Soest toen - Soest nu DE VUILE LUCHT EN HOE ER AF TE KOMEN BREZNJEV HEEFT ZORGEN RECLASSERINGS- ACTIE BOMEN LANGS RIJKSWEG DREIGEN TE VERSTIKKEN Het oog gericht op Nixon Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 S.E.C. ondanks 3-0 winst op Patria nog lang niet op peil Dinsdag 11 augnstns 1970 49e jaargang no. 58 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2568 - Postgiro 126156 Inbraken met rijke buit Grote droogte van dit voorjaar funest voor tientallen bomen Dronken militair reed verkeersbord omver Eiermarkt De jury en niemand anders stelt vast of de Californische hippie-secteleider Manson een achtvoudige moordenaar is. En zolang deze hem niet schuldig heeft bevonden, heeft niemand het recht hem schuldig te achten - ook de president niet. Dit principe van de rechtstaat had president Nixon als po liticus en ook als de advocaat die hij voordien was moeten kunnen dromen. In de Ver. Staten weet iedere burger dit trouwens: de eerbied voor de rech ter wordt er van jongsaf ingepompt en gebrek aan eerbied voor de rechbank is iets dat fluks en fors gestraft wordt. Dat Nixon op een persconferentie Man son maar vast even schuldig verklaar de aan moord op Sharon Tate en ze ven anderen is daarom meer dan al leen maar een ongelukkig uitgevallen opmerking. De massa van de burgers zal overtuigd zijn dat Manson, al heeft hij niet ei genhandig gedood, toch de eigenlijke schuldige is die zwakke figuren in zijn ban bracht om hen het vuile werk op te laten knappen - maar iets geloven is iets anders dan het uit te spreken en ook bij hen zal de opmerking van Nixon slecht gevallen zijn. Maar het slechtst nog bij de politici. Die voegen dit geval van eigen rech- tertje spelen bij een reeks andere. Zij herinneren zich hoe hij een stel bouwvakkers met losse vuisten die een anti-Viëtnambetoging rauw uit elkaar mepten, hartelijk ontving als het ware om de goede daad te belonen - dat die ook nog strafbaar was, och kom. Daar is vice-president Agnew, die met stilzwijgende instemming van Nixon met de grofste taal iedereen en alles poogt te intimideren, die gebruik wil maken van zijn grondwettelijk recht cm kritiek te oefenen op Nixons rege ring. Principe van de Amerikaanse grondwet is dat de uitvoerende macht (de pre sident), de wetgevende macht (het par lement) en de rechtelijke macht eikaars terrein voordurend eerbiedigen. En in de Senaat groeit de verdenking dat deze president zich daaraan gewoon niet wenst te houden. Vandaar dat de Senaat zijn macht laat zien - een macht die er uit bestaat dat hij de dollars kan onthouden aan presidentiële ondernemingen die hem niet zinnen. De senatoren waren het die een tijds limiet eisten voor de Cambodjaanse expeditie, die de bedenkelijke inmen ging met de Laotiaanse burgeroorlog uitzochten. En nu willen ze wel eens weten wat Nixon met Franco heeft af gesproken over de Amerikaanse bases in Spanje. Is dat niet als het ware een verdedigingsverdrag dat eigenlijk alleen maar gesloten kan worden met instem ming van het parlement? De senatoren hebben geweldige spijt dat ze indertijd Johnson min of meer een vrijbrief voor Viëtnam hebben ge geven - ze willen er geen tweede keer inlopen en bekijken Nixons doen en la ten met argusogen: laat hij het niet wagen buiten het presidentiële boekje te gaan en zich in de stoel van ande ren te nestelen. De Manson-opmerking geeft weer extra reden tot wantrou wen. KANTMAN. Ondanks een 3-0 overwinning op Patria (in het kader van het nederlaagtournooi van de Zeister club) heeft SEC nog lang niet het niveau bereikt, waarmede vorig seizoen de tweede plaats in de compe titie werd bereikt. In deze wedstrijd werden meteen de nieuwe spelers op hun voetbalcapacitei ten getest. Pouw, afkomstig van HVC, speelde een halve wedstrijd mee en voldeed redelijk, terwijl de van de zelf de club komende Opmeer zeer actief was en bepaald beloften voor de toe komst inhield. Maar de beste spelers moest men deze middag weer in de eigen gelederen zoeken: Beijer en de weer opgestelde D. J. v. d. Broek waren onmiskenbaar de beste spelers bij SEC. Niettemin is het een weinig interessante ontmoeting geworden