Soest toen - Soest nu ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 Noorderweg 23 Vrijdag 21 augustus 1970 19e jaargang uo. 01 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Itureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2560 - Postgiro 126156 Het oog gericht op iedere gemeente een klein „Den Haag" MOTELSTRIJD DE VERJAARDAG VAN DE INVAL IN TSJECH0SL0WAKIJE V.V.V.-nieuws Kerknieuws Feest voor S.0. „Soest"-handballers Brandweercentrale wordt „ontsloten" Servieedienst voor controle van gasapparaten SOESTEÉlfroURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,—. Buiten Soest per. kwartaal ƒ7,— Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag Het Socster Natuurbad, 40 jaar geleden In een aantal gemeenten is een hef tige strijd aan de gang over de ver deling van de wethouderszetels. En zelfs over het hele systeem van wet houdersschap zoals dit in de loop van vele tientallen jaren is gegroeid. Gewoonte was het tot dusver - en ook niet meer dan een gewoonte - om het college van wethouders zodanig te kiezen dat daarin de sterkte van de partijen in de raad ongeveer werd af gespiegeld, eventueel daarbij in aan merking nemend welke politieke kleur de burgemeester had. Dit gevarieerde gezelschap placht er dan het beste van te maken, min of meer in gezamenlijk overleg. Het is een systeem met een zekere lo gica: de raad als geheel leidt de ge meente en het college van burgemees ter en wethouders is een soort com missie die namens allen het werk op knapt. Het is natuurlijk ook een sy steem dat wat praktische opzet een beetje het karakter heeft van een club bestuur. waarbij de doelstellingen in grote lijnen door ieder worden erkend en het verder een kwestie van zake- liik en nuchter handelen is hoeveel daarvan telkens kan worden verwezen lijkt. Het merkwaardige is nu dat juist nu het zelfstandig publiek handelen van gemeenten meer en meer illusie wordt doordat de rijksoverheid met de geld buidel verschillen in gemeentelijk be leid makkelijk kan egaliseren, her en der de overtuiging groeit dat de ste den en dorpen niet langer volgens deze pragmatische opzet bestuurd moeten worden, maar echt politiek met een programma en dergelijke. In plaats van afspiegelingscolleges van B. en W. zou den er programcolleges moeten komen - in iedere gemeente een Den Haag in het klein. Veel succes oogsten die pogingen tot dusver niet en dat kan weinig be vreemden: de gemeentelijke politiek biedt veel en veel te weinig speelruim te voor van plaats tot plaats sterk afwijkende programma's. Wat ook maar heel goed is, want het zou een vreemde toestand worden wanneer in de ene gemeente of de andere geheel andere toestanden zouden ontstaan. De ontwikkeling is trouwens precies in een andere richting. Het besturen van een gemeente wordt meer en meer van een politieke taak tot een vak. Menige gemeente in de Ver. Staten bijvoorbeeld stelt een manager aan voor het stadsbestuur: geen politicus, maar een in de praktijk van het vak doorknede en opgeleide deskundige, waarbij de gekozenen van de raad zich beperken tot kritische controleurs. Daar komt dan bij dat steden meer en meer blijken te kleine eenheden tm zijn. De mobiliteit van de bevolking maakt dat de economische belangen van veel meer dan de eigen bevolking afhangen van wat in een stad gebeurt: zeer vele werken in een andere gemeente dan waarin ze wonen. Alles pleit voor het vormen van grotere bestuurlijke eenheden, maar dat houdt daarom in dat het strikt plaatselijke bestuur hoe Langer hoe minder een zelfstandig ka rakter krijgt en ook hoe langer hoe minder geschikt voor zeer eigen, ori ginele politieke programma's. Een andere zaak is natuurlijk dat door het binnenhalen van politieke strijd punten als programma's in de gemeen ten er lekker onderling gevochten kan worden net als in de grote politiek. Dat kan zeer aantrekkelijk zijn voor degenen die de politiek als vak be oefenen, maar hoe dit het leven in de gemeenten kan veraangenamen is min der duidelijk te zien. KANTMAN Een publikatie in de pers en vragen van een kamerlid hebben de aandacht gevestigd op het