garage stam mm ciao ERFOPVOLGING (II) WEGEN VRIJ 3UEEH LE0NCAVALL0 50 JAAR GELEDEN GESTORVEN AUTORIJSCHOOL „ENGEL" WIE WEET... WERKEN EN TOCH UITKERING 8 Witte Pomnen 'oer cf-an Oót CHILD oort IULPEN Wie een testament kunnen maken FRANS BOSMAN Gaat u op vakantie Sluit uw reisverzekering bij J. L. M. van Hal-Zondersp J^Sckoémaken FRANS BOSMAN VOOR EEN RENAULT, - NIEUW OE (•ERKUIHT Schepper van Paljas Muzikaal naturalisme FRANS BOSMAN UW SUUUES IS ONZE REUI.AMEÜ FRANS BOSMAN Tabak Hoogteverschil Relicersing Geslaagd Officiële mededelingen Basis- en kleuteronderwijs FRANS BOSMAN PEUGEOT SPORTRUWIELEN 5 uersn., compleet f 223,-. FUGERS RUWIELEN Avondcursussen verkoopbevordering FRANS BOSMAN zij krijgen bij werklood n uitkering die gelijk P. '*,r| it zij verdienden. Een vo™ <ostwinner met een loon dag kreeg vroeger, a", v.a" erci, een uitkering van ï1' daarvan, dus 16,— per oor dat een werkloze <r hem geschikte betrekken bij het loon lager ligt h rheen verdiende. Onbfvre,?," an dit, wanneer hij opnieuw erd een ongunstige 1nv, U,J bedrag van zijn werkloos- lg. Die werd dan namellii, P het lagere loon. ■n 1969 bestaat een regeling ert dat by „nieuwe" uitkering gebaseerd bluft rerdiende hógere loon De.» voor degenen die binnen r na het eerste ontslag werk dat minder inkomsten on garantie blijft gedurende laar na het eerste ontslag de uitkering bij elke nieuwe isperiode in de tweeënhalf een bedrijf wil niet altijd -r eeen geld meer is om de erpliehtingen tegenover het i te komen. Als de werkge- bijvoorbeeld bij een failli- urséance van betaling, niet 1 5 dit te doen, soringt de be- ing in de bres. De Werk- bevat sedert 1968 enige be- het mogelijk maken dat de >n van de werkgever wat etallng van loon. vakantie- antietoeslag aan de werkne- de bedrijfsvereniging wor- ■>men. jkste aanspraken van de in zo'n geval zijn: van het hun nog toeko- aon over de laatste dertien van het loon over de gel- >zegtermijn, echter over ten zes weken; ("voor werkne- ouder zijn dan vijfenveer- kan deze termijn langer is afhankelijk van de duur dienstverband); van vakantiegeld en vakan- over ten hoogste een jaar. komen dat de werkgever over >den dar. het hierboven ge- vakantiegeld of vakantie kan betalen. In dat geval •knemer voor het meerdere >rdering indienen bij zijn diens curator. ■reiding van de aanspraken 'kloosheidswet degenen die 3 op moeten doen, meer ze- ?n dan tot nu toe mogelijk eekt nu nog niet zo sterk een periode van slechtere an dit van grote betekenis r de betrokkenen én voor ie economie. MAAND OUD. 'endig, charmant iaar moeder n vrouw uit dt tellen hoe goe<J, e zijn In gezin Je man Jvv adres voor naai machines en reparaties is ;a- HUISSTEDEN, •oesterbergsestraat 28 elefoon 3480. irote sortering KAMER- mhJ tegen zeer ''Mjke prys. pedaal adres voor bonte n bloeiende bakken. WEKERIJ E. VAN OEST, 'ude Grachtje 17. Soest, -'eroon 2142. Nleuweweg 59 Soest Telefoon 3288 koopt lompen, ijzer, PAPIER en METALEN Zaterdags na 12 uur GESLOTEN roerende goederen TELEFOON 02155-5145 ervormd psychiatrisch voor gehele of ge- de afdelingen. i voor de werktijden 17.00-18.30 uur, ten- aaltijden. de directie van „Zon 66 te Amersfoort, tel. Alle personen zijn bevoegd een testa ment te maken uitgezonderd 1. minderjarigen die nog geen 18 jaar oud zijn; 2. zij, die blijvend of tijdelijk niet in het bezit zijn van hun verstandelijke ver mogens; 3. degenen die wegens krankzinnigheid of zwakheid van geestvermogens on der curatele zijn gestald. KOELKASTEN (zeer lage prijzen) Bosch, Zanussr, Indesit, Marijnén Telefoon 3367 Herroeping Een testament kan steeds worden her roepen, mits