Soest toen - Soest nn ERKENNING VAN DE D.D.R. Vrachtwagen reed door gesloten overwegbomen Jongen gewond na val met fiets Tentoonstelling van naieve kunstenaars in Artishockgebouw Straatlantaarns oude stijl in Kerkebuurt V.V.V.-nieuws Vrijdag 14 augustus 1970 49e jaargang uo. 59 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2560 - Postgiro 126156 Het oog gericht op herleefde hoop Nog drie voorstellingen in Openluchttheater Voor f 21.000 verbeteringen aan slechte gemeentevvoningen Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Opdracht voor het maken van ontwerp voor stadscentrum en raadhuis 7 "-T Burgemeester en wethouders van Soest hebben de raad voorgesteld, aan Van der Grinten, Heijdenrijk en Manche environ mental design N.V. te Amers foort opdracht te geven, een „urban de sign" (blijkbaar geen Nederlands woord voor) voor het stadscentrum aan de Parklaan te maken. Het architectenbureau ,,S. van Woerden en H. J. Schneider" te Soest krijgt de opdracht voor het maken van een plan voor een nieuw stadhuis in het toekom stige stadscentrum. Voor de ontwikkeling van een stede lijke kern met een grote bebouwings dichtheid en een diversiteit van belan gen is een traditionele werkwijze niet meer mogelijk, zo stellen B. en W. in hun voorstel aan de raad. „Steeds meer wordt het duidelijk, dat bij het reali seren van een plan als bijvoorbeeld het toekomstig centrum aan de Parklaan en omgeving niet volstaan kan worden met een stedebouwkundig plan en de bouw plannen van de architecten van de uit eindelijke bouwers. Tussen deze plan nen ontstaat namelijk een vacuum, om dat nog geen relaties zijn gelegd tussen de onderdelen. Voor die overgangsfase zal een constructie bedacht moeten wor den, die daarvoor het meest adequaat is. Er zullen aansluitingen moeten bestaan tussen het bestemmingsplan, verkeers plan, saneringsplan e.d., alles binnen het raam van de technische mogelijkheden," aldus burgemeester en wethouders. Vooraf is over deze opzet overleg ge pleegd met de stedebouwkundige, omdat de taak van de stedebouwkundige en de urban designer geïntegreerd is. Ook met de N.V. Maatschappij voor Project ontwikkeling Empeo, die te zijner tijd een deel van het plan zal gaan realise ren, is hieromtrent overeenstemming bereikt. Inmiddels is ook een globaal programma van eisen voor een nieuw raadhuis ge reedkomen. De commissie, die zich hier mede heeft belast, heeft geadviseerd vroegtijdig tot de keuze van een archi tect te komen, opdat hij vanaf het be gin op de hoogte is van de samenhang van het gehele centrum en daarnaast een bepaalde inbreng kan hebben ten aanzien van zijn eigen ontwerp. De commissie heeft een aantal raad huizen bezocht en ze beoordeeld naar hun architectonische en funktionele waarde. Hierbij heeft de commissie veel waardering gekregen voor de scheppin gen van prof. ir. G. J. v. d. Grinten -t Amersfoort en het architectenbureau „S. van van Woerden en H. J. Schnei der" te Soest. Aangezien prof. v. d. Grinten door mid del van het „urban design" al een zeke re inbreng zal hebben, lijkt het college een opdracht voor het ontwerpen van een bouwplan voor het nieuwe raadhuis aan het Soester architectenbureau een goede waarborg voor de bouw van een nieuw raadhuis, dat aan de daaraan te stellen eisen zal voldoen. De verhouding tussen oost- en west- Eui-opa lijkt opeens naar koek en ei te drijven. West-Duitsland en de Sowjet- Unie paraferen een niet-aanvalsverdrag, de D.D.R. vraagt de Westeuropese lan den haar nu als zelfstandige staat te erkennen. Om met dit laatste te beginnen, het is natuurlijk heel realistisch om oost- Duitsland die erkenning te verlenen. Immers, mede door het Duits-Russische niet aanvalsverdrag, is verandering in de bestaande situatie van de D.D.R. nauwelijks meer te verwachten. Rusland zal deze satelliet niet goedschiks prijs geven, het altijd als een veilige buffer en eventuele uitvalspoort bij mogelijke dreigingen willen