SIMCA... ALEXvan KEULEN n.v MÜRCHAL HAARMODE AFTREKBARE VERHUISKOSTEN (EX)W.A.0.-ERS IN KWETSBARE POSITIE AFVL0EIINGS- INFLATIE VERKIEZINGSBOUW U KUNT NIET ALLES WETEN UIT DE HOGESCHOOL DER WETENSCHAP EG v SETTEN MEDISCHE DIENST PREDIKBEURTEN R.K. KERKDIENSTEN IEDERE ZATERDAG SHOW Uw Recorder staat klaar bi] De Gouden Snaar" 1 ll IVOLVOJ Ook S.E.C.-zaterdag hervat de training Olympia begint maandag weer met volleybaltraining ST. BARBARA Verzorging van R.K. Begrafenissen J. LUSTENH0UWER Oliebollen Water op Mars Gaat u trouwen Inlichtingen over alle verzekeringen J. L. M. van Hal-Zonderop De olieschatten van de middeleeuwse sultan VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 BIJ een vorige gelegenheid hebben wij reeds gezien, dat in vele gevalen de kosten van een verhuizing aftrekbaar xljn wanneer die geschiedt in verband met het verwerven van inkomen. Maar wat kan tot de verhuiskosten worden gerekend? Alvorens hierop in te gaan zij opge- merkt dat de verhuiskosten met de eventuele andere wervingskosten voor een loongenieter behoren tot de kosten waarvoor in de z.g. 5%-regeling een forfaitaire aftrek wordt verleend. Blij ven de totale kosten beneden dat for fait, dan lelden de verhuiskosten niet tot extra aftrek. Wel tellen zij mee voor de vraag of het totaal ƒ600,te boven gaat, waardoor het maximum van de 5% regeling 100,gaat be dragen. In vele gevallen zullen de ver huiskosten - voor zover zij een ontvan gen vergoeding te boven gaan - echter zo belangrijk zijn, dat zij met de an dere wervingskosten het forfaitaire be drag van de 5%-regeling overschrijden. In dat geval geldt uiteraard het hogere, werkelijke bedrag als aftrekbaar. Men zal dit, zo de fiscus dat vraagt, moeten aantonen. Voor de loonbelasting is de aftrek vol gens de 5%-regeling in het tarief ver. dlsconteerd. Heeft men hogere kosten dan kan men voor het meerdere een beschikking vragen aan de inspecteur, op grond waarvan de werkgever ge rechtigd wordt minder loonbelasting in te houden. Wat zjjn verhuiskosten Vanzelfsprekend behoren daartoe de kosten van het overbrengen van de in boedel en van het pasklaar maken van de overgebrachte vloerbedekking, gor. dijnen e.d. Vragen kunnen rijzen bij uit gaven voor overgenomen of nieuwe stoffering, uitbreiding of verniewing van meubilair, dubbele huur in het nieuwe huis, of bij eer eigen woning t.a.v. verkoopkosten van het oude en aankoopkosten van het nieuwe huis. Als uitgangspunt moet daarvoor de al gemeen voor de wervingskosten gelden- dende maatstaf worden aangelegd, dat do uitgaven redelijkerwijze niet konden zijn vermeden en dat zij een geldelijk verlies hebben betekend. Dus niet af trekbaar zijn de koster, die wel ter ge legenheid van de verhuizing zijn ge maakt, doch uit dien hoofde niet nood zakelijk waren, en ook niet de uitgaven waartegenover waardevertegenwoordi- gende zaken zijn verkregen. Wij zullen dit nu toepassen op enkele kostensoor ten die zich plegen voor te doen. Huur en koop Dubbele huur is vaak niet te vermijden, hetzij doordat men de nieuwe woning z\ moet huren vóórdat men de oude kan opzeggen, hetzij doordat er enige tijd vereist is voor het - noodzakelijk - opknappen van de nieuwe woning. Het dubbele is dan aftrekbaar. Is iemand echter gedwongen naar een huis met een hogere huurprijs of huur waarde te verhuizen, dan ziet die huur of dat huurgenot (van een woning) niet op de verhuizing, maar op het voorzien in de woonbehoefte daarna. Het ver band met het woongenot als voorziening in de woonbehoefte is dan zo nauw en het verband met het moeten verhuizen op zichzelf is dan zo indirect, dat de hogere huur niet aftrekbaar is. Bij verkoop- en aankoopkosten van huizen is wel een aftrek verleend, doch