probleem van de aan wezigheid van voldoende pleisterplaat sen langs de grote rijkswegen. Hier mag inderdaad van een vraagstuk wor den gesproken. Sinds we om redenen van verkeersveiligheid op de vlucht stroken niet meer mogen parkeren dwingt de noodzaak tot een ruimere voorziening met restaurants, motels en aanverwante bedrijven. De economische ontwikkeling in het algemeen heeft ertoe geleid dal bet horecabedrijf voor vestigingen langs de rijkswegen steeds meer belangstel ling toont. Die interesse is er van de zijde van liet grootbedrijf maar ook van de zijde der midden- en kleinbe drijven. Wanneer de minister van verkeer en waterstaat blijkens zijr antwoord aan het kamerlid bereid is zijn goedkeuring te hechten aan een 40-tal nieuwe vesti gingen langs rijkswegen dan rijst de vraag aan wie deze vestigingen zul len worden toegewezen want uit het voorgaande wordt duidelijk dat de vraag veel groter zal zijn dan het aanbod. Er mag hier toch wel om zoveel mogelijk openheid van beleid worden gevraagd. Wij kunnen de indruk niet van ons afzetten dat de grote bedrijven bij de toewijzing voorrang krijgen. Datzelfde beeld hebben wij van de ves tiging van benzinestations. Het is op merkelijk dat de grote benzinemaat schappijen hier een zo'n overheersende positie innemen dat er langs de rijks wegen geen liter witte benzine te koop is. Het ware te wensen dat. dc organi saties van midden- en kleinbedrijf bier eens meer aandacht esn zouden be steden zodat de goede vestlgingspunten zo rechtvaardig mogelijk worden ver deeld. Praag beleeft de tweede verjaardag van de Russische inval in een tweeslachtige sfeer. Het is duidelijk dat partijleider Husak zijn best doet te voorkomen dat de orthodoxe partijleden hun zin krijgen om geweldige zuiveringen annex grote processen aan de gang te brengen. Maar hij lijdt daarbij herhaaldelijk formele nederlagen: Dubcek is uit de partij gestoten, hij is teruggehaald uit Turkije enzovoort. Maar ook: de processen zijn niet ge voerd en van werkelijke vervolging is ook niet zo'n sprake. En in bepaalde ge vallen weet Husak, met president Svo- boda de enig overgeblevene uit het Dubcek-tijdperk, ook weer zijn zin door te zetten tegen de wil van de „ultra's" in, valt in zijn partijkrant uitlatingen van de „ultra's" scherp aan, weet hij door manoeuvreren juist weer scherpe kanten af te slijpen van de maatregelen die hij genoodzaakt was af te kondigen. De suggestie wordt wel gedaan dat de tweedracht die in het Kremlin geheerst zou hebben voor de inval nog bestaat en dat met name de militairen graag de heel harde lijn weer ingevoerd wensen te zien en daarbij hun vriendjes steu nen, maar dat de politici met in dit ge val Brezjnew voorop hun steun geven aan Husak en diens pogen de normali satie, zoals dat genoemd wordt, te vol tooien zonder al te veel hak- en sla- wek. Met andere woorden dat Brezjnew tegen de zin eigenlijk van de militairen Husak de kans wil geven ongeveer de rol van Kadar in Hongarije te spelen. Grotere vrijheid Ook die heeft langzaam een liberalisatie tot stand gebracht, stapje voor stapje, waardoor de Hongaren op het ogenblik meer nog dan de Roemenen in een sfeer van betrekkelijke vrijheid leven, ook om hun mening tc uiten en om naar het buitenland te gaan. Binnenslands heeft Kadar de economie een veel grotere vrijheid gegeven dan enig ander land in het blok van War- schau-paktlanden, een systeem waarmee geen slechte resultaten zijn geboekt. Waarschijnlijk sturen de mannen van het Kremlin het in Tsjechoslowakije ook daarheen, niet zozeer uit sympathie met Husak, dan wel uit goed begrip van wat zal gebeuren als de „ultra's" het helemaal voor het zeggen krijgen. Dan zouden de sleutelposities worden bezet door orthodoxe partijmannen die gewoonlijk te weinig vakkennis hebben en de soepelheid missen om de econo mie goed rollend te krijgen en te hou den de situatie die in het Tsjechoslo wakije van Novotny eigenlijk de basis heeft gelegd voor de kalme revolutie onder Dubcek. Het is zeker niet Dubceks fout geweest dat hij het Kadarse systeem niet heeft kunnen volgen menigmaal gebeurden de