieuweweg S.E.C. bij bekende tegenstanders ingedeeld Het oog gericht op de Paus en Portugal DE MOED VAN DUBCEK Telef, Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 overstroming SOESTERldlOURANT £5 Abonnement per kwartaal ƒ4,-. Buiten Soest per kwartaal tl.- Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Terwijl een rioleringsbuis de Nieuweweg v; Het lid van provinciale staten, de heer K. de Wilde te Soest, heeft het college van gedeputeerde staten de volgende vragen voorgelegd 1. Bent u met mij van mening, dat de door het Rijk voorgenomen wijzigingen van de rijksweg 23 tussen Huis ter Hei de en de Stichtse Rotonde te Amers foort van zodanig gewicht zijn voor de daarbij betrokken bewoners, dat deze plannen de volstrekte aandacht van uw college verdienen 2. Uitgaande van een positief antwoord op de eerste vraag wil ik graag van uw college vernemen, of u gekend bent in de plannen van Rijkswaterstaat om dat gedeelte van Rijksweg 23 de Rade- makerstraat dat thans Soesterberg vrijwel in twee volstrekt gescheiden stukken verdeelt, te verleggen in de richting van het vliegveld, zodanig, dat het dorp Soesterberg meer als eenheid kan funktioneren zonder de hinder van een het dorp geheel doorsnijdende rijks weg. Indien dit het geval is, wilt u dan kenbaar maken, of deze plannen uw instemming hebben Deelt u niet het bezwaar, dat door een te geringe opschuiving van de weg in de richting van het vliegveld er toch nog te veel huizen tussen die rijksweg en het vliegveld in gesitueerd blijven, zodat voor die woningen de weg een be lemmering blijft vormen om bij de dorpskern te behoren Indien dit bezwaar wel blijft bestaan, heeft uw college dan door contact met de Ministers van Verkeer en Water staat en van Defensie getracht die weg nog verder naar het vliegveld op te doen schuiven, opdat Soesterberg als dorp zo weinig mogelijk hinder van het doorgaande verkeer ondervindt 3. Met betrekking tot de wel zeer in grijpende verbeteringsplannen voor het gedeelte van de rijksweg tussen Soes terberg en Amersfoort is bij mij de vraag gerezen, of deze ingreep, welke voor de bewoners van de huizen aan dit gedeelte van de weg wel bijzonder nare gevolgen heeft, niet rechtstreeks te wijten is aan de bijzonder trage tot standkoming van de rijksweg, evenwijdig aan de rijksweg 23. In het streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug is het tracé van de ontwor pen snelverkeersweg tussen Utrecht en Amersfoort ter vervanging van de hui dige Rijksweg 23 opgenomen. Onderstaande tabel, voorkomende in dit streekplan spreekt op dit punt voor zich zelf. Tabel raming verkeersintensiteiten voor motorrijtuigen 1955 raming 1970 op oude nieuwe wegenstelsel Huis ter Heide - Soesterberg 8600 21.500 11.000 Soesterberg - Lichtenberg 7000 17.500 10.000 In verband met de oefening Reno-Rou- lette is het mogelijk dat in de nacht van 14 juli 1970 een aantal vliegtuigen van de vliegbasis Soesterberg gescrambled worden om intercepties uit te voeren. Hierdoor kan enige geluidshinder ont staan. Als reserve-datum dient de 15e juli 1970. De laatste weken hebben we ons voor al bezig gehouden met kinder-evene- menten. Er was nogal wat te beleven op dit gebied en we hopen, dat vele Soester kinderen van alles wat geboden werd, hebben genoten. In het Openluchttheater hadden we dit maal geen regen, dus we hebben daar vorige zaterdag een fijne middag gehad. De Poppenkast van Otto van der Mie den geeft nu weer op de zondagmidda gen een nieuwe voorstelling onder de titel van „Rinkelkwast". Kaartjes zijn aan het Openluchttheater verkrijgbaar a 1,50. De voorstelling begint om 15.00 uur. We gaan nu eens kijken, wat er voor de ouderen te doen is en dan valt di rect al ons oog op het plaatsje Barne- veld, waar op de donderdagen tot en met 6 augustus een Oud Veluwse Markt wordt gehouden. Ook kunt U getuige zijn van een spannend histories spel op 9 en 16 juli en 6 augustus. Iedereen kent de figuur van