1 r# EG vSEITEN DE TIJD WERKT TéGEN ISRAëL EN VOORNASSER PONYRIJDEN IN HET S0ESTER VEEN RUSTEN ONDER RUISENDE PALMEN VEILIGE KINDERSPEELPLAATSEN SALON KOPPEL Autoboetiek zingende dolfijnen.. AH ES WETEN! NIEUW EUR0PACUPT0URN00I U KUNT NIET Gero- cassettes Café-Restaurant „Seestdijk" Pruiken Service DOLFINARIUM VTBN.V. Krabbels van Knelis VRIJDAG 24 JULI 1970 juwelier - horloger - opticien Soesterbergsestr.26 Tel.2982 FEIJENOORD KRIJGT HET MOEILIJK De 1ste ronde wordt op 16 en 30 septem ber gespeeld. Feijenoord, dat in Rotterdam begint, krijgt het tegen de Roemeense kampioen voornamelijk zwaar omdat de houder van de Europacup elke tegen stander tot grote daden inspireert. De voornaamste kandidaten voor de Roe meense titel zijn de kampioen van het vorige seizoen UT Arad en Rapid Boe- kerest. UT Arad kreeg vorig jaar in de eerste ronde flink op de broek van de sterke Poolse ploeg Legia Warschau, de oppenent van Feijenoord in de halve finale. UT Arad verloor toen met 2-1 thuis en 8-2 in Warchau. Men heeft pas wat meer respect voor de Roemeense voetballers gekregen door de prestaties van de Roemenen tegen Bra zilië (2-3), Engeland (0-1) en Tsjechoslo- wakije (2-1) bij het wereldkampioen schap in Mexico. Toch staat, zoals in zoveel oosteuropese Janden. het clubvoetbal in Roemenië relatief op een lager nivau dan het na tionale team. We durven daarom gerust te stellen dat Feijenoord zich alleen kan bewijzen door twee keer te winnen. Ajax De Albanese kampioenen zijn tot nu toe altijd in de eerste ronde van een Euro pacuptoernooi uitgeschakeld. Thuis spe len de Albanezen geweldig fanatiek. Dat heeft menige gerenommeerde club al moeten ondervinden. Zo kwam Stan dard Luik vorig jaar in Tirana tegen Hendori niet verder dan 1-1. Ajax zal op een flinke tegenstand mo gen rekenen. Dit temeer omdat de Am sterdammers zich in de ogen van de Albanezen erg aanstellen en hautain REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Na lang confereren zijn president Nas- ser en de Russische leiders het er over eens geworden dat een oplossing voor het probleem in het nabije oosten ge- basseerd moet zijn op de befaamde re solutie van de Veiligheidsraad van 1967 en dat er vreedzaam naar gestreefd moet worden dat Israël alle bezette ge bieden eerst ontruimt. Er is enige vreugde uitgesproken dat dit communiqué zich niet keert tegen het Amerikaanse voorstel, dat trouwens in grote lijnen ook zoiets bepleit en dat de Russen Nasser zouden hebben afge houden van militaire avonturen. Het is maar weinig reden tot vreugde. De vreedzame middelen waarover Nas ser spreekt zijn een ding, de prakt.'Jk waarin hij leeft een heel ander. Hij voert een „slijtageslag" tegen Israël en naar hij meent niet zonder succes. Inderdaad sneuvelen er al maar Israë lische soldaten en worden er Israëlische vliegtuigen neergehaald waarvan de vervanging ietewat dubieus is. tenzij Amerika dit inderdaad een beetje stie kem doet. Een man als generaal Dajan, die weinig geneigd is zich aan illusies over te ge ven. zegt ook al ronduit dat de volgen de roncle niet politiek, maar militair wordt uitgevochten. Maar waarschijnlijk en dat is dan de vrucht van de lange Moskouse gesprekken van de Egyptische president niet direct als het aan de Russen en Egyptenaren ligt. Die zitten nu tamelijk comfortabel: boven Egypte kunnen de Israëlische piloten niet zo veel meer doen dank zij de Russische raketten en het kan in de tactiek liggen langs Israëls grenzen voortdurend al lerlei irriterende