KOPPEL Soester Politie Sport Vereniging viert haar zilveren jubileum Voor veilige kinderspeelplaatsen ijveren de kabouters bij burgemeester op het matje Postduivenvlucht Geen spreekuur Voordelig tanken Ontsluiting Eemgebied gaat 1,4 miljoen kosten Ook doorstroombijdrage bij verhuizing naar elders SOESTERBERG moderne haarstukjes salon Kerngroep Jeugdzaken Soest vraagt B. en W. om geld en onderkomen Nieuwe raad op eigen verzoek voorgelicht over Engweg G0LDA MEIR Premier van Israël Bejaardenwacht Voorlichtingsavond op 25 augustus Openbare wijkraadsvergadering Soesterbergse jongen (18) verdronken Traditioneel vliegtuigtoernooi met S.V. „Soest" Politiebureau 4-4-4-4 Telei Brandweer 3-3-3-3 T.E.C.-toernooi DINSDAG 18 AUGUSTUS 1970 De lange lijst van activiteiten, die het bestuur van de Soester Politie Sport Vereniging heeft opgesteld voor het sei- Aen 1970-'71, onderstrepen duidelijk, dat de S.P.S.V. een springlevende ver eniging is. Engenlijk een besloten orga- satie, omdat alleen korpsleden en oud- rpsleden lid kunnen zijn. Het besloten arakter is overigens lang niet altijd te erken, vanwege de talrijke keren, dat S.P.S.V. naar buiten uittreedt, het jubileumjaar de vereniging aakt zich op voor de viering van het -jarig bestaan kan dan ook een eel van de Soester bevolking het feest eevieren. Dat deel namelijk, dat de P.S.V. als donateur steunt. Driehon derd Soesters doen dat. Afgezien daar van heeft het S.P.S.V.-bestuur gemeend ook de jeugd en de bejaarden in de feestelijkheden te betrekken. Voor de jeugd zijn er zwemwedstrijden, een prestatieloop en viswedstrijden en voor bejaarden ook viswedstrijden. Een groot deel van het programma wordt in beslag genomen door activitei ten op sportgebied. Volleybal, voetbal, vissen, een veldloop, klaverjassen, scha ken en oriënteringsritten zorgen voor een gevarieerd programma, dat nog wordt afgewisseld door bijeenkomsten, die niet direct met sport te maken heb ben. Dat hoeft ook niet, helemaal niet in een jubileumjaar, waarin toch ook plaats moet zijn voor festiviteiten. Want de sport mag dan overheersen in de P.S.V., de vereniging heeft toch ook een belangrijke taak om elkaar ook bui ten de sport en buiten dienstverband op een andere manier te leren kennen. Daartoe is de S.P.S.V. altijd een uitste kend middel geweest. De vereniging was niet zelden de schakel tussen po litiekorps en burgerij en het zal het be stuur dan ook niet aan belangstelling ontbreken wanneer het op zaterdagmid dag 5 september van 15 tot 17 uur re ceptie houdt in de brandweerkazerne. Twee dagen daarvóór, op 3 september (de dag waarop 25 jaar geleden de ver- niging werd opgericht) is de algemene et'.envergadering. Iet zeer uitgebreide en gevarieerde pro- ramma vermeldt onder meer de orga- isatie van de Sint Nicolaas-veldloop nder auspiciën van de Ned. Politie port Bond, de organisatie van de jaar- orgadering district west van de P.S.B. en de organisatie van de auto- n motorsportkampioenschappen van et district. n dan is er vanzelfsprekend een grote eestavond voor leden, donateurs _n enodigden. Het S.P.S.V.-bestuur biedt p 2 oktober in de ontspanningszaal van et Officierscasino van de Koninklijke uchtmacht in Soesterberg een geva- ieerd programma aan. Daaraan werken ee het koor van het Depot Koninklijke Iarechaussee uit Apeldoorn; de confe- encier Ab Hofstee; Bueno de Mesquita; es Shalom en het komische duo Mini n Maxi uit Den Haag. De muzikale lei- ïng is in handen van het trio Harry ammilton. Na afloop van het program- a speelt een Beierse kapel uit Amers- oort, waarna de avond besloten wordt et eeti bal. Dit wordt muzikaal ver- orgd door de Centraal City Jazz Band it De Bilt. Nog vijftien n 1945, dertig jaar na het ontstaan van e eerste politiesportverenigingen in ons and, namen de heren L. Houkes en ijlen A. W. Voet het initiatief tot het prichten van de Soester Politie Sport Vereniging. Op de op richtingsvergade ring waren 27 van de 32 korpsleden aanwezig. Iedereen gaf zich op als lid. Vijftien van hen zijn nu nog lid. Het korps bestaat nu uit 49 politiemensen, terwijl de S.P.S.V. 61 leden telt. In de beginjaren deed men in S.P.S.V.