klein ku i SIMCA... ALEX van KEULEN n.v. boeken oen zingende dolfijnen... vandei £a?é-Res!aisrant „Soestdijk" Weer ongeluk op overweg bij Soestduinen Bestelauto met drie inzittenden vlak voor sneltrein overweg over :38fi2l[" DOLFINARIUM VTBN.V. Inbraak in Mariasehool Spelen met lucifers oorzaak van fikse brand „Kunst der naieven" in Artishockgebouw Uitbreiding S.E.C. sportaccommodatie gaat ruim twee ton kosten Wim Wynman exposeert in Naarden Voor ontsluitingswegen in Eemgebied grond van 50 eigenaren nodig Vervanging en uitbreiding centrale antenne installaties kost f 80.000 E. G. KERKHOF U Het nieuwe ADRESBOEK van Soest ƒ4,25 Voorradig bij Krabbels van Knelis Zeepost Kabouters haalden betontegels onder klimtoestellen weg Regionale Muziekschool Amersfoort IEDERE ZATERDAG SHOW Groot alarm na brand in auto Ton Beuken VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970 Opnieuw is dinsdagmorgen een ongeluk gebeurd op de spoorwegovergang bij Soestduinen. Drie personen zijn daarbij aan de dood ontsnapt. Het ongeval ge beurde op bijna dezelfde wijze als twee weken geleden, toen hier op hetzelfde tijdstip een voor de overweg wachtende auto door een andere wagen de spoor lijn werd opgeduwd en door twee trei nen werd aangereden. Evenals toen de den zich ook nu echter geen persoonlijke ongelukken voor. Dinsdagmorgen om even over half ne gen reed de 33-jarige marketing mana ger over de Van Weerden Poelmanweg in de richting Soest. Bij de overweg bracht hij zijn wagen voor de gesloten ahobs tot stilstand. Een uit dezelfde richting komende bestelwagen, bestuurd door de 34-jarige chauffeur H. E. uit Utrecht, kon echter niet tijdig meer stoppen. De bestuurder week nog wel naar links uit, maar raakt toch de per sonenwagen, die daardoor de overweg werd opgeduwd. De bestuurder kon evenwel weer tijdig achteruit rijden. De bestelwagen reed langs de gesloten halve overwegbomen de spoorlijn op en kwam aan de andere kant van de over weg pas tot stilstand. Weinige seconden later passeerde een sneltrein uit de rich ting Utrecht. Alle betrokkenen zijn met de schrik, die niettemin hevig is ge „in het dolfinarium Harderwijk JT** int# 1>"' In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. weest, vrijgekomen. Zelfs de materiële schade viel nogal mee. De Marokkaan, die op 29 juli op dezelf de plaats een ongeval veroorzaakte, en daarna onmiddellijk de bossen in vluchtte, is nog altijd niet gevonden. Klokken - Priirae horloge Gouden- en zilveren sieraden Verlovingsringen Uurwerkreparalies HORLOGERIE „(2olitico dinsdag l/m zaterdag van 9-18 uur KONINGINNELAAN 21 - SOEST- TELEF. 02155-8319 Soest wordt de laatste weken geteisterd door een reeks van inbraken, die af en toe rijke buit opleveren. Van een van deze inbraken (bij Van Hengstum op het Industrieterrein) is de dader gegre pen: alle andere zaken wachten nog op een opheldering. Maandagnacht beproefde de inbreker zijn geluk bij de Mariasehool, al eerder het doelwit van inbraken. Het hele schoolgebouw werd grondig overhoop gehaald, maar vermoedelijk is alleen een klein bedrag aan wisselgeld ver dwenen. Wel werd in de school een grote rommel achtergelaten. Door het spelen met lucifers is maan dagmiddag op Colenso in Soestdijk een eengezinswoning van de familie Seyffers voor een groot deel uitgebrand. De schade bedraagt ongeveer 25.000,De zeven-jarige Basje was met zijn vriend je naar zolder gegaan, toen zijn ouders niet thuis waren. Daar heeft hij de brand gestoken in een hoeveelheid pa pier. Toen hij zag, dat het vuur een grotere omvang aannam, dan hij ver wachtte, rende hij naar beneden om een glaasje water te halen, maar dat bleek weinig te helpen. Samen met zijn vriendje vluchtte hij naar buiten. Buren zagen nog juist kans om van de be nedenverdieping wat meubilair naar