dingen zijns ondanks, werd hij met de anderen eenvoudig meegesleept door de stroom der ontwikkelingen. Husak heeft een kans om. als de Russische lei ders hem een handje helpen, de partij organisatie te gaan beheersen, maar dan ook volkomen Optimisme Dubceks fout, al maakte hij die dan goeddeels onder dwang van de omstan digheden, was dat hij werkte met een partij-apparaat dat nog wemelde van de rebellen die hun best deden om zijn werk weer teniet te doen wat hen ook vrij aardig is gelukt. Als Husak inderdaad kans ziet geleide lijk door de een tegen de ander uit tc spelen de „ultra's" buiten spel te zetten kan hij langzaam en uitdrukkelijk al het spectaculaire vermijdend, de nu ver dreven managers in dc bedrijven die de kern van de intellectuele E>ubcek-aan- Wie heeft er nog vakantie in het voor uitzicht? Er 'is altijd wel een groep vaderlanders, die tot de hekkensluiters behoort en voor hen komen er opnieuw allerlei mogelijkheden. Laten wc beginnen met de Wadden-eilanden. We kijken voor hen naar de folder betreffende arran gementen Hotel of pension voor 3 da gen, voor 5 dagen of voor 8 dagen, per auto of per trein naar het eiland Texel. Van deze arrangementen kunt U gebruik maken vanaf 15 september tot 15 mei in het volgend jaar. Wat zegt U wel van zo'n buitenkansje? Komt U in elk geval de betreffende folder bij ons halen, dat kost U alleen een loopje of een ritje naar ons kan toor. Alle inlichtingen, die U wenst vindt U hierin, benevens de dienstre geling van het veer tussen Den Helder - Texel ('t Horntje) v.v. Wilt U in de komende maanden gaan oefenen in woudlopen, doet U dit dan niet zonder voetspoor nr. 0. Lange tijd was het kaartje van Boswachterij De Vuursche niet verkrijgbaar. We vonden dit een trieste zaak, want de vraag hiernaar was groot. Maar nu is deze duidelijke plattegrond dan weer voor radig en mag o.i. niet ontbreken bij Uw onderzoekingstochten. En gelukkig kwam er ook een nieuwe uitgave van het Dolfinarium-foldertje binnen, waarop ditmaal de openings- en sluitingsdata en de demonstratie uren zijn vermeld. Ook dit vouwblaadje voorziet in een behoefte. Wij zijn blij, dat wij deze goede zaken kunnen aanbieden. Onze VVV-deur staat open van 9 tot 17.00 uur, op zaterdag van 9 tot 12.00 uur. Hartelijk welkom! Dezelfde plaats, c endezer dagen, troosteloos rn verlaten hang vormden, weer op hun plaats te rugbrengen. Vonnissen die wellicht nu zullen vallen, naar verwachting o.a. te gen schaakgrootmeester Pachman, met gratieverlening bekorten. In het kort: het land weer leefbaar ma ken. Alles hangt ervan af of Husak in derdaad dit moeizaam ageren foutloos zal lukken de eerste fout die hij maakt is gelijk zijn laatste, dat weet hij. Maar twee jaar lang heeft hij het ge presteerd en daarom zijn de Pragenaars wellicht terecht niet helemaal zo pessi mistisch als ze vorig jaar nog waren. De kerkeraad van dc Hervormde ge meente „Middenwijk" alhier heeft in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. Mettau naar Rotterdam een be roep uitgebracht op ds. Jac. Smit tc Klazinaveen. Ds. en mevrouw Smit hopen op vrijdag 4 september een oriënterend bezoek aan Soest te brengen. Belangstellende leden van de gemeente en anderen zullen dan in de gelegenheid zijn ook met ds. en mevr. Smit kennis te maken. Het jubileumtournooi van de Soester handballers, dat zondag op de velden aan de Bosstraat werd gehouden, blijkt niet het enige punt te zijn op het pro gramma van de viering van het vierde lustrum. Zondagavond komen de leden, donateurs en andere belangstellenden bijeen in de zaal van de Duivensport vereniging aan de Schrikslaan, om op feestelijke wijze het twintig jarig be staan te vieren. Dus niet alleen de da mesafdeling die officieel twintig jaar bestaat, maar ook de tien jaar jonger bestaande herenafdeling zullen dan feest gaan vieren. Om acht uur beginnen de feestelijkheden, die onder meer opge luisterd zullen worden door een zeer be kende band. Met de aanleg van de weg, die de brandweer zonder tijdverlies op dc grote weg moet brengen, is dezer dagen een aanvang ge maakt. Wanneer men in hetzelfde tempo blijft doorgaan, is het met de „uitruk-misère", vooral in dc richting van Soestdyk, de Eng en het Socsterveen, op zeer korte termjjn voorgoed gedaan. Op de kruising Steenhoffstraat komen stoplichten, die in geval van alarm vanuit de centrale wordt bediend. Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad voorgesteld, een service- dienst voor de controle van gasappara ten in te stellen. In mei van het afge lopen jaar besloot de raad reeds tot het aangaan van een overeenkomst met de gezamenlijke gasinstallateurs, welke over eenkomst de basis betekende voor de GASO-service- en onderhoudsdienst. Dit systeem blijkt echter niet geheel aan de verwachtingen te voldoen, hetgeen vol gens B. en W. moet worden toegeschre ven aan het onvoldoende aantal abon nementen, die slechts circa 20 van het aantal in gebruik zijnde gasinstalla ties vertegenwoordigen. Blijkens een ingesteld onderzoek zijn de bezwaren tegen het nemen van een abonnement hoofdzakelijk van financiële aard en volgens B. en W. ook terecht. „Bij de komst van het aardgas is men er namelijk van uitgegaan, dat éénmaal per jaar de gasconvectoren en muur kachels een gehele schoonmaakbeurt en revisie nodig hebben, zoals dat ook het geval is met c.v.-installaties en geysers. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat, vooral wat betreft beide eerstgenoemde installaties, een gehele schoonmaakbeurt en revisie zeker niet nodig is. Met het schoonmaken van de hoofd- en aan- steekbrander en een controle op de op de juiste werking van de regelappara- tuur, beveiliging en afvoer van ver brandingsgassen kan worden volstaan. Ook is het niet nodig in het tarief voor dit soort toestellen het eenmaal per jaar gratis verhelpen van een storing op te nemen omdat blijkens de gegevens een storing ongeveer eenmaal in de drie jaar voorkomt", aldus B. en W. Er wordt dan ook een ander tarief voorge steld, t.w. 6,per controlebeurt voor een eerste gasconvector of gevelkachel boven de 300 kcal/'h en 4,voor soort gelijke overige toestellen, 4,voor de eerste gevelkachel tot 3000 kcal h en 3,voor de overige gevelkachels. 9,20 voor keukengeisers, 13,80 voor badgeisers en ƒ12,voor reparatie en herstelwerkzaamheden per uur. In deze tarieven zijn begrepen het schoonmaken en op de juiste lengte af stellen van de waakvlam, het schoon maken van de branderinspuiter, het schoonmaken van de brander, het con troleren van de thermostaat en dc be veiliging en het controleren van het toestel op de goede afvoer van de ver brandingsgassen. Niet in deze tarieven begrepen is het schoonmaken van de gasverbruiks- toestellen, met uitzondering van de geysers, die geheel worden schoonge maakt, noch reparatie aan enig onder deel aan deze apparaten of de levering van onderdelen voor het gasverbruiks- toestellen, welke vervangen moeten worden, alsmede het schoonmaken of herstellen van afvoerkanalen of schoor stenen. B. en W. verwachten, dat dit tarief voor velen aanleiding zal zijn een geregelde controlebeurt voor bij hen in gebruik zijnde gasapparaten te laten verzorgen, hetgeen de veiligheid van de toestellen zal waarborgen. In overleg met de erkende gasinstalla teurs is deze regeling nader uitgewerkt, waarbij van de zijde van dc gasinstalla teurs naar voren is gebracht, dat, gezien de tariefopbouw, dit alleen mogelijk is indien de service in één hand gehouden wordt, waardoor zo efficiënt mogelijk (straat voor straat met korte rijtijden) gewerkt kan worden. In gezamenlijk overleg hebben de erkende gasinstalla teurs voorgesteld, dat het gasbedrijf zich met de uitvoering van deze contro lebeurt zou belasten. B. en W. hebben daartegen geen bezwaar. Een en ander betekent, dat naast een abonnementsta rief, een tarief voor de controle op de juiste werking van de gasverbruiktoe- stcllen wordt ingevoerd. Daarmede wor den volgens B. en W. ook degenen, die Ihans uit financieel oogpunt een onder- houdsabonncment niet sluiten, in staat gesteld tegen een geringe vergoeding bij hen in gebruik zijnde gasconvectoren en muurkachels te laten controleren.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1