WIJK jkerbroeken 7V jkerbroeken JSOi xtiehnarkt ïty aanbieding isjes lak jassen] 11951 nesslips erdien... Abba Eban boeken u ven k uit! Restanten ten" 11MI Minelia rENOTYP ONCURREREND TELEFOON 2906 »t Weedestraat 33b van Erven Zonen ge nette zelfstandige lenwassers/schoonmakers »e nette zelfstandige oonmakers lette jongens van Erven Zonen Israël's minister van buitenlandse zaken DF. EERSTE 25 JAAR KERNTIJDPF.RK Het nieuwe ADRESBOEK van Soest ƒ4,25 Voorradig bij vandei INKOMSTENBELASTING De gehuwde vrouw en haar draagkracht ZOMERZON IN WINTERTIJD JRUYS&CO WEM Antwoord aan kabouters Beroep aangenomen Het geboortekaartje Drukkerij Smit '-++* De Duinkikkers Wielrennen „Tempo successen" NEDERLANDSE ROEIPRESTATIES VIELEN DIT SEIZOEN TEGEN Voor de balie HET KISSIE I KUNT NIET ALLES WETEN Goede start van Soester tennistoernooi deze week voer normaal 2.95 nu.. deze week voor A95 loofiijk lage pnjs van deze week voor t/m 50 van 98 nu 3 voor nu voor BI B 1 J bedrijf en Glazenwasserij Soest - Amersfoort wegens uitbreiding van onze werk te Amersfoort en Hilversum 15 jaar, die hiervoor opgeleid wil- n (met aantrekkelijke spaarregeling). ?rdt een goed salaris, en opname J pensioenfonds. gaame aan I Aardjesberg O.telefoon 02150-34348; enhoffstraat 60a, telefoon 02155-7168; RT Vinkenbaan 14, tel. 03400-25038. extra door zo nu en dan werken als free lance (steno-)typiste aantrekkelijke antiegeld-regeling voor het gehele Gooi en Amersfoort H' Israëlalaan 24, telefoon 02159- 17011 Minister Abba Eban zou niets liever zien dan dat de bestaande geschillen tussen zijn land en de Arabische wereld, met cle V.A.R. aan de kop, niet met de wa pens maar aan de conferentietafel zou den kunnen worden beslecht. Onder po litiek verstaat Abba Eban niet alleen de strijd om politiek-economische en ol materiële belangen, doch zeer in het bijzonder een strijd voor recht en ge rechtigheid. Een tijdlang was een groot deel van het Israëlische volk het met de zienswijze van Abba Eban wel eens doch dit veranderde onder de druk der omstandigheden met name ten gevolge van het steeds toenemende aantal ge vechtshandelingen, overvallen en moord aanslagen van hun tegenstanders. De invloed en het gezag van Abba Eban is ten gevolge daarvan tanend en de Israëlische regering die uit 22 ministers bestaat, staat in vele gevallen lijn recht tegenover de door Eban gevoerde buitenlandse politiek van goedmoedig .Vlet te ontkennen valt dat Israëls minister van buitenlandse zaken een vrede lievend man en een goedmoedig mens is. H(J ls de man van het overleg, van het voeren van een vredelievende, toegevende politiek ook ten opzichte van Israël's vijanden, zeer in het bijzonder ten opzichte van de Arabieren. overleg en van het altoos maar trachten te interveniëren. Ten gevolge van de harde druk van de realiteit is Abba Eban in feite alleen komen te staan. T m. In Enseland talen gestudeerd Israël s minister van buitenlandse zaken werd op 2 februari 1915 in de republiek Zuid-Afrika, als: Abba Salomon geboren. Na het overlijden van zijn vader trok Abba met zijn moeder naar Engeland het tweetal vestigde zich in Londen waar Abba's moeder voor de tweede maal in het huwelijk trad met de heer Eban, eveneens van Joodse afkomst en ten gevolge waarvan na een korte rechtsprocedure de jonge Abba de naam van zijn pleegvader ontving. Na lager en middelbaar onderwijs ge volgd te hebben, studeerde Abba Eban aan het Pembroke College in Cambridge oosterse talen met name Hebreeuws, Perzisch en Arabisch terwijl hij vloei end de Franse, Engelse en Duitse taal beheerst. Na afloop van z'n studie werd hij do cent in de oosterse talen aan het Pem broke College. In Joodse kringen in en buiten Londen was de begaafde docent Eban al vrij spoedig een wel zeer ge ziene persoonlijkheid. