de Stoffenboetiek 1 Utrechtse verenigingen winnen jubileumtoernooi Drukkerij Smit zingende dolfijnen... KONINGIN WILHELMIN4F0NDS ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 Officiële Mededelingen U KUNT NIET AH ES WETEN! zuiver wollen Franse Mantelruiten, voor slechts 15,95 p. mtr. HERSTELLEN VAN DE ZWEMFAAM BURENRECHT vaak een bron van conflicten UIT DE HOGESCHOOL DER WETENSCHAP Twintig jaar handbalvereniging 6.D.C. VERLOOFD, verlovingskaartjes Ontwerpbegroting provincie Utrecht toont tekort van 3,8 miljoen DOLFINARIUM VTBN.V. Riolering en voetpaden voor Stationsweg Bijna twee ton nodig voor uitbreiding sport accommodatie Schrikslaan Kaartenliften voor belastingadministratie en bevolking Reglement verkeersregels en -tekens Wilt u een extra voordelige mantel of pakje hebben Wij hebben een aanbieding van (grof geweven), in 4 kleuren. 140 br., Zolang de voorraad strekt bij aankoop van 25,— 2 meter katoen GRATIS Burg. Grothestraat 11 te oest, tel. 7696 Winkeliersvereniging - „Soest" ZWAMMEN DINSDAG 18 AUGUSTUS 1970 Twintig jaar handbal in Soest betekent twintig jaar B.D.C. Een handjevol hand balenthousiasten besloot op 1 augustus §950 een nieuwe sport in Soest te intro duceren. Ze kregen daarbij de steun van e voetbalvereniging en namen daarom ;elijk maar de naam over. Hun voet- lalbestuur stelde de handballers in de jelegenheid hun wedstrijden op het 'oenmalige B.D.C.-terrein aan de Ferd. uycklaan te spelen. >e vereniging bestond aanvankelijk uit léén elftal, dat de eerste helft van zijn wedstrijd speelde in de rust van de voetbalwedstrijd en de tweede helft na afloop van het voetballen, drie kwartier later! Toen de handbalvereniging groei de en er steeds meer teams kwamen, mochten de teams spelen op een stukje weiland achter het voetbalveld. Het werd echter nauwelijks onderhouden en het gebeurde niet zelden, dat de bal zoekraakte in het lange gras. De bal kwam steeds weer tevoorschijn, in tegenstelling tot de lijnen. Die ver dwenen iedere wedstrijd voorgoed als de wind de droge kalk eenmaal had weggeblazen. Al deze „tegenslagen" ten spijt ontwikkelde BDC-handbal zich steeds meer tot een flinke vereniging. Het was duidelijk, dat de situatie aan Verliefd. getrouwd. Drukwerk voor iedere gelegenheid, ook voor Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02159-2566-5184 De ontwerpbegroting voor 1971 van de provincie Utrecht, die vandaag door Gedeputeerde Staten is aangeboden, ver toont een tekort van ruim 3,8 miljoen gulden, dit in tegenstelling tot voor gaande jaren, toen provinciale staten steeds een sluitende begroting kon wor den voorgelegd. Voor de volgende ja ren wordt overigens een nog groter te kort verwacht. De oorzaak van dit groeiend tekort in een stijging van de uitgaven als gevolg van het zich snel uitbreidende takenpakket van de pro vincie. De inkomsten, met name de uit keringen uit het provinciefonds, nemen daarbij onvoldoende toe. Uit een afzonderlijke nota, die bij de begrotingsstukken is gevoegd, blijkt het eerste resultaat van een onderzoek dat is ingesteld naar de ontwikkeling van de provinciale inkomsten. Er blijkt een duidelijke discrepantie te bestaan tus sen de ontvanjsten op basis van de thans geldende regeling en de toene mende uitgaven als gevolg van de taak uitbreiding (milieuhygiëne, ruimtelijke ordening, welzijnsbevordering, monu mentenzorg, sport en recreatie). Het te kort aan dekkingsmiddelen wordt dan ook veroorzaakt door structurele fac toren. voornamelijk door een te lage uitkering uit het provinciefonds zo con cludeert het