de erflater daartoe in staat is (niet krankzinnig of derg. is). Een testament kan op twee wijzen wor den herroepen 1. uitdrukkelijk (de erflater herroept dan bij een later testament of bij een speciale notariële akte het vroe gere testament); 2. stilzwijgend (de erflater maakt dan later een testament waarvan de be palingen in strijd zijn met het vroe gere testament). De bepalingen uit het oude testament moeten dan wij ken. Men concludere echter niet te vlug tot een herroeping. Indien A bij testament een paard lega teert aan B en bij een later testament weer een paard aan C, dan moet men niet beweren dan het legaat aan B her roepen is door het legaat aan C. indien A bij zijn dood slechts één paard na laat. Het gevolg van de genoemde be schikkingen is dit, dat de erfgenamen van A een paard moeten aankopen, op dat aan ieder de legatarissen B en C een paard kan worden afgegeven. Anders ligt de zaak, indien een bepaald paard (bijv. mijn paard „Mignon") is ge legateerd. In dat geval wordt het legaat aan B herroepen door het legaat aan C. Hieruit blijkt dat men ook iets kan le gateren wat men niet nalaat. Bij grotere geldlegaten zal dit vaak het geval zijn. Legaten behoeven dus niet altijd uit de nalatenschap te worden vermaakt. Legaten zijn verplichtingen welke evenals de schulden van de erflater op de erfgenamen rusten, tenzij in het testament een legataris mocht zijn belast met de uitkering van een legaat (sublegaat) of met de vol doening van een schuld. Een olografisch testament kan worden herroepen door dit van de notaris terug te ontvangen. Het codicil kan worden herroepen door het te vernietigen. Uitvoerder Men kan bij testament of bij codicil een uitvoerder van zijn uiterste wil (execu teur-testamentair) benoemen. Deze zorgt voor de uitvoering van de uiterste wil (testament) en treedt meesal ook op als vereffenaar van de nalatenschap. In ver band hiermee xvordfc hem doorgaans het recht van inbezitneming verleend. Daar door kan hij de gehele nalatenschap in bezit nemen, alle uitstaande vorderingen van de erflater Innen en daarvoor kwi teren. Is hem het recht van inbezitne ming (welk recht maximaal 1 jaar duurt) niet verleend, dan kan hij geen uit staande vorderingen Innen. Laat de erflater gerechtigden tot een le gitieme portie (legitimarissen) na, dan kan de executeur-testamentair het recht Bilderdijklaan 1. Soest, telefoon 3029 PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel.,2792 van bezit alleen uitoefenen met machti ging van die legitimarissen. Aan de exe cuteur wordt dikwijls een bepaald loon door de erflater toegekend. Bij gebreke daarvan kan de executeur het wettelijk loon (2'/s °/o der ontvangsten en l'/t °/o der uitgaven) in rekening brengen. Bewindvoerder Een erflater kan ook over een erfdeel of legaat een bewindvoerder benoemen, die dat erfdeel of legaat beheert. Dit wordt 0.m. wel eens toegepast indien de erf genaam of legataris verkwistend van aard is. Deze krijgt dan niet de beschik king over het erfdeel of legaat; dit wordt dan beheerd door de bewindvoer der, die de opbrengst (rente) aan de erf genaam of legataris uitkeert. Schuldeisers van de betrokken erfge naam of legataris kunnen ook geen ver haal nemen op de onder bewind ge stelde zaken, zolang dit bewind duurt. Aan de bewindvoerder wordt dikwijls het recht verleend om een opvolger te benoemen. Overlijdt de bewindvoerder zonder opvolger, dan wordt door de rechtbank een opvolger benoemd. Aanvaarden en verwerpen De erfgenaam kan drieërlei standpunt tegenover de nalatenschap innemen 1. zuivere aanvaarding; 2. aanvaarding onder het voorrecht van boedelbeschrijving; 