buiten te slepen. Op de eerste verdie ping en de zolder ging echter alles ver loren, waaronder de niet verzekerde in boedel ter waarde van 5000, De brandweer, die 't vuur bestreed met drie middellage druk spuiten en één lage druk, kon niet voorkomen, dat de eerste verdieping en de zolder geheel uitbrandden. Uitbreiding van de brand kon echter worden voorkomen. Op de nieuwe kunstnijverheidafdeling van Ton Beuken, vindt u duizend en een kleine kunststukjes. Fraai van vorm, echt eigentijds én vaak verrassend goedkoopZo rond de riks kurit u al kiezen'n Inspirerende ideeënbron Voor mensen met kadoproblemen, die kunstnijverheidafdeling van Ton Beuken. Gal/enkampelsweg-2; of Soesterbergsestraat 51Soest-Zuid (bij het busstation) Twaalf Soester kunstenaars exposeren momenteel in het Arti Shockgebouw aan de Steenhoffstraat zeer uiteenlopen de uitingen en vormen van kunst onder de titel „Kunst der naïeven". De expo sitie zal vanavond door de Soester illu sionist Ronald de Zeeuw worden ge opend. Tot en met 13 september blijft de tentoonstelling geopend. Men kan er schilderijen, tekeningen, houtsnijwerk en wandkleden van een aantal wat minder bekende plaatselijke kunstenaars zien. Zij bewijzen hun ar tistieke gaven hoofdzakelijk in hun vrije tijd en waren voor het merendeel ver leden jaar dan ook aanwezig op de ex positie van Soester zondagsschilders. Het werk, dat zij nu laten zien, is ech ter volledig nieuw. Dieneke Smink (34) laat zien, tot welke prestaties zij kan komen bij de ver vaardiging van wandkleden, huisschil der Joop Camper (59) toont zijn vaar digheid op het gebied van houtsnijwerk en de zondagsschilder Neeltje Prins-van de Broek getuigt er ondanks haar 83- jarige leeftijd van een grote productivi teit op het gebied van de schilderkunst. Op eerdere exposities wist zij al ver scheidene malen prijzen te winnen. Ook Paula van Rouwendaal (54) exposeert schilderijen. Op de onlangs gehouden tentoonstelling Gouden Handen (voor doe-het-zelvers, modelbouwers, hobby isten e.d.) kreeg zij een eervolle vermel ding. Haar artistieke gaven toont zij ook buitenshuis. De tegels voor haar huis aan de Birkstraat heeft zij eveneens kleurrijk beschilderd. Anna Rommers- de Bree neemt ditmaal met wandkleden aan de expositie deel. Verleden jaar bleek zij zich voornamelijk toegelegd te hebben op de vervaardiging van pop pen. Verschillende Soestei dorpstafere len zijn te herkennen in de schilderijen van mej. M. E. Smit, in het dagelijks leven huisvrouw. Schilderijen met an dere intenties zijn te zien van bloemen- kweker Eli van Oest (68). Kleiplastiekjes van dieren exposeert mevr. Van der Stel en andere plastiekjes en kralen toont Ria Naber. Houtsnijwerk met een wat uitheems accent behoort tot de in zending van de heer Hilhorst van de Plasweg. En tenslotte completeren mevr. Jaarsveld met wandkleden en A. Hen- drikse (77) met schilderijen, deze ten toonstelling van „Kunst der naïeven". Tenslotte zijn op de expositie ook nog schilderijen te zien van Cor Kaay uit Spaarndam en Emmey Vermeulen uit Baarn. De accommodatie van de sportvereni ging SEC aan de Bosstraat zal binnen kort worden uitgebreid, wanneer de raad er althans een krediet van 220.000,— voor beschikbaar wil stellen. SEC heeft al enige tijd geleden de sport stichting om medewerking verzocht voor een uitbreiding van sportveldencomplex met een vierde speelveld, een oefenhoek en een pupillenveld. Daarnaast is gedacht aan een uitbrei ding van de onvoldoende geachte kleed accommodatie. De gewenste uitbreidin gen houden verband met de toenemende behoefte aan accommodatie als gevolg van het sterk groeiende ledental van de vereniging. De geplande uitbreiding zal er tevens toe bijdragen, dat wordt voldaan aan de door de KNVB terzake gehanteerde nor men. De oefenhoek krijgt