Soest toen - Soest nu Dinsdag 25 augustus 1970 49e jaargang no. 62 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Jaarlijkse Sinterklaas-intocht hangt aan zijden draad Winkeliersvereniging zoekt naar andere mogelijkheden Een zwakke code en fusies met een luchtje Politie verleende varken nachtverblijf Opnieuw een „berucht" kruispunt beveiligd Auto op z'n kant na botsing op de Birkstraat Protest tegen aantasting van privacy Naar meisjes zwaaiende bromfietser valt zich schedelbasisfractuur Baarnse Muziekkring Eiermarkt Het oog gericht op de Verenigde Staten Concerten in Oude Kerk 50ESTER(()OÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,—. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,— X. .X Verachflnt Iedere dinsdag en vrijdag Na meer dan twintig jaar, rond half november steeds weer de officieële in tocht in Soest van Sint Nicolaas te hebben georganiseerd, gaan er vanuit de Winkeliersvereniging stemmmen op, om dit vooral voor de kinderen jaar lijkse hoogtepunt, bijna geluidloos van het toch al zo sobere toneel van Soes- ter festiviteiten te laten verdwijnen. Het voor een dergelijk jaarlijks terug kerende hoogtepunt broodnodige en thousiasme ebde langzaam weg uit de bij de winkeliersvereniging aangesloten Soester middenstanders. Niet alleen de veranderde sfeer rond de viering van de geboorte van de Spaanse goedhei ligman is de oorzaak van de vermin derde commerciële belangstelling, maar ook het tegenwoordig ontbreken van de bekende Soester Sinterklaas-acties - de laatste actie een letterpuzzel vond in 1965 plaats - moet als een der oor zaken gezien worden, terwijl bij dit geheel zeker vermeld dient te worden, de chaotische aandoende verkeerstoe- standen die ontstaan bij de tocht naar het gemeentehuis voor de verwelko ming van de Sint door de burgemees ter, via de Rijksweg, die juist op dat tijdstip op zijn drukst is. Een kwestie waar men graag aan voor bij gaat, maar de laatste jaren toch duidelijk steeds meer op de voorgrond trad was de financiële zijde van de in tocht. Buiten de onkosten die de komst van de Goedheiligman naar Soest nu eenmaal met zich meebracht, ging er ieder jaar voor meer dan 1500,aan spekulaaspoppen en strooigoed, in de zakken van de tientallen zwarte pie ten, die dat uiteraard met gulle hand aan de kinderen langs de route uit deelden. Ket had een heel simpele zaak kunnen zijn: een paar textielbedrijven fuseren om sterker te staan in de economische storm - zeker tn die branche geen on gewettigd doel. Maar het is met Schrö- der, Bischoff, Gerzon en Lingeriehuis zo simpel niet en het is geen zaak, maar zo langzamerhand een affaire. Intussen weet niemand precies wat er aan de hand is. Met gulle hand zijn halve waarheden, regelrechte leugens en absurde vaagheden die elkaar finaal te genspreken verspreid. Maar we moeten wel sterk de indruk krijgen dat 't hier om een fusie gaat met een luchtje. De voor de hand liggende veronderstel- linging is dat de financiers van de he- le affaire geroken hebben waar snel geld valt te verdienen: het onroerend goed dat ondergewaardeerd op de ba lans prijkt met winst verkopen en dan liquideren. Het is een methode waar van de financiers snel beter kunnen worden. Dat is niet de bedoeling, wordt ijverig gekreten, maar de geloofwaar digheid van de belangengroep die zich achter de heer De Ruiter, of de Cen- trumbank of beide verschuilt is er na enige persconferenties niet groter op geworden. Fusie-code Nu kunnen we zeggen dat het natuur lijk niet verboden mag zijn als iets of iemand de gelegenheid krijgt ergens 'n slaatje uit te slaan. Maar in gevallen als deze gaat het dan ook beslist automatisch om de werkgelegenheid van een groot aantal mensen. Én het is moeilijk in te zien dat hun belangen maar moeten wijken voor de belangen van een groep die in staat is een aan. tal miljoenen guldens op tafel te leg gen. We leven niet alleen in een econo mische samenleving, maar ook in een, waar sociale belangen hun gewicht in de schaal behoren te werpen. Uit die overweging is onder meer een fusie code ontstaan maar die kan moeilijk gezien worden als een werkelijke bar rière tegen onsociale economische glad de streken. In feite is er vrijwel geen mogelijkheid om de code nageleefd te krijgen - het ergste wat kan gebeuren is dat een S.E.R.