Jan Schaf- felaar nog wel, zijn strijd tegen Perrol met de rode hand en... „de sprong van de toren". Wilt U dit alles écht zien gebeuren, dan op naar Barneveld op de genoemde dagen! Watersport-liefhebbers kunnen we waar schijnlijk verblijden met een Piassen- kaart van Loosdrecht. Deze kost maar ƒ0,50 en U ontlocpt, of moeten we zeg gen „ontzeild" de kans op uit de koers raken. We herinneren ook nog eens aan onze service voor Rederij Koppe en de keur van boottochtjes, die TT in dit verband kunt maken. U kunt dus bij ons boe ken en Uw kaartje blijft geldig, indien U, bijvoorbeeld niet kunt reizen op de dag, die U zich had voorgesteld. Ook geniet U voorrang met het door ons verzorgde biljet, zodat U niet in de rij hoeft te wachten op de dagen, dat het ..storm" loopt. Mooie folders van Zeeland kwamen binnen, maar... loopt U eens binnen, want mondeling Is er nog veel meer te vertellen in deze stralende vakantiepe riode. De provinciale besturen van Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht hebben gezamenlijk een brief aan de minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk gezonden, waarin zij voorstel len in een ontwerp-woonschepenwet een regeling op te nemen om de bouw van woonschepen tegen te gaan. De provinciale- en gemeentelijke over heden volgen met grote zorg de sterke toename van woonschepen in de onmid dellijke nabijheid van stedelijke centra èn het gebruik van woonschepen als tweede woning (weekend- en recreatie verblijf). Het valt te verwachten, dat vooral in de recreatiegebieden het aantal woonsche pen steeds groter zal worden. Vooral vanuit een oogpunt van landschaps- schoon rijzen daartegen ernstige bezwa ren, waarbij bedacht moet worden, dat het landschapsschoon niet doel op zich zelf is, maar dat de bescherming ervan voor een ieder van belang is. In verband met de toenemende veront reiniging van het oppervlaktewater is ook bij de waterschapsbesturen onge rustheid ontstaan. Daarnaast moeten de besturen van de verschillende recreatie gebieden zeer veel moeite doen om toe name van het aantal woonschepen tegen te gaan ter bescherming van de recrea tieve belangen. Tenslotte ondervindt ook de commerciële- en recreatieve scheep vaart op diverse plaatsen hinder van woonschepen. Gesteld kan worden, dat het woonsche pen vraagstuk momenteel met gebruik making van bestaande wetten en veror deningen niet, of niet voldoende, kan worden opgelost. Optreden met behulp van de provinciale verordeningen tot regeling van ligplaatsen voor woonsche pen ter bescherming van landschaps schoon, is bijzonder moeilijk, daar er een groot gebrek is aan geoorloofde ligplaat sen. Aanleg van recreatieve woonsche penhavens kan daarvoor een oplossing bieden. Alle het landschapsschoon aan tastende woonschepen zouden, zo nodig met politiedwang, naar deze havens overgebracht kunnen worden. Ook dit is echter geen oplossing zolang het aantal woonschepen blijft toenemen. Het komt veelvuldig voor, dat de koper van een woonschip bij de koop een lig plaats aangeboden wordt; later (nadat de boot is gekocht) blijkt pas dat deze ligplaats niet bestaat en de koper weet dan niet waar hij zijn boot moet neer leggen. Hierdoor komt hij doorgaans te recht op een ongeoorloofde ligplaats, waar hij meestal direct weer vandaan gesleept wordt. Op grond van het bovenstaande hebben de besturen van de drie provincies zich tot de minister van C.R.M. gewend met het verzoek te bevorderen, dat in een ontwerp-woonschepenwet een verbod tot bouw van, verbouw tot en Invoer van woon- en weekendschepen wordt opge nomen. Een vergunning zou alleen moeten wor den verleend, als de bouwer van een woonschip kan aantonen, dat het woon schip een geoorloofde ligplaats kan krij gen, of voor uitvoer bestemd is. Een afschrift van hun brief hebben de provinciale besturen gezonden aan de minister van volkshuisvesting en ruiro- telijke ordening. reiken, de „zondvloed" van dinsdagmor gen maakte dat