-"wwyc"x Soest toen - Soest nu Dinsdag 4 augustus 1970 49e jaargang no. 56 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Woedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 31 jaar Het oog gericht op stakende Spaanse arbeiders PRINSES IRENE WEER GEVELPLAAT VAN EUROFUT GESTORT Bewoners staan weer voor hak- en breekellende ONTWIKKELINGEN NAAR IETS OUDS Reeks inbraken en diefstallen in de afgelopen week Weinig bloed maar veel schade bi] fikse aanrijdingen Automaat gekraakt SOESTERfÜOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,-. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,- Verschijnt Iedere dlnsdas en vrUdas Prinses Irene. Haar naam be tekent „vrede". Sinds haar huwelijk in 1964 heeft zij echter weinig vrede gekend. Om met prins Carlos te huwen moest zij afstand doen van haar rechten op de troon in Nederland. Uit het vaderland van haar man is zij verjaagd, nadat deze een paar uitlatingen deed die de gramschap van generaal Franco opwekten. Prins Carlos werd het land uit gezet en prinses Irene volgde haar echtgenoot. Tegenwoordig wonen zij in een klein plaatsje in het zuiden van Frankrijk. Ondanks alle sombere wolken die boven hun hoofden samen pakten was er ook nog zonne schijn. Kwam dit jaar niet hun eerste kind ter wereld? Of de jonge prins ooit de Spaanse troon zal bestijgen blijft een groot vraagteken. Het zal de prinses echter voorlopig voldoen de zijn haar zoon op te voeden en al de vreugden te beleven die daarmee samenhangen. Wij wensen de prinses die mor gen haar 31ste verjaardag viert een prettige dag toe, temidden van haar gezin en haar familie leden. Al vele jaren broeit het onder de Spaar se arbeiders met van tijd tot tijd uit schieters: stakingen, die steeds grotei omvang aannemen plus demonstralies, die steeds feller werden. Tot dusverre was die van vorige herfst in Barcelona - de grote stad die het langst tegen Franco's troepen weerstand bood in de burgeroorlog - het geweld dadigst met hevige gevechten tussen stakers en politie, compleet met barri cades van omgegooide autobussen en trams. Maar zelfs toen werd er amper geschoten en er vielen alleen gewonden. Dat nu in Granada de politie drie sta kende bouwvakarbeiders heeft doodge schoten tijdens een demonstratie, wijst er op dat de overheid meent dat slechts de hardste maatregelen nog effect kun nen sorteren tegen stakingen. Het of ficiële verweer is dat de pistoolschieten- de politie uit zelfverdediging naar de wapens moest grijpen. Volgens diverse verslagen echter vielen de schoten toen de politie de demonstranten achtervolg de - twee lezingen die moeilijk met el kaar zijn te rijmen. Ongenoegens als nu in Granada tot uit barsting kwamen zijn er al sinds tien tallen jaren. De kern ervan ligt in het feit, dat een vrije vakbeweging in Spanje nog steeds niet is toegestaan. Er zijn wel vakbonden, maar het zijn overheidsinstellingen en het is te be grijpen dat de werknemers ervan over tuigd zijn dat de functionarissen van die vakbonden bij onderhandeling meer luis teren naar wat de regering behoorlijk vindt dan op de bres staan voor de eisen van de arbeiders. In het geval van Granada ging het er bovendien nog om dat een officieel overeengekomen collectieve arbeidsover eenkomst door het ontbreken van hand tekeningen maar niet van kracht werd. De strijd van de arbeiders tegen hun onmondigheid heeft nu voor het eerst drie martelaren gekregen, waarvan het effect zal zijn, dat de strijd feller wordt en de haat dieper invreet. Ongetwijfeld zal Franco door zo nodig de noodtoestand af te kondigen de rust op straat makkelijk kunnen herstellen. Maar dat hij de schietende agenten dankbaar zal zijn voor deze „escalatie" der rellen is onwaarschijnlijk: de vol gende demonstratie kan alleen nog maar harder, feller en misschien ook bloedi ger worden. KANTMAN. Afgelopen donderdag is tegen het mid daguur opnieuw een gevelplaat van de luxe Eurowoningen aan de Venbesstraat gestort. Het bijna twee ton wegende ge vaarte kwam van de zesde verdieping naar beneden suizen. Vlak bij een groep spelende kinderen boorde de zware be tonplaat zich in het gras van de speel weide. Persoonlijke ongelukken zijn ech ter uitgebleven. Onder de bewoners heerst echter een grote mate van bezorgdheid en angst, want wie zal garanderen, dat vandaag of morgen