fltafé-RestaurantSoestdijk" Krabbels van Knelis Moedercursus DOLFINARIUM IITBN.V. ZOMERZON IN WINTERTIJD RUYS&CO FEiiASSMTEM Voorontwerp van een wet op het basis-onderwijs Nieuwe textielhandel aan Koninonnekan Afscheid ds. J. P. Sepmeijer P.P.I.-werknemers ongerust over actie tegen uitbreiding van bedrijf Westberlijnse kinderen naar huis Para's uit Eemlandgebied krijgen wellicht eigen springterrein VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 dn bet dolfinarium Harderwijk OUDE UTRECHTSEWEG 37 SOEST-Z. - TÉL. 5431 SAjje ut ming vraog dan mok zeige datter soms wellis vaan die dinge int leve gebeu- re, die je nao un be- paolde tied pas as waordevol gaot be- kieke, zoas vruuger mit de kuns. Waant laote wullie maor ls effe kieke naor un maan as Rembraand of een vaan die beroemdhede uut die tied. Zullie moste eers doodgaon om beroemd te worre. Teugeswoordug komp daat nie zo gauw meer voor, waant de raodiejoo en de tillevisie zorrege der wel veur daat as ter arruguns un kunstenaor is ontwaok, daat hie bie leve de roem nog krieg die um toekomp, ut geld messchien nog nie. Noeng levurt die bar jonge roem vaok nie 7.0 veul op as, jte ken daat mes schien uit beste vergelieke mit kaos, al bink der vaan ovurtuug dattut wel un bietje raore vergelieking is, maor ik doet maor omdatter toch ok noeng nog wel minse binne waor zellufs un stuk kaos heilug veur is. Ajje zoon ouwe meestur an wil schaffe, daan mojje wei effe mit de kist mit knaoke raamele, waant daat kos wel waat, en daat hije ok mit ouwe kaos. Daat houwd heule- maol nie in daat mederne kuns, die vaan vaandaog en marrege. nie goed is, of nie veul maag koste, maor net as minse diet der nie mee eens binne, maor die motte nie vergete, daat un kebouter ok maor un mins is, en ok nie alle dao- ge effe wies is. Maor de andaacht is op die stene gevestug, en daat waas heule- maol de bedoeling, un aore bedoeling zaal die uuting vaan kinderlukke zorrug nie hebbe gehaad. Noeng binne die kleine minsjes opt maatje geroepe bie de grote minse bur- gervaodur, enk schaat zo daat hie die minsjes op zun knie hep gezet, en war- rekeluk vaoderluk zaal hebben toege- sproke. Noeng ister niemaand bie ge- wees, dus geen mins weet of de burger- vaoder de juuste keboutertoon hep ken- ne vingde, maor as daat ut gevaal is, en waorom zouwt nie kenne, daan hoop ik daat de burregemeestur ut nie ast laotste kontaak zaal beschouwe, waant volluguns ming hebbe die kebouters waat, waat juust in deze tied zo merao- kuls vaan pas ken komme. Vaan huus uut kenne die minsjes bar goed op schiete mit de kingders, as zullie noeng naost de straotemaokursofdeling is un ofdeling kindervurmaok op zouwe rich- te, en beveurbeeld op vrieje middaoge dinge gaon organiozere veur de Soester kingders. Ut welzijn vaan de kingders griep zo biezongder an, dus ut liek ming veur daat kleine vollukje heul geen moeijte om daat waor te kenne maoke. Kneliao blief ok noeng nog zeige ak weer waat vurgete bin, daat de kebou- tertjes ut nie zalle doen, maor ik blief- ter bie, der komp un tied daat zie onge- liek krieg. jonge kaos, der is waat meer vaan in veurraod, dus blieve de prieze in de meeste gevaale an de laoge kaant. Der binne uutzonderinge, maor die zouk in verbaand mit ming kaosvergelieking, mit buutelaandse kaos op één rie wille stelle. Maor veur ming staot wel as un paol bove waotur, daat ovur messchien wel vieftug of hongderd jaor ut warruk vaan hededaogse kunstenaors die der eige warruk netuurluk noeng aal ut einde vingde, paas de grote waordering vaant puubliek gaot kriege. Dat waas vruuger aal ut gevaal, das noeng ok nog, ent zaal in de toekomst ok wel zo blieve. Maor der binne int leve nog wel meer dinge