Soest toen - Soest nu ZIEKENAUTO Noorderweg 23 TELEFOON 5980 t Dinsdag 18 augustus 1970 49e jaargang no. 60 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Antwoord van B. en W. op vragen van P.v.cLA.-fractie DE REPETERENDE BREUK Orgelbespeling in de Oude Kerk Wereldkampioen Finjolzeilen Mei Oskamp feestelijk ontvangen Eiermarkt Gemeente neemt reserve-ambulance van E.H.B.0. over Naieve kunst-expositie goochelend geopend Ongelukken bij jubilerend B.D.C. Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Bromfietser reed door na aanrijding t SOESTER 0OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,Bulten Soest per kwartaal ƒ7, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Zoals reeds eerder door ons gemeld, heeft de raadsfractie van de Partij van de Arbeid, aan het college van B. en W. de volgende schriftelijke vragen gesteld: Van uit de dagbladpers vernamen wij dat er opnieuw een plaat van de Euro- woningen in het Soesterveen is geval len. Is het uw college bekend welke maat regelen er genomen zullen worden, zo dat in de toekomst dergelijke gebeurte nissen worden voorkomen Is het uw college bekend of terzake bij alle Euroflatwoningen in het Soester veen een onderzoek zal worden inge steld Is uw college bereid de Raad uitvoerig over de ernstige gebreken aan deze flat- bouw in te lichten, te meer daar uit mededelingen van de bewoners blijkt dat er nog meerdere gebreken bij deze vorm van flatbouw aanwezig zijn Nu het er de schijn van heeft (laten we ons alsjeblieft zeer voorzichtig uitdruk ken), dat er een mogelijkheid bestaat om te komen tot een vreedzame op lossing in het Nabije Oosten, blijkt op nieuw hoe hopeloos verdeeld de Ara bische staten onder elkaar zijn. Het wantrouwen overheerst, maar men kan niet zeggen dat er voor dit wan trouwen geen reden is. De eenheid van de Arabische staten kwam alleen dan tot uiting, wanneer het ging tégen Israël. Al het ge- schreew hierover overstemde het ge mopper, de verdachtmakingen en de vijandschap onder de strijdbare Arabie ren. Nu is dan eindelijk het plan-Rogers gekomen. Israël heeft het aanvaard en kon ook feitelijk niet anders omdat het bij een weigering zijn goodwill, voor al in de Verenigde Staten, zou verspe len. De omstandigheid echter, dat ook Nasser er in principe mee akkoord gaat, maakt wel duidelijk, dat het voor Is raël lang niet onverdeeld gunstig is. En ook Nasser is er niet bar gelukkig mee, maar hij zit veel onder de duim van de Russen en die willen, voorlopig althans, een eind aar. het spektakel. Maar Nasser ondervindt nu, dat zijn wil in de Arabische landen bepaald geen wet is. Men heeft, eerlijk gezegd, Egypte grotendeels de kastanjes uit het vuur laten halen en Egypte is daardoor veel te sterk onder de in vloed van de Sovjets geraakt. Jorda nië heeft het er ook moeilijk mee en de kleine koning Hoessein kan zelfs on der vrienden van Israël geen vijand schap opwekken, doordat eigenlijk ie dereen begrip heeft voor zijn bijzonder moeilijke positie en respect voor zijn dappere zelfhandhaving. Libanon wil eigenlijk alleen maar van het gedoe af zijn om weer, zoals van ouds, een heleboel geld te verdienen. Syrië is fel vijandig, maar laat het ook bij uitvallen. En Irak heeft goed be schouwd nog geen *"inger uitgestoken, maar zit op het vinkentouw om bij de buren te kunnen profiteren van een eventuele instorting, terwijl Saoed col lectes overmaakt en de zaak in de ga ten houdt. De Arabische landen weten maar al te goed, dat Nasser nog altijd droomt van een groot Arabisch rijk met als topfiguur de heer Nasser. Hoe fel ze Israël