MODERN BESTEK „HET" loopt modern in de papieren! industrie Zonnebrand- melk «TEN/TYPISTE GELIJK HEBBEN MENTRICES. vo-oplefdlng NACHTMERRIE KAN DODELIJK ZIJN mode GSESTRAAT 51 - SOEST Met de polllepel op stap te Amersfoort ts te geef?... n de Soester Courant Uit de wintercollectie De maisplant is een j natuurlijke energiebron [E VAN DEFENSIE Depots Materieel Luchtmacht, ïen worden geplaatst üng en goede typevaardigheid. )leiding, leeftijd en ervaring, oing. en daaraan verbonden salaris land aanwezig. ant van het Commando Depots reau Burgerpersoneel, Gebouw ïr). 4, toestel 423 of 316. Eet kan gebeuren dat we in bus of trein onwillekeurig een gesprek van een paar medereizigsters opvangen. Onze aandacht werd getrokken door de verontwaardigde toonwaarop het hart gelucht werd over een afwezige „derde". Steevast eindigt het gesprek dan met een overtuigd: ja, dat is toch zo? Maar hoe agressiever de toon klinkt, hoe nadrukkelijker het eigen gelijk wordt beklemtoond, hoe groter de mogelijkheid wordt dat bij ons, als buitenstaander de vraag rijst: ,Ja, zou het werkelijk zo zijn?" En vaak wordt deze twijfel nog versterkt als we het wat bedenkelijke ja-knikken zien van de toehoorster, die de indruk geeft nog wel enige achtergedachten te hebben, die zij, om der lieven vrede wille, maar wijzelijk voor zich zelve houdt. We zou den de „ander partij" wel eens willen spreken om, de zaak ook eens van een andere kant belicht te zien en 'n eigen oordeel te vormen. Maar natuurlijk ge beurt dit niet en nauwelijks hebben we de plaats verlaten, of onze aandacht wordt weer door allerlei andere zaken opgeslokt. Wat aanvankelijk zo'n een voudig „gelijk" leek, blijkt bij wat die per doordenken vaak nog erg twijfel achtig. Er worden zoveel dingen ver geten, er spélen zoveel motieven mee, de ene dag ziet men de dingen zoveel zonniger dan de andere. Wanneer we vinden dat iemand niet hartelijk voor ons is, hebben we misschien zélf van te voren iets gezegd of gedaan wat niet in goede aarde is gevallen. Wat ons in een humeurig ogenblik ontvalt, kan een ander soms diep en langdurig kwetsen. En de fout ligt dan bij ons zelf als wij zo'n weliswaar niet zo kwaad bedoeldemaar hard aankomen de opmerking niet even rechtzetten en uit de wereld helpen als onze boze bui gezakt is. Er zijn natuurlijk zaken waarbij we in ernstige momenten voor ons recht moeten durven opkomen en voorons gelijk strijden en zeker voor dat van anderen. Maar zo heel vaak gaat het om onnozele kleinigheden dat men z'n „gelijk" niet wil prijsgeven; vaak zelfs over dingen, waarbij van gelijkhelemaal geen sprake kan zijn, ,,Voor goed gemutste kampeer ders", zou de titel kunnen zijn van een receptenboekje voor groepen jonge kampeerders, samenge steld door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, waarvan de 3e druk verscheen. Na een aantal algemene wenken volgen 54 me nu's en recepten zowel voor hen die kampeerervaring hebben als die dit niet hebben. ,,Op trek met de pollepel" kan worden besteld per briefkaart, met aan de adreszijde 60 cent EX TRA postzegels bijgeplakt en ge adresseerd aan: Voorlichtingsbu reau voor de Voeding, Laan Co- pes van Cattenburch 44, Den Haag —2011. als het b.v. om kwesties van smaak gaat of over beweringen die voor beide partijen volkomen oncontroleerbaar zijn. Beter dan ruziemaken kan men het dan maar over een wat vrolijker boeg gooien en de andere gélukkig laten zijn met z'n „gelijk", in feite niet meer dan een zeepbel. JETTY Degenen die oud en wijs genoeg zijn om te weten dat men zijn huid niet on gestraft te lang aan de zon kan bloot stellen, moeten dan ook maar hebben wat erbij staat. Zo zou men het künnen zeggen, maar daarmee generaliseert men toch wel wat veel. Er zijn situa ties