HOESSEIN'S TROON WANKELT Burgeroorlog in Jordanië MARCHAL HAARMODE Gebr. Van Brummelen moderniseerden MENINGEN VAN LEZERS Vijftienhonderd Westberlijnse kinderen met vakantie in Nederland MïSèRE IN ITALIë AUTORIJSCHOOL „ENGEL" IJ KUNT NIET ALLES WETEN CONSUMENTEN ZEGE EGvSETTEN Officiële Mededelingen FRANS BOSMAN Guerilla's vormen machtige groep FRANS BOSMAN Uw Recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar" FRANS BOSMAN Koopt u een auto Dan verzekeren bij J. L M. van Hai-1 FRANS BOSMAN UW SULLES IS ONZE RELUAME FRANS BOSMANv Ruimtelijke Ordening Zakken voor huisvuil FRANS BOSMAN VRIJDAG 10 JULI 1970 De politieke hemel boven Jordanië verduistert. Niet voor niets heeft koning Hoes sein zün vier kinderen naar Londen gestuurd. Zelf werd hij enkele weken geleden bijna het slachtoffer van een van de vele aanslagen, die er de afgelopen jaren op zijn leven zijn gepleegd. In de straten van Amman is het tot een bloedig treffen tussen het leger en de linkse extremisten van de EI-Fatah beweging gekomen. Koning Hoesseinheeft concessies moeten doen aan de niets ontziende guerilla- strijders, die aansturen op een nieuw treffen met Israël en die ledereen uit de weg zullen ruimen die hen in deze plannen dwarsboomt, al zou het koning Hoessein zelf zijn. Zelfs El Fatah-leider Arafat heeft nauwelijks greep meer op deze Pales tijnse extremisten. Zo dreigt de politieke situatie in Jordanië langzamerhand naar een dramatische climax te gaan, die op haar beurt weer gevolgen kan hebben voor de gehele toestand in het woelige nabije oosten. Of zal koning Hoessein mid dels het leger toch nog orde op zaken kunnen stellen 7 In de Arabische wereld is het onmogelijke altijd mogelijk en het mogelijke vaak onmogelijk. AANLEG en REPARATIE licht- en krachtinstallaties p.u.e.m.Installateur Tél. 3367 - Na 6 uur 3674 of 4111 Kort na de bloedige gevechten in de straten van Amman gaf koning Hoessein een persconferentie, die door ruim honderd buitenlandse journalisten werd bijgewoond. De jonge vorst zag er bij deze gelegenheid slechter uit dan ge woonlijk. In zijn gezicht, dat altijd iets van een vertederende charme bezit, lag iets droevigs, het scheen ietwat mis vormd door een strakke nervositeit. Wel trok er af en toe een krampachtig glim lachje om zijn mond, maar dat ging kennnelijk niet helemaal van harte. Toen er over de activiteiten van de linkse extremisten werd gesproken ant woordde de koning niet met de voor lem gebruikelijke felheid. Hij mompel- Ie iets over het leger, dat de orde wel iou kunnen bewaren, maar erg over- uigend klonk dat niet. Voorts kreeg nen de indruk dat hij alles in het werk >telde om de Palestijnse guerillastrij- lers niet door scherpe uitspraken tegen zich in het harnas te jagen en deze voorzichtigheid deed helaas vermoeden, dat de vorst zijn greep op de gebeur tenissen kwijt is en niet meer gelooft dat zijn gematigde inzichten nog j wicht in de schaal kunnen leggen. Dat is een betreurenswaardig feit, want juist deze koning was de enige Arabi sche leider, met wie nog in redelijkheid te praten viel en die altijd heeft open gestaan voor een gesprek met Israël. Maar een groot deel van de Jordaanse bevolking bestaat nu eenmaal uit ver bitterde Palestijnse vluchtelingen, die maar één doel voor ogen staat: de totale vernietiging van de staat Israël. Hun haat is sinds de oorlog van juni 1967 nog gegroeid, toen Israël vitale delen van Jordanië bezette zoals bijvoorbeeld het oude Jeruzalem, waardoor Jordanië, toch al arm en berooid, ook nog een zeer belangrijke bron van inkomsten, het toerisme, verloor. Buitenbeentje Koning Hoessein is altijd een buiten beentje geweest in het bonte gezelschap van Arabische leiders. Reeds lang is bekend, dat hij geen vlieg is, die zich laat vangen in het web, dat Nasser in REPARATIE aan alle merken radio en televisie. Speciale service-wèrkplaats Tel. 3367 - Na 7 uur 6256 PRUIKENBOETIEK BKFTZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) TELEFOON 3990 Honderd broden per uur was te weinig om de zaak van G. van Brummelen aan de Ossendamweg en E. van Brummelen achter de Oude Kerk, en in de zeer nabije toekomst van hun zuster