3. verwerping. Indien de erfgenaam zuiver aanvaardt, is hij aansprakelijk voor alle schulden en legaten die de erflater gemaakt heeft, ook al zou dit alles de waarde van het actief overtreffen. REPARATIE aan alle merken radio en televisie Special^, sefvice-werkplaats h te 3367 - Na 7 uur 6256 Het is van het grootste belang dat in de drukste vakantieweken de wegen zoveel mogelijk vrij worden gehouden. In dit licht gezien heeft een drietal Kamerleden zich tot de minister van verkeer en waterstaat gewend met de vraag of hij wil zorgdragen voor een beperking van onderhoudswerken aan de wegen, terwijl ook een deel van de werkzaamheden naar de nacht zou kun nen worden verschoven. Wij sluiten ons gaarne aan bij de goede raad van de Kamerleden. Bij een be drijf zijn echter de mogelijkheden om werkzaamheden op te schorten niet zo eenvoudig. Ook het herstel van wegen gaat volgens 'n plan en ons rijkswegen- plan mag evenmin in gevaar komen. Dan zou de kritiek niet minder fel zijn als bij de achterstand in de woningbouw. Wel moet er nog gewezen worden op andere mogelijkheden. In de eerste plaats valt het op dat bij herstelwerk zaamheden soms vele kilometers weg worden afgesloten, die nog niet direkt bij het hertel zijn betrokken. Daar is inderdaad sprake van verspilde weg- ruimte. Het verkeer rijdt dan soms op één baan terwijl de andere alleen maar op herstel ligt te wachten. Hier dient uiterste efficiency te worden betracht. Een volgende wegbesparing kan worden tot stand gebracht door de weggebrui kers zelf. Velen handhaven ook tijdens de vakantie hun traditionele leefpatroon. Zij wandelen en luieren in de uren dat er anders gewerkt wordt en keren dan huiswaarts tijdens de spitsuren. Door de indeling van het dagprogramma iets te wijzigen kan men de wegen benutten op minder drukke uren en daarmee de veiligheid en 'n goede verkeersafwikke ling dienen. Tenslotte moet men niet altijd het vrachtverkeer willen uitbannen door dit maar inhaalverboden op te leggen. De hieruit voortvloeiende vertraging voor het vrachtvervoer kan eveneens funest zijn. Niet alleen voor het verkeer maar meer nog voor 's lands economie. De zaken moeten letterlijk doorgaan. Ook tijdena de vakantie. Indien de erfgenaam de nalatenschap verwerpt (de schulden zijn bijv. zeer groot en de baten slechts gering), dan wordt hij geacht nooit erfgenaam te zijn geweest en treedt een ander als erfge naam op. Verwerpen alle erfgenamen de nalatenschap, dan komt deze aan de staat, die echter niet meer schulden be taalt dan uit de nalatenschap kunnen worden voldaan. Zowel in verwerpen als in zuiver aan vaarden kan een gevaar schuilen. Van daar dat het in vele gevallen aanbeve ling verdient de gulden middenweg te bewandelen en de nalatenschap te aan vaarden onder het voorrecht van boedel beschrijving. In dat geval behoeft de erfgenaam slechts zoveel schulden en le gaten te voldoen als uit de baten kan worden betaald. Het verwerpen van de nalatenschap en de aanvaarding onder het voorrecht van boedelbeschrijving moeten blijken uit een verklaring, afgelegd aan de griffie der rechtbank van de plaats waar de erfe nis is opengevallen. Indien we nog niet weten wat we doen zullen (hetzij zuiver aanvaarden, hetzij onder het voorrecht van boederbeschrij- ving, hetzij de erfenis verwerpen), kun nen we gebruik maken van het recht van beraad. Daartoe moeten we een ver klaring afleggen ter griffie van de recht bank. We krijgen dan vier maanden, gedurende welk tijdvak we niet door crediteuren of legatarissen van de erf later kunnen worden aangesproken. Na afloop van de termijn van vier maanden kunnen