-commissie in het openbaar foei zegt en daarvan zal niet iedereen lang en diep onder de indruk zijn. Goede naam Bij een reeks fusies - al zijn er even eens vele geweest die zonder ophef konden verlopen omdat alles er naar behoren toeging - is het de laatste tijd zo geweest dat de sociale kant, de aspecten die de werkgelegenheid van 't personeel betfeffen, in het geheel niet aan de orde kwamen of pas op het allerlaatste moment toen alles eigenlijk al in kannen en kruiken was. Men moet overigens ook niet denken dat het alleen de werknemers en hun vakbon den zijn die zich boos maken over haaiige praktijken bij fusies - goede ondernemers hebben er allerminst be lang bij dat hun groep door de merk waardige escapades van sommigen on der hen een slechte naam krijgt. Dat is niet alleen een psychologische kwestie van goed aangeschreven willen staan, maar eveneens iets van belang bijvoorbeeld in kwestie* van loonover- leg en dergelijke: dit moet gevoerd worden in een sfeer van vertrouwen en die sfeer wordt niet bevorderd als on dernemers in het algemeen een naam krijgen zoals we die alleen nog maar tegenkomen in antieke anti-kapitalis tische pamfletten. Deze ondernemers en de werknemers samen zouden groot gelijk hebben als ze aandringen op een ijzersterke fusie code, waarvan het overtreden fusiehaai- en duur te staan kan komen. Het is logisch dat een dergelijk plaatse lijk evenement, dat tot vorig jaar ge heel voor rekening van minder dan de helft van de tweehonderd bij de Ka mer van Koophandel ingeschreven Soester winkelbezittenden middenstan ders kwam, niet meer verantwoord is vol te houden. In 1969 mocht men rekenen op een aanzienlijke subsidie van de Soester ze gelorganisatie de WISO, die daartoe ook dit jaar weer bereid is. Maar toch besloot om gezamenlijk rond de tafel te gaan zitten, en de situatie „open" te bespreken. Vast te bespreken. Vast stond bij aanvang van die bespreking dat het geld voor de intocht 1970 wel ,rond" te krijgen was, maar het zou een dermate groot gat in beide kassen slaan, dat voor verschillende andere activiteiten, onderzoek van de mogelijk heden van een in Soest te creëren .middenstandswarenhuis" e.d., niet vol doende geld beschikbaar zou blijven. Tijdens een informele bijeenkomst, die werd voorgezeten door de voorzitter van de winkeliersvereniging de heer Smit, en werd bijgewoond door de he ren Van Huissteden en Van der Hulst namens de WISO, waar ook de heren Kluwen, Breij, Ringenoldus en Baar aanwezig waren, was men unaniem van mening dat men niet zonder meer „het officiële begin van de Sinterklaas tijd" terzijde kon schuiven, en er in ieder geval iets anders, zo mogelijk iets beters voor in de plaats moest komen. Uitgangspunt bij clat gesprek vormde de gedachte dat het Sinterklaasfeest een specifiek kinderfeest is, en dat ook zoveel als mogelijk is moet blijven, een feest voor alle kinderen, georganiseerd, en mogelijk gemaakt door héél Soest. Met medewerking van bijvoorbeeld de Soester zakenkring, de verschillende o.a. door de gemeenschap gesteunde muziekgezelschappen, het bedrijfsleven, de gemeente, de sportverenigingen enz., kortom alles en iedereen die zich het lot van de Soester Sinterklaasintocht aantrekt, moet het mogelijk zijn om dit grote kinderfeest voor het ter ziele gaan te redden. Op dit moment leeft reeds de gedachte om tot het vormen van een allesomvat tend Sint Nicolaas-comité te komen, waarin vertegenwoordigers van de bur gerij, het bedrijfsleven en de vereni gingen. Alle activiteiten rond deze Sin terklaas-aangelegenheid worden voorlo pig nog gecoördineerd door de voor zitter van de Winkeliersvereniging de heer Smit, die op zijn adres: Dalweg 9, gaarne alle schriftelijke reacties ver wacht, waarbij er vanuit wordt gegaan dat ook die ideeën die onder de burge rij leven om tot een ideaal Sinterklaas feest te komen, van harte welkom zijn, en zeker op hun waarde zullen worden beoordeeld. De lijst van mogelijkheden en sugges ties wordt op dit moment al aange voerd door de idee om op die bewuste zaterdagmiddag alle Soester kineren, in een, twee of meer groepen, door middel van een amusementsprogramma in de Sporthal met de aankomst van Sinter