die pas waordevol blieke te wez« ast te laot is. Neem noeng is de kebou- turs die in Soest ok ongder de paddestoel vaandaon binne gekomme. Nog nie zo veul, maor daat komp omdatter ok nie zo veul paddestoele meer binne. Die dinge worre ast waore mit uutroeijng bedreig, en daat liek ming juust veur de kebouters wel iets om der eige veur in te spanne. Kiek daat de straotemaokursofdeling vaan daat kleine vollukje zun eige bar druk maokte ovur de stene die ongder de klimhekke leige, vingk de gewoonste zaok vaan de weruld, waant aster iets is, waat zo dich bie de kingders staot daan ist de kebouter. Der binne noeng f Klokken - Prisma horloge Gouden- en zilveren sieraden Verlovingsringen Uurwerkreparaties HORLOGERIE „(^.olitico" Geopend van dinsdag t/m zaterdag van 9-18 uur KONINGINNELAAN 21 - SOEST- TELEF. 02155-8319 De Stichting Gezondheidsvoorlichting van de gezamenlijke kruisverenigingen organiseert een cursus voor a.s. moeders. De cursus bestaat uit 6 lessen, waarvan de eerste zal worden gehouden op woensdag 9 september a.s. in een zaal van de gasfabriek aan de Lange Brink- weg 49. Aanvang 14.00 uur. Men kan zich hier voor opgeven bij de wijkverpleegsters, die onder de volgende telefoonnummers zijn te bereiken 2902, 2001 en 6906. In het grootste overdekte Dolfijnensta- dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VEIUWESTRAND Tel. 03410 6041. De plannen van Philips Phonographi- sche Industrie N.V. om het bedrijf aan de Torenlaan in Baarn aanzienlijk uit tc breiden, hebben onder grote groepen inwoners en werknemers, onder wie enkele honderden uit Soest, nogal wat onrust, bedenkingen en onzekerheid veroorzaakt. De werknemers maken zich vooral bezorgd over de actie, die door een aantal verontruste omwonen den wordt gevoerd tegen de uitbrei dingsplannen. Mocht dat resulteren in de weigering van een bouwvergunning of een groot aantal beperkende voor waarde, dan zal dat tot gevolg hebben, dat Philips Baarn gaat verlaten en een andere plaats van vestiging zoekt. Vooral de werknemers zullen hierdoor ernstig gedupeerd worden. Een aantal zal in dat geval meekunnen, maar ver schillenden zullen ook op straat komen te staan en wellicht moeilijk weer aan de slag kunnen, afgezien nog van de waarschijnlijkheid van veel minder gunstige arbeidsvoorwaarden. De actie van de verontrusten heeft inmiddels al wel tot gevolg gehad, dat de verlening van de bouwvergunning door burge meester en wethouders op grond van De eerste overwinteringsprogramma's zijn verschenen U kunt nu reeds reserve ren. Gaarne zenden wij u de folders gratis toe. Steenhoffstraat 9a, telefoon 6571-4905 Zoals u uit publikaties misschien reeds bekend is, heeft het Ministerie van On derwijs en Wetenschappen een vooront werp van een wet op het basis-onder wijs uitgegeven met de bedoeling dat deze materie door instanties, verenigin gen en andere bij het onderwijs betrok ken en geïnteresseerde organisaties be sproken wordt. Opmerkingen en sug gesties worden uiteindelijk ter kennis van het Ministerie gebracht, die deze zal bestuderen alvorens tot een defini tief wetsvoorstel te komen. Naar aanleiding hiervan hebben de be sturen van de Ouderraad en V.O.O. afd. Soest besloten een avond te organiseren, waarop een toelichting op en een uit eenzetting van deze wet gegeven zal worden, waarna gelegenheid zal bestaan vragen te stellen en een discussie te houden. U wordt uitgenodigd deze bijeenkomst bij te wonen, waarop mej. J. F. Whitlau een voordracht zal houden. De avond wordt gehouden op donderdag 10 sep tember om 20 uur in de Openbare Lees zaal aan de Alb. Cuyplaan te Soest. Aangezien de nieuwe wet ingrijpende veranderingen met zich zal meebrengen, wordt