SIMCJ ALEX van KEULEN n.v. L 30 JAREN GELEDEN WOONGENOT 1... i 26 juli - 31 augustus SALZBURGER FESTSPIELE 1970 WELVAART EN WELZIJN MEDISCHE DIENST Aufoboetiek U KUNT NIET ALLES WETEN PREDIKBEURTEN R.K. kerkdiensten Telefoonnummer ziekenauto 5980 10 juli 1940 - begin van de Slag om Engeland Hitier gaf de Britten tijd om op adem te komen Duikbommenwerper was een Amerikaanse vinding Leiders van de Duitse luchtvloten waren in de Sowjet-Unie opgeleid Itang voor water AANBOUWKEUKENS Fa. B. LENARDIJZZI Oneerlijke cassière Garage ,DE SOESTER' Maarschalken tegen krantenjongen AANRECHTEN Drie fazen IEDERE ZATERDAG SHOW Britse taaiheid overwint Duitse bluf GRINT- GRANIETTEGELS Voor al uw GRANIT0WERK Fa. B. LENARDUZZI Diefstal van 60 meter telefoonkabel Vrouw loopt tegen ifietser aan VRIJDAG 10 JULI 1970 Eind juni 1940 - De in de eerste We reldoorlog mislukte strategie van Duits land is thans een succes geworden. In het Oosten is Polen veroverd zonder dat één buurland zich daartegen heeft verzet. Het pact met Rusland had hier voor borg gestaan. En nu heeft een tweede, belangrijker vijand de wapens neergelegd: Frankrijk. Slechts Engeland blijft nog als reële tegenstander over. Hitier is echter niet van plan om met Groot-Brittannië de strijd voort te zet ten. De Führer heeft bij zichzelf de we reld al zo'n beetje verdeeld: Duitsland zou het Europese continent beheersen. Het zou - volgens Hitier - echter goed zijn voor de wereldorde, dat het Britse koloniale rijk gehandhaafd bleef... Dat neemt niet weg, dat er in 1939 al plannen bestonden voor een Duitse invasie in Engeland. Na de val van Frankrijk zijn er militaire deskundigen, di' aandringen op snelle akties tegen he. Britse eiland. Admiraal Rader is daarvan één, want hij weet hoe zwak Engeland op dat moment is... De Engelsen, met Churchill aan het hoofd, waren er vast van overtuigd, dat Hitier hun eiland zou aanvallen. Maar ze vergaten één ding: De Führer was bang voor water. Admiraal Rader legde hem echter het volgende plan voor: „Daar waar het kanaal het smalst is, steken we over. Links en rechts van de „oversteek" worden brede stroken mij nen gelegd, terwijl rijen duikboten als Bulthaupt, Olda-T.V., Geba-Chic Braamweg 42, telefoon 2017-7625 Bij een plaatselijke supermarkt was een cassiére in dienst, die steeds geld uit de kassa nam, hetgeen de winkelier- al enige tijd vermoedde. Zaterdagavond ontbrak aan de kassa weer ƒ300,—. De politie nam de 21-jarige cassière J. v. d. V. uit Soest mee naar het bureau, waar zij bekende de 300,te hebben verduisterd. Daar steeds geld werd vermist, werd het meisje flink aan de tand gevoeld en tenslotte bekende zij, dat zij de af gelopen tijd reeds een bedrag van ƒ1100,had verduisterd. Nadat procesverbaal tegen haar was opgemaakt, werd zij heengezonden. vanaf f6595,incl. B.T.W. Oft. dealer voor Soest-, Baarn en A'foort u Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest Het Centraal Planbureau heeft uitge rekend dat een versnelling van de woningbouw tal van onaangename ge volgen voor onze economie kan hebben. De wegenaanleg, de scholen- en zie- kenhuisbouw zou kunnen worden ver traagd. het onderwijs zou eronder lij den en de betalingsbalans zou van slag kunnen raken. Reacties op deze berekeningen zijn niet nagebleven. Tal van commentaren heb ben gewezen op de onvoldoende pro- du ktiviteit in de bouwsector, op de schaarste aan mankracht in het westen des lands waar de woningnood het grnotst is en op de belemmerende bu reaucratie. In al deze beschouwingen en