boeken u ven £vC4<% \jL{aI lit SflAyiXA&ilt SOEST NOG TE KLEIN VOOR EEN VOORLICHTINGSAMBTENAAR ƒ4,25 van del B. en W. in antwoord op vragen Burgerlijke Stand Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Het nieuwe ADRESBOEK van Soest Voorradig bij Gemeenteraadsvergadering Basketbalvereniging „The Red Stars" Succesvolle jaarvergadering van The Red Stars Bejaardengymnastiek Olympia-gym. start seizoen met nieuwe damesgroep Krabbels van Knelis Weer inbraken en diefstallen tijdens bet weekeinde DINSDAG 18 AUGUSTUS 1970 Burgemeester en wethouders van Soest, achten de gemeente nog te klein voor een eigen voorlichtingsambtenaar. „Een voorlichtingsambtenaar moet van niveau zijn, hetgeen betekent, dat hem een ruim werkterrein moet worden gegeven. Naar onze mening is Soest daarvoor te klein. In verband daarmede hebben wij con tact opgenomen met het gemeentebe stuur van Baarn om te komen tot een gemeenschappelijke voorziening op dit gebied". Dit deelt het college mede in antwoord op een brief van de Protestant-Christe lijke en KVP-raadsfractie, waarin beide partijen onlangs hebben aangedrongen op de aanstelling van een voorlichtings- funktionaris in Soest. In de raad heeft met name de heer J. R. van Poppelen (KVP) herhaaldelijk aangedrongen op een goede voorlichting aan de burgerij. Herhaaldelijk was hem gebleken, dat juist door een gebrek aan voorlichting (in het bijzonder op het gebied van de plannen met het Soesterveen en de weg over de Eng) ernstige communicatie- stoornisen zijn ontstaan en derhalve ver keerde meningen bij de burgerij hebben postgevat. Het antwoord van burgemeester en wet houders op de brief van de beide raads fracties luidt als volgt Zoals door de voorzitter van uw raad in de vergadering van 15 juli j.1. u mondeling werd medegedeeld, staat ons college in beginsel achter de in de brief neergelegde gedachte om te ko men tot de aanstelling van een ambte naar, die tot taak krijgt de voorlich ting te verzorgen. De consequenties daarvan, zowel in positieve als in ne gatieve zin, kunnen wij op dit mo ment nog niet geheel overzien, waar om het naar onze mening in dit sta dium nog te voorbarig is met een afge rond, weldoordacht voorstel te komen. Niettegenstaande het vorenstaande wil len wij gaarne op enige onderdelen van de genoemde brief ingaan. Zo wordt ondermeer in deze brief gesteld, dat de hierbedoelde ambtenaar recht streeks onder de burgemeester moet worden geplaatst. Wij kunnen deze stelling niet delen omdat de daaraan ten grondslag liggende gedachte niet geheel juist is. Het personeel van de gemeente staat namelijk onder het dagelijks bestuur van een gemeente, dat wil zeggen on der het college van burgemeester en wethouders en dit geldt naar onze me ning ook voor de hierbedoelde func- GEBOREN: Hiske Elesabeth, dochter van A. B. M. Smelt, en E. C. W. M. van Woerkom, Veenbesstraat 474. Jolanda Mariëtta, dochter van D. R. J. Lafèbre en K. W. Lebbink, Dokter Schoonen- beeklaan 6. Barbera Antonia Richar- da, dochter van J. R. van Hofslot en K. A. Kok, Peter van den Breemerweg 15. Esther, dochter van H. W. van den Bolt en A. W. G. van As, Kamper foeliestraat 4. Sandra, dochter van A. Tielkemeijer en C. C. van Meurs, Smitsweg 207. Pieter Willem, zoon van P. de Lijster en A. P. M. Koster, Veenbesstraat 256. Patrik Franciscus Jacobus, zoon van R. M. F. Kleinegris en G. B. O. van Breukelen, Leeuwerik- weg 32. Johanna Maria Cornelia, dochter van J. B. Grift en A. J. E. Kok, Merelweg 5. Hona Esmeralda, doch ter van G. W. Beijersbergen en H. S. J. de Jong, Heuvelweg 9. Nicolaas Wichert, zoon van N. Overduin en G. J. T. Somsen, Bosstraat 5. Christian Hendrik Adriaan, zoon van G. W. van Ginkel en M. F. J. W. Kleinberg, Post weg 33, Soesterberg. Belinda Johanna Klasiena, dochter van B. J. Tolboom en G. van de Bunt. Van Maarenstraat 6, Soesterberg. Marinus Jacobus, zoon van