op veler aanwezigheid gerekend. artikel 20 van de wederopbouwwet (vergunning in afwijking van de be palingen van het bestemmingsplan) hebben uitgesteld voor nader beraad. Ook zal een andere procedure worden gevolgd, waardoor ook de raad bij de kwestie betrokken wordt. De vergun ning zal nu eventueel worden verleend op grond van art. 19 van dezelfde wet, maar daarvoor is nodig, dat de ge meenteraad eerst verklaard, dat een nieuw bestemmingsplan aangepast aan de veranderde situatie, zal worden op gesteld. Bovendien zullen gedeputeerde stafen van Utrecht een verklaring van geen bezwaar moeten geven. Op 23 augustus zal de Baarnse gemeenteraad hierover beslissen Voor de uitbreiding van het midden in de woonbebouwing gelegen bedrijf heeft Philips diverse woningen nodig. Ver schillende heeft men al aangekocht, andere moeten nog gekocht worden. De woningen zullen aan het toch niet erg omvangrijke woningbestand van Baarn worden ottrokken en tevens een an dere bestemming krijgen, wat de ver ontrusten een bedenkelijke zaak vinden bij een aantal woningzoekenden van ruim zeshonderd. Ook hebben zij be zwaar gemaakt tegen de geplande bouwhoogte van zeventien meter, ter wijl de nieuwbouw naar hun mening de parkeerproblemen in de omgeving nog verder zal vergroten. De actie van de rond tweehonderd verontrusten heeft inmiddels tot resultaat gehad, dat de bouwhoogte is teruggebracht tot 13,4 meter, dat Philips zo nodig zelf zal moeten zorgen voor een parkeergarage en dat men de gemeente een bedrag zal betalen voor de aankoop van ver vangende grond voor de woningbouw. Ook zal Philips Phonografische Indu strie de kosten moeten betalen van en kele wegverbredingen in de omgeving en moeten zorgen voor een goede schei ding van woon- en werkgebied. Voorts zal de uitbreiding alleen mogen wor den benut voor het huisvesten van „schone" industrie zoals kantoren, la boratoria e.d. Tenslotte zal de vormge ving van de nieuwe kantoren moeten worden aangepast aan de woonomge ving. Over deze punten bestaat thans overeenstemming tussen de PPI en de gemeente Baarn. Maar de verontrusten zijn nog niet tevreden. Zij vragen zich af, welke garanties er zijn, dat de PPI over tien of vijftien jaar niet opnieuw zal moeten gaan uitbreiden ten koste van het woningbestand. En ook de op lossing van de parkeerproblemen zien zij niet zo erg optimistisch tegemoet. Op een deze week gehouden hearing over deze zaak zei de heer D. Meijer namens de groep bezwaarden, dat men ook om de leefbaarheid van Baarn moet denken. „We staan voor een be slissing, die van grote betekenis is voor de toekomst van Baarn. We praten wel steeds over leefbaarheid, maar we moe ten ons ook realiseren, wat ons die leefbaarheid waard is. Met geld is niet alles te koop". De verontrusten vin den het ook een vreemde zaak, dat be stemmingsplannen nu moeten worden aangepast aan de uitbreidingsplannen van Philips. Naar zijn mening zou het omgekeerde meer voor de hand liggen. De heer Verduin wees namens het per soneel van de PPI op de consequen ties, die een eventueel vertrek van Philips uit Baarn voor een groot aan- Uitgewuil'd door hun tijdelijke ouders, vertrokken vorige week de honderden West-Berlijnsc kinderen naar huis. tal mensen zal hebben. „Het is de vraag, of de werknemers, die meegaan, in de nieuwe plaats van vestiging snel een accebtabele woning kunnen krijgen. Verhuizing brengt bovendien verbre king van de familiebanden en de re laties met vrienden en kennissen met zich mee. Kinderen moeten hun school opleiding afbreken en men moet maar afwachten, of men het in de nieuwe plaats van Vestiging naar zijn zin heeft", aldus de heer Verduin. Van verschillende zijden is op de hea