- verband hoofdzakelijk aan voetbal, gym nastiek, schieten en wandelen. Een jaar na de oprichting liepen enkele Soester politie-agenten mee aan de Vierdaagse. Tot en met dit jaar heeft de S.P.S.V. telkens een delegatie naar Nijmegen kunnen sturen, al dunt het wandelleger tje wel uit. Uit de beginperiode is veel te vertellen, vooral ook dankzij de unieke boekwer ken (S.P.S.V.-bijbels, zeggen ze op het politiebureau), die op initiatief van de huidige korpschef, hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer (ere-voorzitter van de vereniging) werden bijgehouden. In de loop der jaren is er bijna geen sport geweest, waaraan niet een of meer S.P.S.V. leden hebben meegedaan. Van De nieuwe gemeenteraad is maandag avond op eigen verzoek ingelicht over de gemeentelijke plannen met betrek king tot de weg over de Eng. Gezien het feit, dat de Engweg een essentieel on derdeel is van de structuur van Soest en de verdere ontwikkeling van de ge meente en de nieuwe raad herhaaldelijk met deze niet eenvoudige problematiek geconfronteerd zal worden, achtte bur gemeester het een goede gedachte om deze kwestie nog eens door deskundigen te laten belichten. Namens het adviesbureau Coffeng en Goudappel gaf de heer Van Gurp aan de hand van een reeks cijfers en prog noses een overzicht van de factoren, die het verkeersbureau tot het advies van een weg over de Eng hebben gebracht. Een recent onderzoek heeft uitgewezen, dat van het totale verkeer, dat van de huidige rijksweg door Soest gebruik maakt, rond 30 doorgaand verkeer is. Tien jaar geleden was dat nog 45 De tendens wijst er volgens de heer Van Gurp al op, dat de weg over de Eng in de eerste plaats een locale ontslui- tingsfunktie krijgt. Daartoe is een goéde relatie met de woonwijken noodzakelijk. Juist om die reden zal 'n weg om de noord geen oplossing kunnen bieden, omdat het verkeer van en naar Soest dan de gehele gemeente moet doorkrui sen, terwijl de stedelijke bebouwing juist aan de zuidzijde (Soesterveen) is geconcentreerd. Een weg, zuidelijk langs Soest zou z.i. wat dat betreft betere mo gelijkheden bieden, wanneer er althans geen bezwaren van onder meer land schappelijke aard tegen deze oplossing zouden zijn. Overigens ontkende de heer Van Gurp niet, dat een weg om de noord een ideale verbinding van Amers foort met het Gooi zou zijn. „Maar daarmede is Soest niet gediend". Ir. M. A. van Ee (WD) zag echter wei nig positieve kanten aan de weg over de Eng. „Een lange lijdensweg ligt voor ons", vermoedde hij. Een verbetering en aanpassing van de Nieuweweg, Ossen- damweg en Koningsweg achtte hij meer voor de hand liggen dan de aanleg van een autoweg over de Eng. Hij zei voorts, zwemmen tot schaken, van schieten tot atletiek, de meest gevarieerde sporten beoefende men in verenigingsverband of individueel. Het lid Douma is een verwoed kaatser en er moet nog eens iemand geweest zijn die zijn hart ver pand had aan kogelstoten. Op de zolder van het bureau ligt tenminste een vrij wel nieuwe kogel. In het fraai uitgevoerde jubileumnum mer van de Soester Politie Sport Ver eniging schrijft burgemeester mr. S. P. baron Bentinck als beschermheer onder meer: „Een jubileum kan en mag alleen gevierd worden als de opkomende ge neraties bereid zijn de verantwoordelijk heden over te nemen. Een verantwoor delijkheid die meer omvat dan uitslui tend de sportieve ontwikkeling, het fit zijn en de conditie van de politieman. De S.P.S.V., de enige algemene vereni ging binnen het politiekorps, heeft als zodanig een ruime verantwoordelijkheid: voor goede onderlinge verhoudingen, voor een collegiale en kameraadschap