Soest toen - Soest nu Dinsdag 14 juli Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnreau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 20a. Soest Tel. 25ÖB - Postgiro 12B156 DUIZEND DODEN IN DE VAKANTIEMAANDEN Het oog gericht op de Benelux Soester politie heeft nu een parachutespringer Weggelopen jongen in hooiberg gevonden B. en W. vragen aanloopkrediet voor wegenaanleg in Klaarwater 1970 49e jaargang no. 52 NABIJE OOSTEN Steeds meer Russisch-Amerikaans probleem Horloges gestolen in Natuurbad Autodieven gesnapt Telet. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Veel geschenken voor Prins Bernhard op Indonesië-reis Wielrijdster door auto aangereden Wedloop met de tijd Voor riolering en wegverbetering bijna zes ton gevraagd RUMOER OM DE R0KLENGTE SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal 4,Buiten Soest per kwartaal f 7, Verschijnt Iedere dinsdag en vrfldag De Benelux leeft in chauvinistische Ne derlandse en Belgische gedachten nog altijd als het pionierswerk, waaraan grotere economische verbanden als de E.E.G. een voorbeeld kunnen nemen. Een niet geheel ongerechtvaardigde ijdelheid, die echtei na elke topconfe rentie der drie regeringen een beetje aan glans verliest. Immers: de resultaten van het laatste topoverleg waren zo gering dat Neder lands minister-president, die toch be faamd is voor het begrip dat hii overal voor heeft, zijn teleurstelling uitte. En dat terwijl het toch goed diplomatiek gebruik is zelfs na mislukte bijeenkoms ten op zijn minst in een slotcommuniqué te gewagen van vooruitgang, eensge zindheid en natuurlijk begrip. De moeilijkheid waarmee de heren voornamelijk sukkelden is dat de grens controles nooit helemaal kunnen verval len als men daarmee de weg vrij zou maken voor een profijtelijke smokkel. Een kleine variant in prijspeil is niet zo'n geweldig bezwaar: op zijn hoogst profileren wat inkopen doende huis moeders in het grensgebied. Dat levert wel een verliesje op, maar niet zoveel dat men daar zwaar aan hoeft te tillen het voorkomen ervan zou meer kos ten. Een andere zaak is dat er belangrijke prijsverschillen bestaan door verschil lende accijnzen of andere heffingen op tabak, alcohol, limonades, benzine om er maar een paar te noemen. Wat hier de prijsverschillen veroorzaakt is de verschillende mate waarin Neder land en België hun schatkist spekken door de kopers van die artikelen accijns te laten betalen. Hier wat opgeven zou de toch al chronisch magere schatkisten verzwakken en daarvan kan geen spra ke zijn natuurlijk. Aanpassing aan el kaar naar boven is echter ook niet zo makkelijk: dat zou betekenen dat men de consument meer laat betalen juist voor een uitgezochte serie tamelijk po pulaire artikelen. Vooral de Belgen hebben daar begrijpe lijk niet veel zin in: die gaan toch al met angst de invoering van de B.T.W. tegemoet waarvan ze in Nederland kun nen zien hoe die voor de consument het leven duurder maakt en bij menig be drijf de winst aanvreet. Daarbovenop dan nog eens een accijnsverhoging? Geen regering in Brussel die zich zo gehaat wil maken. Trouwens voor over eenkomstige besluiten in Den Haag zal ook geen prijsstijgingen bestrijdend ka binet erg veel voelen. En dus duurt het wat langer dan men van plan was dat bij de grensovergangen tussen Neder land en België toch nog aardig wat pa pierwerk nodig blijft, met aanverwante kostbare ambtelijke apparaten en geld vretende wachttijden voor expediteurs. Om een betrekkelijke kleinigheid maar. Wat de ijdele Beneluxers gelijk beetje bescheidenheid leert als ze willen mopperen dat in de E.E.G. aanzienlijk meer omvattende regelingen ook niet een, twee, drie tot stand komen. KANTMAN De hoofdagent van politie te Soest, de heer J. J. Koppe is sinds zondag in het bezit van het brevet parachutespringen. De heer Koppe heeft z'n opleiding ge noten bij de Paraclub „Icarus" te Hil versum en heeft in totaal achtmaal ge sprongen. De achtste sprong was be slissend voor het brevet. De 18-jarige H. H. uit Utrecht werd dit weekeinde door de politie in een hooi berg aan de Koninginnelaan aangetrof fen. De jongen verklaarde na een ruzie uit huii, te zijn weggelopen. De politie zorgde voor zijn terugkeer. Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad, die morgen in vergade ring bijeenkomt, een aanloopkrediet van 484.000,gevraagd voor de aanleg van hoofdwegen in het inmiddels vast gestelde bestemmingsplan Klaarwater. Met het bouwrijpmaken van de in het plan Klaarwater gelegen gronden is reeds een begin gemaakt. Daartoe wer den verleden jaar reeds kredieten be schikbaar gesteld van 177.000,— en 620.000,Dede kredieten hebben met name betrekking op het bouwrijp ma ken van de gronden langs de Dal weg tussen de Beukenlaan en de Konings weg, op welke gronden de bouw van 286 woningwetwoningen inmiddels ge vorderd is. Thans blijkt het mede op grond van de planning van de projectgroep Klaar water gewenst te zijn om ter verzeke ring van een snelle uitvoering van ver dere woningbouwprojecten in de nieu we wijk de aanleg van hoofdwegen, die de diverse bouwterreinen zullen ont sluiten. op korte termijn te bevorderen. Volgens een door de directeur van ge meentewerken opgemaakt plan zal de uitvoering van het hoofdwegenplan een bedrag van ƒ925.000.— vergen. Voor lopig kan echter met een aanloopkrediet van 484.000,worden volstaan. Met dit krediet zullen genoemde wegen in eerste instantie als bouwwegen worden aangelegd. Te zijner tijd kunnen dan de voltooiingswerkzaamheden worden uit gevoerd, waarvoor dan een aanvullend crediet nodig zal zijn. De ongevallendjfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek tonen het kort en zakelijk aan: de tijd dat dui zend doden de schrikbarende tol zal zijn van 't Nederlandse vakantieverkeer lijkt aangebroken. De gestage stijging van de ongevallencijfers in voorgaande jaren 1965 (juni t.m. augustus) 723 do den, 1966: 738 doden, 1967: 821 doden, 1968: 837 doden, in 1969 (juni t.m. augus tus) 906 doden en bijna 15.000 gewon den, rechtvaardigt deze verwachting. Met bovenstaande cijfers in gedachte en met de wetenschap dat vele tien duizenden Nederlanders zich op dit mo ment gereed maken voor de vakantie, is het Verbond voor Veilig Verkeer ge start met een actie, waarin onder het motto „2 uur rijden 1/4 uur rust", de aandacht wordt gevestigd op een aantal veiligheidsaspecten. De grootste drukte op onze wegen be gon vrijdag, toen het westen van Ne derland (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht alsmede Gelderland ten noor den en westen van de grote rivieren plus de metaalindustrie de uittocht begon. Bovendien beginnen half juli de school vakanties in Noordrijn-Westfalen en barst de Duitse toeristenstroom los, niet alleen in ons land maar ook op de Duitse wegen. Nixon en zijn staf van adviseurs uiten de laatste tijd opvallend veel sombere verwachtingen over wat in het nabije oosten allemaal mis kan gaan. Veel ge vaarlijker dan Viëtnam, aldus hun op vatting, want bij de Middellandse Zee dreigt steeds meer dat de twee super machten Rusland en Amerika het met elkaar aan de stok krijgen. Een opvatting die nog wat meer na druk krijgt door de verklaringen van Israëls stafchef generaal Bar-Lev dat door Russen bemande SAM-3 raketten nu bij het Suezkanaal de Skyhawks en Thunderstreaks uit de lucht plukken. Iets wat hij ziet als een poging van de Russen om ten behoeve van hun Egyp tische vrienden de Israëlische superiori- teit in de lucht tot een eind te bren gen. En verlost van Israëlische luchtaan vallen zou Nasser zijn herbouwde ar mee rustig gereed kunnen maken voor een nieuwe aanval over het Suezkanaal om de juni-oorlog van 1967 over te doen, maar dan beter. Dit Israëlisch alarm zal ongetwijfeld zo luid worden geslagen opdat Wash ington overeenkomstig zijn belofte de nodige vliegtuigen levert waardoor de krachtsverhouding in het nabije oosten gehandhaafd blijft. Nieuwe akties Zo kon David de Goliath