de Hoge Raad is daarop later terugge komen, omdat het verband met de ver huizing zelf te gering is, vergeleken met het directe verband met het bezit ten van onroerend goed, waarvan de prijsstijgingen en prijsdalingen immers buiten de inkomstensfeer vallen. De aankoopkosten behoren naar algemene opvatting immers met de koopprijs tot de kostprijs van het huis. Ook z.g. sleutelgeld is niet aftrekbaar, omdat het niet ziet op het verhuizen als zodanig, doch net als een later in termijnen te betalen huurprijs, op het woongenot na de vehuizing. üpknapkosten De kosten van het herstel van een oand voor dit betrokken kan worden, zijn (voor zover redelijkerwijze noodzakelijk) aftrekbaar. Dat wil zeggen de kosten die naar algemene maatstaven iedereen zou moeten maken om de woning, als hij die zou willen betrekken in redelij ke staat te brengen. Uitgezonderd al weer de uitgaven, waartegenover waar devolle zaken zijn verkregen, zoals b.v. een overgenomen of aangelegde douche cel of vaste wastafel, een kolenhok of een brandstoftank, een tegelpad of een schutting e.d. Van deze heeft men na de verhuizing het gebruiksgenot en in beginsel kan men ze daarna voor de restwaarde aan een ander overdoen, Stoffering De moeilijkheid hierbij is, dat de uit gaven voor nieuwe of overgenomen goederen nagenoeg altijd voor een deel zien op uitbreiding of verbetering van de stoffering, en dus van het gebruiksge not daarvan na de eigenlijke verhuizing en voor een ander deel staan tegenover een verlies aan gebruiksgenot van een oude stoffering, die nog wel gebruiks. waarde had in de oude woning. Het is in beginsel niet de prijs van het nieuwe, doch het verlies op het oude, dat aftrekbaar is m in feite betaald wordt als een deel van de uitgaven voor de nieuwe stoffering. Maar hoe is dit aan te tonen? De belanghebbende zelf weet meestal de kosten van het oude niet meer en hoe moet een belas tinginspecteur of -rechter daarover oor delen kunnen. Het Gerechtshof in Arnhem heeft het aftrekbaar verlies eens gesteld op de nieuwe aanschaf. Doch dat is meer praktisch dan juist, zoals direct duide lijk wordt in de gevallen waarin AMSTERDAMSEWEG 23 AMERSFOORT TEL. 03490-14243 iemand van een zeer kleine naar een zeer grote woning verhuist, of anders om. Ook scheert deze werkwijze degene die een groot verlies lijdt doordat hij zich kort voor de verhuizing net nieuw had ingericht, over één kam met dege ne die nauwelijks verlies lijdt omdat zijn spullen toch aan verniewing toe waren. Irreëel Het hof motiveerde die uitspraak met de stelling dat de nieuwe goederen na het eerste gebruik al direct de halve waarde hebben. Dat is echter ook niet ter zake. Ten eerste geldt het niet voor overgenomen zaken, die al gebruikt wa ren, terwijl de aankoopposten juist daarvan als regel in hoge mate tegen over een verlies op oude stoffering zul len staan. Ten tweede koopt men geen nieuwe goederen met de bedoeling ze meteen weer als tweedehands weg te doen, zodat het argument wat irreëel lijkt. De latere uitspraken van de belasting kamers van onze gerechtshoven gaan dan ook allemaal uit van het verlies, geleden op de bruikbaarheid van de oude stoffering, hoe moeilijk dat ook misschien is vast te stellen. Om nog even een vergelijking te trek ken met de reeds eerder genoemde nieuw aangelegde vaste wastafel e.d.: de kosten van nieuwe stoffering zijn dus evenmin aftrekbaar. Zou onze werknemer echter door zijn beroep al spoedig weer moeten verhuizen en dan de wastafel niet kunnen overdoen aar. de volgende bewoner; eerst dan zou hij een verlies lijden op die wastafel waar van hij het nog resterend gebruiksgenot moet achterlaten, evenals een verhou dingsgewijs groot aftrekbaar verlies op de