Soest toen - Soest nu Vrijdag 7 augustus 1970 49e Jaargang no. 57 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat '29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op het nabije oosten Kabouters vragen directeur gemeentewerken om veiliger speelplaatsen Man door onbekende oorzaak met nieuwe auto tegen boom Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4- Weg over de Eng wordt opgenomen in herziene streekplan GEEN VRFDE IN NABIJE OOSTEN Oogst van nauwelijks een jaar „Beukendal" Onvoorzichtige inhaal manoeuvre van bromfietser V.V.V.-nieuws SOESTER0OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,-. Buiten Soest per kwartaal 7,- Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag De twee voornaamste partijen in het nabije oosten hebben geen van beiden met grote overtuiging ja gezegd op het Amerikaanse vredesplan. De lange duur van Nassers verblijf in Moskou wijst op grote pressie. Israëls opvatting is het duidelijkst gekarakteri seerd door generaal Mosje Dajan, die zei dat Israël wel sterk was, maar zich geen vervreemding van zijn sterkste vriend, de Ver. Staten kon permitteren. De twee jazeggei's zijn nu beide In moeilijkheden. Israëls kabinetscrisis is daarvan niet de ernstigste. De fanatiek tegen terugtrekking uit de bezette ge bieden gekante Gahalgroep is zelf even wel verdeeld en president Meirs meer derheid in het parlement is amper be dreigd. Erger is de ruzie die tussen de Arabi sche landen is ontbrand, die deels Nas sers bereidheid om te onderhandelen accentueren, deels met de Palestijnen onverdroten door wil vechten. Het zijn weliswaar juist Syrië en Irak, die tot dusver meer met de mond dan met de wapens streden, die nu zo ver beten praten. Maar dat neemt niet weg dat als het ooit tot een accoord wil komen, dit ook algemeen aanvaard zal moeten worden, ook door die landen en de Palestijnen. Daar zit voorlopig het grote probleem voor we van echte vredeskansen kunnen spreken. Kan Nassers zijn ideeën doordrijven in de gehele Arabische wereld We moeten niet vergeten dat hij al zo lang aan de macht is, dat zijn revolutionaire image verslapt is, vooral bij de jongere gene ratie, die nieuwe idolen heeft gevonden. Nasser is kennelijk vol vertrouwen, an ders had hij zelf niet zijn eigen positie tot inzet van een idee gemaakt. De kansen op vrede zijn al niet erg groot, ze worden minder dan nul als Nasser zijn kracht overschat blijkt te hebben. KANTMAN De Soester kabouters hebben zich dez« week met een brief tot de directeur van gemeentewerken, de heer H. J. van der Dussen gewend, met het verzoek, een aantal kinderspeelplaatsen te beveiligen. Het gaat hier in het bijzonder om die speelplaatsen met toestellen met een be tegelde vloer. Op verschillende plaatsen hebben zich de laatste tijd op dergelijke speelplaatsen ongevallen voorgedaan en in Eindhoven kort geleden met dodelijke afloop. In de brief aan de heer Van der Dussen verwijzen de kabouters ook naar dit ongeluk. Om iets dergelijks in Soest te voorko men, verzoeken zij waar mogelijk, d« betonnen tegels te vervangen door vei liger materiaal. De brief luidt „Naar aanleiding van herhaalde onge vallen (nog niet in Soest), die zich heb ben voorgedaan op betegelde kinder speelplaatsen, doen de kabouters een vriendelijk verzoek. Graag zouden wij zien, dat de tegels onder de speeltoestel len verwijderd worden, opdat de kinde ren met veel minder risico's op de speel plaatsen kunnen spelen. Natuurlijk is dit niet de beste, maar wel een veilige op lossing. Het ongeluk in Eindhoven, waarbij een kind doodviel op het beton, toont de noodzaak aan van het zoeken naar een veilige oplossing. Wij hopen, dat zo spoedig mogelijk wordt overge gaan tot het aanbrengen van kunstgras met kurk, rubber tegels of iets derge lijks". Aldus de brief van de kabouters. Het streven van het gemeentebestuur is om geleidelijk aan alle kinderspeelplaat sen van een veilige ondergrond te voor zien, zo deelde men ons op het gemeen tehuis mede. In Soesterberg en het Soesterveen be staan al enkele speelplaatsen met rubber tegels. In één geval zijn de toestellen op gras geplaatst en in een geval op gravel. Ook de andere speelplaatsen zul len geleidelijk