Mm en luchtige lomertoeslanden zijn een £^'^1 lil DE LINTWORM IS EEN LASTIGE „MEE-ETER" OUDER WORDEN ZONDER ANGST Nierstenen komen niet aangewaaid Levensmoed Doe mee: maak, chocolade soufflé De zon, een zonnig strand, de zee, een koel bries je en luchtige katoen zijn voor elkaar geschapen toestanden". Een idealer combinatie is nauwe lijks denkbaar. Linda heeft daarvan dankbaar ge bruik gemaakt; zij ontwierp voor de modieuze vrouw van zomer 1970 de Disco-Dress-serie uit soepele katoenen jersey. In deze stof zijn alle ideale eigenschappen van katoen èn de onvolpre zen kenmerken van de klassieke jersey samenge- weven tot een unieke stof, waarvan men vroeger alleen maar durfde dromen. Er zijn gelukkig meer dromen werkelijkheid geworden in onze moderne tijd: research, techniek en meesterhanden van de ontwerpers staan letterlijk voor niets meer. Uit 'n samenspel van experts en kunstzinnige handen ontstond ook de Disco-Dress-serie van Linda Lu. Deze collectie bestaat uit acht onderdelen, die alle uit dezelfde stof zijn gemaakt. De kleur is bruin (van de zonverbrande, gezonde huid), bedrukt met grote witte bloemen. Bij de foto's: Rechts: Maxi Disco-Dress met korte mouw en borstroksluiting. Rechts een mini-jurkjeook met korte mouwendezelfde sluiting en losse ceintuur. De foto er boven toont deze modellen op de rug. Linksboven: Links: midriff-truitje met borstrok sluiting en korte mouw, korte sarong en hoofd doek. Rechts: lange sarong, midriff-truitje en hoofddoek. Middenhoven: Het truitje met ronde hals, borst roksluiting en korte mouwen staat op naam van Linda Lu. De stof is een soepele, makkelijke ka toenen jersey zit fijn en is prettig om te dragen). De kleur is bruin met grote witte bloemen. Dit truitje maakt, evenals de hoofddoek deel uit van de Disco-Dress-serie van Linda Lu. Rechts: de witte jeans uit sterke katoenen gabar dine zijn van Lee Cooper (Groenlo). Behalve in wit zijn deze typische vrijetijdspantalons ook ver krijgbaar in ice-blue, khaki en zwart. Prijs ca f 2C Tegen mensen die altijd trek In eten hebben wordt wel eens ge zegd: Je hebt zeker een lintworm. Inderdaad kan bij een zogenaam de „lintwormdrager" sterke ver magering optreden, gepaard gaande met een constant honger gevoel, maar ook met misselijk heid, braken, diarree en stuipen. Al met al voldoende reden om de ze nare plaaggeest en belager van de gezondheid eens goed on der de loep te nemen. De lintworm dankt zijn naam aan zijn uiterlijk. Hij ziet eruit als een wit-geel lint en kan een lengte bereiken van acht meter. Zijn kop is naar verhouding heel klein en zet zich voort in schakels die steeds groter worden. In de laat ste schakels worden de eitjes ge vormd. Zijn die rijp, dan laat de schakel los en komt zelfstandig naar buiten met de ontlasting. Per dag kan een lintworm 700 tot 800.000 eitjes produceren en elk eitje kan schadelijk zijn. Via de riolering komen de eitjes in de sloot of de afwatering terecht en vandaar weer op het gras of de uiterwaarden. Dat gras verdwijnt in de koeiemaag. De eitjes van de lintworm bezlt- o o e o Doe mee, maak zelf op een voor delige manier de lekkerste petit- fours (heel kleine gebakjes): maak chocolade soufflé. U hebt er de volgende ingrediënten voor nodig: VOOR DE KORST: 1 Zi kop Corn Flakes, 15 g (1 eetl.) suiker en 30 g (2 eeti.) zachte boter of margarine. VOOR HET CHOCOLADE MENGSEL: 100 g suiker, mespunt zout, 20 g (2/2 eetl.) cacaopoeder, 1% dl (14 eetl.) melk, 5 blaadjes gelatine, flesje va- nille-aroma en een achtste I stijfgeklopte slagroom. Maak de Corn Flakes fijn en meng ze met de suiker en de boter of margarine. Druk het mengsel gelijkmatig uit op de bo- ten een groot weerstandsvermo gen en kunnen lange tijd, soms maandenlang in leven blijven. Eenvoudige zuiveringsinstallaties laten eitjes door. Andere moge lijkheden tot zuivering van afval water zijn óf praktisch niet uit voerbaar, óf brengen te hoge kosten met zich. Eet een rund gras met een enkel lintwormeitje of drinkt het dier besmet