i Soest toen - Soest nu HUISARTS VAN DE TOEKOMST ZONNEBLOEM LOTERIJ SUCCESVOLLE REIS VAN HET HERVORMD JEUGDKOOR NAAR OOSTENRIJK MET DE WIS0 OP SAFARI Dagje uit voor maximaal 500 personen Het oog gericht op ouderwetse staking in ouderwetse havens Dinsdag' 21 juli 1970 49e jaargang nou 54 Uitgave Drukkerij Smit - Soest liSureaii voor redactie en admin istrati«'Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Auto over de kop Bus met 40 liter melk ontvreemd Zuivelproducten gestolen 20 hennen doodgebeten Eiermarkt Opleidingscursussen voetbal-scheidsrechter Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-44 SOE5TER(()OORANT Abonnement per kwartaal 4,—. Buiten Soest per kwartaal j 7.— Verschijnt Iedere dinsdag en vrUda» De huisarts in Nederland is particuliere ondernemer. Hy is het hoofd van een eenmansbedrijf en produceert en verkoopt waar. Deze waar heet gezondheid, nog altijd een zeer aantrekkelijk artikel. Niettemin raakt het beroep van huisarts Ik discrediet. Het aantal huisartsen is de laaste zes jaren niet toegenomen. Er zyn in ons land nu ongeveer 4500 huisartsen, van wie een deel nevenfuncties heeft Verschillende artsen kunnen niet met vakantie en voor een aantal zieke artsen kan geen waarnemer worden gevonden. Het aantal zeer grote huisartsenpraktijken neemt toe, waarin het patiëntenbestand de 3000 overschrijdt. Zo ontstaat de aflijdende spiraal waar in overbelaste huisartsen hun functie neerleggen, terwijl de noodzakelijke aan vulling van medische studenten, die huisarts willen worden, onvoldoende is. De overbelasting wordt groter en groter en daarom rijst de vraag of onze ge zondheidszorg niet aan een ingrijpende vernieuwing toe is. In het maandblad „Katernen" van de werkgroep 2000 pleit» ten dr. A. J. H. Thiadens en M. J. Smul- ders-Aghina voor het instellen van groepspraktijken, waarin verschillende huisartsen samenwerken, eventueel ge- steund door wijkverpleegsters, maat schappelijk werksters, vroedvrouwen e.a. Op het ogenblik zijn er in Nederland reeds zo'n dertig groepspraktijken ol as sociaties. Snellere hulpverlening mogelijk „Wanneer een aantal huisartsen gaat samenwerken in een groepspraktijk, is een betere en snellere hulpverlening in geval van acute spoedeisende omstan digheden mogelijk. Door samenwerking kunnen de niet dienstdoende artsen vlot ter hun gewone afspraken, consulten, vi- sites nakomen, beter hun bijscholings. cursussen volgen, terwijl er ook meel rust komt in hun gezinsleven". Dat was de motivering, op grond waar van zes Nijmeegse huisartsen eind 1968 besloten tot het instellen van een groeps praktijk. Deze vorm van samenwerken zou men kunnen typeren als een taxi centrale, waarbij in eerste instantie de mogelijkheid tot betere en vooral snel lere hulpverlening aan patiënten, die in nood verkeren, wordt vergroot. Bij de groepspraktijk blijft de vrije artsen keuze overigens gewaarborgd. De ser vice-verlening is zeker niet onpersoon lijk. Wanneer de patiënt per se die en die arts wil spreken, dan kan dat. Maar verkeert hij in acute nood, dan bestaat de mogelijkheid dat hij in eerste instan tie een andere arts te spreken krijgt. Het traditioneel solistisch optreden van de huisarts wordt dus doorbroken en heeft plaats gemaakt voor de gedeelde verantwoordelijkheid van alle leden van het team ten aanzien van de patiënt. Hoe denken de patiënten zelf over dit systeem Verschillende artsen, die sa menwerken in een groepspraktijk, con stateerden vooral enige weerstand bij oudere patiënten en bij ouders van chro nisch zieke kinderen. Middenstanders reageerden positiever dan academici. Maar de meeste patiënten leren zich ge lukkig snel aanpassen aan het systeem, dat trouwens niet in de-laatste plaats met het oog op hun belangen tot stand is gekomen. Gezondheidscentra Niet alle vormen van samenwerking tussen huisartsen kunnen onder de noe mer „groepspraktijk" worden gebracht. Van een groepspraktijk kan feitelijk al leen gesproken worden, wanneer de art sen hun praktijkvoering verplaatsen naar een gezamenlijk gebouw, waarin ook de wijkverpleegster, maatschappelijk werk ster, fysiotherapeut, sociaal