pelijke geest, voor onderlinge hulpvaar digheid. Dit is ook wat de mannen van het eerste uur voor ogen heeft gestaan. Moge de S.P.S.V. met onverzwakte ener gie voortgaan met het waarmaken van haar verantwoordelijkheden; zowel haar leden als de gehele Soester samenleving zullen er mede gebaat zijn". voorkeur van een weg over de Eng. Hij zei, dat hem nog niet was gebleken, dat de weg over de Eng geen goede oplos sing zou zijn. Wel vroeg hij, nauwkeurig te bezien, waar gelijkvloerse kruisingen voordeliger zouden kunnen zijn. De heer Van Gurp zei, dat de terreinge steldheid het maken van ongelijkvloerse kruisingen aanbeveelt. Ook uit een oog punt van verkeersveiligheid en snelle afwikkeling van het verkeer moest z.i. aan ongelijkvloerse kruisingen de voor keur worden gegeven. De heer Van Ee kwam later tot de slot som, dat het verkeer over de weg over de Eng in 1985 al zijn maximale capa citeit zou hebben bereikt, iets, wat ir. Coffeng bestreed. Wel zei hij, dat naast de Engweg ook de Koningsweg een steeds belangrijker funktie als parallel weg zal gaan vervullen. De vereniging De Zwaluw nam aan de wedvlucht deel met 276 duiven, die om 9 uur in St. Gh. Hom gelost werden. Aankomst eerste duif te 11.23.29 uur en laatste prijsduif 11.59.24 uur. Uitslag R. Voskuilen 1 2 21. G. Rijk- sen 3 9 19 27 53 54. A. Hilhorst 4 34 41. H. Gorissen 5 33. H. Woudstra 6 40 46. I. v. d. Belt 7 15 47. C. Dijkman 8. M. de Ruiter 10 24. Sj. Blokland 11. A. van Dorrestein 12 48. C. van Brummelen 13 52. P. Rauch 14 23. H. Voskuilen 16 31 38 50. W. van Soest 17 28 35. W. Grift 18 22. A. de Bes 20 51. G. v. d. Deijssel 25 26. Gebr. Van Dijk 29 30 43. W. de Bree 32 44. J. v. d. Brakel 36 37 39 45. F. Reyerse 42. H. den Dekker 49. H. Rauch 55. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op woensdag 19 augustus a.s. zijn wekelijkse spreekuur te houden. Soest, 18 augustus 1970. De burgemeester voornoemd, S. P. BENTINCK Garagehouder Alblas aan de Van Weedestraat heeft bij de politie aangifte gedaan van oplichting. Geruime tijd ge leden tankte een man voor ruim vijftien gulden benzine, maar tekende daarvoor een bon. Kort geleden stuurde de gara gehouder de bon op aan de man, maar hij kreeg de nota onbetaald terug. Een onderzoek heeft inmiddels uitgewezen, dat de dader een uit een inrichting ge vluchte inwoner van Huizen is. De man, P.V., bleek bovendien met een gestolen auto bij garage Alblas getankt te heb ben. De aanleg van ontsluitingswegen in het Eemgebied, de aankoop van de daarvoor benodigde grond en overwegbeveiliging gaat rond 1.379.000,- kosten. Hierin zal de gemeente Soest voor ƒ3.390.000,- bij dragen gezien het grote belang, dat de in dit gebied wonende landbouwers heb ben bij een goede en veilige ontslui ting van hun percelen. Bovendien ver tegenwoordigt het project voor de ge meente Soest ook recreatief belang. Het gaat hier om het gebied tussen de Eem en de spoorlijn Baarn-Amersfoort. Bij het maken van plannen voor de verbe tering van de waterbeheersing in dit ge bied stuitte men op de onhoudbare toe stand van de hier aanwezige wegen, als gevolg van het grote aantal (particuliere) overwegen met hun vrij stijle op- en afritten. In het kader van het verbeterings- en ontsluitingsplan hebben verschillende landbouwers grond moeten afstaan en tevens moeten afzien van hun recht van overgang over de spoorlijn. In totaal zullen 31 overwegen worden opgeheven. Langs de spoorlijn zal een nieuwe weg worden aangelegd. Tevens dienen er een paar nieuwe overwegen te komen, maar de spoorwegen willen hieraan geen me dewerking verlenen, gezien het drukke treinverkeer op dit baanvak en de daar mee samenhangende noodzaak, dat tus sen de verschillende overwegen onder ling voldoende afstand blijft bewaard. Wel was de NS voorbereid om de aan leg van twee nieuwe overwegen toe te staan, als daarvoor in de plaats twee andere