een halfverhard op pervlak, dit in verband met het inten sieve gebruik. Voor de aanleg van een vierde veld, i een pupillenterrein en een oefenhoek, compleet met ballenvangers, terreinaf zetting en verplaatsbare lichtmasten, is een bedrag van ƒ150.000,— nodig. Het aantal van vier kleedruimtes in het clubgebouw zal moeten worden verdub beld. Daardoor is het tevens noodzake lijk, dat de bestuurskamer wordt ver plaatst. De kosten, die hiermee gemoeid zijn, be dragen rond ƒ70.000,—. Hierin is een bedrag van 17.500,— begrepen, dat be trekking heeft op de uitbreiding van de kantine-accommodatie. De vereniging zal als gebruikelijk van dit bedrag de helft voor haar rekening nemen. De Soester kunstschilder Wim Wynman gaat van 15 tot 30 augustus exposeren in de Raadhuis-zolder te Naarden, met schilderijen, gouaches en pentekeningen, onder de naam „Lente in de Vogezen". Bij de opening op 15 augustus, te 3 uur, zal een inleidend woord gesproken wor den door de heer P. Visser, architect kunstschilder te Heeze (N.B.). De expositie is dagelijks geopend van 10-13 en 14-17 uur. Zondags van 14-17 uur. Voor de aanleg van ontsluitingswegen in het Eemgebied heeft de gemeente van meer dan vijftig eigenaren stukken en stukjes grond nodig. Inmiddels is met alle eigenaren al overeenstemming bereikt en een voorlopig koopcontract getekend. Gezien de veelheid van aan kopen van meest kleine stukjes grond achten B. en W. het ondoenlijk, om in ieder geval afzonderlijk de raad een be slissing te laten nemen. Gevraagd wordt, het college te machti gen om de nodige besluiten te nemen. Daarmee wordt volgens het college be reikt, dat de administratieve afhande ling van deze zaken eenvoudiger en sneller kan geschieden. Uiteraard moe ten gedeputeerde staten de aankoop- besluiten goedkeuren. Burgemeester en wethouders van Soest hebben de raad om een krediet van bij na ƒ80.000,gevraagd voor de vervan ging en uitbreiding van diverse centrale antenne-installaties ten behoeve van in totaal 454 gemeentewoningen. Verschillende bewoners hebben de ge meente gevraagd, de ontvangstmogelijk- heden met Duitsland 1 en 2 uit te brei den. Bij sommige complexen blijken de centrale antennesystemen dermate ver ouderd te zijn, dat zij voor vervanging in aanmerking komen. Andere antennes blijk echter van mindere kwaliteit. Een Soester firma zag geen kans om de in stallaties te vervangen en uit te breiden, zodat men een installateur van elders in de arm heeft moeten nemen om dit werk uit te voeren. Het gaat hier om de gemeentewoningen aan de Ruysdaellaan, Hobbemalaan, Vermeerlaan, Dalweg, Rubenslaan, Al- bert Cuyplaan, Van de Veldeplantsoen en Saenredamplantsoen. De totale kosten bedragen bijna ƒ80.000,Aangezien het hier woning wetwoningen betreft, zal de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening om toestemming voor de te tref fen voorzieningen moeten worden ge vraagd. EYERSE BILLEN. In een oud testa ment kwam ik de term „Eyerse billen" tegen. Wat betekent dat? Antwoord: Aangezien thans de juiste samenstelling van de inventaris uit de 18e eeuw niet meer te achterhalen is, zullen wij een keus moeten maken uit enige ijzeren voorwerpen, die toen met de naam van „billen" werden aangeduid. De betekenis van ballen voor billen zal hier wel niet opgaan daar dit niet zulke bijzondere voorwerpen zijn, dat ze ge heel afzonderlijk genoemd worden als voorwerpen, waarover de erfgenamen ook de beschikking kregen. Meer voor de hand liggend komt ons voor de be tekenis van ronde dwarsliggers, meestal van hout, maar ook wel van ijzer ver vaardigd en in later tijd de naam van biels als dwartliggers voor spoorrails gebruikt werden. Tenslotte kwam bil ook nog voor als een verkorte benaming van bilhamer of bilijzer, uitlopend in twee lange mesvormige pennen of bei