Soest toen - Soest nu Dinsdag 8 september 1970 49e jaargang no. 6G Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Rnreau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2568 - Postgiro 128858 Grote belangstelling op S.P.S.V.-receptie Weer ongeval op overweg in Molenstraat Bestuurder sprong net op tijd uit bestelwagen Twee jeugdige bromfietsdieven aangehouden Ned. Christen Vrouwenhond fiat -ié Ledenvergadering Soester Volleybal Vereniging besloot tot instelling jeugdraad SOESTER(ï)OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,—. Bulten Soest per kwartaal ƒ7,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De honderden belangstellenden en de tientallen bloemstukken op de zater dagmiddag in de recreatiezaal van de brandweer gehouden receptie van de Soester Politie Sport Vereniging onderstreepten duidelijk de belang rijke plaats, die de SPSV in de Soester gemeenschap, maar ook daar buiten, inneemt. De zilveren vereniging is een niet meer weg te denken schakel tussen burgerij en politie, „hoewel dit niet nadrukke lijk wordt nagestreefd. Ze is echter een gevolg van de wijze, waarop de SPSV haar activiteiten gestalte geeft", aldus burgemeester mr. S. P. baron Bentinck in zijn felicitatie aan het bestuur. De burgemeester was de eerste in een lange rij sprekers, waarbij zich onder anderen de burgemeester van Apel doorn, mr. A. L. des Tombe (voorheen in Soest) schaarde. Het bestuur kreeg voorts gelukwensen van vertegenwoor digers van de zusterverenigingen uit Amersfoort. Zeist, Huizen, Baarn, Hil versum, Bussum, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Schiedam, van de Koninklijke Marechaussee, het Kamp van Zeist, de gemeenteraadsleden J. C. Korte (K.V.P.) en mevrouw Oranje (V.V.D.), de heer J. K. de Bruin, lid van Prov. Staten, dr. R. E. H. Buss namens de brandweervereniging, notaris M. H. van Veeren, brandweercomman dant J. A. Luyf uit Soesterberg, ge meentesecretaris H. Borreman, inspec teur G. D. H. van Woudenberg uit Alphen aan de Rijn, voorheen in Soest, de heer Landzaat van de politieschool in Leusden, commissaris F. Schreuder uit Hengelo, zoon van de in de oorlog in Ncuengamme omgekomen korpschef van Soest, ere-lid H. Voerman, thans korpschef in Bloemendaal, de heer G. .T. Timmermans, voorzitter van de Ned. Politie Sport Bond, secretaris J. Smit van het district West NPSB, vertegen woordigers van de verenigingen VVZ, SVV. KPS, SEC, v.v. Soesterberg, de Winkeliersvereniging, de Sportstichting, Veilig Verkeer en EHBO en afgevaar digden van bedrijven en instellingen. In zijn felicitatietoespraak zei burge meester mr, Bentinck, „dat onwillekeu rig de gedachten teruggaan naar 25 jaar geleden, toen In een tijd van alle mogeljjke beperkingen, maar met de vrijheid om een vereniging te mogen beginnen, die vrijheid spoedig werd aangegrepen om de Soester Politie Sport Vereniging op te zetten. In die jaren groeide de SPSV tot een sterke en gezonde vereniging. Het bestuur neemt nu ook de gelukwensen in ont vangst van de besturen die zijn voorge gaan om de SPSV van toen te maken tot de SPSV van nu. En dat is heel wat", aldus de burgemeester. „Naast het activeren van d^ sport is de SPSV ook hèt middel om met el kaar kontact te houden en de korps geest inhoud te geven. De SPSV moet een afspiegeling zijn van de sfeer en de geest in het politiekorps. Als we de geschiedenis nagaan kunnen we konsta teren, dat er de wil is geweest om een zo goed mogelijke verstandhouding te kweken tussen politie en burgerij, hoe wel dit niet nadrukkelijk wordt nage streefd. Als sportvereniging hebt u veel succes (gehad). U maakt 't de leden ge makkelijk door veel variatie aan spor ten aan. te bieden en daar is altijd wel iets bij. De politie staat de laatste tijd in het centrum van de belangstelling. Dat komt door grote groepen, die menen dat zij in hun acties nogal eens gehin derd worden door de politie. Maar als dat zo is, is het uitsluitend om de vrij