met slechts enke le hoogtepunten. Patria begon met een klein offensief, dat SEC nauwelijks in moeilijkheden bracht, al moest doelman Van Hattum wel enkele malen zijn ca paciteiten tonen. De Soesters namen geleidelijk aan het initiatief van de thuisclub over, zon der evenwel ook tot imponerend voetbal te komen. Mede dankzij het goede werk van de Zeister doelman bleven ook aan die kant lange tijd doelpunten uit. Pas twee minuten voor rust was het J. Beijer, die er 0-1 van maakte. In de tweede helft heeft Partia moeite genoeg gedaan om de achterstand in te lopen, maar men strandde steeds weer op de redelijk goed draaiende verdedi ging met Woudenberg, Krijt en doelman Van Hattum. De thuisclub gaf zich ge wonnen, toen D. J. v. d. Broek een paar tegenstanders misleidde en er na een fraaie stalom door de Zeister defensie 0-2 van maakte. Kort daarop maakte dezelfde speler er zelfs nog 0-3 van. nadat de Zeister doelman een schot van Opmeer niet helemaal onder con trole had kunnen krijgen. Ter rechtvaardiging van dit verlies kan voor Patria worden aangevoerd, dat men de strijd met negen man beëindig de, eenvoudig omdat wegens de vakan ties geen reserves beschikbaar waren. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,Buiten Soest per kwartaal ƒ7, Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdai Tientallen met een wit X gemerkte bomen langs dc Rijksweg, door ziekte aangetast of al gestorven, worden ge rooid. Tokio in Japan, Sidney in Australië, New York en bijna de hele oostkust van de Verenigde Staten waren vorige week de ernstigste slachtoffers van de luchtvervuiling maar niet voor het eerst: we hebben er al vaker over in de kranten kunnen lezen. Dat kwade dam pen, die zich mistig samenpakken ror. 1 de huizen van miljoenen mensen, niet alleen een verschijnsel zijn waarvan we in de kranten berichten lezen uit verre streken, hebben de bewoners van het Rijnmond gebied ervaren. Ook daar was het aan de rand van een dergelijke catastrofe. En ditmaal eens niet doordat een fabriek in brand was gegaan of een tanker: het was gewoon de normaal geachte produktie van gifti ge gassen, die alleen door wat toevallige De regeerders van de Sowjet-Unie grij pen (zoals trouwens iedere andere rege ring wel elke gelegenheid aan oh duidelijk te maken, dat alles goed en best gaat en beter dan bij iemand anders. Maar ook Rusland heeft zijn zorgen. Het is zelfs zo, dat men het blijkbaar niet heeft aangedurfd midden in de draaikolk van paarden te wisselen, want met de gebruikelijke eenstemmigheid heeft „het volk" alle leiders nog een tijdje op hun plaatsen laten zitten. Dat was te meer opmerkelijk omdat er reeds zeer lang geruchten liepen, dat Breznjev de grote man zou worden en men de rest zou uitrangeren. Geruchten ontstaan altijd daar, waar geen vrije nieuwsgaring bestaat. Dan moeten jour nalisten met een verrekijker het rijtje topfiguren tijdens een parade bespieden, kijken wie naast wie staat en daaruit afleiden of er al of niet verschuivingen zijn te verwachten. Daartoe komt men als men aan de top stommetje speelt. In ieder geval is de vrees voor Brezn- jev's gezondheid weggenomen. Hij kon niet naar Roemenië vanwege de kou op z'n borst, maar hij zat wel met die zere borst in de open lucht tijdens een voet balwedstrijd in het Moskouse Leninsta- dium „zijn" club aan te vuren. Schoolziek Breznjev was dus „schoolziek" en dat was een duidelijke „kat" in de richting van Boekarest: daar tekende men wel het nieuwe vriendschapsverdrag, maar zonder enkele clausules, die Breznjev en vooral de generaals er graag in wilden hebben. Roemenië deed zijn best, de eigen zelfstandigheid, voorzover dat binnen het Warschaupakt mogelijk was, te handhaven. Dat zat de Russen niet lekker. Er was natuurlijk het nodige vertoon rond de komst van Kosygin, die zijn „zieke" collega verving, maar wei nig hartelijkheid. De toespraken waren nietszeggend, „vriendschap tussen de volkeren" en meer van die cliche's. Rusland schijnt nog te hebben gehoopt pressie te kunnen uitoefenen op het zwaar door het water geteisterde Roe menië, maar de Roemeense premier Ceausescu hield het (natte) been