ervaren directie - secretaresse ALCOHOLGEBRUIK HEEFT JANUSKOP Drukkerij Smit WIE VOND DE OLIEVERF UIT Jan van Eyck gaf er nieuwe glans aan EUROPESE MUNTUNIE NOG VER WEG WIE WEET... Cseld nodig Samenw Burgerlijke 5 zingende doifi Drinken vaak „een vlucht" Waarom alcohol VERLOOFD, verlovingskaartjes Een supra-nationaal orgaan AFWEZIG P. J. U. M. Rupert, van 17 augustus t.e.m. 29 augustus. Soester Courant Reclame Courant Voor doeltreffende reclame naar de Soester Courant Bel 6267 MANUFACTURERS' CENTRE HOLLAND Eerste Snesl Besirafenis-Ondei DOLFINARIUM VTI DINSDAG 11 AUGUSTUS 1970 Ket gebruik van alcohol vertoont zich ln onze samenleving met een Januskop. Enerzijds worden de alcoholhoudende dranken gerekend tot het goede der aarde, anderzijds zien we het gebruik van spiritualiën leiden tot een ernstige verstoring van maatschappelijke en persoonlijke bindingen. Telt ons land honderdduizenden drankgebruikers, er zijn naar ruwe schatting ook zo'n 30.000 drankmisbruikers, die onder de verzamelnaam „alcoholist" kunnen worden ondergebracht. Vroeger had men de gewoonte, de alcoholpsychosen in de klinieken op te nemen en de overige alcoholisten, in zoverre ze grote sociale moei lijkheden gaven, naar sanatoria voor drankzuchtigen te verwijderen. Thans streeft men er naar deze mensen zo vlug mogelijk in behandeling te nemen. Het zijn vooral de consultatiebureaus voor alcoholisme, die men in vele plaatsen in ons land kan vinden, die op dit terrein een belangrijke taak vervullen. neeskundigen als een ziekte beschouwd, als een doorgaans mislukte poging om met het drinken het leven toch nog draaglijk te maken. Voor alles moeten wij zoeken naar de behoeften van deze mensen in nood, die niet tot bevrediging komen. De praktijk leert, dat dit meestal sociale behoeften zijn. Zo zien we de man, die sociaal niets betekent, rondjes geven en met geld smijten, of op andere wijze ge wichtig doen door vreemde talen te spreken. Alcoholisten die het thuis on gezellig hebben, zoeken schijngezellig- heid van de kroeg, de kameraadschap van wildvreemden. Sommige drinkers willen alleen maar hun leed vergeten. Het alcoholisme hoort tot de zaken, waar bijna alles wat men er over zegt, zowel waar als onwaar is, omdat het probleem uit verschillende lagen be staat en dus de opvattingen variëren met het uitgangspunt. De verwarringen op dit gebied komen door het generali seren van de ene op de andere laag. Men kan stellen dat alcoholisme een sociaal probleem is, maar men kan evengoed zeggen dat 't een medisch pro bleem is. Men kan volhouden dat alco holisten neurotici of psychopathen zijn, terwijl anderen beweren dat de meer derheid van de alcoholisten van oor sprong psychisch normaal zijn, maar dat zij in de loop van hun drinkers carrière ziekelijke karakterafwij kingen gaan vertonen. Typen Een autoriteit op het gebied der drank bestrijding, maakt ons trouwens dui delijk dat er verschillende typen van drinkers zijn, die onder de algemene noemer „alcoholist" worden samenge vat. Zo onderscheiden we habituele drinkers, die geregeld drinken en tel kens tot excessen van drankmisbruik komen: de gelegcnheidsdrinkers die wellicht minder vaak drinken maar ook veel gauwer onder „invloed" komen; en periodieke drinkers, dikwijls aangeduid als kwartaaldrinkers, die van tijd tot tijd perioden van mateloos alcoholge bruik tonen. Ook is een indeling mogelijk naar de persoonlijkheid van de drinkers. In dat verband noem ik de constitutionele drinkers, wiens psychische gesteldheid hen als het ware voorbestemde voor het alcoholisme; de gepassioneerden, dat zijn mensen met een sterke binding aan een object dat verloren ging of dat zij niet konden verwerven; de gefrustreer den die hun nood niet kunnen verwer ken; de ambitieuzen zonder energie, meestal achterblijvers uit ontwikkelde gezinnen, zwerversnaturen en decaden te drinkers uit de hogere milieus. Het beroep schijnt voor sommige ook een