[®1 MARCHAL HAARMODE HET MOSKOUSE VERDRAG FUGERS OFFICIëlE MEDEDELINGEN M. TUSSEN DE ONSCHULDIGE SLAPERS WIE WEET... MEDISCHE DIENST ZENUWGAS IN DE OCEAAN PREDIKBEURTEN R.K. KERKDIENSTEN Repareert u zelf heeft alles voor uw FIETS y® Resnrder staat !*!aar bij ..Be Gsudsn Snaar" Reglement Verkeersregels en -tekens Hinderwet Para Koppe kwam wat al te onverwachts uit de lucht vallen Winst voor Olympia in eerste oefenwedstrijd Jongens begonnen met sloop van leegstaand huis Vleesverkoop ZOMERZON IN WINTERTIJD IRUYS&CO SMIENTEN! Geen spreekuur Rouw- en Trouwkleding Auto verloor zestien kratten bier en chocomel verkeer uur omgeleid De vakantie is voorbij Brigadier Meijer 25 jaar in politiedienst Voor de balie SLAPEN Jeep GELEIDEN LEEG jfï! iSclxoemciker ,_s.; Garage ,DE SOESTER' Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970 De letter van het Duits-Russische ver drag dat Brandt en Gromyko in Moskou tekenden is minder belangrijk dan de bedoelingen erachter. In alle rede rekent geen Rus werkelijk met de mogelijkheid dat west-Duitsland de Sowjet-Unie zal aanvallen en ook het omgekeerde is weinig reeëel, zeker niet nu Duitsers en Amerikanen partners zijn in de NATO. Toch is het sluiten van het akkoord een daad van werkelijkheidszin, waarbij het lijkt alsof Duitsers veel, de Russen weinig concessies gedaan. Maar dat is in dit verband dan ook wel logisch: we kunnen Moskou van veel beschuldigen maar niet dat daar niet steeds een aar dig besef van de realiteit heeft geleefd. Voor Bonn gaat dat minder op. Wat Brandt met zijn ostpolitik doet en daarvan is dit verdrag de voorlopige bekroning is een reeks Duitse illusies over boord zetten, die deels nog steunen op ideeën uit het tijdperk van Dulles en Adenauer. Toen werd nog gerept van een „roll back" een terugdringen van de Russische invloedssfeer uit oost- Europa. De Duitse hereniging zou zo ook bewerkstelligd kunnen worden door de communisten uit de D.D.R. te verwijde ren, waarop de burgerij daar wel haas tig onderdeel van de bondsrepubliek zou willen worden. Wat Brandt al is begonnen te doen in het kabinet-Kiesinger komt neer op het afzien van illusies die toch niet te reali seren zijn, maar die wel de sfeer beder ven. Zo'n illusie is de Duitse grens in het oosten die volgens het weerkaartje nog tot voor kort ergens bij Koningsber gen liep. Intussen is het feit dat ten oosten van de Oder en Neisse nu Polen begint en dat mag menige Duitser dan onaangenaam vinden maar 'n voorlopig vaststaand feit is het wel. Zoals het ook een illusie is dat Bonn zich kan be schouwen als de opvolger in rechten van het Duitsland van voor 1937 en dat oost-Duitsland alleen maar een Rus sische bezettingszone is. Er zijn twee staten in plaats van de ene die er vroeger was op Duits gebied en dat is een feit waarvoor men niet de ogen kan sluiten. Een formule in het nieuwe verdrag houdt de mogelijkheid open dat er misschien nog eens een her eniging komt, maar dan als gevolg van vreedzame ontwikkelingen in de toe komst die niemand kan voorzien. Een eeuw geleden toch waren er ook vele Duitse staten en wie weet hoe het over een eeuw zal zijn. Sinds de Tweede Wereldoorlog is er een situatie in Europa, vooral in midden- Europa, ontstaan en die erkent Brandt simpel als de realiteit die ze is voor het heden. Daarmee is niet alles opgelost. Bijvoorbeeld is er nog allerlei onbevre digends in de kwestie-Berlijn, die for meel een zaak is van Russen, Amerika