behouden, hoeveel vriendschappelijke verdragen daar ook tegenover zullen komen te staan. Maar ieder nuchter denkend mens moet toch inzien, dat de verdeling van Duits land een volkomen onnatuurlijke is. Een grens die dwars door en langs ste den en dorpen gaat, waarbinnen nog de enclave van west-Berlijn, omringd door Oostduits gebied. Een willekeurige scheiding van land zowel als volk, welke onnatuurlijkheid een voortdurende bron van ergernis, frustatie en ongemakken betekent. De Oostduitse bevolking was (en is) voor het overgrote deel net zo min commu nistisch ingesteld als de Westduitse, maar de Russische bezetting vereiste een communistische staatsvorm en om de wegloop te verhinderen tenslotte een muur dwars door Berlijn. Deze onnatuurlijke situatie bestaat nu reeds zo'n vijfentwintig jaar. Nog leeft in west-Duitsland altijd de hoop bij de bevolking van oost-Duitsland natuur lijk niet minder dat er nog eens van hereniging sprake zal zijn. De politieke- en machtssituatie kan vreemde wegen gaan en een hereniging is zeker niet voorgoed uitgesloten te achten, al zal daarvoor dan wel heel wat in de wereld moeten veranderen. Langs vreedzame wegen lijkt het nauwelijks mogelijk en een oorlog zal zo lang mogelijk moeten worden voorkomen. Waar een verandering dus niet te ver wachten is, lijkt het reëel en nuchter om de D.D.R. dan maar niet langer als een Russische bezettingszone doch als een zelfstandige staat te erkennen. Ge voelsmatig en eerlijkheidshalve blijft dat natuurlijk fout. Het komt neer op een capitulatie voor Russische dictato riale macht, waartegenover geen enkele concessie zal komen te staan. Maar vechten voor vrijheid aan de Oostduit sers willen en kunnen we niet, zo min als we dat wilden en konden voor Hon garen en Tsjechoslowaken. De democratie is altijd weker dan de dictatuur, moet met verschil van inzich ten rekening houden en is daardoor im mer gemakkelijker geneigd maar een stapje terug te doen. Zo heeft 't democra tische westen al vele stapjes terug ge daan. zowel in Europa als elders, nau welijks beseffend dat zijn positie in de wereld daardoor iedere keer iets wordt verzwakt. Het Duits-Russische niet-aanvalsverdrag geeft Ulbricht nu aanleiding om bij een aantal landen, die dit nog niet deden, waaronder Nederland, weer om erken ning van de D.D.R. te vragen. Er staat, net als ten aanzien van het niet-aan valsverdrag, geen Russische of Oostduit se concessie tegenover. Daarom menen we, dat eer tot erkenning van de D.D.R. zou worden overgegaan, daar zeker te genover zou moeten staan een gegaran deerde vrije route via het Oostduitse ge bied naar west-Berlijn. Die trein- en autoweg is al vaak door Oostduitse chicanes geblokkeerd geweest. Op z'n minst mag het westen als voorwaarde voor erkenning stellen dat via die wegen onder alle omstandigheden vrije doortocht verzekerd is. Bijna onder de ogen van de over de burgers wakende politie reed dinsdag morgen een chauffeur met zijn met stenen beladen vrachtauto op de Van Weedestraat tussen de gesloten halve overwegbomen bij station Soestdijk door. De man kon blijkbaar niet het geduld opbrengen om op de nog voor het sta tion stilstaande trein te wachten en ris keerde daarbij behalve een flinke boete en een ontzegging ook een ongeval. Dat laatste gebeurde weliswaar niet en zelfs heeft de man nog geen proces ver baal gekregen, omdat hij tot op heden onvindbaar is gebleven, ondanks het feit, dat het kenteken grotendeels be kend is. In de omgeving is nog wel naar de vrachtwagen gezocht, maar zonder resultaat. In de Schaepmanstraat is dinsdag de 7-jarige R. van S. uit Soest met zijn fiets door onbekende oorzaak gevallen. Hij liep daarbij een verwonding aan het hoofd op en was even zijn geheugen kwijt. De jongen moest voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren wor den gebracht. Hedenavond om negen uur wordt in de expositiezaal van het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat de tentoonstel ling „Kunst der naïeven" geopend. De opening, die om 9 uur plaats vindt, wordt verricht door de bekende Soester illusionist Ronald de Zeeuw, die dat op een voor hem passende wijze zal doen. Op de tentoonstelling, die tot 13 septem ber zal duren, en die dagelijks geopend zal zijn van 2-5 uur en op vrijdagavond van 8-10, zijn werken te zien van elf Soester, uiteraard naïve kunstenaars, en twee gelijkgestemden uit Spaarndam en Baarn. De Steenhoffstraat ter hoogte van de Molenstraat, vijftig jaar geleden Uit verschillende groeperingen zijn de kunstenaars afkomstig. Onder de ex posanten bevinden zich verschillende huisvrouwen, een huisschilder die het in het kleinere werk zocht, een bamk- employé, een bloemenkweker en een stratenmaker. Op de foto staat de Soes ter naïeve kunstenares mevr. P. van Rouwendaal, voor een van haar werken, die bij nadere beschouwing het leven weergeven „Van de wieg tot het graf". Een bezoek aan deze tentoonstelling is de moeite zeker waard. B. en W. van Soest hebben de ge meenteraad voorgesteld, een kre diet van ƒ25.000,beschikbaar te stellen voor de aankoop en plaatsing van een 21-tal straat lantaarns oude stijl (type Oude water) ten behoeve van de in his torische luister herstelde Kerke buurt (beschermd stads- en dorps gezicht). De lantaarns moeten de moderne verlichting in de Kerkebuurt ver vangen en verder bijdragen tot verfraaiing van de historische aan blik van de oude dorpskern van Soest. Dezelfde plaats nu Vorige week stond de telefoon rood gloeiend in verband met informaties over het Luchtmacht-Museum. Via de T.V. had men een en ander ge hoord over dit museum, zodat men bij ons en ook bij de vliegbasis terecht kwam voor meerdere inlichtingen. Wij willen daarom nog even vertellen, wat er precies gaande is met dit museum. De officiële openingsdag is de zaterdag. De uren zijn: van 10.00 tot 16.00 uur. Wil men met grotere groepen een be zoek organiseren, dan kunt u dit tele fonisch of schriftelijk aanvragen, waar bij u dan nog de keuze heeft tussen an dere weekdagen t.w. de dinsdag, de woensdag, of de donderdag. Wilt u dit telefonisch regelen, belt u dan 03463- 1441, toestel 170. Nu kan het echter zijn, dat door on voorziene omstandigheden het museum plotseling gesloten moet zijn. Helaas was dit juist verleden zaterdag het ge val. Wel heel sneu, net nadat we steeds hadden doorgegeven, dat men er zater dag terecht kon. Velen moesten terug keren, maar dat was dus niet onze schuld. Een order tot sluiting kan ineens af komen, daarvoor heeft u dan ook te doen met een vliegbasis. Hopelijk doen zich dergelijke ondervindingen niet al te vaak voor. We zullen maar denken: de echte vlieg-enthousiast komt wel terug! De mooie folder van de stad Utrecht biedt u, behalve informatie over be zienswaardigheden, een interessante wandeling door de binnenstad. De tocht duurt ongeveer anderhalf uur. waarbij u tal van bijzondere punten, gebouwen, musea op uw weg treft. Een duidelijk kaartje helpt u bij het volgen van de beschrijving. De moeite waard dit eens te onder nemen, nu de nazomerdagen in aantocht zijn en we dus niet meer lopen te puf fen. De dagtochten van de firma Tensen gaan nog door tot en met 29 augustus. U kunt er deze komende dagen van profiteren. Doenl iua j.v«w -iü soesterITourant Abonnement per kwartaal ƒ4,Bulten Soest per kwartaal ƒ7,Versci Verschijnt Iedere dinsdag en vrtfdag Het „staakt het vuren" aan het Suez- kanaal is een onverwachte keer ten goe de in een situatie die zich haast niet anders dan van kwaad tot erger scheen te kunnen ontwikkelen. Met als dreigend slot voortdurend een strijd waarin huns ondanks ook de grote mogendheden ver wikkeld konden raken. Maar de tijde lijke wapenstilstand kan alleen maar een begin zijn. Het is verheugend dat de al verkeken gewaande mogelijkheid tot onderhandelen toch blijkt te bestaan, maar V.N.