openbare overwegen zouden worden opgeheven. Daartoe zullen de overgangen in de Hooiweg en de Maat- weg worden verlegd. Door het vervallen van vele andere overwegen zal het ge bruik van de spoorwegovergangen in de Maatweg en Hooiweg belangrijk toene men en dienen deze kruisingen van een beveiliging te worden voorzien. De kos ten hiervan, een kwart miljoen, komen geheel voor rekening van het project. Dat heeft de totale kosten op 1.379.000,- gebracht. De cultuurtechnische dienst, het provinciaal bestuur, de Nederlandse Spoorwegen; het waterschap De Melm en het waterleidingbedrijf Midden Ne derland zullen voor ƒ995.600,- in deze kosten bijdragen. Zes van de zeven kabouters, die kort geleden onder een klimtoestel aan de Albert Cuyplaan rond 160 betonnen te gels hebben weggehaald in het kader van hun acties voor veiliger speelplaat sen, zijn schriftelijk opgeroepen om bij de burgemeester op het matje te komen. Eén kabouter had die uitnodiging niet gekregen, iets, waarvan de zes overigen de burgemeester maandag op de hoogte brachten. Mr. S. P. Baron Bentinck, verbaasd over dit verzuim, sprak de kabouters wel vermanend, maar niet in hun eigen ter minologie toe. Woorden als „Oranje Vrijstaat" en „kabouters" vermeed hij. Hij sprak uitsluitend van een clubje, waarvan de leden z.i. hadden moeten weten, dat het verboden is om tegels van gemeentelijke eigendommen te ver wijderen. „De mensen willen een geordende maat schappij, waarin de belangen veiligge steld zijn en waarin niet iedereen kan doen, waarin hij zin heeft. Er zijn na tuurlijk ook mensen, die zeggen: ieder bestuur is fout, we moeten daarom maar aanrommelen", aldus de burgemeester. Hij wilde daarmee echter niet zeggen, dat deze gedachte bij de kabouters voor op had gestaan. Ook vond mr. Bentinck het ongepast, dat de kabouters het ant woord van de directeur van gemeente werken op hun brief hadden gepubli ceerd. Hij vond. dat daarmede in strijd met de spelregels was gehandeld. Tenslotte wees de burgervader ook nog op de plak-actie van de kabouters, het aanbrengen van stencils met reclame voor de kabouterkrant op verschillende gebouwen in de gemeente. Dit is enige tijd geleden al gebeurd. Hij noemde de actie niet sportief en het aanzicht van de gemeente op de betreffende plaatsen er niet op vooruitgegaan. Bewoners van Soest, die in Soest een goedkope woning achterlaten om elders een duurdere te gaan betrekken, zullen in 't vervolg ook in aanmerking komen voor een doorstromingsbijdrage ingevol ge de „Bijdrageregeling ter bestrijding van de woningnood 1965". Tot dusver kreeg men een dergelijke bijdrage alleen bij verhuizing van een goedkopere naar een duurdere woning binnen de ge meente. „Het komt ons voor, dat eigen lijk geen gegronde redenen aanwezig zijn om geen vergoeding te verlenen bij verhuizing naar een duurdere woning buiten de gemeente. Immers ook in een dergelijk geval wordt een goedkope wo ning voor de verhuur in gemeente vrij gemaakt, zodat ook hier sprake, is van doorstroming" aldus burgemeester en wethouders. De bijdrageregeling zal in die zin wor den gewijzigd, althans, de raad is voor gesteld, dat te doen. lcM^Jterbergsestr.44 tal 2045 - soest uai/ fUU l.VÜ VUUA VV UVtl u<- Eng ook geen nauwkeurig statistisch materiaal ten grondslag ligt. „Eerst wanneer een onderzoek naar de ver plaatsingsmotieven en de herkomst en bestemming van het verkeer is inge steld, kan een verkeersvervoersplan voor de regio worden opgesteld. Ik consta teer, dat een dergelijk onderzoek nog niet is verricht, dat het onmisbaar is en meen daarom, dat de genomen beslis sing over de weg over de Eng voorba rig is geweest", aldus de heer Van Ee. Ir. Boekwijt, hoofdingenieur-directeur van provinciale waterstaat, en ir. Cof feng zeiden, dat het geen zaak is om op de resultaten van een dergelijk on derzoek te wachten zonder alvast de hoofdlijnen van een verkeersvervoers