Soest toen - Soest nu Vrijdag 4 september 1970 49e jaargang no. 65 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Ateliers Artishock breidt opnieuw cursussen uit Het oog gericht op drama in Wassenaar Voor halve ton aan sieraden en antiek gestolen in Soesterberg Vrouw gewond bij ongeluk op Nieuweweg DE AMBONNEZEN EN HET GEWELD Gert Muts concerteert in Amsterdam Bromfietser tot in Amersfoort achtervolgd Zonnebloemwedstrijd ZWAKKE ONDERNEMERS Prins Claus verjaart zondag a.s. Raadsvergadering wijkt voor voetbal Politiebureau 4-4-4-4 SOESTER(()OURANT Abonnement per kwartaal 4,Bulten Soest per kwartaal 7,— Verschijnt tedere dinsdag en vrUdag Dczclldc plaats, met onttoptc boincn in 1970 Het Soester Instituut voor Creatieve Vorming organiseert voor het komende seizoen een groot aantal nieuwe cursus sen (27). „Ateliers Artishock" doet dit al twee jaar. maar nog nooit was de belang stelling zo groot als dit jaar. Ook bij het Ministerie van CRM. De afdeling Kunstzaken vroeg het bestuur van de Soester Kunstenaarsvereniging Arti shock. die dit creatieve instituut beheerst, zelfs het aantal lesuren te verdubbelen. De lessen in het Artishock-gebouw, Steenhoffstraat 46 in Soest, worden ge geven door beeldende kunstenaars en ervaren vakmensen. De cursussen (25 lessen) vangen aan in oktober en ein digen in april 1971. Niet alleen 's avonds, maar nu ook 's morgens. De meest succesvolle groep, afgaand op de waardering van de cursisten, voor de docente Marja Spiering, was vorig seizoen de cursus Handweven, w.o. stof- druk en applicatie. Verder is er weer boetseren, beeldhou wen. schilderen en bewegingsleer. Nieuw zijn de cursussen grafische tech nieken, vrije expressie, yoga, vrij toneel en of zelf filmen, poppenmaken en er mee spelen. In samenwerking met de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Ne derland afd. Soest en Omstreken is er vrijdagsavonds een cursus Vlechten met Riet. Biezen, enz. Onder leiding van de 81-jarige Veluwse Rietvlechter T. van Egdom uit Veenendaal. U kunt alle model len bijenkorven breien, alsmede brood- schalen, naai- en stopmandjes, poefs en fruitschalen. Kinderen en tieners kunnen kiezen uit vrije expressie, vrij toneel of instru mentjes maken en er mee spelen. Ook in Soesterberg zijn er cursussen gepland in het Dorpshuis, terwijl de jeugd in het Soest erveen terecht kan op de Kinder boerderij „De Vrije Teugel". Zie de advertentie in de Soester Courant van vrijdag 28 augustus. De Birkstraat in de richting van Soestdijk, vijftig jaar geleden Het partizaan-achtige geweld dat Zuid- Molukkers hebben bedreven bij het huis van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar is een dubbel-droevige raak. Treurig is zonder meer dat een politie man sneuvelde. Maar verdrietig is ook te zien waartoe mensen komen die zich verbeten vastbijten in een illusie. De dertigduizend Zuid-Molukkers, niet allen Abonezen trouwens, in ons land zijn een herinnering aan een niet r.1 te fraaie episode in Nederlands koloniale geschiedenis en de afsluiting ervan. De mensen kwamen naar NedeiJand 1n de overweging dat dit slechts tijdelijk moest zijn: ze hadden hun eigen tand cn ze zouden daarheen terugkeren. Ze neb ben niet geloofd, niet willen geloven, dat de kansen daarop met de jaren slechts geringer zijn geworden. En dat in ieder geval Nederland op hun toe komstig lot weinig invloed zou kunnen hebben. In grote mate trouwens ook niet wilde hebben. De Zuid-Molukkers echter beten zich vast in wat meer en meer een illusie was, en ze deden dit met grote konse quentie: ze weigerden zich te laten op lossen binnen de Nederlandse gemeen schap, ze bleven op zichzelf als tijde lijke gasten. Vele jaren lang is door de ouderen op zachtmoedige manier