onmogelijk. De ver schillende winkels waren enige tijd vol ledig onbereikbaar voor hun cliënten. In de loop van de middag is de schade hersteld en kon men weer doorgaan met de werkzaamheden. De bewoners van de Nieuweweg hopen dat deze overstroming, die elke vorige met stukken sloeg, de allerlaatste zal zijn. SEC zondag is voor de komende com petitie ingedeeld in de vierde klasse G van het district West. Men treft er voornamelijk bekende tegenstanders uit de omgeving. Bij SEC zijn namelijk verder ingedeeld APWC uit Amersfoort, BFC uit Bus- sum, Donar uit Hilversum, 's-Grave- land, het pas gepromoveerde Hoogland, vorig seizoen nog bij BDC, KWA uit Amersfoort, Laren, Nijenrodes uit Breu- kelen, SDO uit Bussum, het eveneens pas gepromoveerde SVF uit Cothen en het na een éénjarig verblijf in de derde klasse weer gedegradeerde De Zebra's uit Hilversum. Een oude tegenstander ontbreekt: Baarn. Deze vereniging is vermoedelijk weer in de Amsterdamse afdeling in gedeeld. De competitie gaat in de eerste week van september voor het eerste elftal weer van start. Inmiddels heeft SEC na het definitieve vertrek van v. d. Lugt en Struik en hét mogelijke vertrek van Beijer en "Van Boeijen twee con tract-spelers van HVC aangetrokken, te weten S. Opmeer en Pouw. Inmiddels is ook de indeling voor het tweede elftal bekend geworden. In een bijzonder zware afdeling krijgt men als tegenstanders Hercules 2 uit Utrecht, Hilversum 2, BVC 2 uit Bilthoven, CDN 2 uit Driebergen, Elinkwijk 2 uit Utrecht, 't Gooi uit Hilversum, Hol land 2 uit Utrecht, Ouick 2 uit Amersfoort. Victoria 2 uit Hilversum, Zeist 2 en UW 3 uit Utrecht. Voor een katholiek land als Portugal is het geen geringe zaak om diplomatieke ruzie te hebben met het Vaticaan. Daar nog meer dan elders vertegenwoordigt de Heilige Stoel het morele gezag, dat de regering niet graag tegenover zich vindt. Lissabon is boos geworden over de audiëntie die de paus verleende aan drie leiders van Afrikaanse guerrilla-organi saties, die sedert vele jaren strijden te gen de Portugese koloniale overheid in Angola en Mozambique. Volgens de of ficiële lezing van Lissabon zijn dit mis dadigers en moordenaars. Waarschijnlijk is het Vaticaan niet al te blij geweest met de visite van het drie tal, dat men de audiëntie moeilijk kon weigeren zonder in heel zwart Afrika verontwaardiging te wekken. Het is sim pelweg een nuchtere keus geweest tus sen boosheid bij de Afrikanen en bij de Portugese overheid. En kennlijk achtte men de laatste het minst bezwaarlijk. Wat de Portugese regering het meest verdriet, is dat deze audiëntie, die voor de bevolking niet geheim is gebleven, een eind maakt aan een van de sterk ste argumenten die zij bezat om voortdu rend troepen naar Afrika te sturen. Weliswaar was er hier en daar een priester die zich hiertegen verzette, maar de overheid kon altijd ter versteviging van haar morele beleid aanvoeren dat het Vaticaan door zijn innige relaties met de regering in Lissabon toch eigen lijk haar stilzwijgende zegen gaf aan de expeditie tegen de guerrilla's. Wat nu is gebeurd berooft de Portugese regering van deze in een nogal achter gebleven katholiek land belangrijke rug gesteun, die duidelijk is overgegaan naar de minderheid onder de kerkelijke func tionarissen, die zich al verzetten tegen de koloniale oorlog. Men meent niet dat dit in een dictato riaal geregeerd land als Portugal weinig uitmaakt. Meer dan het militair- en politie-apparaat weerhield waarschijn lijk juist de vermeende steun van de kerkelijke overheid aan de burgerlijke, vele Portugese gelovigen ervan zich te gen het regime te keren. En dat moet nu wel veranderen. KANTMAN De hersowjetisering van Tsjechoslowfl- kije verloopt rustig verder met kleint stapjes. Een forse stap daartussendoor was dat partijleider Husak voor het eerst ook zijn beschuldigingen regel recht richtte aan zijn voorganger Dub- eek, die uit de partij gestoten, van zijïl ambassadeurpost