stoffering, die hij maar kort heeft kunnen gebruiken. U ziet dat het uiteindelijk beter is de juiste weg te bewandelen, al is hij dan ook moeilijk begaanbaar, dan de ge makkelijke, praktische weg, die ver keerd is. PRUIKENBOETÏEK BEET/LAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 Onze bewindsman voor sociale zaken Rooi vink heeft een nieuwe suggestie ge daan om werknemers die ontslagen moe ten worden een goede afvloeiingsrege ling te garanderen. Hij heeft voorgesteld om per bedrijfstak garantiefondsen op te richten die deze lasten van heengaan uit een bepaald bedrijf, dat geen fondsen moer heeft, moeten veilig stellen. Het lijkt op het eerste gezicht een lof felijk en aan te bevelen voorstel. Bij nadere beschouwing zullen de werkge vers wel minder geestdriftig zijn dan de bewindsman. Dezelfde minister heeft immers ook geconstateerd dat er een spiraalbeweging in afvloeiingsregelingen in gang is gezet, waarbij het ene bedrijf onder druk het andere de loef afsteekt in afvloeiingsgeneugten. Wanneer deze collectieve afvloeiings fondsen er komen dreigen er verschil lende gevaren. In de eerste plaats be moeien zich ook daar vanzelfsprekend de vakbonden mee. In de tweede plaats zullen de ondernemers minder vrees hebben voor een afvloeiingsregeling, wanneer de lasten daarvoor collectief worden gedragen. Vervolgens kunnen wij naar de betrokkenen zelf zien. Zij zullen bij een collectieve ruime afvloei ingsregeling minder binding voelen aan het bedrijf waaraan men is gebonden. Dit bevordert opnieuw de onverschillig heid voor hetgeen er met een onderne ming gebeurt. De binding aan een be drijf moet voor ondernemer en werkne mer een garantie zijn dat men zich tot het uiterste inspant om samen pal te staan voor de onderneming. Als men die mede-verantwoordelijkheid nog anoniem maakt betekent dit dat er een algemene drang komt naar uitstekende afvloei ingsregelingen. Er komt dan een inflatoire drang naar afvloeiingsdekking. Wil men daar naar toe Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 Een werknemer, die in de ziektewet loopt of wanneer hij langer dan een jaar ziek is een uitkering ontvangt op grond van de arbeidsongeschikt heidswet W.A.O.) kan tijdens zijn zie,kte niet worden ontslagen. Maar wanneer hij is hersteld, kan de werkgever hem met inachtneming van de normale op zegtermijn (veelal een maand) ontslag aanzeggen. Dit ontslag moet dan door de directeur van het arbeidsbureau worden goedge keurd. Vooral wanneer de werknemer al twee jaar of langer ziek is geweest (dus een jaar van de ziektewet en mini maal een jaar van de W.A.O. heeft ge trokken) zal dit ontslag in 99 van de 100 gevallen worden goedgekeurd, om dat van de werkgever in redelijkheid kan worden verwacht, dat hij de open gevallen plaats zó lang heeft vrijge houden. Wordt het ontslag een feit, dan bestaat de kans dat de betrokken werk nemer met de werkloosheidswet te ma ken krijgt. Ook W.A.O.-trekkers, die slechts ten dele arbeidsongeschikt zijn verklaard en dus niet de volle W.A.O.- uitkering krijgen, verkeren in een kwetsbare positie. Ook zij lopen de kans met de werkloosheidswetten te maken te krijgen en wat zijn dan hun rechten? Ontslag na lange ziekte mogelijk bij herstel. Nemen we nu het geval van de werk nemer, die zeer lange tijd wegens ziekte niet heeft kunnen en mogen werken. Het eerste jaar heeft hij een uitkering krachtens de ziektewet ontvangen, daarna ontving hij een W.A.O.