ieie*u I GUTVROUW IN DE LUCHT rviU'rii-wggy :en goede E AUTO -ASSISTENTE JEUGDIGE KATOENEN UNI-SEX „BEJAARDE" MOEDERS IN DE MISDAAD MET PISTOLEN USTINE S&t du&iï ixA,eeKbed. i YIJEN" ie. reuze lekker belbedrijf Houdijk n. DEELEN ndarts of jongedame geleid wil worden >EN DIJSSEL eedschap ROKEN TIJDENS ZWANGERSCHAP KAN LEIDEN TOT MISKRAAM PIL VOOR LANGVINGERS Favorieten van de Deense gastvrouw tus en vrUdag 14 aug., 8 uur. 6.45 en 9.15 uur. .ON - JEAN GABIN VENTURA DES SICILIENS) i Nostra-organisatle draait in Mew York op volle toeren, iscope en color. niddag 2.30 uur. cinemascope en kleuren ;nd spel met mensenlevens. m. woensdag 19 aug., 8 uur. EE - DIRK BOGARDE erotiek kenmerken de en perfide entourage. rsfoort - Telefoon 03490-13230 SCH RESTAURANT - Soest - TeL 02155-2537 n maar toch lekker eten 7 en die o mee naar huls wü de grootst mogelijke ïdacht1 Ie klas wagens, financieren. 0, telefoon 02155-2364. 6. telefoon 02155-6410 ■ubbel WOONHUIS met flinke tuin. Verhuurd per maand. :oopsom 40.000 EKHUIS met garage en Indeling: entree, keu- etkamer, 3 slaapkamers, ier met vaste trap en koopsom VOONHUIS met garage iin (660 m2). Indeling: amers ensuite, keuken, rs, badkamer met lig- net vaste trap en 2 ka- agde koopsom 72.000,—. laarskantoor nlaan 10, Soest. )n 5360, b.g.g. 7251. it 45 - Telefoon 2472 - WTSO - WISO Is roken gedurende de zwangerschap af te raden? Ja, onvoorwaardelijk, of schoon het van tal van factoren af hangt, hoè schadelijk. Sommige vrou wen verwerken nicotine een vergif! sneller en beter dan andere. Maar 't is natuurlijk veiliger om er niet op te speculeren, dat het zo'n vaart niet zal lopen „in mijn geval". Afgezien van het risico van longkanker, dat natuurlijk voor alle rooksters geldt, brengt roken tijdens de periode dat 'n vrouw in verwachting is het risico mee van een miskraam. Kinderen van vrou wen die sterk roken zijn bij de geboor te meestal veel lichter dan kinderen, die in moeders lichaam niet zijn bloot gesteld aan nicotine. Het roken ver hoogt onmiddellijk de polsslag van de vrucht. In vele gevallen wordt het kind te vroeg geboren en soms lijdt roken tot moeilijkheden bij de geboorte. Het doorbloeden van de placenta wordt door nicotine bij èlle vrouwen gestoord. Niet roken gedurende deze Interessan te periode behoedt u in ieder geval voor tal van risico's. Het aantal winkeldieven en -die veggen neemt nog steeds schrik barend toe. Men wijdt dit gedeel telijk aan het toezicht in de su permarkten, maar men mag de houders van die zelfbedienings- bedrijven echt niet helemaal de schuld geven. Want voldoende toezichthouden is een kostbare geschiedenis, die vaak niet op weegt tegen de schadepost als gevolg van langvingerige klanten. We willen het echter niet hebben over de professionele dieven en dieveggen. Zij vragen erom achter de tralies te ko men en dat is dan ook hun verdiende „loon". We willen even de kleptoma- ■Aa, de ziekelijke steelzucht onder de loep nemen, de vrouwen en mannen die hun vingers voelen jeuken als ze naar al die artikelen kijken, die zo verleide lijk op de stellingen staan uitgestald. Het gaat er niet om dat ze die voorwer pen niet kunnen betalen veel winkel dieven en -dieveggen zijn zelfs uit een goed milieu afkomstig ze kunnen gewoon geen weerstand bieden aan de ziekelijke diefachtigheid. Voor die mensen heeft de Keulse pro fessor Wolfgang de Boor een pil uitge vonden, die hen