tamelijk mak kelijk aan. Maar als dat verandert wordt het hachelijk tenlotte maakt men in Cairo, Amman en Damascus er geen geheim van dat men er nog altijd naar snakt tegen Israël te vechten. Formeel kan men de Russen niet veel verwijten. De SAM-2 en SAM-3 raket ten die ze leveren en waarchijnlijk wat de laatste betreft bemannen zijn inder daad zuiver defensief alleen bruik baar tegen binnenvliegende toestellen. En Israël kan moeilijk beweren dat het een onvervreemdbaar recht heeft om bombardementsvluchten of zelfs maar verkeningsvluchten tot diep in Egypte uit te voeren. Wat men In Jeruzalem en ook in Wash ington echter vreest is dat de Russische bemoeienissen met Egyptes strijdmacht niet beperkt zullen blijven tot deze af- weerwapens. De mogelijkheid van vechten zit er altijd nog in en wat als daarbij dan op eens Russische militairen betrokken blijken? Wat moet Amerika daii doen? Rustig de op V.N.-initiatief geschapen staat Israël onder de voet laten lopen? Vandaar Nixons vredesvoorstel, gevolgd door een Russische versie. In die laatste is vooral belangrijk dat de Russen zeker niet tot blijdschap van Nasser en de zijnen net als de Amerikanen een ruil van concessies vertellen: Israël trekt terug uit de bezette Arabische gebieden en de Arabische landen ga randeren de veiligheid van Israël. Toezicht houden Het Amerikaanse idee loopt hiermee tamelijk parallel met wat tussenfasèn, een tijdelijk bestand en een gedemilita riseerde zone. Maar beide voorstellen komen duidelijk voort uit het wederzijds verlangen van Amerika en Rusland om niet met elkaar te bosten in dit stukje wereld. Het enige wat er nog aan ontbreekt is dat deze twee grote machten een derge lijke regeling ook garanderen, desnoods met hun troepen. Want wat het voor de Israëli's moeilijk maakt om akkoord te gaan is dat bijvoorbeeld Nasser al eens eerder zijn woord gaf Israël niet aan te vallen en vervolgens de V.N.- troepen liet opkrassen om een goed schootsveld te krijgen. En wat moet Israël denken van een Arabische garantie van zijn grenzen als enige nabuurlanden (Jordanië, Libanon, Syrië) al nu geen kans zien en waar schijnlijk ook geen lust hebben om de Palestijnse guerrilla's te beletten acties tegen Israël te ondernemen? De V.S. en de U.S.S.R. zijn een eindje op weg ge gaan om te voorkomen dat ze het met elkaar aan de stok zullen krijgen in het nabije oosten. Ze zouden eigenlijk nog wat verder moeten gaan en samen in deze onrustige wijk van de wereld voor politieagent gaan spelen. Een tweede hausse op de wegen volgt op 24 juli wanneer het oosten en noor den van het land, de bouw- en neven- bedrijven en de textielindustrie aan de beurt zijn. Tijdens deze pieken" zal het Verbond aan de vele Nederlanders, die hun va kantie in het buitenland gaan doorbren gen en daarbij mei hun auto vaak lange afstanden zullen afleggen, aan de belangrijkste grensovergangen folders met een aantal belangrijke tips en een miljoen servetten met de slogan „twee uur rijden kwartier rust", uitreiken. Met die 2 en 1/4 wil het Verbond nog eens extra benadrukken het grote be lang voor eigen en andermans veilig heid om fit en uitgerust achter het stuur te zitten, hoe lang en hoe ver de reis ook is. Een goede gewoonte is na iedere twee uur rijden een kwartier te rusten. Om goed oorbereid op vakan tie te kunnen gaan werd in de afge lopen weken een reisfolder verspreid onder de werknemers van een groot aantal bedrijven. Ter behoeve van de buitenlandse toeristen werd door het Verbond in het Frans Duits en Engels en in het Nederlands voor de Vlamin gen een folder samengesteld over de belangrijkste Nederlandse verkeersre gels. Deze folders worden verspreid via de VVV-kantoren, de grenskantoren en de Horecabedrijven. De actie wordt nog zeer frequent on dersteund door radio en televisie. Aan de in eigen land blijvende vakan tiegangers adviseert het Verbond: wees extra oplettend op de toeristische, niet op massaal verkeer berekende wegen, verwacht hier