tels, waarvan de molenaar zich bediende bij het billen van de molen stenen, waaronder verstaan moet worden het scherpen van de groeven op de maal- vlakte ervan. HUWELIJK. Mijn neef waarover ik toeziend voogd ben gaat binnenkort trouwen. Hij is 20 jaar. Hij stuurde mij een formulier voor het opmaken van acte van huwelijkstoestemming waarmee ik naar het gemeentehuis moet gaan. Moet ik daar niet mee naar het kanton gerecht? Antwoord: En akte van huwelijkstoe stemming is alleen maar nodig als u als toeziend voogd niet bij de huwelijksvol trekking aanwezig bent. Deze akte kan worden opgemaakt op de afd. burgelijke stand op het gemeentehuis. Het kan ook bij een notaris. Alleen als u toestem ming weigert wordt dit behandeld door het kantongerecht, waaronder de woon plaats van de bruid ressorteert. Dat het bewijs van uw toeziend voogdschap niet (meer) in uw bezit is, is geen bezwaar, omdat de gemeente waarin uw familie lid woont, al naar uw kwaliteit heeft geïnformeerd, getuige de toezending van het formulier. LUISTER- EN KIJKGELD. Komen alle bejaarden, (a.o.w.-ers) voor vrijstel ling van luister- en kijkgeld in aanmer king, of zijn hieraan nog bepaalde in komens grenzen verbonden? Ik meende, dat minister Mr. Klompé hierin voor enige tijd verandering had gebracht. Antwoord: Voor vrijstelling van om roepbijdragen komen in aanmerking al len wier maandinkomen beneden de hier hieronder staande normen ligt, waarbij de leeftijd niet in aanmerking wordt gebracht. Wel echter zijn de be dragen afgestemd op de lagere inko mens van vele bejaarden. Voor alleen staande is de norm sinds februari 1970: 344,50 en voor een gezin van 2 perso nen ƒ491,83. Vanaf het le t.m. het 3e kind wordt hierbij per kind ƒ43,34 op geteld, en voor eventueel meer gezins leden 62,83 per gezinslid. Aanvraag formulieren zijn aan alle postkantoren verkrijgbaar. ERFENIS. Wat kan ik doen ter be scherming van mijn tweede vrouw, dat de kinderen na mijn overlijden haar niet in financiële moeilijkheden bren gen? Antwoord: Wij nemen aan dat u bij het aangaan van uw tweede huwelijk geen huwelijksvoorwaarde^ heeft gemaakt. De kinderen uit uw eerste huwelijk heb ben recht op een wettelijk erfdeel van uw nalatenschap. Dit wettelijk erfdeel is, als er drie of meer kinderen zijn 3/« deel van wat zij zouden krijgen zonder testament. Bijvoorbeeld: er zijn 4 kinderen en u laat ƒ40.000 na, dan zou (zonder testa ment) ieder kind 10.000 krijgen. Nu kunt u bij testament bepalen dat ieder slechts 7500 krijgt. U kunt dus uw vrouw bevoordelen doordat u haar be noemt tot mede-erfgename en bepaalt LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF Gas-installaties, waterleiding sanitair, lood- en zinkwerken Hartweg 58 Soest Telef. 02155-4332 VOOR BOEKHANDEL J G. J. WESSEIS W-tel 2419 SOEST dat ieder van uw kinderen slechts zijn wettelijk part krijgt. Als u geen huwelijkse voorwaarden heeft gemaakt dan is dus uw beider bezit het gemeenschappelijk vermogen. Als een uwer sterft, dan bevat de na latenschap van de overledene dus de helft van het gemeenschappelijk vermo gen. Indien uw vrouw u zou overleven en het gemeenschappelijke bezit zou dan b.v. 60.000 zijn, dan bedraagt de er fenis ƒ30.000 of de helft. Van die helft kunt u uw vrouw dan een vierde extra geven. De andere helft behoudt zij zelf als eigenaresse. Van haar kant kan uw vrouw u alles vermaken. Wendt u zich spoedig tot een notaris en laat een testa ment maken. KERSTSTER. Mijn Kerstster had prachtig rode bladeren. Eind maart heb ik hem afgesneden en op het zuiden ge zet voor het raam, waar hij weer be gint uit te lopen. Het blad is echter groen en niet rood. Nu heb ik hem met pot en al in de tuin ingegraven en sproei hem geregeld. Wat kan ik nog doen om de bladeren weer rood te krijgen? Antwoord: Na het