nen, Britten en Fransen maar uiteraard ook Duitsers van D.D.R. en B.R.D. aan gaat. Over deze en dergelijke wrijfpunten kan nu eigenlijk voor het eerst in een reële sfeer gesproken worden. Dat garandeert niet altijd een ogenblikkelijk succes, maar het opent althans kansen daarop. Terwijl voorheen dergelijke conversaties altijd gedoemd waren te mislukken om dat de partijnen het over de feitelijke machtspolitieke uitgangspunten al niet eens konden worden. Het enige zure bij dit realiteitsakkoord is dat de oppositie in de bondsrepubliek er een slaatje uit probleert te slaan om Brandt en Scheel te wippen, hoewel Kiezinger en zelfs Strauss uit hun rege ringstijd maar al te goed weten hoe noodzakelijk het zo langzamerhand is dat Bonn uit een politieke droomwereld in de harde werkelijke wereld stapt. PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 Kerkstraat 3, telefoon 2030. REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Amalialaan 19-21 TelefoOD 02154-2323 Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels en -te kens, maken bekend, dat hun college heeft besloten hun besluit van 1 juli 1970, afd. I, nr. 9797, zodanig te wijzigen dat dit als volgt komt te luiden: „door plaatsing van borden 49 van bij lage II van het Reglement Verkeersre gels en -tekens met onderborden „uit gezonderd parkeervakken" en het aan brengen van gele strepen het parkeren te verbieden op de parkeerterreinen ge legen aan de Veenbesstraat, Smitsweg, Varenstraat en Weegbreestraat". Tegen dit besluit staat voor een ieder beroep open tot het einde van een ter mijn van 30 dagen na heden. Het adres van het beroepschrift wordt gericht aan Hare Majesteit de Koningin doch ingediend bij de Commissaris der Koningin van deze provincie te Utrecht. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninglijke Nederlandse Automobielclub K.N.A.C., de Konink lijke Nederlandse Motorrijdersvereni- ging en aan gedeputeerde staten dezer provincie. Soest, 18 augustus 1970. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van het hoofd van het Arrondissement West van het Bureau Aanleg, Beheer en On derhoud van Vliegvelden 1 te Leiden, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een gasreduceertoestel op het per ceel Kampweg 1 te Soesterberg. kada straal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2921. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zal op dinsdag 1 september a.s., des voormiddags 9.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be Nauwelijks een maand, nadat hij bij de Hilversumse paraclub Icarus zijn A- brevet behaalde, kwam de kersverse Soester parachutist J. J. Koppe, in het dagelijks leven hoofdagent van politie, bij zijn elfde sprong zo onverwacht en hard uit de lucht vallen, dat hij er op zijn vakantie in België een gebroken been aan overhield. Zijn elfde sprong zal daarom voorlopig zijn laatste zijn. Het feit, dat hij van zijn zomervakantie wellicht als enige behalve een aantal vakantie kiekjes ook een paar röntgen foto's mee naar huis kan nemen, zal hem daarbij weinig troost geven. Toch is de heer Koppe ervan overtuigd, dat het parachutespringen beslist geen ge vaarlijke sport is. Het ongeval bij Spa was zuiver te wijten aan een samenloop van omstandigheden, zij het dan met een wat ongelukkig gevolg. De eerste sprong bij de Belgische stad leverde geen problemen op. Hij kwam volgens het boekje neer, deed het nog eens over, maar raakte toen al duidelijk uit