dingen te doen die de Israëli's nopen tot acties die echter nooit veel blijvend resultaat hebben vagende week doen andere guerrilla groepen ergens anders wel weer een aanval. De Ver. Staten hebben er al een paar keer op gezinspeeld dat als Rusland zich al te zeer achter Egypte stelt het hier we', eens tot een confrontatie tus sen U.S.A. en U.S.S.R. kan komen. Daar snakt niemand naar. Maar Egypte kan ook redeneren dat de V.S. hoe langer hoe isolationistischer worden. Er gaan '•nepen terug uit Viëtnam, ook uit Korea, er wordt krachtig aangedrongen om tenminste 100.000 Yanks uit Europa jaar huis te halen. Ook in het economische vlak zijn er van dit soort tendenzen om de buiten landers zo weinig mogelijk kansen te geven in de V.S.. ook al zou daar tegen over staan dat de Amerikaanse handel in het buitenland het daardoor moei lijker krijgt. Nasser kan er ook op gokken dat als dit isolationisme toe neemt de V.S. ook de lust vergaat zich al te actief in te laten met het nabije oosten. Dan liggen zijn kansen met Russische hulp, misschien niet eens zo kwaad al zal Nasser inmiddels wel weten dat uit Tel Aviv wel eens verrassingen kunnen komen. Maar in ieder geval werkt de tijd duidelijk voor hem en tegen Israël. In het tournooi van de landskampioe nen kunnen we voor de eerste ronde niet van grote ontmoetingen spreken of het moeten de duels tussen het Hongaarse Ujpest Dosza en Rode Ster Belgrado uit Joegoslavië zijn. Verder lootten de Ierse kampioen Waterford en de noord-Ierse club Glentoran Belfast tegen elkaar. Van de favorieten naast Feijenoord en Ajax neemt Standaard Luik het op te gen Rosenborg (Noorwegen), Everton gaat Keflavik (IJsland) uitschakelen, Cagliari (Italië) zal de Franse kampioen St. Etienne wel wippen, Celtic doet on getwijfeld hetzelfde met Kokkela (Fin land) en Legia (Polen) zal IFK Göteborg (Zweden) kunnen verslaan. P.S.V. zal waarschijnlijk het Tsjecho- slowaakse Gottwaldof, dat het Ierse Bohemians wel zal verslaan, als tegen stander krijgen. P.S.V. speelt eerst uit. Gezien de resultaten van de Tsjechoslo- waken in internationaal voetbal is dat bepaald geen zacht eitje. Veel zal ervan afhangen of P.S.V. met al zijn aan winsten voldoende team zal zijn. Als de Eindhovenaren het niveau bereiken dat zij met al hun aankopen beogen, kunnen zij met bekerhouder Gedurende de vakantieweken bestaat er voor de kinderen gelegenheid om elke middag, uitgezonderd vrijdagmid dag, van twee uur tot vijf uur, op het terrein tegenover de Rinke Tolman- school aan de Smitsweg, pony te rijden. Met in zijn zak de goedkeuring van de gemeente laat de heer G. Hulsink, sinds enige maanden in Soest woonachtig, vier ponies hun rondjes draaien ten ge noegen van de kinderen uit dt omge ving. Wanneer in de komende weken blijkt •dat er veel animo voor zijn pony-rijden in het Veen bestaat, dan ligt het in de bedoeling van de heer Hulsink om in het najaar met een ponyclub te starten. Manchester City en Chelsea uit Enge land, Benfica, Real Madrid, het Schotse Aberdeen en de winnaar van 't klapstuk F. C. Brugge tegen de Westduitse beker winnaar tot de favorieten worden gere kend. Goed, niet ieder trekt in de zomer maanden naar zuidelijker streken (het kan by ons toch ook waarachtig wel heet genoeg zyn), maar wie het doet wil palmbomen zien. Op film en foto ontbreekt de boom nooit, evenmin als op de ansichtkaarten van de toeristen- lokkende steden en dorpen. Je bent pas écht in het zuiden geweest als je onder een palmboom hebt gezeten. En