college van gedeputeerde staten. Het is daarom van mening, dat de huidige financiële verhoudingsrege ling tussen rijk en provincies moet wor den herzien. Een interprovinciale aan pak zal doorvoor noodzakelijk zijn. GS zijn van oordeel, dat de gezamenlijke provincies een onderzoek moeten in stellen naar de ontwikkeling van de provinciale uitgaven en de achtergron den daarvan. Het investeringsprogramma 1971 t.m. 1974 vertoont een aanzienlijke stijging ten opzichte van het voorgaande pro gramma (1970 t.m. 1973), namelijk van 98,8 miljoen tot 163,9 miljoen gulden of wel met ruim 65 °/o. De toname van de gewenste investeringen plaatst de pro vincie voor grote moeilijkheden. Afge zien nog van de vraag of de voortduren de krapte op de kapitaalmarkt het nog wel mogelijk maakt, de investeringen zo snel te doen groeien, dwingt de zorg wekkende verhouding tussen inkomsten en uitgaven tot een zekere fasering der werkzaamheden. Wanneer de huidige ontwikkeling zich voortzet, zal de be groting van de provincie in 1974 een te kort van tien miljoen gulden vertonen. Gedeputeerde Staten menen echter, dat zodra de oorzaak van het structurele begrotingstekort voor 1971 door de rijksoverheid is weggenomen, een slui tende begroting uitgangspunt van het provinciaal financieel beleid moet zijn. De stijging van de uitgaven zal dan ge lijke tred moeten houden met die van de inkomsten. Daarop vooruitlopend zullen gedeputeerde staten er met kracht naar streven, de toeneming van het tekort te beperken tot 6% per jaar, overeen komend met de reële stijging van de in komsten uit het provinciefonds. Wan neer provinciale staten dit uitgangspunt aanvaarden, zal bij de aanbieding van de begroting voor 1972 een nieuw meer- jarenoverzicht worden aangeboden, waarin de investeringsuitgaven zijn ge temporiseerd. Er moet een voortdurend afwegen van prioriteiten plaatsvinden, waarbij het accent dient te vallen op de essentiële taken van de provincie. Het In gelijke mate terugbrengen van de uitgaven in alle sectoren acht het col lege van gedeputeerde staten onjuist. de Ferd. Hucklaan zo niet langer kon balbestuur weten dat er voor de hand- duren. Na verloop van tijd liet het voet ballers geen plaats meer was. Een oplossing liet overigens niet zo heel lang op zich wachten. Nadat de handbalteams enkele thuiswedstrijden in Baarn hadden gespeeld, kregen ze de beschikking over het terrein aan de Waldeck Pyrmontlaan. Dit veld bleek veel aantrekkingskracht op de jeugd te hebben, zodat B.D.C.-handbal groeide tot een vereniging met twaalf teams. Die spelen nu allemaal aan de Birk- straat, waar de vereniging een prachtig veld en een even mooie accomodatie ter beschikking staan. Een heel wat betere accomodatie dan twintig jaar geleden! Het jubileumtoernooi, dat zondag ter gelegenheid van het twintig jarig be staan werd georganiseerd, werd in de hoogste afdelingen gewonnen door Utrechtse verenigingen. Bij de heren was het 't Utrechtse Atilla, dat winnaar werd door de organiserende vereniging in het nederlaagtoernooi de grootste ne derlaag toe te brengen. Het werd 14-4 voor Domstedellngen. Tweede werd de overgangsklasser Sport Vereent, even eens uit Utrecht, derde Aristos uit Am sterdam en vierde BDC. Bij de dames won Sport Vereent, door BDC met 7-2 de grootste nederlaag toe te brengen. Het Amsterdamse Aristos werd hier tweede, Fidelitas uit Amers foort derde en de organiserende vereni ging opnieuw vierde. De lagere teams speelden een zeven- handbaltoernooi. Bij de heren ging de eerste prijs naar Sport Vereent 3. Olym- oia uit