-onderhandelaar Gunnar Jar- ring zal het nog zeer moeilijk krijgen. Dat het in ieder geval al zover kwam dat onderhandeld kan worden is een succes van het aan presidentieel ad viseur Kissinger toegeschreven Ame rikaanse vredesplan, waartoe aanzien lijk heeft bijgedragen dat Moskou tot dusver met Washington één lijn heeft getrokken. De een heeft Israël, de ander Egypte zodanig onder druk gezet dat deze lan den tegen heug en meug hebben toege stemd in onderhandelingen. De vraag is slechts of men de naar de bron ge voerde paarden ook tot drinken kan dwingen. Israël kan zich niet permitteren genoe gen te nemen met minder dan „veilige, erkende en gegarandeerde grenzen," waar bij het uiterst voorzichtig zal zijn. Eerder al immers verklaarde Egypte afspraken voor vervallen, waarna de V.N.-vredesmacht zich weg liet sturen: de zesdaagse juni-oorlog was het resul taat. Die keer met een klinkende Israëlische overwinning, maar inmiddels is Egypte door Russische hulp aanzienlijk sterker geworden. Het is niet onmogelijk dat Amerika en Rusland, als ze ook verder één lijn trekken, door te dreigen met inhouding van voor Israël en Egypte onontbeerlijke hulp die twee landen nog verder kunnen dwingen tot een ak koord. Maar een dergelijk diktaat wettigt aan zienlijk minder vertrouwen dat het niet gebroken zal worden dan een akkoord dat helemaal vrijwillig wordt bereikt. En dan zijn er nog de Palestijnse ge vechtsgroepen, zeker in 1970 geen factor meer die men kan verwaarlozen. Het zal een knap stuk diplomatiek werk van Jarring zijn als hij de gedwongen par tijen tot een akkoord brengt waarin de vele ingebouwde tijdbommen onschade lijk zijn gemaakt. Maar toch: het begin is gemaakt en dat is al veel hoopgevender dan iemand had durven verwachten. KAN TM." \T Deze maand zal Artishock's poppenkast- man Otto van der Mieden nog drie zon dagmiddagen optreden in het Soester Openluchttheater aan de Soesterbergse- straat (bij Zonnegloren). Eén van de meest spectaculaire daden deze zomer van de Kunstenaarsvereniging is toch wel haar geslaagde poging om met medewerking van de overheidsinstanties dit uniek gelegen Openluchttheater te „kraken" voor een aantal briljante op voeringen van „DE RINKELKWAST". Het bijzondere van deze kindervoorstel lingen is dat de kijkertjes na afloop zelf de poppen mogen hanteren achter de kast en in de geheimzinnige, zwarte echoput. Naast het drukke zwembad doet de rust in de kuip van dit fraaie natuurtheater weldadig aan. Het is daarom jammer dat nog niet iedereen in Soest afgelopen maanden is komen kijken. Maar het kan nog op 16. 23 en 30 augustus. Elke zondagmiddag, om 3 uur, als het weer het toelaat. Burgemeester en wethouders hebben de raad om een krediet van ƒ21.200,ge vraagd voor de verbetering van een aantal gemeentelijke flatwoningen aan de Ruysdaellaan, Hobbemalaan, Ver meerlaan en Dalweg. Het zijn met name de hoofdtoegangspuien, die ingrijpend moeten worden veranderd. Deze puien, die bestaan uit een brede toegangsduur met aan beide zijden een vleugelkozijn met glaswerk, zijn volgens B. en W. dermate slecht geconstrueerd, dat het intensieve gebruik door de be woners het noodzakelijk maakt, dat tot wijziging wordt overgegaan. Een totale vernieuwing en een gewijzigde indeling van de puien met het toepassen van onder meer een massieve houten deur, het aanbrengen van gehard glas en het inbouwen van stalen postboxenkasten zullen naar de mening van B. en W. een voldoende verbetering garanderen. Door deze voorzieningen zal voorkomen kunnen worden, dat opnieuw binnen af zienbare tijd herstelwerkzaamheden zul len moeten worden uitgevoerd. Met deze voorzieningen is een bedrag gemoeid van 18.000,Daarnaast moeten enkele woningen aan de Nieuwstraat. die regel matig wateroverlast ondervonden omdat zich onder de woningen een leembank bevindt, waardoor het oppervlaktewater onvoldoende kan worden afgevoerd, worden verbeterd. Per woning zullen voor 400.voorzieningen moeten wor den getroffen.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1