daar voor moet je toch de Alpen of de Pyreneeën over, nietwaar? Niet nodig: de palmboom komt veel noordelykcr voor. Hy zou het zelfs in Nederland wel doen, als men hem maar beliefde te kweken en 's winters tegen vorst te beschermen. Als het onder staande u verleiden kan om in uw tuin eens een echte palmboom te laten groeien acht ik my'n moeite al beloond. De dadelpalm kan heel wat hebben. Wat u in zuid-Europa ziet is de dadel palm Phoenix dactylifera, een naam die aan de vogel foenix (die opstond uit zijn as) herinnert, want de bladeren lijken op da vleugels van een grote vo gel en „dactylifera" betekend letterlijk „vingerdragend". Dat slaat op de slanke bladschijven. Naast de dadelpalm is er de in de tro pen voorkomende kokospalm, die buiten beschouwing blijft omdat die nergens in Europa geteeld wordt, misschien hier of daar in een tropisch kasje. Het vaderland van de dadelpalm is niet bekend! De boom komt vanouds voor in de subtropische streken van Azië en Afrika. Hij groeit in het wild in de oasen van de Sahara en het midden en nabije oosten, maar nergens in Europa. De boom is paszeer laat. de Middel landse Zee en de Dardanellen overge stoken, nl. in de vorige eeuw. Toen had men nl. ontdekt, dat de boom best groeit" in streken die voor hem (op de zomer maanden na) te koud zijn. Dat wil zeg gen: hij vormt daar een mooie boom, bloeit daar in juni, maar de vruchtjes worden nooit rijp. Ér. zijn zelfs maar drie; plekjes in Europa waar de dadel palm rijpe vrüchtèiv (én dus kiemkrach- tige zaden) geeft en wel: 1. het uiterste zuiden van Spanje; 2. op zeer beschutte plekjes in Joegoslavië langs dc Adria- tische Zee en 3. op. zeer beschutte plek jes in Griekenland. Maar alleen in zuid- Spanje is de teelt om dé dadels van de grond gekomen. Grens. U ziet dus, dat al die Grieks-Romeinse steden uit de oudheid meer op Am sterdam en Kleverskerke leken (nu ja, wat de beplanting aangaat!) dan op de Italiaanse en Griekse steden van nu! Zij hadden geen palmen, want niemand zag he nut er van in om een boom te Verloven Trouwen Vergadering Receptie Repetitie enz. enz. GA NIET TOBBEN MET RUIMTEGEBREK EN TEKORT AAN HULP, KOM EENS MET ONS PRATEN Vredehofstraat 6 - Telefoon 02155-2525 Tot in depuntjes verzorgd, tegen uiterst scherpe pry'zen In de grote, geheel air-conditlonned zaal, is een complete stereo-geluidsinstal latie aanwezig, terwijl ook een piano beschikbaar is. Geen zaalhuur, menukaarten en tafelversiering worden gratis door ons verzorgd. Terwijl overal in 't land nog J.ruk wordt geexperimenteerd, heeft Soest zijn keu ze wat betreft de verharding van de kinderspeelplaatsen kennelijk al ge maakt. Alle speelplaatsen in het Soesterveen hebben als bodem een soort spit, dat bijzonder veel v/eg heeft van gravel. Bulten en blauwe plekken behoren daar tot het verleden. Slechts één algemene klacht en die komt dan van de moeders: „ze komen er uit te zien als indianen". kweken die tóch geen vruchten i Aan de zuidkust van Turkije en in Pa lestina deed de dadelpalm het echter wél. Als u de atlas terhand neemt ziet u daarop de palmengrens aangegeven. Die loopt dan keurig over de Pyreneeën en de Alpen en buigt dan af naar de Dal- matische kust en Griekenland. Dat be^ tekent: hier kunnen dadelpalmen het uithouden zonder enige bescherming. I échte dadelpalmengrens ligt veel "zuidelijker als u bedoelt dat ten zuiden daarvan de vruchten rijp worden. Toch zijn er weer uitzonderingen op die noor delijke palmengrens. Wij zullen ze noe men en misschien