VIJK a. V. d. Pol n.v. tomobielbedrijf m Kooij - Soest N.V. an Mercedes-Benz en Volkswagen CCASI0NS L EN FINANCIERING tafé-EtestaurantVestdijk" Autoboetiek CURREREND! ELEFOON 2906 en gediplomeerde .IJT0R1JSCH00L GRONINGEN" Rijk begiftt volgend voorjaar met rijbaanverdubbeling en omlegging Rademakerstraat - Amersfoortsestraat Kosten worden op zes tot zeven miljoen gulden geraamd □Ie □rming gens worden gecontroleerd en ?n van garantie-certificaten st, Soesterbergsestraat 2, Telefoon 02155-5556 |VOLV<^ Verlening hinderwetvergunning niet zonder hindernissen E. C. KERKHOF Financiële consequenties van stadscentrum nog niet bekend Uw Recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar" Jeugdinitiatieven bundelen Veertig jaar bij Algemene Bank Nederland Evangelie-Centrum „In de Ruimte" Geen spreekuur Gevonden voorwerpen InternationaleAbAb shows Twintig internationaleYo-Yo kampioenen uit Japan, Mexico, Argentinië en Bolivia trekken tien weken lang kris-kras door Nederland en geven overal sorankelende Yo-Yo demonstraties. Ao-Ab wedstrijden met mooie prijzen Let op de aankondigingen bij je Coca-Coia-wïnkelier. Binnenkort komen ze ook bij jou in de buurt. En dan gaat het beginnen. Zorg dat jij óók een Yo-Yo hebt, doe mee aan de wedstrijden en win prachtige prijzen- Kijk uit naar deYoAo film op deTV-reclame Doe mee! Doe mee! Doe mee! Krabbels van Knelis Fikse brand in zandgat Soesterberg Zeepost VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 80,— 10,25 i lessen r les u hele uren, ln nieuwe leswa- >r leiding van gediplomeerde ln- en rijles speciaal tarief. Opel Kadett, DAF en vrachtwagen. P. VAN GRONINGEN Buys Ballotlaan 47 i Soesterberg Tel. 03463-1504 raagt u ons om een eheel vrijblijvende offerte. S- EN VEKWARMINGSBEDRIJF ■aat 29 - Soest - Telefoon 2432 5NZ utomatic met stuurbekrachtiging, elek- en dak en radio, kleur: papyruswit met mstleer, slechts even bereden, ur: lichtlvoor. >matic, kleur: donkergroen, «lechts even •adio, kleur: donkergroen. utomatic met stuurbekrachtiging, lederen g en open dak. Kleur: aluminiumgnjs- leur: havannabruin, iet open dak, kleur: arabergrijs. utomatic. met open dak, kleur: middel- ïet beige kunstleer. iet open dak en radio, kleur: donker iet open dak, kleur: middenblauw.. radio, heeft weinig gereden, ixe Diesel met open dak en verdere luxe. r: wit met kunstleer bekleding. 1969, automatic, heeft weinig gereden, beige. rpe 124 Sport Cabriolet, met radio en ver- xe. ype 2500, met open dak, slechts even be- fpe 2000. type 17M 1700S Coupé, mooi onderhouden ype 20M RS, 2-deurs, met radio, type Cortina 1600 E, met open dak en reeft weinig gereden. type Zodiac V6, 4-deurs Sedan met radio, type Anglia Torino, 2-deurs, mooi onder- wagen. type 1100 Grand Luxe. 8, type 1000 Automatic, heeft weinig ge- rENS 1970, type 914-S, kleur: blutoranje, lede uur, halogeenlampen, lichtmetalen wielen, enz. met schuifdak 1968. met schuifdak 1970. 1Ü 5, automaat met schuifdak. mt 1966. 7, nieuw type, met nieuwe motor. 168. 5. iber unieke aanbieding Ingbus 1967-1968 (nieuw model), km.