f r 1 KOESIER JEUGD EN SCHOONHEID MET VOLDOENDE SLAAP Merkartikelen zijn echt wel kleurecht MODERN MODIEUS M MATERIAAL WIST U DAT? BE €®EB VERZORM V1®IJW HERKENT MEN AAN MAAR BASSSGARBEROBE DRIFT EEN HAPJE OP DE VALREEP ICOELi WENKEN Fel gekleurd huishoudtextlel zal ttf- dens de eerste wasbeurt steeds de nei ging vertonen het wassop enigszins te kleuren. Raakt u daardoor vooral niet ln paniek, want als het betrokken ar tikel afkomstig is van een merkfabri kant, of gekocht is by een betrouwbare textieldetaillist, is er geen enkele re den tot ongerustheid. De in het was sop ronddrijvende verfstofdeeltjes zijn chemisch nlet-actlef. Als er goed wordt gespoeld, verdwijnen die losse deeltjes vanzelf. De kleuren van het goed blij ven mooi. Vele huisvrouwen die over een goede wasmachine beschikken zullen zelf wel ontdekt hebben, dat machinaal wassen betere resultaten oplevert dan het was sen op de hand. Hoe meer het goed wordt gespoeld, des te mooier wordt het. Maar omdat spoelen voor degene die dat op de hand moet doen zo'n ver moeiend en tijdrovend karwei is, wordt er nogal eens de hand mee gelicht, zo dat er nog flink wat zeepresten blijven zitten. Het achterblijven van die zeepresten in gekleurd goed, maakt de kleuren vaal. De wasmachines hebben niet de min ste moeite met het spoelen. Al naar 't Ingestelde wasprogramma, doen ze 't drie tot vijf keer. Het kost misschien wat meer water, maar spaart u daar alsjeblieft niet op, want de resultaten zijn er dan ook naar. „Materiaal" is eigenlijk een veel te prozaïsch woord voor de grote, maar vooral ook modieus-geraffineerde ver scheidenheid van make-up ingrediën ten, die de cosmetica-fabrieken voor de eigentijdse vrouw op de markt brengen. Misschien weet u het nog of anders hebt u het wel eens gehoord dat al leen „slechte en ordinaire vrouwen" 'n jaar of veertig geleden hun nagels en lippen rood maakten. Ze werden dan ook met de vinger nagewezen of be spot. Nu zijn nagellak, lippenrood en andere make-up-artikelen niet meer weg te denken uit onze moderne samen leving. Het Franse woord „kosmetiek", ds aanvankelijk werd gebruikt in samen hang met „pommade", een soort haar plakmiddel, wil ook zeggen „de kuns' om de schoonheid van het lichaam te behouden of te verhogen". In die zin beijveren de cosmetica-fabrieken (sa lons) van naam (als Max Factor, Ar den, Rubinstein e.a.) zich preparaten te brengen, die het vrouwelijk schoor verhogen of accentueren. Ofschoon ei al duizenden make-up artikelen in dr handel zijn, komt er steeds weer iet.' nieuws op de markt omdat het sne1 veranderende modebeeld van de vrouw van nu als het ware om verandering, aanpassing en eigentijdse verfraaiing schreeuwt. Zo is Max Factor met een nieuwe lip stick (Ultralucent Crème Centre Lip stick) letterlijk tot de kern van de zaak doorgedrongen. De stick bestaat uit 'n zachte kern (voor fluweelzachte, voch tig glanzende lippen), die in een stevig omhulsel zit: een combinatie die het gewoon doet. Deze stick is verkrijg baar in 12 tinten en kan niet korrelen (prijs f8.95). Voorts zag ik een nieu we nagellak (eveneens Max Factor) die niet bezinkt en geen strepen geeft. Ze heet Ultralucent Nailcolour; het flesje hoeft niet geschud te worden, alleen maar even gekanteld vóór het gebruik. Verkrijgbaar in 12 kleuren van cham pagne-ivoor tot nuances van parel- moerrood (f6.95). Ook ontdekte ik een haarkleuringsprodukt „Tried True", dat in drie soorten verkrijgbaar is: tij delijk, semi-permanent en permanent. Tijdelijk wil zeggen dat u de kleurstof direct na het aanbrengen kunt uitwas sen; semi-permanent is er na viermaal wassen uit (bij elke wassing verliest 't haar aan kleur), en permanent trot seert alle wassingen en moet pas op nieuw worden aangebracht door het uit groeien van het haar. Daar het zelf- haarverven tot een der snelst groeien de gewoonten aan het worden is, meen de ik u deze nieuwigheden echt niet mogen onthouden. U met brulnbrood, roggebrood en f knëckebrot minder gauw trek hebt dan met witbrood? Halvarlne maar half zoveel calo- K rleën bevat dan margarine of bo- ter? U magere of halfvette melk en yoghurt In plaats van gewone f melk kunt gebruiken? U van afgekoelde jus of soep het t vet gemakkelijk kunt afscheppen f om vetarme Jus of soep