contra- varhalen zit een kern van waarheid. Het komt erop neer dat de kosten be lemmerend werken en dat zich teveel ivctanties met de bouw bemoeien. Wh' zijn van mening dat in principe aan bouwolannen zoveel mogelijk vrii- he'd moet worden gelaten en dat de kostprijs van een huis met uitzondering van sociale krepeergevallen door de bewoners moet worden betaald. In alle spctoren waar de prijs van het huis benalend is voor de bewoning daarvan is de woningnood spoedig voorbij. Het kraken van huizen en het iammeren om woonruimte die te goedkoop is sneelt zich uitsluitend af op dat gedeel te van de woningmarkt waar nog een flink potentieel aan huizen staat dat onder dwang tegen te lage prijs wordt aangeboden. Het is goed dat te constateren op een moment dat de regering toestaat in rip7P sector 6% meer huur te vragen. Sinds de vorige huurverhoging is het prijspeil met meer dan 6 gestegen. Alleen al in 1969 was er een algemene stiiging van 7 #/o. Zodra regering cn volksvertegenwoordiging toelaten dat de huurprijzen van huizen evenveel stij gen als dip van andere artikelen zal zij ervaren dat de woningnood spoedig voorbij is. De heer Schut heeft zichzelf voor schut laten zetten door als minister een post te aanvaarden waarvan hij wist (uit het regeringsprogramma) dat zij politiek tM een lachertie zou worden "emqekt. Als een auto 10% duurder wordt be taalt men de meerprijs vlot. Waarom zou men zijn verhoogde huishuur dan niet kunnen betalen? Wij zullen het woningbestand houden zoals wij dat verdienen. Moge men spoedig in wijsheid besluiten de huis eigenaren meer te waarderen. Zei zul len heus wel woongenot voor de vele guldens bieden als er maar eerst leeg stand komt. waakhonden onder water gereed zullen liggen. Dit alles om de oppermachtige Britse marine te beletten de invasie- vloot aan te vallen. De Luftwaffe moet boven de Landingsvaartuigen vliegen en de schepen tegen luchtaanvallen be schermen." Terecht maa' e de Duitse legerleiding bezwaar tegen deze manier van opzet. Eén landingsplaats zou de Engelse ver dediging, hoe zwak ook, volledig kans geven om de aanval met succes af te slaan. Het leger kwam daarom met een ander plan: er zouden verscheidene landingsplaatsen worden uitgezocht. De Duitse luchtmacht moest de Engelse marine op een afstand houden. Hitier zat maar te dubben tussen ja en neen. Diep in zijn hart hoopte hij het met Engeland nog op een accoord te kunnen gooien. Dit is er de oorzaak van, dat hij niet direct na de val van Frankrijk tot verdere acties in het Wes ten overging. Hij schonk Engeland zo doende een maar al te nodige adempau ze. Inmiddels werden in verschillende ha vens langs de Europese westkust de landingsboten al bij honderden klaarge maakt. Ook te Rotterdam. Er moest - wilde een invasie, hoe dan ook, geluk ken - eerst voor worden gezorgd, dat de Royal Air Force - de Engelse lucht macht - werd uitgeschakeld. Hitier gaf hiertoe - aangezet door Goering - het bevel. In de zomer van 1940 betuigde Adolf Hitier zijn tevredenheid over de Luft waffe door de bevelhebbers van lucht vloot 2, Kesselring, en van luchtvloot 3, Sperrle, tot veldmaarschalk te benoe men. Natuurlijk kon hij hierbij ook zijn grote vriend de opperbevelhebber van de Duitse luchtmacht niet1 vergeten. Hermann Goering moest echter een ho gere rang hebben dan zijn onderge schikte commandanten. Daarom werd R.V.S. staal, marmer, granito, ocron, hout, formica. Telefoon 2017-7625. hij tot rijksmaarschalk benoemd. Goe ring liet zich meteen maar een splinter nieuw