gepoogd de terug keer te verwezenlijken zonder resul taat uiteraard. Is het dan niet logisch dat vooral de jongeren, velen zonder ooit het eigenlijke land van herkomst gekend te hebben, tot de conclusie kwa- ;men dat als het langs de weg van over tuiging en overreding niet ging, geweld nog de enige manier was. Zonder daarbij in te zien dat juist deze manier van geweldpleging hun doel in geen enkel opzicht naderbij kon brengen: in Den Haag wordt, zelfs niet bij een verzoek van president Soeharlo, de toe komst van Ambon en de daarbij gelegen eilanden bepaald. KANTMAN. De heer en mevr. A. J. Jansen keken deze week vreemc' op toen zij bij thuis komst van vakantie de politie in hun woning aantroffen. Zich van geen en kel kwaad bewust stelden de bewoners zich op de hoogte van de aanleiding voor de aanwezigheid van de recherche, maar die werd spoedig duidelijk. Er bleek in de vakantie van de familie Jansen in hun woning te zijn ingebro ken en voor ongeveer vijftigduizend gulden te zijn gestolen aan antiek en gouden sieraden. Het onderzoek wees uit, dat onder meer een antieke Franse pendule, een Friese stoeltjesklok, een Perzisch tafel tapijt, een bontmantel en een hoeveel heid gouden sieraden waren verdwenen. Tot de gestolen sieraden behoorden on der - meer twee gouden broches met diamanten, een gouden dameshorloge, een ring met drie diamanten, twee dasspelden met parels, gouden oorbel len, een gouden horlogeketting en een gladde trouwring. De inbrekers hebben gepoogd om via verbreking van een ruit aan de achter zijde toegang tot de woning te krijgen. Dat lukte echter niet zo best, waarna men zijn geluk aan de zijkant van het huis beproefde, maar al evenmin met resultaat. Tenslotte werd aan de voor zijde maar een ruit ingeslagen. Van de daders ontbreekt tot nu toe vrijwel elk spoor. Bij een ongeluk op de Nieuweweg ls dinsdag de 39-jarige paardeverzorgster mej. E. 't H. uit Soest gewond geraakt. Zij wilde met haar auto een links ge legen inrit inrijden en deed dat juist toen uit tegenovergestelde richting de 41-jarige personeelschef F. W. uit Soest naderde. Een botsing was het gevolg, waarbij de auto van W. tegen een geparkeerd staande wagen werd ge duwd en mej. 't H. licht gewond raak te. De gewelddadige bezetting door een stel jonge Ambonnezen van de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur te Wassenaar, waarbij een politicman ge dood werd, heeft regering en volk uiter aard in consternatie gebracht. Het is mede een symptoom van het toenemend gebruik maken van geweld door jonge ren bij het uiting geven aan allerlei on lustgevoelens. Bij dc Ambonnezen hier te lande heer sen onlustgevoelens al lang. Ze hebben zich al eerder geuit in verschillende plaatsen in ons land waar concentraties van Ambonnese gezinnen bestaan door vechtpartijen met jonge Nederlanders. We hadden er dan ook wel enigszins op voorbereid kunnen zijn, dat er ter ge legenheid van het bezoek van de Indo nesische president Soeharto aan ons land demonstraties van Ambonnezen zou den voorkomen. Dat men niet op een zo gewelddadig optreden heeft gerekend kunnen we toeschrijven aan het ver schil in mentaliteit tussen Nederlanders (Europeanen in het algemeen) en een volk als de Ambonnezen. Dat men met dit verschil in karakter en mentaliteit niet voldoende rekening heeft gehouden is een fout in de denk wijze van onze vaak te keurig denkende overheid. We konden spanningen ver wachten in deze dagen en dan maar één politieman op wacht zetten bij een ge bouw dat in de spanningsfeer verdiscon teerd kan worden, getuigt van een wat al te gemoedelijke opvatting van die spanning, misschien door een zich niet voldoende verdiepen in de faktoren die hierbij een rol spelen. Nu het kalf een maal