TllEK ER IJ WAT VAN Een dagje vrijaf van het koken EDELSMID ANNEKE SCHAT MAAKT VAN GOUD EN ZILVER EEN MODIEUZE SIERADEN SHOW JE ZOU ER HAAST EEN HE KLEUR VAN KRIJG El Onvoldaanheid De edelsmeedkunst dateert reeds van ver voor onze christelijke jaartelling, maar met uitzondering van hetgeen langs machinale weg wordt verkregen, Gouden sieraden van staafjes goud, bezet met schijven rood-groen tourma- lijn. Creatie: Anneke Schat. (Foto: Ruud Zwamborn, Amsterdam is de techniek van dit edele ambacht nog heden ten dage dezelfde als dui zenden jaren geleden. Door de kost baarheid der edele metalen heeft zich de beoefening der edelsmeedkunst te allen tijde beperkt tot voorwerpen van betrekkelijk geringe afmetingen, of tot onderdelen, behorende tot de versie ring van grotere voorwerpen. Vooral sieraden die voor de tooi van de vrouw (vroeger ook voor die van de man) en voor religieuze handelingen bestemd waren, behoorden reeds in oeroude tij den tot de voortbrengselen van deze kunst. De oosterse volkeren hadden reeds duizenden jaren geleden een hoog ontwikkelde edelsmeedkunst en ook op het eiland Cyprus zijn belangrijke meesterstukken gevonden. Dat dit unie ke ambacht zelfs in deze onromanti sche tijd, waarin de mechanisatie hoog tij viert nog steeds in het middelpunt van de belangstelling staat, is een ver heugend feit en werd wel bewezen op de modieuze sieradenshow welke nu alweer enige tijd geleden in Hooge- veen werd gehouden. De in 1*942 in Amsterdam geboren An neke Schat was één van de exposanten op deze show in het cultureel Centrum De Tamboer. Anneke voltooide haar opleiding tot edelsmid aan de „Akade- mie voor toegepaste kunst" te Amster dam en heeft zich gespecialiseerd in 't ontwerpen en uitvoeren van unieke ju welen in goud en zilver. Haar voorkeur gaat uit naar het experimentele ont werp, en door het toepassen van ver schillende en wisselende technieken van het materiaal in combinatie met diver se getinte edelstenen, straalt haar werk een warme en sfeervolle gloed uit. Sombere kleuren van edelstenen buit zij uit door er kleinere maar felgetinte stenen als kleuraccent bij te plaatsen, waardoor een speels kleurenspel van goud en edelstenen ontstaat. DE INSPIRATIE Haar ideeën put Anneke Schat uit series schetsontwerpen, welke gedurende voet tochten in bij voorkeur bergachtige ge bieden worden gemaakt. De altijd wis selende rotsformaties en wouden zijn voor haar eên onuitputtelijke bron van inspiratie. Terug op haar studio in Am sterdam werkt zij de schetsen uit tot verantwoorde creaties waarbij de draagbaarheid van een sieraad nim mer uit het oog wordt verloren. Tel kens is bij het bekijken van haar werk Een ring van gouden structuren, gevat met cabochon zwarte opaal. Creatie: Anneke Schat. (Foto: Ruud Zwam born, Amsterdam) een enorme afwisseling en fantasie te bewonderen. Dit heeft reeds tot gevolg gehad dat diverse internationale vak tijdschriften over haar werk hebben ge schreven. In vele landen heeft zij reeds succesvolle exposities gehouden en zelfs in enkele bekende museums is werk van haar in de collectie opgeno men. Het zal wel duidelijk zijn dat men dit edele ambacht alléén als werkterrein kan kiezen wanneer men een zeer crea tieve, kunstzinnige geest heeft. En het is een verheugend feit, dat wij óók in Nederland nog jonge mensen hebben zoals Anneke Schat, die ervoor zorgen dat een ambacht als de edelsmeedkunst niet tot het verleden gaat behoren. Kleuren zijn belangrijker dan u denkt en ze kunnen zelfs ons leven zowel ten goede als ten kwade beïnvloeden. Wist u wel dat perzikgele of botergele kleu ren een stimulerende werking op de eetlust hebben? Dus maar gauw de kwast pakken en alle eetkamers geel verven. Maar niet alleen geel vervult een be langrijke functie in ons leven; purper rode of violetkleurige wanden vermin deren de eetlust aanzienlijk. Dat lijkt ons een belangrijke mededeling voor vrouwen die aan de slanke lijn doen. Voor de badkamer wordt door psycho logen de kleur roserood aanbevolen, waarom precies is niet bekend, maar „aanbevolen" wil zeggen dat het een goede invloed op de badenden moet hebben. Misschien gaat u er harder of uitbundiger van zingen dan u onder de douche toch al doet. Het is een bekend feit dat auto's op de weg beter zichtbaar zijn als ze geel worden gespoten. Weer een pluspunt voor geel dus. Rood schijnt ongevallen op de weg te bevorderen. Wie gauw last van de warmte heeft kan haar tempe ratuur drukken door de muren van de woonkamer crème, grijs of lichtgroen te laten verven; wie het altijd koud heeft moet zorgen dat de muren goud kleurig, rose of oranje zijn, daar krijg je het warm van. 