psycholoog, de pastor e.d. al naar gelang de lokale situatie gehuisvest zijn. De Zonnebloem is niet alleen in het gehele land maar ook in Soest reeds lang een begrip geworden en niet het minst voor hen, die de boottocht op 7 mei 1969 met de „Alex van Waijenburg" hebben meegemaakt. Dit jaar gaat de afd. Soest weer varen, maar nu tweemaal één dag als gevolg van de vele aanvragen welke nu reeds zijn binnengekomen, en wel op vrijdag 11 september en maandag 14 september. Ook van het Welfarewerk van de Zon nebloem genieten zeer vele zieken, die door dit werk een zinvolle bezigheid krijgen, waardoor de druk van het ziek of eenzaam zijn, zoveel mogelijk wordt weggenomen. Wat de Zonnebloem nog meer doet? Zij organiseert 24 vakantieweken voor elk 20 patiënten, een groot feest voor 480 langdurig zieken van alle gezindten. Bovendien worden niet minder dan 170 ééndaagse Zonnebloem boottochten ge houden, hetgeen een groot feest bete kent voor 17000 vaargasten. U zult zich afvragen vanwaar het vele geld moet komen, dat voor deze vele menslievende evenementen moet komen. Ten eerste van de leden van de Zonne bloem, ten tweede (indien mogelijk) door bijdragen van patiënten, maar de grote klap moet komen van de nationale Zonnebloemloterij met 25.000,totaal aan prijzen. Prijs per lot ƒ2,50. Door het kopen van een of meer loten hebt u niet alleen de kans op het win nen van een der geldprijzen maar zult u het genot smaken aan vele duizenden medemensen, die niet van gezondheid en welvaart genieten, een week of één dag de zon te laten schijnen. In de komende weken zullen medewer kers en medewerksters op zoveel moge lijk ingezetenen een beroep doen een of meer loten te kopen. Laat dit beroep niet te vergeefs zijn. Het bestuur van de afd. Soest-Soestdijk bestaat uit navolgende personen: me vrouw H. J. Westerveld-Higler, voorzit ster, Braamweg 78, Soest-Zuid, tel. 5329; mevrouw A. E. Smit-Rasch, secreta resse, Heuvelweg 39. Soestdijk, tel. 4450; de heer W. J. Nadorp. penningmeester, Christinalaan 39, Soestdijk, tel. 2929. Een gemeenschappelijke administratie en technische uitrusting kan de kosten drukken en de grote betekenis van der gelijke gezondheidscentra is, dat de art sen er ook moeten samenwerken met niet-medische werkers, wier werkzaam heden nochtans van groot belang voor de gezondheidstoestand van de patiënt kun nen zijn. De ervaring leert, dat lichame lijke klachten van veel patiënten mede kunnen ontstaan door allerlei psychische factoren of benarde sociale omstandig heden. De patiënt blijft een kneusje, als die omstandigheden buiten beschouwing worden gelaten. Daaraan moet dus iets worden gedaan. Dat is niet de taak van de huisarts al leen, het is trouwens zijn specialisme ook niet. Ook nu verwijst de huisarts wel eens naar maatschappelijke werk- instellingen e.d., maar persoonlijk kon- takt met deze instellingen heeft hij nau welijks. Men werkt veelal langs elkaar heen, en daar is de patiënt niet bij ge baat. In een groepspraktijk, die eventueel uit groeit tot een gecoördineerd gezond heidscentrum, krijgt de totale persoon van de patiënt veel meer aandacht. In Dronten (Oost-Flevoland) werd reeds in 1964 een dergelijk gezondheidscen trum opgericht, dat landelijke vermaard heid heeft gekregen. In het gebouw hou den niet alleen huisartsen en andere deskundigen spreekuur, men vindt er ook de trombosedienst van het Rode Kruis, de kruisverenigingen voor de kraamzorg, de centrale post voor de ambulance-dienst, een laboratorium, een apotheek en een diëtiste. Mentaliteitsverandering De zo gewenste samenwerking tussen huisartsen kan echter alleen tot stand komen, indien er in (de artsenstand een mentaliteitsverandering optreedt. Tot voor kort was de positie van de (huis)- arts die van een absolute autoriteit. De arts hanteerde een geheimtaal en in formeerde de patiënt nauwelijks over zijn ziekte. De patiënt was bij voorbaat tot onmondig verklaard en het is grie zelig te bedenken hoevele patiënten zich aan deze benadering nog onderwierpen ook. Bovendien waren de meeste artsen bijna alleen geïnteresseerd in de organen van de patiënt en niet