ook haten, dat gunnen ze Nasser geen van allen. En ze zijn nog een beetje meer „bunzig" geworden sinds Nasser zo duidelijk onder invloed van de Russen staat. Men kan de Sovjets wel waarderen inzover ze helpen tegen Israël, maar men wil tenslotte aller eerst uit op eigen belangen. En de nieuwe „sterke man" van Lybië, die zijn image hoopt op te wrijven als gastheer van een topconferentie, reisde vertwijfeld van hoofdstad naar hoofd stad om dat plan niet in het moeras van de onderlinge strijd te zien weg zinken. Inmiddels moet men zich nog altijd af vragen wat de Russen eigenlijk willen. Enerzijds schijnen ze er bij Nasser op aan te dringen het Amerikaanse plan te aanvaarden. Het is bekend, dat de zo geheten be vrijdingsfronten, met de heer Arafet als topman, er niets voor voelen. En het is opmerkelijk, dat die organisaties eveneens op de steun van de Russen kunnen rekenen en zoals onlangs een Frans blad onthulde, zelfs in de Oost bloklanden door de Russen worden ge traind. De Russen houden de guerilla's niet alleen achter de hand, maar rus ten hen ook toe voor de verder* strijd. Waarop loopt het uit? Dit alles in aanmerking genomen valt het te begrijpen, dat men in het wes ten zeer gereserveerd staat tegenover de kansen van het Amerikaanse vre desplan en zich afvraagt of dit nu ook werkelijk een duurzame vrede en de oplossing der geschillen met zich zal brengen. Het gaat immers niet alleen tussen Is raël en de Arabische staten, ook Rus land en Amerika spelen mee, trekken zelfs aan de touwtjes. En dan zijn er nog andere belangen in het spel, o.a van Frankrijk, dat helemaal op zijn ei gen houtje politiek maakt en afwisse lend pro- en anti-Israël is, met mo menten van schemertoestand als er bv. motorterpedoboten „ongezien" uit een Franse haven wegvaren. De Arabische landen vertonen eens te meer het beeld van de repeterende breuk, maar afgezien daarvan: wie zal durven zeggen waarop dit alles uit draait, ondanks het zwaaien met de olijftak van de vrede? In antwoord op het vorenstaande, be richten B. en W„ dat daags na het plaatsvinden van dit incident de bewo ners van de betreffende flatwoningen, middels een circulaire, door Park Fonds Trust N.V. en Van Gent's Bouwbedrijf N.V. omtrent deze aangelegenheid zijn Ingelicht. Hierbij is medegedeeld dat het losra ken van de gevelplaat, dit keer aan de balkonzijde, als een volledige verras sing was gekomen. Immers, bij de vo rige maal dat zulks plaatsvond, liet het zich aanzien dat voorzieningen voor de gevelplaten aan de balkonzijde niet drin gend noodzakelijk zouden zijn. Op dat moment moest prioriteit worden ver leend aan de verbetering van de gevel platen aan de zijde waar toen het los raken had plaatsgevonden, te weten de portiekzijde. Tot deze constructieverbete- ring is toen met de meeste spoed op dracht gegeven en deze is inmiddels uit gevoerd. Bij het door het T.N.O. alsdan uitge voerde onderzoek, werden alle construc ties mede onderzocht en beproefd. Ook de gevelplaten aan de balkonzijde zijn uiteraard in dit onderzoek betrokken ge weest. In de loop van dit onderzoek heeft TNO aanbevolen zekerheidshalve de gevel platen aan de balkonzijde van de eerste vijf blokken (blok 5, nummers 164 tot en met 242) van een extra constructie te voorzien. Een constructie, die van bui tenaf kon worden ondergebracht. Aan de gevelplaten van de huisnummers 124 tot en met 162 van blok 5 en het gehele zesde blok, waren geen voorzie ningen noodzakelijk, omdat hier tijdens de bouw rekening kon worden gehouden met de resultaten van voornoemd on derzoek. Laatstvermelde