struikelblok. Maar we moeten er niet een te grote betekenis aan hechten. Zeelieden geven op verslaafd te zijn Het gebruik van alcoholische dranken is zeer oud en heeft sinds overoude tij den magische kracht toegedacht gekre gen, die het tot de huidige dag in brede kringen heeft behouden. Daarnaast was en is alcohol door zijn verlammende werking altijd bij uitstek de drank ge weest die bij rumoerig feestgedruis de tongen losmaakt, die de mensen brengt in de aangename verbeelding heel flink en heel wat mans te zijn. Waarom drinken sommige mensen veel alcoholhoudende dranken? Hierop is geen eenvoudig antwoord te geven, al moet men de oorzaak toch wel vooral zoeken bij de dempende werking die de alcohol op het zenuwstelsel heeft. Zo wil men bij een feestje de natuurlijke schroom overwinnen en te sterke rem mingen opheffen. Zo wil men bij tegen slagen in het leven het onaangename gevoel van gespannen te zijn met alco hol verminderen. Heel dikwijls is het drinken een gevolg van driftbehoeften. Speciaal bij het optreden van frustaties zien we iemand naar de fles grijpen. Een ziekte Chronisch drinken wordt door de ge- Verliefd, getrouwd. Drukwerk voor Iedere gelegenheid, ook voor Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02158-2586-8154 geraakt door al te veel „oorlammeren'', zakenlui menen hun zaken alleen onder borrelgenot af te kunnen doen, maar er zijn ook menigten zeelui en zaken mensen die niet tot verslaving raken, zodat er diepere redenen moeten zijn. Vertrouwensrelatie Ook in ons land heeft men beseft, dat alcoholisten patiënten zijn, die een be handeling behoeven. Met intensief so ciaal-psychiatrisch werk moet getracht worden hen uit de vicieuze cirkel te halen. Daarom werden door heel Ne derland consultatiebureaus voor alcoho listen opgericht. De staf van deze bu reaus bestaat uit psychiaters, psycho logen en maatschapplijk werkenden. Ge probeerd wordt met de patiënt een ver trouwensrelatie tot stand te brengen, hem het gevoel te geven dat hij hier vrij over zijn problemen kan praten, over die problemen, welke hij zelf niet tot oplossing wist te brengen en die hij in de roes tracht te ontvluchten. Hoe komen de patiënten bij een con sultatiebureau? Een maatschappelijk werkster van een stedelijk bureau vertelt ons dat som mige toezlchten gedwongen, andere vrij willig zijn. „Wij krijgen veel patiënten via de rechter. Dit aantal zal in de toe komst sterk toenemen, omdat er steeds meer verkeersongevallen plaatsvinden, waarbij het alcoholgebruik een rol speelt. Degenen, die zich vrijwillig bij ons melden, komen veelal op advies van huisarts of specialist. De vrijwilligheid is meestal betrekkelijk, want doorgaans is het de aandrang van de familie, die de patiënt tot deze stap doet besluiten." Moeilijk Hoewel het drankgebruik in de hogere milieus de laatste jaren een duidelijke toeneming vertoont, vinden de consul tatiebureaus hun cliëntele nog voor een groot deel bij de lagere bevolkings groepen. Het is verheugend, dat men in de eerste plaats de lagere groepen be reikt, die het meest kwetsbaar zijn. Toch wordt er getracht ook voor de hogere groepen van meer betekenis te zijn. De moeilijkheid is dat door de aan wezigheid van een goede positie of wel stand het verslavingsproces veel meer kans krijgt zich voort te zetten. Pas ln een zeer laat stadium, als de toestand werkelijk onhoudbaar is, wordt hulp in geroepen. Behandeling van alcoholisten is een moeilijke zaak. Ook bij de patiënten die vrijwillig hulp vragen komen momenten waarop zij zich aan het kontakt ont trekken, vooral wanneer kernproblemen ter sprake komen, waarvoor zij terug schrikken. Wanneer ontstond de Westeuropese schilderkunst? Dat is pas laat geweest. Tegen het einde van de vierde eeuw waren de Romeinen er verdrongen door germanen en andere volkeren. En met de Romeinen leek alle zin voor kunst uit deze gewesten te zijn verdwenen. Aanvankelijk scheen het, dat Karei