wit uniform aanmeten. Doch de nieuwbakken rijksmaarschalk mocht dan een charlatan zijn; het wapen, waarover hij het bevel voerde, vormde een wezenlijk gevaar voor het alleen staande, gemakkelijk bereikbare Enge land. Niet minder dan 3500 vliegtuigen, verdeeld over 3 luchtvloten en beschik kend over 400 vliegvelden, gelegen van het Noorden van Noorwegen tot aan de Frans-Spaanse grens, konden tegen En geland onmiddellijk worden ingezet. De Duitse luchtmacht was het resul taat van jarenlange voorbereiding, be gonnen reeds lang vóór Hitier aan de macht kwam. Volgens het verdrag van Versailles mocht Duitsland geen luchtmacht be zitten, maar in het geheim werden vlie gers opgeleid te Lipetz in Rusland. De meeste leidinggevende Duitse officieren, die in 1940 tegen Engeland werden in gezet, hadden in Rusland hun opleiding gehad. De voornaamste typen bommenwerper, waarover Duitsland in 1940 beschikte, waren: De Heinkel-111, de Donier-17 en 215 en de Junker-87 en -88. De Junker-87 was het type, dat in Po len zich zo bevreesd en berucht had ge maakt, onder de naam Stuka - duik bommenwerper. Het vliegtuig was van Amerikaanse oorsprong. In 1933 bestelde Duitsland twee duikbommenwerpers in de V.S. Deze toestellen leidden tot de ontwikkeling van de Ju-87. Als jagers had Duitsland de Messer- schmitt 109E en de Messerschmitt-110. Wat kon Engeland daar tegenover stel len? De ruggegraat van de Engelse lucht verdediging - onder leiding van Air Chief Marshal Lord Dowding bestond uit jagers van het type Hurricane en Spitfire. De Britse luchtmacht had ech ter zware verliezen geleden en in mei 1940 bezat Engeland zo'n 450 Hurricanes en ruim 300 Spitfires. Een belangrijke daad was het benoe men van een minister van vliegtuigpro- duktie. Hiervoor koos Churchill Lord Beaverbrook, een man uit de kranten wereld, n.1. direkteur van de „Daily Express". Van februari tot augustus 1940 leverde deze krantenman ruim 2300 jagers af. Ondanks de verliezen steeg het aantal Britse vliegtuigen en in augustus kon Lord Dowding nog steeds over ruim 750 jachtvliegtuigen beschik ken. Op 10 juli 1940 begon de slag om En geland. Vanaf die datum vielen dage lijks grote groepen Duitse bommenwer pers, begeleid door jagers, Britse sche pen, die in konvooi langs de Engelse zuid-oostkust voeren, aan. De eigenlij ke bedoeling was de Engelse luchtmacht tot een dagelijks weerkerend gevecht uit te dagen om, zodoende - uitgaande van een eigen overmacht - de R.A.F. te liquideren. De Britten namen de uitda ging aan en hierbij bleek, dat de Spit fire de meerdere was van de Messer- schmitt. Op 12 augustus volgde tweede periode in de slag. Nu werden de aanvallen ge richt tegen vliegvelden in zuidoost-En- geland en tegen de Engelse radarpos ten, want de Duitsers hadden al gauw in de gaten, dat de Engelse radar als waarschuwingssysteem zeer goed werk te. Hoogtepunt van deze periode vorm de „Adelaarsdag" - 13 augustus - toen grote formaties bommenwerpers lucht machtbases, vliegtuigfabrieken, radar en luchtafweeropstellingen bestookten. De AMSTERDAMSEWEG 29 AMERSFOORT TEL. 03490-14243 r aanvaller moest dit massale optreden echter duur betalen. Hij verloor 45 toe stellen tegen de Engelsen 13. Toch dreigde het dagelijkse optreden van de Duitse luchtmacht tegen de R.A.F. zowel in de lucht als op de grond de Engelse luchtverdediging op de duur toch lam te zullen leggen. In twee weken verloren de Engelsen 500 vliegtuigen en 250 vliegers. Maar toen de nood het hoogst was... zorgde Her mann Goering er voor, dat de