constructies voldeden aan alle te stellen eisen. Ter nadere informatie op het voren staande, kunnen wij u mededelen dat inmiddels met alle mogelijke middelen wordt gewerkt aan het aanbrengen van de extra constructies, zodat verwacht mag worden dat binnen zeer korte ter mijn een afdoende beveiliging voor de toekomst wordt verkregen. Het komt ons voor dat, gezien het bo venstaande, niet gesproken kan worden van aan het betreffend bouwbedrijf te wijten nalatigheden of gemaakte fou ten. Ondanks het onderzoek van des kundigen is niet komen vast te staan wat exact de oorzaak van het losra ken is geweest. Met het aanbrengen van de genoemde extra-constructies, achten wij voldoende waarborgen verkregen om herhaling van een dergelijk gebeuren tegen te gaan. Tot slot kunnen wij u, als antwoord op de gestelde vragen, berichten, dat de overige aan deze woningen ontdekte ge breken niet van dien aard zijn dat hier gesproken kan worden van ernstige con structiefouten of onvolkomenheden. Veel meer betreffen het hier gebreken die als normaal kunnen worden beschouwd bij het toepassen van nieuwe bouwme thoden. Gelet op het feit dat het betreffend bouwbedrijf aan alle voorkomende klachten de grootst mogelijke aandacht besteedt, mag de gegronde verwachting worden uitgesproken dat een en ander spoedig tot het verleden zal behoren. A.s. zaterdagavond, 22 augustus zal in de Oude Kerk de laatste zaterdagse or gelbespeling van deze zomer worden gegeven. De liefhebbers van franse orgelmuziek kunnen hier hun hart ophalen. De or ganist Jan Jansen speelt louter franse meesters, n.1. Couperin (Messe pour les paroisses), César Franck (Deuxieme Choral) en Jehan Alain (Trois dances). Aanvang 8.15 uur". Mei Oskamp (41), op 12 augustus op het Silva Plana Meer bij St. Moritz in Zwitserland wereldkampioen geworden in het Finjolzeilen bij de veteranen, is zaterdagmiddag op feestelijke wijze in gehaald. Tal van vrienden en bekenden, leden van de Soester Zakenkring, ver tegenwoordigers van de Sportstichting, hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer, die een deel van de wedstrijden tijdens zijn vakantie in Zwitserland heeft bijge woond en anderen waren ter begroeting en felicitatie aanwezig, toen de heer Oskamp met vrouw en boot bij De Korte Duinen aan de Birkstraat arri veerde. Na van alle aanwezigen de ge lukwensen ,in ontvangst te hebben ge nomen, werden de nieuwe wereldkam pioen en zijn vrouw in hun boot naar de Dalweg géreden. waar het door vakan ties ietwat uitgedunde muziekkorps van PVO met majorettes klaar stond, om de heer en mevr. Oskamp vandaar ver der te begeleiden naar het stadhuis. Het op dit uur nogal drukke verkeer werd voor ruim een kwartier stopgezet. Op het bordes van het gemeentehuis mocht de heer Oskamp nogmaals de geluk wensen van burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck (die al eerder een tele gram had gestuurd), diens echtgenote, wethouder K. de Haan en de heer Th. M. Peet als vertegenwoordigers van de sportstichting en gemeente secretaris H. Borreman in ontvangst nemen. Tevens hing de burgemeester bij deze gelegen heid de nieuwe wereldkampioen de bij behorende krans om, terwijl de heer de Haan namens de Sportstichting een wiskey-coctailset aanbood. Na een nieuwe aubade door PVO werd in allerijl de boot na zijn vrouw het kostbaarste bezit van de heer Oskamp naar zijn rijk gepavoiseerde huis aan de Lindenlaan gebracht, teneinde in de Korte Duinen onder een borrel nog even na te praten over de wedstrijden. Van de vier wedstrijden won hij er twee, eenmaal werd hij tweede en eenmaal