verdronken is, het afschuwelijke is gebeurd, stelt men alle met Indonesië verbonden gebouwen in ons land wel direct onder zware bewaking. Hoe afkeurenswaardig het optreden van de Ambonnezen ook is, voor hun be hoefte tot protesteren is toch wel begrip op te brengen, al zijn ze maar naar onze gevoelens wat te halsstarrig in hun denken over de mogelijkheid tot kunnen stichten van een vrije Molukse republiek. Dat zij hier feitelijk niet ho ren en nimmer in ons land geheel zul len kunnen aarden is haast vanzelf sprekend. Er dient dus een oplossing voor hun probleem gevonden te worden. Tijdens het regiem van Soekarno kon dat zeker niet en president Soeharto heeft ongetwijfeld voorlopig zoveel andere zorgen dat hij aan het Ambonnezenpro- bleem nog niet is toegekomen. Dat de Ambonezen echter ongeduldig worden en daardoor steeds meer ge frustreerd, is wel enigszins te begrijpen, al kan niemand er momenteel nog iets aan doen. We kunnen hun uitingen ech ter niet volledig afwegen naar Neder landse maatstaven. Er ligt een wereld van verschil tussen en een probleem dat ons minder aangaat dan hen. En de voorbeelden van Amsterdam, waar overheid en politie geen kans zien om de zonder voldoende aanleiding en achtergrond ontstane rellen en vernie lingen te voorkomen of snel de kop in te drukken, zijn "stimulerend voor het ondernemen van andere subversieve en gewelddadige demonstraties. Er zal in dit opzicht in het algemeen Onze plaatsgenoot Gert Muts is uit genodigd voor het geven van een or gelconcert in de Mozes- en Aaronkerk te Amsterdam op zaterdag 26 september a.s. om acht uur 's avonds. Gedurende de tijd dat het grote or gel in de oude Kerk aan het Oude- kerksplein niet kan worden gebruikt, zijn de wekelijkse orgelconcerten ver plaatst naar deze kerk, waar o.a. Piet van Egmond regelmatig concerteert. Het concertprogramma heeft Gert Muts enigszins moeten aanpassen aan het Frans getinte Adema-orgel, daterend uit 1870. Zo zullen er geen Bach-wer- ken worden gespeeld omdat dit orgel zich daar minder voor leent. Naast en kele kleinere werken van Boyce, Han del, Pierné en Alain, staan op het pro gramma' de 3e sonate vart A\ Guilmant en de (weinig gespeelde) grote Fantasie en Fuga in d van Max Reger. Het con cert zal worden geopend met Preludium en Fuga in a van Dietrich Buxtehude. Tot slot staat er een improvisatie over een nader op te geven koraal op het programma. Gert Muts studeerde orgel en piano aan het Utrechtse Conservatorium en is thans vaste organist van de Johannes- kerk te Amersfoort. Ook in de Juliana- kerk hier ter plaatse speelt hij regel matig. In 1964 won Gert Muts het na tionale orgel-improvisatie-concours te Bolsward. een krachtiger beleid moeten worden gevoerd om het zich voortplanten van al die geweldsuitbarstingen te voorko men. Daarvoor dient men dan de pro testen van halfzachte politieke figuren, die de democratie helpen ondermijnen, naast zich neer te leggen, er geen angst voor te hebben, maar te doen wat de plicht van de overheid is, het verzeke ren van rust en eigendom van alle bur gers. De Soester politie heeft dinsdag tot in Amersfoort een bromfietser, die in Soest betrapt werd op een veel te ho ge snelheid, achtervolgd. De man, een 21-jarige militair uit Diemen, reed met een snelheid van 65 km per uur op de Steenhoffstraat, toen de surveillerende politie hem in het vizier kreeg. De bromfietser, die op de rijbaan reed, passeerde aan de rechter kant een au to en reed toen de Dalweg op. Via de Van Goyenlaan en de Talmalaan kwam hij even later weer op de Steenhoff straat uit. Dat hij daarbij in verbo den richting reed, deerde hem niet, maar ook de politie liet zich uiteraard tijdens de achtervolging geen beper kingen opleggen door de borden. Ook