de Grote erin zou slagen uit de chaos een geordende maatschappij op te bouwen. Zijn eerste Europese rijk hield echter niet lang stand; het westen verviel tot anarchie en de Noormannen maak ten het tot doelwit van hun rooftoch ten. Het ideaal van Karei de Grote kreeg slechts gestalte in een deel van Duitsland en daar bloeide de Karo lingische kunst op. In de miniaturen (verluchting van handschriften), welke deze kunst in de tiende eeuw en elfde eeuw tevoorschijn bracht, treden dui delijk Byzantijnse invloeden naar vo ren. In de eeuwen die volgden, waren in het westen voornamelijk de architec tuur en de beeldhouwkunst, die een belangrijke plaats innamen. Toch ont stonden er in de tweede helft van de dertiende eeuw, vooral in Frankrijk, miniaturen die prachtig zuiver van te kening waren en blijk gaven van een sterk ontwikkelde werkelijkheidszin van de vervaardigers. Realisme Van een werkelijke schilderkunst was tegen het eind van de dertiende en in het begin van de veertiende eeuw ei genlijk alleen nog maar sprake in Ita lië, waar een meester als Giotto (plm. 1266 - 1337) nieuwe impulsen gaf aan de oude frescotechniek. Toch zouden eerst de schilders die na hem kwamen, het element van realisme in hun werk brengen, dat ook het kenmerk was van de Franse miniaturen. De werkelijkheidszin manifesteerde zich ondertussen ook krachtiger in de mini aturen, die in Lotharingen en Vlaar- dingen werden gemaakt. De wijze, waarop daarin de details waren ge schilderd, getuigden van een nauw keurige observering van het object; het landschap nam echter nog een on dergeschikte plaats in. Als décor diende veelal een rijke ar chitectuur, welke heel duidelijk de in vloed van Italië liet zien. Enige tijd kon, dankzij de Bourgondi sche hertogen, Parijs in west-Europa het toonaangevende cultuurcentrum blijven. Maar in het begin van de vijf tiende eeuw had een verschuiving plaats naar het noorden en ging Vlaan deren een leidende positie bekleden. En het kón dat doen, omdat het rijk en welvarend was. Nijverheid en han del bloeiden er als nooit tevoren en daarmee was een voedingsbodem ge schapen, waarop de beoefening der kunsten tot schone vruchten kon ko men. De schilderskunst profiteerde niet al leen van de gunstige tijdsomstandighe den, maar ook van de snelle ontwik keling, die de miniatuur hier had doorgemaakt. Daarbij kwam nog een andere factor van niet te onderschat ten belang: de techniek van het olie verven. Nieuwe periode Sommige geschiedschrijvers hebben be weerd dat het mengen van verf met olie een vinding is geweest van Jan van Eyck (of Hubert, of van beiden), doch deze bewering schijnt niet op goede grond te steunen. Het mengen van verf met olie - in tegenstelling tot het binden met ei tempera) - was al vroeger bekend, doch aangenomen mag worden, dat het procédé door Van Eyck werd verbeterd. Hij slaagde erin zijn verven zulk een kleur en glans te geven, dat daarmee een nieu we periode in de schilderkunst werd ingeluid. Een nieuwe periode? Neen - eigenlijk een begin; een aanvang van de Ne derlandse schilderkunst, die in de loop der tijden een uitermate belangrijke plaats zou innemen en verscheidene hoogtepunten zou brengen. Toch een begin dus bij Jan van Eyck en zijn tijdgenoten, al weten wij, dat dit begin bepaald niet voor niets is voortgekomen. We noemden Vlaanderen een rijke voedingsbodem en staan hierbij nog even stil. De pracht en praal van het Bourgondische hof, de welvaart van de steden, de gevulde beurzen van de kooplieden en de versiering, waarop de kerken leken te wachten, zij waren de sappen in de bodem. Veelvuldig waren de opdrachten, die aan de kun stenaars werden gegeven; veelvuldig echter niet alleen, maar ook gewel dig van omvang soms, zoals die van de welgestelde Gentse schepen Jodocus Vijdt: het beroemde veelluik "De aan bidding van het Lam", dat in 1432 door Jan van Eyck werd voltooid en nog in zijn volle pracht schittert in de