niet nog een plaat naar beneden komt. Tct dusver is het nog steeds „goed" ge gaan, maar er zijn thans al verschillen de ouders, die hun kinderen niet meer in de onmiddellijke omgeving van de flats durven laten spelen. Verleden jaar april raakte aan dezelfde flat, maar aan de andere gevel eveneens een grote twee en een half ton wegende plaat los. Het gevaarte stortte vlak voor de ingang neer en nam daarbij een tweede gevelplaat mee. Ook toen bleven persoonlijke ongelukken als door een wonder uit. De aannemer, J. J. van Gent's Bouwbe drijf uit Amersfoort, heeft verleden jaar na het ongeval een onderzoek laten in stellen door T.N.O. Het ongeval bleek vermoedelijk een gevolg van een on juiste samenstelling van het beton. Voor de zekerheid zijn alle gevelplaten aan de honderden flats van de Eurowoningen in het Soesterveen toen van een extra beveiliging voorzien, nadat de flats ove rigens maanden in stuttende stellages hadden gestaan. Deze extra voorzienin gen hebben de bouwer ongeveer een miljoen gulden gekost. Later zijn alle gevelplaten stuk voor stuk van een extra verankering voorzien, waarvoor bij iedere woning omvangrijk hak- en breekwerk in keuken en slaap kamer moest worden verricht. Tevens moest een deel van de verwarming hier voor worden verwijderd. Deze ellende staat de bewoners nu weer te wachten. Men vraagt zich af, waarom de gevelplaten aan de andere zijde van de flats niet meteen ook extra zijn ver ankerd. Dat bleek wel de bedoeling van de aannemer te zijn geweest, zo liet Van Gent weten, maar het is er nooit van gekomen. Aanvankelijk werd het ook niet zo noodzakelijk geacht. Ondanks de bouwvakvakantie werd j.1. zaterdag een nieuwe gevelplaat aan gebracht. Ook heeft men het terrein streven naar grotere duidelijkheid in rondom de achterzijnde van de Hoewel iedere zichzelf respecterende Ne derlandse partij sinds enige jaren het haar banier heeft geschreven, liefst ge combineerd met de eveneens modieuze inspraak, vlot het daarmee niet erg. De onduidelijkste gebeurtenissen voltrekken zich in de P.v.d.A., die niet alleen ge leidelijk aan vrij wat traditionele kop stukken f=i Goedhart, de twee zonen van Drees, De Kadt ziet wegwande len naar D '70, maar die nu intern hak ketakt over een motie die in maart 1969 op het Haags congres werd aangeno men. Nieuw Links wenste bij die gelegenheid de K.V.P. geheel in de ban te doen, maar voorzichtiger formulerende lieden hebben de resolutie zo omgebogen dat samenwerking met „de huidige K.V.P." onmogelijk werd verklaard. Dat was in een periode dat enig geloof werd gehecht aan de mogelijkheden om een soort bundeling van „progressieve krachten" tot stand te brengen een geloof dat na de gemeenteraadsverkie zingen ernstig is aangetast. Immers, op een enkele uitzondering na verging het de plaatselijke progressieve akkoorden PAK's niet best en dat stimuleerde niet erg tot de bloei van een landelijk PAK. Hoewel vanuit enige plaatselijke PAK- verbanden toch nog wordt geijverd voor zo een landelijke combinatie, hebben de voormannen van het landelijk PAK het hoofd al weer in de schoot gelegd maar misschien waren hun plannen voor een soort club van kiezers iets te inge wikkeld en kan het eenvoudiger ook nog wel. Nieuwe mogelijkheden Dat althans nemen die plaatselijke ver banden aan. Maar in de P.v.d.A. ziet niet iedereen het meer. Vandaar het aandringen op intrekking van die reso lutie, ook al is die erg leeg immers is in de zomer van 1970 de K.V.P. nog die „huidige" van voorjaar 1969 Het nadrukkelijk intrekken van de re solutie zou niet anders dan een verkla ring aan de K.V.P. zijn dat men weer terug wil naar de oude toestand waar bij de twee grote partijen K.V.P. en P.v.d.A. en de groep van protestantse chxistelijke partijen, al dan niet samen met de V.V.D. na een verkiezingsuitslag eens kunnen gaan proberen te kijken met welke combinatie zij in zee zullen gaan. Dat is een terugkeer naar de situatie die juist zo onduidelijk werd gevonden maar wat sommige leden ook zeggen: het P.v.d.A.