Hilversum werd tweede, BDC derde en Sport Vereent 2 vierde. Door het niet opkomen van twee ploegen bij de dames moesten alleen BDC en Olym- I I pia om de eerste prijs strijden. De Hil- versumse dames trokken aan het lang ste eind. Alleen de dames-junioren van BDC zorgden voor een Soester succes. Zij werden in hun afdeling eerste, voor Sport Vereent Olympia, BDC 2, Aristos l en Aristos 2. Bij de heren-junioren legde BDC beslag op de tweede plaats,1 achter Sport Vereent, maar voor Fideli tas en de handbalvereniging „Amers foort". Bij de meisjes adspiranten werd BDC ook tweede, nu achter Olympia. In een tweede groep werd Jonge Kracht uit Huissen eerste en de jubilerende vereniging opnieuw tweede. Het toer nooi voor de jongens-adspiranten lever de een overwinning op voor Sport Ver eent, terwijl bij de meisjes pupillen •Tonge Kracht eerste werd. De meisjes van BDC legden beslag op de tweede plaats. Het toernooi werd in het begin enigs zins in de war gestuurd door het vrij slechte weer, maar naarmate de dag vorderde, werd ook het weer beter. Voorzitter Jan van Velzen, die het toer nooi in de stromende regen had geopend, kon tenslotte in een bleek zonnetje de prijzen uitreiken. in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte DolfIJnensta. dlon ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen In één programma.Tilden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410.6041. Burgemeester en wethouders hebben de raad voorgesteld, een krediet van 24.500,beschikbaar te stellen voor de aanleg van riolering en voetpaden in en op de Stationsweg. Tevens zullen voorzieningen worden getroffen om in voorkomende gevallen het regenwater van rijweg en bermen af te voeren. De aanleg van de voetpaden door middel van het aanbrengen van een verharding op de bermen, is mede noodzakelijk om het wegspoelen van zand, waardoor an dere riolen verstopt raken, tegen te gaan. Bovendien kan nu beschadiging van de berm door geparkeerde voer tuigen worden voorkomen, zo stellen B. en W. Ook de Soesterbergsestraat zal verbe terd worden. Hier zal tussen de Eiken laan en de Kerkstraat de klinkerbestra ting worden vervangen door asfalt. Overwogen wordt om langs dit gedeelte van de Soesterbergsestraat een „blauwe zone" in te voeren. Ook is men van plan om aan het eind van de parkeer havens bomen te planten. De tatole kosten van dit project worden geraamd op ƒ47.500, Een krediet van 210.000,is nog nodig voor de verbetering van een gedeelte van de Plasweg en de Oude Utrechtse- weg en de gehele St. Willibrordusstraat. De totale kosten bedragen weliswaar 415.000,maar op de begroting voor dit jaar kon niet meer worden opge nomen dan ƒ205.000,Het resterende bedrag zal overigens pas in 1971 worden aangewend voor de dan nog overgeble ven werkzaamheden. Het bovenstaande fonds voor de kan kerbestrijding zal van 24 augustus - 5 september a.s. zijn traditionele jaarlijkse collecte houden. Hiertoe zullen deze week huis aan huis collectezakjes be zorgd worden, waarin u uw gave gelieve te deponeren. Het ligt in de bedoeling dat deze zakjes in bovengenoemde weken bij u zullen worden opgehaald. Mede door de grote uitbreiding van Soest gaven zich echter tot nog toe wei nig collectanten voor dit doel bij de commissieleden op, zodat deze collecte althans voor een gedeelte dreigt te mis lukken. Derhalve wordt langs deze weg een dringend beroep gedaan op hen, die met dit doel sympathiseren, en een wijk voor hun rekening willen nemen. Gaarne opgave aan de secretaresse, mevr. H. van Bosbeek, Weegbreestraat 337, event. tel. 