- uitke ring, die gebaseerd is op 80 van zijn laatstgenoten loon. Het is natuurlijk logisch, dat zijn werk gever op de duur andere krachten moet zoeken om de werkzaamheden te kun nen vervullen, die voorheen door de ziek geworden werknemer werden ver richt. Hij zal een nieuwe kracht aan stellen, het werk door losse of free lan- ce krachten laten doen, het is natuur lijk ook mogelijk dat in de loop der maanden de situatie in het bedrijf zo danig is veranderd, dat de functie die eens door de zieke werknemer werd vervuld, overbodig is geworden. Is de betrokken werknemer volledig hersteld en ontvangt hij geen W.A.O.- uitkering meer, dan kan hij nochthans worden ontslagen op grond van boven genoemde feiten. In dat geval is hij on vrijwillig werkloos geworden en dus zal hij dan in de regel in aanmerking komen voor een uitkering krachtens de werkloosheidswet, die eveneens 80 van het laatstverdiende dagloon be draagt. Maar deze uitkering duurt slechts een half jaar. Heeft hij dan nog geen passend werk gevonden, dan kan hij in aanmerking komen voor een uit kering krachtens de wet werkloosheids voorziening (75 laatstgenoten dag loon). Déze uitkering duurt maximaal twee jaar. Evenwel kan de gemeentelijke dienst van sociale zaken, die deze wet uit voert, de betrokkene tewerkstellen bij een sociale werkplaats, in het kader van de Wet Sociale Werkvoorzieningen. Weigert de betrokkene dit, dan kan hem dat zijn uitkering kosten. Gaat hij in W.S.W.-verband werken, dan ont vangt hij een loon, dat veelal op het niveau van het minimumloon ligt, al is plaatsing in een hogere loongroep mogelijk op grond van prestaties, voor opleiding e.d. Dit loon wordt echter voor 3/4 gekort op de uitkering Wet Werkloosheidsvoorziening. Na twee jaar vervalt deze werkloosheidsgeldsupple- tie en dan moet de betrokkene leven van zijn loon, dat hij verdient in het kader van de sociale werkvoorziening. Gedeeltelijk ongeschikt Het is waarschijnlijk dat vele (ex-) W.A.O.-ers op de duur in een dergelijk werkverband terecht komen. Wie jaren uit het werkproces verwijderd is ge weest, blijft moeilijk bij in zijn vak. Hoe triest het ook is, de werkgevers zitten om dergelijk krachten niet te springen, al zal dit bij het ene beroep meer gelden dan bij het andere beroep. Bovendien komen deze mensen, omdat zij zolang uit het arbeidsproces zijn ge weest, ook moeilijker aan een nieuwe baan en daarom is het toch belangrijk dat er een sociale werkvoorziening be staat, die deze mensen dan wel geen glanzende carrière, maar toch een rede lijk bestaan biedt. Wel moeten we de genen, die in een werkloosheidswet te recht komen, er op wijzen dat zij in dat geval geen nieuwe bijverdiensten mogen beginnen, die worden nl. van de uitkering afgetrokken. Maar er zijn ook mensen, die tijdelijk volledig arbeidsongeschikt waren, maar die later gedeeltelijk arbeidsgeschikt worden bevonden. Hun arbeidsonge schiktheid wordt dan op een bepaald percentage geschat en dat betekent dat zij geen volledige, doch slechts een ge deeltelijke W.A.O.-uitkering krijgen. Daarvan kunnen zij veelal niet bestaan, dus moeten ze toch aan het werk. Maar de werkgevers zijn op dergelijke ge deeltelijk arbeidsongeschikte krachten ook weer niet zo verzot. Veelal moeten zij genoegen nemen met een baan be neden het niveau, waarop zij vroeger werkten. Of zij vinden helemaal geen baan. Zijn zij dientengevolge onvrijwil lig werkloos, welke rechten hebben zij dan? Ingeval van gedeeltelijke arbeidsonge schiktheid geldt een z.g. reductiestelsel voor de berekening van dè werkloos heidsuitkering. Dit stelsel geldt slechts voor werknemers, die na 1 juli 1Ó67 ar beidsongeschikt zijn geworden. Het effect van deze regeling komt in het kort hierop neer, dat wanneer de betrokkene ingevolge de W.A.O. èn in gevolge de W.W. uitkering geniet, deze uitkering in totaal 80 van het W.A.O.