aan de Vinkenweg, van brood in alle variëtei ten te voorzien. Nadat de beide broers van de bakkerij een n.v. hadden gemaakt, werd de ca- Baciteit door het plaatsen van 'n nieuwe ven op vierhonderd broden per uur |ebracht, waarmee men voorlopig aan grote vraag naar Van Brummelen Brood kan voldoen. Vijf generaties lang wordt er al Van Brummelen brood gebakken. Het 130- jarig jubileum is nog maar kort geleden gevierd en ook nu zijn alle vijf kinde ren weer in de bakkerij terecht geko- nen. 1. van Brummelen, die tot voor kort op fle Ossendamweg nog zelf bakte, zit al weer meer dan tien jaar op de Ossen - lamweg, terwijl E. van Brummelen de taak achter de Oude Kerk na de dood 'an zijn vader voortzette. Terwijl twee iochters van Evert van Brummelen bak kerijen hebben in Huizen en Amersfoort >n daar ook tot de warme bakkers be horen, zette hun derde zuster na het overlijden van haar echtgenoot, „Bak kerij De Vink" aan de Vinkenweg voort. Het accent ligt nog steeds, evenals hon derddertig Jaar geleden, voornamelijk 'op brood, gevulde koeken, kano's e.d. kunnen verwaarloosd worden. De snij- ers, piepers, casino's, knippen, bussen, franse stokbroden en een grote sorte ring klein brood vinden hun weg door heel Soest en zelfs daarbuiten. De interieurwijziging die onlangs ge reed kwam, draagt zonder enige twijfel belangrijk bij tot de gróte aantrekkings kracht die in steeds groter mate ont staat voor de echte warme bakker. De duidelijke modernisering brengt voor beide bakkers Van Brummelen geen luieren mee, want ook nu staat men, zij het om beurten, om drie uur op om het bakken te beginnen. In de eerste week van juli opende moe der Van Brummelen de nieuwe zaak door het, hoe kan het haast anders, doorsnijden van een grote Franse stok. Na de opening werd een bijzonder druk bezochte receptie gehouden, waarna men met het personeel nog enige tijd gezellig bijeen bleef in café-resteurant ,,'t Hoogje" aan de Neerweg. De verbouwing werd uitgevoerd door het Soester Aannemersbedrijf Gebr. Van 't Klooster, de firma Sukel zorgde voor het stukadoorwerk, het loodgieters- werk werd verricht door Bert v. d. Deijssel, terwijl de firma v. d. Horst voor de elektra zorgde. Schildersbedrijf Jansen gaf het geheel zijn kleur, waar mee, zonder dat aan het uiterlijk wat werd veranderd, de Kerkebuurt op nieuw, zij het binnenshuis in stijl, op nieuw is uitgebreid. de gehele Arabische wereld heeft ge spannen. Hij heeft zich steeds verzet tegen Nasser's pogingen zich van de hegemonie in de landen van het nabije oosten te verzekeren. Daarom werd hij in het verleden menigmaal door de Egyptische dictator voor „imperialist" uitgekreten. Hoessein, kleinzoon van de in 1951 ver moorde emir Abdoellah, staat thans voor kwellende en dringende vragen. Zal hij bij nieuwe politieke verwikke lingen kunnen vertrouwen op de steun van zijn leger, dat voor ongeveer 30°/o uit Palestijnen bestaat? Zullen de offi cieren, met wie hij de richtlijnen uit stippelt om de openbare orde te hand haven, hem niet verraden aan de leiders van de Palestijnse extremisten? Op wie kan de jonge vorst eigenlijk nog ver trouwen? Hoogstens kan hij profiteren van het feit, dat de Palestijnen onder ling ook verdeeld zijn in minstens tien verschillende stromingen. In elk geval is het duidelijk, dat de vorst vermoe delijk tegen zijn zin meer concessies zal moeten doen aan de guerillabewe- ging, zodat hij ongewild meewerkt het konflikt met Israël naar een nieuwe climax te voeren. Natuurlijk is koning Hoessein nooit een vriend van Israël geweest, maar zijn oordelingsvermogen werd toch nimmer vertroebeld door de gefrustreerde haat gevoelens, die de meeste andere Arabi sche leiders beheersten. Steeds weer bleek hij de meest menselijke van de Arabische leiders te zijn en daarom zal de rol, die de extremisten hem nu wil len opdringen, hem niet liggen. Koning Hoessein heeft ontegenzeggelijk grote verdiensten voor zijn land gehad. Dit oude land, waar reeds de kinderen Israëls onder de straffe leiding van Mozes rondzwierven, bevond zich be paald in opbouw. De technische verwor venheden van het westen zijn reeds duidelijk in Amman doorgedrongen. Er is