2691 t.n.v. Bondsspaar bank Soest, of aan één der overige commissieleden: mevr. Hoogendoorn, Ruysdaellaan 20, tel. 2725; zuster Kropff, Wijkhuis Middel wijkstraat, tel. 2902; L. Dijkshoorn, Steenhoffstraat 56, tel. 2691. Het comité zegt u bij voorbaat hartelijk dank. Burgemeester en wethouders hebben de raad een krediet van ƒ190.000,— ge vraagd voor uitbreiding en aanleg van sportaccommodaties aan de schrikslaan. Al enige tijd geleden heeft de Lawn Tennis Club „Soest", huurder van de tennisbanen van het gemeentelijk sport park aan de Schriklaan, bij het gemeen tebestuur aangedrongen op uitbreiding van de bestaande tennisaccommodatie en de bouw van een nieuw kleed/club gebouw. Deze uitbreiding en vernieu wing wordt dringend noodzakelijk ge acht gezien de snelle bevolkingsgroei van Soest en de steeds stijgende animo voor beoefening van de tennissport bij steeds bredere lagen van de bevolking. Vooral echter door de onzekerheid om trent het juiste tracé van de weg over de Eng word ten aanzien van deze uit breiding en vernieuwing vooreerst een afwachtende houding aangenomen. Nu echter met betrekking tot het tracé meer zekerheid bestaat, acht het college het mogelijk om tot genoemde uitbrei ding over te gaar.. Het door de directeur van gemeentewerken in samenwerking met de sportstichting opgestelde plan voorziet in de bouw van een nieuw kleed/clubgebouw, de aanleg van vier tennisbanen, beschuttende beplanting en het aanbrengen van bijbehorend hek werk. Door deze uitbreiding is het te vens noodazkelijk, een vervangend oefen-hockeyveld aan te leggen. Er zul len twee gravel- en twee Matecobanen worden aangelegd. Samen met de aan leg van een nieuw oefenhockeyveld gaat dit een bedrag van 100.000,kosten. Met nieuwe kleed/clubgebouw met ruimte voor verenigingsactiviteiten en 37 m2 zuivere kleedruimte voor dames en heren, is een bedrag van ƒ90.000, gemoeid. De vereniging zal hierin na voltooiing van de bouw een bedrag tus sen de 17.000,en de 25.000,bij dragen. In verband met de sterk toegenomen werkzaamheden als gevolg van het min stens even sterk toegenomen aantal in woners wordt het door B. en W. nood zakelijk geacht om de afdeling bevol king en de belastingadministratie te la ten profiteren van gemakken van een paar kaartenliften. De afdeling bevol king heeft er twee nodig, de belasting administratie kan het met één lift af. De kaartenliften, die men voor de afd. bevolking op het oog heeft, kunnen per stuk 45.000 persoonskaarten bevatten. De liften kosten per stuk 10.700,-, maar zijn zo gewichtig, dat voor ƒ800,- onder elke lift de vloer moet worden verstevigd. Dat zal de totale kosten voor de afd. bevolking op ƒ23.000,- brengen. De lift, die voor de belastingadministra tie nodig is, kan 34.000 kaarten herber gen. Ook dit apparaat kost 10.700,-, waar nog een bedrag van 800,- bij komt voor de vloerversteviging. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels en -te kens; maken bekend dat hun college heeft besloten door plaatsing van bor den 53 en 54 van bijlage II van het Re glement Verkeersregels en -tekens, d. m. v. het instellen van een „blauwe zone" het parkeren te verbieden voor langer dan 1 uur met verplicht gebruik van een parkeerschijf, op werkdagen van 8.00 tot 19.00 uur, op daartoe aan te brengen parkeervakken aan beide zijden van het gedeelte van de Soester bergsestraat, gelegen tussen de kruising Gallen Kamppelsweg - Soesterbergse straat - Verlengde Kolonieweg en de kruising Soesterbergsestraat - Ossen- damweg, alsmede op de eerste parkeer haven aan de