- dagloon bedraagt. Kortom, wanneer een W.A.O-trékker na verloop van tijd volledig of gedeelte lijk is hersteld, maar nochtans geen werk kan krijgen, dan kan hij rechten ontlenen aan de werkloosheidswet, na dien aan de wet werkloosheidsvoorzie ning. Krijgt hij een uitkering krachtens de laatstgenoemde wet, dan moet hij echter er rekening mee houden dat hij moet werken in het kader van de so ciale werkvoorziening en dat de supple tie, die hij dan naast zijn loon ontvangt, na maximaal twee jaar ophoudt, het geen veelal vermindering van inkoms ten impliceert. Maar in de praktijk komt het gelukkig ook voor dat som mige mensen, die in de sociale werk voorziening werken, toch weer een plaats in het vrije bedrijfsleven ver overen. Rest te vermelden, dat ook W.A.O.-ers, die volledig arbeidsgeschikt zijn ver klaard, in de sociale werkvoorziening kunnen worden opgenomen. Zij ontvan gen dan natuurlijk voor deze arbeid loon, maar hun W.A.O.-uitkering wordt dan verminderd met een zeker bedrag. Doch uiteindelijk worden zij er natuur lijk nooit slechter van. Voor de spelers van de zaterdagelftal len van SEC zal komende maandag avond de training op het gebruikelijke en bekende tijdstip worden hervat. Na afloop zal er maandag een contactbij eenkomst zijn met het bestuur. Op 15 augustus komt de zaterdagselectie voor het eerst weer in wedstrijdverband in het veld. Men zal die dag deelnemen aan een toernooi van Valleivogels. Te vens zullen dan enkele nieuwe kandida ten voor het eerste elftal worden be proefd. Tot die kandidaten behoort o.a. Demmers, die van VVZ naar SEC is over gekomen. Ook een ex-UVV-er zal de gelegenheid krijgen om zich waar te maken voor een plaats in het eerste za terdagelftal. Maandag a.s. begint Olympia weer met de training. Evenals vorig seizoen wordt deze training gegeven in de Sporthal. Door de grote toeloop van leden aan het einde van het vorig seizoen, heeft deze vereniging beslag weten te leggen op twee nieuwe trainers. De heer Onderstal uit Baarn, gediplo meerd spelleider en cursist Bondsoefen- ïneester, zal de training van twee jeugdgroepen en twee herengroepen op zich nemen. Hoewel de heer Onderstal is behaalde hij met zijn vereniging DE- pas enkele jaren als trainer werkzaam VU enkele aardige successen. De trainer die het eerste herenteam, dat vorig seizoen op overtuigende wijze kampioen werd en ook de promotiewed- wist te winnen, gaat trainen en bege leiden, is de heer H. van Savoyen. De heer Van Savoyen was tot voor kort speler van het Rotterdamse Libanon en speelde vorig seizoen als aanvoerder mee in het Eredivisie-team van Cito uit Zeist. Hij heeft lange tijd behoort tot de spelers van de nationale selectie en trainde o.m. het Roterdamse team en het eerste team van Cito uit Zeist. Be halve het eerste en het tweede team zal de heer Van Savoyen zich bezig houden met de opleiding van de „gese lecteerde jeugd". Al met al betekent de aanstelling van deze twee trainers, naast de heren Frankena en Paans, dat Olympia gaat proberen het spelpeil te verhogen, en zal trachten zich een plaats te verove ren in de Vaderlandse volleybaltop. Wijziging aanvangstijden In verband met de te verwachten toe loop heeft Olympia ook de aanvangstij den enigszins gewijzigd. Zo begint de jeugd nu om 6.30 uur. Het eerste en tweede damesteam om 7.30 uur, de ove rige dames om 8.30 uur, evenals de he ren. Het eerste en tweede herenteam begint om 9.00 uur. Net als vorig seizoen is er weer de groep dames senioren waarvoor men zich nog kan aanmelden. De aanvangs tijd van deze groep is 9.00 uur. De groep heren senioren, waarin ook nog een aantal open plaatsen zijn, begint met de „trainig" om 9.30 uur. voor Soest, Soestdijk en Soest-Zuid. Kolonieweg 10 - Soestdijk Tel. 2327. b.g.g. 03490-22444. De laatste fase van deze kabinetsperiode is aangebroken. De regering zal alles doen om haar