helpt de kleptomane drang te beteugelen. De patiënt moet, zodra hij of zij zijn vingers voelt jeu ken alleen maar deze kalmeringspil slikken, in plaats van de nlet-betaalde artikelen onder zijn Jas of in een tas te laten verdwijnen. Het is alleen maar jammer dat deze pil pas na ruim een kwartier begint te werken. In die tus sentijd kan men nog aardig wat goede ren verdonkeremanen. Voor de ware gastronomen betekent een bezoek aan Kopenhagen zoiets als een pelgrimage naar het luilekkerland van de snacks, kleine smakelijke hapjes, die uit de vrije hand worden genuttigd en snel en gemakkelijk zijn klaar te maken. Hier volgen twee van die hapjes, twee favorieten van de Deense gastvrouw. GEVULDE EIEREN U hebt er de volgende ingrediënten voor nodig: 6 hardgekookte eieren, theelepel zout, theelepel dillepoeder (venkelpoeder), een achtste thee lepel peper en M kopje sour cream (verkrijgbaar in de delikatessenwinkel) Snijd de eieren voorzichtig ln tweeën en verwijder de dooier uit de beide helften. Bewerk deze dooier net zolang met een vork, totdat een tamelijk gladde massa ontstaat, die u met de overige ingrediënten vermengt. Vul de eieren met dit mengsel en breng het geheel ter tafel. PERZIKEN—KAAS—SANDWICH U neemt hiervoor: 1 blik Californische perziken (schijven), 225 g gemalen Zwitserse kaas, theelepel mosterdpoeder, 1 eetlepel uiterst fijn gehakte ui, een derde kopje mayonaise en 6 sneetjes brood. Giet de perziken af en laat ze goed uitlekken. Vermeng de gemalen kaas met de overige Ingrediënten. Spreidt dit mengsel op het brood uit en leg op elk sneetje drie perzikschijven. Zet de sneetjes vervolgens in de oven en serveer deze sandwiches warm. Op welke leeftijd kan een vrouw nog moeder worden? Deze vraag, die vaak wordt gesteld, is niet zo makkelijk te beantwoorden. Want zelfs de geleerden zijn het er nog niet over eens. Volgens een (ou de) statistiek van het Japanse mi nisterie voor Volksgezondheid hebben in het jaar 1961 niet min der dan acht Japanse vrouwen boven de 55 jaar nog een kind ter wereld gebracht. Door deze me dedeling waren zowel de Ameri kaanse als de Europese artsen verbaasd, want zowel in Amerika als Europa behoort een bevalling boven de 50 jaar tot de grote uit zonderingen. In de geschiedenis van de Europese geneeskunde zou het zelfs uitgesloten zijn dat een vrouw ouder dan 52 jaar nog een baby kan krijgen. Dat op elke regel wel een uitzondering ls bewees een Brits rekord van 1906, toen een En gelse vrouw in Knottingley, een zekers mevrouw Gosney, op de leeftijd van 51 jaar 7 maanden en 12 dagen een ge zonde baby ter wereld bracht. Om te onderzoeken of dit wel het ,,ab» solute Europese rekord" was schreef het door de Britse artsenvereniging uit gegeven tijdschrift „Family Doctor" enige jaren geleden een prijsvraag uit. De prijs zou worden toegekend aan ds vrouw die kon bewijzen dat ze op nóg oudere leeftijd moeder was geworden dan mevrouw Gosney. Winnares werd de 83-jarige Winifred Wilson geb. Stan ley. Aan de hand van een geboorteacte kon zij bewijzen, dat ze op 14 novem ber 1936 op de leeftijd van 55 jaar en drie dagen haar tiende kind had gekre gen, een dochter, genaamd Shirley. Be halve een bedrag aan geld werd me vrouw Wilson-Stanley de eretitel „oud ste moeder van Groot Brittanië" ver leend. U ziet het dus wel: Kanniet is dood. Maar toch... De stewardessen van de Finse luchtvaartmaatschappij „Finnair" hebben