Soest toen - Soest nu Dinsdag 1 september 1970 49e jaargang uo. 64 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bnreau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bert van de Dijssel werd nieuwe schutterskoning Progressieve hervormden in Soesterveen Opvang nieuwe inwoners door Hervormde Kerk zou beter kunnen HET PROBLEEM IN HET NABIJE OOSTEN Stichtingsacte nieuwe kinderboerderij voor burgemeester Loos alarm Enorme deelname bij open springconcours V Meisje in moeilijkheden in Natuurbad Hedenavond komt nieuwe raad bijeen Inwoner van Soesterberg in Amersfoort verongelukt Het oog gericht op rellen die niet nodig waren geweest Landbouwers vonden „bermslaper" in Soesterberg Meisje gewond bij oversteken van Beukenlaan «a soester((Tourant Abonnement per kwartaal ƒ4,—. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag o Bert van de Dijssel van de Stationsweg is zaterdag de nieuwe schutterskoning van het Groot Gaesbeker Gilde gewor den. Hij volgt daarmee Henk van Doorn op, die overigens voor een op merkelijke troonafstand zorgde. Tradi tiegetrouw mag de aftredende koning het eerste schot losen. Hij deed dat zo nauwkeurig, dat hij al met het eerste schot letterlijk en figuurlijk op een haar na de kop eraf schoot. Het schut tersfeest duurde daardoor aanmerke lijk korter dan in voorgaande jaren. Tegen één uur haalden het tamboer- en vendelkorps van het Groot Gaesbeker Gilde en de muziekvereniging Sint Cae- cillia met majorettekorps uit Hoogland het koningspaar Van Doorn-Van Drie van huis. In kleurrijke en luidruchtige optocht ging het naar het terrein aan de Schans, achter de brandweerkazerne, nadat eerst ouderman W. Schimmel voor een gloedvolle toespraak had ge zorgd: „Na een zwaar jaar is vandaag de dag gekomen, dat u het konnings- schap moet neerleggen en dat u op nieuw strijd moet leveren met de an dere Gilde-leden". De heer Schimmel sprak daarbij de hoop uit, dat een ander lid van het eewenoude Gilde ditmaal de kroon zou mogen sieren. Op het feestterrein werd het konings paar nogmaals toegesproken. Ditmaal zei de heer Schimel het jammer te vin den, dat de heer Van Doorn thans af stand moest doen van zijn konings schap, dat hij overigens twee jaar be kleed had. ..De mensen denken wel eens: wat is dat toch voor onzin en poeha. Ze moes ten echter ook maar eens serieus den ken", vond de heer Schimmel, „want dit schuttersfeest is het voortbouwen op een traditie, die de gildeleden in onderlinge vriendschap bindt". Na een show door de vendelzwaaiers van het Groot Gaesbeker Gilde loste de aftredende schutterskoning het eer ste schot, dat al meteen bijna een eind maakte aan het schuttersfeest. Wel een bewijs, dat Van Doorn niet voor niets tweemaal achtereen koning is geweest. Na een nieuwe show door het muziek korps uit Hoogland, de majorettes, tam boers en anderen kreeg de heer Van Doorn de koningsmedaille opgespeld en kon het feitelijke feest beginnen. Na het eerste succesvolle schot van Van Doorn was het voor B. van den Dijssel nog maar een betrekkelijk kunstje om de kop naar beneden te doen komen. Met de romp van de vo gel hadden de schutters meer moeilijk heden. Pas na 270 schoten was de vogel volkomen geveld. De tweede prijs werd gewonnen door Henk Hagen, de derde door René Hilhorst, die resp. de rech ter en linker vleugel naar beneden bouw. haalden. Cees van Doorn schoot ten slotte de staart eraf. hetgeen goed was voor een vierde prijs. Na het koningschieten kon iedereen, die maar een vuurwapen in zijn han den durfde te houden, meedoen aan de open wedstrijd schieten op de wippe. Voorts kon de jeugd gaan schijfschie ten. De nieuwe schutterskoning werd na de huldiging en het uitreiken van de ver sierselen op eerbiedige wijze naar zijn woning aan de Stationsweg gebracht. En 's avonds was het uiteraard feest voor het Gilde in het Verenigingsge- Het grote probleem in het nobije oos ten is hoe ijzersterk garanties verkre gen kunnen worden voor wat even tueel wordt afgesproken. Uiteraard maakt Israël zich daarover de grootste zorgen, want voor Egypte