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd Abba Eban naar Caïro gezonden waar hij - in de rang van officier - werd ingedeeld bij een militaire cencuurcommissie van het Engelse leger. Het was in Caïro waar de jonge luite nant Abba Eban zijn toekomstige echt genote Suzanne Ambache leerde kennen, die van Palestijnse herkomst is. Uit het huwelijk werden twee kinderen geboren, te weten een zoon, thans 19 jaar oud en een dochter, die nu 14 jaar is. Het lag in de bedoeling van Abba Eban na afloop van de tweede wereldoorlog naar Engeland terug te keren om in Cambridge zijn oorspronkelijke beroep van docent weer op te vatten. Daar hij echter tijdens z'n verblijf in Caïro als leider van de aldaar aanwezige zionis ten was opgetreden, werd hem de toe gang tot het land door de pascontröle- dienst van Scotland Yard geweigerd en ook Palestijns grondgebied mocht Eban om dezelfde redenen en hier op last van de Engelse Mandaatcommissie evenmin betreden. Noodgedwongen vestigde hij zich toen met z'n echtgenote in Parijs, waar hij tewerk werd gesteld op het internatio nale Joodse bureau (Jewish Agency). Pas in 1959 vestigde het gezin Eban zich in Jeruzalem en het was de toenmalige minister-president David Ben Goerion, die Abba Eban in de politieke arena in troduceerde. De politieke activist Ben Goerion merkte al vrij spoedig, dat Abba Eban niet de juiste was om Israëls militante politiek met voldoende energie en overtuiging internationaal te vertegenwoordigen en door te voeren en hij wees de verzoeken van Eban om tot minister van buiten landse zaken te worden voorgedragen vastberaden van de hand, in plaats daarvan werd hem het ministerie van onderwijs en opvoeding toevertrouwd. Dagdromer Toen in 1965 interne moeilijkheden in de arbeidspartij de eenheid in het land dreigden te verstoren, koos Eban, te- n de ochtend van maandag 6 augustus 1945 viel uit het vliegend fort Enola Gay één enkele bom die eventjes aan ?en parachute zweefde en toen vlak bo zen het centrum van Hirosjima ont- ilofte75.000 mensen verloren hun le zen op dat ogenblik of bezweken in de romende dagen, weken en maanden door Ie eerste kernbom, die de onschuldige jaam Little Boy droeg. Drie dagen la- er viel Fat Boy op Nagasaki ten koste an 35.000 levens het terrein was lier anders, de bom was zij het van mdere constructie plutonium in plaats /an uranium bepaald niet zwakker an de eerste. «e wereld heeft dus 25 jaar geleefd .iet de kernbom en heeft in de tussen- ijd steeds grotere versies ervan zien :omen plus de nog vernietigender wa- ;erstofbom. Daarenboven steeds geraf fineerder methoden om zulke wapens p iedere plek van de wereld te depo- .eren, met als laatste systeem de MIRV, ,e raket met een kernkop die na el- jaar afzonderlijk gerichte kernladingen ip verschillende plaatsen laat belanden .•n eventueel daartussendoor nog enkele oze ladingen afstoot om eventuele ver- .edigingssystemen te verwarren, laast de grote kernmachten, de Ver. Jtaten en de sowjet-unie kwamen al ;poedig ook Engeland, Frankrijk en Chi- a, terwijl een reeks landen van Zwe- „en en Israël tot Zuid-Afrika en India ;echnisch in staat geacht moet worden jok tot de kernclub toegang af te dwin- ;en. Naarmate meer kernreactoren ge- ouwd worden voor energieproduktie zal ,et aantal potentiële kernbommenbou- ers trouwens nog verder toenemen. Nucleaire race in cle kwart eeuw na de knal van Little Boy heeft de wereld geleerd met de ingst te leven. Toen kort na de V.S. de hmiddéls al een tydje vriend-èl gewor- [en sowjet-unie de nucleaire achterstand nliep, ontstond de situatie waarin men 'an een evenwicht van afschrikking krak. Beide partijen konden elkaar zo- lanig toetakelen dat elk wel zo ver- itandig zou zyn er niet mee te beginnen, ie vraag is echter of de term evenwicht zei zo gelukkig is gekozen: beide armen an de balans worden voortdurend ver- er beladen zodat de naald voortdurend an de ene naar de andere kant heen in weer danst. Alleen aan kernwapens is de wereld- oorraad van dit ogenblik naar schat tig voldoende om iedere