Soest nu Soest toen - Vrijdag 28 augustus 1970 49e jaargang no. 63 Uitgave: llrukkerij Smit - Soest Rureau voor retlaetie en adminislratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op Israël en Egypte Zonnebloemwedstrijd Vleesverkoop Burgemeester Baron Bentinck Soest heeft dringend voorlichtingsambtenaar nodig maar is er te klein voor Het Gilde viert het Gilde juicht Adjudant Snijders in het zilver Fietsen en bromfiets gestolen Dankwoord uit Kenya IU» JLcFOV Tiö soestee^Dourant Abonnement per kwartaal ƒ4,—. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag President Nasser van Egypte ligt thans overhoop met de Palestijnse bevrijdings organisaties en met de regeringen van Algerië en vooral Irak. Merkwaardiger wijs is nu zijn beste compagnon koning Hoessein van Jordanië, de man tegen wie hij lang en fel heeft gereageerd als een van de laatste van die vorsten die de vooruitgang van het Arabisch socialisme in de weg staan. Het kan verkeren. En we zien hoe ook in deze hoek van de wereld, waar blinde haat soms alle redelijkheid lijkt uit te ban nen, ook praktisch in teams gewerkt kan worden. Nasser heeft vele jaren lang niet zonder tulent gemanoeuvreerd om wel hulp uit Rusland te krijgen, maar zich niet tot een soort marionet te laten reduceren. Dat is tot dusver uitstekend gelukt zijn inheemse communisten bijvoorbeeld zitten nog keurig opgesloten. Maar zijn laatste besprekingen in Moskou hebben hem een en ander geleerd, 't Is duidelijk de sowjet-unie geweest die hem zei in te gaan op de Amerikaanse vredesvoor stellen niet omdat hiermee zoveel Egyptische belangen waren gemoeid, maar omdat de Russen de onomwonden waarschuwing uit Washington hadden verstaan. Nixon stelde vast dat een volgend con flict in het nabije oosten ook dreigde Russen en Amerikanen tegenover elkaar te brengen. En hoezeer Moskou ook in vloed wenst in deze streek: een derge lijke confrontatie niet. En of Nasser dus maar ja wilde zeggen. Wat de Egyp tenaar maar had te doen. Met enige spijt zal hij vastgesteld heb ben dat de laatste maatregelen, zoals het installeren van door Russen bedien de raketinstallaties en het laten pa trouilleren van door Russen bediende raketinstallaties en 't laten patrouilleren van door Russen bemande MIG-jagers inderdaad wel het Israëlische overwicht bij het Suezkanaal bezig waren te neu traliseren, maar dat zijn eigen bewe gingsvrijheid er navenent door was ver dwenen: hijzelf kon geen politiek meer maken, dat deden de Russen voor hem. Een onaantrekkelijke zaak voor hem, die dubbel onaantrekkelijk werd doordat hij ook gedwongen was andere Arabische regeringen, met name de Irakese, ertoe te brengen met hem aan de Russische lijn te gaan lopen, wat de Irakezen overigens vertikken. Wat Nasser In de toekomst ziet als hij nog meer onder Russische voogdij komt kan hem niet opgewekt stemmen. Merkwaardigerwijs is de blik in de toe komst vanuit Tel Aviv evenmin erg op wekkend. De Israëliërs krijgen de on ontbeerlijke Amerikaanse hulp steeds moeilijker los, heeft al een aantal extra belastingen moeten invoeren om de kos ten van de oorlog te dragen en merkt aan den lijve dat Israël met 5200 dollar per hoofd van de bevolking de zwaarst® staatsschuldenlast torst van alle landen. Als daarbij komt. door Russisch toedoen, dat de slijtageslag aan het Suezkanaal steeds duurder wordt, moeten zij eraan gaan twijfelen of bij een volgende uit barsting een Israëlische zege nog wel zo vanzelfsprekend is als ze tot dusver steeds scheen te zijn. En intussen moet de burgermaatschappij ook doordraaien. Voor investeringen zijn ze echter aange wezen op buitenlandse kredietgevers en die worden schaarser en schaarser naar mate Israëls totale schulden als maar hoger stijgen. De twee landen die er het meest toe doen hebben beide het besef gekregen dat op de huidige weg doorgaan snel funest moet zijn. Het zijn redelijke ar gumenten om zijn best te doen een ak koord te bereiken. Als internationale akkoorden alleen op redelijke basis ont staan kunnen we zeer optimitisch zijn, maar helaas blijken overal en zeker hier allerlei psychologische, onzakelijke over wegingen van soms doorslaggevend be lang. KANTMAN Aan onze lezers Zoals bekend, is het abonne mentsgeld per 1 juli j.1. ver hoogd