klaas uiteraard als hoogtepunt, de Sint te laten begroeten. De artiesten voor dat programma zouden dan voor zover als mogelijk uit inwoners van Soest moeten bestaan, waardoor men mis schien de post onkosten zo laag moge lijk kan houden. Om tot een juiste verwerking van de naar men hoopt stapels reacties te ko men, werd besloten de inzend-termijn definitief vast te stellen tot 15 sepem- ber, waarna met medewerking kan worden begonnen. Met de inzet van zowel de burgerij, als het zakenleven, moet het mogelijk zijn om de meer dan twintig jaar geleden voor het eerst door de Winkeliersvereniging georga niseerde Sinterklaas-intocht, al is het. dan misschien in een andere gedaante, voor de komende jaren veilig te stel len. Met een eventuele nieuwe opzet kan dan tevens rekening gehouden worden met de tegen die tijd vaak slechte weersomstandigheden, die een langdurig verblijf in de openlucht, ze ker voor kinderen, niet veraangena men. Ondanks de sterke verstedelijking van Soest is er van het oorspronkelijk agra rische karakter toch nog iets bewaard gebleven tot op heden. Dat ondervond de plaatselijke politie afgelopen zon dag, toen een varken op het politie bureau nachtverblijf moest worden ver leend. Twee politiemannen troffen het dier in de nacht van zaterdag op zondag op de Lange Brinkweg aan. Het dier was kennelijk aan de zwier gegaan,, maar in verband met het gevorderde uur kwam het de politiemannen niet reëel voor om nog op zoek te gaan naar de ei genaar. Het was tenslotte al half twee Dus werd het varken met vereende krachten in de surveillancewagen gehe sen en naar het bureau gebracht. Aangezien het beest tot dan toe zich vrij netjes had gedragen en bovendien nog geen duidelijk strafbaar feit had gepleegd, besloot men het varkentje niet meteen in een cel op te sluiten, maar het eerst nog wat in de wacht te laten rondlopen. Bovendien kon het de dienstdoende politiemensen wat aan spraak geven. Het varken gaf evenwel op een zo luidruchtige wijze blijk van zijn onvrede met de bestaande situatie, dat men het alsnog maar wenselijk achtte om het dier de verdere nacht in de cel te stoppen, hetgeen geschied de. Zondagmorgen is het dier naar het abattoir gebracht, met volkomen vreed zame bedoelingen overigens. Het slacht huis beschikt nu eenmaal over een be tere outillage op het gebied van het verschaffen van onderdak aan dieren dan het politiebureau. Daar is het var kentje blijven zitten tot het door zijn baas werd afgehaald. Ook een paar andere vertegenwoordi gers van de Soester veestapel hebben de politie tot enige wat ongewone ac tiviteiten genoopt. Vrijdagavond laat Het kruispunt Julianalaan-Nassaulaan en Waldeck Pyrmontlaan, jarenlang één van die kruispunten in Soest waar als het ware op een aanrijding gewacht kon worden, is een dezer dagen „beveiligd" door het verkeer, rijdend op de Juliana- laan „voorrang" te geven. De ter plaatse' aangebrachte borden op de Nassaulaan en de Waldeck Pyrmontlaan laten daaraan geen twijfel bestaan. Al het verkeer dat op die plaats de Juliana- laan kruist of oprijdt, dus ook fietsers en bromfietsers, moet volledig achter de op het wegdek aangebrachte witte streep tot stilstand gekomen zijn voordat men verder rijdt zonder het verkeer op de Julianalaan te hinderen. Uiteraard zal door de politie gelet worden op de stipte naleving van deze voor schriften, die er voor onze veiligheid zijn toegepast. moesten drie koelen van de spoorlijn Amersfoort-Baarn worden gejaagd. De dieren zijn een weiland in gedirigeerd. Zondagmorgen echter bevond zich op nieuw een drietal van dit soort dieren op de spoorlijn, nu ter hoogte van de grote melm. Ook deze dieren zijn door de politie een weiland in gejaagd. In beide gevallen heeft men niet de eige naren van de dieren kunnen achterha len. En een paard was tenslotte de oor zaak van een ongeval, dat in de bos sen bij De Zoom gebeurde. Hier werd de berijder, een 39-jarige heer uit Hui zen, afgeworpen. De ruiter, de heer R. H. L. kwam zo ongelukkig ten val, dat hij zijn enkel brak en in Zonneglo ren op genezing moet wachten. Bij een verkeersongeluk op de hoek van de Birkstraat en de Bilderdijklaan is vrijdagavond aanzienlijke materiële schade ontstaan. Een van de betrok kenwagens bleef op zijn kant liggen. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. De aanrijding vond plaats, toen W. J. van V. uit Amersfoort een vrachtwagen en een daarvoor rij dende personenwagen, bestuurd door R. H. uit Soest aan het inhalen was. Van V. was de vrachtwagen al gepas seerd, maar op het moment, dat hij ook de volkswagen van R. H. wilde in halen, ging deze naar links om de Bil derdijklaan in te slaan. Een aanrijding was toen niet meer te voorkomen. Bij de botsing sloeg de volkswagen van H. om en bleef op z'n kant liggen. De be stuurder van de V.W. verklaarde, de inhalende auto bij het afslaan niet te hebben gezien. De heer J. Zimmer van de Oude Utrechtseweg 22 heeft op grond van de schadevergoedingsverordening bij het gemeentebestuur een vergoeding ge vraagd van de schade, die hij zal leiden wegens waardevermindering van zijn pand in verband met de voorgenomen aanleg van een pad, dat toegang zal geven tot de daarachter gelegen Minis ter de Visserschool. Het bezwaar richt zich niet tegen het uitbreidingsplan als zodanig, doch slechts tegen de wijze van bereikbaar zijn van het binnenterrein. Dit binnenterrein was aanvankelijk be stemd voor bedrijfsbebouwing, maar la ter is de bestemming door de raad ge wijzigd. Thans staat er een school. Door deze wijziging van de bestemming is volgens B. en W. het woonmilieu prak tisch aanzienlijk verbeterd. De toegang tot dit terrein behoefde indertijd niet te worden geregeld vanwege de onzeker heid ten aanzien van de toekomstige verkaveling en de voor de hand liggen de mogelijkheden op basis van het pri vaatrecht. B. en W, stellen, dat het toegangspad beperkt gebruikt zal worden en uit sluitend voor het bezoeken van de school. Het college is van oordeel, dat de eventuele schade door de aanleg van het toegangspad langs het erf van de heer Zimmer voorzien kon worden. „Bij de aankoop van zijn pand indertijd zou deze als redelijk denkend en handelend persoon de waarde van het onroerend goed mede hebben moeten laten afhan gen van het binnenterrein en de even tuele bereikbaarheid daarvan. En ook al zou er sprake zijn van schade als ge volg van wijziging van de aanvankelijke bestemming, dan menen wij, dat geen sprake kan zijn van ernstige oneven redig zware schade". Bovendien is het college van oordeel, dat ten onrechte een beroep wordt gedaan op de publieke rechtelij ke schadevergoedingsverorde ning. B. en W. stellen de raad daarom voor, afwijzend op het verzoek te beslissen. Met vermoedelijk een schedelbasisfrac tuur moest gisteren de bromfietser J. G. uit Ederveen in het ziekenhuis in Amers foort worden opgenomen. Op de Amers- foortsestraat in Soesterberg zag hij een paar lifters staan. Hij zwaaide uitbun dig naar de beide meisjes, maar verloor daarbij het overige verkeer volle dig uit het oog. Het gevolg was, dat hij tegen een tegemoetkomende wielrijder, de 17-jarige B. M. T. uit Soesterberg reed. De bromfietser kwam daarbij zo ongelukkig ten val. dat hij vermoedelijk een schedelbasisfractuur opliep. De Soesterbergse wielrijder werd licht ge wond. Vrijdag 28 augustus des avonds 20.15 uur organiseert de Baarnse muziekkring haar Openingsconcert in kasteel Groene- veld te Baarn. Er zal een recital gege ven worden door Harro Ruijsenaars (cello) en Antoine Oomen (piano). Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 60.000 stuks in prijzen van 10,tot 10,50. Middenprijs 11,65. Prijs per kg 1,69. Een van de argumenten die tegen het Duits-Russische vriendschapsverdrag worden aangevoerd is dat het al te hartelijk omgaan met de sowjet-unie de Amerikanen de lust zal doen vergaan om zich nog langer in te laten met de verdediging van Europa. Zo gesteld is dit onzin: de Ver. Staten zelf zijn op verschillende terreinen nog veel har telijker met de Russen in gesprek of zelfs doende - de gesprekken over be perking van strategische wapens, het nabije oosten, enzovoorts. In Washington heeft men er zeker geen behoefte aan om met stationering van troepen in Europa bondgenoten tegen de sowjet-unie te kopen. Een andere zaak is dat Brandt met dit verdrag eigenlijk een rentree van Duitsland als politieke macht heeft bereikt, terwijl Bonn voordien voornamelijk als econo mische factor betekenis had, maar in politieke zaken nog maar al te zeer het voogdijkind was var de Amerikanen, Britten en Fransen. Bijvoorbeeld over een zaak als Berlijn kon Bonn feitelijk geen opinies geven, dat was een zaak van de geallieerden. Dat is het formeel nog steeds, maar we mogen rustig aannemen dat Brandt bij zijn hoogst ongebruikelijke gesprek met Brezjnew deze zaak wel degelijk heeft aangeroerd. De Amerikanen kijken al enige tijd met wrevel naar de financiële draag kracht van Europa om een forse ver dediging op te zetten en naar het be perkte aandeel dat Europa toch nog maar in N.A.T.O.