vierde. „Toch doe ik nooit meer aan een we reldkampioenschap mee. Het is een hele belevenis om wereldkampioen te worden, maar het geeft je tijdens de wedstrijden enorme spanningen. Je moet mentaal bijzonder sterk zijn om er tegenop te kunnen", aldus de heer Oskamp, die nu twaalf jaar zeilt, maar op internationaal niveau nooit in de prijzen is gevallen. Wel boekte hij in het verleden enkele malen successen in de Loosdrecht Week en de Holland Week. Er is in Zwitser land onder nogal uiteenlopende weers omstandigheden gezeild en met name de wat minder gunstige weersomstan digheden hebben de Soester juist die wind in de zeilen gegeven, die hij nodig had om het tot wereldkampioen te brengen. „De eerste wedstrijd, toen er aanmer kelijk minder wind was, was de Duitser J. Janich duidelijk in het voordeel. Tijdens de derde race werd ik vierde. Later werden twee andere wedstrijden ongeldig verklaard en moest het tour- nooi verlengd worden. Op dat moment stond ik eerste, maar vrijwel gelijk met de/JWestduitser, die ook de derde wed strijd had gewonnèn, terwijl ook de Zuid-Afrikaan Clark nog een zeer goede kans had. Het was toen duidelijk: wie de laatste wedstrijd zou winnen, zou te vens wereldkampioen zijn." En opnieuw waaide er een krachtige wind over het Silva Plana Meer en opnieuw wist Mei Oskamp met royaal verschil eerste en daarmede wereldkampioen te worden Zijn eerstè internationale triomf met 'n net maar half jaar oude boot. Tweede in 't eindklassement werd V. Clark uit Zuid Afrika en derde J. Janich uit Duitsland. De tweede Nederlander, Koos de Jong legde beslag op de. zestiende plaats. De boot, waarmede Mei Oskamp zijn triomf behaalde, werd gebouwd door de Oostenrijkse Olympische kampioen Hubert Raudaschl. De trofee werd de heer Oskamp na af loop uitgereikt door mevr. dr. Auer, namens de I.F.A., de internationale or ganisatie van Finjolzeilers. Bij de ontvangst in Soest waren ook de voorzitter, secretaris en commissaris van de vereniging „Het Witte Huis" te Loosdrecht, waarvan de heer Oskamp lid is, aanwezig. De echtgenote van de kersverse wereldkampioen kreeg van verschillende zijden bloemen aangebo den. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 60.000 stuks in prijzen van 9,75 tot 10,50. Middenprijs 10, i? Prijs per kg 1,61. 3")®^ De tentoonstelling van „Naïeve kunst", die momenteel door Arti Shock in hun eigen gebouw aan de Steenhoffstraat wordt georganiseerd, is vrijdagavond al goochelend door de Soester Ron de Zeeuw geopend. Ook de afsluiting van de openingsavond was in Soester han den. Cabarettier Frans Wagenmakers zorgde daar met een programma van liedjes en praatjes voor. Twaalf van de veertien aan de tentoon stelling deelnemende kunstenaars zijn afkomstig uit Soest en om die reden vond het Arti Shockbestuur het beter om ook de opening en de „dagsluiting" maar een Soester aangelegenheid te doen zijn. Ronald de Zeeuw veronder stelde, dat voor het eerste een kunste naarstentoonstelling door een goochelaar zou worden geopend. Hij week echter niet af van de onuitroeibare gewoonte om een opening gepaard te doen gaan met het doorknippen van een lint. Vol gens goed goochelaarsgebruik was het lint even later, na er wat uitheemse termen en goochelzout over uitgestrooid te hebben, weer in de oude toestand teruggebracht, klaar voor een volgende opening. Enige schrik sloeg het vrij talrijke pu bliek in het culturele bolwerk om het hart, toen Ron de Zeeuw zeventien mes sen zonder ook maar enige terughou dendheid in een doos stak, waarin zijn assistente ook haar hoofd reeds had gestoken. Het nummer