St. Baafskerk van Gent. Tot slot nog .en opmerking, die wel heel sterk de binding tussen heidense en christelijke kunst in het licht stelt. Om het prototype te vinden van het drieluik (triptiek) of het veelluik (po lyptiek) moeten we teruggaan tot het oude Griekenland. Men bescherme daar kostbare kunstwerken tegen beschadi ging of aantasting door invloed van licht of vocht, door ze te bedekken met enkele of vouwbare klapdeurtjes z.g. thurai. In de Egyptische kunst hadden dergelijke luikjes reeds een functie, die zij ook kregen in de chr. kunst nl. deze, dat zij een heilige voorstelling die alleen bij bijzondere gelegenheden werd vertoond, voor het oog verborgen hield. Vóór het komende najaar zal er weinig gesleuteld worden aan het monetair bestel in de wereld, maar dan zal de nu verborgen onrust wel ergens uitbarsten in nieuwe correcties van de wisselkoersen. Zal de D.M., die nu reeds in waarde de gulden evenaart of overtreft, verder worden gerevalueerd? Hoe zal onze eigen munt reageren op een dergelijk ge beuren in een land waarmee wij economisch hoe langer hoe nauwer verbonden zUn? Na de overwinning van de conservatieven in Engeland mogen we verwachten dat Engelands toetreding tot de E.E.G. met groter haast zal worden voorbereid. Nog belangrijker is de vraag hoe de voortdurende economische recessie in de V.S. zijn uitwerking zal hebben in west-Europa dat economisch, dus ook niet monetair, geen eenheid is en daarvan nog ver schijnt verwijderd. Want de inflatie van de V.S. wekt onze zorg in de verte, de inflatie in Europa kunnen wij bijna niet meer beheersen. lossing zou moeten vinden. Niet alleen zou vooraf een nieuw Europees verdrag moeten worden gesloten maar men zou op alle aangewezen terreinen tot een uniforme gedragslijn moeten komen. De voorbereiding daarvan vergt jaren en in die jaren wordt de voorbereiding ge schaad door de noodzaak een oplossing te zoeken voor nationale en regionale vraagstukken. Met name ministers die vertrouwd zijn met Europese zaken zijn zich de moei lijkheden van een unificatie wel bewust. Toch stellen zij het probleem duidelijk aan de orde omdat er met deze integra tie een begin moet worden gemaakt. Het probleem van de voortdurend schommelende wisselkoersen bijvoor beeld vraagt duidelijk om een oplossing. Men heeft het vorig jaar kunnen zien hoe moeilijk een munt zijn waarde her vindt nadat deze vrij wordt gelaten zo als bijvoorbeeld in West-Duitsland is gebeurd. Voor de internationale handel is dit zeer nadelig. Het is daarnaast niet denkbeel dig dat de V.S. zullen trachten uit hun binnenlandse economische problemen te geraken door opnieuw tot het scheppen van liquiditeiten over te gaan. Als de Amerikaanse dollarvloed opnieuw naar Europa zou stromen komen de Europese circulatiebanken voor grote problemen te staan omdat de inflatie er dan een dimensie bij krijgt. Concessies Tegen een dergelijke gang van zaken zou alleen door nauwe samenwerking met succes kunnen worden gestreden. Mochten de bankdeskundigen in de on derscheiden landen geheel verschillend reageren dan houdt men de oplossing van het muntwaardeprobleem niet in de hand en ontstaat de grootste verwarring die voor de Europese veiligheid gevaar lijker kan zijn dan een verwaarloosd defensie-apparaat. Eén Europese munt. Wie in de vakantie nu eens in francs rekent, dan weer in D.M. en dan weer in kronen, die wenst al die munstverschillen naar de andere wereld en vraagt zich af hoe lang dit nog moet voortduren. Maar als enkele maanden later in een bepaald deel van het land de vestiging van een industrie moet worden afgeschreven omdat het uit Europees oogpunt beter is dat hij elders op het continent wordt gebouwd, dan valt ól spoedig het woord discrimi natie plus de vraag of wij geen baas meer in eigen huis zijn. Muntunie is mogelijk mits men het baas zijn in eigen omgeving wil opofferen aan een groter ideaal. Terugdenkend aan de Benelux-moeilijkheden van nu en wel eer, aan de nachtenlange discussies in E.E.G.