via het Kerkpad trachtte de brom fietser nog te ontkomen, maar zonder succes. Bij de Torenstraat had de po litie hem bijna te pakken, maar op nieuw wist de militair te ontkomen. Eerst in de omgeving van het dieren park in Amersfoort had men hem te pakken, doch pas nadat hij met zijn brommer achter een boom was blijven haken. Hij heeft verschillende proces sen verbaal gekregen wegens diverse overtredingen. Na de laatste opgave is de stand in de verschillende categorieën als volgt: hoog ste zonnebloemplanten de heer Th. v. d. Veer met 446V* cm en mej. Judith Uiter- wijk met 409'/s cm; breedste zonnebloe men Jos v. d. Haar met 33,7 cm en 29 cm en mej. Dinie Wolfsen 29 cm. Voor de categorie van het grootste aan tal bloemen is nog geen opgave binnen. Voor verdere meldingen kunt u zich wenden tot de heer Uiterwijk, Kerkpad N.Z. 49, Soest. Enige jaren geleden heeft de regering een ontwikkelings- en saneringsfonds in leven geroepen voor het midden- en kleinbedrijf. Van het begin af is het be leid erop gericht geweest de zwakke ondernemers uit te kopen om daarmee de overblijvende zelfstandigen een beter bestaan te bieden. We zullen in 't midden laten of deze rege ling een succes is geworden, want nim mer zal zijn te berekenen in hoeverre de uitkoop ten goede is gekomen aan het grootbedrijf. Wel kan worden ge steld dat de nu aflopende regeling in hoofdzaak ten goede kwam aan oudere ondernemers, waarbij de rechtvaardig heid niet steeds is gediend en de maat schappij werd opgescheept met een nieuwe categorie produktieve kneusjes, waarvan een deel voor eigen rekening is blijven voortzwoegen. De nieuwe beschikking geeft meer ge legenheid aan jongeren om uit hun be drijf te stappen indien zij in 1968 een inkomen hebben genoten dat beneden 13.000 bleef voor zover het uit dc on derneming kwam. De uittredenden moe ten zich laten inschrijven bij het ar beidsbureau of zich binnen twee jaar laten omscholen. Zij ontvangen dan in die twee jaar minimaal ƒ8190 per jaar en maximaal 9750, afhankelijk van hun vroeger ondernemersinkomen. We vragen ons af of het midden- en kleinbedrijf ook met deze regeling ge baat is. Wel is zeker dat de grootindustrie met de komst van deze mensen ten zeerste gebaat is omdat er een groot gebrek is aan uitvoerende mankracht. In wezen had men dit beter kunnen uitgeven aan structuurverbetering van het midden- en kleinbedrijf. Dan had de regering er duidelijk blijk van gegeven dat het haar ernst is met de verbetering van het klimaat voor kleine zakenmensen. Nu heeft het alleen die schijn terwijl in wezen een wervingscampagne wordt in gezet voor verruiming van de arbeids markt, terwijl nog geld wordt gespaard, omdat men de komst van buitenlanders kan besparen. Op zondag 6 september hoopt prins Claus der Nederlanden zijn 44ste verjaardag te vieren. De populariteit van de prins is nog steeds stijgende. In de afgelopen jaren is gebleken dat de keuze van onze kroonprinses juist is geweest. Dit konden we heel goed consta teren tijdens een onlangs gehouden televisie-interview dat in een onge dwongen sfeer verliep. De prins gaf blijk een duidelijk inzicht te hebben en toonde een intens medeleven met het wel een wee van Neder land. Zijn werk, het zeer brede terrein van de ruimtelijke ordening, draagt er toe bij dat hij met veel personen in contact komt en geeft hem de volle gelegenheid zijn talenten te ontplooien. Zijn diplomatieke erva ring is hem hierbij zeker van dienst. Het viel op hoe goed de prins de Nederlandse taal al onder de knie heeft. Hij denkt zelfs Nederlands. Prins Claus vertelde zich in Neder land helemaal thuis te voelen en met hem, zien wij de toekomst met veel vertrouwen tegemoet. De steeds belangrijker rol, die het Ne derlands