een druk autoverkeer in de straten van de Jordanese hoofdstad, Amerikaan se en Engelse produkten zijn er overal te koop. Maar nochtans is de economi sche bestaansbasis in Jordanië nog zeer wankel. In het westen wordt de landbouw be oefend, maar juist daar heeft Israël toe geslagen. In de bergen van Moab en Edom liggen nog steeds de ruïnes uit een glorierijk verleden. De rotsstad Pe tra is nog even ongenaakbaar als vroe ger binnen de wal van zijn rode rotsen, die de geheimen van zijn fraaie monu menten omsluiten. Maar de tienduizenden Palestijnse vluchtelingen in dit land vormen een enorm probleem, economisch èn politiek. De stad Amman wordt ernstig bedreigd door hetzelfde sociale kwaad, dat ook in andere Arabische steden woekert: de vorming van een stadsproletariaat, dat op een bestaansminimum is terugge worpen. Werkloosheid en armoede ver sterken Jordanië's politiek meest labiele bevolkingsgroep in zijn ressentimenten. Deze groep heeft het gevoel niets te kunnen verliezen en zij zal daarom ook niet voor gewelddadige acties terugdein zen. Zal koning Hoessein binnenkort zijn vier kinderen naar Londen volgen? Volautomatische WASAUTOMATEN 548,— (5 kg) Telefoon 3367 v Soest, 6 juli 1970 Aan de Redaktie van de Soester Courant. Geachte redaktie, Het is niet mijn gewoonte ingezonden stukken te schrijven aangezien ik de juistheid betwijfel om tussen de redak- tionele artikelen mijn mening te doen infiltreren. Doch, ik voel mij verplicht om deze keer een uitzondering te ma ken. Gedurende de „Wir-War-Week" in en om het Arti-Shok gebouw gehouden, is mij namelijk iets opgevallen. Mijn zoon nam enthousiast deel aan de fees telijkheden die voor hen bereidt wer den. Het is in uw courant in het geheel niet naar voren gekomen dat deze week absoluut minder geslaagd zou zijn ge weest indien de leden van Oranje Vrij staat Soest niet in grote getalen hadden meegewerkt. Dankzij hun doorzettings vermogen en geduld konden de kinde ren een heerlijke week beleven. Hulde aan deze kabouters, over wie in Soest nog erg negatief gedacht wordt. C. P. CORNELISSEN Ook een verslaggever weet niet alles. Als men hem er op had gewezen, dat het slagen van de „Wir-War-Week" voor een belangrijk deel te danken is aan de medewerking van leden van Oranje Vrijstaat Soest, dan zou hij dit zeker hebben vernield. Ere wie ere toekomt. Red. Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 Evenals voorgaande jaren tijdens de zomervakantie en in geringe mate om trent de jaarwisseling, zijn ook nu weer een groot aantal Westberlijnse kinderen in ons land aangekomen om tot begin augustus te genieten van een voor hen broodnodige vakantie. Afgelopen maandagmiddag, om drie uur, verzamelden de kleine vakantie- gangertjes, voor wie vakantie in de meeste gevallen alleen maar inhoud niet naar school en bij redelijk weer in de nabijheid van het ouderlijk huis, dat deel uitmaakt van een grote, grijze betonstad zichzelf vermaken en bij min der goed weer verplaatsing van het speelterrein naar de talloze trapporta len, zich op het plein rond de Berliner Funkturm. Het plein gonsde als een bijenkorf en vol ongeduld wachtten de kinderen op de toüringcars, die hen naar de treinen zouden brengen die van af het Bahn- hof Zool zouden vertrekken. Om precies zes uur vertrokken de twee .overvolle treinen richting Neder land, met bij elke zevenhonderdvijftig kinderen zestig nederlandse en dertig Duitse begeleiders, waaronder veel werkstudenten. Er volgde een tamelijk rustige nacht, waarin de kinderen sliepen of probeer den te slapen met zijn achten in één coupé, terwijl de begeleiders via de cor ridors een oogje in het zeil hielden. Het was warm in de trein en vooral ditmaal werd het voorschrift dat de ramen dicht moesten blijven, vooral door de wat groteren danig bekritiseerd. Nadat men in Bentheim bijna drie en een half uur had moeten wachten om op het Spoornet van de N.S. ingevoegd te kunnen worden, arriveerde men om half negen op het station Amersfoort. De kinderen die in de omgeving van Amersfoort waren ondergebracht stap ten in Amersfoort uit, waarna de „midden-nederland-trein" door reed naar Utrecht en Den Haag. De