afsnijden had u de plant uit de pot moeten halen, alle grond er uitschudden en opnieuw moe ten oppotten in verse bloemistengrond. De plant in de warme kamer zetten en zomer en winter in de volle zon. Van de dan te voorschijn komende scheuten er 2, hoogstens 3 houden. Na half mei op een beschut en zonnig plekje in de tuin ingraven. Regelmatig gieten en mesten. De pot elke week even draaien en oplichten om doorworteling te voor komen. Eind september, begin oktober binnenhalen, voorlopig in een onver warmde kamer, later warmer (over gang). Dan zullen vanzelf wel de rode schutbladeren komen. Het was nu nog te vroeg voor deze rode schutbladeren, want de plant moet nog groeien en de rode schutbladeren betekenen het einde van de groei. VORDERING. Bij een kosteloze pro cedure over een vordering zijn onjuiste gegevens verstrekt. Hoe gaat het nu als op de volgende dagvaardiging gedaagde met degelijke bewijzen komt en de on juiste gegevens komen aan het licht? Wordt er dan een vervolging ingesteld? Wat kan in dit stadium het beste ge daan worden? Antwoord: Erg fraai ls het niet. Men gaat recht zoeken en meent dat men dat het beste kan doen door onrecht te plegen en de rechter vals voor te lich ten. Het is geen valsheid in geschrifte, hoewel hoogst onbehoorlijk, en het feit is niet strafbaar. Indien tengevolge van de onjuist verstrekte gegevens de rech ter de tegenpartij tot een hoger bedrag heeft veroordeeld, dan de eiser toe kwam, dan is de eiser in geweten ver plicht dat teveel niet te vorderen, of, als er betaald is, dit teveel terug te ge ven. Ajje ut ming vraog dan mok zeige daat wullie ongs eige nog wellis bar druk mao- ke omdatter arru- guns op de weruld iemaand zun eige zo bar meuijeluk ge- draog, daat de mir.se wacr hie ut bie voort zeige hep, niks in te brenge hebbe, daat noeme wullie daan. of wullie der bar veul vurstaand vaan hebbe, diktaotuur, zeliufs ok nog wel pelissiestaot. Maor wullie magge waat daat angaot bes ongze haand wellis in eige boezem gaon steke, waant ajje effe om je heen kiekt, daan klopter in ongs laand ok nie zo bar veul vaan die vriehiedsgedaachte. Neem noeng allenug is daat gevaal mit de voetbaalbondbaoze, en die vaan de tillevisie. Kiek, ik hepter netuurluk nie zo bar veul verstaand vaan, maor waat die baosjes zaote te zwamme konk nie bie- houwe. Der zaat zoon vriejer bar ge- wichtug te doen, en te praote ovur de kospries vaan un uur voetbaale. zuk laache. Ik hep al un keer vaoker ge- zeit, daat voetbaalle, daat voor cente beurt, voor ming niks meer mit sport te maoke hep, en das nie allenug mit voet- balie zo. maor zo denk ik der ovur bie aalle taakke vaan sport ast om knaoke gaot. Eigeluk mojje daat voetballe gewoon vergelieke mit alle aore vakke. As ik arruguns un timmermaan teuge kom, die der waat vaan ken, daan kenk daor heul gerus wel effe naor staon kieke, maor daat ister maor een op de duuzend messchien. En zo ist ok mit voetballe en alle be- taolde sporte int alegemeen. Der binne der maor un paor diet ankieke waord binne. En daan maok ut nie uut hoe hoog of hoe laog de kospries is. Maor as de zaok geen aore kaant op- gaot, daan kompter de komende tied geen voetballe op de tillevisie. De voetbaaldiktaotors vingde ut allenug maor goed aster meer knaoke voor op taoful komme. Noeng motte zullie daat netuurluk zel- luf we te, maor zullie motte nie vergete dajje ut ok wel un bietje ken ovurdrie- ve. Die voetbaalbaoze gaon der nog steeds maor vaanuut daat voetballe ut allenug zaolugmaokende op aorde is. Messchien leve zullie daor ok wel helegaor naor maor der binne nog zaat minse diet ge- nog vingde om op zaoturdaagmiddaag hullie kluppie uut de buurt te gaon steune. Die minse die allenug gaon kieke voor de sport. Die minse zien vaok ut voetbaalle op de tillevissie as nieuws. Nie