plan vast te stellen. „De verkeersstro men kunnen ook nu al vrij nauwkeurig worden vastgesteld", aldus ir. Boekwijt. „Het ontbreken van een nauwkeurige analyse mag niet betekenen, dat je je dan maar afzijdig moet houden. Daar mee torpedeer je het planningsproces", aldus in aansluiting daarop ir. Coffeng. Drs. H. M. Jonker (D '66) vond, dat deze avond aanmerkelijk meer klaarheid was gekomen over de motivering van de kerngroep Jeugdzaken Soest, eind lende mensen, die ervaring hebben re. De kerngroep Jeugdzaken Soest, eind juni gevormd, heeft zich met een brief tot het college van burgemeester en wethouders gewend om steun voor hun plan, te komen tot een jeugdcentrum in Soest. De kerngroep wil zowel een fi nanciële steun van de gemeente als een gebouw, waarin de doeleinden verwe zenlijkt zouden kunnen worden. Het ge bouw, dat de jongeren zeer geschikt voorkomt, is de voormalige bioscoop aan de Burgemeester Grothestraat. De brief, die de kerngroep heeft verstuurd, luidt als volgt: Zoals u reeds in verschillende kranten heeft kunnen lezen, is door de Soester jeugd op 16 juni 1970 besloten om met gebundelde krachten een hiaat in de Soester gemeenschap te gaan vullen. Dit hiaat is het ontbreken van een jeugd centrum, dat onder meer zou moeten bestaan uit een jeugdcafé en ruimtes voor recreatieve en culturele doeleinden. Op deze avond sprak de Soester jeugd haar verontrusting uit over het feit, dat nog niets aan gedaan wordt. Er werd daarom een werkgroep van dertig jon geren gevormd, waaruit later op de avond een actiegroep van zes personen ontstond. Deze laatste zes stelden zich als taak om zo snel mogelijk concrete annen naar voren te brengen om het Ideaal van de Soester Jeugd" te ver wezenlijken. De op deze avond als eerste mogelijk heid genoemde kelder moest worden af gedaan in verband met moeilijkheden met de brandverzekering. Na deze grote teleurstelling zijn wij begonnen met het inwinnen van inlichtingen bij verschil lende mensen, die ervaring hebben met jeugdwerk. Zo hadden wij ook een ge sprek met de heer Van de Kooy, direc teur van de Provinciale Jeugdraad te Utrecht. Na diverse gesprekken besloten wij u om medewerking te vragen en u in te lichten over de gang van zaken. Het zal u ongetwijfeld duidelijk zijn, dat wij zonder uw hulp niets kunnen doen. Uw medewerking is noodzakelijk voor de verwezenlijking van het „Ideaal van de Soester Jeugd". De mogelijkheid bestaat n.1. dat, indien de gemeente meewerkt, een medewerking, die zou moeten be staan uit het beschikbaar stellen van een geschikt gebouw, bijvoorbeeld het vroegere bioscoopgebouw aan de Burge meester Grothestraat, door het rijk en de provincie subsidie wordt verleend. Deze subsidie, die gedeeltelijk door het rijk en de gemeente zal worden ver leend, zal geen grote verliespost voor de gemeente betekenen. Er is nl. een rege ling, dat de door de gemeente verleende subsidie voor een groot gedeelte door het rijk wordt terugbetaald. Wij menen dan ook dat het financiële gedeelte geen bezwaren kan opleveren. Wij hopen, dat u de noodzaak van een jeugdcen trum inziet en vertrouwen erop, zo spoedig mogelijk iets van u te ver nemen". Aldus de brief van de Kerngroep Jeugd zaken Soest. De brief staat als inge komen stuk op de agenda van de ge meenteraadsvergadering, die op woens dagmiddag 26 augustus in de brand weerkazerne wordt gehouden. Golda Meir herstelt haar kleren zelf en één van haar grootste liefhebberden is koken. Zij houdt ervan om haar vrije uren temidden van haar kinderen en klein kinderen door te brengen en zjj bezoekt graag een goed concert. Toch hebben familiegeluk en culturele activiteiten nooit de belangrijkste plaats in haar leven ingenomen. Het leven van de 71-jarige premier van Israël staat in het teken van de strijd, de strijd van een oud volk om in het legendarische Palestina een eigen staatsverband op te bouwen