-verband moet de Rijn nog lang een gedeelde Zwitsers-Duitse-Nederland- se rivier blijven voordat haar bedding ongedeelde Europese grond zal vinden. Door enige druppels creoline op uw vuilnisemmer te sprenkelen, verdrijft u de vliegen. Een „varen", een ideale plant, kan niet gedijen in een droge en kille omgeving. Een temperatuur van 50 tot 60 graden F. is het meest geschikt. Een vochtige atmosfeer is aan te raden en voorkomt het ontstaan van bruine punten aan de bladeren. Plaats haar derhalve op een omgekeerd schoteltje in een bakje met water. Het zijn schaduwplanten, maar ze moeten daarom nog niet in het don kerste hoekje van het huis geplaatst worden. Er is een guldenmiddenweg. Corsages kunt u opknappen door deze boven de stoom van een ketel kokend water te houden. Tijdens het stomen de corsages met de hand bijvormen. De corsages niet te lang stomen en niet te dicht bli de tuit houden. Zo snel moge lijk werken. Moet u een stuk karton verven, dan dient u dit eerst te bestrijken met ge wone houtlijn om een harde onderlaag te hebben. U hebt geen achterlicht en ook geen wit spartbord. Als u 's avonds of 's nachts op een fietspad of rijweg loopt, wacht dan niet tot u overreden wordt, maar ga opzij als er een voertuig aankomt. Voet gangers zijn onzichtbare opstakels! De gedachte om in Europa een enkele munteenheid in te voeren, wint hoe langer hoe meer veld. De wens is hier de vader van de gedachte, want het is zonneklaar dat voor de verwezenlijking van de munteenheid nog eerst vele an dere moeilijkheden moeten worden overwonnen. Om een voorbeeld te noemen zal men de landbouwtegenstellingen gladstrijken. Op het vasteland is dit niet alleen een economisch maar ook een politiek pro bleem. Trekt men ook Engeland binnen de gedachtenkring dan wordt het nog veel ingewikkelder. Denken wij aan de betalingsbalansvraagstukken dan wordt het optimisme voor monetaire eenheid niet versterkt. De positie van de Engelse betalingsbalans is zwak, die van west- Duitsland is daarentegen zeer sterk, Ne derland zweef daar zo'n beetje tussen in. De andere E.E.G.-landen vertonen op dit terrein eveneens een zeer genuan ceerd beeld. Het kan een kind duidelijk zijn dat bij het verwezenlijken van een monetaire unie de landen afzonderlijk hun aanpassingsproblemen t.a.v. de be talingsbalans niet meer autonoom zullen kunnen regelen maar dat dit moet wor den overgelaten aan een supra-nationaal orgaan. Circulatiebank Problematiek rond de betalingsbalans hangt nauw samen met het budgetbeleid dat een land voert. Dit is echter op zijn beurt afhankelijk van de gevoerde be- lastingpolitiek, die op haar beurt weer samenhangt met het inkomens- en pro- duktiebeeld van een natie. Minister Witteveen heeft onlangs in een betoog gezegd dat de monetaire eenheid van Europa afhangt van de bereidheid van de landen om een groot aantal es sentiële bevoegdheden over te dragen aan Europese organen. Daartoe zou in de eerste plaats het Europees parlement behoren dat tot op heden praktisch nog geen gezag geniet. Eén vraag legt reeds alle moeilijkheden bloot: moeten de Europese vertegenwoordigers worden aangewezen door de onderscheiden volksvertegenwoordigingen of recht streeks door de bevolking. Een groep van financiële deskundigen zou het financiële roer in Europa in handen moeten krijgen om het beleid in de onderscheiden landen te coördineren en besturen. De verschillende circulatie banken in de deelnemende landen zou den door een enkele Europese circulatie bank moeten worden vervangen. Deze regelt de geldhoeveelheid inclusief de kredietverlening in het gehele Europese gebied. Juist die kredietverlening is van essentieel belang voor het economisch leven en men zou het aantal spanningen in dit oude werelddeel onnoemelijk ver groten door hier de nationale te beteu gelen. Uniforme gedragslijn We denken ook eens aan het loon- en