-stand Compleet ingericht met o.a. voortent, im- 1, koelbox, kookinstallatie en verdere luxe. 5AARN, NAARDEN en HILVERSUM '•30 tot 21 uur. Zaterdag's 8.30 tot 18 u«f> Zondags gesloten. Rijkswaterstaat zal in het voorjaar van 1971 beginnen met de rij baan verdubbe ling en de omlegging van de huidige rijksweg 23 van Utrecht naar Amers foort. Het betreft het gedeelte tussen Huis ter Heide en de Stichtse Rotonde bij Amersfoort. De weg zal om de woonbebouwing van Soesterberg wor den geleid. De werkzaamheden zullen ongeveer anderhalf jaar in beslag nemen en qua uitvoering 'n bedrag van zes tot zeven miljoen gulden vergen. Tot 1974, wanneer de nieuwe verbinding tussen Utrecht en Amersfoort, de rijksweg 28 ten zuiden van Soesterberg gereed komt, zal deze huidige rijksweg van primair belang blijven. Volgens de verwachtin gen zal bij het in gebruik nemen van de rijksweg 28 ongeveer de helft van het huidige verkeer op de Rademakerstraat- Amersfoortsestraat uitwijken naar de nieuwe verbinding, maar door de toe name van het verkeer zal binnen acht jaar de oude rijksweg weer dezelfde verkeershoeveelheid te verwerken krij gen als thans. De capaciteit is dan ech ter aanmerkelijk groter, zodat men er nauwelijks hinder van zal ondervinden. De huidige rijksweg door Soesterberg zal bij het gereedkomen van rijksweg 28 door het rijk worden afgestoten en door de provincie worden overgenomen. Voorts licht het in de bedoeling om de Stichse Rotondo vrij ingrijpend te wij zigen. Niet alleen zal hierop straks een tweemaal zo brede Amersfoortsestraat op uitkomen, maar tvens een aftakking van de rijksweg 28. Het andere deel van de rijksweg sluit aan op de huidige rondweg om Amersfoort, die inmiddels ook al weer te klein is geworden. Een en ander zei dinsdagavond ir. A. Spoel van de directie Utrecht van Rijks waterstaat op een door de wijkraad Soesterberg belegde voorlichtingsbijeen komst. Naar verwachting zal bij het gereed komen van rijksweg 28 vooral het door gaande verkeer en het vrachtverkeer van de Rademakerstraat-Amersfoortse- straat gaan verdwijnen. Volgens ir. Snoei krijgt deze weg dan een „stede- lijk-regionaal" karakter. Volgens een in september 1969 gehouden telling pas seren per etmaal rond 22.000 voertuigen huidige rijksweg door Soesterberg. De rijksweg 28 (kosten 80 tot 100 mil joen gulden voor het gedeelte tussen Amersfoort en Utrecht) zal gedeeltelijk worden ingegraven, maar volgens de plannen juist niet daar, waar hij op enkele tientallen meters afstand de ste delijke bebouwing van Soesterberg pas seert. Men vroeg zich daarom in Soes terberg enigszins bezorgd af, of geen overlast van lawaai en luchtverontreini ging te vrezen was. Soesterberg staat trouwens over het al gemeen nogal sceptisch tegenover de verschillende plannen van rijkswater staat. Waarom twee parallel lopende hoofdwegen op zo korte afstand van elkaar, vroeg men zich lichtelijk ver baasd af. En waarom niet met een wat wijdere boog om Soesterberg. Waarom geen alternatieve oplossingen bekeken. Een van de aanwezigen kwam dan ook Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 tot de conclusie, dat er tegenwoordig wel wat al te gemakkelijk wordt ge dacht over het particuliere bezit. Hij constateerde tevens, dat de inspraak van de burgerij nooit iets kan worden, om dat de burgers er pas enigszins bij wor den betrokken, wanneer de plannen al kant en klaar zijn. Ook de mogelijkhe den van een versnelde onteigeningspro cedure wezen z.i. nu niet direct op een respect voor het particulier bezit. Ir. Spoel zei, dat de aanleg van de tweede rijstrook geheel ten noorden van de bestaande weg zal worden gereali seerd, om zodoende werkzaamheden het verkeer normaal en ongehinderd door gang te kunnen laten vinden. De heer H. J. van