redding nabij kwam. Hij gaf bevel om andere aanvalsdoeleinden te zoeken: Londen en andere Engelse bevolkingscentra. Op 26 augustus had de R.A.F. Berlijn gebom bardeerd. Op 7 september werd de eer. ste aanval op Londen uitgevoerd. De nu volgende periode kan weer in twee delen worden gesplist. Het eerste deel, de „Blitz", geconcentreerd op Lon. den en andere grote steden zoals Co- ven try (14 november: 400.000 kg explo sieven, duizenden brandbommen, een. trum „ausradiert", 400 doden en 800 ernstige gewonden), Birmingham, (3x), Bristol, Southampton, Liverpool, Ply- mouth, Sheffield, Manchester, Leeds en Glasgow, van midden november tot midden februari 1941, en het tweede tijdvak van midden februari tot mid den mei 1941, waarbij steeds nachtelijke aanvallen op de Britse havens van Ply- mouth, Liverpool, Mersey, Portsmouth (4x), Manchester, Salford, Merseyside, Essex, Londen en de Clyde en nog meer steden werden uitgevoerd. Nogmaals dreigde Engeland de slag te verliezen, maar nu was het Hitier zelf, die uitkomst bracht. Hij verplaatste - met het oog op de geplande aanval op Rusland - in mei zijn luchtvloten naar Oost-Europa. Dit betekende het einde van „the Battle of Britain". In de nacht van de 10e mei 1941 vond de laatste grote aanval op Londen plaats. De Duitsers gooiden grote aantallen brisant- en brandbommen omlaag. Er ontstonden 2000 branden. Aan blussen viel vrijwel niet te denken. De water leiding was op 150 plaatsen stuk ge bombardeerd door per parachute neer gelaten zeemijnen, die zeer diepe bom- trechters sloegen. Het waterpeil van de Theems was bovendien zeer laag. 5 Ha vens, 30 fabrieken en 30 andere grote gebouwen werden verwoest. Op één na werden alle spoorwegstations getroffen. De hoofdwegen werden voor een maand geblokkeerd. Er waren 3000 doden en gewonden. Dit aantal groeide nog na de aanval, daar de Duitsers ook tijdbom- gewassen, alle maten, diverse kleuren. Telefoon 2017-7625. men afwierpen, die pas veel later ont ploften... Ondanks de hierboven in het kort ge schetste situatie kon Churchill met recht zeggen: „De natie is zo gezond als de zee zout is." De houding van de Britten is een van de redenen van het falen van Hitiers aanval op Engeland. Er waren er meer: in de tweede plaats wist de Duitse le gerleiding niet precies wat ze wilde. Hitier gaf, zoals al gezegd, na de val van Frankrijk, Engeland gelegenheid om op adem te komen, door te geloven, dat zijn tegenstander wel het hoofd In de schoot zou werpen. Vervolgens pro- beerd hij de R.A.F. uit te schakelen om daarna in Engeland aan land te gaan. In september 1940 werd genoemde in vasie - die de wijdse naam Seelöwe had gekregen - echter voor onbepaalde tijd uitgesteld. Goering meende toen door terreurbombardementen op Engel se steden Engeland nu definitief op de knieën te krijgen. Toen dat ook niet lukte en in januari de Engelse lucht macht tot 2/3 van de sterkte van de Luftwaffe was gegroeid, probeerden de Duitsers, door het bombarderen van haventoegangen, de aanvoer op Enge land stop te zetten. Ook hierdoor werd de Engelse tegenstand echter alleen maar gestimuleerd. In januari 1941 schoten Britse nacht jagers 2 en de En gelse luchtdoelatlllerie 12 Duitse vlieg tuigen neer. In februari waren de cij fers respectievelijk 4 en 8, in maart stegen deze getallen tot 22 en 17. In april 48 resp. 39. In mei schoten de nachtjagers 96 toestellen neer en het luchtdoelgeschut 32. Nimmer heeft een volk zo'n hoge tol moeten betalen voor de vrijheid. Er werden 915 Engelse toestellen