aan worden beveiligd. De brief van de kabouters zal niet op de agenda van de gemeenteraad worden geplaatst, omdat de brief was gericht aan de directeur van gemeentewerken en niet aan de raad. Door nog onbekende oorzaak is dinsdag rond het middaguur de 36-jarige schoon maker J. de Venter uit Baarn met een splinternieuwe Vauxhall in de flauwe bocht van de Middelwijkstraat tegen een boom gereden. De man, die alleen in de auto zat, raakte ernstig aan het hoofd gewond. In het ziekenhuis moest direct operatief worden ingegrepen. De auto, net een maand oud en 2300 km achter de rug, werd volkomen vernield. Niemand heeft het ongeluk zien gebeu ren. Ten tijde van de botsing bevond zich in de buurt geen enkele auto. Een klapband wordt uitgesloten geacht. Mo gelijk is de bestuurder door de warmte onwel geworden. De heer De Venter is weliswaar suikerpatiënt, maar hij rijdt al vele jaren in een auto en zonder van zijn ziekte daarbij hinder te ondervin den. De weg over de Eng zal worden opge nomen in een ontwerp-herziening van het Streekplan voor de Utrechtse Heu velrug, zodra het tracé van de weg con creet vaststaat. Dit hebben gedeputeerde staten van Utrecht geantwoord op vragen van het lid van provinciale staten, de heer K. de Wilde uit Soest. Bij de vaststelling van het streekplan werden destijds nog twee andere oplossingen gezien. Reden waarom toen geen nieuwe verbinding ter vervanging van de rijksweg lb door of langs Soest in het streekplan werd opgenomen. „Gelet op de funktle en de toekomstige stedelijke structuur van Soest moet de weg over de Eng in eerste instantie als een gemeentelijke aangelegenheid wor den beschouwd. Aangezien het hier gaat om de vervanging van een ontoereiken de weg, achten wij een rijksbijdrage in de kosten van de nieuwe weg alleszins billijk. Momenteel is een oriënterend overleg tussen de gemeente Soest, het rijk en de provincie gaande", aldus ge- puteerde staten. G.S. stellen, dat op het streekplan alleen de wegverbindingen van bovengemeen- telijk belang zijn aangeduid. „Daarbij beperkt het streekplan zich tot het aan geven van het begin- en eindpunt van deze verbindingen aan de grens van de stedelijke bebouwing der kernen, om daarmede tot uitdrukking te brengen, dat het voortzetten van het beloop van die verbindingen binnen de kernen in eerste instantie tot de verantwoordelijk heden van de gemeentebesturen behoort. Het zwaartepunt van de problematiek van de weg over de Eng is binnen de kom van Soest gelegen. Dit neemt ui teraard niet weg, dat bij de aansluiting van deze weg aan het huidige, c.q. toe komstige wegenstelsel buiten de kom mede bovengemeentelijke aspecten een rol spelen. Uit dien hoofde is er aanlei ding deze aansluitpunten in het streek plan aan te duiden." Het is zeer de vraag of het wapenstil standsverdrag meer kunnen we het niet noemen van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Rogers voor de situatie tussen Israël en de Ara bische staten ook maar tot enig vreed zaam resultaat zal leiden. Waarschijnlijk niet. Dat het' plan voor de tweede maal - naar voren werd gebracht en de Russen Nasser aanraadden het te aanvaarden en de Amerikanen daartoe Israël dwon gen, toont alleen aan hoè gevaarlijk de beide grote mogendheden de ontwikke ling van de situatie gingen bezien. Op dezelfde voet voortgaande moet de toe stand in het nabije oosten wel op vrij korte termijn escaleren tot een nieuwe openlijke oorlog tussen Israël en zijn buren. De voortdurende wapenleveringen door de sowjet-unie aan Egypte, Syrië, Jordanië en Irak, de steun die Libië en Algerije verkrijgen, ook van Frankrijk, veroorzaakt -in Israël een steeds onbe haaglijker gevoel van toenemende on veiligheid. Die ongerustheid wordt maar nauwelijks getemperd door Amerika's toezegging het machtsevenwicht niet te laten verstoren, gezien de moeilijke on derhandelingen die het steeds vergt om nodig geachte wapens van de Ver. Sta ten te verkrijgen. Wat de bewapening betreft, is het even wicht eigenlijk al verstoord, want wat thans de Arabische buurlanden van Is raël gezamenlijk aan vliegtuigen, tanks en artillerie bezitten, is veel meer dan waarover Israël kan beschikken. Het evenwicht wordt