en Jorda nië is er niets meer aan de hand als het komt tot ontruiming van de bezet te gebieden - ze hebben eenvoudig het gezag weer over te nemen en dat is dat. Maar wie garandeert dat Israëlische schepen net als die van elk ander land door het Suezkanaal kunnen varen? En nog simpeler: wie garandeert hun vrije doorvaart door de straat van Sjarm-es- Sjeik - de toegang van de Rode Zee naar de haven van Eliath? In Tel Aviv heeft men nog 'levendige berinneringen aan de tijd dat Washing ton plechtig verzekerde dat wat dit laatste betreft de Israëli's niet onge rust hoefden te zijn. Toen Nasser ech ter hier optrad, gebeurde er niet veel anders dan dat Amerika aan de Egyp tische president vroeg: zou u dat nu wel doen? Dit was trouwens ook on geveer het enige wat Washington kón doen: het had geen enkel machtsmid del om de garanties die het gaf ook te kunnen afdwingen. Als dit keer iets overeengekomen wordt zal dit ook gegarandeerd moeten worden. Dat Israël niet tevreden zal zijn met alleen een Arabische belofte kunnen we veilig aannemen. Ook alleen een garan tie van de Ver. Staten zal niet geac cepteerd worden. Een verzekering van de Verenigde Naties? Die hebben eens zelf een legertje „Blauwhelmen" ter plaatse gehad, die echter volkomen re glementair hun biezen pakten zodra Nasser dit gelaste - Israël had ze nooit aan zijn zijde van de bestandslijn toe gelaten zelfs. In het verleden heeft dus de V. N. al evenmin bewezen de macht te hebben garanties af te ge ven. Het grote verschil tussen de nu begin nende onderhandelingen en alle vorige js dat dit keer de Russen en Amerika nen beide door pressie de partijen aan tafel hebben gekregen, met steun trou wens van de twee kleinere groten: En geland en Frankrijk. Maar alleen door het woord uit deze vier hoofdsteden is naleving van ga ranties niet verzekerd. Het is daarom dat geopperd wordt on- der auspiciën van de V.N. een contro- lemacht van militairen uit deze vier landen te stichten een soort herhaling van de vier-man-in-een-.icep-situatie die men na de oorlog in Wenen heeft gekend. Voorheen was een dergelijke construc tie ondenkbaar, maar intussen is de koude oorlog zo langzamerhand wel in de historie bijgezet en een herleefde samenwerking tussen de geallieerden van toen is niet meer zo absurd. De zelfde samenwerking die een oorlog hielp winnen zou dan in het nabije oosten een vrede kunnen bewerkstel ligen. Verschillende nieuwe en hervormde in woners van de wijk Soesterveen zijn een beetje teleurgesteld over de wijze, waarop de hervormde kerk in Soest de nieuwe bewoners van het Veen opvangt. Een aantal hervormden in dit nieuwe deel van Soest heeft onder de titel „Her vormd Soesterveen komt in actie" enke le dagen geleden de volgende publicatie verspreid: „In onze wijk rijen zich de flats en woningen aaneen, als massale honing raten, waar maar heel weinig activitei ten te bespeuren zijn. Dat wil echter niet zeggen, dat ze er niet zijn. Nu be kend is, dat dominee Jac Smit uit Kla- zienaveen op vrijdag 4 september 's avonds van half acht tot half negen in gebouw „Middenwijk" aan de Pieter de Hooghlaan komt kennismaken met zijn eventueel toekomstige wijk, willen wij er bij u op aandringen, gehoor te geven aan de uitnodiging van de kerk raad om daar aanwezig te zijn." Aldus de inhoud van de brief, die enke le progressieve wijkbewoners in het veen hebben gedistribueerd. Zij zijn een beetje teleurgesteld over het feit, dat de lidmaten van de hervormde kerk, die zich in het Soesterveen heb ben gevestigd, elkaar bij het naar (de christelijke) school brengen van hun kinderen hebben moeten leren kennen. Een hunner is een leraar uit Amersfoort, die regelmatig de Bergkerk in zijn vroe gere woonplaats bezocht. Hier bestaat een' zeer hechte "band tussen dè ledén van deze kerkgemeenschap, die de le raar echter in Soest nog volledig mist. Hij voelt zich zeer geïsoleerd. „Als je op de vijftiende je huissleutel krijgt, moet het op de zestiende zo zijn, dat er iemand op de stoep staat met een folder, waarin alle inlichtingen worden