M. J. Koet, en F. J. de Wit, Rade- makerstraat 22, Soesterberg. ONDERTROUWD: Johannes Adrianus Jozef de Kruijf, Huib van de Vechtlaan 32, Bunnik en Katharina Gertrud Hei doorn. Plesmanstraat 56, Soesterberg. Leo Wolf, Albert Cuyplaan 71 en Marie Petronella Edith Verkerk, Beetzlaan 57. Marius Karei Vitus Johan Meyer, Vosseveldlaan 15a en Johanna Maria Clementia van Hall, Van Weedestraat 31. Cornelis Hermanus Koopman, Braamweg 102 en Ehrentraut Gertrud Vonk, Betje Wolfflaan 28. Christiaan Kruijff, Heideweg 29 en Elisabeth Wet- steijn, Jacot Catslaan 6, Amersfoort. Andries Willem Bernard Verweij, Car- tierstraat 27, Amersfoort en Elisabeth Catharina Maria Valk, Vinkenweg 39. GEHUWD: Frank Fresen, Jacobus Ver hoeflaan 7, Naarden en Marianne An- drea Bakker, Stadhouderslaan 25. Hendrikus Petrus Maria Rigter, Ganzen- straat 212, Amersfoort en Margaretha Annette Beatrix van Kooten, Kerkpad Z.Z. 69. Hans Rudolf van Boeijen, Schrikslaan 36 en Cornelia Jannetje van Nieuwenhuizen, Troelstrastraat 55. Hendrik Zetzema, Waldeck Pyrmontlaan 7 en Jeltje Boukje Brandsma, Kastanje laan 19. Johannes Japin, Buys Bal lotlaan 12, Soesterberg en Jacoba Maria Barbara Bosman, Professor Lorentzlaan 30, Soesterberg. Ruthgerus Johannes van den Bedum, Torenstraat 2a en Pe tronella Martina Kuijper, Troelstrastraat 9. Lex van der Heijden Emmalaan 9, Putten Gld. en Cornelia Blom, Soester- bergsestraat 188. OVERLEDEN: Catharina Cornelia Mul ders. 88 jaar, weduwe van J. W. H. J. H. A. Lüken, Nieuwerhoekplein 10. Pieter Jan Dekker, 84 jaar, gehuwd met A. L. Grote, Inspecteur Schreuderlaan 64. Johannes Pieter de Graaff, ,59 jaar, gehuwd met H. J. Maertens, Den Blieklaan 47. Willem Kok, 80 jaar, weduwnaar van C. M. Hilhorst, Veen- zoom 8. Dir. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Korte Brink weg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 tionaris. Iets anders is uiteraard welk lid van dat college speciaal met de voorlich ting als zodanig wordt belast. Met de gedachte om daarmede de burgemees ter te belasten kunnen wij volledig instemmen. Een andere vraag is of het juist is te achten, dat een dergelijke ambtenaar rechtstreeks onder het college van bur gemeester en wethouders moet worden geplaatst. Naar onze mening is zulks, organisatorisch gezien, bepaald niet juist. Immers wie staan direct onder het da gelijks bestuur? In de eerste plaats de gemeente-secretaris en voorts de hoof den van de op de grond van de ge meentewet aangewezen takken van dienst. De vraag laat zich stellen waarom dan in dit geval niet wordt overgegaan tot het aanwijzen van een tak van dienst. Het doel van een dergelijke aanwijzing is echter voor een bepaald onderdeel van de administratie een afzonderlijk financieel beheer te kunnen voeren (invoeren methode van dubbele boek houding voor een bedrijf om een in zicht te krijgen in de resultaten). Een tak van dienst t.b.v. de voorlichting kan en zal aan dit doel niet beant woorden en leidt tot de conclusie dat aanwijzing daarvan niet mogelijk is. Dat bepaalde ambtenaren rechtstreeks onder de burgemeester zijn geplaatst - te danken valt daarbij aan de chef van politie en de commandant van de brandweer - mag niet tot de gevolg trekking leiden dat zulks voor een voorlichtingsambtenaar ook mogelijk moet zijn. De beide eerstgenoemde funkties en de hiërarchistische verhou ding ten opzichte van de burgemeester steunen op respectievelijk de Politiewet en de Brandweerwet, krachtens wel ke wet de burgemeester bepaalde be voegdheden heeft ten aanzien van de ze taken. Wij komen derhalve tot de slotsom, dat een bureau voorlichting direct on der de gemeente-secretaris moet wor den geplaatst, danwel onderdeel dient uit te maker van de afdeling alge mene zaken c.a. In dit laatste geval dienen wel zodanige regelingen te wor den getroffen dat een direct contact met ons college als geheel