rechterzijde van de Gal- lenkamp Pelsweg gerekend vanaf de Soesterbergsestraat; van dit besluit staat voor een ieder beroep open tot het einde van een termijn van 30 dagen na heden; het adres van het beroepschrift wordt gericht aan Hare Majesteit de Koningin doch ingediend bij de Commissaris der Koningin van deze provincie te Utrecht; het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Automobielclub K.N.A.C., de Koninklijke Nederlandse Motorrijders- vereniging en aan gedeputeerde staten dezer provincie. Soest, 18 augustus 1970. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SOEST, De secretaris, De burgemeester, H. Borreman. S. P. Bentinck. Het voetpad is voor u, rijweg en fiets pad niet. Alleen op het voetpad kunt u met een man of 4 rustig naast elkaar wandelen. Bloemen en planten mag u nooit koud water geven, steeds water met een iets hogere temperatuur dan in de kamer is. Regenwater is het beste, maar ook op goede temperatuur. Een nieuwe zeem moet u eerst een tijdje in water leggen. Nooit met warm water spoelen, evenmin met bijtende vloeistof en eveneens nooit bij een kachel drogen. Van tijd tot tijd in een zeepsopje leggen, na het gebruik behoorlijk weghangen. Kortharige honden moet u af en toe goed borstelen, voor het vrijhouden van ongedierte, langharige honden echter moeten minstens eens per week flink geborsteld en gekamd worden. Het ziek worden van potplanten is vaak toe te schrijven aan zuur geworden aarde (door het vele gieten). Om dit te verhelpen moet u water van 65® C. in de pot gieten, net zolang tot het water helder te voorschijn komt. Visgehakt moet u voor het braden eerst even door paneermeel halen, anders blijft het aan de pan zitten. 9 delen spindelolie en een deel terpen tijnolie goed dooreen gemengd is een goede olie voor parketvloeren. Stekken kunt u alleen verplanten na of gedurende regen. van de maan door de eeuwen heen di verse malen door meteoriet-inslagen zou zijn getroffen. Men zocht nauwkeurig naar aanwijzingen, maar veel vond men niet. Tot men via raketten en kunstma nen de aarde vanaf grote hoogte kon foto graferen. Toen kwamen ze tevoorschijn. Er is nu een catalogus samengesteld, die niet minder dan 110 van deze objecten vermeldt. De grootste heeft een door snede van 18 kilometer. Draal, wanneer u vlees door een vlees molen gedraaid hebt, even een stukje brood door deze molen, het verwijdert achtergebleven vleesrestjes en de broodstukjes kunnen gemakkelijker uit de molen verwijderd worden. Waak in de familiekring over uw hu meur, in gezelschap van anderen over uw tong en in de eenzaamheid over uw gedachten. In elkaar vastzittende glazen krijgt u los, door het onderste glas in warm water te zetten. Zonodig het binnenste glas vullen met koud water. ét Afa v. Ata aV. aV «Ta Vj» «f» ypf «T? «x» YF yp? yf? Xf* yp «f? Vj? 0 in hoeverre de aansluiting met de Europese top is hersteld. Op de sprint- Op de Nederlandse zwemkampioen- schappen in Leeuwarden is aangetoond, dat de jonge garde hard bezig is het prestige in de internationale zwemwe- reld van onze damesploeg te herstel len. Tot en met de Olympische spe len in Mexico in 1968 werd die eer nog hoog gehouden door Ada Kok, maar nadat zij met zwemmen was ge stopt gaapte er opeens een enorm groot gat tussen de top van onze zwemmeis- jes en de internationale top. Dat gat is nu niet opeens gedicht. Nog slechts op enkele nummers hebben we weer aansluiting. De meisjes die voor die aansluiting zorgden zijn jong. Zij variëren in leef tijd van 12 jaar (Hansje van Bunscho ten) tot 18 jaar (Yvonne