noch tans stijf. China Duidelijk speelt door alles heen de vrees voor een bedreiging van de oostgrens door de communistische broeders in China. De Chinezen laten het dan ook niet alleen bij propaganda in eigen land, maar proberen tweedracht te zaaien tussen Rusland en zijn bondgenoten door hulp te verlenen waar Rusland die weigert. Dat is ook gebeurt in Roemenië, waar trouwens ook de Verenigde Staten zich niet onbetuigd lieten. Men herinnerde zich in Roemenië nog heel goed hoe feestelijk Richard Nixon daar was ont vangen: heel wat feestelijker dan Kosy gin nü. Maar het gaat in Rusland zelf ook niet al te best. Nog altijd is de landbouw het voornaamste probleem en er zullen In grijpende maatregelen moeten worden genomen (voor de hoeveelste maal al?) om hierin verbetering te brengen. Twee fronten Het machtsvertoon, waartoe de Russen hun toevlucht moesten nemen (o.a. in de Middellandse Zee en in Tsjecho-Slowa- kije), is niet altijd identiek met krachts vertoon. De Russen hebben van de Duitsers wel afgekeken, dat een tweefrontenoorlog maar moeilijk is te winnen. Zij waren maar wat blij, dat indertijd Japan zich aan hun grens stil hield. Zij willen hun positie in het wilde wes ten veilig stellen en dat is moeilijk, want enerzijds moeten ze dat doen door hun spierballen op te zetten, maar an derzijds moeten ze dat ook weer niet te veel doen, want juist daardoor kun nen weer conflicten ontstaan. Zelfs al zou in het Midden-Oosten iets kunnen worden bereikt, dat op pacifica tie lijkt, dan nog zijn de problemen daar niet opgelost, want het gaat niet alléén om Israël... Beleid En zoals Roemenië een lastig lid is van het Warschaupakt, zo zit men nog met het zelfstandige Joegoslavië. In Sjecho- Slowakije heeft men de wind er onder, maar wie wind zaait, zal storm oogsten. Men behoeft zich geen illusies te maken over de gezindheid van het Tsjechische volk, dat aan de vrijheid heeft geroken en nu weer onder de laars zit. De machtspolitiek van Moskou vergt 'n zeer flexibel beleid en dat kan leiden tot een onduidelijk of een wankelmoe dig beleid, ondanks dikke woorden en machtsvertoon. Breznjev mocht tenminste willen, dat die kou op z'n borst het enige was, waarover hij zich zorgen heeft te ma ken. weersomstandigheden bleef hangen, meer dan gewoonlijk. Dergelijke wind stilte gevoegd bij het verschijnsel van „thermische inversie", waardoor een warme luchtlaag als het ware die daar onder afsluit, komt zeker in Nederland niet al te vaak voor, maar een ver schijnsel van eens in de eeuw is het ook weer niet. En evenmin is het een verschijnsel van alleen maar de Rijnmond met zijn con centratie van zware en chemische indus trie en een overvloedig autoverkeer de voornaamste verwekkers van de luchtvervuiling. We moeten het tempo niet onderschatten waarin Nederland wordt volgebouwd met woningen en fa brieken en voorzien van autowegen. We hebben hier slechts het voordeel dat we in dit opzicht enigszins achteraan komen vergeleken met juist gebieden als de Amerikaanse oostkust en Tokio of om dichter bij huis te blijven: het Roer gebied. Planten en dieren Het voornaamste echter wat tot dusver gedaan wordt is het aanleggen in tame lijk bezadigd tempo van een net van automatische stations die voornamelijk meten hoeveel zwaveldioxyde de lucht bevat. Via een computer kan dan vrij snel worden vastgesteld waar de kritische grens wordt bereikt dat de atmosfeer ronduit te slecht wordt om nog in te ademen. Dat dit overigens elektronisch moet gebeuren is op zichzelf al een te ken hoever de luchtvervuiling is voort geschreden. Bepaalde korstmossen, het groen aan bomen, komen in bepaalde streken al niet meer voor, die hebben de strijd tegen de kwade dampen al opgegeven. Als natuurbeschermers in de bres sprin gen voor in hun bestaan bedreigde die ren is dat daarom niet af te doen als een tamelijk weekhartige overgevoelig heid: de vissen in het water, de planten rond de steden zijn de gevoeligste waar schuwingssystemen die er zijn tegen al lerhande verpesting van het leefmilieu. Dit is de situatie: een waarschuwings systeem is in opbouw. Wat daarna volgt kan niet veel meer zijn