't Is maar dat u het weet. Je zou er haast een dikke kleur van krijgen! Edelsmid Anneke Schat aan het werk op haar studio in Amsterdam. (Foto: Ruud Zwamborn, Amsterdam). We kunnen soms rondlopen met een vaag gevoel van onbehagep, van on voldaanheid, zonder er ons ■precies re kenschap van te geven wat er nu eigenlijk aan schort. We uiten 't vaak in een onredelijke prikkelbaarheid, wat de zaak eerder nóg vefergert dan ver betert,'daar we ons dan bovendien 'nog schuldiggaan voelen. Het kan zijn dat de oorzaak bij onszelf ligt, maar het kan ook evengoed iets van buiten af zijn. Als we de oorzaak van onze ontstemming niet kennen, is het heus niet overbodig er eens rustig voor te gaan zitten en te trachten dit uit te kienen. Natuurlijk ontbreekt er altijd wel wdt aan ons geluk; we leven nu eenmaal niet in een paradijs op aar de. We zijn echter al een heel stuk ver der als we weten waarom we ons niet „happy" voelen en deze oorzaak ob jectief onder ogen durven zien. Aan vele dingen zitten twee kanten, waar van de ene ons storen kan, maar toch niet zó erg, dat we het geheel zouden willen missen. Zo gaat het met lastige kinderenzo gaat het vaak ook met ons werk. Het kan o)is vervelen en be zwaren, maar absoluut zonder deze er gernissen zouden we ons zeker niet ge lukkiger voelen. Komen we tot de slot som dat we het „geheel" niet zouden willen missen, dan voelen we wel wijs te doen de minder prettige kant in ge moedsrust mede te aanvaarden. Als de „oorzaak" wèl voor verbetering vat baar is, is de zaak natuurlijk al heel wat éénvoudiger en hebben We de hand maar aan de ploeg te slaan om alle er gernissen uit de weg te ruimen. Niet altijd echter zullen we er in slagen vast te stellen wat er aan hapert. De „diepe gronden" géiden niet alléén maar voor stille waters". Het is niet altijd zo eenvoudig als het lijkt zichzelf te kennen. Op drie manieren kunnen we een uitweg zoeken: in een of ande re verslaving waarvan roken en snoepen de meest gebruikelijke zijn in afleiding, of in zinvol en nuttig werk. Dat de laatste twee suggesties te verkiezen zijn boven de eerste, is wel duidelijk. Tot arbeid en afleiding kun nen we ons het best in afwisseling wenden. Als we oververmoeid of geob sedeerd zijn door één tergende gedach te, zal afleiding en ontspanning ons goed doen. Is ons bestaan echter juist te „leeg", dan kan de voldoening van nuttige arbeid zegenrijk werken en ons tot een „ander mens" maken. JETTY Deze beide modéllen uit de dressey-collectie kunnen zowel als huis- en als nachtkleding worden gedragen. Als u per se een nachtponnetje wilt dragen, zal het u niet moeilijk vallen door de knieën te gaan voor dit betoverende modélletje van satijnbatist. Het mini-ponnetje is in heren- hemdstijl uitgevoerd, klassiek van vorm en heeft een staand kraagje en doorknoopsluiting. (Alle modéllen stammen uit de nieuwe collectie van Schiesser Internatial) Veel vrouwen (en óók mannen) spelen tegenwoordig in het weekeind een beetje luilekkerland", u weet wel, het land waar de gebraden kippen u zo maar ln de mond vliegen, waar de bloemperken slaatjes blijken te zyn, de kroketten als den- neappels aan de boom hangen, de vis gebakken in de vijvers zwemt en de fon teinen de heerlijkste dranken spuiten. Begrijpt u al waar we naar toe willen? U kunt alles wat we hebben opgenoemd kant en klaar in de winkel kopen. En dat wordt dan ook veel gedaan, omdat de huisvrouw óók wel eens een dagje vrijaf wil hebben van het koken. ,,'s Nachts zijn alle katjes grauw", zeiden on ze grootmoeders wanneer de