gezicht op te poetsen ten einde in het zadel te kunnen blijven. De berichten uit de Tweede Kamer dui den daar reeds op. Het zwakste punt is de voortdurende woningnood. De schuld daarvan ligt trouwens niet bij de regering maar bij de volksvertegenwoor diging die wil dat de regering goedkope huizen bouwt in een tijd van hoge rente en zeer schaarse arbeidskrachten. On danks deze tegenwerkende omstandig heden beloofde minister Schut aan de Tweede Kamer voor 1971 tenminste 125.000 huizen te zullen laten bouwen. Het is goed dat de minister dit beloofd heeft want deze Tweede Kamer vraagt erom bij de neus te worden genomen. De vertegenwoordigers van het volk houden een noodzakelijke huurverhoging op. Zij weten dat de rente van het bouwkapitaal de tien procent nadert mede omdat voor andere zgn. volks voorzieningen als ontwikkelingshulp etc. zoveel geld nodig is. Zij weten ook dat door de arbeidsschaarste de produktivi- teit in de bouw achterblijft. Voorts kunnen regering en volksverte genwoordiging weten dat de zuigkracht van West-Duitsland voor Nederlandse bouwvakarbeiders groot is. In München bereidt men zich nu al voor op de olym pische spelen van 1972. Daar moeten ge weldige bouwwerken voor verrijzen. De grond in Beieren trilt van bouwac tiviteit en duizenden vaklieden worden daar opgekocht voor fantastische lonen. De elders in West-Duitsland opengeval len plaatsen moeten worden opgevuld. Daar koopt men arbeiders uit Nederland weg. Want het bouwbeleid in West- Duitsland is vrijer dan bij ons. De huren zijn er flexibeler. Alleen als de kostprijs voor de huizen betaald wordt kan men rekenen op ruime bouwactiviteit. Maar daar willen wij in Nederland niet in ge loven. Wij houden het maar op de ver- kiezingsbouw van 1971. Veel beloven en weinig geven ziedaar het aloude ver kiezingsparool voor 1971. Verfvlckkcn op een ruit kunt u verwij deren met hete azijn. De fles met azijn zet u daartoe in een pan met warm wa- ten. Moet u iets schoonmaken met benzine, dan kunt u het ontstaan van „vlékken- randen" verminderen door dit werkje te doen in de zon. Suède,jasjes gemaakt van schapenhuid, zijn de goedkoopste, die van een krui sing van schaap en geit (persian) zijn duurder, terwijl die gemaakt van anti- lopehuld de duurste zijn. Onlangs werd men in de Ver. Staten onaangenaam verrast door de plotselin ge verschijning van gecoaguleerde, ge stremde bollen van olieachtige substan ties, die langs de hele kustlijn van de Golf van Mexico, van Florida tot aan Texas, op het strand aanspoelden. Men staat hier voor een raadsel. De bollen variëren in doorsnede van 5-35 cm.Het ei genaardige is, dat de bollen dagen aan een op het strand werden geworpen. Tot dusver gemaakte schattingen spre ken van een hoeveelheid van 40 - 300 pond per mijl kust. Nabij Beamont is het een graadje erger: daar spoelt 3800 pond per mijl aan. De bollen, zo verne men wij verder, worden soms geassoci eerd met een dikke massa bruin schuim. Naar de bron van deze teerballen kan alleen maar worden gegist. Men tast tot heden nog volkomen in het duister. Voorlopige analyses tonen een verschei denheid van ongeraffineerde en geraf fineerde producten, een en ander af hankelijk van de plaats, aan. Sommige bollen vertonen een hoog percentage aan lichtere olie-fracties m.i.v. de aro matische, die volgens velen kankerver wekkende eigenschappen demonstreren. Sommige exemplaren worden aan de lucht blootgesteld hard, andere weer worden zacht. Het onderzoek is nog in volle gang; misschien dat wij straks uit sluitsel kunnen krijgen omtrent de oor sprong dezer mysterieuze oliebollen. Er is wéér nieuws te melden over Mars! Een récent onderzoek, verricht door Little van de universiteit van Texas en