hebt u er een paar al zélf ontdekt tijdens uw vakantie. Palmen houden het uit in de beschutte baaien van zuid-Ierland. Zelfs aan de zuidkust van Engeland zijn drie plaat sen waar hij het hardt (ontdek ze maar eens). Wat u wellicht al weet is,dat de palm het óók vrij goed doet in Bretagne, dus in 'West Frankrijk. Vervolgens is er het bekende eilandje in de Rijn, in Zwitser land, bij Waldshut, dat door zijn uiterst -beschutte ligging subtropisch genoemd wordt (wat het niet is) en waar de palm het echt uithoudt. Er zijn echter meer van die beschutte plekjes in Zwitser land en ten slotte vindt u in Tessino de palm in flinke aantallen, evenals trou wens aan de Franse Rivièra. De rest ligt aan gene zijde van Alpen en Pyreneeën. Op de drie genoemde plekjes na is het dus overal in Europa te koud voor de palmboom om rijpe zaden te vormen. En 'dat betekent, dat al die wuivende palmen, waar u ze ook ziet in zuid- Europa, ingevoerd zijn. Gaat de boom dood dan moet er uit het zoele zuiden een plaatsvervanger komen. Dat kostte vroeger kapitalen en vandaar dat pas in de vorige eeuw, toen men wat meer geld over had voor fraaie beplantingen en het aantrekken van toeristen, de palm zuid-Europa veroverde. Tegen woordig sleept men geen palmbomen meer aan uit Afrika. Men haalt daar de rijpe vruchten vandaan, wast de zaden er uit en kweekt de jonge boompjes op in kassen. Na afharden kan men ze dan in het derde jaar buiten uitplanten en de rest kan aan de natuur overge laten worden. Er valt zelfs niets aan te snoeien: de boom vormt een kale stam (de afvallende kroonbladeren laten lid tekens na die pas heel laat verdwijnen) met de bekende kroon waarin u in juni de gele bloemtrossen ziet. De dadelpalm kan best wat koude en sneeuw verdragen, maar slechts een licht nachtvorstje! Wilt u dus in uw tuin een fraaie palmboom kweken, dan kunt u het volgende recept toepassen. U importeert een boompje uit het zui den of u tracht er een te bemachtigen bij een kweker van specialiteiten. Er waren vroeger nl. kwekers, die echte palmen in houten vaten kweekten en daarmee feestzalen enz. opsierden. Maar door het veelvuldige gesleep met dé boompjes deden ze het nooit erg goed Wij verkopen u graag een nieuwe pruik, maar wij bieden u ook alle service bij het onderhoud. Soesterbergsestraat 44, telef. 2045 RACING CENTRE SIMAZO Kleine Haag 21 Amersfoort is er ook voor u! Altyd parkeerruimte en veel verder dan een struikvorm van een paar meter kwam men nooit. En de boom wil rust hebben, net als u in de vakantie. Bescherming Zet hem dus in de tuin op een zeer beschutte maar wél zonnige plek. Van mei tot september zal hij zich daar best thuis voelen. Het gevaar komst pas als eind oktober de nachtvorsten aan kracht gaan winnen. Dan is bescherming nodig. U kunt die geven door rond de boom, op 1-1,5 m afstand, stalen buizen in de grond te slaan. Daarin kunt u eind ok tober palen steken. Rond die palen windt u folie. Dit laat goed licht door. Ook de opening boven dient u af te dekken met folie. U Kunt dit vastzetten met clips op pennen, zodat het niet af waait. Pas in december ontstaat gevaar voor échte vorst. U zult dan in uw kas een kleine voorziening moeten maken voor de verwarming. Een spiritbrander kan, maar zorgt u dan wel voor venti latieopeningen, want zonder frisse lucht legt uw boom tóch het loodje. Het is voldoende om de boom vorstvrij te houden. In april of mei, zodra de buitentemperatuur boven 10 graden komt kunt u de palen en de folie ver wijderen. Het