slechts in stand gehou den door de betere geoefendheid van en het taktischer gebruik door de Israëliërs. Met het sterker worden van de Egyp tische en Syrische verdedigingsmiddelen en de voortdurende en brutaler over vallen van de Palestijnse guerillaben- den, wordt voor Israël de situatie toch wel steeds benarder. Om aan die wan hopige bedreiging te ontsnappen, zou een meer aanvallende strijd tenslotte de enige uitweg worden. In dat geval is het niet ondenkbaar dat de Arabieren toch weer verslagen drei gen te worden. Maar dat kan Rusland zich niet meer permitteren. Het zou zich wellicht gedrongen voelen, daadwerke lijke hulp te gaan bieden. Automatisch zou dat leiden tot ook daadwerkelijke hulp van Amerika aan Israël. En het door beide mogendheden zo gevreesde militaire treffen tussen beide staten (blokken) zou een feit worden. Daar hebben zij geen belang bij, integendeel-. Amerika wenst geen verandering van. de status-quo in het nabije oosten en de sowjet-unie is het er slechts om te doen het water daar troebel te houden om er des te beter in te kunnen vissen. Daar om ging Moskou akkoord met Wash- ington's „vredesvoorstel", meer een aan drang tot een wapenstilstand om te trachten een gesprek op gang te krijgen. Egypte aanvaardde het voorstel, na zelf enkele subtiele veranderingen in de ver taling ervan te hebben aangebracht, waardoor de uitleg ervan voor Israël veel verdergaande konsekwenties zou krijgen.. Jordanië volgde in dit spoor, maar Syrië aanvaardde het niet en de Palestijnse organisaties verwerpen het helemaal, waardoor de praktische uit werking van een wapenstilstand al nihil wordt. Neen, zeker voor Israël wordt de situatie er niet geruststellender op. Na afloop van de voorgestelde drie maanden wa penstilstand zal men er waarschijn lijk nog geen stap verder zijn gekomen op de weg naar een werkelijke vrede in het nabije oosten. Dan kan wel de mili taire kracht van Egypte, Jordanië en Syrië weer zijn toegenomen. Na die drie maanden zal de situatie dus waarschijn lijk nog dreigender zijn dan ze nu was. Onze enige hoop is, dat de Arabische staten het toch nooit met elkaar eens worden. Nasser wil ze weer bijeenroepen om de nieuwe situatie met elkaar onder ogen te zien, maar er zijn er alweer die het zo oneens met hem zijn, dat ze niet willen komen. Het blijft hier een „ver deel en heers politiek", hetgeen nog de sterkste troef voor de westerse belangen is. Te zijner tijd zal ook de sowjet-unie dit tot zijn spijt ondervinden, al denkt het Kremlin er nu de vriendelijke grote broer te kunnen blijven spelen. Het door de raad van de gemeente Soest vastgestelde bestemmingsplan „Soester-Eng-weg over de Eng" is op 28 mei ter goedkeuring aan G.S. aange boden. Voor 28 mei 1971 moet hierom trent een beslissing worden genomen. „Gelet op de tijdsduur, welke de voor bereiding van een streekplan vergt, is het uiteraard niet doenlijk, nog voor dien een beslissing van provinciale sta ten over een herziening van het streek plan voor de Utrechtse Heuvelrug uit te lokken. Dit komt ons ook niet nood zakelijk voor nu het zwaartepunt van de problematiek, zoals gesteld, binnen de kern van Soest is gelegen. Bij de be oordeling van het bestemmingsplan zal evenwel de aansluiting van de nieuwe weg aan het wegenstelsel buiten de kern ook in de beschouwingen moeten worden betrokken. Eerst na ontvangst van het vereiste advies van de provin ciale planologische commissie over dit plan zullen kunnen bezien, of en in hoe verre thans principiële aspecten van zo danig gewicht zich uitspreken, alvorens wij omtrent de planologische merites van het plan ons standpunt bepalen. Als gevolg van gebrek aan voldoende con crete gegevens ontbreekt in het Streek plan voor de Utrechtse Heuvelrug thans een aanduiding omtrent de aansluiting van de vervangende weg over de Eng aan het wegenstelsel. Niettemin valt te betwijfelen, of met recht kan worden gesproken van een volkomen open si tuatie nu in het provinciaal wegenplan 1968 een zij het schematisch aangegeven - nieuwe verbinding Amersfoort-Soest de secundaire weg 5) is opgenomen waar mede in beginsel de noodzaak van een aansluiting van een weg ter vervanging van de -huidige rijksweg