heid van de ander te garanderen. Dat wordt niet altijd goed begrepen. Een politieman heeft een lang niet makke lijke positie. Uit de belangstelling, ook uit kringen van buiten de politie, mag de dank blijken jegens de poltie. U in Soest kunt rekenen op het begrip en de waardering van de bevolking. Als ik de dagrapporten bekijk, bestaat de inhoud ervan in hoofdzaak uit op roepen van de burgerij, die een beroep moeilijkheden. Men weet de politie echt wel te vinden als men in moeilijk heden verkeert. Soms vraag je je af: Is dit nu„wel iets voor de po litie? Hiervoor mag u best dank ge bracht worden. Dank oók voor de sti mulering van de sport, van de goede geest en de kameraadschap in het korps en van het niet nalaten te streven naar een goede verhouding mèt en begrip van de burgerij. Ga zo voort,, dan kunt u op eervolle wijze een volgënd jubile um vieren". doet op de politie om te helpen bij Voorzitter .Van den Brink bedankte in Voor de derde maal binnen twee maan- overweg een inwoonster van het Soes den heeft zich maandagmiddag een on geval op een overwag in Soest voorge daan. Het ongeluk gebeurde nu op de met knipperlichten beveiligde overweg in de Molenstraat, waar de afgelopen paar jaar overigens ook al een paar dodelijke ongelukken zijn gebeurd. Ditmaal liep het beter af. De 38-jarige chauffeur J. H. de Groot, gehuwd en vader van twee kinderen, woonachtig in Groenekan, kwam van de helling af en wilde stoppen voor de overweg omdat de lichten knipperden, maar kwam op acht meter voor de overweg tot de conclusie, dat zijn rem men weigerde. „Eerst wilde ik nog het trottoir oprijden, maar toen ik zag, dat daar een vrouw met een kinderwagen liep. ben ik maar uit de wagen gespron gen". aldus de heer De Groot, die enkele seconden later zijn uit 1965 daterende bestelwagen gegrepen zag door de stop trein Baarn-Utrecht. De auto werd tweehonderd meter mee gesleurd en brak in twee stukken. De brokken lagen overal langs de spoorlijn verspreid. De trein werd slechts licht beschadigd en kon na twintig minuten, toen de helft van het wrak door de landrover van de politie van de spoorlijn was ge trokken. weer verder rijden. De heer De Groot was op vakantie in Soest bij zijn ouders aan de Insingerstraat. In het verleden hebben zich op deze overweg, die in een helling en een dicht bevolkte woonwijk zeer gevaarlijk is gesiteerd. mede in verband met de aan wezigheid van een paar scholen in de buurt, al diverse ongelukken voorge daan. Al jarenlang voert het gemeentebestuur van Soest en de politie correspondentie met de Nederlandse Spoorwegen over de situatie ter plaatse, maar tot dusver is er nog niets aan veranderd. Eind vorig jaar verongelukte op deze terveen. Enkele jaren terug werd hier een jongen door een trein gedood. Ongeveer honderd nieter sleepte de trein die net vanaf het station Soestdyk vertrokken was de auto mee in de rich ting van Soest-Zuid. De foto laat dui delijk zien dat de bestuurder van de auto geen enkele kans had gehad wan neer hij de auto niet op tijd had kun nen verlaten. de persoon van de buregmeester het gemeentebestuur voor de financiële steun, die de SPSV in de afgelopen 25 jaren regelmatig mocht ontvangen. „U hebt ook mogelijk gemaakt dat wij voor dit jubileum kunnen doen wat wij voor onze leden wilden doen. Wij zijn blij dat Soest niet bekend staat als een las tige gemeente, we kunnen bijna al van een stad spreken", aldus de heer Van den Brink. T-Iij „vertaalde" het SV van SPSV tenslotte met Saamhorigheid en Vriendschap, ook met de burgerij. Namens de ere-leden sprak oud.