kost moeite, maar op deze wijze is in Nederland een palm boom te kweken, die er 's zomers uit ziet alsof hij hier thuishoort. Vooral in de kuststreken, die 's zomers meer zon hebben dan de landinwaarts geleden streken, zal de palmboom het voortref felijk doen. Elders echter ook w-I Heester Behalve de echte palmboom Is er nog een buxus sempervirens, die abusieve lijk ook wel palmboompje genoegd wordt. Het is een groen blijvende hees ter, ook al uit het zuiden aangevoerd, die men in de vorm van kleine heggen rond perken kweekt. Hij kan echter wel 4 m. hoog worden. Vroeger snoeide men hem zo, dat er allerlei figuren ontston den: tafels, stoelen, dieren enz. Dat is een geduldwerkje en men ziet deze fi guren nog maar heel zelden. Uit de stammetjes sneed men het z.g. palm hout, dat gebruikt werd voor het ma ken van houten lepels, stelen enz. Mocht u er in slagen een echte palm boom te kweken (zo'n 20 jaar volhou den levert een boom van 4-5 m op) dan hebt u in alle geval een bezienswaardig heid die er zijn mag. Tot dusverre zagen wij dit grapje alleen in het buitenland toegepast. Amalialaan 19-21 THofnnn 02154-2323 „.in bet dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een uniekeshowvanzeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. Bewaar bleekwater. chloor, spiritus, ter- petijn, petroleum, blauwsel en benzine op een hoge, voor kinderen onbereik bare plaats. Pas ook op met wasmidde len, kurketrekker, blikopener en aard appelmesjes, die u zo graag „voor het grijpen" heeft. Laat. een (uw) kind niet het slachtoffer worden van uw onacht zaamheid •nlicn u alleen tegen w.a. verzekerd hent wat betreft uw (oude) auto, doet i- er goed aan een afzonderlijke ver zekering te sluiten voor het risico van brand, explosie, zelfexplosie en diefstal. Een w.a.-polis dekt alleen het risico voor schade, waarvoor u tegenover een ander wettelijk aansprakelijk kan wor den gesteld. De loting voor het Europacupseizoen 1970-71 is voor de drie Nederlandse clubs FeUenoord, Ajax en P.S.V. noch gunstig, noch ongunstig te noemen. Ajax krygt het alleen in de uitwedstryd tegen de kampioen van Albanië Hendori Tirana moeilyk. FeUenoord krijgt de nog onbekende Roemeense kampioen te bestrijden en P.S.V. moet het opnemen by de bekerwinnaars tegen de winnaar van de voor- wedstrO'd Bohemians (Ierland) tegen Gottwaldof (Tsjechoslowakye). De laatste ploeg zal het wel worden. EAjje ut ming vraogt dan mok zeige daat de vekaansie 1970 veur un heule kwak minse un bar naore zaok is geworre. Daormee bedoel ik niet de minse dje naor huus binne komme drieve, maor de minse die mes- schien veur de eerste keer in hulüe leve de cente bie mekaor hebbe gekrege om is un keer naor ut buutelaand te vliege in een klaap niks meer hebbe. Alle knaoke, die zullie mit un gevuui vaan das ut eerste stukkie vaan ongze droomvekaansie, ovur de toonbaank vaan un heul klein Aamsturdaams reis- buro hebbe geschove, binne weg. De nog jonge baos vaan daat buro zaal der wel geen schuld an hebbe; liie zaal nog wel nie tuus weze in de bar grote vurzaomeling vaan naorughieö, die de reisburoos mit maoke. Daormee wil ik nie bewere dat er geen buroos binne waor jie niet mit un ge rust haart binne ken lope, maor ming is ut wel duudeluk geworre daat un groot reisburo heulemaol geen geraant- sie biedt daat zukke naorughied daor nie ken beure. Kiek, je mot ut eigeluk heul aors be- kieke. As wullie ongs eige reisburo binne, daan liekt ut der op dat er nooit niks fout ken gaon, maor daat