we tot een keuze worden ver plicht. Boedelscheiding Indien er meer dan één erfgenaam is, kan ieder der erfgenamen een boedel scheiding vorderen. Willen de anderen niet vrijwillig meewerken, dan kunnen zij bij de rechtbank een actie tot schei ding instellen, want niemand is volgens de wet verplicht in een onverdeelde boedel te blijven zitten. De erfgenamen kunnen echter overeen komen de boedelscheiding nog hoogstens vijf jaar op te schorten. Indien zich on der de erfgenamen minderjarigen, cu randi of gefailleerden bevinden, dan moet de boedelscheiding notarieel wor den verleden en door de kantonrechter worden goedgekeurd. Wanneer bij de boedelscheiding onroerend goed wordt verdeeld, dan moet de akte van boedel scheiding worden overgeschreven op het hypotheekkantoor, waardoor het onroe rend goed aan het kadaster wordt ge steld ten name van hem aan wie het goed is toebedeeld. Dit is geen levering (eigendomsover dracht), doch de scheiding wijst aan wie geacht wordt de erflater (door erfrecht) onmiddellijk in de eigendom van het onroerend goed te zijn opgevolgd. De scheiding werkt terug (tot het ogenblik van overlijden), zodat de andere erfge namen geacht worden nimmer mede eigenaren van het onroerend goed te zijn geweest. Soms krijgt een deelgenoot meer goede ren toebedeeld dan hem toekomen (bijv. een huis). Hij wordt dan overbedeeld. Voor dat teveel kan hij schulden voor zijn rekening nemen óf een bedrag in contanten aan zijn mededeelgenoten uit keren. Onbeheerd Komen er geen erfgenamen opdagen of verwerpen de bekende erfgenamen de nalatenschap, dan wordt deze als onbe heerd beschouwd. De rechtbank benoemt dan op verzoek van de belanghebbende personen een curator over de onbeheerde nalatenschap. Deze moet de nalaten schap vereffenen en door oproeping de erfgenamen trachten op te sporen. Indien na drie jaar sedert het overlijden van de erflater geen erfgenamen opko men, dan doet de curator de slotrekening aan de staat. Successierecht Dit recht wordt geheven van hetgeen iemand erft of door legaat verkrijgt uit de boedel van een ingezetene door diens overlijden. Legaten kunnen door de erf later vrij van successierecht worden ge maakt. In dat geval wordt het tóch ver schuldigde successierecht door de erfge namen gedragen. Het successierecht va- NIEUWERHOEKPLEIN 1 - SOESTDIJK Telefoon 02155 Verkoop 2850 - Magazijn 6691 UW RENAULT DEALER - In onze showrooms kunt u rustig de diverse modellen bezichtigen en deskundig worden voorgelicht. U bent van harte welkom N.O.C.-garantic Financiering rieert naar de verwantschap tussen erf later en erfgenaam of legataris en ook naar het bedrag der verkrijging. Deze belasting is progressief. In bepaalde gevallen is geen successie recht verschuldigd (bijv. indien een ge meente iets erft zonder bijzondere op dracht). De opera „Pagliacci" (Paljas) behoort met La Traviata, La Bohème en Cavalleria Rusticana tot de populairste opera's van de 19de eeuwse Italiaanse componisten- generatie. Negen augustus van het vorig jaar was het 50 jaar geleden dat de tekstschrijver èn componist van deze opera, Ruggiero Leoncavallo, overleed. Evenals Pietro Mascagni met zijn Cavalleria Rusticana heeft LeoncavoIIo zijn wereldfaam voor 90% aan één enkel werk te danken, de onvergankelijke Paljas. Het beroemde smartlied uit deze opera („Vesti la giubba") is een van de meest geliefde opera-aria's, waar honderdduizenden discophielen een of meer uitvoerin gen van bezitten. Met zijn andere opra's heeft Leoncavallo nauwelijks succes ge boekt, al is bijvoorbeeld zijn drama „Zaza" voor dc oorlog nog wel eens in ons land opgevoerd. Maar van de