en deze verworvenheid met Oudtestamentische vol harding, wilskracht en moed te verdedigen tegen zijn vele vijanden. Golda Meir behoort tot de oude garde van Joodse immigranten die kort na de eerste wereldoorlog hun pioniersarbeid in Israël begonnen. De onverdraagzaam heid van het Arabisch nationalisme heeft zij vele decennia lang aan den lijve ervaren en van haar behoeft dan ook geen weifelmoedige houding te wor den verwacht, wanneer het er om gaat de belangen van het nieuwe vaderland te verdedigen. Geboren in Rusland Eeuwenlang leefde in de Joodse wereld één geheime zekerheid: eens zou Israël als zelfstandige staat herrijzen. Toen Herzl in 1897 de zionistische organisatie oprichtte, had men ook niet het gevoel dat men over een dwaze utopie sprak. Twintig jaar later stond men voor de realiteit van Britse toezeggingen. Het Turkse rijk was ineengestort en de Joden werd een „nieuw tehuis" beloofd. Geen zelfstandige staat weliswaar, maar een woonplaats in een door Engeland beheersd mandaatgebied. Kort na de eerste wereldoorlog kwamen de eerste groepen Joodse immigranten het land binnen, veelal jonge mensen, die met bewonderenswaardig idealisme de kolonisatie op gang brachten. De Palestijnse Arabieren zagen de komst van deze landverhuizers met lede ogen aan, maar omdat zij welvaart brachten over het gehele land, klonken de Ara bische protesten aanvankelijk niet hef tig. Tot deze eerste pioniers behoorde de toen 23-jarige Golda Meir en haar echtegenoot Morris Meyerson. Golda werkte op een kippenfokkerij, haar man deed eenvoudig werk in de landbouw. Zij heeft haar man in Amerika leren kennen doordat zij als achtjarig kind met haar ouders uit haar geboorteland Rusland Oekraïne) vluchtte om niet het slachtoffer te worden van de progroms, die in het tsaristisch Rusland aan de orde van de dag waren. De hele familie trok naar de Verenigde Staten, naar Wisconsin. Enkele jaren na haar komst in Israël sloot Golda Meir zich aan bij de arbei dersbeweging. Als socialiste liet zij ech ter menselijke waarden zwaarder wegen dan dogmatische theorieën. Zij leerde Ben Goerion kennen, die grote bewon dering koesterde voor deze intelligente vrouw, die over opvallende oratorische en organisatorische gaven bleek te be schikken. Zij werd een van de voor naamste medewerkers van de grijze eminentie van het nieuwe Israël. Toen Israël in 1948 een zelfstandige staat werd, benoemde Ben Goerion haar tot gezant in Moskou. Zo keerde Golda Meir na ruim veertig jaar terug naar haar geboorteland, waar zij al spoedig moest ervaren dat het anti-semitisme zich onder Stalin's wrede regime nog even sterk manifesteerde als destijds onder het tsaristische schrikbewind. In 1956 ontstond een conflict tussen Ben Goerion en Mosje Sjarett, Israëls minister van buitenlandse zaken. Deze trad af en Golda Meir werd in zijn plaats benoemd. Gemakkelijk heeft ze het op deze post niet gehad, want Ben Goerion was een uitgesproken autori taire persoonlijkheid, die zijn ministers weinig vrijheid van handelen liet. De eens zo vriendschappelijke betrekkin gen tussen de tweede vrienden kregen een gespannen karakter en in 1965 op het congres van de Mapai viel de vrou welijke minister haar minister-president heftig aan. Harde lijn De Arabische leiders behoeven van deze vrouw geen verstrekkende concessies te verwachten. Zij gelooft in een konse- quente politiek, die hierop berust dat men nimmer moet toegeven aan de inti- midatiepolitiek van Nasser en zijn pala dijnen. Zij meent dat wanneer de Ara bieren vrede willen, zij zelf met voor stellen moeten komen, zij zelf met voor van met allerlei lankmoedige suggesties te komen die de Arabieren gezichtsver lies zouden kunnen besparen. Israëls eerste dame meent dat de Arabieren door hun onverdraagzaamheid hun ge zicht allang verloren hebben en hun aanzien alleen kunnen herstellen wan neer zij nu eindgelijk