tweede trein was reeds eerder richting Noord- Nederland afgezwenkt. Door de steeds groter wordende groep kinderen die in Soest wordt onderge bracht en een kleiner aantal dat in Baarn de vakantie gaat doorbrengen, vond het vervoer vanuit Amersfoort ditmaal per bus plaats. Om precies negen uur arriveerde de bus op het busstation Soest-Zuid, waar een groep kinderen de bus verliet om met hun vankantie-ouders naar huis te gaan. Een kwartier later gingen de laatste voor Soest bestemde kinderen de bus uit die op het marktplein hun „vati und mutti" vonden, die garant staan voor een echte vakantie, in ieder geval een vakantie die in West-Berlijn niet mogelijk is. Net drie maanden heeft het Italiaanse coalitiekabinet-Rumor het uitgehouden, wat niet lang is voor een regering waarover eers anderhalve maand heel moeizaam onderhandeld moest worden. En die uiteindelijk alleen nog maar ge vormd kon worden doordat de vier par tijen erin met lede ogen inzagen dat ze wel gedoemd waren een coalitie te vor men. KLEURENTELEVISIE ipïiIpt Rlmipunkt. Philips B Kr O I V' - Telefoon 3367' De reden waarom dit gedwongen verbond uiteenviel is nogal vergezocht. De socia listen meenden na de gewestelijke ver kiezingen in Umbrië en Toscane dat daar beter 'n verbond tussen hen en de commu nisten gesloten kon worden ,de anderen - lees: vooral de christen-democraten - vonden dat ook in die provincies ge regeerd moest worden naar Romeins model, ook al zou dat inhouden dat de- gewestelijke regeringen dan net niet over een absolute meerderheid konden beschikken en afhankelijk zouden zijn van de stem van misschien wel de enkele fascist die nog in de gewestelijke parlementen is gekozen. Waarom in Italië dat ondanks reeksen christen-democratische en „links-van het-midden-regsringen in Rome steden heeft met communistische burgemees ters en wethouders niet ook in de ge westen afwijkende regeercombinaties zou kunnen verdragen is niet helemaal duidelijk. Wel duidelijk is dat de christen-de mocraten, socialisten, unitaire socialisten en republikeinen niet zo'n geweldige M. LOS Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 Wij lessen in i OPEL REKORD - OPEL KADETT - DAF Gedipt V.A.M.O.R. - M.L - FJV.O.P. zin hebben met elkaar door te gaan in Rome nu erpijnlijke beslissing ge nomen moeten worden. Maatregelen De stakingen zijn niet van de lucht de laatste tijd en dat is begrijpelijk. Prijs stijgingen doen alle loonsverhogingen teniet en men vindt daarvoor zelfs geen compensatie in drastisch verbeterde sociale wetten al zijn die wel vaak be loofd en aangekondigd: Dit is iets waarmee de vakbonden geen genoegen meer nemen; die wensen dat hun leden delen in de stijging van de welvaart die er voor het land als ge- wel is. Al zou het maar zijn door soe peler belastingheffing voor de laagste inkomensgroepen die nu eenmaal niet zoveel kans hebben als de rijken om mee te doen aan Italiës nationale sport: de belasting oplichten. De sterke inflatie van de laatste tijd doet ook al weer vermoedens rijzen dat de lire wel eens gedevalueerd zou kun nen worden en ook dat is geen maatre gel die de vier bondgenoten in het ka binet nog graag nemen vlak voor ze de stembusstrijd ingaan. Het zijn een beet je toestanden als men weleer in Frank rijk aantrof: stakingen en kabinetten die snel achtereen komen en gaan. Het is de best bekende methode om een land zo snel mogelijk in de puree te laten draaien. KOELKASTEN (zeer lage pryzen) Bosch, Zanuss'i, Indesit, Marijnen - Telefoon 3367 In alle partijen weet men het recept voor genezing maar niemand heeft zin om voor de harde heelmeester te spelen uit vrees dat de partij misschien wat verlies lijdt. Waarbij men overigens ook wel weet dat hoe men ook talmt en verantwoordelijkheid afschuift, bij de volgende verkiezing in ieder geval één groep zeker Is van winst: de com munisten. Hard geworden stopverf kunt u weer zacht maken door haar in petroleum te leggen. Verse vis heeft geen ingevallen ogen, wel rode kieuwen, een frisse reuk, een strakke huid en stevig vlees. Aardappelen worden mooi bruin als u ze vóór het bakken eerst met wat meel bestuift. Ainalialaao 19-21 Fe lefnon 02154-2323 