ver strekt over zuigelingenhulp, bejaarden- werk, de scholen, jeugdclubs, gezinszorg e.d. Dat ls het minste wat tegenover de nieuwe bewoners gedaan kan worden en er bestaat een grote behoefte aan een dergelijke informatie", aldus de wat te leurgestelde Amersfoorter. In kerkbestuurlij k opzicht behoort her vormd Soesterveen bij de Middenwijk in Soest. Kerkelijke funkties worden gekleed door mensen, die er veelal feitelijk geen tijd voor hebben. Volgens de in het Soesterveen versprei de oproep moeten er in de nieuwe wijk, die inmiddels al 7500 mensen heeft, op korte termijn gesprekskringen komen, kinderdiensten, een welkomstcommissie voor nieuwe ingezetenen, een hulpdienst, verenigingen, wijkavonden en autodien sten voor gehandicapte kerkgangers. Het contactadres hiervoor is ds. P. G. van den Hoof, Veenbesstraat 278 (tel. 6588) Deze emeritus-predikant is in januari aangesteld als „Bij stand in het pasto raat". Als gevolg van een ernstig auto ongeluk heeft hij tot nu toe weinig aan zijn opdracht kunnen doen. Inmiddels is hij echter geheel hersteld en zeer inge nomen met het feit, dat tijdens zijn ziekte een groep enthousiaste hervorm den is begonnen met het gemeentewerk in het Soesterveen. Over een jaar zal het op de hoek van de Dalweg en de Veenbesstraat gesi tueerde kerkgebouw gereed moeten zijn. Het is een kerk, die gebouwd wordt in samenwerking met de gereformeerden. „Voor clie tijd moet er een goedlopende organisatie zijn, bestaande uit mensen, clie niet gemummificeerd zijn in het kerkewerk, maar uit mensen, clie bereid zijn na een paar jaar de tijdelijke funk ties over te geven aan jongeren. Het moet een gemeenschap zijn van leven dige mensen, die met elkaar het chris tendom gezicht geven", aldus een van de initiatiefnemers voor het bijeenbren gen van de hervormde Soesterveners op de kennismakingsavond, komende vrij dag. Burgemeester Mr. S. P. Baron Bentinck heeft vrijdagmorgen de stichtingsacte van de nieuwe kinderboerderij „De Vrije Teugel" aangeboden gekregen. De acte werd hem overhandigd door de voorzit ster van de stichting, mevr. G. H. Huy- gen-Haring. De komst van de stichtingsdeputatie (bestaande uit de reeds genoemde voor zitster en de secretaresse, mevr. E. M. Eerdmans-Joosten) werd aangekondigd door jachthoornblazer Hans Gartner van de Soester Natuurwacht. Op zijn hoorn geschal kwam de burgemeester naar buiten om op het bordes van het ge meentehuis de stichtingsacte in ont vangst te nemen. Het stichtingsbestuur van „De Vrije Teugel" bestaat uit negen leden, onder wie een architect, een schilderes en een huisarts. De stichting heeft zich ten doel gesteld, de creatieve ontwikkeling in recreatieve zin te bevorderen onder deskundige artistieke leiding. De snelle verstedeling van ons land noodzaakt volgens de initiatiefnemers tot het treffen van voorzieningen voor de kinderen. Zij moeten zich in een natuurlijke om geving creatief en recreatief kunnen be zighouden. De Soester brandweer is zaterdag ver geefs uitgerukt na een melding van een bosbrand langs de spoorlijn tussen Den Dolder en Soestduinen. De machinist van de stoptrein Utrecht- Baarn had langs de spoorlijn vuur waargenomen, maar de brandweer heeft niets van dien aard kunnen vinden en is later dan ook weer onverrichter zake teruggekeerd. De heer J. Laseur, eigenaar van mané ge De Boshoeve te Soestdijk, mag bij- zgnder tevreden zijn met zijn op zon dag 30 augustus 'georganiseerdeopen springconcours. Het is uniek in de geschiedenis, dat bij een open springcoucours te Soestdijk, zoveel amazones en ruiters acte de pre- sence gaven. Van heinde en ver kwa men deelnemers(sters), zodat tegen tien uur (het aanvangstijdstip) ongeveer drie honderd deelnemers(sters) zich hadden laten inschrijven. De heer Laseur had op honderdtachtig gerekend (voor iede re rubriek zestig), maar dit overtrof zijn verwachting. Tegen 20 uur was het laatste nummer, het jachtspringconcours geëndigd, zodat de heer Laseur de prijzen kon uitrei ken. Prijswinnaars werden: Rubriek I, 90 cm., 137 deelnemers(sters) gestart: 1. De heer H. Toonen met „Tomboy". 