recettes van zijn Paljas hield Leoncavallo zoveel geld over, dat hy jarenlang als vorst kon leven in zyn villa te Brissage aan het Lago Maggiore. overal ter wereld volle zalen, tot van daag aan de dag toe. Zwerver Leoncavallo, die in 1858 in Napels werd geboren en op zijn achttiende jaar het conservatoriumdiploma behaalde, leidde aanvankelijk het leven van een muzikale zwerver. Jarenlang reisde hij door Europa om als pianist van caféconcerten zijn boterham te verdienen. Hij voelde zich echter met hart en ziel aangetrokken tot het operabedrijf en hij probeerde de geschiedenis van de Medici op het operatoneel te brengen, nog wel in een trilogie. Maar de mu ziekuitgever Ricordi zag geen heil in dit werk. Leoncavallo was zo woedend dat hij overliep naar Ricordi's belangrijkste concurrent, de uitgever Sonzogno. Voor hem schreef hij in 1892 de Paljas. Leon cavallo was op slag beroemd en nu werden ook enkele andere opera's van hem op de planken gebracht, die tot dan toe nooit waren uitgevoerd. Het succes bleef gering. Inmiddels zette Leoncavallo zich aan het componeren van een nieuwe opera, „La Bohème". Hij wist echter niet dat ook Puccini zich met dit onderwerp bezighield. Toen diens opera een groot succes werd, kon de schepper van Paljas met zijn La Bo hème het operapubliek niet meer in vervoering brengen. Overtuigend En zo ging Leoncavallo de geschiedenis in als de geniale schepper van slechts één meesterwerk, de Paljas. Het verhaal van de toneelspeler, wiens tranen op het toneel niet echt zijn, maar die als alle mensen toch weet wat verdriet en lijden betekent, is onvergankelijk, niet in de laatste plaats door de gepassio neerde muziek, die steunt op de tradi ties van het Italiaanse cantabile en is geschreven met een verbijsterend gevoel voor effecten en orkestrale kleuren. De opera Paljas behandelt de geschiede nis van de toneelspeler Canio, wiens vrouw Nedda verliefd is op zijn collega Tonio. Canio wordt verteerd door ver driet en jaloezie. In het tweede deel van de opera moet Canio als toneel speler een rol spelen, die overeenkomt met zijn lot, terwijl zijn rivaal Tonio en Nedda als acteurs een verliefd paar moeten uitbeelden. Maar Canio (Paljas) past het toneelgebeuren op zijn eigen levenssituatie toe en doodt zijn vrouw met een mes. AANLEG en REPARATIE licht- en krachtiystallaties P.UE.M.-ÏNSTALLATEÜRv Tel. 3367 -'Na 6 uur 3674 of 4111 Met dit gegeven uit het dagelijkse leven schaarde Leoncavallo zich in de rij van Italiaanse componisten, die men in de muziekliteratuur als „Veristen" aan duidt. De stijl van deze groep noemt men „verisme" of „waarheidsstijl". Als gegeven voor hun opera's kozen deze componisten een verhaal uit het dage lijks leven, meestal een verhaal vol wraak, liefde en passie, dat uitgewerkt werd in een merkwaardige mengeling van een soort Emil Zola-naturalisme en Italiaanse pathos in een mooie, zinne- strelende melodie. Dit muzikaal naturalisme was een reac tie op de romantisch-idealistische opera en vooral een verzet tegen het pathos van Wagner, wiens sagen en wonder- dranken deze componisten niet konden bekoren. Veristen De veristische richting heeft een aantal belangrijke opera's voortgebracht, waar van sommige nog steeds tot de pronk stukken van de (Italiaanse) operalite ratuur behoren. Pietro Mascagni viel een ongekend succes ten deel met zijn Cavalleria Rusticana en Ponchielli ver overde de wereld met zijn vermaarde „La Gioconda". Ook André Chenier had een tijdlang veel succes bij het publiek, al ligt hij er nu een beetje uit. Giacomo Puccini staat vooral in zijn eerste ope ra's, waaronder de beroemde La Bohè