-burge- meester Mr. A. L. des Tombe, in wiens tijd de SPSV werd opgericht. Hij vroeg zich af waarom hij het ere-lidmaat- schap had gekregen. „Anderen hebben hard gewerkt om van de SPSV een sterke vereniging te maken, ik heb er bijna niets aan gedaan, eigenlijk alleen maar „ja" gezegd toen het verzoek kwam om de vereniging te mogen op richten". „Soest van nu is een heel ander Soest dan 25 jaar geleden. Soest is groter ge worden en het politiekorps is meege groeid. Ik heb in uw prachtige jubi leumnummer gelezen, dat de SPSV een hechte vereniging is geworden, die een afspiegeling is van de goede geest in het korps. Een goede geest, die wel wordt gewaarborgd door de leiding van het korps". De heer Des Tombe voor spelde Soest een grote toekomst. „Dat betekent ook voor de politie een grote toekomst en dus ook voor de SPSV". Hij zei te geloven in de vorming van regionale korpsen met één soort poli tie. „Daarin zal Soest dan altijd een eigen steunpunt houden en het korps- karakter bewaren", zo besloot hij. Na mens de ere-leden schonk hij een fraaie, eeuwigdurende wisselbeker voor het klaverjastoernooi van de SPSV. Een handtekening van een notabel is soms van veel meer waarde dan de werkzaamheden van de bestuursleden", zei de heer Van den Brink in zijn ant woord, en daarmee deed hij een ver onderstelling om welke reden de heer Des Tombe ere-lid was geworden. De voorzitter bracht tenslotte dank aan al len, „die de fakkel van de SPSV heb ben ontstoken, brandend hebben gehou den en die veel hebben gedaan aan de uitbouw van de vereniging". Namens de damesclub van de politie sprak mevrouw Scholtmeijer „als fami lielid in de grote club". Zij zei, dat de dames altijd enorm door de mannen worden gesteund. „Als we in de penarie zitten, zeggen we altijd: „We vragen het aan de heren". Als dank voor de ondervonden medewerking bood zij ten behoeve van grote SPSV-familie een cadeau aan voor bij de caravans van Tijdens de receptie nam het bestuur van de SPSV de felicitaties in ontvangst van tientallen deputaties uit alle lagen van de bevolking. de SPSV: een windscherm. De heer G. J. Timmermans sprak als voorzitter van de Ned. Politie Sport Bond. „Uw vereniging heeft zich in de loop der jaren een goede naam in onze bond verworven, vooral door het orga niseren van tal van activiteiten". De bondsvoorzitter prees de goede contac ten met militairen, marechaussee en brandweer. Hij bood tenslotte de bonds- vaan aan in de kleuren oranje („dat moet u in Soest erg aanspreken"), rood („De goede samenwerking met de brandweer"), wit („de sportieve strijd op velden en in zalen,, en blauw (een goede toekomst"). De heer Van den Brink vergeleek de NSPB met een carillion, waarin de af delingen dê klokken waren. „Wij be schouwen ons als een klein klokje, maar een carillion is alleen welluidend als ook de kleine klokjes goed meespe en. Wij organiseren niet alleen graag iets op landelijk niveau, wij zien het ook als onze plicht," aldus de heer Van den Brink. Hij constateerde, dat de SPSV een goede bestuursschool is ge weest, gezien het feit dat de heren Scholtmeijer en Bergman beiden belang rijke functies in de landelijke bond be kleden. De heer H. G. Scholtmeijer, korpschef, sprak als voorzitter van het district West van NPSB. (Hij is ook vice-voor- zitter van het hoofdbestuur en ere voorzitter van SPSV). Hij herinnerde eraan, dat de vereniging veel heeft ge daan voor het district. „Uw aspiraties gaan uit naar het organiseren van het landelijk congres. Als de hotelaccommo datie in Soest goed is, komt het daar misschien ook nog eens van", aldus de heer Scholtmijer. Hij zei, dat de SPSV er in de afgelopen jaren wel op voor uit gegaan is, „want op de feestavond in 1945 moest iedereen z'n eigen kopje en schoteltje meenemen". Spreker zei tenslotte ervan overtuigd te zijn, „dat de SPSV in regionaal verband en ook landelijk de vaan zal hooghouden". Hij hood tenslotte een beker aan. ■N'amens de Vereniging Vrijwillige Brandweer van Soest sprak de voorzit ter dr. Buss. Hij bood („want u moet meer aan autosport gaan doen") een oefenauto aan (een brandweerwagen) en een aangepaste „oefenbaan": een sjoelbak. „U wordt vaak door projec tielen bekogeld, u kunt hiermee gaan proberen die te ontwijken". Voorzitter Van den Brink bedankte voor het ca deau en ook voor de medewerking