w Soest toen - Soest nu Vrijdag 17 juli 1970 49e jaargang no. 53 Tel. 2360 - Postgiro 126136 Het oog gericht op de Roemenen De wetenschap vecht tegen de hagel Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor retlaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest DE GENEESMIDDELENHONGER HET BROEIT HEVIG IN HET NABIJE OOSTEN Geiten- en bokkenkeuring Reconstructie Van Weerden Poelmanweg radicaal aangepakt Jamborette op Soestduinen V.V.V.-nieuws mfifm SOESTERI OÜRANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De vrienschap tussen Rusland en Roe menië is na lang onderhandelen op nieuw in een verdrag gezegeld. Daarbij is de clausule dat de Roemenen de Russen zullen helpen in geval van een aanval van buitenaf wel uitgelegd als een teken dat de eigenzinnige Roeme nen toch wat water in de wijn hebben moeten doen. maar dan kent men deze bepaling meer gewicht toe dan ze ver dient. Natuurlijk beloven vrienden elkaar bij stand. dat is eigenlijk niets bijzonders. De formulering in het verdrag is echter niet zo precies dat vanuit Moskou zon der meer gezegd kan worden dat het tijdstip voor die beloofde hulp is geko men de Roemenen kunnen dit tn grote trekken nog zelf bepalen. Trou wens dat het verdrag niet zo'n Russisch succes is geworden blijkt er al uit dat Brezjnew wegens een verdachte ver koudheid niet naar Boekarest kon ko men voor de ondertekening. Wat hij ongetwijfeld wel gedaan zou hebben als de Roemenen zich onvoor waardelijk geschikt zouden hebben in wat we! het Brezjnew-doctrine wordt genoemd: de stelling dat Moskou zelf kan bepalen wanneer het communisme in een ander land gevaar loopt om ver volgens in te grijpen zoals in Tsjecho- slowakije gebeurde. Dit nu. wat een regelrechte capitulatie voor de Russen betekend zou hebben, hebben de Russen niet voor elkaar ge kregen. Integendeel. Amper hadden de handte keningen het vriendschapsverdrag beze geld of de Roemeense partijleider Ceau- sescu riep op tot een communistisch topgesprek, waarbij nota bene gespro ken zou worden over aanpassing van het marxisme-leninisme aan de hui dige tijd, waarbij men dan weet Ceausescu verklaart het nog eens op nieuw dat hij daaronder verstaat dat de partiien per land bekijken boe en wat het best gedaan kan worden in dat land. Iets waartoe elke landelijke par tij niet alleen het recht heeft volgens hem maar zelfs de plicht. Het zijn uitlatingen van een soort waarover Tito in 1948 zo'n hooglopende ruzie met het Kremlin heeft gekregen. En dat wil Ceausescu dan niet alleen op eigen houtje naleven in zijn land. maar hij wil er bovendien een door een com munistische top gesanctioneerde offi ciële politiek van bet hele rode kamp van maken. Wat hij ermee bedoelt on derstreepte hij nog eens door heel har telijk over de Chinezen te spreken, vooral over voorzitter Mao Tse-toeng, en aan te bieden tussen deze en de Rus sen te bemiddelen. En het zijn juist de Chinezen die naar Moskouse opvatting het eerst in aanmerking komen voor het doen van een aanval op de Sowjet- Unie, waarbij de Roemenen moeten helpen. Als Brezjnew al niet zo ziek was zou het wel worden bij het horen van deze Roemeense uitsoraken: Boekarest Ji geenszins getemd. KANTMAN. De wetenschap wendt al haar kennis en vaardigheden aan om de aarde te be vrijden van hagelbuien een van de mysteries van de natuur die in vele streken van de wereld grote verwoes tingen aanricht. Van het Amerikaanse Midden-Westen tot in de Kaukasus zijn wetenschaps mensen druk bezig om door middel van onderzoekingen en daadwerkelijke aktie de hagelbuien te bestrijden. De wetenschappelijke programma's die men hiervoor op touw heeft gezet zijn verstrekkend. Men wil door het „inzaaien" van wol ken met chemicaliën hagelvorming voorkomen. Het is namelijk de bedoe ling dat er versneld zachte hagel, natte sneeuw of regen neerslaat voordat zich grote verwoestende hagelstenen hebben kunnen vormen. De schade die door hagel wordt aange richt is enorm. Op de juni-avond van het vorige jaar veegde bijvoorbeeld een hagelstorm een kwartier lang als een luchtbombarde ment over Amarillo in de