te krlj- gen? Twee appels net zo veel calorie- f en leveren als een boterham? Wat de moderne vrouw aanduidt als haar „basisgarderobe" werd door onze grootmoeders simpel „ondergoed" genoemd. Dat ondergoed was verre van romantisch, maar men zocht de romantiek in die tijd ook echt niet in de kleding die men on der de lange, alles bedekkende jurken droeg pf in de slecht verlichte slaapkamers. Het ondergoed had in die tijd eigenlijk maar een warmte-functie. Centrale verwarming kende men toen nog niet en door de gezellig snorrende potkachel werd slechts één vertrek van het huis op temperatuur gehouden, terwijl er bovendien een streng afgebakend ,stookseizoen' was; vóór 1 oktober ging de kachel niet aan en na 1 april werd niet meer gestookt, omdat „het huis dan schoon was". Daar algemeen ook van medische zijde het standpunt werd gehuldigd, dat het gezond was zo warm en dikmogelijk gekleed te gaan, vierde het baaien ondergoed met lange mou wen lange pijpen toen hoogtij. Wij weten echter al lang dat het zelfs ongezond is zich te dik te kleden, en de lingeriemode paste zich vliegensvlug aan bij de moderne ideeën. Lieve meisjesmode in lingerie en nachtkleding is op het ogen blik de grote mode voor jong en ouder. Zo ontwierp Triumph Internationaal de jeugdige modellen in de Soft-Look niet al leen voor jonge meisjes, maar voor iedere vrouw die jong wil zijn. De serie is zeer uitgebreid en bestaat uit een panty met beha, een onderjurk en een geraffineerde set van baby-doll en nachthemdgecombineerd met negligé. Alles is echter ook afzonderlijk verkrijgbaar. De panty is van Trilastic; de andere modellen zijn van Perlon-charmeuse in de nieuwe kleur transparose, gegarandeerd met huidkleurige kant. Het mag de basisgarderobe voor iedere goed verzorgde vrouw worden genoemd. Op bijgaande afbeeldingen ziet u deze modellen van Triumph Internationaal. Driftige mensen zijn in de regel de kwaadste niet. Zij hebben vaak iets eerlijks en spontaans en zijn door ie mand die met een beetje tact weet op te treden meestal spoedig tot rede ge bracht. Dit wil echter nog niet zeggen, dat drift geen ernstig kwaad kan doen. Vele driftige mensen zijn van mening, dat „men" wel weet dat ze 't zo kwaad niet bedoelen en geven zon der gewetensbezwaren uiting aan alles wat hun een beetje irriteert. Dat daar bij woorden gebruikt worden die hard kunnen aankomen, die lelijk kunnen kwetsen, dringt niet tot hen door. Ze zijn zelf het gebeurde onmiddellijk weer vergeten en nemen het de ander nog kwalijk als deze er niet zo spoe dig en even licht overheen kan stap pen. Natuurlijk kunnen we beter met een driftig, doch open mens te doen hebben, dan met iemand die altijd be heerst en vriendelijk is, doch ze een beetje achter de elleboog heeft. Als ouderen doen we maar het best de woorden van een driftig mens als t ware te „vertalen". Toch doet ieder die weet zichzelf als driftig te moeten be stempelen er goed aan te proberen tot een wat beheerster optreden te komen. Iedereen zal er wèl bij varen, maar speciaal in de omgang met kleine kin deren kan drift funest werken. Het komt voor, dat vaders, vooral in hun zonen, wonderen willen zien, knapen waarmee zij trots voor de dag kunnen komen. En als het jongetje dan niet zo vlot is als vader wel zou willen, niet zo nummer één van de klas en niet zo haantje de voorste tussen de makker tjes, dan ontstaat er soms een lichte teleurstelling, een gevoel van geïrri teerdheid, die zich ontlaadt in drift je gens het kind. Het kind, dat zich geen kwaad bewust is, dat eerder behoefte voélt aan een beetje hulp en steun, voelt zich doodongelukkig onder de striemende woorden, waartegen 't zich nog niet verweren kan. Hij weet nog niet dat ook vaders kunnen dwalen en neemt hoewel niet begrijpend als een vaststaande waarheid z'n minder waardigheid aan. En helaas wordt, als men niet oppastjuist hierdoor de fu neste werking nog versterkt. Het kind wordt schuw en onhandiger. Sluit zich in zichzélf op, durft zich niet meer te uiten en gaat soms stotteren. En vaders vergeten wel eens dat dit met een har telijk woord, een gulle lach niet altijd meteen weer de wereld uit is. JETTY De meeste vrouwen en tieners besteden per dag heel wat tijd aan het verzorgen van hun uiterlijk, want elke