2. Mej. De Vette met „Ros- si". 2. Mej. Wersch met „Casper". 3. Lammert Laseur met „Fernando". 4. De heer J. v. d. Bregge met „Gijs- brecht". 5. Mej. M. v. d. Bor met „Prin- ce of Fennor". In deze rubriek werden in totaal 32 prijzen uitgereikt Rubriek II, 110 cm. 107 deelnemers istersgestart: 1. De heer T. Toonen met „Tosca". 2. Mej. Patty v. d. Bor met „Black Eagle". 3. Peter Loeb met „Glenn Grey". 4. Lammert Laseur met „Dialoog". 5. De heer H. Aanstoot met „Gipsy Girl". In deze rubriek werden in totaal 20 prijzen uitgereikt. Rubriek III, 120 cm. 42 gestart. Geen barrage, maar op tijd rijden: 1. De heer B. Albers met „Joris". 2. R. Bomas met „Joris". 3. Rob Offereins met „Jack". 4. Mej. Patty v. d. Bor met „Prince of Fennor". 5. Mej. Patty v. d Bor met „Black Eagle". 6. Lammert Laseur met „Dialoog". 7. J. Loeb met „Coldinger". 8. P. Loeb met „Glenn Grey". Alle deelnemers(sters) waren vol lof over de schitterende organisatie. De 16-jarige Sonja van Houten uit Amersfoort is zondagmiddag in het die pe bassin van het Soester Natuurbad in ernstige moeilijkheden geraakt. Het meisje, dat goed kon zwemmen, is door chef-badmeester Pouw in bewus teloze toestand uit het water gehaald. Onmiddellijk is mond-op-mond-beade ming toegepast en de ziekenauto ge waarschuwd. Toen het meisje naar Zon negloren werd gebracht, gaf zij wel te kenen van leven, maar kon toen nog geen verklaring geven over het gebeur de. Het meisje, dat nog steeds in Zonne gloren ligt, maakt het momenteel goed. Op het moment, dat het ongeluk ge beurde, was het vrij druk in het natuur bad. Er waren een kleine vijfduizend bezoekers. De gemeenteraad zal hedenavond om half acht voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bijeen komen. Na de beëdiging van de nieuwe raadsleden zal worden overgegaan tot het benoe men van de wethouders. Tevens zal de raad nog een besluit moeten nemen tot uitbreiding van het aantal wethouders. Daarna zullen uit de leden van de raad verschillende commissies, stich- tings-besturen en andere bestuurscol leges moeten worden geformeerd of aangevuld. Naast de verschillende raads commissies moeten onder meer leden en plaatsvervangende leden worden be noemd in het bestuur van de Stich ting Lichamelijke Opvoeding en Sport, de Stichting Openlucht Theater, de stichting Huisvesting van Bejaarden in Soest, het compostbedrijf, het Gasbe drijf Centraal Nederland, de Regionale Muziekschool Amersfoort, de Stichting Soester Natuurbad, het Waterleidingbe drijf Midden Nederland en voorts voor het college van bijstand, de Commissie Ideeënbus en het Samenwerkingsorgaan Eemland. Bij een verkeersongeluk op de Stichtse Rotonde bij Amersfoort is in de nacht van zondag op maandag de 22-jarige A. Vermeulen uit Soesterberg om het leven gekomen. Hij zat in een auto, die met veel te hoge snelheid over de Stichtse Rotonde reed. De wagen, be stuurd door een 18-jarige inwoner van Amersfoort, raakte van de weg toen de bestuurder de controle over de auto verloor, ontwortelde een verkeersbord, ramde de bermbeveiliging en sloeg ver volgens enkele malen over kop. De heer Vermeulen werd uit de wagen geslin gerd en overleed ter plaatse. De be stuurder raakte in zijn wagen bekneld. In zorgwekkende toestand moest hij naar het riekenhuis in Amersfoort wor den gebraent. O D De nieuwe rellen in Amsterdam zijn natuurlijk veroorzaakt door allerhande jonge en niet zo erg jonge lieden die - oi.. met burgemeester Samkalden te spreken in dit soort ongeregeldheden hun roeping vinden. En het is bekend dat er van dit slag nogal wat inwoners zijn in de hoofdstad. Daarom had de stadsoverheid op de vingers van een hand kunnen uittellen dat er goede kans bestond op een veldslag op Dam, Damrak en Rokin. Daarom had de politie ook van tevoren behoorlijke maatregelen behoren te ne men dat de zaak niet verder uit de hand liep dan absoluut niet te vermij den was geweest. En al zijn en blijven de beruchte Amsterdamse rclmakers de eerste verantwoordelijken voor de onge regeldheden, het stadsbestuur