de koers. Vier meter boven de grond bleef hij in een boom hangen. Bij de derde sprong ging het helemaal mis. De heer Koppe maakt zich bijna minder zorgen om zijn gebroken been dan om de collega's, die nu zijn plaats moeten innemen. Maar diezelfde collega's heb ben in betrekkelijk korte tijd kunnen ervaren, dat ook in andere takken van sport ongelukken kunnen voorkomen. Twee korpsleden waren geruime tijd op non-actief, omdat resp. in de volley bal- en voetbalsport alles op een ge geven moment niet naar wens verliep. Een bijkomende prettige omstandigheid voor de jonge Soester parachutist is, dat het springseizoen vrijwel ten einde is en hij vanaf volgend jaar april zijn training voor het B-brevet, waarvoor hij 35 sprongen met verschillende moei lijkheidsfactoren moet doen, weer kan hervatten. Het parachutespringen neemt hem volledig in beslag. Hij spreekt er bijna uitsluitend in superlatieven over. Hij heeft wel ondervonden, dat er voor velen toch wel enige moed voor nodig is om uiteindelijk uit een vliegtuig te springen. Tijdens de grondopleiding gaat alles goed, maar dan blijken plotseling verschillende cursisten het vliegtuig niet in te durven. Anderen laten het af weten, als hoog in de lucht het „go" klinkt. Hoofdagent Koppe heeft die angst niet gekend, al was het wel even wennen. „De eerste sprong was niet zo moeilijk, eenvoudig, omdat je niet weet, wat je te wachten staat. Wat dat betreft zie je wat meer op tegen de tweede of derde. Je weet dan zo ongeveer, wat er met je kan gebeuren", aldus de voor lopig aan huis en bed gekluisterde Kop pe. Maar bij die allereerste sprongen gebeurde niets, wat hem van het A- brevet acht goede sprongen) kon af houden. De opleiding, die de heer Koppe in Hil versum heeft gehad, is betaald door het Veteranen Legioen Nederland, afdeling Soest, dat een parachutistenteam van 25 man wil vormen en dat ter beschik king wil stellen van het Roode Kruis. Het eerste herenteam van Olympia vol leybal heeft in het eerste oefenduel van dit seizoen duidelijk gemaakt dat het haar ernst is met de plannen voor de competitie. Het dit jaar gepromoveerde team speelde woensdagavond tegen de Tilburgse tweede divisieclub Lyceum. In een goed gespeelde wedstrijd, waarin trainer/coach Van Savoyen enkele wis selspelers probeerde, zegevierden de Soester heren met 3-2. Al direct in de eerste set maakten de Olympianen duidelijk dat ze niet van plan waren te buigen voor het toch niet geringe slaggeweld van de Tilburgers. Goed gelanceerde aanvallers stelden niet teleur en scoorden op vaak schitterende wijze. Vooral de vorig seizoen iets te leurstellende Henk Neyssen stelde dit maal duidelijk zijn kandidatuur voor het eerste team. Ook was het spelen van Wim Schaffelaar als spelverdeler een grote verrassing. De eerste set werd overtuigend gewon nen met 15-8. De tweede en derde set gingen, zij het met miniem verschil, verloren 13-15 en 14-16. Toen Van Savoyen in de vierde set weer de basisopstelling in het veld bracht wisten de Olympianen de winst weer te grijpen. Ook in de vijfde en beslissende set lie ten zij uitstekend aanvalsspel zien. De Tilburgers, hoewel goed verdedigend, konden niet voorkomen dat de Soesters toch met grote regelmaat uitliepen tot 12-4. Even nog trachten Lyceum door van de harde aanval over te schakelen op tac tisch geplaatste ballen de verdediging te ontregelen, maar het mocht niet baten. Met 15-8 werd deze vijfde en beslissen de set en daarmede