en de le den afzonderlijk niet wordt belemmerd. Dit achten wij zondermeer mogelijk en het bewijs daarvan is te vinden in de huidige praktijk. Ook thans hebben de chefs van de afdelingen en de ambte naren van de afdelingen rechtstreeks contact met de wethouders. De voor lichtingsfunctionaris staat dan ter be schikking van het college van burge meester en wethouders en de gemeen te-secretaris - als zodanig aanwezig in alle vergaderingen - heeft hem als naaste medewerker voor een specifiek gebied. Een en ander behoeft zeker niet te be tekenen dat een dergelijke ambtenaar niet op voet van gelijkheid kan om gaan met diensthoofden en afdelings chefs. Een diensthoofd zal een voor lichtingsambtenaar zeker niet weigeren te woord te staan omdat de bezoldiging van de laatste lager is. Trouwens dat zou nu al betekenen dat veel meer ambtenaren rechtstreeks onder burge meester en wethouders dienen te wor den geplaatst. Wij denken hierbij on dermeer aan de afdeling financieel be heer. Deze voorbeelden kunnen met ve le andere worden uitgebreid. De diensthoofden zullen de voorlich tingsambtenaar alle medewerking ver lenen en hem bij de uitvoering van zijn taak behulpzaam zijn. Dit zullen zij doen omdat zij allen inzien, dat voorichting noodzakelijk en een op dracht van burgemeesters en wethou ders is. De persoonlijkheid van de voor lichtingsambtenaar zal uiteindelijk het slagen van deze nieuwe taak uit ma ken. In de „Gemeentelijke Voorlichting" door prof. dr. M. Rooij en Jan Nieuwenhuis is vermeld: „De gang van een voorlichtingsbood- schap kan men zich voorstellen als zich bewegend langs een route met en kele stations. De boodschap gaat uit van een lastgever. Bij de gemeente is dat het college van burgemeester en wethouders, de burgemeester of een wethouder persoonlijk, de secretaris, of een der hoofden van dienst, maar ten slotte, als het niet om de burgemees ter in een bepaalde functie gaat, toch uiteindelijk altijd weer het - dagelijks bestuur der gemeente. De lastgeving kan er een zijn op een bepaald mo ment en betrekking hebben op een be paalde zaak, maar daarvan is de werk zaamheid niet afhankelijk. Rechtstreek se opdrachten zullen uitzondering zijn. De voorlichting gaat uit van een al gemene en blijvende opdracht, die ver der zelfstandig met een grote mate van eigen initiatief wordt uitgevoerd. Onafhankelijk van de vraag in hoever re hij er zich rechtstreeks mee bezig houdt, bepaalt toch de lastgever de in houd van de boodschap. In een beleids- vacuum kan de voorlichtingsambtenaar niet voorzien. Hij kan geen beleid scheppen. Hij is de communicator, die de boodschap tot haar recht brengt, die de verspreiding voorbereidt, die er de middelen voor zoekt en er de voor die middelen geëigende vorm aan geeft. Het zal u duidelijk zijn, dat vele aspec ten in deze beschouwing niet aan de orde zijn gesteld. De laatste alinea van de brief van bei de raadsfracties duidt er reeds op,, dat daaromtrent nog veel meer te -schrij ven en te zeggen valt. Wij achten deze brief een zeer positieve bijdrage in de gedachtevorming omtrent de functie van een voorlichtingsamtenaar wij zijn overigens van mening dat een voor lichtingsambtenaar van zijn nievau moet zijn, hetgeen betekent dat hem een ruim werkterrein moet worden gegeven. Naar onze mening is Soest daarvoor te klein. In verband daarmede hebben v/ij contact opgenomen met het ge meentebestuur van Baarn om te ko men tot een gemeenschappelijke voor- ziening op dit gebied. De besprekingen daaromtrent zijn nog niet geheel afgerond en ook dit be- lemmert het uitbrengen van een con creet voorstel. Naar het zich laat aanzien kan echter op korte termijn een beslissing vallen en zullen u de nodige voorstelen be- reiken. VOOR BOEKHANDEL G.J. WESSELS Soestetbergsesvaat S3-te1.2419 SOEST De gemeenteraad van Soest komt in openbare zitting bijeen op woensdag 26 augustus, te 14 uur, in de zaal van de brandweerkazerne, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Vaststelling van de openbare verga deringen van 15 april, 20 mei, 17 juni en 15 juli 1970. 