Schorn en Farmer van het Pasadena Jet Propulsion Laboratory, heeft aan het licht gebracht dat er op genoemde pla neet meer water te vinden is dan voor heen gedacht. Nauwkeurige bestudering van nieuwe Mars-spectra leidde tot de ontdekking dat de totale hoeveelheid atmosferisch water op Mars klein is vergeleken bij die van de aarde, maar dat, sinds de martiaanse atmosfeer zeer ijl is bevon den, de vochtigheidsgraad vrij hoog ligt. Vlak bij het oppervlak van de planeet kan deze wel 50 bedragen. Uit de recente metingen van de lucht druk op het oppervlak van Mars, con cluderen onderzoekers dat kleine hoe veelheden vloeibaar water best neer kunnen slaan onder gunstige condities en in de grond weg siepelen. Onderzoe kers vermoeden dat de tegenstrijdighe den in zake de hoeveelheid water op Mars berusten op overigens juiste me tingen, die evenwel verricht worden on der andere martiaanse seizoenomstan digheden. REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Bilderdliklaan 1. Soest, telefoon >019 SOEST De artsen dienst wordt waargenomen van zaterdagmorgen 12 uur tw maan dagmorgen 8 uur door E. C. A. Nïcola*, Si eenhof fstreat 12. telefoon 2W7 en M. H. Oetorius Kapteijn, Neseeuplenteoen 25, telefoon 4545. SOESTEP.BERG Tijdens het weekeinde zal de artsen- dienst wnrden waargenomen door A. W. Mo'.l van Charante, Paltzerweg 299, Den Dolder, tel. C30-784555. SOEST Tandartsen Zaterdag cn zondag van 13.00 - 13.30 uur F. dc Mcrree, Dr. Rupertlean 7C. Apotheek Zaterdag en zondag is geopend Apotheek „Soest-Zuid". Avond- en nachtdienst t.c.m. 14 augustus Apotheek „Soest- Zuid". Apotheek „Soestdijk" gesloten. Oranje-Groene Kruis Zaterdag en zondag Zr. van Schalk, Duinweg 37, tel. 3130. Wit-Gelt Kruis Zr. M. van Loon, v. Marnixlaan 26, Amersfoort, tel. 03490-17172, alsmede van maand. t.e.m. vrijd. 13 -14 uur, tel. 2001, Soest. Groene Kruis Zr. M. de Haan, Alb. Cuyplaan 118, tel. 6906. interpar. Charitatief Centrum Maatschappelijk werk en gezinszorg Mej. M. F. M. Elsenburg en mej. H. B. te Lintelo, maandag t.e.m. vrijdag, 9.30-10.30 uur, Molenstr. 11, tel. 4040. In Soesterberg: dinsdag 18.30-19.00 uur in De Hoeksteen, De door zijn zoon afgezette sultan Said Bin Taimoer van Muskat en Oman re geerde zijn omvangrijk gebied nog zo als dat in de middeleeuwen gebeurde zij het dat hij als concessie aan de moderne tijd daarbij gebruik maakte van een walkie-talkie. Dit was ook vrij wel de enige concessie die hij deed. De wetten van de Koran werden met straf fe hand gehandhaafd en zijn onderda nen moesten het zelfs buiten elektrici teit stellen die hun heerser maar waar schijnlijk goddeloze nieuwigheid achtte. Dit had allemaal rustig zo kunnen blij ven, compleet met slaven in het sultan- paleis geimporteerde negers als lijf wacht, wanneer Muskat en Oman ge- gewoon het uitgestrekte woestijngebied waren gebleven met weinig bronnen van bestaan, weinig ontwikkeling en veel armoe. Maar er werd olie gevonden bij Jibal en het land dat lang grotendeels van Britse subsidies had moeten leven kreeg onver wacht een overvolle schatkist. De 28-jarige zoon van de sultan, sjeik Gabis Bin Said, dankt aan zijn oplei ding aan Britse universiteiten, waaron der de militaire van Sandhurst, de ken nis hoe de olierijkdom gebruik kan wor den om de levensomstandigheden van de bevolking te verbeteren. Meermalen be loofde Said afstand te zullen doen ten be hoeve van Gabis. maar hij stelde dit steeds maar uit. Kennelijk is men daarover in de hoofdstad Salala ongeduldig gewor den, getuige de schotwonden waarmee Said na zijn afzetting in Londen aan kwam. De olierijkdom van Muskat en Oman is geen onverdeeld genoegen voor het land. De armoe van weleer gerandeerde ook dat geen begerige