neerge schoten tussen 10 juli en 31 oktober 1940. In dezelfde periode verloren de Duitsers echter 1733 vliegtuigen. Aan Britse zijde vielen ruim 40.000 doden en 50.000 zwaar gewonden. Ruim één mil joen huizen werden beschadigd. Alleen al in Londen werden 13.000 burgers gedood en 20.000 zwaar gewond. Al deze verliezen ontmoedigden de En gelsen niet, maar doordrongen de Brit ten slechts van de noodzaak het verzet tegen zo'n meedogenloze vijand met alle kracht voort te zetten. Tenslotte bleek de Duitse luchtmacht, in Polen en Frankrijk de schrik van de tegenstander, niet onoverwinnelijk. De zo beruchte Stuka's waren erg kwetsbaar en de 2-motorige lange-af- standsjager, de Messerschmitt-110, de trots van Hermann Goering - moest het smadelijk afleggen tegen de Spitfire. Het ontbrak Duitsland aan een strate gische luchtmacht met grote actieradius. Later in 1943 en 1944 zouden de Engel sen en Amerikanen het grondiger doen. En dan nog, als laatste, de kwalteit van de vliegers. De Duitse vliegers waren moedig en vechtlustig, doch de Engelse piloten deden voor hun tegenstanders niet onder. „Zij bezaten zo schreef een historicus, „de voortdurende agressieve handgemeen" te lijf te gaan..." geest, de passie om de vijand „in het Zondag 26 juli, 's avonds om acht uur, zullen Karl Böhm en het legioen van de Weense Staatsopera zich aan de be zoekers van de Salzburger Festspiele voorstellen met een uitvoering van Beethoven's opera Fidelio. Ook dit jaar komt er weer een keur van wereld vermaarde muziekkunstenaars naar Mo- zart's geboortestad om luister bij te zet ten aan dit grandioze muziekfeest. Dit jaar dragen de Salzburger Festspie le een feestelijk tintje, want het is vijftig jaar geleden dat Richard Strauss, Hugo Hoffmannsthal en enkele andere vooraanstaande kunstenaars met dit muziekfeest startten. Daarom is het programma van de Festspiele dit jaar nog uitgebreider dan anders met maar liefst zes opera's van Mozart in een superieure bezetting. Een halve eeuw Festspiele Salzburg is naast Bayreuth ondanks sterke concurrentie de leidende Fest- spielstad van Europa gebleven. Elk jaar is Salzburg in juli en augustus het middelpunt van de kunstwereld. De stad aan de Salzach dankt haar roem overigens niet alleen aan de Festspiele, maar ook aan haar weergaloze stedelij ke architectuur en haar onvergelijke lijk natuurschoon. Het landschap met haar karaktervolle en harmonische com. binatie van hooggebergte en laagvlakte is een geschenk van de natuur, waarbij het gunstige klimaat de vegetatie welig laat groeien. In de stad Salzburg raken we niet gauw uitgekeken op de vele prachtige gebouwen, die de stad rijk is. De vroegbarokke Dom van Solari en de romaans-gotische Franciscanerkerk ge ven de stad een beslissend stempel, maar ook vele profane gebouwen als de Residenz en het Neugebaude dragen bij tot de schoonheid van Salzburg. Kortom, een ideaal oord voor het orga niseren van een indrukwekkend mu ziekfestijn als de Festspiele. Zondag, 26 juli, worden de Festspiele ingeluid met een gala-uitvoering van Beethovens opera Fidelio door het ge zelschap van de Weense Opera met Edith Mathis, Ingrid Bjoner, Frans Crass en Donald Grobe in de hoofdrollen. Opera's Beethovens Fidelio wordt natuurlijk ge geven ter gelegenheid van het feit, dat de meester uit Bonn tweehonderd jaar geleden werd geboren. Veel attraktiever zijn echter de uitvoeringen van 6 Mo- zart-opera's tijdens de komende Festspie le. Herbert von Kai*ajan dirigeert de D'^n Giovanni, Karl Böhm presenteert de