voor zijn psychi sche en sociale omstandigheden. In feite was de patiënt het bezit van de arts en daar legde hij zich maar al te vaak bij neer. Gelukkig komt daarin lang zamerhand verandering. Op vrijwel alle universiteiten is reeds een professoraat ingesteld voor de huisartsengeneeskunde en de toekomstige huisartsen worden be ter geprepareerd op de taken, die zij in deze maatschappij moeten vervullen. Jongere artsen hebben vaak meer oog voor het maatschappelijk gebeuren en de invloed daarvan op de gezondheidstoe stand van de individuele mens. Zij zijn ook eerder bereid tot samenwerking met andere deskundigen, omdat zij hebben geleerd dat je een zieke niet kan redu ceren tot een uitsluitend biologisch we zen, met wie hoogstens organisch iets mis kan zijn. Jongere artsen zullen daarom eerder hef belang van goede samenwerking met col lega's en andere hulpverleners erkennen. Waarmee wij niets ten nadele zeggen van de „ouderwetse" arts, die zijn oplei ding" ontving in een in vele opzichten andere maatschappij dan de onze en in die samenleving een nuttige rol heeft vervuld. Maar de tijden zijn veranderd en daarom zal ook het huisartsenberoep een andere inhoud moeten krijgen. Zaterdag 27 juni vertrok het Soester Hervormde Jeugdkoor, onder leiding van haar dirigent Maarten Kooy voor een concertreis naar Oostenrijk. Deze reis was een vervolg van de concert uitwisseling die startte met het bezoek van het bekende koor „Walther van der Vogelweide", dat enige maanden gele den verschillende concerten in Neder land gaf en daarbij succesvol optrad in de Oude Kerk. De leden van het koor fungeerden ditmaal als voortreffelijke gastheren voor het Soester Koor. Op de heenreis werd een bezoek gebracht aan de Duitse plaats Fürth, in de nabij heid van Nürnberg, waar .het koor bij zonder gastvrij werd opgenomen door leden van de Evangelische Paulus Ge- meinde. Zondags gaf men twee kerk- concerten. Onder directie van Maarten Kooy bracht het koor o.a. werken van Bach, des Pré's, Purcell en de dirigent ten gehore. De organist Jan Jansen speelde op voor treffelijke wijze enkele werken van Sweelinck en Buxtehude. Na het afscheid van het aandachtig en enthousiast gehoor, wat bijzonder veel bewondering had voor de prestaties van het koor, werd de reis voortgezet naar het Oostenrijkse Innsbruck. In Oostenrijk gaf het koor vier concer ten, o.a. in Innsbruck, Wörgl en Solbad Hall, die, getuige de reactie van het publiek, zeer bijzonder in de smaak vielen. In de recencies van verschillende Oos tenrijkse dagbladen werd nog eens be nadrukt welke hoogte het koor tijdens de concerten bereikte: „Met mooie en heldere stemmen werd fris en muzikaal gezongen vanuit een werkelijk beleven". „De talrijke bezoekers hebben van een imposante concertavond genoten". „Het Motet „Singet den Herrn" van J. S. Bach, maakte grote indruk door de technisch perfecte weergave en een uit drukkingskracht die zelfs boven de techniek uitging." „Het met een warm applaus beloonde concert eindigde met het motet „Das ist Gewisslich wahr" van Hugo Distler". De belangrijkheid van de concerten door het Soester Koor wordt nog eens duide lijk onderstreept door het feit dat het koor, naast de concerten, zowel in Innsbruck als in Solbad Hall werd Maarten Kooy ontvangt uit handen van de burgemeester van Solbad Hall een tekening van de stad. ontvangen door het plaatselijke stads bestuur. Tijdens beide ontvangsten werden de koorleden hartelijk toegesproken, waar bij de wens werd geuit, dat deze succes volle uitwisseling het begin zal zijn van nog nauwere banden tussen beide landen en hun inwoners, waarna weder zijds geschenken werden aangeboden. Onder dit motto gaan op vrijdag 31 juli en donderdag 6 augustus maximaal vijf honderd W.I.S.O. klanten opnieuw een volledig verzorgde dag uit met de W.I.S.O.de organisatie die uit meer dan tachtig winkeliers bestaat en gratis zegels verstrekt op al uw aankopen. Na het succes van de beide kinderdag tochten (vijftienhonderd kinderen be leefden een feestdag van jawelste," en de geslaagde tocht voor voornamelijk volwassenen naar de Biesbosch), kon het haast