van Kuilen burg). Maar onze grootste troeven zijn toch wel Linda de Boer, Anke Rijnders, Cora Schouten, Frasquita en Henny Pentermann. Gelukkig krijgen zij steeds De Europese zwemkampioenschappen, die begin september in Barcelona wor den gehouden, zullen moeten bewijzen meer concurrentie, nummers lijken we die aansluiting nog niet te hebben, maar wel op de lan gere afstanden zoals de 200 en 400 me. ter wisselslag en misschien ook de 200 meter rugslag en de 200, 400 en 800 meter vrijeslag. Verder hebben we een zeer behoorlijke ploeg voor de estafette 4 x 100 meter vrijeslag. Een aantal finaleplaatsen is zeer zeker mogelijk en de kans op eremetaal is niet denkbeeldig. Daarbij mogen we echter niet te gauw aan goud denken. Bijna alle Nederlandse meisjes die in Barcelona aan de start zullen komen zijn nog maar aan het begin van hun internationale zwemcarrière. De Euro pese top wordt nog altijd beheerst door in de eerste plaats de Oostduitsers, ge volgd door de Russen en dan komt er een hele poos niets. Genoeg talent. Het is jammer, dat maximaal twee zwemsters van een land op één num mer mogen uitkomen, want wij hebben bijvoorbeeld op de 800 meter vrije slag zeker vier meisjes die in Barcelona voor een finaleplaats in aanmerking zouden kunnen komen: Linda de Boer, Astrid Verver, Anke Rijnders en Hans je van Bunschoten. Dat geldt ook voor de 400 meter vrije slag en in wat min dere mate voor de 200 meter vrije slag. Daardoor viel de jongste kandidate Hansje van Bunschoten buiten de ploeg die naar Barcelona gaat. Eveneens jammer is, dat de vooruit gang in ons dameszwemmen zich vrij wel beperkt tot de vrije slag. Op de rugslag, schoolslag en vlinderslag ko men we er niet of nauwelijks aan te pas. Dat we daarop nog niet tegen de Eu ropese top aanleunen biedt ook wei nig perspectief voor de Olympische spelen over twee jaar in Munchen. Eremetaal. De beste perspectieven op eremetaal menen we te mogen toekennen aan Henny Pentermann en Gerda Lassooy, die beide al enige jaren tot de nationa le top behoren maar internationaal nog niet konden doordrukken. Dat kunnen zij nu. Op de 400 meter wisselslag kwa men zij in Leeuwarden tot tijden waar mee zij in Mexico brons zouden heb ben behaald en op de 200 meter reikte hun prestaties tot een vijfde en zesde plaats in de olympische finale, ofwel als tweede en derde Europese zwem sters. Duidelijk moet zijn, dat de Europese kampioenschappen alleen mogen wor den beschouwd als een graadmeter voor de stand van zaken. Er moet worden gewerkt naar de olympische spelen in 1972 in Munchen. Met zoveel jong talent dat al zover is gevorderd kan in Munchen de aansluiting bij de we reldtop op meer nummers dan in Mexico (vlinderslag door Ada Kok) worden bereikt. Maar dat zal nog heel wat zweet en tranen van zowel zwem sters als de trainers vergen. Wanneer grondeigendommen aan el kaar grenzen, ontstaan daardoor situa ties, welke door het recht moeten wor den geregeld. Onjuist is de bepaling van artikel 672 van het Burgelijk Wet- biek (B.W.): „Er bestaan tussen de ei genaars van naburige erven rechten en verplichtingen, welke voortvloeien hetzij uit de natuulijke ligging der er ven, hetzij uit de bepalingen der wet". Hier wordt het voorgesteld alsof er twee bronnen zijn, waaruit die rechten en verplichtingen ontstaan. Er is echter slechts één bron, nl. de wet, die in de natuurlijke ligging" der erven het mo tief van haar regeling vindt. Het is niet onze bedoeling het gehele buren recht uitputtend te bespreken. Wij wil len volstaan met op enkele belangrij ke