genoeg waarin de mens als het ware door de zon wordt overvallen, bij voorbeeld als de zon na een lang vroeg en somber voorjaar eindelijk eens het hele weekeind lang achter de wolken vandaan komt. Dan krijg je heel begrijpelijk het gevoel dat je er gauw van moet profiteren en je profi teert er net iets langer van dan goed voor je is. Of je brengt de eerste va kantiedag aan het strand of in een zeil boot door. Omdat er een koel windje waait heb je er geen erg in dat de zon Het bestek - de vork, het mes en de lepel - spelen zo'n belangrijke rol in ons leven, dat we ons maar nauwelijks kunnen voorstellen dat deze belangrijke attributen eens op de gedekte tafel hebben ontbro ken. Voor zoverre we van een „gedekte tafel" konden spreken in vroegere tijden. Volgens de overlevering zouden de Venetianen in het jaar 1518 het gebruik van de vork hebben gekend en in Engeland kwam de eerste vork In 1607 voor. Bij ons was zelfs in het jaar 1733 het gebruik van de vork nog niet algemeen ingevoerd. Aanvankelijk aten alleen koningen, keizers en hoog-adellijke heren en da mes van een „gedekte" tafel. Zelfs in de goede burgerwoningen had men toen nog geen tafellakens die trou wens ook werden gebruikt om de han den na het eten aan af te vegen. Wel gingen er badhanddoeken rond, iets dat dan ook méér dan nodig was. Want men at met behulp van een mes en de vingers. Pas in de loop van de zeventiende eeuw verscheen ook bij ons de vork op tafel, wat niet wil zeg gen dat ze toen al algemeen werd ge bruikt. De lepel voor vloeibare spijzen kende men toen wel, maar toch zag men hem op vroege afbeeldingen nog niet als „bestek" op tafel liggen. Aan de vervaardiging van het mes besteed de men in die tijd echter vaak grote zorg. Dikwijls ook brachten de gasten in fraai bewerkte scheden hun eigen mes mee, een gewoonte die later ook voor het bekende drietal mes-lepel vork nog bleef bestaan. Behalve het gewone mes had men het grote voor snijmes, het platte mes en soms een klein mesje om het houten bord te rei nigen. Het voorsnijmes kon in geen ge val worden gemist, omdat men bij gastmalen vaak halve varkens, aan het spit geroosterd op tafel bracht. Veel gasten maakte van hun eigen mes geen gebruik, omdat ze de „kluif" in hun handen namen. De afgekloven beenderen werden over de schouder er gens in een hoek geworpen. De tijden zijn veranderd en de eetge woonten hebben daarmee gelijke tred gehouden. En ofschoon niet alles goed is wat de moderne tijd heeft gebracht, moeten we in heel wat opzichten toch wel waardering hebben voor de ver nieuwingen. De meesten van ons kun nen zich de tijd nog wel herinneren dat elk kind oud genoeg was voor „eigen" bestek. Het begon meestal met een paplepel en eindigde met een mes. Wat de modellen betreft hadden de makers niet veel fantasie. Alle lepels, vorken en messen leken als twee druppels water op elkaar; er stond alleen een ander monogram in. De moderne ontwerpers laten echter, óók (of misschien wel juist) wat het bestek voor kinderen betreft hun fan tasie de vrije loop. En wat er onder hun handen vandaan komt, munt niet alleen uit in het praktische vlak, maar ook in vormgeving. Als voorbeeld Iaat de foto zien wat er op dit gebied wordt geboden. Het eetgerei is niet alleen doelmatig, maar het zal ongetwijfeld voor het kind de feestvreugde van het aan tafel eten vergroten en stimuleren. sch Centrum verzorgenden, waarin maximaal 'ij voor gehele of gedeeltelijke begeleiding van de leerlingen huishoudelijke werkzaamheden. met tact en liefde met jonge hebben in soortgelijke functie, met donderdag van 7-10.30 uur 30 uur en/of 18-20.30 uur. isvoorwaarden. dchten tot de directie van Zon rt. „Het" dat bent u en „de pa pieren" zijn weggooi-maxi-jas sen van papier. Deze