der Dussen, directeur van gemeentewerken, deelde mede, dat in de jaren zeventig zeker een recon structie zal gaan plaatsvinden van de Soesterbergsestraat-Van Weerden Poel- manweg, waar nu al enkele knelpunten zijn ontstaan. Het verkeer over deze weg neemt naar zijn mening met een groter percentage dan de landelijke acht procent per jaar toe, zodat voorzienin gen niet kunnen uitblijven, al moet men er ook weer geen gescheiden rijbanen gaan verwachten. Wanneer in de toekomst het omleggen van rijksweg 23 om Soesterberg zal zijn gerealiseerd, zal de Rademakerstraat een geheel ander karakter krijgen. Het ligt in de bedoeling om de bermen te beplanten en een deel van de rijbaan voor parkeermogelijkheden te reser veren. Hoofdader van het toekomstige Soester berg zal de Kampweg worden, die qua capaciteit en uiterlijk al met de toekom stige situatie in overeenstemming is ge bracht. In aansluiting op de Buys Bal- lotlaan zal een tweede belangrijke ver binding in oostelijke richting gaan lo pen, maar de realisering van de hierom heen geprojecteerde bebouwing zal naar verwachting nog wel enkele jaren op zicht laten wachten. De heer van der Dussen deed uitgebreid uit de doeken, wat voor plannen de gemeente heeft en op welke wijze de realisering daarvan wordt afgeremd en vertraagd. „Het is wel leuk om dat allemaal nog eens te vernemen, maar we zijn eigenlijk ge komen om te horen, wanneer er nu ein delijk eens iets gaat gebeuren", zei wijk raadvoorzitter J. Veenendaai. Daarom trent moest de heer v. d. Dussen echter de nodige voorzichtigheid in acht ne men. Voorlopig ziet het er naar uit, dat op betrekkelijk kleine schaal het eerst gebouwd zal kunnen worden ten noor den van de Rademakerstraat. De bouw hoogte was aanvankelijk zeer beperkt door de aanwezigheid van militaire straalverbindingen, maar die beperkin gen zijn thans in belangrijke mate op geheven. Een multidiciplinaire ambtelijke werk groep (ra, ra wat is dat?) is thans bezig met het bezien van de wenselijke uit breidingen, de samenhangen e.d. voor Soesterberg. Het nieuwe gedeelte van Soesterberg, wanneer het ook gereali seerd zal worden, zal volgens de heer van der Dussen in ieder geval een lage re bebouwingsdichtheid krijgen. Overi gens zal er z.i. wel naar een geleidelijke overgang van de oude naar de nieuwe wijk gestreefd moeten worden qua type woning. „Je mag niet de situatie gaan krijgen dat westelijk van de Kampweg de bewoners minder dan 150,huur betalen en oostelijk ervan meer dan 150,Dat zou uit maatschappelijk oogpunt niet juist zijn. Er komt dus nog wel wat voor kijken om hier een goede overgang tot stand te brengen", aldus de heer van der Dussen. De directeur van gemeentewerken zag in de toekomst verstigingsmogelijkheden voor forensen en met name de lange af standforensen in verband met de nabij heid van de rijksweg 28. Volgens de heer Van der Dussen kun nen ook degenen, die ten noorden van de toekomstige wegomlegging grond be zitten (in de nabijheid van het vliegveld) de toekomst met het nodige optimisme Trouwen Vergadering Receptie Repetitie 9 GA NIET TOBBEN MET RUIMTEGEBREK EN TEKORT AAN HULP, KOM EENS MET ONS PRATEN Vredehofstraat 6 - Telefoon 02155-2525 Tot in depuntjes verzorgd, tegen uiterst scherpe prijzen In de grote, geheel air-conditionned zaal, is een complete stereo-geluidsinstal latie aanwezig, terwijl ook een piano beschikbaar is. Geen zaalhuur, menukaarten