niet anders of de zomer 1970 zou ook voor de groteren weer een nieuwe tocht brengen. Was het bij de kinderdagtochten door het speciale karakter mogelijk bijna tot op de laatste dag nog deelnemers op te geven, om een perfekte organisatie mo gelijk te maken heeft men voor deze reis, die op twee verschillende data plaats vindt, een vast aantal plaatsen vastgesteld. Met twee maal vijf bussen gaat „De W.I.S.O. op Safari". Een voortreffelijk verzorgde dag, waar bij door de W.I.S.O. ook aan werkelijk alles is gedacht, voor maar drie met gratis zegels volgeplakte kaarten en een bijbetaling van slechts 5, Het programma van beide dagen is vol komen gelijk. Via zeven door het hele dorp verspreide opstapplaatsen vertrekt men te ongeveer om half negen, om al rijdend langs een mooie toeristische route tegen half tien „De Westerbou- wing" bij Oosterbeek te bereiken, waar, onder het genot van een kopje koffie, genoten kan worden van het fraaie uit zicht. Na een bezoek aan het Arnhemse Bur- gers Safari-park gaat de reis verder naar Didam, waar een echte Gelderse koffietafel staat te wachten. Direct na de lunch gaat de reis verder in de rich ting Hengelo, waar een bezoek aan het recreatiepark „De Waarbeek" gebracht wordt. Via een van de mooiste streken in ons land gaat de tocht dan naar Velp, waar in het bekende restaurant „De Gildebroeders" gedineerd zal wor den, waarna de terugreis wordt aan vaard, die rond tien uur in Soest zal eindigen. De kaarten voor deze Safari kunnen niet worden gereserveerd, maar moeten donderdag 23 juli a.s. afgehaald wor den op het hoofdkantoor van de Coöp. Raiffeisenbank aan het Kerkplein, 's middags van 3-6 uur, en 's avonds van 7-9 uur, tegen inlevering van drie volgeplakte kaarten en 5,per per soon. Zo lang als mogelijk is zal rekening ge houden worden met de door u gewenste dag; mocht die dag volgeboekt zijn, dan blijft alleen verschuiving naar de an dere dag mogelijk. Wanneer zal blijken, dat voor beide tochten toch nog een groot aantal per sonen teleurgesteld moet worden, dan ligt het in de bedoeling in het najaar nogmaals een reis te organiseren. De heer A. B., 32 jaar, uit Vlaardingen, reed per personenauto over de Dorre- steinweg en verleende op het kruispunt met de Koningsweg geen voorrang aan ee auto, die over de Koningsweg reed en bestuurd door J. M. K. uit Soest. De auto van laatstgenoemde sloeg over de kop en bleef met de wielen omhoog liggen. K. kwam met de schrik vrij. De auto werd ernstig beschadigd. Veehouder N. B. had zaterdagmorgen een bus met 40 liter melk op zijn erf aan de P. v. d. Breemerweg gereed staan om door de melkrijder te worden afgehaald. Dat was niet meer nodig, daar de bus met inhoud reeds door onbekenden was meegenomen. Bij melkhandelaar G. J. S. aan de Stadhouderslaan had de melkrijder een aantal flessen melk, joghurt, pakjes roomboter, enz. neergezet voor afleve ring aan de klanten van S. Na enige tijd bleek alles verdwenen. Vermoedelijk zijn enige trekkers schul dig aan deze diefstal. De heer L., wonende aan het Kerkpad deedzondagmorgen aangifte bij de po litie dat in de afgelopen nacht 19 jonge hennen van hem waren doodgebeten, vermoedelijk door een hond van de heer K. wonende aan de Lange Brink- weg. Van de hond werd een bi'aakproef genomen door een veearts, maar het resultaat was negatief, zodat deze niet schuldig was aan dit geval. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 65.000 stuks in prijzen van ƒ9,00 tot ƒ10,25. Middenprijs ƒ9,75. Prijs per kg 1,55. De 47000 Britse havenarbeiders staken om voor buitenstaanders vrijwel ondoor grondelijke redenen. Formeel gaat het om een verhoging van het basisloon van elf pond één schilling en acht pennies met tachtig procent naar 20 van 96 gulden naar 174 gulden. Dat lijkt heel wat, maar het zijn bedragen die niet veel te maken hebben met wat de ha venarbeiders in feite mee naar huis ne men: dat is gemiddeld een 35 pond per week, of ruim driehondei'd gulden, een bedrag dat aanzienlijk minder reden tot medelijden geeft. Deze vreemde loonstructuur heeft ech ter wel een nadeel dat naar men zegt sterk bijdraagt tot de