hun intimidatie- politiek eens zouden staken. Men moet echter vrezen dat haar harde lijn de Arabieren naar nog scherpere politieke stellingen zal doen zoeken. Nasser zal in haar een onbuigzame te genstandster vinden, die zich niet zal laten paaien met fraaie beloften maar die zal eisen dat een maximale veilig heid voor de staat Israël zal moeten worden gewaarborgd. De aandacht van de Blokhoofden van de Bejaardenwacht wordt er op gevestigd, dat op maandag 14 september a.s. te 14 uur in het Bejaardencentrum Braam- hage, een welfare-cursus van 8 mid dagen begint onder leiding van me vrouw J. S. G. van Zanten-Wentink, Heideweg 55. Deze welfarecursus zal speciaal zijn ge richt op de vrije-tijd-bestedingsmogelijk- heden voor bejaarden en past voortref felijk in het patroon van activiteiten van de blokhoofden. De lessen beginnen telkenmale om 14 uur en zullen te ongeveer 16.30 uur zijn geëindigd. De kosten verbonden aan deze cursus worden door het Rode Kruis gedragen. Opgave tot deelneming bij de heer J. H. Faber Foekenlaan 5 tel. 2429, secretaris van de Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest. De blokhoofden van de Bejaardenwacht worden er aan herinnerd, dat er moge lijkheden zijn deel te nemen aan een cursus „zelftraining in creatief denken", onder leiding van dr. W. Th. Seegers. Deze cursus bestaat uit een handleiding van 10 lessen en wordt ingeleid op een studiedag, die een ochtend en middag in beslag neemt. Het is van de allergrootste waarde dat de Blokhoofden deze Studiedag meema ken en vervolgens de oefeningen uit de schriftelijke lessen ter hand nemen. Voor de taak, die zij als blokhoofd op zich genomen hebben, zal de ontplooiing van eigen creatief denken en de over brenging daarvan op de bejaarden, haast onmisbaar zijn. Twee Studiedagen (in de Openbare Bi bliotheek op 3 september en in de Rank op 8 september) zijn reeds volgeboekt. Enkele plaatsen zijn nog open voor de Studiedag op donderdag 10 september in de Openbare Bibliotheek, Albert Cuyp laan. Bij ruimere aanmelding is het mogelijk meerdere Studiedagen te organiseren; eventueel ook voor hen, die geen blok hoofd zijn, doch zuivere belangstelling hebben voor deze materie, die hen bij alle soort werkzaamheden in de bejaar densector van grote dienst kan zijn. De kosten verbonden aan deze cursus: Studiedag plus behoud van de bundel van 10 lessen, bedragen ƒ23, Zoals bekend bestaat er voor de Blok hoofden een speciaal tarief. Opgave tot deelneming en eventuele na dere inlichtingen bij de secretaris van de Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk: de heer J. H. Faber Foekenlaan 5 tel. 2429. Op initiatief van de Wijkraad „Soester berg" en op verzoek van vele inwoners zal op dinsdag 25 augustus in zaal D van het Dorpshuis een voorlichtings avond worden gegeven door het college van B. en W. van Soest. De voorlichting betreft het uitbreidings plan en de woningbouw. Tevens zal tijdens deze bijeenkomst het „rijkswegenplan" rondom Soesterberg worden toegelicht door de heer Spoel, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat. Over elk onderwerp kunnen vragen worden gesteld. De avond begint om acht uur en is voor iedere belangstel lende vrij toegankelijk. De eerstvolgende openbare vergadering van de Wijkraad „Soesterberg" zal wor den gehouden op donderdag 20 augustus in zaal B van het Dorpshuis. Aanvang 20 uur. De agenda vermeldt naast de behande ling van de ingekomen stukken een voorstel om na sluiting van de openbare vergadering van de Wijkraad voor de aanwezigen op de publieke tribune een discussie in te stellen. Verder een voorstel tot het organiseren van een bijeenkomst van de Wijkraad met twee afgevaardigden van de plaat selijke verenigingsbesturen en het be stuur van de Stichting „Dorpshuis". De agenda vermeld verder een voorstel ten aanzien van een scherpere controle betreffende het berijden van de