en tafelversiering worden gratis door ons verzorgd. tegemoet zien. Hier is namelijk industrie gepland. De heer v. d. Dussen zei, dat daardoor de waarde van de grond nog meer zal zijn gestegen dan wanneer er een woonbestemming op zou rusten. „Uiteindelijk is het niet zo prettig wo nen bij een vliegveld aan de ene kant en een drukke weg aan de andere kant". Ondanks de ruime voorlichting bleven tal van vragen bij het grote aantal be langstellenden, waaronder verschillende raadsleden uit Soest en Soesterberg, onbeantwoord. De gemeenteraad heeft woensdagmiddag met 16 tegen 5 stemmen besloten, de heer P. W. Stalenhoef ontheffing op basis van de hinderwet te verlenen voor de inrichting' van een plaatwerkerij en herstelinrichting voor auto's in het pand van een voormalige bakkerij aan het Tweede Heeserlaantje. Ofschoon bij burgemeester en wethouders in eerste instantie wel wat bedenkingen tegen deze vestiging bestonden, besloot men dit jonge gezin toch een kans te geven en de raad voor te stellen, zijn mede werking aan de vestiging te verlenen, zij het onder een aantal beperkende voorwaarden. Dr. J. W. D. Berkelbach van der Spren kel (prot chr.) vond het nogal met elkaar in tegenspraak, dat de gemeente een jonge ondernemer enerzijds een kans wil geven en anderzijds zoveel be perkingen worden opgelegd, dat van een behoorlijke uitbreiding nauwelijks spra ke kan zijn. De heer J. R. van Poppelen (K.V.P.) meende, dat als de heer Stalen hoef aan uitbreiding toe is, hij ook wel zovéél kapitaal zal hebben gevormd, dat hij eventueel op het industrieterrein te recht kan. De heer Van Poppelen stelde het verbieden van uitbreidingen onder meer als voorwaarde voor zijn goed keuring aan het voorstel. Ook wenste LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF Gas-installatles, waterleiding sanitair, lood- en zinkwerken Hartweg 58 Soest Telef. 02155-4332 hij in de voorwaarden opgenomen zien, dat in de avonduren niet wordt gewerkt of de geluidshinder althans tot een mi nimum wordt beperkt. Ook verzocht de heer van Poppelen, geen uitbreiding van het bedrijfje toe te staan. Gezien het feit, dat de werkplaats niet midden in de woonbebouwing komt te liggen, maar nogal aan de buitenkant van het buurt schap Hees, had hij tegen de vergunning verder geen bezwaren. Drs. Oldenboom (prot. chr.) had die wel. Zijn bedenkingen waren van zuiver pla nologische aard. Hij vond het een onzui vere argumentatie van het college om te stellen, dat in Hees nog niet zo'n in richting aanwezig is en mede op grond van die overweging een vergunning te verlenen. Ook mevr. Polet (P.v.d.A.) ver zocht het college erop toe te zien, dat het bedrijf geen overlast veroorzaakt. Wethouder mevr. Waller zei, dat de vrees voor uitbreiding ongegrond is. Zij meende, dat niet a priori mag worden uitgegaan van het feit, dat door derge lijke inrichtingen toe te laten, elddrs in Soest wantoestanden zijn ontstaan, terecht was gevraagd om voorwaarden waarop enkele raadsleden hadden ge wezen. Overigens meende zij wel, dat er ten aanzien van de geluidshinder, de luchtverontreiniging e.d. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck verzekerde de raad, dat de aanvraag van de vergunning ook door B. en W. kritisch was bekeken. Hij meende, dat het bedrijfje nooit veel hinder zal kun nen veroorzaken. De eigenaar weet bo vendien waar hij aan toe is, zodat hij zelf volledig verantwoordelijk is voor eventuele latere teleurstellingen. Om te voorkomen, dat de nieuwe raad straks voor een fait acompli zal worden ge steld. achtte hij het raadzaam, in de voorwaarden op te nemen, dat geen vergunning zal worden verleend voor een eventuele uitbreiding. Tegen de verlening van de ontheffing op grond van de hinderwet ware drs. Oldenboom, drs. Dijkstra, dr. Berkelbach van der Sprenkel (prot. chr.) en mevr. Oranje en de heer Westra (V.V.D.). Burgemeester en wethouders hebben nog geen inzicht in de financiële conse quenties van het ontwerpen van een stadscentrum aan de Parklaan en van een bouwplan voor een nieuw raadhuis. Burgemeester mr. S. P. baron Bentinck antwoordde dit tijdens de woensdag middag in de brandweerkazerne gehou den vergadering van de gemeenteraad, die voor het laatst in deze samenstel ling bijeenkwam. De financiële commis sie had om dit inzicht in de kosten ge vraagd. Drs. L. J. Dijkstra (prot.-chr.) merkte op, dat hem een gevoel van onbehagen bekroop vanwege het groeiende aantal plannenmakers, coördinators, specialis ten en adviesbureau's dat in vrij korte tijd is ingeschakeld bij ontwikkeling van de plannen tot uitbouw van de gemeente. Hij telde al zeven deskundi gen, die alleen al bij de stadsplanning betrokken zijn. Hij wees op het gevaar van besmetting van het steeds maar weer aantrekken van specialisten. „Waar is het einde in de differentiatie van kostbare adviseurs?" vroeg hij zich af. Burgemeester mr. S. P. baron Bentinck merkte op, dat hoe meer de gemeente zich ontwikkelt hoe meer specialisten er aan te pas moeten komen. Na de oorlog kende men aanvankelijk alleen de stedebouwkundige. Maar de gemeen te gaat nu iets in een centrum begin nen, wat ze nog nooit heeft gedaan. ,We gaan een nieuw, volwaardig en geïntegreerd centrum bouwen. Veel ac tiviteiten en funkties worden geconcen treerd op een klein stukje grond. De urban designer (super-cóördinator) is de organisator van het hele leven in dit centrum", aldus de burgemeester. Hij wees erop, dat er steeds meer spe cialisten komen op terreinen waar er behoefte aan is. „Hun medewerking maakt alles duurder, maar alles moet nu eenmaal aan steeds hogere eisen voldoen in een steeds gecompliceerder wordende wereld. Deze kosten druk ken op het hele complex en moeten er straks uitkomen. Het werk moet dan ook zo goed gedaan worden, dat de mensen de grond straks toch graag willen hebben, omdat er aan zoveel eisen meer voldaan wordt". Op de vraag van de heer P. J. Elbert- se (K.V.P.) of het raadhuis een „com pleet raadhuis" wordt, waarin alle af delingen zullen zijn ondergebracht, ant woordde de burgemeester bevestigend. De heer J. J. Ebbers (V.V.D.) vond het jammer dat het niet mogelijk is ge weest een aantal architecten een ont werp voor het raadhuis te laten maken, mogelijk door middel van een prijs vraag. De burgemeester zei hierover, dat er nog niets is gebeurd. Het college heeft alleen het voorstel van de raadhuiscom missie overgenomen, om het architec tenbureau S. van Woerden en H. J. Schneider n.v. in Soest opdracht te geven, een raadhuis te ontwerpen. Hij wees erop, dat het bureau voorlopig nog niets kan doen als het inderdaad de opdracht heeft gekregen. Eerst moet de urban designer weten hoe en waar het raadhuis in het stadscentrum moet worden gesitueerd. Een prijsvraag gaat derhalve niet op, aldus de voorzitter. De raad ging tenslotte unaniem met het voorstel