vrouw heeft er letterlijk alles voor over er zo lang mogelijk jeugdig te blijven uitzien. En toch wordt bij alle moeite en kos ten nog al te vaak vergeten, dat succes alleen kan worden geboekt als u te vens het belangrijkste middel toepast: voldoende slaap. Zelfs met de duurste schoonheidsmiddelen kunt u een door te weinig rust „afgezakt" gezicht niet ophalen, geen jeugdig uitzien geven. Met acht uur slaap per etmaal blijft u er zelfs zonder zalfjes en watertjes zo lang mogelijk jeugdig en aantrekkelijk uitzien. Slaap kunt u echter niet kopen. En wat moet u dan doen als u uitgeput en met nerveuse hartkloppingen de kwartieren van de klok ligt af te tellen, vaak tot het eerste ochtendconcert van de vo gels? Misschien neemt u ten einde raad Honger (of een hongergevoel) kan net zo goed als lawaai een mens uit de slaap houden. Het is dan ook een goede gewoonte een paar biskwietjes op het nachtkastje te leggen om de lege maag even In slaap te sussen als u merkt dat uw nachtrust vroegtijdig wordt onderbroken. Om dezelfde reden is het verstandig uw kind een hap je te geven als het voor het naar bed gaan op de valreep nog iets wil eten. De Kellogg Nutrition Council wijst erop. dat jonge kinderen vaak bij de normale maaltijden niet genoeg eten om In hun dage lijkse voedingsbehoefte te voorzien. Het is de taak van de ouders erop toe te zien. dat dat hapje voor het slapen gaan, net als alles wat het kind tussen de maaltijden door eet. licht verteerbaar en voed zaam Is. Licht verteerbaar opdat het de slaap niet verstoort of met de gewone maaltijden In conflict komt, en voedzaam om bij te dra gen aan het totaal van voedingsstoffen die het kind nodig heeft voor de groei. Een voorbeeld van zo'n hapje tussendoor of op de val reep Is een kant-en-klaar graanprodukt. zoals bijvoorbeeld een bord je Corn Flakes met melk. Dit voedsel Is licht verteerbaar, lekker en gemakkelijk klaar te maken. Het bevat bovendien de noodzakelijke voedingswaarden in de juiste verhoudingen. een slaapmiddel, met het gevolg dat u zich de volgende morgen duf en gerad braakt voelt. Want slaapmiddeltjes zijn alleen maar een vlucht voor het wak ker liggen, geen medicijn. Gezonde mensen hebben trouwens helemaal geen slaaptabletten nodig. Er zijn veel on schuldiger middeltjes die haar of hem de zo begeerde nachtrust kunnen be zorgen. Probeert u het bij de eerstvolgende ge legenheid eens met een kruidenthee, zo als: melisse, lavendel, hop of valeri aan. De thee moet vóór 't slapen gaan met waf suiker, lauw worden gedron ken. Ook grootmoeders slaapmiddeltje, een glas suikerwater (lauw) of een glas hete melk doen het vaak wel. In som mige gevallen kan een lauw bad of een lauwe douche wonderen doen. Licht af drogen en dan direct onder de wol, luidt het consigne. De vochtige warm te kalmeert de huid en zorgt voor een behaaglijke vermoeidheid. Lijdt u af en toe aan slapeloosheid, dan is het de moeite waard genoemde „me dicijnen" één per avond toe te passen. Het zou al erg vreemd zijn als u niet op een van deze onschuldige middeltjes reageerde. Hebt u het won dermiddel eenmaal ontdekt, dan zult u heel gauw merken dat slaap, lichaam en geest fit en ontspannen houdt, en dat het tevens de beste (en goedkoop ste) schoonheidskuur is. Stop tijdens warme dagen uw koelkast niet boordevol: de lucht moet kunnen circuleren, anders wordt de koelende werking te ge ring. Niet in de koelkast horen thuis alle „droge" voedingsmiddelen, zoals meel, rijst, griesmeel, ha vermout en suiker. Evenmin behoren peulvruchten, olie, brood, knackebrot, beschuit, cacao, thee, koffie, honing, jam, gelei, citrusvruchten en bananen in de koelkast te worden be waard. Het opbergen van afgesloten ge conserveerde fruit In een koel kast is regelrecht uit den boze. Meer dan ooit geldt tijdens war me dagen de regel: minstens één keer per week de koelkast van ijs te ontdoen, te ontdooien. Haal flesjes bier minstens een half uur voordat het bier gebruikt moet worden uit de koelkast: Ijs koud bier smaakt niet lekker, Is slecht voor de maag en schuimt weinig of niet. Zet etensresten warm In de Ijs kast. of beter nog gooi ze weg. hoezeer het u ook tegen de borst moge stuiten etensresten op die manier kwijt te raken.

Soester Courant | 1970 | | pagina 9