Amerikaanse staat Texas. Er vielen hagelstenen met de omvang van een grapefruit met gro te dreunen naar beneden en vernielden de oogst. De stukken ijs beukten op vijfentwintigduizend huizen en gebou wen. De totale schade bedroeg honderd mil joen gulden. Er komen in de hele wereld naar schat ting 45.000 hagelbuien per dag voor. Wetenschappelijk onderzoek is dan ook wel zeer gewenst. Het merkwaardige is dat verwoestende hagelbuien nauwelijks in de Poolstreken of boven zee voorkomen, maar juist het meest boven de vlakten, die achter machtige bergketens liggen. Op 16 juni 1966 vielen in Bulgarije hagelstenen met een gewicht van een kilo. Dat de schade door deze vorm van „neerslag" zeer aanzienlijk is, is een duidelijke zaak. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Australië: ms „Dresden" (20/7). Canada: ms „Hother Isle" (22/7). Chili: ms „Ares" (21/7). Indonesië: ms „Lycaon" (24/7). Ned. Antillc- me „Neptunus" (21/7). Suriname: ms „Neptunus" (21/7). Verenigde Staten van Amerika: ms „Atlantic Champagne" (20/7) en ms „Mormac Star" (23/7). Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: monskerk" (23/7). Abonnement per kwartaal ƒ4,Buiten Soest per kwartaal ƒ7, Het geneesmiddelengebruik neemt hand over hand toe. Niet ten onrechte wordt er soms reeds gesproken over een mis bruik. Dat is niet alleen in Nederland zo, het is een verschijnsel dat eigen lijk over de hele wereld valt waar te nemen. In ons land wordt per gezin nu al meer dan twintig gulden besteed voor de aankoop van „populaire" geneesmidde len. Voor dat zelfde gezin worden er dan nog medicamenten op recept voorgeschreven tot een totaalbedrag van meer dan veertig gulden. De onmiskenbare neiging van de mo derne mens toL. „farmacomanie" is een van de vele problemen van onze samen leving. En zegt u eens eerlijk: hebt u geen medicamenten bij u? Geen tablet ten, geen poeders, geen pillen, geen druppeltjes? Wanneei u werkelijk niets met u mee draagt, staat er dan geen geheimzinnig flesje naast uw bord als u zit te eten? Kom, denkt u eens na: ligt er niet en buisje met het één of ander in de la van uw nachtkastje voor het geval u er behoefte aan hebt? Meer en meer mensen hebben namelijk dag-ln-dag-uit tabletten bij zich voor ditjes en datjes. Met geregelde tussen pozen nemen ze die ook in. Bij allerlei aanleidingen pijn in de maag, op rispingen, standje van de baas, ruzie met echtgenote grijpen ze naar die medicamenten. Zo dreigt het een geheel nieuwe soort van ziekte te worden om voor van alles en nog wat, zelfs voor een licht gevoel van onbehagen, iets in te willen nemen. Dat dit alles maar bitter weinig te ma ken heeft met een rationele toepassing van farmaceutische produkten, spreekt vanzelf. En ging het nu nog maar om een on schuldig dropje of een goedaardig pe permuntje of een huismiddeltje uit grootmoeder tijd... Nee, de aan in nemen verknochten zijn vooral sedert de laatste wereldoorlog, uitgerust met Steeds klemmender wordt de vraag wat de Russen nu precies voornemens zijn in het nabije oosten. Was de levering en vermoedelijke bemanning van lucht doelraketten nog min of meer begrijpe lijk als een methode om de Egyptische vrienden te verlossen van de voor Nas- ser zeer vernederende manier waarop Israël deed en liet wat het wilde in het Egyptische luchtruim, het sturen van grote hoeveelheden amfibie-voertuigen valt met geen mogelijkheid meer onder het hoofdstuk defensie. En dan wekt het argwaan dat de president Nasser zo opvallend lang in Moskou moest con fereren, wat alweer niet duidt op een grote eensgezindheid over de te volgen lijn. De Russen kunnen onmogelijk een al te hoge dunk hebben van de Egyptische strijdmacht zoals die sinds 1967 door hen is opgelapt anders hadden ze geen piloten en raketschutters hoeven te sturen. Maar als ze er weinig voor voelen Nassers armee weer zo'n neder laag te laten lijden als drie jaar gele den, waarom dan die amfibievoertuigen? Dat is toch hét materiaal om het Suez- kanaal over te steken en een nieuwe oorlog in de Negev-woestijn te begin nen. Of zijn de Russen soms van plan om dit keer