Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 Vrijdag 24 juli 1970 49e jaargang no. 55 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2560 - Postgiro 126156 VOLGENDE WEEK GEEN SOESTER COURANT VAKANTIE. volgende week niet verschijnen. Het oog gericht op wapens voor Zuid-Afrika Vier gelukkige winnaars Steen des aanstoots OP WEG NAAR ONDERWERPING V.V.V.-nieuws Enorme belangstelling voor WlSü-safari Zeepost Soester villa als decor voor opnamen van Amerikaanse T.V.-reclame-spot SOESTERtflOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,Buiten Soest per kwartaal ƒ7, Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag -* - j -w u ovu^fu k icuu c uiimuo^ k u \jwug Volgende week zijn al onze tech nische personeelsleden één week gelijktijdig met Als gevolg hiervan zal de Soester Courant in de Ons kantoor zal geopend blijven voor aanname van advertenties en drukwerk en behandeling van andere zaken. De Britse regering heeft zich in de nesten gewerkt door het voornemen weer wapens te gaan leveren aan Zuid- Afrika, een idee waarop de Conserva tieven al zinspeelden tijdens de verkie zingscampagne. Sir Alec Douglas-Home heeft als minister van buitenlandse za ken ook tal van argumenten die ervoor althans niet ertegen pleiten. Natuurlijk is er een embargo op wapen- leveranties aan Zuid-Afrika, maar dat is eigenlijk niet meer dan een aanbeve ling van de Ver. Naties, die trouwens ook Frankrijk al lang aan zijn laars lapt. En er is ook het akkoord van Simon- stown, waarbij deze vlootbasis bij Kaap de Goede Hoop in 1957 aan Zuid-Afrika werd overgedragen maar die beschik baar blijft voor de Royal Navy om de zeeweg om Afrika te beveiligen. Ten slotte zegt Sir Alec gaat het niet om wapens waarmee premier Vorster even tueel opstandige zwarten weer binnen 't gareel van de apartheid kan dwingen, maar om marinematerieel en op zee wonen geen negers. Dit laatste nu is een redenering zonder inhoud. Voorwaarde voor het handha ven van het apartheidsbeleid is zeker ook dat Zuid-Afrika een sterk land Is dat geen militaire acties van de zwarte Afrikaanse landen hoeft te duchten. Zo'n oorlog lijkt niet in het verschiet, maar zeker in de ogen van de jonge Afrikaanse naties veroordeelt dit aspect alleen reeds Britse wapenleveringen als steun voor het apartheidsbewind. Trou wens hoeveel belang heeft Engeland bij Simonstown ter beveiliging van de zee weg? Zelfs het vestigen van een Rus sische basis voor „trawlers" op Mauri tius in het Zuiden van de Indische Oceaan heeft geen der maritieme mo gendheden erg veronrust. Vermoedelijk is de voornaamste reden waarom de Conservatieve regering de wapenlevering wil hervatten wel dat daarmee goed geld is te verdienen en de werkgelegenheid met name op de wer ven erdoor wordt bevorderd. Een over tuiging die niet helemaal alleen van de Conservatieven is ook de socialisten Brown en Healy voelden indertijd voor hervatting van de wapenleverantie. Wat Sir Alec en premier Heath niet voorzien hebben is echter de andere kant van de rekening. Tanzania dreigt al uit het Gemenebest te stappen als het plan doorgaat. Zambia wil dan geen koper meer leveren en dat is een schaars maar belangrijk produkt voor de industrie. Ex-premier Wilson die niet een over dreven principe-doorzetter is als prak tisch politicus maar altijd wel een eco noom, heeft het indertijd waarschijnlijk goed berekend dat wapers leveren meer schade zou doen dan er geld aan ver diend kon worden. De Conservatieven moeten tot dezelfda uitkomst komen alleen hun positit wordt wat moeilijker: ze hebben de wa pens al min of meer beloofd en ze zou den nu door de knieën moeten gaan voor dreigingen. Wat ze ook doen: prestige verlies hebben ze zonder meer al gele den. KANTMAN Om precies te zijn, een heer en drie dames waren de gelukkigen, die de mooie prijzen in de wacht sleepten, die de inzet vormden van de openings-wed- strijd van Horlogerie „Colitico" aan de Koninginnelaan 21. Hij of zij