Fi. garo, Wolfgang Sawallisch Die Zauber. flöte, Zubin Mehta brengt Die Entfüh- rung aus dem Serail, de Japanse diri gent Seiji Ozawa neemt de Cosi fan Tutte voor zijn rekening en Leopold Hager brengt Mozart's jeugdopera Bas- tien und Bastienne. Namen als Her mann Prey, Luigi Alva, Walter Berry, Anndiese Rothenberger, Nicolai Ghiau- rov, Peter Schreider en vele anderen Braamweg 42, telefoon 2017-7625 De jongste prognoses over de loonstij ging over het jaar 1970 schommelen zo tussen de acht en tien procent. De prijs stijging zal nog altijd niet boven de vier procent uitgaan volgens politieke deskundigen. Terwijl wij vakantie vie ren zullen de deelhebbers aan het uit stippelen van de welvaartslijnen voor het volgend jaar zich wel beraden over hetgeen er voor 1971 moet gebeuren. De minister van Econ. Zaken is vol angst dat hij in het verkiezingsjaar met een flinke prijsstijging zal worden ge confronteerd. Hij heeft daar alle reden voor. Zo omstreeks de jaarwisseling zullen wij immers weten hoe de uit werking is van de huurverhoging van 1 juli. Tevens zijn dan de staatsbegro- tingscijfers voor het komende parlemen- mentaire jaar bekend. Ook zullen wij dan meer weten over eventuele verhoging van de B.T.W. per 1 januari 1971 en tenslotte zal de con junctuur dan zijn hoogspanningspunt bereikt hebben of overschreden. Met dit beeld voor ogen behoeven wij ons geen illusies te maken. Intussen zitten werkgevers en werkne mers zich te beraden over de mogelijk heden om het overleg over de lonen te herstellen. Van akties der werkne mersbonden om loonsverhoging af te dwingen is geen heil te verwachten. Dat weten de vakcentrales en de werk gevers beide. Ten eerste wordt daarmee de sociale onrust op de spits gedreven en vervolgens zouden dergelijke akties alleen uitmonden in nog meer bedrijfs sluitingen. Daarmee wordt de arbeids situatie van duizenden werknemers tot inzet van het welvaartspeil gemaakt. Misschien dat de werknemers van enkele bedrijfstakken er een fraktie meer reële welvaart aan overhouden, het eindresultaat is dan toch dat het welzijnsbeeld van veel groter groepen op het spel wordt gezet. Alleen door overleg tussen werkgevers, werknemers en overheid kan ervoor gezorgd worden dat de welvaarts- en welzijnslijnen van ons volk samengaan en een opgaande tendens vertonen. Gezond verstand moet hen derhalve naar de conferentietafel voeren. staan er borg voor dat alle facetten van Mozart's onovertroffen muziekdra matisch meesterschap hun volle schit tering zullen krijgen. Ook Verdi is traditiegetrouw weer ver tegenwoordigd met één opera, Othello. Herbert von Karajan tekent voor de directie. Ook Pergolesi's verrukkelijke opera buffa La Serva Padrena wordt weer op de Salzburgse planken ge bracht en tenslotte dan nog een opera van Emilio De' Cavalieri. De twee beste orkesten van ons conti nent, de Wiener- en Berliner Filharmo- niker .verzorgen dit jaar weer de or kestconcerten. Ze worden gedirigeerd door beroemde orkestleiders als Kube- lik, Karajan, Giulini, Szell, Böhm en Abbado. Mozart is natuurlijk redelijk vertegenwoordigd, ook de andere klas sieken als Beethoven en Schubert, maar ook eigentijdse componisten (Boulez, Ligeti, Strawinksky) prijken op het pro gramma. Karajan zal het Requiem van Verdi leiden en het orkest van de Franse radio brengt met koor en solisten de passiemuziek naar het Evangelie van Lucas van de moderne componist Pen- derecki. Fynproevers Christa Ludwig, Hermann Prey, Dietrich- Fischer-Dieskau, Tom Krause, Peter Schreier en Gundula