wereldburger ..et de kracht van 15 ton TNT naar de indere wereld te helpen dat is an- lerhalf keer het vermogen van de :waarste conventionele bom die in de 'weede Wereldoorlog is gebruikt. Het een hoeveelheid die alleen de late (starters in de nucleaire race Frank- ■yk en China er nog toe verleidt |extra kernkoppen te vervaardigen. De hele groten zyn al maar drukker doende verdedigingsmiddelen te beden ken: anti-raket-systemen en dan weer raketten die eerste even rond de aarde draaien als kunstmaan voor ze uit de ruimte naar hun doel koersen en die daardoor makkelijker verdedigingssyste men kunnen passeren. Het is een wed strijd in vernuft die zo langzamerhand zijn eigen onstuitbare leven is gaan lei den. Risico van paniek Biologische en chemische wapens zijn er inmiddels ook in gigantische hoeveelhe den maar de angst wordt toch voorna- meiyk gewekt door de kernwapens. Als het systeem van wederzijdse afschrik king maar in een stevig evenwicht was, dan zou er niet zo heel veel vrees be hoeven te zyn, zoals die er nu is dat de ene of andere van de geleidelijk aan steeds talrijker bezitters de idee krijgt dat hij iets kan doen waartegen de an der geen verweer heeft, ook niet in die vorm dat hij op zijn beurt hetzelfde aanricht bij de aanvaller thuis. Er zijn moeizame „SALT-gesprekken" over de beperking van de strategische wapens. De moeilijkheid hierby is altyd dat hierbij geen land het zich kan per mitteren alleen maar te vertrouwen hij moet wéten dat het zijn veiligheid niet in de waagschaal stelt door van bepaalde soorten bewapening af te zien. Dit tot pessimisme stemmende aspect wordt nog versterkt door het feit dat de twee grote kernmachten niet zozeer door morele overwegingen in gesprek zijn geraakt dan wei doordat beiden gaan vrezen dat de installaties van ver dediging tegen raketaanvallen en het doorbreken van zulke verdedigingen steeds zwaarder en zwaarder lasten legt op de financiën, op de hele economie. Nu mag men nog met enig optimisme vertrouwen dat het gezonde verstand zal voorkomen dat iets gebeurt, maar als bij een der partijen het eind van het economisch vermogen om mee te rennen in de kernwedloop nadert, wie garan deert dan dat er geen paniek ontstaat waarin het gezonde verstand nimmer zegeviert Het zilveren jubileum van het begin van het kerntijdperk geeft voorshands weinig aanleiding tot feestelijkheden. VOOR BOEKHANDEL J G.J. WESSEIS S oester berg iestraa l S3-teL 2419 SOEST leurgesteld als hij was, de zijde van David Ben Goerion's tegenstander: Levi Eschkol. Bij de in dat zelfde jaar gehouden al gemene verkiezingen, leidde Abba Eban met zeer groot succes de verkiezingsac tie ten gunste van Eschkol die daarom minister-president werd. In het thans aan 't bewind zynde kabinet werd Eban eerst vice-minister-president om in fe bruari 1966 door Eschkol, als dank voor al datgene wat hij voor hem had ver richt, tenslotte toch tot minister van buitenlandse zaken te worden benoemd. Zijn successen als zodanig zijn, mede ge let op zijn slinkende invloed en populai- riteit in de regering én onder het Israë lische volk slechts beperkt. De door hem gevoerde buitenlandse politiek is in vele gevallen een misrekening, zijn optreden naar buiten te slap. Het door Eban gevoerde beleid verdeel de het door hem bestuurde ministerie van buitenlandse zaken tenslotte in twee kampen; de eenheid bleek zoek, hetgeen het beleid niet ten goede komt. En in regeringskringen én onder het Israëlische volk ziet men vandaag de dag Abba Eban als een utopist, als een dagdromer. Te goedmoedig Abba Eban was van 1949-1959 Israëls vertegenwoordiger bij de U.N.O. en hij werd toen beschouwd als te zijn een soort „wonderkind der Israëlische diplo matie" en ook als de „briljante advocaat v.an ^e. j°nge Joodse staat Israël". Deze zienswijze veranderde na de zesdaagse oorlog waaruit Israël, mede dankzij het kordate optreden van een Mosje Dajan, als