een fors handje te helpen? Ook dat lijkt onaannemelijk: waarom zou het Kremlin ernaar snakken in het nabije oosten de Verenigde Staten te genover zich te vinden, wat onvermij delijk zou worden als Israël te zeer be dreigd zou raken. Tenslotte is er ook nog het Russische vredesplan voor het nabije oosten met zelfs de opmerkelijke passage waarin niet ten pleziere van de Arabische burgerij wordt gesteld dat veilige grenzen van Israël gegarandeerd moeten worden. Het is een feit dat de sluiting van het Suezkanaal de Russen dwars zit. De Westeuropese landen en zeker Japan en de V.S. hebben dit kanaal intussen al niet meer zo hard nodig. De Sowjets ervaren elke dag weer dat ze enorme einden om moeten varen door diezelfde sluiting. En dat op een moment dat ze graag in Oost-Afrika, zowel als de Arabische landen graag wat actiever zouden zijn al was het al leen maar om het terrein niet hele maal over te laten aan de Chinezen die bijvoorbeeld onlangs weer grote con tracten hebben gesloten met Tanzania en Zambia over de aanleg van een spoorlijn economische hulp die niet zonder politieke bijbedoeling wordt ver strekt. Maar is de Russische nood zo hoog ge stegen dat ze daarvoor een oorlog met Amerikaanse inmenging zouden riske ren. Het is niet aan te nemen. Maar juist die vele vragen zonder be vredigend antwoord duiden aan dat in deze al niet zo evenwichtig rustige streek iets aan het broeien is dat een verrassing moet opleveren die niet an ders dan zeer pijnlijk kan zijn. veelal sterk werkende medicamenten. Er zijn middelen bij die op den duur de maag van streek brengen of die een chronische vergiftigingstoestand van hart en hersenen kunnen doen optreden. Deze malligheid kost de mensen dan nog een heleboel geld. Bovendien zou den we kunnen spreken van een ver spilling van geneesmiddelen. Arts onder druk Omdat sommige van die medicamenten slechts op recept verkrijgbaar zijn, heeft men zich wel eens afgevraagd of de fout niet bij de doktoren zou kunnen liggen. De fout ligt echter eerder bij de geneesmiddelenhonger van het publiek: er zal en er moet iets worden voorge schreven dat kan worden ingenomen. Is het niet zo, dat een dokter eigenlijk niet deugt als hij niet dadelijk klaar staat voor iedere klacht onmiddellijk een recept af te geven? Zowel de huis arts als de specialist staat op dit punt voortdurend onder een zekere druk van de patiënten en hun familieleden. Het blijkt voor de medicus praktisch ondoenlijk zich hiertegen blijvend te verzetten, tegen zijn zin werkt hij vaak mee deze ongewenste toestand te be stendigen. Want wat moet hij doen met patiënten die zeer beslist menen, dat er voor een bepaalde klacht een drankje, een doosje met pillen, althans een me dicament moet worder, voorgeschreven? Maar ook vari de zijde van de farma ceutische industrie wordt de dokter min of meer onder druk gezet: dat is een faktor die deze zaak nog eens extra compliceert. De geneeskundigen worden werkelijk overladen met een slechts ten dele wetenschacpelijk verantwoorde propaganda voor alle preparaten die de fabrieken maken. Terughoudend zijn Hoe het zij, het overmatig geneesmid- delgebruik is een kwaad, dat zich in alle beschaafde landen der wereld voor doet. In zekere zin is dat een troost, maar er blijkt ook uit dat dit probleem niet in een handomdraai op te lossen is. De bedoeling is er de aandacht op te vestigen, dat hier misstanden aan het ontstaan zijn. In elk geval zullen zieken en gezonden er goed aan doen zeer te rughoudend te zijn met het op eigen houtje innemen van allerlei middeltjes. Dat geldt voor alle pijnstillende, kal- Op zaterdag 25 juli, te 14 uur, zal op het terrein Amersfoortsestraat 102 te Socsterberg de jaarlijkse geiten- bokkenkeuring worden gehouden. De keuring zal verzorgd worden door de plaatselijke Geitenvereniging „Soest en omstreken". De keuring zal geschie den onder leiding van de veeteeltconsu lent de heer Ir. Eikelboom. merende, stimulerende, laxerende en „verjongende" preparaten. Ook vitami nes ^n mineralen behoeven niet op het gezag van advertenties te worden in genomen. Wanneer