clubvoetbal in Europees ver band gaat spelen, is er de oorzaak van, dat de vergaderingen van de gemeente raad in het vervolg niet meer op woensdag zullen worden gehouden, doch op donderdag en wel de derde donder dag van de maand. De raad heeft daar toe dinsdagavond in zijn nieuwe samen stelling besloten. Deze maand echter zal de openbare raadsvergadering op de vierde donderdag worden gehouden en volgende maand bij wijze van uitzon dering nog een keer op de derde woensdag, maar daarna hoeft men niet meer bevreesd te zijn, een wedstrijd geheel of gedeeltelijk te zullen missen. Op de eerste raadsvergadering zijn nog enkele andere wensen geuit. Op verzoek van de niet-rekende drs. H. M. Jon ker (D'66) zal weer een beperkt rook verbod worden ingesteld. Pas om negen uur zullen de raadsleden in het ver volg weer de brand in hun sigaar, si garet of pijp mogen steken, althans dat wordt hen verzocht. De slechte ventila tie van de brandweerkazerne was mede aanleiding tot het verzoek van de heer Jonker. Er heerste dinsdagavond inderdaad een temperatuur in de brandweerkazerne, die de spuitgasten wellicht gewoon zijn, maar de raadsleden toch het transpira- tievocht op het voorhoofd deed parelen. En op verzoek van de heer .T. R. van Poppelen (K.V.P.), die al tijden ijvert voor een zo goed mogelijk voorlichting, zal iets aan de verstaanbaarheid wor den gedaan ten gunste van de publie ke tribune. De oplossing zal vermoede lijk worden gezocht in een geluidsin stallatie. Het onderwerp zal in ieder ge val deel uitmaken van de agenda voor de volgende B. en W.-vergadering. Het bloemen-Corso van Aalsmeer is langzamerhand een evenement van Eu ropese betekenis geworden en toch zijn er vele landgenoten, die hiervan nog nooit iets hebben gezien. Misschien houdt U niet van de drukte om het Corso heen. Dan maar liever thuisblij ven, maar voor de enthousiaste bezoe kers willen we iets over de gang van zaken vertellen. De grote dag valt op zaterdag, 5 sep tember. De start heeft plaats om 9.30 uur in Aalsmeer om vandaar naar het Olympisch stadion te rijden via Am stelveen; Op de Corso-folder ziet U een plattegrond je, waarop de route door Amsterdam is aangegeven. Het hoogte punt zal zijn het défilé op de Dam, dat omstreeks 16.00 uur zal plaatsvinden. Wie zaterdagmorgen vroeg wakker is en ineens besluit iets van deze kleurrijke manifestatie mee te maken, kan vóór het vertrek uit Soest dit vouwblaadje bij ons komen halen, dat wil zeggen... niet vóór 9 uur, want dan zit de VVV- deur nog in het nachtslot, maar leest U deze krant tijdig, dan is vrijdagmid dag vóór 17.00 uur ook mogelijk. Zegt fruit U meer dan bloemen? Dan naar het Oogst Fruit-Corso in Tiel. Hier maakt men er zelfs een Corsoweek van, die ook al op zaterdag 5 septem ber begint, maar op de 12e september tot een indrukwekkend Corso leidt. Nee... we kunnen niet alles gaan op noemen, wat er daar in Tiel gaat ge beuren. Ook hierover licht de desbe treffende folder U uitvoerig in. Voor wie met eigen vervoer reist geeft de informatie de hoopvolle inlichting, dat er voldoende parkeergelegenheid is in de omgeving van de diverse evenemen ten. Dus... TJ kunt met een gerust hart naar Tiel rijden. We blijven nog even. in Gelderland om U attent te maken op GG 125, het hon- derd-vijf-en-twintig-jarig bestaan van de Gelderse Maatschappij van Land bouw. Ook hierover een vouwblad en liefst 6-delig, voorzien van mooie kleu renfoto's. Van 8 tot en met 12 septem ber valt daar enorm veel te beleven. Een duidelijk platte grondje behoedt U ook hier weer voor dwalen of misrij- den. Komt U even binnen? De hier be schreven folders liggen op ons „pre- sentatie"-t.afelte voor het grijpenzo maar gratis voor niks".

Soester Courant | 1970 | | pagina 1