water uit de sloot, dan ontwikkelen deze eieren zich in zijn lichaam tot blaaswormpjes, die zich in de spieren vastzetten. Het dier ondervindt hiervan geen last. Wordt het geslacht en eet de mens vlees waarin zich een en kele levende blaasworm bevindt, dan ontwikkelt zich in het mense lijk lichaam een lintworm, die weer eitjes gaat afscheiden. Hier mee is de kringloop gesloten. Komt u tot de ontdekking dat u een lintworm heeft, o.a. doordat er witte stukjes (schakels) samen met de ontlasting of zelfstandig naar buiten komen, stelt u zich dan direct in verbinding met uw huisarts. Hij zal u van de lintworm bevrijden en u aanwijzingen ge ven hoe verdere besmetting te voorkomen. De mens eet rundvlees dat geïnfecteerd is met blaasworm. Deze ontwikkelt zich in het darmkanaal tot een lint worm. De mens scheidt gedeelten van de door deze gevormde wormeieren uit. Wanneer de koe deze wormeieren op neemt, ontwikkelen ze zich in haar lichaam tot blaaswormenwaarmee de kring is gesloten. dem van een pan of bakvorm (10 x 10 cm) en laat het goed af koelen. Gebruik als vorm even tueel het metalen laatje van de koelkast. Voor het mengsel: roer de eer ste 3 ingrediënten door elkaar, voeg de melk toe en breng alles op een lage warmtebron onder voortdurend roeren aan de kook. Week de gelatine 5 minuten in koud water, knijp ze uit en voeg ze, roerend bij het chocolade mengsel. Roer er tenslotte het vanille-aroma door. Laat het mengsel afkoelen totdat het be gint op te stijven. Klop het daar na luchtig, eventueel met een elektrische handklutser. Schep er de slagroom doorheen en ver deel de massa over de korst. Laat de chocolade-souffle goed afkoelen. Verdeel het gerecht In vierkantjes en bestrooi deze dan eventueel met een geschaafde chocoladereep. Het symbool van de ouder wor dende mens die tevens tot grote daden in staat blijft is nog steeds de historische figuur Methusalem, die volgens het Oude Testament 969 jaar oud werd. Nóg opmerke lijker is, dat deze grijsaard, want grijs zal hij ongetwijfeld wel ge weest zijn, tot aan zijn dood vi taal is gebleven. Een schoolvoor beeld dus van „ouder worden zonder angst". Want die angst steekt bij velen van ons al lang de kop op, voordat we de AOW- leeftijd hebben bereikt. Men is bang afhankelijk en ziekelijk te worden, waardoor de ouderdom een ware hel kan zijn. Zolang er mensen op aarde zijn ge weest, is er al gezocht naar die „steen der wijzen": hoe zo lang mogelijk te leven met het behoud van de natuur lijke krachten. In de middeleeuwen wa ren er „levenselixers" voor de zeer rij ken. De gewone man kwam er niet aan te pas, want die levenselixers beston den uit gemalen edelstenen. Naarmate de wetenschap vorderde, kreeg de ver vaardiging van „leven verlengende" stoffen een minder kostbaar, maar wel effectiever karakter. Middelen ter be vordering van de spijsvertering, de af voer van giftige stoffen uit het organis me werden aanbevolen (en gebruikt) om het leven op prettige manier te ver lengen. Later werden de vitamines uit gevonden, die in korte tijd gemeengoed werden. Het onderzoek naar en de leer van het afremmen van verouderingsverschijn selen (de geriatie) is een speciale stu die geworden. Zij is niet in de eerste plaats gericht op het .verlengen" van het leven, maar op 't „verzekeren van de gezondheid" van de ouder wordende mens. En intussen heeft de studie van verouderingsverschijnselen in Roeme nië geleid tot de ontdekking van pro- caln, dat in combinatie met vitaminen vooral nuttig blijkt bij de bestrijding van vroeg optredende veroudering. Heeft men eenmaal het ouder worden zonder angst" bereikt, dan zal er een nieuw probleem aan de orde komen, nl. hoe de aktiviteiten van al die oudjes zowel ten dienste van de maatschappij als voor hun eigen welzijn tot hun recht moeten komen. Ipk. ra SE mt Nee, óók nierstenen komen niet aange waaid, maar men kan wèl meehelpen om te voorkomen dat ze zich op de een of andere dag op een bijzondere on prettige manier aanmelden. Want die aanmelding