2. Ingekomen stukken. a. Brief van burgemeester en wethou ders d.d. 29 juni 1970, afdeling I, num mer 8150, aan de heer G. de Bruin te Soest en de Staatkundig Gereformeerde Partij, afdeling Soest/Baarn, inzake de verkoop van preservatieven, met voor stel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. b. Brief van de Pacifistische Socialisti sche Partij inzake facultatieve huurver hoging met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen overeen komstig de brief van burgemeester en wethouders. c. Brieven van burgemeester en wet houders d.d. 5 augustus 1970, afdeling I, nummer 8602, aan de Minister van Verkeer en Waterstaat en d.d. 6 augustus 1970, afdeling I, nummer 8687 aan het comité inzake bezwaren wegverbetering Soesterberg-Amersfoort, inzake de verbetering van Rijksweg 23 te Soesterberg, met voorstel deze brie ven voor kennisgeving aan te nemen. d. Brief d.d. 19 juni 1970 van de Prot,- Christelijk Fractie en de Fractie van de K.V.P., inzake een voorstel om over te gaan tot het benoemen van een voor lichtingsfunctionaris, alsmede een voor lopig antwoord van het college van bur gemeester en wethouders d.d. 11 augus tus 1970, afdeling I, nummer 8689, met voorstel de laatstgenoemde brief voor kennisgeving aan te nemen. e. Brief d.d. 18 juni 1970 van de heer mr. H. H. Houtman, Parklaan 47 te Soest, waarbij deze reageert op een brief van 15 juni 1970, afdeling I, num mer 7896, van het college van burge meester en wethouders inzake de reali sering van het stadscentrum, met voor stel adressant te berichten conform de bij de stukken ter inzage gelegde con cept-brief. f. Brief d.d. 9 juli 1970 van de heer J. A. Stokwielder, Vinkenweg 3 te Soest, inzake de béstemming van een terrein, gelegen tussen de Vinkenweg en de Nachtegaalweg, met voorstel adressant te berichten confrom de bij de stukken ter inzage gelegde concept-brief. g. Jaarverslag van de bejaardenstich ting „Molenschot", met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. h. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. i. Verslag schoolartsendienst over 1969 ingevolge het bepaalde in artikel 24, lid 2. der gemeenschappelijke regeling, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. j. Brief d.d. 27 juni 1970 van een aantal bewoners van de gemeentelijke premie- woningen aan de Bilderdijklaan, met voorstel te antwoorden overeenkomstig het bij de raadsstukken ter inzage lig gend concept-schrijven, k. Brief d.d. 3 juli 1970 van de kern groep jeugdzaken Soest inzake de op richting van een jeugdcentrum, met voorstel deze brief in handen te stellen van burgemeester en wethouders om advies. 1. Brief d.d. 5 augustus 1970 van de Fractie van de Partij van de Arbeid, waarin wordt gevraagd om inlichtingen omtrent gebreken van de Eurofaltwo- ningen in het Soesterveen, met het -voorstel te antwoorden overeenkomstig de bij de raadsstukken ter inzage lig gende ontwerp-brief. 3. Voorstel tot overname van de reserve ziekenauto van de Kon. Ver. E.H.B.O., afdeling Soest. 4. Voorstel tot vervanging huistelefoon installatie van de brandweer te Soest. 5. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van een onbewoonbaar- verklaarde woning. 6. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 der „Zo neverordening Hinderwet" voor: a. het oprichten van een herstelinrich ting voor motorvoertuigen op/in het perceel le Heeserlaantje 2, Soest; b. het oprichten van een herstelinrich ting voor motorvoertuigen aan de Laan straat 64 te Soest; c. het oprichten van een gasreduceer- toestel op het perceel Kampwag 1 te Soesterberg; d. het wijzigen en uitbreiden van de bedrijfsgebouwen van het ziekenhuis en sanatorium „Zonnegloren" op het per ceel Soesterbergsestraat 125. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de vervanging en uitbreiding van centrale antenne-instal laties ten behoeve van 240 gemeentewo ningen op de Eng (Dalweg, Rubenslaan, Van de Veldeplantsoen en Saenredam- plantsoen). 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het vervangen' en uitbreiden van centrale antenne-instal laties ten behoeve van 214 gemeentewo ningen op de Eng (Ruysdaellaan, Hob- bemalaan, Vermeerlaan, Dalweg, Ru- benslaan en Albert Cuyplaan). 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van di verse voorzieningen aan gemeentewo ningen. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aankopen en plaatsen van een aantal lantaarns (Ker- kebuurt). 11. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het uitbreiden (ter reinen en kleedaccommodatie) van het sportveldencomplex Bosstraat-west, 12. Voorstel tot het verlenen van een voorkeursrecht van koop van een per ceel industrieterrein, gelegen aan de Koningsweg aan Gebroeders Mijnhardt C.V. te Zeist. 13. Voorstel tot aankoop van grond, ge legen aan: de Laanstraat van mejuffrouw G. M. Floor; b. de Nieuweweg van A. Hilhorst; c. de Ossendamweg van E. J. Brouwers; d. de Dalweg, het Kerkpad en de Steenhoffstraat van het Kerkbestuur van de Parochie van de H. H. Apostelen Petrus en Paulus; e. de Beuklaan van D. C. L. van Dam; f. de Vosseveldlaan van P. Dierdorp. 14. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan: de Batenburgerweg te Soesterberg aan J. van Cuylenborg; b. de Nijverheidsweg aan W. van Dijk; c. de Van Weerden Poelmanweg aan de P.U.E.M. N.V.; d. de Nieuweweg aan de Stichting Ge zondheidsbevordering te Soest. 15. Voorstel tot ruiling van grond, ge legen aan a. de Beukenlaan met mevrouw M. C. Bos-Pleijsier; b. de Beukenlaan en de Dalweg met J. Timmer. 16. Voorstel tot het vaststellen van een besluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (Voor- bereidingsbesluit) voor delen van de be bouwde kom. 17. Voorstel tot wijzigingen van de be groting 1970. 18. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de openbare school voor g.l.o. te Soesterberg en de openbare Rinke Tol- manschool voor g.l.o., alsmede het aan brengen van nieuwe radiatoren in de openbare Margrietschool voor g.l.o. te Soest-Zuid. 19. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van ontsluitingswegen in het Eemgebied. 20. Voorstel tot het overdragen van be voegdheid tot aankoop van gronden voor de aanleg van ontsluitingenswegen in het Eemgebied. 21. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot pachtbeëindiging met G. van Duinkerken en A. A. van Zijt- veld voor gronden, gelegen nabij de Biltseweg. 22. Voorstel tot wijziging van de Ex ploitatieverordening. 23. Voorstel tot het verstrekken van een opdracht voor het maken van een „ur- ban design" voor het stadscentrum en een bouwplan voor een nieuw raadhuis. 24. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake uitbetaling van rente in vérband met een gesloten koop overeenkomst met: a. T. W. C. Nout; b. M. P. van Wegen-Hilhorst; c. W. Verwoerd; d. J. de Ruiter-Kraaikamp; e. C. Jongert; f. A. K. Schneider-Alkema. 25. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening, groot 912.000, 26. Voorstel tot vaststelling van nieuwe beheersverordeningen voor de bedrijven en diensten en van nieuwe controle- regelen. 27. Voorstel tot het aanschaffen van een kaartenlift ten behoeve van de be lastingadministratie. 28. Voorstel tot het aanschaffen van twee kaartenliften ten behoeve van de afdeling bevolking. 29. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereniging voor christelijk onderwijs te Soesterberg voor het aanschaffen van leer- en hulpmid delen ten behoeve van de christelijke school voor g.l.o. te Soesterberg; b. het bestuur van de stichting voor katholiek basis- en kleuteronderwijs te Soest voor het verbeteren en uitbreiden van het speelterrein bij de St. Josef- school voor g.l.o. 30. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen, gelegen aan: a. Oude Utrechtseweg van C. Jongert; b. Wilhelminalaan van A. K. Schneider- Alkema, met vaststelling van de betref fende begrotingswijziging. 31. Voorstel tot wijziging van de „Bij drageregeling ter bestrijding van de woningnood 1965". 32. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van rio lering en voetpaden in de Stationsweg. 33. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de verbetering van een gedeelte van de Soesterbergsestraat. 34. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de uitbreiding en aanleg van sportaccomodaties aan de Schrikslaan. 35. Voorstel tot het verstrekken van een uitkering-ineens over 1970 aan het ge- meentepersoneel. 36. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de verbetering van de Plas weg, de St. Willibrordusstraat en de Oude Utrechtseweg. 37. Voorstel tot afwijzing van een ver zoek van de heer J. Zimmer, alhier, voor een vergoeding ingevolge de „Schadevergoedingsverordening". 38. Voorstel tot het instellen van een service-dienst voor controle van gasap- paraten. De Soester basketbalvereniging The Red Stars heeft eind vorige week een suc cesvolle Algemene Ledenvergadering ge houden in het restaurant van de Soester sporthal „Beukendal". De voorzitter van Red Stars, de heer R. Valk, heette allen van harte welkom en sprak er zijn waardering over uit dat zo'n groot aantal leden op deze ver gadering aanwezig was. De voorzitter kon met groot enthousiasme spreken over het afgelopen seizoen dat Red Stars bijzonder veel bekendheid heeft opge leverd dankzij zijn scholierentoernooi, lustrumtoernooi, competitie en de di verse andere toernooien, elders ver speeld. Het is de vereniging bijzonder goed ge gaan en over het komende seizoen maakte de voorzitter zich dan ook wei nig zorgen, alhoewel hij wel wat meer medewerking vroeg van de leden, ge zien het feit dat de vereniging maar blijft groeien en het werk niet meer door een enkele figuur gedaan kan wor den. De vergadering had een vlot ver loop en van het oude bestuur heeft de wedstrijdsecretaris, de heer W. Voet, wegens militaire dienst moeten bedan ken, waarvoor in de plaats is gekomen mej. H. Roest, die met de heren R. Valk, W. Bolwerk en H. Kok, als resp. voor zitter, secretaris en penningmeester, het bestuur vormen voor het komende sei zoen. De cursussen bewegingsleer voor oude ren of wel bejaardengymnastiek zullen in de maand september, wederom on der leiding van mevrouw H. E. Bruins worden hervat. Dinsdag 1 september a.s. begint de cur sus van 8 lessen in het gebouw Eltheto, Driftje, bij het busstation Soest Zuid en wel om half vier (15.30 uur). V/oensdag 2 september a.s. begint de cursus van 8 lessen in het Anna Pau- lowna Huis, Burgemeester Grothestraat 51, Soestdijk, eveneens om half vier (15.30 uur). De kosten verbonden aan deze cursus bedragen 5,per persoon voor alle 8 lessen. Het is gewenst goedkeuring van de huisarts te vragen alvorens aan de cur sus deel te nemen. Opgave voor deelname en betaling van het cursusgeld kan geschieden bij de volgende dames: ELTHETO-cursusmevrouw A. A. Nag- tegaal Plasweg 52 tel. 3202; mevrouw E. M. Selter, Bosstraat 31. tel. 5220. ANNA PAULOWNA HUIS: mevrouw A. M. Mulders, Kerkpad N.Z. 54, tel. 3662. Mevrouw J. W. Gemen, Kerkpad Z.Z. 84. tel. 2947. Mevrouw M. Wesselingh, Nassaulaan 2, tel. 4078. Het maximum aantal deelnemers aan een cursus bedraagt 15. Bij grotere belangstelling kunnen meerdere cursus sen worden georganiseerd. De cur sussen staan open voor dames, zowel als heren. De lessen duren ten hoogste drie kwar tier. Het bestuur mag zich verheugen in een geheel nieuwe redaktie, bestaande uit maar liefst zeven dames, die het zo graag