in Turkije ontheven schijnbaar wacht op een fors proces. De aanval van Husak komt wat onver wacht: hij en president Svoboda schij nen nog altijd de mannen te zijn dia o.a. door Dubcek naar Ankara te stu ren bezig zijn de orthodoxe partijleden af te remmen bij hun verwoed streven alles wat indertijd Dubcek steunde te vervolgen. Dubcek zelf overigens heeft het tot. dusver vertikt het zelfs maar vaaglijk berouw te tonen, laat staan dat hij bij nader in zien toch maar hoera roept over de in val van de troepen der Warschaupakt- landen. Integendeel: in een van zijn verklaringen zegt hij dat Husak de man is die een nieuwe fase in het Tsjecho- slowaakse communisme kan inluiden. Een opmerking die onder de omstan digheden wel van moed getuigt. Of ze ook getuigt van een juist inzicht in de situatie lijkt voorlopig twijfelachtig. De invloed van de afleiding naar de nieuwe weg Utrecht - Amersfoort komt in deze tabel duidelijk tot uitdrukking. Bij Koninklijk Besluit van 21 juli 1965 werd dan ook uitgesproken, dat de aan leg van de evenwijdig aan de Amers- foortse straatweg geprojecteerde auto snelweg inderdaad zal mee brengen, dat een aantal militaire werken of voorzie ningen dient te worden geamoveerd, doch dat niet aannemlijk is gemaakt, dat de heroprichting van deze werken juist ten zuiden van deze weg dient te ge schieden; ten noorden van deze weg zijn immers grote oppervlakten grond voor militaire doeleinden gereserveerd. Is de totstandkoming van de nieuwe rijksweg over de Leusder Heide ver traagd, doordat Rijkswaterstaat en De fensie niet in voldoende hoog tempo tot overeenstemming konden geraken over het tracé van deze nieuwe weg Is thans volledige overeenstemming over dit tracé bereikt Is de zodanige versnelling van de tot standkoming van deze rijksweg moge lijk, dat de ingreep in de rijksweg 23 van aanzienlijk minder omvangrijke aard kan zijn Is uw college bereid opnieuw mei de Minister van Verkeer en Waterstaai over deze aangelegenheid overleg te ple gen 4. Het in punt 3 bedoelde overleg lijk*, te meer aangewezen, omdat volgens ver schenen berichten de Minister van Ver keer en Waterstaat zich voorshands af wijzend heeft opgesteld ten aanzien van het door de belanghebbende bewoners opgestelde alternatieve plan, waarvoor deze bewoners enige tijd geleden ook de aandacht vroegen van Provinciale Staten dezer provincie. Gezien de voorgenomen plannen van Rijkswaterstaat: verdubbeling van de rij baan met aanleg van parallelwegen, ko men rechtmatige belangen van de be woners ernstig in gevaar. nog maar kort de waterlei- de gasbuis en de kabels van de P.U.E.M. netjes naast elkaar lagen, .-izij hun plaats gaan delen met die de bewoners van van wateroverlast af gaat Bij graafwerk bezweek de waterlei dingsbuis en zette in korte tijd de Nieu weweg volledig onder water. Het ver keer werd via de Parklaan tijdelijk om gelegd, terwijl personeel van het water leidingbedrijf door het dichtdraaien van de afsluiter de watervloed probeerde de keren. Was het zo dat men bij een flin ke regenbui de huizen nog wel kon be- Gezicht op het Van Arkelinstituut vanaf de Lazarusberg, vijftig jaar geleden Wil uw college, mede in verband daar mede, voor het geval onverhoopt bespoe diging van de totstandkoming van de nieuwe rijksweg niet mogelijk is, bij de Minister van Verkeer en Waterstaat met klem aandringen op het zoeken naar al ternatieve oplossingen: het beperken van de verbetering, waardoor de ingreep voor de desbetreffende bewoners minder pijn lijk wordt, dan wel een parellelweg over het militaire terrein, de Vlasakkers, waarbij in onderling overleg tussen de Ministers van Verkeer en Waterstaat en van Defensie met het gemeentebestuur van Soest de problemen van de kruising van de Van Weerden Poelmanweg en de verbetering van die weg tot een oplos sing zouden kunnen worden gebracht Dezelfde plaats, nu nog door bomen aan het gezicht onttrokken

Soester Courant | 1970 | | pagina 1