Janowitz zullen liederavonden verzorgen, die ongetwij feld honderden muzikale fijnproevers zullen trekken. Verder zijn er solisten en kamermuziekconcerten. De jeugdige maar reeds wereldberoemde pianist Daniël Barenboim speelt sonates van Beethoven, het befaamde duo Henryk Szeryng (viool) en Ingrid Haebler (pia no) geeft een Mozart-avond. Ook de stokoude, maar nog immer vitale Bernhard Paumgartner zal dit jaar 'de dirigeerstok weer zwaaien. Hij leidt de uitvoering van Mozart's grote C-moll-Mis in de St. Peter-kathedraal. De Camarata Academica en het Mo- zarteum-orkest (eveneens onder Paum gartner) verzorgen Mozart-matinees en het laatste orkest en de Zagreber So listen tekenen voor de avondconcerten of serenades, waar vooral werk van Mozart, maar ook composities van Vi. valdi en Haydn worden uitgevoerd. Drieentwintig dirigenten zullen dit jaar meewerken aan de Festspiele en alleen het aantal vocale solisten be draagt al meer dan honderd. Zo zal Salzburg deze zomer voor de 50ste keer het centrum van de Europese cultuur zijn en bezoekers uit alle delen van de wereld zullen er weer iets voelen van die emotionele verbondenheid, die het gezamenlijk luisteren naar de schep, pingen der grote meesters tot zulk een bijzondere belevenis maakt. SOEST De artsendienst wordt waargenomen van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur door P. J. H. M. Ru- pert, Ossendamweg 33e, tel. 2395 en J. Borst, Paulus Potterlaan 30, tel. 3322. SOESTERBERG Tijdens het weekeinde zal de artsen- dienst worden waargenomen uoor dok ter W. F. van de Helm, Prins Alexan- derweg 82, Huis ter Heide, tel. 03404- 31574. SOEST Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00 - 13.30 uur A. L. M. N. Vreeswijk, Burg. Grothestraat 63. Apotheek Zaterdag en /.ondag is geopend Apotheek „Soest-Zuid". Avond- nachtdienst t.e.m. 17 juli Apotheek „Soest-Zuid". Apotheek „Soestdijk" gesloten. Oranie-Groene Kruis Zr. G. Pluim. Bosstraat 29, tel. 4610. Wit-Geh Kruis Zr. J. Senden, Simon Stevinlaan 7, Soesterberg, tel. 03463-1540. Groene Kruis Geen opgave. Interpar. Charitatief Centrum Maatschappelijk werk en gezinszorg Mej. M. F. M. Elsenburg en mej. H. B te Lintelo, maandag t.e.m. vrijdag, 9.30-10.30 uur. Molenstr. 11, tel. 4040. Tn Soesterberg: dinsdag 18.30-19.00 uur in De Hoeksteen. De kraanmachinist M. H. uit Katwijk, die werkzaamheden vervuld in het Soester Veen, stootte op een telefoon kabel. Hij dacht dat het een oude kabel was en groef deze uit. Het bleek een kabel te zijn van 60 meter lengte. Toen verschillende telefoonaansluitingen ver broken bleken te zijn, schakelde men de politie in. Het bleek, dat de man een nieuwe kabel had uitgegraven, waar door de storing was opgetreden. Tegen hem werd procesverbaal opgemaakt. Toen donderdagmorgen de 68-jarige mevrouw E. C.-de C. zich naar de markt wilde begeven en lopend het fietspad overstak, liep zij tegen de 91- jarige bromfietser W. A. V., wonende in Molenschot, aan. Beiden kwamen te vallen, maar de oude bromfietser kwam met de schrik vrij, terwijl mevrouw De C. haar linkerarm brak en per E.H.B.O.