onverwachte situaties (aan de verkeerde kant uan de weg lopende voetgangers, bermtoerisme, fietsers en spelende kinderen) Kruip niet te dicht achter elkaar en laat als bestuurder op die mooie routes het sihtseeing aan uw passagiers over. De drukte waarin u terecht kan of zal komen eist uw volledige aandacht voor de weg op. Tenslotte nog dit: waar de vakantiebe stemming ook ligt, in binnen- of bui tenland, herinner u bij uw vertrek een paar slogahs van het Verbond, bijvoor beeld: Ho geen risico (voorzichtig bij spoor wegovergangen). Profiel 2 mm of meer (zorg voor goede banden) en natuurlijk „glaasje op, laat je rijden". Dit weekend zijn twee horloges ge stolen van badbezoekers. Een werd ont vreemd uit de kleding die in de gar derobe hing en één uit een tas die op de speelweide stond. In de nacht van zaterdag op zondag, te drie uur, zag de politie op de Lange Brinkweg een personenauto rijden, die geen licht voerde. Na staande houden, bleek de bestuurder de 17-jarige tractor chauffeur J. C. H. v .d. W. uit Soest te zijn. Het bleek de politie, dat de auto in die nacht in Hilversum was ontvreemd. Van de W. bekende de diefstal, doch noemde ook de naam van zijn vriend, met wie hij de auto had gestolen en mee naar Soest was gereden. Nadat de auto op het Kerkplein in Soest was geplaatst, ging v. B. huis waarts. maar v. d. W. Wilde er nog een ritje in maken. Dat werd hem nood- lotting. Beide knapen zijn zondagmor gen overgebracht naar Hilversum. Prins Bernhard heeft op een buiten landse reis nog nooit zoveel geschenken gekregen als tijdens zijn bezoek aan Indonesië in maart van dit jaar. De Prins maakte de reis naar Indonesië op uitnodiging van president Soeharto. Gistermorgen heeft de Prins in de wa penzaal van paleis Soestdijk zijn cade aus aan de pers getoond. Een van de meest waardevolle geschen ken was een zeer kostbare pusaka, een vredeskris, die de Prins van president Soeharto kreeg aangeboden. Van ir. Su- tami de minister van openbare werken en energievoorziening kreeg de Prins een zilveren theeservies en van gene raal Nasution ivoren snijwerk. Tot de talrijke geschenken behoorden voorts Balinees houtsnijwerk, een bam boe bankstel, een groep wajangpoppen van de gouveneur van West-Java, een rookservies, twee opgezette paradijs vogels, een zeventiende eeuwse klok van Nederlandse zakenlieden in Indone sië, wandkleden en -snijwerk, schilde rijen, een sleutel van de stad Bandoeng etc. Een deel van de geschenken zal wor den ondergebracht in het Koninklijk huis-archief, een ander deel gaat naar enkele musea. Tijdens zijn verblijf in Pakistan, India en Japan kreeg de Prins onder meer Tibethaanse gebedsdoeken en door Thibetaanse vluchtelingen vervaardigde kleden en een collectie Japanse teke ningen. De 57-jarige mevrouw R. G. E. uit Amersfoort reed zondagmiddag per fiets over het fietspad van de Stadhou derslaan. De heer F. M. L„ wonende aan die laan, reed met z'n auto vanaf het erf achteruit het fietspad over, maar lette niet op naderend verkeer. Mevrouw E. botste tegen de auto n omdat zij over pijn in de heup klaagde, is zij voor onderzoek naar Zonnegloren vervoerd. Terwijl het grootste gedeelte van onze bevolking nog met zomervakantie moet gaan, waaronder de bouwvakkers, een groep vakantiegangers die beslist nog niet aan winter en kunstysbanen denkt, fronst men in Utrecht de werkbrauwen wanneer het gaat over de oplcveringsdatum van de Utrechtse kunstijsbaan. Op de foto op de voorgrond de open 400-meter baan, met op de achtergrond de overdekte baan van het imposante bouwwerk aan de oostelijke zijde van de Vecht ter hoogte van het voormalige Zuilen. Door stagnatie tijdens het storten van de betonnen construktie, lijkt de gestelde datum, eind 1970, op losse schroeven te staan. Burgemeester en wethouders hebben de raad om een aantal kredieten tot in totaal bijna zes ton gevraagd voor het leggen van een aantal rioleringen en het verbeteren van diverse wegen. Hier van zal vier ton