geziene verenigingsblad van Red Stars dit zeisoen zullen gaan verzorgen. Voorts kon Red Stars niet ontkomen aan een verhoging van de contributie. Voor het komende seizoen staan weer diverse aktiviteiten op het programma, zoals o.a. op 30 augustus het „PSV"- sporttoernooi in Eindhoven, in de maand september het Lew-Lake toernooi voor de meisjes junioren en de ,oud''-adspi- ranten, die vorig seizoen kampioen ge worden zijn van het distrikt in hun af delingen. Dit toernooi geldt als het of ficieuze kampioenschap van Nederland en wordt gehouden in Amsterdam. In het weekeinde van 12 september zal een groep heren naar Soest in Duits land gaan om daar deel te nemen aan een toernooi. Dan begint op 12 septem ber de competitie weer en op 19 sep tember zal deze ook weer in Soest plaatsvinden. Al met al een aantal drukke weken staat de florerende Soester basketbal- vereniging The Red Stars weer voor de boeg. De vereniging zal met dertien teams starten en heeft momenteel al weer veel nieuwe leden mogen begroe ten. Aangespoord door een aantal verzoe ken van zowel oud-Olympialeden als nieuw ingekomenen in onze gemeente, is het bestuur van Olympia op zoek ge gaan naar een mogelijkheid om dames, die nu niet direct aan turnen willen of kunnen doen, maar toch een uur in de week willen besteden om fit te blijven, daartoe de gelegenheid te geven. Dit gelukt. Donderdag 20 augustus, 's avonds 8 uur, start er in de gymnas tiekzaal van de R.K. M.A.V.O. (ingang Dalweg bij de Steenhoffstraat), onder leiding van de Sportinstructeur de heer Schaepkens, een groep die ergens het midden houdt tussen conditie-training en huisvrouwengymnastiek, waarbij door lichte oefeningen en zaalspelen het nuttige van doelmatige lichaamsoefenin gen met een gezellig samenzijn verenigd wordt. Tunue is in het geheel niet be langrijk; alleen gymschoenen meebren gen of desgewenst op blote voeten. Kosten worden zo laag mogelijk gehou den. Belangstellenden zijn zonder enige verplichting van harte welkom. De reeds bestaande gym-groepen van Olympia beginnen ook weer te draaien en wel op de woensdagmiddagen (meis jes 6-13 en jongens van 10-13 jaar) in de Maria-school op 26 augustus; op de donderdagavonden (meisjes vanaf 14 jaar) in de R.K. M.A.V.O. op 27 augus tus; op de zaterdagochtenden: Margriet- school (meisjes 6-13) en de L.T.S. (kleu ters, jongens en meisjes van 6-9 jaar) op 22 augustus. Voor de juiste uren en verdere inlich tingen de secretaris, de heer C. van der Does, Weegbrestraat 24, tel. 2669. Ajje ut ming vrnog dan mok zeige dak ter bie ongs int dar- rup nog nie vaan hep gehoord, maor ast zouw gebeure. daan schaat ilc daat de poppe wel effe ant daan se gonge. Noeng liek ut un bietje geheimzinnug waak noeng aant krabbele bin, maor wak bedoel is veurugge week gebeurt bie un bar goeije kennis vaan ming en Kneliao in un darrup vlaak bie ongs in de buurt. Ak ut heulemaol zouw motte gaon vur- telle, daan hek wel eife un heul stukkie vaan deze kraant nodug, daorom zalk ming maor biet allur voornaomste hou- we. Die kennus, de minse op daat dar rup noeme um de ouwdste vaan Luuk, haad un deerntje uut de staad getrouwd, en haad om an un huus te komme zun geboorteplaots motte vurlaote, aal wast mit traone in zun oge. Daat liek mes- schien wel un bietje overdreve, maor alle minse binne noeng eenmaol nie ge ilek, en as kingdkon hie al heul muuije- luk vaan huus. Toeng zullie nog nie zo bar laang ge- leje de kaans krege om terug te kere naor die man zun geboorteplaots, hebbe zullie mit zun viere, der waore ok nog twee kingders biegekomme, die kaans mit beide haande angegrepe. Zullie kwaome uut hun flet, en kongde ruule mit un heul huussie, mit un tuun veul en aachtur. En laote wullie effe eerluk w,eze, jie maag daan un medern mins weze, zoon huus blief toch ut iedejaol veur de meeste minse. Noeng weet ik nie oft aan die man zun gezich