komp allenug omdaat wullie ongs zel- luf un bietje makkelukker kenne vur- geve. Wie denkt er bie veurbeeld terug an un raamp. daat je arruguns ant fietse bin en je krieg kielemeters veer vaan de bewoonde wèruld un platte baand, dajje niks bieje hep om daat lekke ding weer te plaake. En wie praoter teuge zun femilie en kennisse graog ovur ut feit dat ie. ondaanks daat zun wief zee dattie nie goed geng, toch in de vurkeerde trein staapte, geen mins, maor in vurhouding liekt ut in de veerte toch un bietje op de groote nao rughied die de Spaanjevaorders noeng hebbe. Ajje noeng de minse hoort praote, daan ist ut schaande daat de regering nie in- griept; de ovurhied is weer is bar te kort geschote. Daat is presies de mins vaan hede. De ene keer loopt ie mit un groot bord op zun buuk om te prootes- tere teuge de regering, die zun eige overaal mee bemeuit, en geen mins de kaans geef om iets te doen wat ie zel- luf wil, en de aore keer, zoas noeng. komptie woorde tekort om te laote hore hoe oftie ut vina daat zoiets maor ken beure en as ut effe ken nog engestraaft ok. In dit gevaal hebbe die minse der nie veul an kenne doen; ut waas veur de meeste de eerste keer en daan maok zoon klein burootje nog wel indruk, maor ut vaalt toch ok wel te begriepe, daat as er waat mis gaot, zoon klein baosie laang nie zo starruk in zun schoene staot as un grote. As die zun mongd ope trekt, daan wille die luu in het zonnige zuude wel effe luusteren. Maor zo binne wullie holaanders; as wullie betaold hebbe, daan waachte we maor of hoe ut allemaol of zaal lope. Un goeije kennis vaan ming haad ar ruguns in ongs eige laand un huussie gehuurd, zo vaan ut pepier. Hie vong ut ok allemaol wel goed; noeng die hep ut gewete. Toeng hie mit vrouw en kingders op ut aangegeve aadres kwaam, sting daor wel un bar mooij huus, maor ut zomur- huus waor in de brief ovur geschreve sting. waas in geen velde of wege te vingde. Hie maokte zun eige nog heul geen zorrege. waant ut huussie zou wel arruguns staon. De kingders staapte rond ut huus toeng vaodur ging vraoge waor oftie mos weze. Vol vurbaozlng kwaome zullie vurtelle datter aachtur ut huus un kiepehok sting mit gordiene veur de ruute en nop groter wier hullie vurbaozing toen bleek daat da kiepehok ut huus waas waal vaoder ongezien haad gehuurd om veertien daoge in te wone. Der waas geen does, koke kon maor op twee pitjes, de bedde waore niet allenug gammul maar nog vies ok en gao maor deur. Omdaat hie nog nip allus haad betaold, hept ie nie eens de boel uutgepaak en Is zo naor huus gereeje. Hie haad er messchien nie eens ovur begonne, maor de jonges kongde hullie mongd r<*.- dich houwe en mos hie wel mit zur vurhaol ovur de brug komme. Hie waas eerluk en zee: un mins is r>oni1 te oud om te lere. Hier zaal die v»>p] lering uut hebbe getrokke. gedragen met hun lange haren. Bang hoeft Ajax bepaald niet te zijn, temeer omdat de eerste wedstrijd in Albanië wordt gespeeld. Ajax hoeft in Tirana geenszins te verliezen van de fanatieke, maar technisch pover spelen de Albanezen. In Amsterdam mogen we een flinke zege van onze landskampioen tegemoet zien. Een televisie-uitzending vanuit Tirana is waarschijnlijk niet mo gelijk. Supporters krijgen het heel moeilijk om de wedstrijd in Tirana te zien. Albanië beperkt het aantal bezoekers uit het westen tot een minimum. Bovendien zal men in Tirana erg op z'n tellen moeten passen om ongehinderd naar ons land te rug te kunnen komen. P.S.V.

Soester Courant | 1970 | | pagina 5