de wedstrijd met 3-2 gewonnen. Een leegstaand huis aan de Regentesse- laan van mevr. Landweer, inzet van een erfeniskwestie, is woensdag het doelwit van een paar jongens geweest, die bezit van de woning namen en er enkele ver nielingen aanrichtten. Het werd hen wel erg gemakkelijk gemaakt, want de deur van de woning stond open en niets be lette de vijf jongens, naar binnen te gaan. Onder meer werden enkele ruiten vernield. Bij de komst van de politie bleek een van de vertrekken als slaapkamer inge richt. Men trof er tenminste enkele ma trassen aan. Overigens is het huis nog niet gekraakt. De jongens, die er tot dusver hun tijdelijk domicilie hadden gekozen, waren niet ouder dan 11 tot 13 jaar. Zij zijn door de politie onder houden. Zaterdagmorgen te 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten, genum merd van 1 tot en met 90. De eerste overwinteringsprogramma's zijn verschenen U kunt nu reeds reserve ren. Gaarne zenden wij u de folders gratis toe. Steenhof f straat 9a, telefoon 6571-4905 Wethouder K. de Haan deelt mede, dat hij verhinderd is op dinsdag 18 augustus a.s. zijn wekelijks spreekuur te houden. Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Een met kratten bier en chocomel be laden vrachtauto, bestuurd door de 23- jarige H. B. uit Bussum, is donderdag morgen op de rijksweg door Soest ter hoogte van de Petrus en Pauluskerk een deel van zijn lading verloren. Bij het nemen van een flauwe bocht ging de la ding schuiven, waardoor zestien kratten met gevulde flessen op straat terecht kwamen en daar een vloedgolf van vocht veroorzaakte. Drie uit tegenover gestelde richting komende personen auto's raakten door de glasscherven licht beschadigd en kregen bovendien enkele lekke banden. De auto's waren van W. F. M. R. uit Soest, W. G. van P. uit Amersfoort en M. W. uit Soest. De zwaren tegen de inwilliging van dit i gemeentelijke reinigingsdienst heeft de verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 14 augustus 1970. glasscherven opgeruimd, terwijl de brandweer de weg heeft schoongespoten. Dat heeft in totaal één uur in beslag genomen. Al die tijd is het verkeer via de Parallelweg omgeleid. Vakantie, vaders in midi broeken en moeders in vrolijk gekleurde jurkjes kopen in de winkels ballen, badminton- spelen, sjeudeboel en draven veertien dagen lang, of veertien lange dagen op gewekt door bos en hei en strand. Voet ballen met de kinderen, spelen de hele dag, vermoeien zich uitermate en komen dan na veertien dagen toch „uitgerust" terug. Maar dan houdt het weer op. De televi sie slaat weer toe. De hele avond kijken, tot er niets meer beweegt. Dat doen we dan weer iedere dag tot de volgende va kantie. En dan gaan we weer voetbal len, zwemmen volleyballen, hardlopen tot we moe worden en dus weer fit zijn. Als u nou verstandig bent, en wie twij felt daar eigenlijk aan, dan beperkt u die sport niet alleen tot de vakantie maar dan gaat u er mee door. Ook en vooral nu. U heeft het nodig. Het opruimen van de flat, het traplo pen en ramenlappen geeft u wel wat beweging maar wel wat eenzijdig. En de hele dag in de auto, of achter een bureau of achter de draaibank doet u wel bewegen maar eveneens erg eenzij dig. Daarom heeft Olympia op maandag avond in sporthal Beukendal enkele uren uitgetrokken om u in de gelegen heid te stellen om die zo noodzakelijke beweging te „nemen". Onder deskundi ge leiding kunt u „bewegen", uw condi tie op vakantiepeil