blikken van over de grens op deze stukken woestijn werden geslagen. Rechte lijnen op de kaart de monstreren de onverschilligheid waar mee de grenzen zijn getrokken. Met de olie is die onverschilligheid weggevaagd. De kersverse republiek Zuid-Jemen, de volksrepubliek volgens een Arabisch model met Chinese invloeden, heeft al eens geprobeerd een inval te doen, die door het huurlingenlegertje van de sul tan te nauwernood is afgeslagen. Saoedi- Arabië heeft eveneens zijn grenskwes ties. Tot dusver is door Britse bescherming weinig gebeurd, maar de Engelsen heb ben hun aftocht al aangekondigd. Het is dus dienstig als Oman en Muskat met andere sjeikdommen langs de Perzische Golf samen iets doen aan hun positie, iets waartoe Said maar moeilijk kwam. Zijn zoon zal de handen vol hebben om ervoor te zorgen dat de 75000 inwoners ooit nog eens wat. profiteren van de olierijkdom voor die door anderen is i ingepalmd. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. Zondag 10 uur ds. A. van Ginkel, Amersfoort. Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur ds. P. G. v. d. Hooff. 7 uur ds. J. M. de Mey, Woerden. lehthuskerk, Alh. Cuyplaan. 10 uur ds. C Vos, Amersfoort. 5 uur ds. J. Schipper, Ede. Gebouw Middelwyk. Pieter de Hooghl. 10 uur Dr. P. A. Elderenbosch, Amers foort. Zonnegloren, Soesterbergsestraat. 10 uur ds. L. de Ru. Jengdkerken: 10 uur: Emmakerk, Regentesselaan, 10 uur: Eltheto, Driftje. Zondagsscholen 10 uur: Middelwijk, P. de Hooghlaan 10 uur: De Savornin Lohmanschool, Driehoeksweg. 10 uur: Da Costaschool, Pr. Bernhard- laan, interkerkelijk. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk, Julianalaan 9 en 5 uur geen opgave. Wilhelminakerk. Soesterbergsestraat IS Geen opgave. GEREFORMEERDE KERK (vrijgemaakt) Kerkgebouw NPB. Rembrandllaan 20. 8.30 uur ds. J. F. Hey, Amersfoort. 14.41 uur ds. D. F. Vreugenhil, Oldenhovt. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianalaan. 10.30 uur ds. Rutters, Baarn. 19 uur df. Eerland, Hilversum. GEREF. GEMEENTE Dahveg hoek Beukenlaan Zondag 26 juli, 10 en 5 uur Leesdienst Woensdag 12 aug., 19.30 uur ds. Ver hoef. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20 Zondag 10.15 uur ds. G. J. Bierenga, Haarlem. ADVENTSGFMEENTE 10 uvr Bijbelstudie, 11 uur Leesdienst. EVANGELIE-GEMEENTE „IN DE RUIMTE" Klein Engendaalweg 52. 3.45 uur Gezir.ïdienst. SOESTERBERG GEREFORMEERDE KERK 10 en 17 uur ds. A. Schouten jr., Den Dolder. HERVORMDE KERK 10 uur ds. F. J. Th. van Boven, H. Doop. Johannes-Stichting. 9.45 uur ds. H. Steenhuis, Ermelo. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63B. 10.30 uur ds. H. C. Valctcn. GEREF. KERK „VRIJE KERKEN" Nassaulaan 12. Raam. 10.30 en 16.30 uur ds. W .Ecrgdorff. Volle Évangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burgemeester Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LITTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. Baarn Zondag 10.30 uur drs. G. Fcfló. PAROCHIE SOEST. Kerkplein Zaterdagavond. 19 uur, avondmis. Zondag, H. Missen 3 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen om 8.30 en 19.30 uur. PAROCHIE SOESTDJ.TR Burgemeester Grothestr&at Zaterdag, 19 uur, avondmis. Zondag, om 9 uur en IJ uur Hoogmi*. 18 uur Avondmis. Dinsdag en donderdag K. Missen 8 en 19 uur, woensdags en vrijdags 8 uur, PAROCHIE SOEST-ZUID St. WilIlbrordus8traat Zaterdagavond 19 uur, avondmis. Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur en 9.30 uur Hoogmis. 19 uur lof. In de week H. Missen om 8 uur. Woensdag, 19 uur, (gezinsdiensty. Zaterdags 8 en 19 uur. ST. CAROLUSKFRK. Soesterberg. Zaterdag 19 uur Avondmis met zang- Zondag 9 uur Hoogmis, 11 uur H. ^«is 1 met zang.

Soester Courant | 1970 | | pagina 5