prijsvraagstuk dat niet meer op lande lijk maar op Europees niveau zijn op- Inplaats van kaarten Na een langdurige ziekte is nog vrij onverwachts zacht en kalm ontslapen, mijn lieve man en vader, JOHANNES PIETER DE GRAAFF, echtgenoot van H. J. Maertens, in de leeftijd van 59 jaar. Soest, H. J. DE GRAAFF-MAERTENS W. A. A. DE GRAAFF Soest, 9 augustus 1970 Den Blieklaan 47. De teraardebestelling zal plaatshebben woens dag 12 augustus om 14.30 uur, op de Alg. be graafplaats aan de Veldweg. De overledene is opgebaard in Zonnegloren. Aldaar dinsdagavond, van 19.00 - 19.30 uur, be zoek mogelijk en tevens gelegenheid tot condo leren. ARTS, Ossendamweg 33E, Wordt waargenomen door plaatselijke artsen. Te koop aangeboden Citroën AMI de Luxe 1965. Stadhouderslaan 150, telefoon 3032. KLEINE ADVERTENTIES uitsluitend by vooruitbetaling. Tot 10 woorden ƒ2,50 Elk woord meer ƒ0,10 Br. onder nr. 20 ct extra PERSONEEL GEVRAAGD Gevraagd WERKSTER voor 2 of 3 ochtenden of een meisje voor 5 och tenden per week. Hildebrandlaan 2, telefoon 3027. GRATIS Niet altijd behoeven miljoenen te wor den besteed aan ruimteonderzoek. On langs maakte een Amerikaanse groep geleerden dit mee toen zij de plaats wisten vast te stellen waar een meteo riet die zij zagen vallen neer kwam. Inderdaad werd de meteoriet gevonden en woog 10 kilo. Door laboratorium onderzoek kon de radioaktiviteit wor den vastgesteld, wat weer een aanwij zing opleverde voor de ouderdom van het heelal. SCHIP Voor de kust van Hasting, zuid-oost Engeland hoopt men binnenkort een schip te bergen. Het betreft hier de Oostindiëvaarder „Amsterdam", die daar in 1749 verging. Men vermoedt dat het schip nog geheel intact is. Omdat de (Nederlandse) papieren indertijd ver loren gingen, weet men niet wat voor lading het schip bevat. STEXAM Nederland N.V., Rademakerstraat 19, Soesterberg, telefoon 03463-1644, vraagt voor direkt UTS-ers voor op leiding als uitvoerders, voor haar afdeling che mische lekkage-injectie. Gevraagd aktieve CHAUFFEUR, in bezit van groot rijbewijs. Fa. R. J, de Groot, groothandel in aardappe len, groente en fruit. Insingerstraat 68, telefoon 4758. Gedipt, PEDICURE M. H. M. Oderwald- Ruwiel, Ereprijsstraat 207, Soest, telefoon 2866. U wil de beste NAAI MACHINE kopen die er bestaat Vraag dan om een demonstratie met Bernina. Een Zwitsers precissleprodukt, vanaf 686,—. Fa. HUISSTEDEN, Socsterbergsestraat 28, telefoon 3480. TEGELS In vele maten en kleuren. Lavasteen, grote voorraad. TUINTOKO VAN DRIE, Amsterdamseweg 139, Amersfoort, telefoon (03490)-17031. RIETMATTEN - tuinhek ken - gaas en draad - palen - stokken enz. TUINTOKO VAN DRIE, Amsterdamseweg 139, Amersfoort, telefoon (03490)-! 7031. Stoffen en fournituren voor maxi look. Uw adres Fa. HUISSTEDEN, Soesterbergsestraat 28, telefoon 3480. Reehorst - Supermarkt. Wij vragen een vlotte CASSIÈRE. Aanmelden Soesterbergsestraat 51B, telefoon 4071. Gevraagd net WINKEL MEISJE. Goed loon, be drijfskleding vrij. Met va kantieafspraken wordt rekening gehouden. Keur slager C, J. v. d. Salm, Soesterbergsestraat 12, telefoon 2764. Vour onze afwerklngs- afdeling zoeken wij enige meisjes of gehuwde dames voor hele of halve dagen. Hoog loon. gratis werk kleding. N.V DRUKKERIJ ATLAS, Koningsweg 18. Soest, telefoon 4751 Bij ons is plaats voor een VERKOOPSTER en een leerling verkoopster. Bel voor een afspraak 3473 of 5889. Van Dam, Schoenen en Tassen, Torenstraat 5, Soest. Jongens en meisjes ge vraagd voor couranten bezorging. Hoog loon. Telefoon 5786. Gevraagd nette VER KOOPSTERS, en bekwaam banketbakker, woning be schikbaar. Banketbakkerij Dogterom, Torenstraat 6, Soest, telefoon 2050. Gevraagd aktieve CHAUFFEUR, in bezit van groot rijbewijs. Fa. R. J. de Groot, groothandel in aardappe len, groente en fruit. Insingerstraat 68, telefoon 4758. Te koop VOLKSWAGEN 1963, i.z.g.st. Schaepman- straat 86. 