punten de aandacht te vestigen. Regenwater Iedereen moet zijn daken zodanig in richten dat het daarop vallende regen water niet afstroomt op het erf van de buurman. Wél mag het op de open bare weg aflopen, indien dit tenminste niet bij wetten of verordeningen ver boden is. In de meeste gemeenten is het echter verboden, wat bij ons in zien? ook goed is. Immers, een goede bouwer zal toch wel de goten en af voerpijpen zó inrichten, dat het van het dak afkomende regenwater noch aan de buurman, noch aan voorbijgangers hinder veroorzaakt. Het is ook verboden water of vuilnis door de goten van andermans erf te laten lopen, zonder daartoe het recht te hebben verkregen. Het woord „go ten" kan hier gevoeglijk worden ver vangen door „riolering", waaruit volgt dat niemand clandestien de afvoerpij pen of buizen van zijn gebouw mag lozen in de riolering op het erf van zijn buurman. Afscheiding en afsluiting Afscheiding is het bepalen der gren zen van ieders grond door uiterlijk waarneembare kentekenen (b.v. grens paalt jes). Afsluiting is het bepalen van de gren zen op een wijze, welke het betreden van de grond bemoeilijkt, dus de eigen veiligheid bevordert (bv. een hek, sloot, afrastering). Tot afscheiding is iedere grondeigenaar verplicht. Zijn buurman kan hem zelfs daartoe noodzaken. De afscheiding komt echter voor rekening van beide buren. Afsluiting is geen plicht, behal ve in de „steden, aangebouwde voor steden en „dorpen", waar de ene buur man zijn nabuur kan noodzaken om bij te dragen tot het maken van een afsluiting, dienende tot doorlopende af scheiding van hun huizen, open plaat sen en tuinen. De wijze waarop dit moet geschieden, is meestal in plaatse lijke verordeningen geregeld. Het ma ken (of herstellen) van zo'n afsluiting geschiedt voor gemeenschappelijke re kening. Een dergelijke afsluiting is dus gemeenschappelijk eigendom, zodat ie der onderdeeltje, ieder steentje eigen dom van de beide buren is. Gemene muur Vooral de „gemene muur" als afsluiting tussen huizen speelt een grote rol. De wet gaat uit van het beginsel dat ie dere muur, die tot afsluiting dien, ge meen (is gemeenschappelijk) is, tenzij een der gevallen aanwezig is, waarin dit niet zo is. Deze gevallen zijn: a. wanneer er een titel (akte, overeenkomst) van het te gendeel aanwezig is; 6. wanneer een van de buren door verjaring de eigendom van de muur heeft verkregen. (Deze buur zal dan de muur 20 of 30 jaar moeten hebben bezeten en daarop rechten hebben uit geoefend welke alleen de eigenaar toe komen); c. bij gebouwen van ongelijke hoogte is de muur slechts gemeenschap pelijk tot de hoogte van het laagste ge bouw; d. wanneer uit de muur zelf door enig teken blijkt dat de gemeen schappelijkheid niet bestaat (bv. wan neer het bovenste van de muur aan de ene kant loodrecht is en aan de andere kant schuin afloopt). Geen van de mede-eigenaren is be voegd een gemeenschappelijke muur af te breken zonder toestemming van zijn buurman. Ook mag hij een muur, die twee erven afsluit, niet door een heining vervangen, wel omgekeerd een heining door een muur. Iedere buur man mag op of aan de „gemene" muur aan zijn zijde een goot aanbrengen ter afwatering naar zijn grond. Zonder toestemming van zijn buurman mag geen van beide mede-eigenaren in de gemene muur vensters aanbrengen. Vensters Terwijl in het algemeen iedere eige naar het recht heeft zijn eigendom zo danig in te richten als hij verkiest ten aanzien van het door hem te genieten licht of uitzicht, heeft de wetgever toch gemeend enige beperkende bepalingen te moeten