eens niews uit de eerste haand, waant de uutslaoge kenne zullie al laang vaan de raodiejo, maor zullie wille ok nog wel graog we- te hoe oft allegaor tot staand gekomme is, de overwinninge de geliekespeule of de nederlaoge. De voetbaal-diktators zeige: das heule- gaor nie nodug, ajje de uitslag hep hije genog. Maor die minse hebbe, schaat ik zo, geld nodug, waant aors zouwe der eige daor nie zo bar druk over maoke. Ik weet nie hoeveul minse der meejdoen an de toto, je weet wel daat spul mit die kruusies waor je, ajje ut goed ge- daon hep, zo bar veul geld mee ken ver- diene. Die minse wille juust daorom allus vaant voetballe ofwete, om die kruusies zo goed mogeluk neer te zet te. Mit die kruussieszetterie brenge zul lie un heule kwaak geld int laotje vaan de voetbaalbond, maor ut begint derop te lieke daat ut daor un fajiete boel ant worde ls, waant aors kenk daat ge- zwaam nie vurklaore. Maor deris nog un groep minse die vaan daat gezwaam en die kingderaach- tughied de dupe wordt, en daat binne de ouwere minse die nie meer naort voetbaalveld kenne gaon, en dus anne- weze binne op de tilleviesle, ast om voetballe gaot. Ut gaot netuurluk nie, maor eigeluk zouwe wullie mit zun alle nie naort voetbalveld motte gaon en zeliufs geen kruussies zette, daan gaon die voetbaal baoze wel un aor deuntje blaoze. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach- *er d.e,..naam van het schip vermeld. Brazilië: ms „Parkhaven" (17/8). Canada: ms „Beavermondo" (21/8). Chili: ms „Media" (18/8). Suriname: ms „Ceres" (17/8). Verenigde Staten van Amerika: ms „Atlantic Crown" (17/8) en ms „Mormac Star" (20/8). Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms ..Randfontein" (18/8). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Verloven Trouwen Vergadering Receptie Repetitie enz. enz. GA NIET TOBBEN MET RUIMTEGEBREK EN TEKORT AAN HULP, KOM EENS MET ONS PRATEN Vredehofstraat 6 - Telefoon 02155-2525 Tot in depuntjes verzorgd, tegen uiterst scherpe prjjzenIn de grote, geheel air-conditlonned zaal, is een complete stereo-geluidsinstal latie aanwezig, terwijl ook een piano beschikbaar ls. Geen zaalhuui;, menukaarten en tafelversiering worden gratis door ons verzorgd. Zeven Soester kabouters zijn dinsdag avond alvast maar begonnen met het verwijderen van de betonnen tegels onder de klimrekken van een speelter rein op de hoek van de Rubenslaan en de Albert Cuyplaan. Zij hebben niet wil len wachten op het moment, dat van gemeentewege de betonnen tegels door veiliger materiaal worden vervangen. Bovendien hebben de kabouters naar hun mening geen antwoord van de heer H. J. van der Dussen gekregen op de vraag, of de gemeente bereid was om in afwachting van de rubbertegels de betonnen alvast te verwijderen. Daarom hebben zij dit karwei zelf ter hand genomen. Onder een klimrek werden onder het oog van de uitsluitend toekijkende om wonenden in totaal 157 tegels wegge haald en netjes naast het klimrek opge stapeld. Dat was in totaal rond negen vierkante meter. Voor de kabouters tot daden overgingen, waren zij de flats in de omgeving afge gaan om te horen, of hun actie de sym pathie van de buurtbewoners had. Vol gens hun eigen zeggen was dat het ge val, ofschoon de politie later tot een andere conclusie kwam. De politie kwam trouwens ook met een volkswa genbusje om de kabouters mee naar het bureau te nemen. Men heeft hen er daar van trachten te overtuigen, dat zij wat meer geduld moesten betrachten, zeker nu zij antwoord van de directeur van gemeentewerken op hun brief hebben gehad. Sommigen hadden daar volgens de poli tie begrip voor, anderen niet. De min derjarige kabouters zijn door de politie thuis afgeleverd. Een aantal borden, waarop de actie nader werd verklaard en toegelicht, werd in beslag genomen. Gedurende de