overwinnaar te voorschijn trad. Op het allerlaatste moment kon toen wor den voorkomen, dat Abba Eban als mi nister uit het oorlogskabinet werd ver wijderd. „In het militante Israël dient men niet alleen een goed soldaat te zijn" (Mosje Dajan). De besluiteloosheid, het altijd maar wil len henv'^drlpn en het altijd maar weer goedmoedig zyn vooral ten opzichte van de vijanden van het land, zijn eigen schappen die niet passen in 't raam van het jonge en door de harde omstandig heden gedwongen, militante Israël en hetgeen door Abba Eban niet of niet in voldoende mate wordt ingezien. Nog immer staat de gehuwde vrouw in de politieke belangstelling, althans voor zover zü werkt en voor haar verdienste nog wat meer belastingreductie zou genieten dan zij thans krijgt. Zoals by alle politiek verloopt 't gesprek vaak met te veel lawaai en te weinig kennis van zaken, dus weinig zinvol. Zo min als men er, om de luchtvervuiling door auto's tegen te gaan, mee kan vol staan een propje poetskatoen in de uitlaat te stoppen, omdat dan de hele gang van zaken wordt verstoord, zo min kan men in de belastingheffing een enkel punt wijzigen zonder kennis te hebben van de invloed, die daarvan uitgaat op de ge hele verdeling van de lasten. We kunnen wel de uitlaat dichtstoppen, maar dan moeten we ook de hele motor wy'zigen of vervangen door b.v. een elektromotor. Dat brengt weer mee, dat ook de benzinetank kan vervallen, doch dat er een bergplaats moet komen voor accu's. De eerste overwinteringsprogramma's zyn verschenen U kunt nu reeds reserve ren. Gaarne zenden wy u de folders gratis toe. telefoon 6571-4905 Steenhoffstraat Eerst dus iets over het bestaande systeem. De inkomstenbelasting is een in opzet per persoon geheven belasting, met een naar draagkracht vastgesteld tarief. Dat wii zeggen dat de bedoeling is dat het op een ieder even zwaar drukt en dat houdt dan weer in dat het tarief progressief, dus meer dan even redig, stijgt. Een vrijgezel (één persoon) met 12.000,inkomen betaalt 2176, ofwel 18,1 Heeft hy 24.000 inkomen, dan betaalt hij 6832,ofwel 28,4 °/o. En bij ƒ36.000 is dat ƒ13.118,— ofwel 36,4 °/o. En dit zyn dan de percentages over het gehele inkomen. Nemen we telkens het meerdere, dan betaalt hy over de eer ste, de tweede en d - derde 12.000 res pectievelijk 2176, 4656 en 6286, of wel 18,1 38,8 en 52,4 Zou hy nog ƒ120,meer verdienen dan betaalt hij over dat meerdere in de drie gevallen resp. 38,55,en 68,De tarie ven aan de top, over een byverdienste dus b.v., zyn dan resp. 31,7 45,8 °/o en 56,7%. Om het percentage over het gehele in komen langzaam te laten stijgen moet het percentage aan de top dus wel zeer sterk stygen. Het gezin Het gezin leeft als regel als een soort commune; men voorziet gezamenlyk in de behoeften en de draagkracht per persoon is moeilyk aan te geven. Ener- zyds is duidelyk, dat over dezelfde in komens niet dezelfde bedragen kunnen warden geheven wanneer daarvan twee personen moeten leven in plaats van één. Anderzyds is het ook niet zo dat men het inkomen eenvoudigweg kan verdelen over de beide echtgenoten en voor ieder de belasting over de helft lei behoeften, waarvoor een vrijgezel moet betalen. Men heeft daarom een apart tarief in gevoerd voor het gezin: men belast het inkomen van hen beiden naar een apart tarief, het gehuwdentarief. Zijn er kin deren dan geldt nog een derde tarief. Dat het totale inkomen aan de man wordt toegerekend is maar een wijze van uitvoering en maakt voor het be drag niets uit. Over de bovengenoemde inkomens van ƒ12.000—, ƒ24.000,— en ƒ36.000,— be taalt een gehuwde zonder kinderen al dus resp. 1460,5217,en 10.614, inplaats van de vrijgezel zoals we zagen resp. 2176,—, 6832,— en 13.118,—. Samenvoegen? Onder degenen, die de huidige tege moetkoming voor de gehuwde vrouw te gering vinden horen we nogal eens de wens om, het inkomen van de vrouw niet meer boven op de top van het in komen