me, heel dicht bij het verisme. Voor zijn latere werken geldt dit minder, maar ook deze vertonen een verbazing wekkende mengeling van naturalisme en sentimentaliteit, van Italiaans can tabile en impressionistische harmonie in een romantische geest. Van dit muzikaal naturalisme is de Paljas een van de gaafste specimen. De première in 1892 werd direct een groot succes en sindsdien trekt „Pagliacci" Coifhr&s Marberi cosmetica OUDE UTRECHTSEWEG 37 - SOEST-Z. TEL. 5431 M. LOS Van Lcnncplaan 47 - Telefoon 6621 lV(j fessen in OPEL REKORD - OPEL RADETT - DAF Gcdipf. V.A.M.Ü.R. - IVf.I. - F.N.O.P Volautomatische WASAUTOMATEN 548,— (5 kg) ".Telefoon; 3367: De betrekkelijk korte opera bevat prach tige fragmenten als de beroemde pro loog, het smartlied, de verrukkelijke vogel-aria voor sopraan en het magni fieke klokkenkoor. De menselijke con flicten worden realistisch uitgebeeld en de emoties en gevoelens van de hoofd personen zijn door de muziek op over tuigende wijze gekarakteriseerd. In de Paljasfiguur zal Leoncavallo nog heel lang voortleven. Hoewel het nog niet op de markt is, is men in Engeland in een vergevorderd stadium betreffende de produktie van een surrogaat van tabak. Men vermoedt dat cellulose een hoofdbestanddeel is. Het nieuwe surrogaat zou medisch geen bezwaren hebben en toch een uitste kend vervangingsmiddel zijn. Na de bezoeken aan de maan lijkt de planeet Mars het eerst in aanmerking te komen voor betreding door de mens. Reeds is men op de hoogte van het ver schil tussen het hoogste en laagste punt op Mars. Dit is ongeveer 13 km, op aarde 20 km. Op twee manieren kon men dit vaststellen. Door spektrosko- pische waarnemingen en door middel van radarsignalen. Alles vanaf de aarde. Misschien staat de mens aan dc voor avond van een biologische beheersing van het leven. Niet alleen dat de bui- tenbaarmoederlijke ontwikkeling van de eicel in belangstelling staat, ook schijnt men nu de dragers van de menselijke ka rakters bepalende elementen, te gaan beheersen. Zodat in de toekomst wel licht mensen met bepaalde karakters „op bestelling" kunnen worden gele verd. Onze plaatsgenoot de heer K. Frank, Nieuwstraat 4b, heeft een dezer dagen met goed gevolg het examen afgelegd voor aannemer in de Burger- en Utili teitsbouw. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 76 van de Lager-onderwijswet 1920, dat de raad van die gemeente in zijn ver gadering van 15 juli jl. medewerking als bedoeld in artikel 72 van die wet heeft verleend ten aanzien van het ver zoek van het bestuur van de stichting voor Katholiek Basis- en Kleuteronder wijs te Soest: a. het aanbrengen van tochtdeuren in de hal van de St. Ludgerusschool voor g.l.o. te Soest-Zuid; b. het aanschaffen van leer- en hulp middelen alsmede het treffen van enige voorzieningen in de aula van St. Theresiaschool voor g.l.o. In vermelde vergadering is aan ge noemd schoolbestuur tevens medewer king als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet verleend voor het verbouwen van de r.k. kleuterschool aan de Steenhoffstraat en het verbete ren van het terrein rondom die kleuter school. Soest, 24 juli 1970. Per 1 juli 1967 is de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering (W.A.O.) in werking getreden, die ten doel heeft loontrekkenden tegen geldelijke gevol gen van langdurige arbeidsongeschikt heid te verzekeren. De hoogte van de uitkering is afhankelijk van de mate van arbeidsongeschiktheid en de hoogte van het dagloon. De wet kent zeven invaliditeilsklassen, die in percentages van arbeidsonge schiktheid worden aangeduid. De uitke ring kan steeds worden herzien wan neer de medische deskundigen van me ning zijn dat iemands arbeidsonge schiktheid is toegenomen of afgenomen. De W.A.O. gaat er van uit dat degenen die gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn, naast de uitkering een aanvullend in komen verwerven. Het verwerven van inkomsten uit arbeid betekent niet al tijd dat de uitkering moet worden ver laagd of ingetrokken. Maar anderzijds zal de hoogte van het inkomen uit ar beid wel een indicatie kunnen vormen bij het bepalen van de mate van ar beidsongeschiktheid. Een W.A.O.