ring, georganiseerd door het gemeen tebestuur uitgesproken over het feit, dat de plannen voor de uitbreiding van Philips zijn ontworpen door de stedebouwkundige van de gemeente Baarn. Gezien het bereikte accoord tussen de PPI en het gemeentebestuur en het feit, dat men in vrij belangrijke mate is tegemoetgekomen aan de verlangens van de omwonenden, terwijl tevens compenserende bouwgrond door Philips beschikbaar wordt gesteld, ziet het er niet naar uit, dat een bouwvergun ning zal worden geweigerd. Ofschoon de raad hierover pas op 28 augustus een beslissing neemt, hebben verschil lende raad sleden zich op de hearing al uitgesproken ten gunste van de PPI. Ook het overgrote deel van de bevol king ziet de PPI niet graag vertrek ken. Daaronder behoren zeker de mid denstanders in Baarn. Want uiteinde lijk zorgt de PPI voor een jaarlijks netto besteedbaar inkomen in Baarn rond acht miljoen gulden. Cötfiures Marbert «wraeifca In het pand Koninginnelaan 74, dat vorig jaar door Radio de Jongh werd verlaten wegens verhuizing naar de Van Weedestraat, is al weer enige we ken geleden de textielhandel van de heer A. A. van Dalen gevestigd. Zonder al te veel feestgedruis, de bouwvakva- kantie droeg daar toe bij, ging eind juli de deur open van een Soest, qua opzet, onbekende textielhandel. Het grote verschil met de normale tex tielzaken zit hem vooral in de belache lijk lage prijzen. Want wie begint er niet geringschattend te kijken, wan neer hij leest dat de mooiste modellen damesmantels er niet hoger geprijsd zijn dan ƒ50,terwijl de laagst geno teerde 35,bedraagt en de vlotste japonnen, in vele maten in prijs varië ren tussen ƒ8,50 en ƒ35,-—. Door bijzonder scherpe inkopen, opko pen van failliete confectie-fabrieken en door het opkopen van totale voorraden, kan de heer Van Dalen zijn „confectie" voor deze ongekendp lage prijzen bren gen. De heer Van Dalen heeft als het ware een neus voor dergelijke koopjes zijn leven tussen de textiel is daar in gro te mate verantwoordelijk voor. Na een jarenlang verblijf op de verschillende weekmarkten in ons land, Oss, Woer den, Gouda, Amsterdam en Amersfoort, waarbij de heer Van Dalen werd ge assisteerd door zijn zoon, vond hij de tiid aangebroken om zijn „zaak" een stabieler aanzien te geven. In het pand aan de Koninginnelaan vond hij precies wat hij zocht, genoeg winkelruimte om zi.in wekelijks, maar soms wel dage- li.lks wisselende collectie op behoorlijke wijze te presenteren. Naast de confectie is er een grote ruimte gecreëerd voor de verkoop van uiteraard ook voordeli ge stoffen per meter, terwijl bovendien nog een speciale Coupon-hoek is inge deeld. Al snuffelend in de rekken troffen wij tussen de honderden jurken en man tels in alle prijsklassen, fabrikaten aan afkomstig uit Duitsland, Italië, Fran krijk, Engeland enz. Niet allemaal de eerste keus, er zaten ook artikelen tus sen met zogenaamde schoonheidsfoutjes, ®iaar om die te ontdekken heeft u even de tijd, want binnen twee dagen niet goed, geld terug en binnen veertien dagen mag men onbeperkt ruilen. De belangstelling was vooral in de eerste dagen overweldigend, en bracht de heer Van Dalen wel even in benauwd heid, maar nu alles weer zijn gewone gang gaat, loopt het gesmeerd. Beslist geen grote modezaak. „Voor mij hoeft het niet, ik blijf liever gewoon de Van Dalen die de mensen van de markt kennen", maar de belangstelling, zelfs vanuit Amersfoort, geven het succes weer van dit verlengstuk van de markt. Zondag a.s. gaat voor in de Luthérkapel te Baarn ds. J. W. Sepmeijer van 's Gra- venhage. Op zichzelf geen bijzondere gebeurtenis. Echter wel, als u weet, dat dit de laatste keer zal zijn, dat ds. Sepmeijer hier in Baarn komt preken. Dit in verband met zijn pensioenering als hoofdvlootpredikant van de Konin klijke Marine. Alle belangstellenden zijn van harte welkom in deze dienst, welke aanvangt om half elf in de Lutherkapel, Kapel straat Baarn. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Algorab" (28/8). Australië: ms „Port Chalmers" (24/8); ms „Talarah" (26/8); ms „Zaankerk" (28/8). Brazilië: ms „Algorab" (28/8). Canada: ms „Beavermondo" (24/8). Chili: ms „Benny Skou" (25/8). Indonesië: ms „Darmstad" (24/8). Kenya, Oeganda Tanzanië: ms „Wilhelm Florin" (26/8). Ned. Antillen: ms „Neptunus" (25/8). Suriname: ms „Ceres" (24/8). Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Cognac" (24/8). Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ss „Rondo" (26/8). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Na een geweldige vakantie van zes weken in Nederland, die voor veel van hen inhield ook nog eens een of meer weken met de pleegfamilie mee op zo mervakantie ergens in Nederland of zelfs soms daar nog buiten; is vorige week de groep kinderen die in Soest was „ondergebracht", naar huis terugge keerd. Opnieuw stond de bus klaar om de klei ne reizigertjes op te halen, ditmaal rich ting station Amersfoort, waar om kwart voor tien de 'rein naar Berlijn klaar stond. Met vereende krachten werd de bagage in de trein gebracht, en de kin- deren in de voor hen bestemde coupé ondergebracht. De groep Amersfoort, waarvan Soest een onderdeel vormt, werd begeleid door een flinke groep leiders en leidsters, waarvan de heer van der Linden de scepter zwaaide over de Soester groep. Precies op tijd zette de extra lange trein zich in beweging uitbundig nage- zwaaid door de tijdelijke vaders en moeders die hun „tijdelijk" kind soms met een traan in het oog zagen vertrek ken. Na een voorspoedige reis kwam de trein de volgende morgen om even tien uur aan op het Berlijnse station Zoo, waarna met het overstappen in de Duitse bussen kon worden begonnen die de kinderen naar huis zouden brengen. Veel van de kinderen werden door hun eigen ouders afgehaald, maar tekenent voor het speciale karakter van deze kin- der-uitzending was wel het feit dat ver schillende kinderen die door hun ouders van het station zouden worden gehaald, tevergeefs op hen wachten, daar vader en moeder maar op vakantie waren ge gaan, of het gewoon waren vergeten. Maandagmorgen om half tien kwam de groep Soester begeleiders terug in Ne derland om te gaan genieten van enkele maanden wel verdiende rust na deze vooral voor de organisatoren bijzonder zware weken. Lang zal hen geen rust worden gegund, want vlak voor de kerstdagen zal opnieuw een groep kin deren naar ons land komen, waarvan een gedeelte natuurlijk weer naar Soest komt. Deels op die adressen waar zij voorgaande vakanties ook logeerde, voor een ander deel op nieuwe adres sen, waarvoor men nu al weer families oproept die voor drie weken zo'n West berlijnse bleekneus volledig in hun ge zin op willen nemen. Ook nu worden daaromtrent alle inlichtingen gaarne verstrekt door de heer G. J. van der Linden Beatrixlaan 2. Verloven Trouwen Vergadering Receptie Repetitie GA NIET TOBBEN MET RUIMTEGEBREK EN TEKORT AAN HULP, KOM EENS MET ONS PRATEN 1 Vredehofstraat 6 - Telefoon 02155-2525 Tot in depuntjes- verzorgd, tegen uiterst scherpe prjjzen In de grote, geheel air-conditionned zaal, is een complete stereo-geluidsinstal latie aanwezig, terwijl ook een piano beschikbaar is. Geen zaalhuur, menukaarten en tafelversiering worden gratis door ons verzorgd. De onlangs in Soest opgerichte Para club Oud-militairen (PCOM), die voor namelijk bestaat uit parachutisten uit Soest en het Eenlandgebied, zal wellicht de beschikking