2 C.V., type '63. Uiterste prijs 250,—. Burg. Gro- thestraat 50, tel. 2807. WONINGRUIL Aangeboden aan de Gast huislaan te Amersfoort, mooie 3-kamer flat, huur 127,90 per maand, incl. centrale verw. Gevraagd 4-kamer flat of vrije wo ning voor 6 personen in Amersfoort of omgeving, hogere huur geen bezwaar. Aanbiedingen aan n.v. Drukkerij G. J. van Ame- rongen, Amsterdamseweg 59, Amersfoort, telefoon 03490-16349. WONINGRUIL. Aangebo den te Utrecht (Overvecht) Kasaidreef 179, 4-kamer flat, centr. verw. 220,— per maand. Gevraagd woning of flat te Soest. TE HUUR AANGEBODEN Te huur voor jong meisje, b.b.h.h., gemeubileerde KAMER 130,— per mnd. Inclusief c.v. en warm en koud stromend water, klein keukengebruik, geen maaltijden. Telefoon, tus sen 18.00- 19.00 uur, 3711. Wij vragen voor de huis houding een flinke WERKSTER. Voor goede kracht zeer hoog loon. Reehorst, Torenstraat 8. PERSONEELS- AANBIEDING Gevraagd nette BEDIEN DE, pl.m. 18 - 20 jaar. Wijnhandel Brouwer, Steenhoffstraat 64, telef. 2551. Wij vragen voor ons be drijf een flinke zelfstan dige MEDEWERKER met goede omgangsvormen. Voor goede kracht hoog loon. Firma Reehorst, Torenstraat 8. Gevraagd WERKSTER voor 2 of 3 ochtenden of een meisje voor 5 och tenden per week. Hildebrandlaan 2, telefoon 3027. Gevraagd aktieve CHAUFFEUR, in bézit van groot rijbewijs. Fa. R. J. de Groot, groothandel in aardappe len, groente en fruit. Insingerstraat 68, telefoon 4758. Gevraagd flinke HULP in de huishouding. Tijden nader overeen te komen. Reehorst, Torenstraat 8. Flinke HULP voor 1 och tend in de week. Stadhouderslaan 44, telef. 6800. Welke vrouw met kantoor- ervaring heeft interesse om enkele ochtenden per week onze boekhouding en administratie bij te werken Bel voor een afspraak 3473 of 5889. Van Dam, Schoenen en Tassen, Torenstraat 5, Soest. Gevraagd voor halve da gen 65+-er als BOEK HOUDER. Sollicitaties aan Stexam Nederland N.V., Rademakerstraat 19, Soes terberg, telefoon 03463- 1644. Zelfstandig werkende schilder vraagt binnen- en buitenwerk. Billijke prijzen. F. van Dee, Blauwkapelseweg 23, Utrecht. Heer, 60 jaar, zoekt voor enige uren per dag of per week lichte admini stratieve WERKZAAM HEDEN. Geen avonduren. Eventueel thuiswerk. Brieven onder letter D 247 bur. S. Crt. TE KOOP AANGEBODEN Te koop 2 KINDER FIETSEN, in zeer goede staat, 4-7 jaar 50,—, 7-12 jaar 75,(Vaste prijzen.) Nassauplantsoen 6, Soest. Te koop Crosser D.K.W. 50 cc. Kunsthandel De Dissel, Burg. Grothe- straat 16. Te koop RENAULT Alouette personenbusje, in goede staat, bouwjaar 1964, ƒ675,Oranjelaan 13, telefoon 2015. Te koop z.g.a.n. KINDER WAGEN. Hartweg 39. Te koop Kaptein MOBY- LETTE met verz. Prijs 100,—. Leeuwerikweg 5. TE KOOP mahoniehouten kastjes, kabinet, 3 mah. houten mini tafeltjes, opa stoel, stoof, driehoek stoeltje, olielamp, grote spiegel, kristal zuurstel, wagenkistje. Birkstraat 86. Aangeboden te Soestdijk, direct te aanvaarden, geriefl. kl. ZIT-SLAAP- KAMER, gebr. v. douche, c.v. Voll. pension, voor oudere beschaafde dame of heer. Telefoon 3044. TE HUUR GEVRAAGD Lerares zoekt tijdelijk gestoff. WOONRUIMTE (min. 2 kamers, kookgele genheid) evt. gemeub. kleine woning. Brieven onder letter A.B. 7 bur. S. Crt. Student aan de Soc. Aca demie te Baarn, zoekt per 1 september KAMER RUIMTE in de omgeving van Baarn. Brieven met condities te richten onder letter D.D. 44 bur. S. Crt. TE KOOP GEVRAAGD PIANO te koop gevraagd of vleugel. Aanbiedingen: Orchideestraat 21, Hilver sum, telefoon 02150-49658. Te koop gevraagd DAMESFIETS, liefst sport- model. Telefoon 2284. NIEUWAangeboden polyester Engelse onver- slijt bare en verhuisbare TUINVIJVERS en WA TERVALLEN in diverse maten. Zolang de voor raad strekt. Vorstbestendig. Molenstraat 67, Soest, telefoon 02155-6163. Voor matrassen, dekens, kussens, divans en wen telbedden naar STEITNER WONINGINRICHTING, Kerkpad N.Z. 20, telefoon 2461. BH de markt. Fa. Van der Lans Veenbesstraat 462 Soest Wij helpen u direkt aan geld, voor welk