geen taalproblemen, want zij spreken tenminste vijf talen, sommigen zelfs zes. Voorts heb ben zij een aparte kennis waar van je - figuurlijk gesproken omvalt. Wat voor vragen een pas sagier ook mag stellen, ze staan nooit met een mond vol tanden, want het antwoord hoeven ze niet schuldig te blijven. Bij het uitkie zen van de 18 Finnhostesses is men zo selectief te werk gegaan, dat met recht mag worden ge zegd dat deze meisjes de spreek woordelijke Finse gastvrijheid op hoog niveau in praktijk brengen tijdens de vluchten van Amster dam naar New York. Toen de Finnair vorig jaar vanaf Hel sinki, Kopenhagen en Amsterdam naar New York ging vliegen, was er een nieuw soort „lucht gastvrouw" aan boord: de Finnhostess. De maatschap pij ging ervan uit dat een lange lucht reis, bijvoorbeeld van Amsterdam naar New York, een vaak saaie tocht is. Men heeft getracht daar het een en an der aan te doen. De DC-8-vllegtuigen zijn schitterende vliegende exposities geworden, exposi ties waar passagiers meer aan hebben dan alleen maar kijken. De stoelen zijn voorzien van prachtig gekleurde bekle ding. Er zijn fraaie plaids, speciaal voor deze vluchten ontworpen glas werk, bestek en koperen koffiekanne tjes. Verder kan elke passagier een stereo-hoofdtelefoon krijgen en luiste ren naar stereoprogramma's met klas sieke muziek, jazz of beatmuziek. Te midden van dit vliegend stukje Finland beweegt zich de Finnhostess. Zij is ge kleed in een vrijwel tot de grond rei kende housecoat in de kleuren van de Finse vlag: blauw/wit. LA CRèME DE LA CRèME Er zijn in totaal 12 Finnhostesses, die uit een groep van 90 gewone stewar dessen werden geselecteerd. Zij moes ten tenminste een vijfjarige-vliegerva- ring hebben en een opleiding hebbe gehad om in het eersteklas-gedeelt van de vliegtuigen te serveren. D meisjes kregen verder nog een sp< ciale training, die twee weken in b< slag nam. Ze werden onderwezen i zaken als de politieke toestatid in Fii 1. Dit zijn de „gastvrouwen in de lucht" van Finnair die speciaal op het traject Helsinki-Amsterdam-New York vliegen. Zij zorgen niet alleen dat de passagiers zich volkomen thuis voelen in de toestellen en dat het hun aan niets ontbreekt, maar zij zijn ook levenda encyclopedieën-in-zakformaat wat betreft het geven van toeristische informatie. 2. Plaids, glaswerk en bestek werden speciaal voor de Newyorkse vluchten van Finnair ontworpen. land en de Verenigde Statentoeristi sche aspecten van de plaatsen die zij onderweg naar New York zouden aan doen, zoals Amsterdam en Kopenha gen. Al met al kregen zij een gedegen prak tische scholing en geen onpersoonlijke stoomcursus aan de hand van dor fol dermateriaal. Deze nieuwe gastvrouw in de lucht kan men dan ook gerust zien als een vooruitgeschoven post van de plaatselijke VVV-kantoren. GEEN TAALPROBLEMEN Taalproblemen hebben zich gedurende de afgelopen maanden vrijwel niet voorgedaan en dat is geen wonder, want de meisjes spreken tenminste vijf talen: Fins, ZweedsDuits, Engels en Frans. De meesten vcm hen beheersen bovendien ook nog de Italiaanse taal. Daarnaast kregen de meisjes een aan tal boeken te lezendie representatief konden worden genoemd voor de inter nationale literatuur. Men is dus bij de opleiding van de Fin se gastvrouwen in de lucht in Finland het land van korte, warme zomers en ijskoude winters niet over één nacht ijs gegaan. Alsof dit nog niet ge noeg