het om vitamines en mine ralen gaat, kunnen we het beste zorgen voor gevarieerde, verstandig samenge stelde, goed toebereide maaltijden, dan komen we op dat gebied niets te kort. Daarbij hoort nog, dat we dagenlijke buitenkomen. Als we dan ook er voor zorgen enige lichaamsbeweging te nemen en voldoen de nachtrust te genieten, worden we misschien zo robuust, dat we niet .o- veel meer behoeven in te nemen! Nadat wij verleden week melding maakten van een vrij simpele wegver- legging van de Van Weerden Poelman- weg welke wpg op 11 juni in het nieuws kwam door het ongeluk dat aan vijf dienstplichtige militairen het leven kostte, heeft men dezer dagen de werk zaamheden radicaal aangepakt, waar voor het verkeer via de rolbaan van ..Soesterberg" enige tijd wordt omgeleid. Het werk, dat wordt uitgevoerd door het Soester Aannemersbedrijf J. P. Het „tolhuis" aan het einde van de Koninginnclaan, vjjftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Schuier, wordt in hoog tempo uitge voerd, om de hinder die het verkeer van de omleiding ondervindt, zo gering mogelijk te maken. Het kant en klaar gereed liggen van de reconstructieplannen bevordert de werk zaamheden in zeer gunstige zin. Naar schatting vijfhonderd padvinders uit Engeland, Schotland, Wales, Ierland, de Verenigde Staten, Noorwegen, Zwe den, West-Duitsland, Frankrijk, België en natuurlijk Nederland, zullen vanaf 28 juli tot 7 augustus a.s. deelnemen 'aan de vierde jamborette van Amers foort. Evenals voorgaande keren, wordt deze internationale padvindersmanifestatie gehouden op het padvinderscentrum „De Paltz" te Soestduinen. Hoogtepunten zullen ondermeer zijn de zwemwedstrijden op 1 augustus; de grote feestmarkt op 31 juli en de pre sentatiedag op 2 augustus. Op 3 en 4 augustus brengt het totale kontingent een bezoek aan Ommen waar „Jongensstad" wordt gehouden. De opening van de jamborette vindt plaats op dinsdag 28 juli door de voor zitter van Scouting Nederland en hoofd commissaris van de N.P.V., Ir. F. F. Venstra. Vermeldenswaard is, dat een groep van 75 gehandicapte padvinders uit Schot land naar Soestduinen komen. Deze groep zal aan vrijwel alle aktiviteiten deelnemen. Voor ziektegevallen is er een nood-hos pitaal. Een arts, bijgestaan door leden van een Roode Kruis colonne, houdt da gelijks spreekuur. In deze vakantie, waarin ons telkens naar bijzondere evenementen gevraagd wordt, komt ons de gevarieerde schoon heid van onze provincies telkens weer onder ogen. Wat is er een verscheiden heid van landschap op dat kleine stukje van de wereldkaart, dat door ons Ne derland in beslag wordt genomen. Laten we ook hulde brengen aan de vele V.V.V.'s die zelfstandig of in streekverband zulk mooi foldermateriaal hebben verzorgd. Naast ons ligt een gloednieuwe uitgave van Noord-Holland, ten noorden van Amsterdam. Met prachtige kleuren foto's geïllustreerd en voorzien van een aardige tekst heeft men dit boekje klaar gemaakt voor de toerist en na tuurlijk ook voor hem of haar, die om speciale redenen voorliefde voor deze provincie heeft. Laat 't u niet ontgaan, dit zonnige Noord-Hollandse boekje. Het is in een behoorlijke oplage verschenen en wij zijn er flink van bevoorraad. Dushalen Daar er nogal wat vraag was naar de voorstellingen in het Slottheater .e Zeist, hebben wij hiervan wat folder materiaal aangevraagd en ook gekregen. Er staan nog leuke kindervoorstellingen op de woensdagmiddagen op het pro gramma, w.o. onze beroemde Swiebertje. In Het Natuurbad Berg en Bos (Apel doorn) kunt u tot en met 30 augustus een Model-spoorweg bekijken. Ook hier van ligt de informatie via een fleurige folder op u te wachten. Daar de ope ningstijden van 11.00 uur Lot 16.00 uur zijn, dagelijks, heeft u dus overdag tijd genoeg richting Apeldoorn te koersen. Een folder „mooi weer" zouden we dol graag aan de collekte willen toegeven, maar helaas hebben we hier met een grillige uitgever te doen, we kunnen u alleen een zo zomers mogelijke vakantie wensen. En komt u gerust bij ons bin nen voor de verlangde inlichtingen.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1