van de man te belasten, doch apart. Dit nu is zo'n propje poetskatoen als wy boven bedoelden. Want wat zou kunnen gebeuren? Stel mynheer Jansen, gehuwd, geen kinderen, verdient netto 18.000,Hy betaalt over dat gezinsinkomen naar het gehuwdentarief 3115,Mevrouw Jan sen heeft geen volledige dagtaak in het huishouden; zij vindt een bijverdienste die netto 2000 opbrengt. Het inkomen wordt dan 20.000,waarover nu ƒ3539,is verschuldigd, dus ƒ424 meer dan voorheen. Zij houdt dus slechts 1576 over voor de reeds lang gewenste bontmantel. Zouden de inkomens niet worden sa mengeteld, dan is de byverdienste ge heel vrij. Doch en hier komt het poetskatoen waarom zou men gezinstarief blyven verdelen. Wanneer de man het gehele1 toepassen als men de inkomens apart De Soester kabouters kregen als ant woord op het verzoek aan de directeur van gemeentewerken, de heer Van der Dussen, waarin zy vroegen om voorlo pige verwijdering van de harde beton- tegels, het volgende schrijven „In uw boven vermelden „open" brief doet u mij een verzoek dat u in feite beter aan het college van burgemeester en wethouders had kunnen richten om dat dit college de gemeente bestuurt en daarbij de directeur van gemeentewer ken slechts belast met de uitvoering van sommige beleidsbeslissingen. Nu bestaat er over de voorzieningen welke getroffen zijn of nog moeten wor den aan kinderspeelplaatsen duidelijke richtlijnen van het gemeentebestuur, zo dat ik u in ieder geval kan meedelen, dat in Soest onder klimwerktuigen op openbare speelplaatsen geen betonnen tegels meer zullen worden toegepast en dat, voor zover deze hier en daar nog aanwezig zijn, de betontegels zodra de andere bestelde materialen afgeleverd zijn, zullen worden vervangen o.a. door tegels met een oppervlakte van rubber'. Meerdere speelplaatsen (Soesterveen, Soesterberg etc.) zijn hiermee reeds uit gerust, terwijl in het Soesterveen ook veel een zgn. halfverharde toplaag op de speelplaatsen is toegepast. Een en ander geldt niet voor de zgn. buitelrekjes, waarvan door deskundigen, ook uit uw kringen, is verklaard dat deze met betontegels niet meer gevaar voor spelende kinderen opleveren dan wanneer andere zachtere materialen zouden zijn toegepast. Ten aanzien hiervan geldt ook nog dat zowel in de stad als op het platteland zo veel mogelijkheden tot het ontstaan van kleine ongevalletjes bestaan, bij voorbeeld het vallen van een hekje, uit een boom, van een fietsje of een auto ped, dat het niet van werkelijkheidszin zou getuigen kinderen van al dit soort attributen af te houden. Het u ongetwij feld bekende sprookje van „Doornroosje" kan hierbij tot voorbeeld dienen. Tenslotte kan ik u nog mededelen dat bij het ontwerpen van speelplaatsen in nieuwe wijken zeker aandacht geschon ken zal worden aan het gebruik van toestellen welke weinig gevaar zullen opleveren. Ik denk hierbij aan tegen woordig in de handel zijnde speel-pad- destoelen. Deze zijn zo laag dat zelfs kabouters zich hieraan niet zullen kun nen stoten. Ik hoop u hiermede voldoende te heb ben ingelicht. Ds. L. de Ru, predikant voor buiten gewone werkzaamheden in ziekenhuis Zonnegloren heeft het beroep aangeno men dat op hem uitgebracht is door de Ned. Hervormde Kerk in Amsterdam. Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken I verzorgen wij wel, gjed ensnel I Uitgebreide er. moderne coHectu ter Inzage. Van Weedestraat 29s - Soest Telefoon 02155-2566-5154 Z Zwemmen Zaterdag j.1. nam een zwemploeg van 7 personen deel aan Kringzwemwed- strijden in het Bosbad „Dijnselburg" te Zeist. De volgende resultaten werden hierby behaald: Henk Wynmalen, 100 meter vrije slag In 1.04.6 (2e plaats op 0,3 sec) Adrea Koehof, 100 meter vrije slag meisjes onder 12 jaar, in 1,24.7 (2e plaats op 4,3 sec.) Vera van Doorn, 100 meter schoolslag meisjes onder 14 jaar, in 1.43.6. Jolande van Doorn, eveneens 100 meter schoolslag onder 14 jaar, In 1.39.00. Ans Egbers, 