-bestuur voelt er niet voor. Dit zou de duidelijkheid verhogen: im mers de K.V.P. is dan wel haast ge noodzaakt de zware partner te blijven in een coalitie van ongeveer het model dat er nu is, want van de PAK-idee zal niemand grote illusies koesteren in tussen. Maar die K.V.P. heeft zelf ook weer zijn werkgroep-Steenkamp, die met een ont- werp-kernprogramma is gekomen waar door als er tenminste behoorlijk wat van doordringt in het nog op te stellen partijprogramma de K.V.P. zeker niet meer de K.V.P. van maart 1969 zou zijn. Wat dan weer alles mogelijk zou ma ken, zelfs een samengaan van P.v.d.A. en K.V.P. of de befaamde resolutie nu wordt ingetrokken of niet. Polarisatie De kansen voor een landelijk PAK zijn inderdaad miniem geworden zo lang zamerhand. En toch is dat eigenlijk voor iedereen jammer, want daarmee vervalt vrijwel iedere mogelijkheid dat binnen de va derlandse politiek een polarisatie zou kunnen plaatsvinden een zich richten naar twee polen, een noem het maar linkse en een rechtse. Zodat de kiezer, terwijl hij nog verschillende partijen kiest (K.V.P., A.R.P., C.H.U., V.V.D, aan de ene kant: P.v.d.A., D'66, DS'70, P.S.P. aan de andere) toch ook al kiest voor het ene soort kabinet of het andere, misschien zelfs al voor een compleet stelletje lieden, dat hetzij de regering vormt, hetzij als een „schaduwkabinet" op ieder moment klaar zit om het be wind over te nemen, zoals in Engeland. In plaats van een dergelijke ontwikke ling naar iets dat tenminste nieuw en waarschijnlijk duidelijker zou zijn, zien we een ontwikkeling naar wat we al sinds jaar en dag kennen en dat ken nelijk zie de percentages niet-stem- mers menigeen de keel uithangt. flats nabij de vijvers afgezet met hek ken, die als hindernis door de jeugd overigens gemakkelijk te nemen zijn. De bewoners vragen zich dan ook af, of de afzetting wel afdoende zal zijn. „Maar we kunnen toch moeilijk zelf voor politie-agent gaan spelen en hier de wacht betrekken", zei de heer J. D. F. Steenhuizen, voorzitter van de Vereni ging ter behartiging van de belangen van de bewoners van de Veenbesstraat, die vorig jaar werd opgericht na het vorige ongeval. Hetgeen van de oude Opel overbleef waarin de Turken zaten werd door de politie met de hulp van omstanders op de wielen gezet en naar het politiebu reau gesleept. Met behulp van een hydraulische kraan heeft men j.1. zaterdag de nieuwe gevel plaat aangebracht. De heer Steenhuizen zei, dat ook nu de vereniging maatregelen zal nemen, maar over de aard daarvan kon hij nog geen mededelingen doen. Er zal eerst nog on derling overleg gepleegd moeten worden. „Er heerst onder de bewoners een stem ming van algemene verbazing en onze kerheid. Het lijkt ons op zijn minst on verantwoordelijk om na het ongeval met de andere gevelplaten aan deze toestand niets te doen", meent de heer Steenhui zen. Ook hij voorziet weer een hoop el lende voor de bewoners wanneer het straks noodzakelijk, zal blijken, dat ook de gevelplaten aan de westkant van de flats opnieuw moeten worden verankerd of van een extra ophanging moeten wor den voorzien. Dat zal tot gevolg hebben, dat de gevel van de woonkamer over een afstand van 5,50 meter moet worden weggebroken, met inbegrip van de ver warming. De vereniging van Veenbesstraatbewo- ners heeft al verschillende malen eer der - zei het onder een andere leiding - in de clinch gelegen met de aannemer. In de loop van ruim anderhalf jaar, dat de meeste flats nu staan, zijn tal van gebreken geconstateerd, die door de bou wer wel meestal zijn verholpen, maar ten koste van veel last en ongerief. Met name de problemen, die tientallen bewo ners hebben gehad met de centrale ver warming, heeft veel kwaad bloed gezet. In tal van woningen zijn de in de beton nen vloer gelegde verwarmingsbuizen naar boven gekomen. Toen moest weer de vloer worden opengebroken om het euvel te herstellen. Voorts heeft men het afgelopen jaar herhaalde lijk klachten over lekkages, tocht, het loslaten van tegels in de keukens en badkamers en het niet sluiten van deu ren. Het verhelpen van de mankementen heeft Van Gent's Bouwbedrijf, waarvan in verband met de bouwvakvakantie overigens niemand bereikbaar was, al een fortuin gekost. Inmiddels is ook de arbeidsinspectie van het nieuwe ongeval op de hoogte gesteld. Ook de directeur van gemeentewerken, de heer Van der Dussen, is donderdag zelf poolshoogte komen *emen. De afgelopen week zijn in Soest op verschillende plaatsen inbraken en dief stallen gepleegd: enkele slaagden, an dere mislukten. De buit liep nogal uit een. Bij Interlas in Soesterberg werd de grootste