akkoord, nadat mevrouw S. M. Polet-Musler (P.v.d.A.) nog had opge merkt, het op prijs te stellen als de zaak zou worden afgerond, „anders blijft het zo hangen". De brief van de Kerngroep Jeugdza ken Soest, waarin de gemeente om me dewerking wordt gevraagd inzake de oprichting van een jeugdcentrum, zal met een aantal andere initiatieven op dit gebied worden beantwoord, zo deel de de burgemeester woensdagmiddag in de raadsvergadering mede. Alle initia tieven, die op dit gebied zijn of wor den gemaakt, moeten met elkaar in verband worden gebracht. .„Het zijn vaak hele kleine groepen, die iets wil len beginnen, maar er zal eerst iets moeten blijken van een vaste onder grond, een enthousiasme van langere duur en een voldoende aantal mensen, die er achter staan", aldus de burge meester. Mevr. Polet (PvdA) was uit de brief niet duidelijk geworden om welke jeugd het nu eigenlijk ging. Zij veronderstelde die van twaalf jaar en ouder en erken de vanuit die veronderstelling, dat er inderdaad wel iets gedaan mag worden. „Voor deze jeugd, die veelal buiten Soest op school gaat, is het uiterst moeilijk om hier contacten te leggen", aldus mevr. Polet. die een ontmoetings centrum voor deze jeugd dan ook wel gewenst achtte. Dinsdag 1 september herdenkt de heer D. A. M. Foeken van de Willem de Zwijgerlaan het feit, dat hij veertig jaar geleden als jongste bediende in dienst trad bij de Algemene Bank Ne derland. De heer Foeken is thans werkzaam op het kentoor van deze bank aan de Van Weedestraat, sinds 1967. Voordien was hij jarenlang hoofd van de afdeling Boekhouding ABN te Baarn, welke funktie hij thans ook in Soest vervult. De heer Foeken is van vele Baamse verenigingen bestuurslid (penningmees ter uiteraard) geweest. De jubilaris Is de jongste zoon van wij len de heer P. C. W. Foeken, in het begin van deze eeuw een bekend za kenman in Soest, die aan de Van Wee destraat woonde. Naar hem is ook de Foekenlaan in Soest genoemd. Zaterdagavond 29 aug. wordt er een dia-avond gehouden met Fred Trudy Vermeulen over de Trio-Indianen in Suriname. 10 jaar hebben deze jonge pionierzendelingen gewerkt onder deze verborgen indianenstam in het bosland van Suriname. De plaatselijke evangelie-gemeente no digt belangstellenden uit de zendings avond mee te maken in het centrum „In de Ruimte", Klein Engendaalweg 52 te Soest. Aanvang 7.30 uur. n.m. De wethouders van onderwijs en open bare werken van Soest delen mede, dat zij verhinderd zijn respectievelijk op 1 en 3 september hun wekelijkse spreek uur te houden. Bij de politie zijn de volgende gevon den voorwerpen aangegeven: herenfiets „Union"; combinatietang; sleutel ln etui; lichtblauw wollen vestje; blauwe poncho; rood tasje met Inhoud; grijs bruine damestas met inh.; donkerblau we damesportemonnee met lnh.; blauwe aktentas met sandalen; bankbiljet van ƒ100,bruine tas; huissleutel; zijden sjaal; damesfiets „Germaan"; twee bil jetten van 25,glacé herenhand. schoen; abbonnement Soester Natuur bad; blauwwitte meisjesmantel; bruine portemonnee met inh.; skippybal; kin derportemonnee; damesfiets „Phoenix"; biljet van 25,blauw gestreepte bad handdoek; biljet van 10,plastic zak met zwemgoed; verzekeringsplaatje van bromfiets; rode portemonnee met lnh.; ondergebit; rood plastic kinderbeursje; zwart jack; jongensfiets; bruine porte monnee; badtasje met badlaken en sok jes; groene damessportfiets „Hunter"; verzekeringsplaatje; rode