leig, maor toeng die gong vur- huuze hebbe de minse um an alle kaan- te gehollepe, messchien komp daat wel omdaat hie un oud darrupsgenoot waas. Maor bar veul plezier heptie mit zun huushouwe vaan daat huus nie gehaaa, waant naodaattie der nog maor net twee maonde haad ingev/oond, kreeg die un brief vaan de deurwaorder dattie maor mos zorrege dattie der weer gauw uut waas, waant hie haad geen toe stemming vaan de eigenaor vaant huus, diet net veur dattie der in gong wone haad vurkoch. Om de zaok heulemaol eerluk te houwe, motter noeng wel effe opgemarruk worre, dattie wel toestem ming vaan de gemeente haad om in daat darrup te komme wone, en op daat pe pier sting ok wel presies daat huus waor die in gong wone geschreve, maor daat bleek laotur nog nie voldoende te weze. Noeng ister in deze tied vaan welvaort nie veul waor geen oplossing veur te vingde is, maor de barregemeester vaan daat darrup zaagter heulemaol geen gaat in. Hie zeej beste man ik hep geen huu- ze op ming rug gruuije, dus jie zoek ut zelluf maor uut. Maor waat mojje doen ajje geen zaak mit knaoke op de zoldur hep staon, om effe un huus te kope, der blief nie veul aors over om de boel in te pakke en op straot veur de deur te gaon zitte. Nie omdajje daat zo leuk vind, maor op de eerste plaots kriejje de minse un bietje an je kaant as daat nodug zouw weze, maor op de tweede plaots, en das messchien wel ut allerbelaangriekste, deris ok noeng nog steeds geen darrup of staad in ongs laand die graog in de onvurmijdelukke laandelukke belaang- stelling komp te staon, omdatter arru- guns un huushouwe op straot woont. En zoas zo vaok beurt mit daat soort zaoke, komp tied, komp raod. De barregemeester, die eers nie aors t« zeige haad daan dattie geen huuze haad, kwaam opeens mit un huus, ajje ut te- minste zo noeme moch, andraove. Noeng die man en zu vrouw sloege vaan nao- rughied aachturovur. Ut angebode huus sting messchien wei as zodaonug in de gemeentepepiere, maor ut vurdiende daat beslis nie. Zullie zeeje dus maor heul gauw nee teuge de gemeente, om te veurkomme daat zullie der heule leve in die schuur zouwe motte wone. Maor de daag vaan uutzette kwaam steeds maor dichterbie, en de gemeente haad niks aors, naor latur bleek eerluk nie. Ten einde raod, jie mot toch arruguns wone, heptie maor jao gezeit teuge die ouwe moek. De barregemeester zaag toeng ok wel in dattie nie heulemaol vrie uutgong, en zeej alle medewarre- king toe. Mit de hullup vaan haos weer alle minse die um al is hadde gehollepe gong hie ant warruk, ent reezultaot magter weze. Waat ik ut belaangriekste vaan zoon gevaal vin, is daat de woningnood, die vaan bove of nie meer as volluksvijaand wordt gezien, der ok nog steeds is, al staon der huuze mit un huur vaan zoon vief honderd guldes leeg, maor dajje daan wel je vrinde Jeert kenne, en d«o kenne daan zellufs wel bie de hogere instaanties zitte. Aal liek ut der vaok nie op. Tijdens het weekeinde zijn in Soest op nieuw verschillende inbraken en dief stallen gepleegd. De buit was over het algemeen niet erg groot. Zondagmorgen ontdekte mevr. Ver linden aan de Torenstraat twee mannen in haar woning. Zij namen ijlings de benen, toen zij ontdekt werden. In eer ste instantie werd niets vermist, maar later op de dag bleek het tweetal toch een bedrag van 250,te hebben mee genomen. Ook bij garage Van Dolderen aan de Burg. Grothestraat werd tijdens het weekeinde ingebroken. Aan de achter zijde van de garage heeft men zich via een geforceerde ruit toegang verschaft. Er wordt een bedrag van ƒ45,ver mist. Bij Albert Heyn tenslotte werd de 26-jarige mevr. S. E. L. uit Soest op heterdaad betrapt op winkeldiefstal. Aanvankelijk ontkende zij de diefstal, doch zei alleen, vergeten te zijn om te betalen, maar later gaf ze de diefstal toe. VAN WEEDESTRAAT 52 soesterbergsestraat io a

Soester Courant | 1970 | | pagina 3