houden. Maandagavond Sporthal Beukendal. U, mevrouw, bent welkom om 9.00 uur en u, meneer wordt verwacht om 9.30 uur. Weg bij die blauwe buis, een uurtje lek ker dollen in de korte broek. Tot maandag. Brigadier L. J. Meijer van de Soester politie is zaterdag precies 25 jaar in politiedienst. De heer Meijer (48) geniet in Soest vooral bekendheid als dirigent van de Christelijke Zangvereniging „Sursum Corda" en van het „Paleis koor". In Amersfoort speelde hij geruime tijd als klarinettist in het politiemuziek- korps „De Harmonie". Daarnaast is hij als lid van de ook 25 jaar bestaande Soester Politie Sport Vereniging, ook actief als wandelaar en volleyballer. De laatste jaren treedt hij vooral als arbiter op bij volleybalwedstrijden. Zijn dagelijks werk verricht de heer Meijer momenteel op de afdeling bijzon dere wetten. Brigadier Meijer werd in Weesp ge boren, waar hij zijn eerste geld ver diende als jongste bediende in een ma nufacturenzaak: ook was hij enige tijd wever bij een tricotagebedrijf. Direct na de oorlog trad de heer Meijer in politie dienst, eerst als hulpagent in Hilversum. Later volgde een aanstelling in Bever wijk, gevolgd door een in Soest. De heer Meijer is lid van de Christelijke .Politiebond, afdeling Baarn/Soest. „Zo, zo, dus u hebt in het bos geslapen," mompelde de politierechter tegen de twee verdachten, die moesten aantreden wegens autodiefstal. „Wat deed u daar? Was u daar geboren of woonde u er alleen maar?". „We zijn daar niet ge boren klonk het zacht uit de mond van de oudste, die zich het eerst moest verantwoorden. „O, bent u er niet geboren? Nee, u bent in het bos gevonden, dat is waar ook." ,,'t Was maar voor een nachtje," zei de oudste van 24. „Had u geen geld voor een hotelletje?" „Geld wel, maar we vonden geen hotel. En 't was te laat." „Ja, als je eerst midden in de nacht uit stelen gaat, kun je om 'n uur of twee drie moeilijk meer een hotel open vin den." „We hebben niet gestolen." „Niet? Hé, is dat niet vreemd. U liep toch met de papieren van de gestolen auto in uw zak." „Nee, ik sliep. Een ander kan dat ken- tenkenbewijs wel in m'n zak gefrom meld hebben. „Dat zou dan wel toevallig zijn, dat een wildvreemde autodief het kentekenbe wijs van een door hem gestolen wagen in üw zak gaat steken, terwijl u met die wagen bent komen aanrijden." „Ik ben d'r niet mee aangereden." „Nee, u hebt er nog een ander mee aan gereden, onderweg. Toen hebben ze het kenteken van de auto genoteerd en het signalement van de mensen die erin zaten. En heel toevallig klopt dat met het signalement van u beiden." „We -wisten niet eens waar die auto stond toen de politie ons wakker maak te." „O, maar toen u die auto pikte, wist u donders goed waar hij stond. Zeg nou maar eerlijk dat u er niet voor uit durft te komen, omdat u bang bent voor de gevolgen van die aanrijding!" De oudste knaap hield vol van niets te weten. Zijn maat van 21 keek ook vreemd op van de beschuldiging. „Een auto?" vroeg hij, alsof hij nog nooit van zo'n ding gehoord had. „Daar heb ik nog nooit ingezeten!" „Dat is dan leugen nummer één, want je hebt al verschillende malen, in een politiewagen gezeten!" „Ik bedoel in een gestolen auto." „Dat is dan leugen nummer twee, want je bent erin gesignaleerd. Na die aan rijding op de Rijksweg." Hij wist van geen Rijksweg af, laat staan van een aanrijding. „Dat is dan leugen nummer drie, want op deze foto zie ik u in de gestolen auto zitten en die auto staat