regenbroek; rijzweep; witte hoed met handschoe. nen; koffer met langspeelplaten; sjaal; groen zeilpak; twee bankbiljetten ƒ10, etui met drie sleutels; paraplu met ro. de hoes; gouden kettinkje met hanger; vouwfiets „Batavus"; gouden broche met donkere steen; lipsleutel; vijf sleu tels aan ring; bromfietsplaatje HQZ 721; step; donkerblauwe parker-vulpen; hermelijnsjaal; blauwe kinderfiets „Sim plex"; herenfiets „Phoenix"; zwarte he renfiets „Batavus"; blauwe plastic re genjas; donkerblauwe jongenstrui; goud kleurig beursje met inh.; basketbal, schoen; badtas met inh.; bruin wollen kinderhandschoen; doeblé hangertje met parel; blauw kinderfietsje „Flamingo"; streng witte kralen, strohoed; zakagen da en bos sleutels; gouden dameshorlo ge met zwart bandje; verzekerings plaatje HRX 155; aktentas met inh. zonnebril met zilverkleurig montuur en kinderbril met dikke glazen. Aan komen lopen: klein hondje; bokje en geitje; rood poesje; wit-zwart konijn; wit-gele hond; jong poesje, rood-wit; klein zwart-bruin hondje; jonge wit grijze kat; hond, foxterrier; bruine hond met rode halsband en lapjeskat. Aan komen vliegen: parkiet en dia- mantduifje. RACING CENTRE SIMAZO Kleine Haag 21 Amersfoort is er ook voor u! Altijd parkeerruimte .de nieuwe rage: RUSSEIX Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak vaan ming leve nooit hep kenne denke daat slaope op straot nog is zoon tramme- laant hep kenne vur- oorzaoke as noeng ut gevaal is in de hoofdstaad vaan ongs laand, Aamsturdaam. Kiek jie maag daan zo medern weze ajje maor wil, maor ajje ut heul minse- lijuk bekiek. daan liek daat slaope op straot ok eigeluk narruguns op. Ik schaat daat as wullie in Soest de daach af meeschien zellufs ok wel de naacht deur wille bringe op straot. aal slaopen- de bedoelk daan, daat wullie daan in de kortste kere op de Vaan Weedestraot terech komme, om min of meer vrie- willug opt buuro vaan pelissie de naacht deur te bringe. Maor in Aamsturdaam, waor allus ken eer in de oge vaan ongs vaant plattelaand, ok heul veul maag, waas slaope op straot aal un doodgewone zaok, der waas geen mins die der waat vaan zeej, ondaanks ut feit dattut bed de ruimte op en rongd ongs naatsjenaole monuu- ment op de Daam is. Kiek der waore netuurluk wel minse die ut mit daat slaope heulemaol nie eens waore, en die zeeje der ok wel waat vaan, maor daat werd of deur de minse diet moste hore nie gehoord, of zullie wouwe ut niehore. Ent laotste liek ming de annemelukste rede waant deur maor net te doen of zullie niks hoorde, hoefde geen mins zun eige bar druk te maoke. En daat deeje de minse die noeng de knuppel int hoenderhok hebbe gegooijd ok heul laang nie. Maort kon nie uut- blieve, op un daag zouw der vaan bove of un bepaoling motte komme datter geen tukkie meer gedaon moch worre op de Daam. Laang hep daat geduurd veurdatter iemaand waas diet andurruf- de om te gaon staon, en te zeige noeng ist ofgelope mit daat slaope, jullie gaon maor naor je eige bed, waor of daat ok arruguns mag staon. Noeng waas ut tiedstip laang nie zo slech gekoze, nie midde int vekaansie zeisoen, mit zun duuzende bezoekuro an Aamsturdam, die de slaopurs graog zaoge maffe, maor der is gewaacht totdaat de grootste drukte veurbie waas, ent snaachs un bietje kouwer gong worre, zodaat de zin om buute te blieve slaope der wel un bietje vaanof zouw gaon. Maor jao, ajje daor in Aamsturdaam as maan diet