lb door de kern van Soest is onderstreept." Aldus Gedeputeerde Staten in antwoord op vragen van de heer de Wilde. Degenen, die bezwaar tegen het plan hebben gemaakt bij Gedeputeerde Sta ten zullen, evenals het gemeentebestuur van Soest, t.z.t. in de gelegenheid wor den gesteld om tijdens een openbare bij eenkomst hun standpunten modeling toe te lichten. Terwijl het verenigingsleven in de vakantiemaanden stil ligt, wordt de sporthal gereed gemaakt voor het komende seizoen, wanneer de specifieke zaalsporten en de door de weersomstandigheden naar binnen gedwongen sporten, bezit van de waardevolle hal gaan nemen. Niet alleen wordt er onderhoud gepleegd aan het interieur, en daar waar nodig veranderingen of vernieuwingen uitgevoerd, ook de „kast", waarin alles wat ach terblijft wordt gedeponeerd, werd leeggehaald en het was verbazingwekkend, wat men in de toch nog zo korte tijd van het bestaan van „Beukendal" heeft „verge ten". Tientallen paren sportschoenen, in kwaliteit variërend van nieuw tot op de draad versleten, trainingspakken, sportbroeken en shirts, een gloednieuwe winter jas, colbertjasjes, tientallen shawls en handschoenen, zelfs een charmante collectie ondergoed van de dames onder de sportbeoefenaren bleef in de kleedkamers ach ter. Dat er in de drukte, die er vaak in de kleedkamers heerst, wat vergeten wordt, ligt voor de hand, maar dat haast niemand navraag doet, wekt toch wel verbazing, zelfs in 1970. Door een onvoorzichtige inhaalmanoeu vre van een bromfietser zijn dinsdag drie personen gewond geraakt. Het on geluk gebeurde op de Amersfoortsestraat in Soesterberg ter hoogte van het Kon- takt der Kontinenten. De 18-jarige H. J. uit Amersfoort wilde een paar voor hem rijdende wielrijders inhalen. Hij kwam daarbij echter op het linker gedeelte van het rijwielpad en botste frontaal tegen het uit tegenover gestelde richting naderende echtpaar W. S. uit Amersfoort, dat eveneens op een bromfiets reeds. Alle drie kwamen ten val. De jongen, die het ongeval veroorzaakte, raakte nog het ernstigst gewond, want hij moest met hersenletsel in het zie kenhuis De Lichtenberg in Amersfoort worden opgenomen. De heer W. S. liep bij de botsing een gebroken rechter on derbeen op. terwijl hij tevens een paar gebroken ribben kreeg. Zijn achterop de bromfiets gezeten echtgenote kreeg een hersenschudding. Ook zij zijn overge bracht naar het ziekenhuis De Lichten berg. Villa „Middelwijk" aan liet toen nog b'yna onbebouwde Kerkpad, vjjftig jaar geleden Écn ruïne en een ongeordende begroeiing is alles wat er nu in 1970 nog van over is Nog altijd teven we in de vakantie sfeer, al begint de tijd aardig op te schieten. Naast de belangstelling voor de zwembaden gaat de vraag ook veel al uit naar centra voor vermaak en plezier. En waar is dat beter te vinden dan op zo'n gezellige, ouderwetse ker mis. We geloven er goed aan te doen U hierbij op te geven, waar men in de maand augustus ter kermisse kan gaan. Daarbij hoeft U niet eens zo ver van huis weg. Hier volgen de data: Doorn 5 t.e.m. 8 aug., Amerongen 6 t.e.m. 8 aug., Rhe- nen 14 t.e.m. 22 aug., Abcoude 25 t.e.m. 29 aug., en in Leersum 28 t.e.m. 31 aug. Liefhebbers van antiek kunnen hun hart ophalen in Bunnik op de zondagen 9 en 20 augustus. Tussen 13.00 en 17.00 uur wordt op „De Beesde", Cammingha- laan, een Antiekmarkt gehouden De rondvaarten door de grachten van Amsterdam zijn alom bekend, maar ook Utrecht kent dit evenement in het zomerseizoen. Vanaf 11.00 t.e.m. 17.00 uur kunt U zo'n boottochtje door de singels en grachten van deze stad ma ken. Vertrektijd steeds op de hele uren. Mocht er aanstaande zondag ineens weer een regenwolk boven onze hoof den hangen, die vele plannetjes in de war wil schoppen, gaat U dan met de kinderen lekker droog zitten genieten in de Koppelpoort van Poppentheater Tourmalijn. Aanvang 15.00 uur. De Koppelpoort vindt U te Amersfoort. Nog even een praktische mededeling. Het spoorboekje, dat bijna overal is uitverkocht, kunt U voorlopig nog bij ons krijgen, dat wil zeggen... het kost 1,95, maar U heeft dan ook wel iets, dat U en alle gezinsleden grote dien sten kan bewijzen.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1