-ziekenauto naar Zonnegloren moest worden vervoerd. RACING CENTRE SIMAZO Kleine Haag 21 Amersfoort is er ook voor u! AJtjjd parkeerruimte Een werkgever is verplicht bij het ein digen der dienstbetrekking aan de werk nemer een getuigschrift te overhandigen als men daarom wordt verzocht. Waterschorpioenen in een aquarium zijn voor kleine visjes gevaarlijk door de als haakvormige scharnieren gevormde voorpoten. Een steek van het „boots mannetje" is voor een mens zelfs nog pijnlijk. Koffie vlek ken in een rok, pantalon of jas zijn gemakkelijk te verwijderen in dien deze dadelijk met wat lauw water worden afgewreven. Achtergebleven vet- resten van de melk wegnemen met was benzine (brandgevaarlijk). Moeders met kinderen, uw kroost ziet geen gevaar, het is aan u om hen ver trouwd te maken met de weg en u dient er op toe te zien, dat ze van een trottoir gebruik maken. Een inscctenbeet? Dan de plek snel en zo diep mogelijk uitzuigen en betten met ammoniak. Wie zelf een kamer gaat behangen, moet van het raam af werken, zodat de over lappingen van de banen geen scha duwen veroorzaken en daardoor extra hreed lijken. ZONDAG 12 JULI HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 10 uur ds. P. G. v. d. Hooff. Kinderoppas Mjdens morgendienst Emmakerk, Rpgentesselaan. 10 uur ds. F. G. M. Broeyer, Utrecht. 7 uur ds. E. Schroten, Houten. Kinderoppas tijdens de morgendienst. Ichthuskcrk. Alb. Cuyplaan. 10 uur ds. J. C. Terlouw, Vierhouten. 5 uur ds. J. Arendsen, Bunschoten. Gebouw Middclwijk. Pieter de Hooghl. 10 uur ds. A. van Ginkel, Amersfoort. Zonnegloren, Soesterbergsestraat. 10 uur mej. da. C. M. van Wijk, Hil versum. Kinderoppas tijdens de morgendienst. Jeugdkerken: 10 uur: Emmakerk, Regen tesselaan. 10 uur: Eltheto, Driftje. Zondagsscholen 10 uur: Middelwijk, P. de Hooghlaan 10 uur: De Savornin Lohmanschool, Driehoeksweg. 10 uur: Da Costaschool. Pr. Bernhard- laan, interkerkelijk. GEREFORMEERDE KERKEN •Tulianakerk, Julianalaan 9 en 5 uur geen opgave. Wilhelminakerk. Soesterbergsestraat IS Geen opgave. GEREFORMEERDE KERK (vrijgemaakt) Kerkgebouw NPB, Rembrandtlaan 20. 8.30 uur ds. A. Veltman, Rotterdam, Delfshaven. 14.45 uur Prof. L. Doekes, Kampen. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianalaan. 10 en 15 uur ds. R. Kok, Nijkerk. GEREF. GEMEENTE Dalweg hoek Beukenlaan 10 en 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20 Zondag 10.15 uur ds. W. Leerink. Wijkgebouw „Soest-Zuid" 10.15 uur. Kinderdienst AD VENTS GEMEENTE 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Pred. T. Steens. EVANGELIE-GEMEENTE „IN DE RUIMTE" Klein Engendaalweg 52. 3.45 uur Gezinsdienst. SOESTERBERG GEREFORMEERDE KERK 10 en 17 uur ds. Koppen, H. Avondmaal. HERVORMDE KERK 10 uur Eerw. heer J. Noordmans, Ben schop. In de zomermaanden géén avonddienst. Johannes-Stichting. 9.45 uur ds. H. Steenhuis, Ermelo. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63B. 10.30 uur Br. H. Schram, Soestdijk. GEREF. KERK „VRIJE KERKEN" Nassaulaan 12, Baarn. 10.30 en 16.30 uur ds. A. J. Mogré, Rijs wijk. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burgemeester Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7, Baarn 10.30 uur drs. G. Fafié. PAROCHIE SOEST, Kerkplein Zaterdagavond. 19 uur, avondmis. Zondag, H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen om 8.30 en 19.30 uur. PAROCHIE SOESTDIJK Burgemeester Grothestraat Zaterdag, 19 uur, avondmis. Zondag, om 9 uur en 11 uur Hoogmis. 18 uur Avondmis. Dinsdag en donderdag H. Missen 8 en 19 uur, woensdags en vrijdags 8 uur. PAROCHIE SOEST-ZUID St. Willibrordusstraat Zaterdagavond 19 uur, avondmis. Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur en 9.30 uur Hoogmis, 19 uur lof. In de week H. Missen om 8 uur. Woensdag, 19 uur, (gezinsdienst;. Zaterdags 8 en 19 uur. ST. CAROLUSKERK. Soesterberg. Zaterdag 19 uur Avondmis met zang. Zondag 9 uur Hoogmis, 11 uur H. Mis met zang.

Soester Courant | 1970 | | pagina 7