100 meter vrije slag meisjes onder 14 jaar, in 1.41.7. Joop Verhoef, 100 meter vrije slag jongens onder 14 jaar, in 1.20.1. Aan de 50 meter schoolslag onder 10 jaar werd deelgenomen door Karin Koehof. Langebaanvvedstryden. Door diverse leden van de vereniging is deelgenomen aan de 2 km-wedstrijd over zee in Harlingen. Waterpolo. Op 11 augustus neemt een adspiran- tenteam (meisjes) deel aan een water- polotoernooi in Barneveld. Aanvang 18.30 uur. inkomen verdient, dan blijft de ar beidskracht van de vrouw over en zy wendt die aan tot het voorzien in aller- De resultaten van de Nederlandse roei- ploegen in internationale wedstryden vallen dit seizoen tegen. Dat is nogal onverwacht, want in de afgelopen zes acht jaren zijn het juist onze roeiers geweest die voor veel grote successen in grote internationale wedstrijden heb ben gezorgd. Het typische daarbij is, dat de enige successen zijn behaald door twee achten, die van Nereus en Aegir, alsmede de gestuurde vier van Proteus- Eretes, twee burger roeiclubs. Ook Jan Wienese doet weinig van zich spreken. In de afgelopen acht jaren zyn de successen van onze roeiers zich gaan ontwikkelen van de kleinere boottypen naar de grotere. Die ontwikkeling heeft zich in de afgelopen twee jaar met kracht voortgezet. De achten van Nereus en Aegir kunnen zich volledig meten met de befaamde Russische, Oost- en Westduitse ploegen. Een paar jaar ge leden bleven zij daar nog enkele boot lengten by achter. Na het behalen van de gouden medaille op de olympische spelen in Mexico heeft skiffeur Jan Wienese weinig meer van zich doen spreken. Het is de vraag of hy nog tot grote successen op het hoogste niveau kan komen. Andere skiffeurs van klasse hebben wy niet. Dat is anders geweest. Daar in Mexico behaalden onze dubbe le (Droog en Van Dis) en de gestuurde twee (Van Nes en Suselbeek met Rijn- ders) zilver, terwijl de ongestuurde twee met Luynenburg en Stokvis in de finale in een zeer kansrijke positie in elkaar klapte door zuurstofgebrek. Ook de vier met stuurman en de acht kwamen toen in de finale, maar reikten niet verder dan een negende en achtste plaats. Oostduitsers De roeiwereld wordt sinds Mexico (1968) beheerst door de Oostduitse ploegen Maar het is opvallend, dat de Nederlan ders er juist in de van vroeger zo glo rieuze nummers niet meer aan te pas komen. Dat is gebleken by internatio nale wedstrijden op de Bosbaan bij Am sterdam, op de Henley-regatta bij Lon den en op het meer van Luzern by de Rotsee-Regatta. Het zyn de Oostduitsers, op enige af stand gevolgd door de Russen en West duitsers, die de eer opeisen. Daarby pikken de Denen, Zwitsers en Roemenen ook nog wat graantjes mee. Maar be halve de acht van Aegir in Henley won nog geen enkele Nederlandse ploeg een belangrijk nummer. Bovendien was de concurrentie in Henley dit jaar niet bijzonder sterk. Een tweede opmerkelijk verschynsel is, dat de studentenroeiverenigingen, die in het verleden behalve in de skif en dubbel twee altyd voor de successen zorgden, meer en meer terrein moeten prijsgeven aan de burgerroeiverenigin gen. Overgestapt Onze bekende roeiers uit de kleinere boottypen, die daarmee de Nederlandse eer hoog hielden, zyn bovendien over gestapt naar vieren of achten. Daarvan vormen zij nu de kern. Dat is een vry gebruikelyke gang van zaken. Vooral in de achten komt het in de resultaten ook tot uitdrukking. Maar het is verontrus tend, dat zij niet voldoende opvolgers hebben, want over enkele jaren wreekt zich dat, als zy met roeien zUn gestopt, ook in de grotere boottypen. By de wereldkampioenschappen begin september in St. Catherines by Montreal in Canada zullen we niet veel klaar spelen. Dat staat vast. Op de W.K. zullen voor Nederland aan de start komen de vier van Laga, de twee zonder stuurman van Willem III, de vier zonder van Aegir en de dubbel Dat geldt voor vrijwel alle nummers. twee van Proteus/Eretes-Trlton. neemt! Het