boscom- plexen aan de grens van Soesterberg door motorvoertuigen. Tenslotte zijn er nog voorstellen be treffende de zandafgravingen, de ver keerssituatie en een vaste datum voor de Wijkraadsvergaderingen. De 18-jarige Soesterberger Peter Bern- hard is donderdagmiddag in een meertje in de Baaiduinen op Terschelling ver dronken. Peter Bernhard, die niet kon zwemmen, dreef op een luchtbed op het meertje achter de camping Cupido, waar het slachtoffer kampeerde. Waarschijnlijk is de jongen van het luchtbed gevallen bij de afscheiding van diep en ondiep water, maar niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Twee vrienden ontdekten na het bood schappen doen, dat Peter was verdwe nen. Later werd het stoffelijk overschot van de Soesterbergse jongeman opge haald. VAN LIJNDENLAAN eil DE BEAU- FORTLAAN. Een onzer lezers vraagt ons naar welke personen genoemd zijn de Van Lijndenlaan en De Beaufort- laan. AntwoordBij raadsbesluit van 25 juli 1921 werd de Van Lijndenlaan genoemd naar Mr. Dr. F. A. C. van Lijnden van Sandenberg, van 1914 tot 1924 Commis saris van de Koningin In de provincie Utrecht, en de De Beaufortlaan naar Jhr. P. P. de Beaufort, oud-burgemees ter van Soest. PAS. Ik had een nieuwe pas nodig want mijn identiteitskaart was al een paar jaar verlopen. Toen ik deze pas bestelde vroegen ze naar mijn identi teitskaart, die ik als meisje weggegooid heb daar ik dacht dat dezetoch ver lopen was en weg kon. Nu moet ik 20,—* boete betalen, zodat ik 36,— kwijt ben voor een pas. Dat lijkt me niet juist. Antwoord: Daar uitgebreide reisdoku- menten als rijkseigendommen worden beschouwd, wordt bij het verlies ervan een extra leges betaald van ƒ20,—. Dit geldt zowel voor de toeristenkaart B als voor het paspoort. De benaming „boete" is hier minder op zijn plaats. Leest u nog maar eens de mededelingen na. vermeld op de laatste bladzijde van het aan u uitgereikte paspoort Als laatste voorbereiding op de compe titie in de eerste klasse B van de af deling Utrecht organiseert de v.v. Soes terberg het traditionele Vliegtuigtoernooi op zondag 23 augustus. Aan dit toernooi zal worden deelgeno men door de houder van het vliegtuig EMS (Bunnik), Brederodes, KDS, Minis terpark, S.V. Soest (v.h. BDC). Het toernooi begint reeds om 12 uur. Vrijdag 21 augustus zal in het clubge bouw aan de Kampweg de jaarvergade ring worden gehouden (20.15 uur). Een grotendeels nieuw bestuur zal moeten worden gekozen, daar de heren Preus- ser en Klip zich niet meer herkiesbaar stellen. Ook in de vacature van de heer A. Burgerhout is nog steeds niet voor zien. Zondag gingen leden en dames een dag uit naar IJmuiden, waar een tweekamp werd georganiseerd met de v.v. Water- loo. Zondag 30 augustus wordt de competi tie begonnen met de uitwedstrijd in Harmeien tegen SCH; de andere tegen standers zijn Brederodes (Vianen), DVSA (Amerongen), DSO (Utrecht), KDS, Patria (Zeist, PVC, Scherpenzeel, St. Maarten en Utrecht. Het eerste zaterdagelftal is met BVC, Culemborg '67, FZO, Grift Boys, Hercu les, Amev, De Meern en Puem inge deeld in de 3e klasse D. Een junioren- en aspirantenelftal van de v.v. Soesterberg heeft zaterdag deel genomen aan het TEC-jeugdtoernooi in Tiel. De junioren eindigden op de tweede plaats achter Theole (Tiel). Stand: 1. Theole (8 pnt.); 2. Soesterberg (7 pnt.); 3. TEC (6 pnt.; 4. TOP (4 pnt.); 5. Holland (3 pnt.); 6. LSC (2 pnt.). De aspiranten deden het minder en deelden met Holland de vierde plaats. Stands: 1. TEC (9 pnt.;) 2. TOP (7 pnt.); 3. Theole (6 pnt.); 4 en 5 Holland en Soesterberg (4 pnt.); 6. LSC (0 pnt.). Op hekkesluiter LSC werd een 13-0 overwinning behaald. De hoogste dag score. De totaalstand leverde het volgende re sultaat op: 1. TEC, toernooiwinnaar (15 pnt.); 2. Theole (14 pnt.); 3 en 4 TOP en Soesterberg (11 pnt.); 5. Holland (7 pnt.); 6. LSC (2 pnt.).

Soester Courant | 1970 | | pagina 9