op de Rijksweg." Daar stond de verdachte van te kijken. Maar het bleek, dat zijn kameraad een fototoestel bij zich had, toen de twee werden gevonden in het bos. De politie had dat filmpje uit dat toestel eens ont wikkeld en bekeken wat er op de foto's stond. En daar kwam de jongste te voorschijn, trots poserend achter het stuur van de vermiste auto. „O, dat was vóór het ongeluk" riep de beklaagde uit. „Zo, dus dan weet je alles af van dat ongeluk. Anders kon je niet weten of het ervoor of erna gebeurde," conclu deerde de magistraat. „Ik bedoel, dat ik niet verder ben mee gereden" klonk het nog. „Na die foto heeft m'n vrind gereden.' „Zo, dan weten we ook wie het ongeluk veroorzaakt heeft." De vriend ontkende het nog. Maar lang zamerhand verspraken de knapen zich steeds vaker en uiteindelijk bleek dan, dat ze uit vrees voor een achtervolging na de aanrijding de auto het bos in hadden gereden en zelf verder waren eelopen. Tenslotte waren ze aan de an dere kant van het bos doodmoe is slaap gevallen. Daar vond de politie hen, met het kentekenbewijs nog in de zak. De auto werd later opgespoord en de beschadigingen correspondeerden met de schade aan de andere auto. De offcier van justitie vorderde zes maanden voor de autodiefstal, drie maanden wegens de aanrijding en nog eens drie maanden wegens het doorrij den na een ongeval. Onvoorwaardelijk. ..Het. was helemaal fïeen d'pfstal." klaag de de oudste autodief. „We wHden al leen een ritje maken en de auto 's avonds terugbrengen." ..De nol'rie^chter schakelde joy-riding echter uit. Met het verstoppen van deze ->uto in het bos werd bewezen, dat de horen de auto niet wilden laten terug vinden. Bo^'end'en behielden zii het ken- tenkenbewijs. En hij vonniste neeen maanden onvoorwaardelijk en drie maanden voorwaardelijk met een proef- tüd van twee jaar. „Jij moest zo nódig op een kiekje!" snauwde de oudste tegen de jongste. „En wie houdt nou zo'n kentekenbewijs in z'n zak hufter!" schold de ander terug. Dieren zoals roofdieren, welke geen an dere dieren hebben te vrezen, slapen het diepst. Olifanten worden niet wak ker wanneer ze door andere olifanten worden aangehaald, maar wel bij de minste metaalklank. Dieren zoeken ook voor hen veilige plaatsen waar ze kun nen slapen. Zijn dergelijke plaatsen voor hen onbereikbaar en leven ze in kud- deverband dan slaapt een gedeelte ter wijl het andere deel waakzaam blijft. Moesten de ruimtevaarders van nu hun werk op de maan lopend doen, in de toekomst krijgen zij een beschikking over een maanjeep, met inplaats van luchtbanden staaldraadconstructies, aan gedreven door elektromotoren en met een aktieradius van 15 km. Op aarde weegt het ding 600 kilo, op de maan ongeveer 100. In onze zeeën en oceanen schijnt het niet zo stil te zijn als tot dusver werd aangenomen. Reeds eerder wisten we dat vissen geluiden kunnen produceren, onhoorbaar voor het menselijk oor. Het blijkt nu dat de zeeschorpioen dat ook doet. Vooral als dit zeedier een beetje hardhandig wordt aangepakt. De gelui den tellen ongeveer 80 trillingen per seconde en worden met tussenpozen van 1-2 seconden voortgebracht. Het begrip leeg schijnt in de natuur kunde niet voor te komen. Tot voor kort waren geleerden er van overtuigd dat dit wel het geval was. Zij dachten dat de instellaire ruimte, de ruimte tussen de sterren, leeg was. Dit blijkt echter niet het geval. Er komen mag netische en electrische velden in voor, bovendien allerlei chemische verbindin gen en elementen. RACING CENTRE SIMAZO Kleine Haag 21 Amersfoort is er ook voor u! Altijd parkeerruimte vanar76595.