ongehuwdentarief is geen straftarief, al wordt het soms zo ge noemd. Logischerwyze moet men voor ieder het ongehuwdentarief toepassen wanneer men de inkomens apart belast. Me vrouw blyft dan vry, doch mynheer be taalt dan ƒ4284, dus ƒ1169 meer! We zien: het is niet altyd leuk. Splitsing van de inkomens werkt alleen voorde lig wanneer man en vrouw ongeveer evenveel verdienen, wat het meeste voorkomt wanneer er geen of weinig kinderen zyn. Is er een verhoudingsge wijze kleine byverdienste, dan is het huidige stelsel beter. De draagkracht en de politiek Een ander aspect van deze kwestie is, dat de belasting niet wordt geheven omdat dat zo rechtvaardig is, doch om dat er uitgaven moeten worden gedaan. Dat brengt mede, dat als men aan X een reductie geeft, ofwel de uitgaven moeten verminderen, ofwel de anderen meer moeten betalen. Hier raken we de politiek, want een belangrijk argument voor de belasting tegemoetkoming aan de werkende ge huwde vrouw wordt ook geput uit 't feit dat het landelijk uit een oogpunt van nationale welvaart, zo belangrijk zou zijn dat er meer gehuwde vrouwen aan het arbeidsproces (buiten de huis houding dan) gaan deelnemen. Gaan we dit bevorderen door belastingreduc ties dan is er weer een voorbeeld meer dan politiek bedrijven met belasting. Dit gaat ten koste van een billijke ver deling van de belastingdruk wanneer de tegemoetkoming aan de een in feite wordt bijbetaald door de ander. Met de gewenste kinderbewaarplaatsen ligt het net zo. Het eigenlijke probleem is niet dat die er niet zijn, want als we maar bereid zyn te betalen wat het kost, dan komen ze er wel. Het probleem is dat men ze niet zelt wil betalen, maar dat dit door de overheid, dus door een ander, moet gebeuren. Moeders met grote gezinnen hebben als regel weinig gelegenheid zich bijver diensten te verwerven. Het is de vraag of het politiek gezien nu zo wenselijk is, de anderen aan het werk te krijgen door, met doorbreking van een belas tingverdeling naar draagkracht, lasten te verschuiven van degenen, die extra inkomsten hebben naar degenen die daaraan niet toekomen. Politiek is hier één, maar recht wat anders. „U hebt nogal wat bedreigingen geuit, hè?" informeerde de politierechter, toen een lange lummel naar voren, kwam geslenterd. „Ik heb 'm allenig 'n kissie beloofd," herinnerde deze onverschillige ver dachte zich. „Wat voor kistje? Een sinaasappel kistje?" „Nee, so'n confectiekissle. Met ®n ver stelbaar voeteplankie." ,0, met andere woorden: u zou er voor zorgen, dat hij in z'n kist kwam te lig gen." Helemaal niet. Maar ik wist "n adres- sie, hé. Voor mooie kissies. Daar make ze één grote maat en met een verstel baar plankie ken iedereen d'r in." „Maar als u tegen mij zou zeggen, dat ik een doodkist thuisbezorgd kreeg, zou ik me toch wel bedreigd voelen." „Waarom? Als u als automobilist my een portie gifgas bezorgt, voel ik me toch ook niet bedreigd? En een kissie doet niet zoveel kwaad als u dat gifgas uit uw uitlaat!" „Maar u hebt ook gezegd, dat hy in zwammen moest stikken." „Nee, da's verkeerd overgebriefd. Ik zee: je staat zo te zwammen, straks stik je d'r nog in." „En dan die opmerking: je kunt je een buil vallen?" „Da's een waarschouwing. Hy dreigde te vallen over 't drempeltje. Ik zee: kyk uit, anders ken je je een buil vallen. Dat zee ik en da's geen bedreiging, maar 't omgekeerde." Er passeerden nog enkele vriendelijke en vrome wensen de revue, maar voor alle dreigende woorden daaruit had deze slungel een verklaring. Tot de po litierechter stuitte op de kreet: krijg het A.N.P. op zondagavond! „Wat bedoelde u dóér dan mee?" „Nou. astie het A.N.P. krijgt op zondag avond, krijgtie alle uitslage tegelyk". De getuigen wisten er weinig bedreigin gen aan toe te voegen. Zelfs over een geheven vuist waren ze het met elkaar niet eens. De officier moest tot ontslag van rechtsvervolging concluderen, maar dat zei hij niet direct. Hij