-er die een volledige uitke ring geniet, maar de gehele dag bij een werkgever werkt en dat lange tijd vol houdt, zal al gauw de indruk wekken dat het met zijn arbeidsongeschiktheid kennelijk nogal meevalt. Intrekking of verlaging niet direct De arbeidsongeschiktheidswet kent dus zeven invaliditeilsklassen. Wie voor 80 of meer arbeidsongeschikt is ver klaard, ontvangt 80 van zijn dagloon, dat gerelateerd is aan het loon dat hij verdiende voordat hij arbeidsongeschikt wei'd. Wie voor 65-80 arbeidsonge schikt is verklaard, ontvangt 65 °/o van het dagloon. Vijftig procent krijgt de gene, wiens arbeidsongeschiktheid op 55-65 is geschat, 40 hij, wiens on geschiktheid 45-55 beloopt, 30 hij, die 35-45 ongeschikt is verklaard, 20 °/o hij wiens arbeidsongeschiktheid 25-35 bedraagt en tenslotte krijgen degenen, wier arbeidsongeschiktheid op 15-25 is geschat, 10 uitgekeerd van hun dagloon. Het is duidelijk dat vooral degenen, die geplaatst zijn in de vijf laagste invalidi- teitsklassen, van hun uitkering meestal niet kunnen leven. Bovendien moeten zij er altijd rekening mee houden, dat op een gegeven moment hun uitkering kan worden herzien, bijvoorbeeld op grond van het feit dat volgens de me dische deskundigen hun arbeidsonge schiktheid is afgenomen. Dan wordt hun uitkering nog lager of ze houdt helemaal op. Kortom, deze mensen worden dus min of meer ge dwongen om hun resterende arbeids vermogen produktief te maken en in loondienst te blijven of te gaan werken, zodat naast de genotenuitkering loon wordt genoten. Ook zij, die voor 80 of meer arbeidsongeschikt zijn bevon den, kunnen natuurlijk in principe gaan werken, maar zij lopen uiteraard de kans dat de deskundigen zich dan gaan afvragen of het percentage arbeidson geschiktheid niet te hoog is geschat. Voorlopig In veel van deze gevallen zal dan wel tot intrekking of verlaging van de uit kering moeten worden overgegaan, maar in het belang van de verzekerde heeft de W.A.O. de mogelijkheid ge opend die intrekking of verlaging voor lopig achterwege te laten. De wet heeft hierbij het oog op de W.A.O.-trekkers, van wie niet zeker is of zij in staat zijn duurzaam de met de toegenomen ar beidsgeschiktheid in verband staande inkomsten te verwerven. Sommige W.A.O.-ers onderschatten hun invaliditeit wel eens en nemen dan een baan aan, die al gauw boven hun macht blijkt te liggen. Daarom wordt niet di rect tot intrekking of verlaging van de uitkering overgegaan. Inplaats daarvan kan voorlopig het be drag dat van de uitkering wordt uitbe taald worden verminderd. Het voorlopig karakter van deze maatregel kan voor de betrokkene een stimulans zijn tot het aanvaarden van arbeid waarvan hijzelf wellicht betwijfelt of hij die kan vol- KLEURENTELEVISIE Dealer Blaupunkt, Philips. B O I houden. Mocht achteraf blijken dat het verrichten van die arbeid toch zijn krachten te boven gaat. dan kan de uit betaling van de uitkering weer lot het vroeger niveau worden verhoogd, dan wel worden gesteld op een ander per centage arbeidsongeschiktheid dan aan vankelijk werd verondersteld. Geval tot geval