krijgen over een eigen springterrein in de nabije omgeving. PCOM-voorzitter H. E. Karstens uit Soest zegt hierover: „Wij zijn in onder handeling over een terrein in de buurt, maar voordat er iets over gezegd kan worden, moet alles zwart op wit staan". Hij meent echter, goede hoop te kunnen hebben, dat de onderhandelingen tot een positief resultaat zullen leiden. De voor delen van een eigen springterrein zijn voor de 28 leden tellende paraclub, nu nog nauw verbonden met de paraclub Icarus uit Hilversum, vooral van finan ciële aard. De kosten van het parachu tespringen worden namelijk in niet on belangrijke mate bepaald door het aan tal vliegminuten van en naar de plaats van de landing. Van de 28 leden, die de PCOM thans telt, zijn er vijftien geoefend springer. Zij vormen tezamen het parateam, dat het Veteranenlegioen Nederland (waar van de heer Karstens secretaris is) vorig jaar september ter beschikking heeft gesteld van het Nederlandsche Roode Kruis. De verkrijging van een eigen springterrein zal tevens betekenen, dat de mogelijkheden worden geschapen om de PCOM los te maken van de Hilver- sumse vereniging. De PCOM zal de op leiding van nieuwe leiding dan ook met eigen instructeurs kunnen gaan verzor gen. Ook wordt al gedacht aan een eigen vliegtuig, al zal dit nog niet op korte termijn gerealiseerd kunnen wor den. Voorlopig moet men zich bepalen tot het verkrijgen van het noodzakelijke springmateriaal, hetgeen al een zorg op zichzelf is. Met het bedrijfsleven is men in onderhandelingen over de beschik baar stelling van dit materiaal in ruil voor reclame op de parachute, maar tot dusver zijn de reacties nog. niet erg tal rijk. Voorwaarde voor het lidmaatschap van de PCOM is, dat men de militaire dienstplicht moet hebben vervuld, „om dat ook de parasport nu eenmaal een zekere dicipline eist", aldus de heer Karstens. De oprichting van het parateam voor het Rode Kruis, welk team uitsluitend uit leden van het Veteranen Legioen be staat, heeft tevens de behoefte doen ontstaan aan een paraclub, die niet zo nauw met het VLN verbonden is. De nieuwe club met aan het hoofd de heren H. E. Karstens, voorzitter, F. J. L. L. Henzen uit Utrecht (secretaris), J. J. Koppe uit Soest (penningmeester) en C. Pennings uit Bilthoven (commissaris), kan binnenkort rekenen op zes nieuwe leden. Het politiekorps Utrecht heeft namelijk ook belangstelling getoond voor de opleiding van enkele leden. Geestelijke vader van de beide para clubs is de heer Karstens, zelf een enthousiast parachutist en daarnaast ook nog sportvlieger. „Ik heb me afge vraagd, waarom we in eigen kring niet een paraclub zouden kunnen vormen. Er zijn wat mensen bij elkaar gekomen en samen hebben we toen een opleiding in Hilversum gevolgd. Dat is allemaal door het bedrijfsleven betaald. Het doel was toen, het parateam aan te bieden aan het Rode Kruis, wat ook is gebeurd. Het is echter ooit de vraag, of de leden van het team als zodanig ooit zullen worden ingezet. Maar het idee, dat het Rode Kruis over zo'n team beschikt, moet toch iedereen onder de riem steken", al dus de heer Karstens. De start van enkele leden van het nieu we team is weinig fortuinlijk geweest. Eerst was de heer Karstens zelf enige tijd op non-actief, toen hij bij een lan ding in een konijnenhol stapte en een enkel brak, thans ligt de heer Koppe met een gebroken been te bed, terwijl ook een arts in het team met zijn voet in het gips te bed ligt. „Een goede para chutist moet een keer z'n been breken", is de weinig aanmoedigende conclusie van de heer Karstens, die er niettemin bij blijft, dat parachutespringen nog altijd minder gevaarlijk is dan voet ballen.

Soester Courant | 1970 | | pagina 7