buit weggehaald. Daar werden uit een loods achter de fabriek een paar vaten met kopervijlsel ter waarde van in totaal zes- tot zevenduizend gulden ontvreemd. De 200 liter vaten, die een ton per stuk wogen, zijn vermoedelijk op een wagentje gerold en daarmee naar een vrachtauto aan de rijksweg gereden. Het grote toegangshek bleek ook gefor ceerd te zijn. Van de daders ontbreekt elk spoor. De afgelopen week werd ook inge broken bij de firma Van Hengstum op het industrieterrein. Via een raam is men het kantoor binnengekomen. Met snijbranders heeft men de scharnieren van een grote brandkast weggebrand en zo de kluis geopend. De moeite en het risico werd niet erg royool beloond, want in de kluis bleken maar een paar hon derd gulden te liggen. Ook deze inbre kers hebben zich tot dusver aan arresta tie weten te onttrekken. Een mislukte inbraak werd gepleegd in de villa van de familie R. G. O. aan de Van Beuningenlaan. Via een kelder raam is de inbreker wel in de kelder van de woning gekomen, maar toen hij de begane grond wilde betreden, trof hij de kelderdeur op slot. De inbreker is onverrichter zake daarna maar weer terugkeerd. Er wordt niets vermist. Een niet alledaagse buit leverde ver leden week een diefstal bij de imker v. d. B. aan de Soesterbergsestraat op. De dader verdween hier namelijk met een complete korf met 20.000 bijén. Hier moet in ieder geval een kenner aan het werk geweest zijn, al heeft de Soester imker zijn korf met levende have nog niet terug. Uit een op de Prins Hendriklaan ge parkeerd staande auto werd verleden week een hoeveelheid van 35 liter ben zine gestolen. De gedupeerde is de heer G. J. Y. Van de dader ontbreekt elk spoor. Bij een aan de Soesterbergsestraat wonende fotograaf werden de afgelopen week een paar ontwikkelde filmrolle tjes gesloten. De filmrolletjes zaten in de brievenbus. De lege zakjes vond men later in de omgeving terug. Afgelopen donderdag is een inbraak gepleegd in de kiosk op het terrein van het Soester natuurbad. Via een ingesla gen ruit heeft men zich toegang tot het gebouwtje verschaft, maar toen men later een tussendeur wilde forceren, brak de deurkruk af en gaf men de po ging verder op. Niettemin werd nog wat snoep ontvreemd. Het achtergelaten spoor liep het bos in, maar leidde niet tot de daders. Wel zijn vermoedelijk dezelfde mensen ook op bezoek geweest bij de padvin ders van het Jamborettekamp in Soest- duinen. Uit een tent werd tenminste een bedrag van twintig gulden vermist. Uiteindelijk werd verleden week ook nog een arrestatie verricht, al had -dat niets te maken met de reeks inbraken en diefstallen. De arrestant was de 17- jarige P. J. A., die kort tevoren was ontvlucht uit het Rijks Jongens Inter naat in Amersfoort. De knaap hield zich schuil in een caravan te Soesterberg, maar werd niettemin toch ontdekt en kort nadien aangehouden. Bij twee flinke aanrijdingen op de Torenstraat en de kruising van de Dor- resteinweg en de Koningsweg zijn dit weekeinde drie auto's totaal vernield. Desondanks raakten de bij de aanrijdin gen betrokken personen niet of nauwe lijks gewond. Op de Torenstraat zag de 22-jarige H. T. C. M. zaterdagnacht te laat een geparkeerd staande auto. Met een snel heid van 70 km/uur botste hij tegen de stilstaande wagen, die daarbij aanzien lijke schade opliep. De auto van M. werd geheel vernield. De bestuurder is voor behandeling naar Zonnegloren ge bracht, maar mocht later weer naar huis. Op de hoek van de Dorresteinweg en de Koningsweg kreeg de 31-jarige Amerikaan O. M. M. met zijn Ford Mustang geen voorrang van een over de Dorresteinweg rijdende Turk, de 47- jarige A. U. uit Soest. De auto van de Amerikaan werd in de flank gegrepen en aanzienlijk beschadigd. De auto van de Turk sloeg over de kop en bleef op zijn dak in de berm liggen. De bestuur der raakte aan zijn hoofd gewond. Vier andere Turkse inzittenden kwamen met de schrik vrij, ofschoon de oude auto, waarin zij zaten, volkomen werd ver nield. De Amerikaanse militair bleef ongedeerd. Zijn echtgenote brak haar enkel. Bij een sigarenzaak aan de Steenhoff- straat 62 is dit weekeinde een sigaret tenautomaat gekraakt. Men bleek de ruit van de automaat te hebben inge slagen en er twintig pakjes sigaretten uit te hebben weggenomen. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1