Van geval tot geval zal dus moeten worden beoordeeld, of en zo ja. welk bedrag van de uitkering naast de in komsten uit arbeid nog zal worden uit betaald. Blijkt na verloop van tijd, dat de betrokkene inderdaad de werkzaam heden aan kan, dan zal dc opgeschorte uitkering ingetrokken of herzien wor den met. terugwerkende kracht tot do dag waarop voor de betreffende hande ling destijds aanleiding bestond. De verzekerde zal aan deze maatregel mee moeten willen werken. Doet hij dat niet, dan zal de bedrijfsvereniging moe ten beslissen of direct tot intrekking of verlaging van de uitkering wordt over gegaan. Wordt tot dit laatste besloten, dan zal bij mislukte werkhervatting op nieuw uitkering moeten worden aange vraagd. Het kan ook voorkomen, dat iemand naast zijn W.A.O.-uitkering zich uit arbeid een inkomen weet te verwerven, dat meer bedraagt dan evenredig is aan zijn resterende arbeidskrachten, terwijl er toch geen gronden zijn om de uitke ring te herzien of in te trekken. Dit zal b.v. het geval zijn wanneer de betrok kene arbeid verricht, die schadelijk voor zijn gezondheid is of die hem ge zien zijn vooropleiding en vroeger be roep niet in billijkheid kan worden op gedragen. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier. Kerkstraat 3, telefoon 2030. Maar in zo'n geval is dé bedrijfsvereni ging bevoegd om de uitkering niet of slechts gedeeltelijk uit te betalen. Ver minderen de inkomsten of vallen deze weer geheel weg, dan zal de uitkering weer volledig worden uitbetaald, aan genomen althans dat de arbeidsonge schiktheid voor betrokkene ongewijzigd is gebleven. Aan de bedrijfsvereniging is dus een ruime beleidsmarge gelaten. Terecht, want de W.A.O. is een mooie wet, maar men zal toch moeten voorkomen dat za door degenen, die recht op een uitke ring krachtens deze wet hebben, niet bewust of ongewild wordt misbruikt. In samenwerking met het Opleidings centrum voor de Detailhandel te Amers foort, zullen onder auspiciën van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en Omstreken met in gang van september a.s. bij voldoende deelname wederom avondcursussen ver koopbevordering worden gegeven. Doel van deze applicatie-cursussen is het reeds in de detailhandel werkzaam verkopend personeel vertrouwd te ma ken met moderne verkooptechnieken en daardoor mede het op hoger plan bren gen van het dienstbetoon van de detail handel in deze regio. In een zo dynamische maatschappij als de onze is voortgezette scholing van het verkopend personeel noodzakelijk. Een belangrijkelement in de uit oefening van het dienstverlenend be drijf al de detailhandel, is in het bij zonder de relatie tot de consument. Derhalve zal in deze cursussen grote aandacht worden besteed aan het ver krijgen van vaardigheid de verkopende taak efficiënt te vervullen. Aan hen, die het aan de cursus verbon den examen met goed gevolg afleggen, wordt een diploma uitgereikt. In het leerplan zijn twee cursussen ver vat, nl.: a. een cursus verkoopbevordering, waarin winkelpersoneel op snelle wijze met de belangrijkste problemen van het verkopen in bekendheid wordt gebracht en b. een meer uitgebreide cursus, waarin verkopend personeel vrij diepgaand met velerlei aspecten van de verkoopbevor dering wordt geconfronteerd. Beide cursussen zijn derhalve bedoeld voor leerlingen, die reeds als verkoper of verkoopster werkzaam zijn. Voor nadere inlichtingen en inschrijving kunt u zich wenden lot de Kamer van Koophandel te Amersfoort. TELEVISIE, houten kast. 59 cm 498,—. Dealer Blaupunkt, Philips, B O Soesterbergsestlraat 20a Soest Telefoon 3367 i

Soester Courant | 1970 | | pagina 3