stakingslust. Een havenarbeider die een hypotheek voor een huis of een krediet bij de aankoop van een auto of zo vraagt, kan de bank alleen maar tonen dat hij nog geen hon derd gulden in de week heeft wat de animo om hem geld te lenen uiteraard niet verhoogt. Dat vooral zou beter worden als dat basisloon maar werd op getrokken. De consequenties voor de werkgevers in de haven echter zijn akeliger: de stuk lonen die voornamelijk het loonzakje van de dokwerkers vullen, gaan nave nant mee omhoog met het basisloon en dat gaat oplopen. Als daar nu maar een verhoging van produktiviteit tegenover stond was dat nog tot daar aan toe, maar ervaringen uit het verleden geven daar niet veel hoop op. De misère is dat de Britse havens be rucht zijn om hun geringe produktivi- teiten dat van verwezenlijking van de moderniseringsplannen het Devlin- plan tot dusver weinig komt. De haven van Londen kent bijvoorbeeld tweeduizend keer gemiddeld per week discussies' over speciale tarieven voor het lossen van bepaalde ladingen en zo lang onderhandeld wordt, wordt er niet gewerkt. Waarbij dan komt dat de bonden door een systeem om slechts le den toe te later er voortdurend voor zor gen dat het arbeidsreservoir in de ha ven eigelijk te schraal is. Technische vernieuwingen als containerterminali worden eveneens geweerd. In zekere zin is men in de haven blij dat het nu eens op buigen of barsten aankomt, omdat slechts daarmee mis schien de modernisering in de arbeids verhoudingen en in de werkmoraal af gedwongen kunnen worden. Maar min der blij zal de regering zijn. De onoffi ciële havenstaking van Londen en Li- verpool in de herfst van 1967 wordt wel beschouwd als de doorslaggevend* reden waarom het Labourkabinet het pond moest devalueren. Niet dat OJI lange termijn de gevolgen van dit soort stakingen zo funest zijn. Per jaar loopt zo'n 150 miljard guldea aan in- en uitvoer door de havens menige Britse producent verliest ergefl® wel wat klanten, waartegenover staat dat menige leverancier aan Engeland zijn klant nu ziet overgaan naar eeJl Brits bedrijf, wat de stroppen en voor delen wellicht ongeveer even groot maakt. En zodra alles weer normaal is, zo leert de ervaring, is de schade vrij snel bekeken. Maar op korte termijn zijn de reacties anders; een paar slechte maanden met tekorten op de handels balans waren er al en nu dit het kan allemaal genoeg zijn om het vertrouwen in het pond dat onder Labour in de laatste maanden was hersteld weer te laten verdwijnen. Dan komt weer een kapitaalexport van lieden die het zekere voor het onzekere nemen en dat kan weer leiden tot ver zwakking van de positie van het pond sterling met alle aanverwante narighe den. Maar dat is zuiver een kwestie van vertrouwen waarbij intuitie meer telt dan bewijzen. En wellicht slaagt Heath erin om dat vertrouwen wel levendig te houden. Tenslotte heeft hij op zijn programma ook de modernisering van het vak bondswezen staan de havenstaking geeft hem dan een goed punt om mee te beginnen. KANTMAN Het ligt in het voornemen van de Scheidsrechterscommissie van de afde ling Utrecht van de Koninklijke Neder- landsche Voetbalbond om in de loop van de maand september 1970 te begin nen met een nieuwe opleidingscursus voor scheidrechter. Deze cursus zal wekelijks een avond duren en gedurende zeven achtereen volgende weken plaats vinden. Kosten zijn aan het volgen van deze cursus niet verbonden. Bij voldoende deelname zal de cursus te Amersfoort, Hilversum, Utrecht, Vee- nendaal en eventueel andere plaatsen op nader vast te stellen data plaats vinden. Voor het volgen van deze cursussen worden mannelijke candidaten gevraagd (waarbij vooral wordt gedacht aan oud spelers) in de leeftijd van 18 jaar tot 35 jaar, die bereid zijn, bij voorkeur zondags wedstrijden te leiden. Ook da mes kunnen deze cursus volgen. Zij worden na een voldoende examen op zaterdagmiddag aangesteld voor de lei ding van jeugdwedstrijden. Aanmeldingen voor deze cursussen kun nen worden gedaan tot 15 augustus 1970 aan de Afdelingsadministratle, Biltstraat 182, Utrecht.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1