was, werd bovendien nog een aan tal industrieën bezocht, zodat zij óók vragen op handelsgebied kunnen beant woorden. Ook werden zij voorgelicht omtrent de befaamde Finse architec tuur en vormgeving. Overigens zijn er nog steeds passagiers die willen weten, of er ijsberen in Hel sinki rondlopen. De Finnhostess kan deze mensen een meer op de werkelijk heid gebaseerde indruk van Finland ge ven. De Finnen, die bekend staan om hun gastvrijheid, hebben die te waar deren eigenschap uitgebreid tot in de cabine van hun vliegtuigen, welke zich van en naar New York spoeden. Finse gastvrijheid op hoog niveau dus. De Finnhostesses zijn begin van dit jaar naar Nederland gekomen om hun land een beetje dichter bij het onze te bren gen. Wij hebben ln deze moderubriek al eens iets verteld over Barbara Farber (getrouwd en moeder van drie kinderen), die afkomstig uit Amerika sinds een jaar of zeven in Nederland woont en als ontwerpster van kindei> kleding haar sporen ruimschoots heeft verdiend. Toen zij in 1982 naar Ne derland kwam was het hier moeilijk om echt leuke kinderkleren te kopen. Sindsdien is er volgens haar wel enorm veel veranderd, maar nog steeds blijft er ook veel te wensen over. Enkele uitspraken van Barbara Farber: „Mode ontwerpen om de mode zelf heeft geen enkele zin, zeker niet wan neer het om kinderkleding gaat. Die moet doelgericht en functioneel zijn, makkelijk in het dragen en eenvoudig om aan- en uit te trekken. Belang rijk is ook dat de verhoudingen juist zijn. In de praktijk betekent dit, dat bijvoorbeeld voor kinderjurkjes alleen het empire-model of de A-lijn ge schikt zijn, omdat er van een taille op deze leeftijd nog nauwelijks sprake is". Toch hebben de ontwerpen van Barbara Farber een heel eigen gezicht. Ook in de collectie katoenen kinderkleding die zij voor de firma Nihom in Amsterdam ontwierp komt dit tot uiting. Ze ontwierp deze kleren speciaal voor de leeftijd van 7 tot 12-13 jaar. Het is in de eerste plaats praktische kleding met makkelijke sluitingen en gemaakt van stoffen die het nodige kunnen hebben, dus van katoenen stoffen. Bovendien zijn ze makkelijk te wassen, luchtig, en prettig om te dragen èn hygiënisch. De stoffen die Bar bara Farber voor deze collectie gebruikte zijn uitsluitend katoenen denims van Ter Kuile Cromhoff. De modellen werden door het Nederlands Katoen instituut gefotografeerd. Ze zijn verkrijgbaar bij Gerzon en andere betere speciaalzaken. 1. Op de voorgrond: mouwloze vesten voor hem en voor haar, gecombi neerd met lange broek of bermuda. Het meisje heeft een koordgarnering aan de zijkanten en knopen van voren; de jongen heeft ook aan de zijkant van de broek een koordgarnering. Verder twee grote zakken op het vest, en op de rug een rits. Staande: een tweedelig matrozenpak met grote plat liggende kraag, koordgarnering en opgestikte zakken. Voor deze drie mo dellen koos Barbara Farber katoen, omdat het luchtig is, absorberend, prettig om te dragen en sterk. De stof is scrubbed denim in blauw of steen rood. 2. Dit model van Barbara Farber is gemaakt uit een katoenen scrubbed denim, sterk, soepel en heerlijk om in te spe len. Het jacket met opstaande kraag heeft aan de voorzijde een rits en twee vrij laag geplaatste zakken met punt- kleppen. Als modisch detail een koordgarnering aan mouwen en broekspijpen. De kleur van deze combinatie is blauw of steenrood

Soester Courant | 1970 | | pagina 7