veurt zeige ken hebbe, iets naveure brengt waor der waat minse ut nie mee eens binne, daan hijje de poppe en nog wel waat meer ant daanse ok. En das vaan de week ok wel weer uut- gekomme. De kaans om trammelaant te maoke is deur de minse die daor aal weer un paor jaor opwaachte ten volle uutgebuut. Der waas int gemeentebe stuur daor heulemaol sprake vaan „der ken ongs niks gebeure", maor ik schaat daat daor de een of aore vriejer vaan gedroomd hep, waant un mins bie zun volle verstaand haad toch wel kenne wete datter nao zoon bepaoling muuije- lukhede moste komme. Kiek daat die here bestuurders der geen naorughied vaan vurwaachte, waas op zun eige ok nie zo arrug, maor aster muuijelukhede zouwe komme, daan hadde zullie der geen laast vaan, maor moste de pelissieminse, die op de Daam ech nie as oom aagent worre gezien, de zaok weer gaon klaore, mit alle naorug hied vaan dien. Ik hoef noeng nie uut te gaon wijje ovur ut warruk vaan die pelissie, ent optreje vaan un gedeelte vaan ongs legur, aal waas het zongder datter vaan bovenof opdraach toe waas gegeve. Wak allenug un belaachelukke zaok vin, is daat bie aal die relle, die allenug maor gong ovur wel of nie slaope op da Daam, de weer zo nodug ruute vaan winkuls in de buurt moste worre inge- gooijd om de boel te kenne pikke. Waant daat staot veur ming vaast, die maffers zalle der echt nie angedaacht hebbe om de gelegenhied te gebruuke om meteen derluu lege spaorpot an te zuuvere, daat is wel warruk vaan minse die zaote te waachte op naorughied, omt uut te kenne buute. An daat soort dinge zouwe zullie in Aamsturdaam eers mos- denke, ut maag daan de hoofstaad vaan ons laand weze, ut liek der wel op daat zullie ut hoof nie gebruuke zo ast eigeluk zouw motte. Ik zouwt wel wete, aster bie ming iemaand op de daam zouw slaope diek der nie wou zien, daan paakte ik un baak waotur, en kiepte die effe ovur zoon slaopur heen, hie zouw wel bene maoke schaat ik zo, waant ajje goed kiek naor de gezichte vaan die slaopurs, daan kejje wel zien daat waotur net as de pelissie ent gemeentebestuur hullie beste vrind nie is. Saome mit Kneliao zouwk die vaarkentjes wel effe waasse. of zullie der zin in haade of nie. Dinsdagmiddag rond half zes is een flinke brand ontstaan in het zandgat tussen de Amersfoortsestraat en de vliegbasis. De brandweer van Soester berg en van de vliegbasis heeft uren lange strijd tegen het hardnekkige vuur in het huisvuil moeten leveren, maar zonder volledig resultaat. Om half twaalf vond de brandweer het wellet jes, maar de dikke rookwolken, die de hele avond boven het dorp hadden ge hangen, waren toen nog geenszins ver dwenen. De brandweer heeft daarom de slangen maar laten liggen om de volgende morgen meteen verder te kun nen gaan. Ook met buldozers en zandschuivers heeft men geprobeerd, het vuur te do ven, maar zonder merkbaar resultaat. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Eemhaven" (2/9). Brazilië: ms „Eemhaven" (2/9). Canada: ms „Hother Isle" (2/9). Chili: ms „Hercules" (1/9). Indonesië: ms „Astyanax" (4/9). Kenya, Oeganda. Tanzanië: ms „Pan- gani" (4/9). Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlan den" (31/8). Suriname: ms „Ganymedes" (31/8). Verenigde Staten van Amerika: ss „At lantic Crown" (31/8), ms „Mormacsky" (3/9). Inlichtingen betreffende verzendings data van postpakketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1970 | | pagina 9