stond op en vroeg met een begrafennisstem, of ver dachte zyn testament gemaakt had en of de familie gewaarschuwd was. Daar- nu wilde hij nog weten of hij geestelijke bijstand wenste in zijn laatste uren. De knieën van de lange lummel knikten nu. En toen kwam de vraag, of het ge recht voor een kist moest zorgen. Doods bleek zocht de beklaagde steun op de balie. „Kijk", sprak de officier, „zo klinkt het nu, als u iemand zegt hem een kist thuis te laten bezorgen". En daarna volgde dan de verlossende woorden: Ik ontsla u van rechtsvervol ging. Doodsbleek verliet de knaap de rechts zaal. Afgekoelde pudding, die te slap is, kunt u tot vla kloppen met wat extra melk. Het gebruik van een (schone) staalbor- stcl vergemakkelykt het schrapen van de worteltjes. Leer kinderen van jongs af alle ge rechten te eten. die zy voorgezet krij- ken. Geef daarby zelf het goede voor beeld. Ton Lankreyer en Joop Schaafsma, die beiden een uitnodiging ontvingen uit Duitsland om deel te nemen aan een Nieuwelingen-vierdaagse, wisten daar allebei een etappeoverwinning in de wacht te slepen en in het eindklasse ment over de 4 dagen zich als 4e en 6e te rangschikken. Herman van de Hoef won in Genderin- gen met een deelname van 80 renners. In de ronde van Kortenhoef wisten Ad v. d. Ploeg en Jaap v. d. Broek bij de Amateurs, met een deelname van 100 renners, zich als zeer goede 13de en 18de te plaatsen. Er reden slechts 20 renner* de koers uit. Jaap v. d. Broek reed zich in Bunnik in de Midden-Ned-Competitie naar een 4# plaats. Harry de Boer werd hier twee de. Onder grote belangstelling startte d» LTC „Soest" in het afgelopen weekeind# met haar jaarlijkse „open" tennistoer nooi. Hoewel de heer Pluvius aanvankeiyk alle medewerking halsstarrig weigerde, waardoor de zaterdagmorgen compleet wegviel als speelperiode, werden er die dag toch nog omstreeks 20 partyen ge speeld. Het was echter noodzakelyk, zondagochtend reeds om half 8 te be ginnen, daar men die dag de 35 par tijen moest halen om niet achterop te raken op het schema. Dat is gelukt. Tot nu toe waren de verrassingen schaars, al viel het op, dat M. Haal 2 overwinningen op veel jeugdiger tegen standers behaalde, terwijl de thans in Den Haag wonende ex-Soester M. Alblas de laatste 8 bereikte in het he renenkel C. Uitslagen D-tournooi: Heren enkelspel: R. v. Wulften Palthe J. Meesters 6-3, 6-2. P. Kettenis A. Pouw 6-1, 3-6, 6-0. J. Derks F. Gerth 6-1, 6-4. H. de Vos Burchart L. Tjoeng 4-6, 6-3, 6-4, R. Zahn A. Freyzer 6-1, 6-2. H. Kuiphof Sr. G. Remmert Sr. 3-6, 8-P (opgegeven door Remmert). Dames enkelspel; le ronde: mej. M. Holtslag mej. H. Wilten 6-3, 6-0. Mej. J. Dalmeijer mej. B. Wilten 7-5, 6-1. 2e ronde: L. v. Kapelle mevr. G. Geytenbeek 7-5, 7-5. Mej. J. Dalmeyer mej. F. Fels 6-3, 10-8. Mej. Y. Koop manschap mej H. Verberne 6-2, 6-1. Mej. M. Crevels mevr. R. v. d. Weijden 6-3, 6-3. 3e ronde: mej. Y. Koopman mej. M. Crevels 6-1, 6-4. Mej. Koopmanschap heeft hiermede de halve finale bereikt. 6-8, 8-6. Dames dubbelspel: Mevr. v. d. Vlugt en mevr. v. Asperen mevr. Twyssel en mej. v. d. Berg 7-5, Gemengd dubbel: Mej. M. Heuts en Rozendaal mej. M. Geldorp en Exler 7-5, 8-6. Mej. v. Bönninghausen en Taat mevr. Hak en P. Hak 6-3, 6-3. Mevr. Geijtenbeek en Reimerink mevr. Kuperus en Ro zenmond 6-1. 6-2. Mej. W. v. Eijk en J. Derks mej. H. van Dam en W. v. d. Stadt. 6-3, 6-3. 2e ronde: mej. W. v. Eijk en Derks mej. Ebben en H. Ebben 6-1. 6-0. Mej. Heuts en Rozendaal mevr. v. d. Weyden en v. d. Weyden 6-3, 4-6, 6-4. Hcrendubbcl: C. Maas en F. Gerth Henze en Meesters 6-1, 6-2. G. Remmert Sr. en G. Remmert. Jr. G. Giesberger en L. Richel 6-4. 4-6. 6-3. G. Amba en K. v. Rhee A. Bonefaas en Mathot 6-1, 6-3. P. Hak en W. v. d. Stadt H. de Vos Burchart en J. Wysmuller 7-5. 6-2 Teunissen en Bakhuizen R. Zahn r v. Dort 6-4, 6-0. Teunissen en Bakhr zen B. en J. Smit 6-2, •-!.

Soester Courant | 1970 | | pagina 7