nodig zijn voor het leg gen van een riolering in en het ver beteren van de Julianalaan, de Oranje laan, de Anna Palownalaan, de Prins Hendriklaan, het Julianaplein, de So- phialaan en de Emmalaan. Een aanzien lijk aantal woningen zal op het gemeen telijk rioolstelsel worden aangesloten. Tevens zullen de wegen dusdanig wor den verbeterd, dat een betere verkeers situatie zal ontstaan. Het profiel van de Prins Hendriklaan tus sen de Prins Bernhardlaan en de Anna Palownalaan wordt, wat wegbreedte be treft in asfalt doorgezet (breedte zes meter) tot de Julianalaan. Voorts wordt de Julianalaan vanaf de Nassaulaan tot aan de Korte Bergstraat van een asfaltweg voorzien. Het laatste deel van de Julianalaan ""(tot aan de Wilhelmina- laan) wordt herstraat. Een gedeelte van de Anna Palownalaan, grenzende aan de Julianalaan wordt herstraat en ver breed. Dit geldt ook voor de Oranjelaan tussen de Nassaulaan en de Anna Pa lownalaan. De Sophialaan zal gedeelte lijk worden verbreed. De Emmalaan zal opnieuw worden bestraat. Voor het leggen van een verhard voet pad langs een deel van de Hildebrand- laan en het aanbrengen van een riole ring is een bedrag van 44.700.nodig. Deze werkzaamheden, die mede in ver- band staan met de bouw van tien wo ningen tussen de Vosseveldlaan en de Bartolottilaan, die in februari gereed zullen zijn, zullen eerder worden uitge voerd dan was gepland. Omdat de rio lering in de berm moet worden gelegd, en de berm daarna hersteld moet wor den, maakt men van de gelegenheid ge bruik om meteen een verhard voetpad aan te leggen. Mede op verzoek van een aantal be woners van de Van Lijndenlaan en de Middenlaan in Soestduinen zullen we gen van een nieuwe wegverharding worden voorzien, nadat er een riolering is aangebracht. De bewoners hebben hun verzoek tot het college mede gebaseerd op de even tuele schadelijke gevolgen voor de volksgezondheid bij continuering van de huidige situatie. Beide wegen zijn na- menlijk gelegen in de nabijheid van wa terwingebied. B. en W. menen dat het aanbeveling verdient om inderdaad een riolering in genoemde wegen te leggen. Met inbe grip van de wegverbetering worden de kosten geraamd op 109.000, Tenslotte hebben B. en W. de raad om een krediet van 24.700,gevraagd voor het leggen van riolering in een ge deelte van de Heideweg en de Plasweg. Het gaat hier om het gedeelte van de Heideweg tussen de Duinweg en de Soesterbergsestraat en de Plasweg tus sen de dr. 's Jacobstraat en de Schou tenkampweg. Wie op straat zijn ogen goed de kost geeft heeft niet alleen een aanzienlijk grotere kans om heelhuids thuis te komen; hij kan tevens getuige zijn van een boeiende geluidloze strijd die het vrouwelijk volksdeel inmiddels heeft ontketend. Het is de strijd om de rok- lengte. Tussen vrouwen met bijna over de grond slepende maxi-jurken, be weegt zich de vrouw in de enigszins de gelijk aandoende midi-rok, terwijl weer anderen zich in super-mini-rokken door de straten spoeden. Zonder zich wat aan te trekken van hetgeen de grote modehuizen voor het zomerseizoen 1970 hebben voorgeschre ven. gaat de vrouw haar eigen weg voor wat betreft de keuze van de kle ding en de wijze waarop deze is uitge voerd. Saint Laurent, Mare Bohan van Dior en Givenchy toonden in hun collecties al lemaal langere rokken: Courrèges en Chanel kwamen met kortere kledij voor de dag. „Midi is een vermomming" snuift de legendarische Coco, en in onze tijd hebben vrouwen niet het recht om in vermommingen rond te lopen. Er zijn aan de langere rokken, behalve slipgevaar, nog andere problemen ver bonden. Een vrouw die kleiner is dan 1 meter 60 ziet er in een maxi-jurk uit als een dwerg in een loopgraaf. Een korte dikkerd lijkt in midi wel op een ijslollie op twee stokjes. De vraag is nu is de tijd eigenlijk wel rijp voor de midi? Wordt het een succes of een fiasco. Intussen is de man weer de toeschou wer van een typisch vrouwelijk ge- vfcht.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1