en de po litie gaan evenmin vrijuit: hun falen v/as er de oorzaak van dat de zaken zich veel en veel ernstiger ontwikkel den dan nodig was geweest. Het is een Amsterdamse traditie dat wanneer goede kans bestaat op rumoer ten eerste de nodige belangstellenden zich naar dc plaats van het te ver wachten onheil begeven om de sensatie mee te beleven. En dat liefhebbers van de sport van het agentje pesten even eens in drommen komen opdagen. Als dan zo nodig voor de nog maar weinige vakantiedagen het damslapen verboden moest worden - een maatregel waar van de wijsheid geenszins vaststaat - dan is het een domheid om bij wijze van spreken tevoren uur en plaats van de rel publiekelijk bekend te maken om dan vervolgens ervoor te zorgen dat onvoldoende politiepersoneel staat aangetreden om ook inderdaad te vol brengen wat haar opgedragen taak is. Amsterdam is niet de enige grote stad in de wereld waar de politie het wel eens moeilijk heeft - het lijkt wel een van de weinige van dit soort steden waar men niet psychologisch zowel als strategisch de politie traint om eventu ele rellen liefst te voorkomen en als ze onvermijdbaar blijken zo snel mogelijk in te dammen. Parijs zou een voorbeeld kunnen zijn dat in deze niet om zijn raffinement bewonderd behoeft te worden, maar des noods wel om zijn doeltreffendheid. Maar vooral Londen, Washington, Mün- cJ<en hebben in de laatste jaren laten zien hoe een korps gezagshandhavers rumoerige samenscholingen tot kleine groepjes kan laten wegebben en on schadelijk maken zonder grof geweld toe te passen maar meer gebruik ma kend van psychologische en tactische methoden. Waarbij in het onderhavige geval ook een redelijke kennis van de Amsterdamse mentaliteit behoort, iets v/aarvan dit keer weinig blijk ls gege ven. Het is in deze niet overbodig er nog even de nadruk op te leggen dat het niet de vreedzame damslapers zijn ge weest die aan het knokken sloegen: men mag zich aan hen ergeren en aan de lankmoedigheid die jegens hen een zomer lang aan de dag is gelegd of niet, maar zelfs hoofdcommissaris Jong en burgemeester Samkalden hebben als eersten vastgesteld, dat niet deze gas ten maar de eigen Amsterdammers weer eens aan de gang zijn geweest. KANTMAN. Drie landbouwers uit Groningen zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Soesterberg geconfronteerd met het ver schijnsel van de „bermslaper". Zij kre gen de schrik van hur. leven toen zij tijdens een sanitaire stop in het struik gewas langs de Amersfoortsestraat in Soesterberg een koffer met kledings stukken en een paspoort en later een plastic zak met daarin het lichaam van een man vonden. Ondanks flink schud den en slaan was er geen beweging in de inhoud van de plastic zak te krij gen. In de rotsvaste overtuiging, een lijk gevonden te hebben, spoedden de drie landbouwers zich naar de nabijge legen Dumoulinkazerne, waar zij de wachtcommandant van hun vondst op de hoogte brachten. Deze waarschuwde weer de politie, die een kwartiertje la ter in het eerste ochtendgloren ook nog eens aan de mar. in de zak begonnen te sjorren. Tot ieders opluchting kwam er nu wat leven in de inhoud van de zak. Even later kroop een ietwat verbaasde man naar buiten, die zich verwonderd af vroeg. waar al die belangstelling goed voor was. De man. een 28-jarige inwo ner uit Liverpool. vertelde de politie, dat hij op weg was naar zijn meisje in Hamburg, de vorige avond echter alleen maar geen lift had kunnen krijgen en daarom in de beschutting van een plas tic zak zich in morpheus' armen en het hoge gras had gelegd om zijn geluk de volgende morgen nog eens te bepror ven. Bij een verkeersongeval op de Beuken laan is zaterdagmiddag de 13-jarige scholiere Teuni van Steeg uit Baarn gewond geraakt. Het meisje ging plot seling naar links om een inrit in te rij den, maar werd daarbij aangereden door een inhalende auto, bestuurd door K. F. N. O. uit Hilversum, die een aanrijding niet meer kon voorkomen. Het meisje is naar het ziekenhuis in Baarn gebracht.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1