dan een beleefd verzoek aan bedrijven om geen rommel beneden vijftig meter door schoorstenen de lucht in te blazen op zichzelf ook al een vrij bedenkelijk verzoek, want wat hoger wordt weggeblazen komt ook ergens neer, maar dan bij anderen. En wat dat hoog wegblazen betreft: op Schouwen-Duiveland wordt bij tijd en wijle in de lucht een zwaveldioxydecon- centratie aangetroffen van zorgwekken de hoogte en de enige plek waar die vandaan komen is Engeland, waar men kennelijk ook hoge schoorstenen kan bouwen. In de V.S. is vooral senator Muskie vermoedelijke presidentschapskandidaat in 1972 voor de Democraten actief. Wat hij wil is een wetgeving invoeren dat binnen een vastgestelde tijd, zeg vijf of zes jaar, een fabriek of geen vergif meer op de omwonenden los laat öf sluit. Dat is tamelijk kras en het lijkt ook niet haalbaar: de installaties die de in dustrie daarvoor zal moeten bouwen zijn kostbaar en de kosten zullen terug ko men via de prijs van het produkt. En als dan ergens anders een fabriek zon der kommer om zuiveringsinstallaties wel door kan werken dan komt de prijsconcurrentie om de hoek kijken. Het is een puzzel die nationaal niet meer is op te lossen. Aan een oplossing op wereldschaal, bijvoorbeeld via de Ver. Naties kunnen alleen vrij naieve optimisten denken. Maar de E.E.G. met zijn tamelijk compacte grondgebied van lidstaten zou erover kunnen peinzen. En tegen de economische weerslag via de invoertarieven iets kunnen doen. Maar ook voor een Europese actie zal eerst de in zijn ademhaling bedreigde burger in eigen land zich goed boos moeten to nen. Het Nationaal Bureau voor Reclasse ring voert van 14 september tot en met 27 september zijn jaarlijkse actie. In de meeste Nederlandse gemeenten zal in die periode een huiS-aan-huis of straat collecte worden gehouden. Weliswaar subsidieert de overheid het reclasseringswerk voor een groot deel, maar bijzondere projecten worden nog steeds uit de opbrengst van de collecte gefinancieerd. Tot deze projecten behoort onder meer het uitbrengen van een film met als onderwerp de reclassering, het uitge ven van voorlichtingsmateriaal en het financieel steun verlenen aan groepe ringen in de Nederlandse bevolking, die de reclasseringsgedachte in woord en daad willen uitdragen. Wij noemen als voorbeeld van het laatste de medewer king aan jongeren-congressen waar de reclassering als thema aan de orde komt. Een zeker niet minder belangrijk doel van de actie is het begrip kweken voor de relatie veroordeelde - samenleving. Stee'ds meer wint het inzicht veld dat er een wisselwerking tussen beiden be staat en dat het niet langer aangaat alleen de veroordeelde „schuldig" te verklaren. Tijdens het afgelopen weekeinde is opnieuw op verschillende plaatsen in gebroken. De buit liep nogal uiteen, maar was in enkele gevallen toch vrij royaal. Verleden week werd in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken bij garage Rensenbrink aan de Beuken laan. Hier is men op een vrij unieke wijze naar binnen gekomen. Op het dak werd de lichtkoepel, vastgemaakt met beugels en schroeven, losgemaakt en afgelicht, waardoor, men gemakkelijk in de magazijnenkon komen. Hier werd voor in totaal5000,aan geld en materialen gestolen. Er verdween een bedrag van 150,— en verder een grote hoeveelheid autoradio's cassette recorders, bandjes, autohoorns, en al lerlei accessoires. Van de inbrekers ontbreekt elk spoor. Een rijke buit leverde ook een in braak op in de bouwkeet van Verwe- lius aan de Soesterbergsestraat. Deze inbraak heeft tijdens de bouwvakva kantie plaatsgevonden, maar wanneer kon niet worden nagegaan. Uit de keet werd een hoeveelheid koper en lood ter waarde van verscheidene duizen- na afloop van de bouwvakvakantie ont dekt. Uit de dependance van het ge meentehuis werd' in de nacht van zon dag op maandag een aan de Sportstich ting toebehorend geldkistje met een be drag van ongeveer vijfhonderd gulden gestolen. Het kistje werd later leeg te ruggevonden op de Steenhpffstraat, maar de dader bleef tot op heden on vindbaar. Bij metaalwarenzaak „De Waal" werd het afgelopen weekeinde ook in gebroken. Hier