— tncl. B.T.W. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Of t. dealer voor Soest, Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest SOEST De artsendienst wordt waargenomen van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur door H. van Dorssen, Korte Bergstraat 3, tel. 2119 en J. Kui pers, Middelwijkstraat 34, tel. 2815. SOESTERBERG Tijdens het weekeinde zal de artsen- dienst worden waargenomen door A. J. W. Hagedoorn, Oude Tempellaan 6, tel. 1517. SOEST landartsen Zaterdag en zondag van 13.00 - 13.30 uur D. J. Notterman, Julianalaan 47A. Apotheek Zaterdag en zondag is geopend Apotheek „Soestdijk". Avond- en nachtdienst t.e.m. 21 augustus Apotheek „Soestdijk". Apotheek „Soest-Zuid gesloten. Oranje-Groene Kruis Zaterdag en zondag zr. K. Kropff, Mid delwijkstraat 36, tel. 2902. Wit-Gele Kruis Zr. Antoniana, Talmalaan IA, tel. 6355, of briefje in brievenbus, alsmede van maand, t.e.m. vrijd. 13 -14 uur, tel. 2001, Soest. Groene Kruis Zr. T. Beima, De Genestetlaan 3B, tel. 2427. Interpar. Charitatief Centrum Maatschappelijk werk en gezinszorg Mej. M. F. M. Elsenburg en mej. H. B. te Lintelo, maandag t.e.m. vrijdag, 9.30-10.30 uur, Molenstr. 11, tel. 4040. In Soesterberg: dinsdag 18.30-19.00 uur in De Hoeksteen. De Verenigde Staten gaan 67 ton ze nuwgas midden in de Oceaan gooien, iets waartegen van alle kanten ijverig geprotesteerd wordt de laatste tijd. Dit is een beetje curieus want over het ver nietigen van de raketten met deze gif tige lading wordt al meer dan een jaar geconfereerd. En in die tijd is nog nie mand op de proppen gekomen met een oplossing die minder risico's in zich bergt. Het Amerikaanse leger heeft nog gesuggereerd de boel te vernietigen in een kernexplosie, maar daarvoor liep helemaal verder niemand warm. De zin nigste plek om het gif te lozen is dan nog de Atlantische Oseaan, zoals ten minste drie maal eerder ook is gebeurd: in totaal hebben de V.S. twaalf maal een afgedanktschip volgeladen met rom mel die zij kwijt wilden en het vervol gens naar de oceaanbodem gestuurd. Trouwens de Amerikanen hebben hier van ook niet het monopolie: allerlei griezelige afvalstoffen van kernreacto ren zijn ook vanuit Europa op deze wij ze met een enkele reis verscheept. Het is natuurlijk makkelijk om te zeg gen zoals bijvoorbeeld de Sunday Times doet, dat de V.S. die het zenuwgas ge maakt hebben het dan ook maar ergens binnen hun eigen grenzen in een berg moeten begraven gaat er dan iets mis dan treft het tenminste ook het land dat zo nodig dit perverse wapen moest vervaardigen. Het is een redernering die in het bij zonder de Britten niet consequent kun nen volgen: ook zij gebruiken op vele wijzen de omringende zeeën als een gratis riool voor radio-actieve afval- produkten, die natuurlijk ook in een verlaten mijn gestopt konden worden, weliswaar met het risico dat door een grondverschuiving, een aardbeving of zoiets van alles weer vrij kan komen dat gevaarlijk is voor de mens. Logisch dat de Amerikanen met het zenuwgas ook zo'n gevaar niet voor lief nemen. En dus? De oceaan, ook al be staat er Inderdaad een internationaal verdrag over het gebruik van de zee en is er een V.N.