nachtkleding ter sprake kwam. Ze bedoelden daarmee, dat je er 's nachts echt niet charmant hoefde uit te zien. Voor wie dan ook? Als je nog niet ge trouwd was, zorgde je er wel voor dat nie mand je te zien kreeg zodra je je jurk voor 'n nachtjapon had verwisseld. En was je wèl ge trouwd, ach, dan hoefde je eigenlijk niemand meer te behagen. Als je man „alleen maar in een mooie japon van je hield", was hij im mers geen knip voor zijn neus waard? Geen wonder dan ook dat onze grootmoeders in een flanellen nachthemd van onbestemde kleur onder de wol gingen. Als het kleding stuk maar warm was, dan bleef er niets meer te wensen over op dat gebied. O, ja, en na tuurlijk ijzersterk. Want als het even kon, moest je er tien jaar of langer mee toe kun nen. Wat dat betreft zijn onze ideeën wèl wat veranderd. Al vele jaren stellen moderne vrouwen er prijs op óók 's nachts charmant voor de dag te komen. De bekende lingerie fabrikant Schiesser heeft begrepen dat je zelfs nog niet van alles af bent als je een charmant nachtjaponnetje op de markt brengt, vandaar dat men de „Dressy-kleding" liet ont werpen; nachthemden en pyjama's die de hele klok rond kunnen worden gedragen, zij het als huisjurk, als vrijetijdskleding of als nachtkleding. U kunt een keus doen uit vlotte dressy-jurkjes in polo-model of met modieuze omslagkraagjes en brede manchetten, èn uit modellen met een V-vormige halsuitsnijding of opstaande kraagjes en een ritssluiting in contrastkleur. Er zijn ook dressy-jurken in Kasackstijl met ceintuur in de unikleur cam- pari met gestreepte, ingezette pasjes en dres- syjurken in folklorestijl, unikleur en bleu met origineel gekleurd St. Gallen-borduursel. Zelfs als u in bed tóch liever een flinterdun nacht ponnetje draagt, moet u er een Homewear- broekpak bij nemen, kleding welke méér biedt dan alleen maar om binnen de eigen vier wanden te worden gedragen. U ziet maar weer dat er mogelijkheden genoeg zijn om u ook van de winter buiten en in huis smaak vol, charmant en praktisch te kleden. Als u de juiste keus maar maakt! Uit voedingsonderzoeken is gebleken dat vooral op zaterdag met de vlees- aardappelen-groentesleur wordt gebro ken. Hiervoor komt dan in de plaats de soep met brood, een macaronischotel tje, nasi of brood met kroket. Makke lijk is dat wel en de huisgenoten zijn er over het algemeen ook best mee tevre den. Maar toch kunnen we niet laten ons af te vragen, of we niet hard op weg zijn van de zaterdag wat de middagpot betreft een „verwaarloos- dag" te maken. Want brood, frites en een kroket zijn wèl goede maagvulling, maar garanderen zij óók de goede en juiste voeding? HELAAS, NEE! Dat moeten we helaas in twijfel trek ken. Vooral jonge kinderen in de groei missen in zo'n maaltijd, zelfs al wordt er melk bij gedronken toch veel nood zakelijke voedingsstoffen, hoofdzakelijk vitamine C en eiwitten. Bovendien zijn deze „lekkernijen" vrij vet, hetgeen de meesten van ons vroeg of ldat letter lijk en figuurlijk gaat opbreken. Moeten we dan terug naar onze „ouder wetse" maaltijd of kunnen we er toch iets gemakkelijkers en gezelligs van maken? Dat kan zeker! U hoeft er zich zelfs echt niet voor door 'n rijstebrij berg van vervelende (maar gezonde!) artikelen te eten, als u er maar voor zorgt dat u en uw huisgenoten dagelijks de volgende noodzakelijke voedings stoffen naar binnen krijgen: liter melk, karnemelk of yog hurt; tenminste 15 g kaas; ongeveer 75 g vlees, vis, garna len, mosselen of peulvruchten of 1 ei; ongeveer 250 g groente; ongeveer 100 g fruit; een matige hoeveelheid boter of margarine. Hoe dit over de dag wordt verdeeld, doet er niets toe. U hoeft er bovendien die lekkere patat en die fijne kroket ten niet voor te laten staan. Het is dus een soort „geven en nemen", waarbij het prettige is, dat er in feite niet wordt geknabbeld aan uw „dagje vrijaf van het koken". Twee opvallende modéllen uit de nieuwe collectie voor herfst/winter '101'H, gemaakt van shetty-materiaal, een zeer fijne vormvaste, zachte en makkelijk te onderhouden jer sey-kwaliteit.

Soester Courant | 1970 | | pagina 6