stellen om onvrijheid op het naburige erf te voorkomen. De wet verbiedt daarom het maken van directe uitzichten op een afstand van minder dan 2 meter van het erf van de buurman (onder „erf" moet hier ook huis, tuin enz. worden begre pen). Met rechtstreekse uitzichten wor den vensters en balkons gelijkgesteld. In muren welke op minder dan 2 me ter van andermans grond staan en in grensmuren mag men wel lichtgeven de vensters maken, uitzicht gevende vensters echter niet. Bedoelde lichtgevende vensters moeten, indien ze in de verdieping gelijkvloers zijn aangebracht, met hun onderkant minstens 2.50 meter boven de vloer van de kamers zijn of 2 meter, indien het een hogere verdieping betreft. De ven sters moeten van vaste ramen voorzien zijn en van dichte ijzeren tralies, wel ke hoogstens 10 cm van elkaar Btaan (gevangenisramen). Uit het voorgaande blijkt dat eerst wanneer de muur, waarin de licht- of uitzichtgevende venster worden ge maakt, tenminste 2 meter van het erf van de nabuur is verwijderd, we onze gang kunnen gaan en maken wat we willen. Is de afstand geen 2 meter dan zijn we gebonden aan de voorschriften van het burenrecht. Bij ontwerpen van gebouwen mogen we dit niet vergeten. Meermalen zal het voorkomen dat ten behoeve van de reparatie van een ge bouw steigerwerk op de grond van de buurman moet worden geplaatst. De buurman moet dit dan gedogen, ook dat de arbeiders over zijn grond lopen om bouwstoffen aan te brengen. In tussen heeft hij recht op vergoeding van evenueel berokkende schade. (De ze bepaling is niet toepasselijk bij nieuwbouw). Voorts heeft iedere eigenaar de be voegdheid te eisen dat alle gebouwen# muren, schoorstenen, heiningen of an dere scheidingen, die dreigen in te stor ten, resp. over zijn erf heen hangen, onmiddellijk worden afgebroken of her steld. Bomen en heggen De buurman heeft het recht om te vor deren dat de bomen of heggen, geplant op een kortere afstand van de erf- scheiding dan in art. 713 B.W. ver meld (bomen: 2m.; heggen 0,50 m.), worden uitgeroeid. Men kan last heb ben zowel van de takken als van de wortels der bomen van de buurman. Geldt het de takken dan kunnen we van de buurman eisen dat hij die tak ken verwijdert. Geeft hij daaraan geen gehoor dan kunnen we de takken zelf afsnijden, mits we niet op het erf van de buurmar treden. De doorschietende wortels kunnen we weghakken zonder waarschuwing. We mogen echter niet de bomen doden door de wortels in contact te brengen met bijtende stoffen. Waarom het burenrecht tot zovele con flicten aanleiding geeft? Omdat we he laas hoe langer hoe minder een goede nabuurschap kunnen onderscheiden, derhalve een nabuurschap die zich ken merkt door een ruime mate aan wel willendheid. Het ligt in de bedoeling om binnenkort een algehele plaatselijke enquêtte te houden voor het al dan niet aanvragen van een vergunning voor het houden van een wekelijkse koopavond. Onlangs werden reeds een aantal kijk- avonden gehouden, waarbij de klant al leen de mogelijkheid heeft om te kijken en te reserveren. Het succes was bevre digend en daarom ligt het in de bedoe ling wederom enige kijkavonden te or ganiseren en wel op de vrijdagen 4 sep tember, 2 oktober en 6 november. Reeds sinds onheuglijke tijden stonden we vrijwel machteloos wanneer cham- pions werden verwisseld met de knol- lenbladpaddestoel, die zeer giftig is. Bo vendien lijkt ze heel erg op de champion Een Oostenrijks geleerde heeft nu het tegengif ontdekt, de giftige paddestoel bevat het zelf. Uit 125 kg van deze

Soester Courant | 1970 | | pagina 7