-resolutie over het ge bruik van de zeebodem. Wat dit laatste betreft gaat het vooral om gevaar voor mensen dat vermeden moet worden. Het zenuwgas heeft al geen lang leven en zo diep onder water Is het tot on schadelijk verdund voor het in de buurt van de bewoonde wereld komt, maar de vis heeft niet te juichen, die kan er licht aan sterven. Die vis kan trouwens door ander afval ook radioactieve be standdelen komen te bevatten, waardoor ze gevaarlijk wordt voor consumptie, eigenlijk een veel reëler gevaar ook al is dit evenmin nog erg groot. Wat wel duidelijk wordt is dat de we reld en niet alleen de V.S. bezig is zo onnoemelijk veel gevaarlijk afval te vervaardigen dat het opruimen ervan een enorm probleem wordt. Een inter nationale regeling hiervoor, die ook het zenuwgas misbaar van nu overbodig ge maakt had, zou er allang hebben moeten zijn. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. Zondag 10 uur ds. B. J. Karres, Drieber gen. H.A. 7 uur ds. J. G. Beerthuis, Bathmen. Emmakerk, Regenlesselaan. 10 uur ds. D. H. Bosma, H.A. Ichthuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 en 5 uur ds. J. Smit. Gebouw Middelwyk. Pieter de HooghL 10 uur ds. H. Griffioen, Ermelo. Zonnegloren, Soesterbergsestraat. 10 uur ds. L. de Ru. Jeugdkerken: 10 uur: Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur: Eltheto, Driftje. Zondagsscholen 10 uur: Middelwijk, P. de Hooghlaan 10 uur: De Savornin Lohmanschool, Driehoeksweg. 10 uur: Da Costaschool, Pr. Bemhard- laan, interkerkelijk. 10 uur: Gr. v. Prinstererschool. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk, Julianalaan 9 en 5 uur geen opgave. Geen opgave. GEREFORMEERDE KERK (vrijgemaakt) Kerkgebouw NPB. Rembrandtlaan 20. 8.30 en 14.45 uur ds. C. Bijl, Hilversum. Wilhelminakerk. Soesterbergsestraat 18 CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianalaan. 10 en 19 uur ds. De Romph, Naarden. GEREF. GEMEENTE Dalweg hoek Beukenlaan 10 en 5'uur leesdienst. Dinsdag 18 aug., 19.30 uur ds. Verhoef. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20 Zondag dienst in wijkgebouw Soest-Zuid 10.15 uur ds. W. Leerink. ADVENTSGFMEENTE 10 uur Bijbelstudie, 11 uur Leesdienst. EVANGELIE-GEMEENTE „IN DE RUIMTE" Klein Engendaalweg 52. 3.45 uur Gezinsdienst. SOESTERBERG GEREFORMEERDE KERK 10 en 17 uur ds. J. van Eyk, Steenwijk. HERVORMDE KERK 10 uur ds. F. J. Th. van Boven. H. Avondmaal 19 uur ds. F. J. Th. van Boven H.A. Johannes-Stichting. 9.45 uur dhr. W. Mulder, Amersfoort. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63B. 10.30 uur ds. H. C. Valeton. GEREF. KERK „VRIJE KERKEN" Nassaulaan 12, Baarn. 10.30 en 16.30 uur ds. K. C. Smouter. Breda. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burgemeester Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. Baarn Zondag 10.30 uur ds. A. Steinhart, Schiedam. PAROCHIE SOEST. Kerknlein Zaterdagavond. 19 uur, avondmis. Zondag, H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen om 8.30 en 19.30 uur. PAROCHIE SOESTDIJK Burgemeester Grothestraat Zaterdag, 19 uur, avondmis. Zondag, om 9 uur en 11 uur Hoogmis. 18 uur Avondmis. Dinsdag en donderdag H. Missen 8 en 19 uur, woensdags en vrijdags 8 uur. PAROCHIE SOEST-ZUID St Willibrordusstraat Zaterdagavond 19 uur, avondmis. Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur en 9.30 uur Hoogmis, 19 uur lof. In de week H. Missen om 8 uur. Woensdag, 19 uur, (gezinsdienst). Zaterdags 8 en 19 uur. ST. CAROLUSKERK. Soesterberg. Zatejdag 19 uur Avondmis met zang. Zonaag 9 uur Hoogmis, 11 uur H.*^Iis met zang.

Soester Courant | 1970 | | pagina 9