werd aangekon digd als een experiment en dat. deze truc zich nog in het experimentele sta- duim bevond, moest blijken uit het feit, dat de Soester goochelaar op deze wijze reeds drie assistentes verspeeld had. De vierde kon vrijdag echter weer zonder enige schade opgelopen te hebben, haar hoofd uit de doos tevoorschijn halen. En met het uit het niets tevoorschijn toveren van een meterslange reeks ge kleurde doekjes was de tentoonstelling tenslotte geopend. Tijdens het jubileum-handbaltoemooi, dat zondagmiddag ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van BDC aan de Bosstraat werd georganiseerd, hebben zich twee ongevallen voorgedaan in een half uur tijds. Rond het middaguur kwam op het glad de veld de 16-jarige Els Bolderick zo ongelukkig ten val, dat zij een been brak. Het meisje, afkomstig uit Soest, moest in Zonnegloren worden opgeno men. Nog geen half uur later moest de zie kenwagen opnieuw naar het BDC-ter- rein, nu omdat een speler van de Utrechtse vereniging Sport Vereent, de heer Storm, onwel was geworden. Ook hij moest naar Zonnegloren worden ge bracht. Later mocht hij weer naar huis. Een enorme lauwerkrans en een ferme handdruk van de burgemeester drukten niet alleen gemeentelijke waardering maar ook bewondering uit. Een onbekend gebleven bromfietser is zondag doorgereden na op de Amers- foortsestraat in Soesterberg een aanrij ding te hebben veroorzaakt met mej. J. P. van D. uit Soesterberg, die even eens een bromfiets bestuurde. Mej. van D. werd door de inhalende bromfietser gesneden. De rechter pedaal van de bromfiets van de doorgereden man raakte het linker been van mej. Van D., waardoor zij een gekneusde en kel en een diepe snijwond opliep. Zij heeft bij de politie in Soesterberg aan gifte van het ongeval gedaan. De reserve-ambulance van de E.H.BO. Soest zal door de gemeente worden overgenomen. Toen de E.H.B.O. septem ber verleden jaar een nieuwe ziekenwa gen kocht, werd op verzoek van het ge meentebestuur de oude wagen niet inge ruild, zoals voordien steeds gebruikelijk was. De oude wagen werd als reserve ambulance gehouden voor de gevallen, dat de andere buiten bereik is of niet direct bedrijfsklaar. De extra lasten, die het steeds bedrijfsklaar houden van de reserve-auto met zich mee brengt, zijn door de E.H.B.O. niet meer te dragen. Men heeft het gemeentebestuur daarom verzocht, de tweede ziekenauto in eigen dom over te nemen. Daarmede zullen ook de kosten van stalling en onderhoud voor rekening van de gemeente komen. De E.H.B.O. wil voor de wagen 15.000,-, de inruilwaarde op het moment, dat een nieuwe werd gekocht. B. en W. achten dit bedrag reëel. De kosten van stalling en onderhoud worden geraamd op 1000 gulden per jaar. Omdat de zorg voor een goed en ver antwoord zieken- en gewondenvervoer een overheidszorg is, komt het college niet juist voor de lasten, verbonden aan het beschikbaar hebben van een tweede ziekenauto voor rekening van de vere niging te doen komen. „Dit temeer waar deze vereniging, die het gewonden- zie- kenvervoer gedurende een reeks van ja ren op voortreffelijke wijze heeft ver zorgd, zich bereid heeft verklaard dit vervoer te blijven verzorgen totdat de definitieve toekomstige regeling van dit vervoer is gerealiseerd", aldus B. en 77. De E.H.B.O. zal in voorkomende geval len echter zonder meer gebruik kunnen blijven maken van de tweede ambulan ce, al dienen dan uiteraard wel de ont vangen vervoersvergoeding onder aftrek van de kosten voor de bediening, aan de gemeente te worden afgedragen.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1