die het juiste gewicht zou ra den van een brok steen, die als klokge- wicht fungeerde voor een klok die in de etalage hing, zou daarmede een gouden horloge winnen, waarna ook voor de twee direct volgende schattingen mooie prijzen beschikbaar waren. Van de vele honderden inzendingen waren er vier die 1200 gram invulden, daarmede het juiste gewicht van 1196 gram slechts 4 gram overstrijdend. Woensdagavond werden de prijzen aan de gelukkigen overhandigd. De eerste prijs, na loting ter plaatse, 'n gouden Prisma herenhorloge was voor de heer B. W. Haberland, de 2e prijs de antieke B.U.C.O.-klok voor mevr. de Vries-Spruit, de 3e prijs een doublé Prisma dameshorloge voor mevr. Over- goor-v. d. Linden en de 4e prijs even eens een doublé dameshorloge voor mevr. Lengens-Aafjes. Nadat wij vorige week melding maak ten van het opgraven van een enorme steen op de hoek Laanstraat-Koekoek- weg, bereikte wij een aantal telefoon tjes van mensen die ons er op wezen dat een soortgelijke steen al vele jaren op de hoek Anna Paulownalaan-Prins Hendriklaan te pronken staat. Ook de heer Grootveld, sinds drieen twintig jaar woonachtig in Baarn, deel de ons als oud-inwoner mede. dat ons bericht niet juist was, daar hij 43 jaar geleden met een paar vrienden de kei, die nu nog steeds op de Anna Paulow- nalaan hoek Prins Hendriklaan staat, tussen de Anna Paulownalaan en Bak- kersweg had opgegraven. Een foto, waarop hij als amateur geoloog staat afgebeeld, werd als bewijsstuk meege zonden. Dat wij van het bestaan van die „Soester kei" wel op de hoogte waren, blijkt wel uit het feit dat wij een af beelding van die kei nog onlangs heb ben gebruikt in onze rubliek „Soest toen, Soest nu". Het moeilijke in de westerse wereld is dat je wordt uitgekreten voor commu nistenvreter en conservatieve kapitalis tische hetzer, als je de aandacht wilt vestigen en waarschuwen tegen de steeds sterker sprekende Russische im perialistische politiek. Het is namelijk „modern" en niet „pro gressief" om het communisme van im perialisme te beschuldigen, van het wil len penetreren in andere landen en van koloniseren van andere volkeren. Im mers is het niet juist het communis tische moederland, de Sowjet-Unie, dat het felst het imperialisme, de kolonisa tie, het milit airisme vooroordeelt van de tegenpartij, het democratische wes ten! Het zijn dezelfde methoden als van het nationaal-socialisme en van iedere naar macht strevende dictatuur, beschuldig de tegenpartij van de te laken metho den, die je dan zelf achter dit rookgor dijn van braafheid haast onopvallend kunt uitvoeren. Door al die beschuldi gingen van kolonisatie, onderdrukking en bedreiging tegen de westelijke mach ten, die dit na een vierjarig bondgenoot schap met de Sowjet-Unie in de twee de wereldoorlog al lang hebben afge zworen, verbergt en verbloemt men dan voor de man in de straat de eigen greep naar macht, kolonisatie, militaire machtsuitbreiding en onderdrukking van andere volken. En ja, in het westen wordt niet (meer) gekikt over de on derwerping en onderdrukking van de Baltische staten door Rusland, van de kolonisatie van Hongarije, Bulgarije en Tsjecho-Slowakije en andere volken. En intussen is die Sowjet-Unie bezig in de Arabische wereld te penetreren, zich een machtspositie op te bouwen in het gebied van de Middellandse Zee, bouwt ze gestaag aan een vloot met raketten en atoomwapenen om haar macht ook op de Noordzee, de Atlantische Oceaan en op ander zeeën te laten gelden. De militaire macht van Rusland en zijn satellietstaten groeit voortdurend, ter wijl de kracht van de N.A.V.O. geleide lijk afneemt. Wij willen Immers geen oorlog en dus moeten we onze bewape- Laten we met ons V.V.V.