van ƒ3,75 tot ƒ4,per kwartaal. Helaas hebben diverse lezers met deze verhoging geen rekening gehouden. Daarom verzoeken wij diegenen beleefd, die voor het derde kwar taal dus 25 cent te weinig be taalden, dit bedragje aan de be taling voor het vierde kwartaal toe te voegen en dus ƒ4,25 over te maken. Bij voorbaat vriendelijk dank voor de medewerking in deze. Administratie SOESTER COURANT Na de laatste opgave is de stand in de verschillende categoriën als volgt: a. De hoogste zonnebloemplant: De heer Th. v. d. Veer met 4,46Vi meter en mej. Judith Uiterwijk met 4,09' - me ter. b. De breedste zonnebloem: Hr. S. Westbroek met 28,7 cm en mej. Dinie Wolfsen 26 cm. c. Het grootste aantal bloemen nog geen opgave binnen. Zaterdagmorgen, te 9 uur. heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van alle nummers. Mevr. S. M. Polet-Musler (P.v.d.A.) heeft haar laatste kans om als raadslid er op te wijzen, dat er zo langzamerhand ook eens objectieve verslagen van de ge meenteraadsvergaderingen moeten ver schijnen, met haar eigen beide handen en die van haar fractiegenoten erbij aangegrepen. „Iedere krant heeft zijn eigen mening", sprak mevr. Polet uit ondervinding, zodat h.i. niemand nou precies te weten komt, wat er zoal tij dens de raadsvergaderingen gebeurt. Waar de kranten naar de mening van mevr. Polet in gebreke blijven, zou het de overheid naar haar overtuiging toch wel moeten lukken om een objectieve berichtgeving over de raadsvergaderin gen te verzorgen. Zij drong er dan ook bij het college op aan, de mogelijkheden te bezien van het uitgeven van een pe riodieke publicatie met „een zakelijk en objectief raadsverslag". Overigens was dit niet de eerste maal, dat mevr. Polet dit voorstel deed. Haar vorige aanbevelingen in deze richting bezorgden mevr. Polet een grotere pu bliciteit dan zij tot dan toe kennelijk gewend was, wat haar tot de conclusie bracht, „dat er nogal wat emoties waren losgemaakt en dat zij blijkbaar tegen het zere been had geschopt". Een zakelijk en objectief verslag van een raadsvergadering zou volgens de opvattingen van mevr. Polet geschreven moeten worden door „iemand, die geen mening heeft". Zij deed deze suggesties in het kader van het door de K.V.P. en de Prot. Chr. fi actie aangesneden probleem van de gemeentelijke voorlichting. Zoals beide fracties reeds in een brief aan B. en W. hadden laten weten, bestaat er naar hun mening een grote behoefte aan een voorlichtingsambtenaar in Soest. Heel wat moeilijkheden en misverstan den ten aanzien van de weg over de Eng hadden volgens de heer J. R. van Poppelen (K.V.P) voorkomen kunnen worden met een goede voorlichting. Dat is op de laatste, voor de nieuwe raads leden bestemde voorlichtingsbijeenkomst over de Engweg volgens de K.V.P.-frac- tielcider nogmaals duidelijk gebleken, toen één van de nieuwe raadsleden zei, dat nu eigenlijk pas voor het eerst een duidelijk inzicht in de motieven was verschaft. Burgemeester en wethouders hadden echter al geantwoord, dat Soest nog te klein is voor een voorlichtingsambte naar. Er zouden wellicht mogelijkheden zijn om een dergelijke ambtenaar met de gemeente Baarn te „delen", maar dat kwam mevr. Polet weinig wenselijk voor. Zij vreesde moeilijkheden, wan neer niet gelijk gestemde belangen van beide gemeenten in het geding zouden komen. „Men zou dan het onmogelijke van een voorlichtingsambtenaar moeten vragen" zei zij. Ook de heer Van Poppe len gaf de voorkeur aan een voorlich tingsambtenaar voor Soest alleen. Hij zou eventueel zijn werkzaamheden kun nen uitbreiden met voorlichting op het gebied van wettelijke regelingen, zoals bijv. de bijstandswet. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck zei, dat op korte termijn voorstellen te gemoet mogen worden gezien. Hij be twijfelde echter of het wenselijk zou zijn om een voorlichtingsambtenaar ook te belasten met technische en droge voorlichting over allerlei voorschriften.. Hij erkende overigens, dat Soest drin gend behoefte heeft aan een voorlich tingsambtenaar, maar meende in eerste instantie te moeten afgaan op de richt lijnen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, volgens welke een plaats met minder dan 70.000 inwoners de aanstelling van een voorlichtingsman geen haalbare zaak is. Drs. Oldenboom (prot. chr.) zei, dat de In streken en plaatsen, waar de oude schuttersgilden nog veelvuldig voorko men, is de jaarlijkse schuttersdag een groot feest voor de gehele bevolking. Met het Koningschieten door de in his torische klederdracht gestoken gildele- den en het zwaaien van de gildenven dels als hoogtepunten is het gildenfeest een volksfeest, waaraan ieder wil deel nemen. Het Groot Gaesbeeker Gilde zal voort bouwend op zijn ruim 400-jarige traditie aanstaande zondag 30 augustus ook weer zijn schuttersfeest vieren. Zoals het pro gramma elders in dit blad aangeeft, zal na het afhalen van de huidige schutters- koning door het tamboer- en vendel korps van het gilde en de muziekver. Sint Caecilia met haar majorettekorps uit Hoogland, weer als vanouds gescho ten worden op de vogel om het Koning schap van het Gilde voor het komende jaar. Om een ieder dc gelegenheid te geven aan het feest deel te nemen, is naast de gebruikelijke ballentent en schiet baan voor iedereen de gelegenheid me de te dingen naar de titel van Kam- pioenschutter 1970. Dit schieten gebeurt op de zogenaamde „wippe" op een onge veer 11 meter hoge paal. In een voor ronde hebben de deelnemers ruim ge legenheid zich „in te schieten". Hij of zij, die in de voorronde 3 maal de wippe heeft afgeschoten, plaats zich voor het kampioenschap. Tijdens de schietwedstrijden kunnen wij luisteren en kijker naar de muziekver. Sint Caecilia uit Hoogland en haar ma jorettes en de vendeliers van het gilde zullen demonstraties geven van indivi dueel vendelen. Overeenkomstig het oude gezegde: het Gilde juicht moet ook het schuttersfeest een volksfeest zijn. behoefte aan een voorlichtingsfunktio- naris niets heeft te maken met het aan tal inwoners. „Dc factoren, die van es sentieel belang zijn voor de vraag, of een voorlichtingsambtenaar gewenst is, zijn de snelle groei van de bevolking met de daarmee samenhangende ver keersproblematiek en de vestiging van vele personen van elders in Soest. De burgemeester gaf toe, dat niet uitslui tend het inwonertal bepalend is voor aanstelling van een voorlichtingsambte naar, „maar ik ontken toch, dat er geen enkele relatie met het aantal inwoners hoef te bestaan, in een grote gemeente gebeurt nu eenmaal meer dan in een kleine", zo zei hij. Mevr. Oranje (V.V.D.) klaagde over een ander aspect van gemeentelijke voor lichting. Een brief van burgemeester en wethouders aan één van de inwoners bevatte zoveel vreemde woorden, „dat een brief met een dergelijke woorden keus de afstand tussen burgerij en over heid alleen maar vergroot", aldus mevr. Oranje. De brief zal nog eens onder de loep worden genomen. „We praten regelmatig over voorlichting aan de burgerij, maar een betere voor lichting aan de raad is ook op z'n plaats", merkte de heer A. S. Westra (V.V.D.) op naar aanleiding van het ont breken van enige toelichting bij het voorstel tot het vaststellen van een voorbereidingsbesluit voor delen van de bebouwde kom. „Wat er ingetrokken moet worden, weten wij niet. Dat is op de kaart niet te zien en zoals in het voorstel staat, zegt het niemand iets." Wethouder mevrouw M. C. P. Walter- van der Togt (K.V.P.) kon voor het verzuim geen verontschuldiging aanvoe ren. „We zullen er in 't vervolg reke ning mee houden", zegde ze toe. De heer J. K. de Bruin (V.V.D.) reageerde hier op met de opmerking: „Dat is een leuke belofte. Maar kunt u er nu iets over vertellen?" Gemeente-secretaris Borreman redde de situatie door een toelichting te geven. Adjudant B. Snijders viert zaterdag zijn 25-jarig jubileum in dienst van de Soester gemeentepolitie. De in Amers foort geboren politieman is verkeersdes- kundige, die met de ontwikkeling van het verkeer is meegegroeid. Hij houdt zich vaak bezig met verkeerszaken, is bestuurslid van de afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer, ver zorgde verkeerscursussen zowel voor particulieren als op de scholen en nam ook examens af. Adjudant Snijders begon nadat hij van school kwam als smid-bankwerker de kost te verdienen. In de oorlog ruilde hij dat baantje voor dat van chauffeur monteur in dienst van de Shell. Op 27 augustus 1945 kwam hij als hulpagent in dienst bij de Soester politie. Op 1 oktober van dat jaar werd hij