Nadat in een groot aantal kleine g< meenten in de loop der tijd een koop avond is ingevoerd, heeft nu ook he gemeentebestuur van Amsterdam de knoop doorgehakt en de koopavond toe gelaten. Het zal nu niet lang meer duren of wij vinden in heel Nederland op een avond in de week de gelegen heid om inkopen te doen. Uit deze ont wikkeling kan duidelijk geconcludeerd worden dat het belang van de consu menten uiteindelijk zegeviert en dat het bedrijfsleven zich daarbij moet aan passen. Over consumentenbelang is in de achter ons liggende jaren heel wat geschre ven. De klachten gaan meestal over de mogelijkheden tot consumeren, over de prijzen en de kwaliteiten. De koop avond is nu praktisch verwezenlijkt. Zij mag slechts een inleiding zijn tot een aanpassing van de winkelsluitingswet, v/aarbij de verschillende soorten van zaken de gelegenheid moeten krijgen hun zaak te onenen wanneer er ver koopmogelijkheden zijn. De aanpassing volgt dan vanzelf. In het vlak van de prijzen meent men soms dat de consument nog tekort komt. Bij sommige aankoDen zal dit nog wel voorkomen. Wij zijn echter van mening dat in de meeste sectoren van het bedrijfsleven de concurrentie be hoorlijk werkt. Als de consument zelf nog een wat kritischer houding zou aannemen in het aankoopbeleid zal men bij de groei van de Europese markt op dit terrein niets te vrezen hebben. Dan blijft er over het kwaliteitsbeleid. Het komt ons voor dat zowel op natio naal als op Europees niveau het kritisch beoordelen van hetgeen de kopers wordt voorgeschoteld tekort schiet. Er zouden strengere eisen moeten worden gesteld aan vele goederen die de ge zondheid en de veiligheid van de ge bruikers kunnen schaden. Bij de uitge breide vervangingsmogelijkheden van grond- en hulpstoffen, waarover de producent beschikt, gepaard aan de brede assortimenten, heeft op menig terrein de fabrikant en de handelaar nog teveel speelruimte om de gebruiker bij de neus te nemen. Op dit stuk con sumentenbeleid dient alle aandacht te worden geconcentreerd. KELTUM PLEET JUWELIER HORLOGER en OURFINE CASSETTES - REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 De burgemeester van Soest maakt be kend, dat burgemeester en wethouders van zijn gemeente voornemens zijn, de heer H. van Oest, Eigendomweg 80 te Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 18 van de wet op de Ruimtelijk Orde ning voor de tijd van 5 jaar vrijstelling te verlenen van de bepalingen van het bestemmingsplan „Landelijk gebied ge meente Soest" ten behoeve van de bouw van een warenhuis op het terrein, gelegen aan de Eigendomweg 80, kade- straal bekend gemeente Soest sectie G nummer 4161. Alvorens een definitieve beslissing ge nomen zal worden, stellen burgemeester en wethouders, voornoemd, rechtheb benden op aangrenzende en nabij ge legen gronden in de gelegenheid, bin nen een termijn van veertien dagen na dagtekening van deze bekendmaking, eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op het verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 7 juli 1970. Burgemeester en wethouders van Soest maken hierbij bekend, dat met ingang van heden bij de kassier der gemeente, p.a. Steenhoffstraat 4, alhier, alsmede bij de heer J. A. Luyf, hulpsecretarie Soesterberg, Dorpsplein 1, aldaar, pa pieren zakken verkrijgbaar zijn voor de afvoer van huisvuil. Deze papieren zakken, die 0,50 per stuk kosten en een inhoud hebben van ruim dertig liter, zijn bedoeld voor pe rioden waarin huisvuil in meer dan normale hoeveelheden wordt aangebo den, zoals onder meer gedurende pe rioden van feestdagen. In de genoemde prijs is inbegrepen het op grond van Je „Verordening vuilnisbelasting" ver schuldigde recht. Belanghebbenden worden erop geatten deerd, dat in het algemeen het gebrui ken van een tweede vuilnisemmer, wel ke ƒ7,— per jaar kost, goedkoper zal zijn. Tenslotte wordt erop gewezen, dat bij het ophalen van huisvuil alleen zakken van papier derhalve niet van plastiek e.d., worden geaccepteerd. Soest, 1 juli 1970. TELEVISIE, houten kast, 59 cm 498,—. Dealer Blaupunkt, Philips, B O Soesterbergsestraat 20a - Soest Telefoon 3367

Soester Courant | 1970 | | pagina 9