-nieuws om te beginnen weer eens niet te ver van huis gaan. We vragen aandacht voor het Cantonspark te Baarn. Vele Soesters, die zich interesseren voor botanische zaken, kennen natuurlijk dit paradijselijke oord, waar inheemse en uitheemse planten, struiken, bomen te bewonderen zijn. De V.V.V. „Baarns Bloei" organiseert op enkele maandag middagen een excursie dóór deze „Hor tus", waaraan iedere natuurvriend of \'riendin kan deelnemen. Vervoegt u zich om halfdrie aan de ingang van het park (Faas Eliaslaan), waar u tegen be taling van ƒ1,toegang krijgt. Voor dit bedrag wordt u gedurende ongeveer anderhalf uur rondgeleid om na afloop nog een hierbij inbegrepen kopje koffie of thee te gebruiken in de nabij gelegen Pekingtuin. Daar deze tochten sinds enkele jaren veel belangstelling genieten, is het voor ons een genoegen u op dit evenement attent te maken, dat zó dicht bij huis te vinden is. U kunt natuurlijk, mocht u liever op eigen gelegenheid op verkenning gaan, iedere andere dag uitkiezen voor een bezoek, maar dan natuurlijk geen rond leiding onder deskundige leiding, het kopje koffie of thee is echter, voor eigen rekening natuurlijk, altijd te ge nieten in de mooie Pelingtuin. Maar bij dit alles hoort wel een zonnetje. Laten we hopen, dat dit ons nog eens zal willen verrassen. De vraag: „waar kunnen we heen, als het regent, liefst hier in de buurt?" hebben we nog al eens gehoord de laat ste tijd. Als we dan aan het lijstje met de mogelijkheden beginnen, blijkt vaak, dat deze evenementen al bekend en af gegraasd zijn. Vooral kinderen houden van variatie, tenminste die kinderen, die al veel met de ouders op stap zijn geweest. Toch denken we wel eens: ma ken we het niet te ingewikkeld, want een kind is vlug tevreden, zodra er maar en beetje aktie in de zaak zit. Een kind dat aan autorijden gewend is, vindt de trein machtig, zelfs een ritje heen en terug naar een naburige plaats doet het vaak al. Of met de bus naar het In formatie Centrum goed wonen, waar zoveel moois te zien is op gebied van binnenhuiswonderen en waar kinderen gelegenheid vinden zich te vermaken in een speelhoek, terwijl ma en pa rustig rondlopen. Daarna met elkaar naar het restaurant heeft ook al iets feestelijks en van de regen heeft u dus totaal geen last. Voor zonnige dagen staat Elburg op het programma, een heerlijk stadje met de mogelijkheid ieder uur een rondvaart te maken vanuit de haven over het Velu- we-Randmeer. Een folder vertelt u er meer van, natuurlijk bij ons verkrijg baar. Nog maar nauwelijks waren de loketten van de Raiffeisenbank aan het Kerk plein gistermiddag een kwartier ge opend toen de reis van vrijdag 31 juli „uitverkocht" was. Waren het vorig jaar overwegend echt paren die de trip naar de Biesbosch meemaakten, door het grote aantal kaarten dat per persoon aan de loketten werd afgehaald, vier en zes kaarten wa ren de hoogste aantallen, lijkt het er op dat voor deze Safari complete families hebben geboekt. Het W.l.S.O. bestuur verzocht ons, om misverstanden te voorkomen, mede te delen, dat de kaarten alleen geldig zijn voor de op de kaart vermelde datum. De gele kaarten voor de eerste reis op vrijdag 31 juli a.s. De grijze kaarten voor de tweede reis op donderdag 6 augustus. Met de volgede schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alkes" (31/7). Austra lië: ms „Atrevida" (29/7). Brazilië: ms „Eemland" (27/7). Canada: ms „Weser Isle" (29/7). Chili: ms „Rhein" (28/7). Kenya, Oeganda: ms „Tanga" (31/7). Tanzanië: ms „Eichsfeld" (31/7). Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlanden" (27/7). Nieuw-Zeeland: ms/ss (30/7). Verenigde Staten van Amerika: ss „At lantic Crown" (27/7) en ss „Mormacsea" (30/7). Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afri- ke: ms „Ouwerkerk" (29/7). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. ning en onze militaire macht maar laten verwateren, tot het echt helemaal geen zin meer heeft. Ja, we staan nog wel in dubio. We hebben nu eenmaal dat At lantisch bondgenootschap, maar is dat eigenlijk niet een uitvinding van die immers zo imperialistische Amerikanen zoals toch iedere communist of even progressief denkend mens weet om zichzelf dekken en ons in hun boze bedoelingen mee te slepen? Je ziet het toch maar aan Viëtnam. Wat doen die Amerikanen daar? Waarom mag dat niet onderworpen worden door een communistische macht? We behoren toch eigenlijk te bedanken als lid van die N.A.V.O. We behoren immers vrede lievender te zijn en geen militair bond genootschap te willen. Bedreiging van onze vrijheid? Och kom, zo'n vaart zal het niet lopen. Rusland is toch niet imperialistisch. Dat heeft voor west-Europa heus geen belangstelling. En wat ze verder doen? O, dat is ver van huis, dat vormt voor onze zelfstan digheid geen bedreiging! Het bewapent alleen Egypte en de andere Arabieren die Israël van de kaart willen vegen, het levert in ruime mate wapenen aan groepen in alle landen en werelddelen die zich verzetten tegen niet-communis- tische regeringen. Maar dat moet laster zijn, want er staat niets over in de Rus sische kranten, terwijl de Amerikaanse periodieken volstaan met berichten over wapenleveringen door Amerika. De Rus sische geheime dienst volvoert niet het beste werk in de Sowjet-Unie doch in de landen van het westelijk pact, waar een bijzonder serieuze onder- en bo vengrondse propaganda wordt gevoerd. Zo laten wij dan toe dat onze weerbaar heid wordt ondergraven, onze defensie wordt onttakeld. Wij Nederlanders heb ben het altijd al zonde gevonden om veel geld aan defensiemaatregelen uit te geven. Het is nu weer net zo. Wij wil len niet zien dat er weer grote spannin gen in de wereld zijn, die ook onze nationale vrijheid zullen bedreigen. Wij willen daar liever ontwapening tegen over stellen, dat is voor een ethisch mooier en voor de ander politiek goed koper. Dat een eeuwenoud machtsverlangen bij een ander volk daar geen rekening mee houdt, och kom, dat kan, sinds het communisme bestaat, niet meer waar zijn. Het noodlot van de democratie is, dat het ook deze meningen moet tolereren en laten penetreren, terwijl dat in 'de communistische staten onmogelijk is. Hier dus de grootste moeite om alleen al de nationale zelfstandigheid aan de nodige kracht te helpen, daar niet de minste moeite om de eigen macht uit te breiden en andere volken daaraan te onderwerpen. Willen wij dat dus helpen en stimuleren? Je zou het soms denken, maar we willen het niet geloven. Wij mogen dan een anti-militairistisch volk lijken, onze zelfstandigheid moet ons toch wat waard zijn. De riante villa op de Soesterbergse- straat. tegenover „De duizend dennen" vormde woensdagmorgen het decor voor de opname van een filmpje over speel goed, dat in Amerika op de televisie zal worden uitgezonden. Hoewel het vreemd aan doet dat Ame rikaanse speelgoedfabrieken hun t.v.- spots in Nederland door de Amsterdam se Film Maatschappij „Top Spot" laten maken, is de verklaring daarvoor bij zonder simpel. De Nederlandse filmers zijn veel goed koper dan hun Amerikaanse collega's. De opname in Soest was slechts een deel van het werk. Twee jongens in de ook voor Amerika nog onbekende „ruim- tevaart-costuum in perfektie" waren de filmsterren in deze opname. Zij zullen voor hun aandeel in de opname een eenmalig bedrag uitgekeerd krijgen. Wanneer deze opname in Amerika was gemaakt, dan zouden de Amerikaanse jongens die deze rol daar kregen toebe deeld, naast hun honorarium voor de opname, ook nog geld ontvangen voor iedere keer dat de spot op de t.v, kwam en dat wordt met deze Nederlandse op name kunstig omzeild. De opname die vanaf de weg goed te volgen was, genoot grote belangstelling van het publiek, dat de twee ruimte- vaardertjes, die uit de garage naar buiten kwamen, die gang tientallen ke ren zagen maken voordat de Ameri kaanse opdrachtgevers tevreden waren. Dat de keuze op de Soester villa was gevallen had geen speciale bedoeling; de gehele entourage in Soest beantwoorde aan de opzet van de „spot". De Steenhoffstraat met achterzijde van de Petrus en Pauluskerk, vjjftig jaar geleden Dezelfde plaats nu.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1