exotische creaties kunnen niet alleen op tuinfeesten, maar tijdens zee vakanties worden gedragen, natuurlijk alleen door durfallen èn als het weer wat somber is. Want bij stralende zon aan strand gaat er niets boven een geestige bikini en ook voor tuinfeesten bij strakke blauwe hemel zijn wel gezelligere toe standen te bedenken dan weg- gooi-maxi-jassen van papier. Misschien bent u die dit leest nog zo jong, dat u dagelijks in maxi over het plaveisel schrijdt en dan is zo'n weggooi- jas natuurlijk het einde. Maar zelfs als u de durf altijd al ach ter de rug hebt, kunt u bij spe ciale gelegenheden met zo'n kledingstuk tóch ook nog wel succes hebben. Bent u de leef tijd helemaal te boven om u zo „uit te dossen", dan bezitu misschien nog wel humor en mildheid genoeg om zonder hoofdschudden naar de hier af gebeelde modellen te kijken. Fijntjes (en begrijpend) glim lachen mag altijd Na een langdurig zonnebad kan zon nebrand optreden, dat weten we alle maal wel. Want iedereen heeft het wel eens aan den lijve ondervonden en weet dus uit ervaring hoe doodziek men zich kan voelen als onverstandige zonneaanbidder. Er kan in zo'n geval hoge koorts optreden, zodat de arts er aan te pas moet komen. Maar zelfs als men er nog betrekkelijk genadig af komt, loopt men dagenlang met jeuk rond en komt daarna de akelige en on flatteuze tjjd van het vervellen. wel degelijk kracht heeft. En als je 's avonds'thuis, in de tent, de Caravan of in je hotelkamer merkt dat je huid toch wel heel erg gloeit, is het al te laat. Er zijn heel wat zalfjes en watertjes waarmee je zonnebrand kunt tegen gaan, maar als u toevallig niets van die preparaten bij de hand heeft, moet u het eens proberen met een „huismid deltje". Als verkoelende en verzachten de medicijn is het volgende aan te be velen: rasp wat augurken en maak dat raspsel nog fijner door er melk bij te gieten en alles goed te prakken met een vork. Daarna alles door de zeef gieten en wat in de zeef blijft liggen op de door de zon verbrandde plaatsen aanbrengen. Kort voordat de „zalf" droog is haalt u het augurken raspsel met een dotNvatten weer weg. Niet wrijven, maar betten! Dit huismiddel tje helpt natuurlijk niet bij zonnebrand in een ernstige graad. In zulke geval len luidt het enige verstandige advies: zo gauw mogelijk de arts waarschu wen. U weet allemaal wel wat een „nacht merrie" is: een nachtelijke beklem ming, een benauwdheid in de slaap, meest ook een angstige droom. Het Is lang niet altyd na te gaan hoe zo'n angstdroom ontstaat, primair omdat de hersenen, het gedachtenleven op hol slaan, of secundair omdat men door een verkeerde houding in ademhalings moeilijkheden komt, waardoor er ang stige spanningen ontstaan, die als zo danig aan de hersenen worden doorge geven, waarna de hersenen reageren met angstige, onwerkelijke dromen op te roepen. Velen menen dat men niet weet waar de naam „nachtmerrie" vandaan komt, maar dat is onjuist. Zo'n ang stige droom werd vroeger in het volks geloof toegeschreven aan de „Maar", een boze geest die de bijnaam Nacht merrie droeg. Een Britse arts beweert dat nachtmerries niet ongevaarlijk zijn. De vrouw van de Engelsman Hugh Sharer verloor enige tijd geleden het leven door zo'n angstdroom. Tijdens een van haar nachtmerries raakte zij zo over haar toeren, dat zij niet meer ontwaakte. Bij het vaststellen van de doodsoorzaak kwam de arts tot de con clusie, dat de overledene tijdens haar angstdroom een dodelijke shock had opgelopen. Hij stelde vast dat de mens zijn onderbewustzijn de oorsprong van zijn dromen even sterk beleeft als zijn bewustzijn. Als u af en toe last hebt van nacht merries en wie heeft dat niet moet u echt niet in paniek raken. Want het geval mevrouw Sharer behoort tot de hoge