doel dan ook Strikte geheim houding. De Directie van Manufacturers' Centra Holland, te Baarn, exporthuis voor Europese fabrikanten van MUZIEKIN STRUMENTEN vraagt een die in het kader van deze snel groeiende organisatie een zelfstandige functie gaat bekleden. Zij zal ervaring moeten hebben en dus minstens 25 jaar oud zijn vlot en goed in het frans, duits en engels moeten kunnen corresponderen, zelfstandig zowel als van dictaat op kantoor en incidenteel op vakbeuren als gastvrouw moeten optreden. Voor deze vertrouwensfunctie bieden wij een goed salaris en uitstekende secundaire arbeidsvoorwaarden. Sollicitaties te richten aan Directie Manufacturers' Centre Holland, Javalaan 1 te Baarn. Begin 1969 werd in Ar Samenwerkingsorgaan „E Installeerd. De gemeensch geling van de gemeenten Soest, Hoogland, Leusden beoogde een coördinatie v van de gemeente met betr daarvoor in aanmerking stuurstaken, waaronder d ordening binnen het gebit ventarisatie en de coördii bestaande vormen van s Maar blijkens het zojuis eerste jaarverslag van he kingsorgaan heeft men zi lopen jaar ook op ander sief bezig gehouden met i en coördinatie van het bï zijn verschillende commiss t.w. voor ruimtelijke ordt wijs, actieve en passie- volksgezondheid en opent In de loop van dit jaar w werkgroepen woningdiffere dinatie grondbeleid en reg bundeling van hulpverleni Een veelheid van onderlir weven belangen tussen de meenten heeft een same basis van de wet gemee regelingen doen ontstaan aldus het jaarverslag, „gre sef, dat de verdere ontwikk were bestuurlijke samenwt dan door min of meer toeva len contacten mogelijk is. 't menselijke relaties en activ zich niet meer uitsluitend meer overwegend af binne van de plaatselijke gemt zorg voor een aangepaste lijke ontwikkeling vergt rr bestuurlijk optreden, dat wordt door een „grensov karakter. De problematiek, in de agglomeratie liggenc op dezelfde tijdstippen en wijze worden geconfrcnteei in wezen ook het vraagstuk passing van de bestuurlijk aan de grotere schaal, wat maatschappelijk leven than: schaduwzijden van onze we nen zich af te tekenen. D« dechte dringt zich op en f meer in het bestuurlijk der GEBOREN: Miranda, doel van de Klok, wonende te Bakker. Troclstrastraat 48 Magdalena Maria, dochter woerd, en E. M. H. de 1 straat 88. Marjan, doe Burger, en J. Rodenburg, 1 laan 5. André. zoon van R en N. den Houdijker. Weegbi Saskia Johanna Maria, doe M. de Werd, en M. T. A. v Veenbesstraat 186. Gee: garetha Louise, dochter Bosman, en G. W. M. A. dellaan 21. Freddy, zoo Eeverhard, en A. van Ot Stevinlaan 81. Miranda, K Schouten, en N. Verho gen bij Amersfoorstestraat n el is Willem, zoon van W. G. Breedveld. Julianalaan dochter van J- G. van EijL der Boon, Varenstraat 308. ONDERTROUWD: Johann man. Oude Postweg 179 Thcresia Josepha Verhoef, plantsoen 23. Ramiro Bi Koninginnelaan 37 en Wil Goede, Biltseweg 51. Col nes Sernee. Julianalaan 12 Elisabeth Schippers. Julian Jacobus Frederik de Roos laan lid. Wassenaar en M Louise Broekema, Raderna Johan Gerrit Sterkenbi gerweg 170. Amersfoort Sylvia van Kooten, Kerkpai 69. GEHUWD: Gijsbertus van Gounodstraat 20. Amersfoo: tha Zwart. Rademakerstra. terberg. OVERLEDEN: Anna Cornt van Balen, 78 jaar, wedi van Doorn. Inspecteur Sch: Hendrik Timmer, ou Schacpmanstraat 70. Joh kcs. oud 62 jaar. gehuwd Spithoven. Muiderslotplf Utrecht. Gerrit Jan Arn; von, oud 69 jaar. gehuwd Redegcld, Christiaan Huyg Johannes Martinus Valk. gehuwd met M. C. Jaspers, straat 3. Petrus Wilhe van Eiiden. oud 61 jaar. S. C. .T. Driessen. Ereprijss Dir. H. \X. VELLI1 Begrafenis - Crematie - (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Telpfnon 2731 dn bet dolfinarium H In het grootste overdekte! dion ter wereld met 250C ziet u een unieke show van en dolfijnen in één progran 10.00, 11.30, 13.00, IA en 17.30 uur (op zondag uur). SPEELTUIN RONDVAART VEI Tel. 03410 6041 f

Soester Courant | 1970 | | pagina 2