verschafte men zich toegang middels een ingeslagen ruit, waardoor het raam kon worden ge opend. Hier is kennelijk alleen naar geld gezocht, maar het geldkistje, dat men vond, bleek leeg te zijn. Tot dus ver wordt uit de zaak niets vermist. Een poging tot inbraak werd ge daan bij Interlas, waar verleden week al voor zesduizend gulden aan koper- vijlsel werd gestolen. Ditmaal wordt er niets vermist. Het voor onze „frisse" lucht noodzake lijke groen dreigt in Soest in ernstige mate te worden aangetast en in het bijzonder op plaatsen, waar er althans om gezondheidsredenen de meeste be hoefte aan is, namelijk langs de rijks weg, waar momenteel tientallen bomen worden getopt of helemaal gerooid. Maar ook op vele andere plaatsen in Soest heeft het bomenbestand te leiden van uiteenlopende schadelijke invloe den. In Amersfoort is verleden Week vrijdag avond een militair aangehouden, die kort tevoren bij garage Tensen in de Birk- straat 'n verkeersbord omver had gere den. De militair bleek onder invloed van sterke drank. Onmiddellijk na het ongeval werd door F. B. uit Soest de achtervolging inge zet. Ook de Soester politie volgde even later. Tot op Amersfoorts grondgebied werd de militair achtervolgd. Later ver oorzaakte hij ook hier een aanrijding, alvorens hij door een Amersfoortse po litiewagen kon worden klemgereden. De zaak is verder overgegeven aan de marechaussee. Houthandelaar D. J. Bos, al sinds zijn twaalfde jaar „in het hout" noemt als de belangrijkste de lekkages in oude gasleidingen, waardoor hele lanen van hun beplanting zijn beroofd en de strak om de bomen sluitende bestra ting, die vooral langs de rijksweg de eiken en vooral de beuken de das heeft omgedaan. „Ik geloof niet, dat langs de rijksweg de uitlaatgassen van de auto's de oorzaak van de sterfte zijn, hoogstens voor 5 °/o. Het is in de eerste plaats de dicht om de bomen sluitende bestrating, waar door de bomen te weinig water kunnen krijgen. Het zijn oude bomen, zo tussen de zeventig en honderd jaar en dan worden ze kwetsbaar. Bovendien ge loof ik, dat ook een nieuw soort pekel veel schade aan de bomen toebrengt", veronderstelt de heer Bos. Momenteel zijn tien bomen langs de rijksweg dood, maar volgens de waarnemingen van de heer Bos staan er nu al vijftig zo slecht in het blad, dat zij weldra ook voor rooiing ri.jp zijn. Met name de beuken zijn erg gevoelig voor allerlei invloeden. Een andere oorzaak van een omvang rijke bomensterfte in Soest en op vele plaatsen elders vormen de gaslekkages, die zijn ontstaan of groter zijn gewor den na de introduktie van het onder een veel hogere druk getransporteerde aardgas. Een door de Studiecommissie Invloed Aardgas op Beplantingen in gesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat in oude stadscentra tot twintig procent van het bomenbestand ten offer kan vallen aan het aardgas. In de omgeving van lekken in de leidingen is het zuur stofgehalte zeer laag onder invloed van chem. processen, waarvoor zuurstof aan de omgeving wordt onttrokken (het voor 82 uit methaan bestaande aardgas wordt door zuurstof gebruikende bac teriën omgezet in koolzuur). In Soest heeft dit bijvoorbeeld al de gehele be planting aan de Nachtegaallaan gekost, terwijl op verschillende plaatsen elders de heer Bos ook reeds tientallen bo men heeft moeten omhalen. Per jaar gaan er zo'n dertig tot vijftig dood aan de aardgaslekkages. Ook het komende jaar zal rekening worden gehouden met een vrij aan zienlijke bomensterfte, dan echter als gevolg van de grote droogte in dit voorjaar. „Je kan het nu al aan de bomen zien: de grote droogte heeft ze geen goed gedaan. Ze staan slecht in hun bladeren, de bladeren zijn gauw bruin en vallen snel af. Ze hebben een behoorlijke klap gekregen en dat zal je volgend jaar goed kunnen merken", al dus de heer Bos. Met name langs de Soesterbergsestraat is de situatie weinig hoopgevend. „Als de sloten in de polder droog staan, merk je dat hier". Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 60,000 stuks in prijzen van ƒ10,75 tot ƒ11,75. Middenprijs ƒ11,25. Prijs per kg 1,79.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1