laatste twee jaar heeft de Regionale Muziekschool Amersfoort met goede resultaten geëxperimenteerd met een aantal (voor de school) nieuwe instrumenten. De „eenvoudige" instru menten zijn uitgebreid met de meelodica en de schoolklarinet. De melodica (een z.g. tongeninstrument zoals accordeon en harmonium) verenigt in zich de karak teristieken van eenvoudig blaasinstru ment en toetseninstrument en kan die nen als voorbereidend instrument voor accordeon of een ander toetseninstru ment. Wil de melodicaspeler later toch liever de „blaaskant" op, dan heeft hij ook met zijn speeltuig enige voorscho ling gehad. De schoolklarinet dient voor jonge leerlingen met kleine handen als voorbereidend instrument voor de ge wone klarinet. De aanblaastechniek van de schoolklarinet is praktisch hetzelfde al bij de „grote" klarinet. De grepen- techniek is echter beduidend eenvoudi ger en is berekend op kleine handen. Voor de z.g. Japanse harp is de belang stelling geleidelijk groeiende. Het in strument heeft een omvang van ruim 4Vj ®/o octaaf en is in alle toonaarden bespeelbaar. Door zijn fraaie klank en vorm spreekt de harp tot de fantasie van veel kinderen die voor de keus van een instrument staan. Bij de ouders is er dikwijls nog een zekere drempelvrees voor dit „ongewone" speeltuig. Men vraagt zich daarbij af, wat er eigenlijk mee „gedaan" kan worden. Dat is meer dan men wellicht denkt. Zowel solis tisch, als in diverse instrumentale be zettingen kan de harp zijn klankvolle taak vervullen. Er bestaat reeds een vrij uitgebreide muziekliteratuur voor de kleine harp. Daarbij kan ook een gedeelte van het repertoire voor de grote pedaalharp ge bruikt worden, omdat de speeltechniek van beide harptypen in principe gelijk is. Met ingang van het nieuwe cursusjaar zal een begin gemaakt worden met het onderwijs op elektronisch orgel. Voor dit instrument bestaat een zeer brede belangstelling, zowel in de kringen waar harmonium gespeeld wordt, als bij de genen die de muziekale kleinkunst pre fereren. Met beide richtingen zal in de onderwijs methodiek voor dit instrument rekening worden gehouden. De rasechte kerkorganist beschouwt het elektronische orgel als een inferieur surrogaat voor een kerkorgel. De gedachtefout (veroorzaakt door de naam: electronisch orgel) schuilt hierin, dat men twee onvergelijkbare instru menten met elkaar vergelijkt. Hoewel het elektronische orgel in sommige re gisters bewust het kerkorgel imiteert (wellicht de zwakke zijde van het in strument!) is de elektronische klank- voortbrenging van dit instrument zo verschillend van die van het kerkorgel, dat een nauwkeurig luisterend oor di rect het zeer grote verschil in klankka- rakteristiek opvalt. Een oordeel geba seerd op de vergelijking van deze twee „orgels" mag derhalve als minder zin vol worden beschouwd. Thans kunnen leerlingen voor het vak elektronisch orgel worden ingeschreven. Bij voldoende deelname zullen ook Soester leerlingen in hun woonplaats de lessen kunnen volgen. AMSTERDAMSEWEG 29 AMERSFOORT TEL. 03490-14243 Op het gemeentelijk kampeerterrein bij Soestduinen raakte donderdagmorgen een DAF in brand toen de eigenaar, de 66-jarige heer A. N. uit Utrecht, die daar in een zomerhuisje logeert, zijn wagen wilde starten. Vermoedelijk is 'n lek in de benzineleiding oorzaak van de brand geweest. Onmiddellijk na het uitbreken werd groot alarm gegeven. De wagen stond onder de bomen en bij uitbreiding van de brand zouden de zomerhuisjes ook gevaar kunnen lopen. Zover is het ech ter niet gekomen. Andere kampeerders en de politie met handblussers hebben het vuur met succes betreden, zodat de met twee wagens uitgerukte brandweer niet meer behoefde op te treden. De wagen kan owrigens als afgeschreven worden beschouwd. l

Soester Courant | 1970 | | pagina 3