uitzonderingen, dat zult u zelf al wel hebben begrepen. Ondanks alle zonneschijn die we deze zomer al hebben gehad en al het zomerweer dat ons nog te wachten staat, komen de donkere dagen" toch weer met rasse schre- den naderbij. Eet duurt niet zo lang meer of we gaan ons op nieuw interesseren voor de winter mode. Mode-ontwerpers op elk ge bied hebben het experimentele sta dium echter al lang achter de rug: zij weten cd (ook al zeggen ze het niet) wat de moderne vrouw in de winter '70l'71 zal gaan (moeten) dragen. Wat de a.8. schoenenmode betreft kunnen we een klein tipje van de sluier voor u oplichten. Om te be ginnen dan wat u al weet was de mode in de afgelopen sei zoenen een periode aan het afslui ten, die zich als situatie slechts eens in de vier d vijf jaar voor doet. De rokken waren op hun kortst en de schoenen op zijn breedst. Eet einde van een mode beeld of het begin van een nieuwe mode, net hoe u het wilt noemen gaat altijd gepaard met grote onrust, een tasten, proberen en zoeken, wat zich uit in onzeke re tussencollecties. Nu de nieuwe mode echter haar intrede heeft gedaan en alle te rughoudendheid ten spijt door gang zal vinden, blijkt plotseling dat er geen schoenen bij dit nieuwe modebeeld passen. Voor „Jan Jansen" was dit een reden zich danig achteï het oor te krab ben, met als gevolg dat er een aangepaste schoen op papier kwam te staan en later natuurlijk ook in fabricage werd genomen. Eij noemde de nieuwe creatie „Woody" en zélfs zijn concurren ten moesten toegeven, dat die Woody in alle opzichten met de modetrend van de kleding een een heid vormde. De materialen zijn aangepast aan de stijl, dus bij voorkeur suède. Aan de nieuwe leest en de 70 mm hoge hak zal men even moeten wennen, maar dat is nu eenmaal met alle nieu wigheden het geval. De bijgevoeg de tekening geeft een indruk van de Woody-schoen. Ons voedsel of het nu plantaardig of dierlijk Is Is onze enige bron van m energie. Van al het groene plantaardige voedsel Is mals een van de beste energiebronnen. In minder dan drie maanden groeit een klein maiszaadje uit tof het formaat van een kleine boom door de zonne-energle te gebruiken voor de snelle groei en deze dan te verzamelen In haar korrels als energie en voe- dingsstoffen voor de mens. De maisplant wordt gebruikt In honderden voedselprodukten, waaronder de „kant-en-klare" Corn Flakes. Dit maisprodukt Is gemaakt door het velletje van de maïskorrels te verwijderen en alleen het zachte gedeelte, waarin de meeste energie Is opgeslagen, te gebruiken. De kernen van de korrels worden ge il mengd met mout, suiker en zout. Het resultaat is een van 's werelds gemak- kelijkste voedingsprodukten. Een kant-en-klaar maisprodukt, bros en knappe- rig, met een heerlijke smaak. De Kellogg Nutrition Coucil herinnert u er aan, dat een bord Corn Flakes met U melk en suiker een speciaal uitgebalanceerde combjnatie Is voor het ontbijt of als een hapje er tussen door. Het bevat niet alleen snelle en duurzame energie, maar ook vitaminen en mineralen, die we dagelijks nodig hebben voor een goede gezondheid. Vandaar dat de maisplant reeds 3000 jaar ge- leden een belangrijke voedselbron was in Mexico, Zuid-Amerika en andere landen en tegenwoordig nog steeds een belangrijke bron is voor energie-rijk voedsel en andere waardevolle levensmiddelen. Links: Een weggooi-maxl-jas van papier, bedekt met een PVC-laag, zodat men er meer dere keren plezier van kan beleven, ook als er regen op komt. Rechts: Een futuristisch mo del van Cardin. Over een ze- bra-achtige maillot wordt een strookjesrok van witte plastic gedragen. Een lichtgekleurde helm weert de zonnestralen en geeft het geheel het idee van een andere planeet te komen,

Soester Courant | 1970 | | pagina 7