gaat meestal gepaard met pijn, die zelfs door verre van kleinze rige mensen als „ondraagbaar" worden bestempeld. Of ze melden zich door bloed in de urine, wat geen pijn hoeft te veroorzaken, maar wat toch wel 'n bijzonder alarmerend verschijnsel is. Weet u wel dat uit een nierbekken, of blaasontsteking in 20 procent der geval len een nieraandoening voortkomt? Daartegen kan men zich verweren door de volgende raadgevingen ln praktijk te brengen: 1 Dagelijks tenminste twee tot drie liter vocht te drinken; daardoor worden de urinewegen schoongespoeld en kan men de vorming van nierstenen voor komen; 2 In het gebit, de amandelen of de gal blaas kan zich een ontstekingshaard bevinden. Die haard moet door de arts worden opgespoord en verwij derd; 3 Het dieet mag vooral niet bestaan uit dierlijke organen, maar moet wèl veel groente en fruit bevatten. Darm- traagheid moet worden voorkomen en voldoende beweging moet gezien wor den als een kosteloos medicijn. Het is niet de bedoeling dat u zelf gaat „dokteren", want dan zou het resultaat wel eens averechts kunnen uitpakken. Ook wat het dieet betreft moet men zich nauwkeurig houden aan dokters voorschrift, want er zijn niet minder dan negentien verschillende soorten nierstenen. Voor een deel heeft levensmoed heel eenvoudig met onze lichamelijke ge- zondheid te maken. We kennen allen wel van die dagen waarin alles vlot van de hand gaat en we dingen ver richten waar we tijdenlang tegenaan gekeken, hebben; en andere waarop het lijkt of we aan armen en benen gebon den zijn en we het tot niets kunnen brengen. Soms is de oorzaak aan te wijzen, is het inderdaad een opkomen de griep of iets dergelijks, soms ook is de oorzaak zo gering, dat we er zélf niet méér van gewaarworden dan een voorbijgaande lusteloosheid. Vaak ech ter ook stammen de oorzaken uit ons gevoelsleven. Vooral moeders lopen dikwijls rond met allerlei angsten en bezorgdheden omtrent de kinderen die haar het leven moeilijk maken, zonder dat ze er veel uiting aan willen geven. En in de meeste gevallen is dat laatste ook wel de beste wegwant dikwijls was er hélemaal geen reden voor echte bezorgdheid en lossen de zaken zich vanzelf op. Vaak wordt een vaag ver moeden veel te reëel opgevat en als 'n vaststaand feit verder verteld en als het via verschillende wegen de betrok ken personen ter ore komt zijn die nog boos ook misschien. Levensmoed hoeft zeker niet samen te gaan met roeke loosheid, maar het vereist wel dat we de moeilijkheden waar toe dan voor vrezen onder ogen durven te zien en ze eigenlijk al verwerkt hebben vóór ze ons kunnen treffen. Daarvoor is no dig dat we om ons heen zien, dat we otis spiegelen aan anderen, dat we meeleven met wat onze medemens overkomt en als het ware méde helpen zoeken naar de beste wegen om de moeilijkheden of slagen te boven te ko men. Zeker rolt de een heel wat mak kelijker door het leven dan de ander, doch daarbij moeten twee dingen niet vergeten worden. We voelen toch altijd het sterkst wat we aan den lijve on dervinden en daarom lijkt ons al gauw ons eigen pakje het zwaarst. Boven dien weet de mens die zich wat levens moed heeft eigen gemaakt de tegeru- slagen zonder klagen en met gelijk moedigheid te aanvaarden en zich er bovenuit te werken, wat echter héle maal niet betekent dat hij niets voelt of er geen moeite mee heeft. Integen deel, die heeft juist alle moeite voor eigen rekening genomen en valt er nie mand mee lastig. En alleen al door dit voorbeeld Is hij anderen tot steun. JETTY Voor „een avondje uit" showde de ParIJse couturier Jacques Esterel deze sierlijke unl-sex- Japonnen van crêpe georgette brodé. Zoals duidelijk te zien Is, mag de mannenborst Iets meer worden getoond dan bij de vrouwen het geval Is. Maar al zijn óók veel mannen tegenwoor dig voor volledige gelijkschake ling, we zouden ons kunnen voorstellen dat er meneren zul len zeggen: „Samen uit, Ja, ge zellig. Maar Ik In zo'n Jurk? Nee, van mij hoeft het niet meerl"

Soester Courant | 1970 | | pagina 5