-verband voor zijn re kening neemt. Nu Duitsland ook poli tiek veel meer op eigen benen is ko men te staan zal de aandrang stellig toenemen dat het land dan ook de kon- sekwenties trekt en zelf zorgt voor de macht die het achter zijn politieke ac tiviteiten nodig heeft en in deze niet langer leunt op de V.S. Dit past trouwens uitstekend in het kader van het beleid dat minister Ro- gers in Washington volgt, al wil hoog dravende taal met duistere inhoud uit de mond van president Nixon nog wel eens de indruk wekken of Dulles, de koude-oorlogman nog de Amerikaanse buitenlandse politiek bepaalt. Wat Rogers doet is de V.S. losmaken uit die ondernemingen waarvan de kans toch gering is dat er nog eer mee valt te behalen. Vandaar de liquidatie van de Viëtnam-affaire, ook zal dit, hoe éventueel ook bemanteld, een fei telijke Amerikaanse nederlaag zijn. Vandaar de actie in het nabije oosten, ook al weet men dat hoe dan ook de positie van de sowjet-unie erdoor ver sterkt zal worden: als Israël terugtrekt zullen de Arabieren de Russen danken en als Israël het niet doet krijgt Ame rika toch de schuld, zeker nu ze zich zo ingespannen hebben voor een rege ling. Het terughalen van troepen uit en het verminderen van bemoeienis met Euro pa past in dit kader omdat de achter grond wel degelijk is dat het Ameri kaanse volk het zat wordt zijn rol van wereldmacht met politietaak te vervul len. Meer en meer wint de overtuiging daar veld dat er in eigen huis een hoop goeds gedaan zou kunnen worden - en ook gedaan zou moeten worden - met de inspanning die men nu in verre uit hoeken van de wereld bedrijft. Rogers houdt hiermee rekening. En Brandt in Europa trekt de konsekwenties. KANTMAN. De reeks maandelijkse kerkconcerten in de Oude Kerk te Soest, welke door de zomervakanties in de maand juli werd onderbroken, zal in augustus worden voortgezet, en wel op vrijdag 28 augustus a.s. Het Hervormd Jeugdkoor o.l.v. Maarten Kooy heeft na zijn succesvolle tournée door Oostenrijk de recensies spraken van „anspruchsvolles Pro- gramm, meisterhafte Ausführung", „technisch perfekte Wiedergabe und einen hohen Grad einer jenseits aller Technik liegenden stimmlichen Aus- druckskraft" niet stilgezeten; het zingt op dit concert twee zeer uiteenlo pende, maar elk in zijn stijl zeer fraaie werken. Begeleid door het orkest van de Mu ziekkring de Nederlandse Cantorij wordt uitgevoerd de Missa brevis in Bes gr., K.V. 275 van W. A. Mozart. Deze mis voor solisten, koor en strijkorkest is een van Mozarts mooiste missen, die terecht naast zijn „grote" missen bekendheid kreeg. Van een geheel ander karakter is de grootse Psalm 136 van Heinrich Schütz, een werk voor vier vocale en instru mentale koren. De vier groepen, welke op verschillende plaatsen in de kerk worden opgesteld, bestaan uit een solo kwartet, 5-stemmig koor met blokflui ten, 3 baroktrompetten. 4 baroktrom- bones en pauken. Het behoeft geen be toog, dat deze uitvoeringspraktijk bij zondere effecten zal opleveren. Verder wordt medewerking verleend door de organist Jan Jansen. Hij speelt de sonate in d k.l. van Carl Ph. Em. Bach en heeft tevens nog een belangrijk aandeel in het programma met de eerste uitvoering in Nederland van de Choralsuite voor concerterend orgel en 5 koperblazers van Joh. E. Koch. Het werk werd door de componist aan Maarten Kooy ter hand gesteld, toen deze met het Barok-koperensemble van de Nederlandse Cantorij een concert gaf in Herford (Dld.). De baroktrompetten (2) en -trombones (3) worden bespeeld door Jan Hagemeyer, Jas Doets, Hans Grin, Hans Dieterman en Wijnand Se- venstern. Aanvang 8.15 uiat.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1