adspirant en op 1 januari 1955 volgde zijn bevordering tot hoofdagent. Op 1 april 1967 werd hij tot brigadier bevor derd en op 1 november 1969 tot adju dant. De heer Snijders (54) is een trouw lid van de Soester Politie Sport Vere niging. Hij is een liefhebber van oriën- teringsritten, speelt af en toe nog een partijtje volleybal en heeft vroeger ge voetbald. Dinsdag zijn op verschillende plaatsen in Soest weer voertuigen op twee wie len gestolen. Bij het bedrijf van Fox- boro aan de Koningsweg werd de bromfiets van de heer De B. van de Van Lenneplaan ontvreemd. Mevr. Luyer uit Baarn deed bij de politie aangifte van diefstal van de splinter nieuwe fiets van haar dochtertje bij de Oranje Nassauschool. De politie heeft de zaak in onderzoek, maar nog geen dader aangehouden. De heer G. C. V. uit de Varenstraat, wiens fiets al op 7 augustus werd ge stolen, zag woensdag iemand op het rijwiel rondrijden. Hij waarschuwde de politie, die na enige tijd de gang van de fiets kon nagaan. Het voertuig bleek ln die tussentijd enkele malen van „ei genaar" te zijn veranderd. De Lange Brinkweg, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats met de bedrijfsgebouwen van de deze maand jubilerende firm* Lamberl Rademaker Drie masaaise meisjes die op hun zon dags wel even voor een foto wilden po seren om te laten zien dat zy met hun nieuwe school best tevreden zijn. Uit Kenya ontvingen wij deze week een brief van Pater Meys, die begin juli naar zijn werkterrein in Kenya is ver trokken, om zich voor de komende jaren te gaan wijden aan „missiewerk" dat de laatste jaren in naam is vervangen door ontwikkelingswerk, met in ieder geval dezelfde inhoud. In zijn brief kwam vooral tot uiting zijn dank aan de kin deren van Soest-Zuid, voor de steun die hij van hen voor zijn vertrek mocht ontvangen. Beste vrienden in Soest, „Hoewel ik al weer meer dan een maand in Afrika ben, heb ik nog geen gelegenheid gekregen om even te gaan zitten, en een briefje te schrijven waar in ik iedereen kan bedanken, die mij tot zo'n geweldige steun is bij mijn werk in Kenya. Mijn dank gaat in de eerste plaats uit naar de kinderen van Soest- Zuid en hun ouders die onder de coör dinerende leiding van het hoofd van de Willibrordusschool de heer v. d. Koppel, meer dan 2000,hebben bijeenge bracht voor mijn werk in Kenya. Mei opzet zeg ik bijeengebracht, want ik weet dat het geen bedelen langs dc deur is geweest, maar dat er moeizaar gezwoegd is om meer dan vijftig ton oud papier, vijftigduizend kilo, op te halen. Vooral de 1100 kilo van Johan Hilhorst van de Duinweg, die daar mee de hoog ste plaats behaalde was geweldig. Van zo iets kom je onder de indruk, en het gaat nog meer betekenis krijgen wan neer je duizenden kilometers ver weg na zit te mijmeren over zo iets fantas tisch. Vol trots heb ik op mijn school vertelt van de geweldige aktie die de kinderen in Nederland speciaal voor ons in Kenya, hebben gehouden. Voor ik ga eindigen, wil ik nog eens extra bedanken voor het fantastische geschenk dat ik een paar dagen voor mijn vertrek als een extraatje kreeg aangeboden van de kinderen van de St. Willibrordusschool, een prachtige vouw fiets die in Kenya als een klein wonder werd bekeken, en door mij als een vorst wordt bereden. Ze willen er allemaal wel graag een ritje op maken, maar dat zal nog wel even duren, want geen een van de kinderen kan fietsen. Ik hoop dat ik in de komende jaren nog op jullie steun mag blijven rekenen, want niet alleen is de hulp iets gewel digs, maar ook de gedachten dat je thuis in Nederland een grote groep men sen weet die volledig met je mee leven. Vanuit Kenya nogmaals mijn hartelijke dank aan iedereen, met vriendelijke groeten" Pater Wim Meijs. De heer v. d. Koppel, het hoofd van de Willibx-ordusschool verzoekt ons mede te delen, dat ondanks het geweldige re sultaat, de oud- papieractie door blijft gaan. Iedereen die voor dit goede doel kranten of tijdschriften beschikbaar wil stellen, en geen kinderen op de Willi brordusschool heeft, wordt daar van verlost wanneer er even een kaartje wordt gestuurd naar het adres Buntwcg 5, of een telefoontje op het nummer 5277. ?ater Wim Meys vol enthousiasme aan Aet werk in Kenya.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1