van de brandweer, altijd gebruik te mogen maken van de accommodatie. „Wc heb ben hier weinig pottekijkers". aldus dc voorzitter. Namens de Soester Zaken-kring zei de heer A. H. Hoegen Dijkhof, dat het plaatselijke bedrijfsleven blij is met dit politiekorps, „waarvan de SPSV het enige orgaan is. waaraan we hieivoor van onze v/aardering" kunnen doen blij ken. Hij bood namens de kring een „waardevaste" donatie aan van 73, per jaar. Daarna was het een komen en gaan van mensen, die het bestuur geluk wensten. Er werden talloze geschenken aangedragen, van bloemen, ballen en bekers tot persoonlijke geschenken voor bestuursleden Van den Brink, Meinema, Hofstee, Ten Hove en Den Hartog. Aan het eind van de receptie, die veel la ter eindigde dan was voorzien, bedankte voorzitter Van den Brink tenslotte alle medewerkers achter de schermen, cere moniemeester J. Elderman en beide meisjes van de receptie, Ineke en An neke den Hartog. Gedurende de recepties zaten alle ere leden in een speciaal voor hen gereser veerd gedeelte van de brandweerkazer ne. Boven hen („en dat hebben we niet voor niets gedaan", zei voorzitter Van den Brink) hing de vlag van de 25-ja rige Soester Politie Sport Vereniging. De dag werd tenslotte besloten met een diner in de onderoffciersmess van het Kamp van Zeist, waaraan alle leden met hun echtgenote, alle ere-leden, en kele genodigden en de commandant van het Kamp aanzaten. De surveillerende politie zag vrijdag op de Van Weedestraat een paar jongens op een bromfiets rijden, die er naar de stellige overtuiging van de politieman nen vast niet op thuishoorden. De jon gens werden staande gehouden en ble ken inderdaad niet ouder dan dertien en veertien jaar te zijn. Zij bleken de brommer gestolen te hebben op het Sta tionsplein in Amersfoort. Ook de dag te voren hadden zij reeds een brornfiett in Amersfoort gestolen, bekenden zij. De afdeling Soestdijk houdt op 10 sept. a.s. haar eerste ledenvergadering van 't seizoen. Deze vergadering begint 's avonds om 8 uur en wordt gehouden in het wijkgebouw bij de Emmakerk, Regentesselaan. Spreker: Ds. J. Gou- mare te Amersfoort. Onderwerp: Ver anderde moraal. Voor dit seizoen heeft het bestuur weer een gevarieerd vergaderrooster samen gesteld. Dames, die belangstelling heb ben voor deze bond en graag meeluiste ren 'en diskussiëren over verschillende onderwerpen zijn van harte welkom! Secr.: Margrietlaan 12, tel. 4658. -jïf.- De afgelopen donderdag gehouden le denvergadering van de Soester Volley bal Vereniging bevatte meer stof tot discussies dan ooit tevoren. De groei van de vereniging heeft het bestuur nl. zorgen gegeven en tevens problemen met zich mee gebracht. De meeste problemen konden zonder meer door het bestuur worden opgelost alleen t.a.v. het jeugdbeleid schoot het bestuur naar hun mening tekort. Maar gelukkig zag het bestuur deze proble men opgelost worden door de toene mende activiteiten van de jeugd zelf. Dit bleek temeer uit de diverse verzoe ken die door de jeugd aan het bestuur waren gericht. De voorzitter van SVV prees zich gelukkig dat zich onder de jeugd enkele zeer vooruitstrevende le den bevinden, die een positieve daad willen stellen ter bevordering van de reeds bestaande eenheid en sfeer in de vereniging t.o.v. de verhouding jong en oud. Voorts deelde de voorzitter van SVV in zijn inleiding mede, dat ook het afge lopen jaar het ledental met 40 is toe genomen, waaraan het gebruik van de sporthal zijn steentje heeft bijgedragen. Ook de zeer goede resultaten van de SVV-teams mag men niet uit het oog verliezen. De kompetitie leverde 3 kam pioenschappen op en 6 teams zullen dit jaar in een hogere klasse uitkomen. In de komende kompetitie zullen nu 15 teams uitkomen, hetgeen een uitbreiding met drie teams inhoudt. Na het inleidend woord en de vaststel ling van de notulen vap de vorige ver gadering kwam men toe aan de ingeko men stukken. Dit was meestal een punt waaraan men zo voorbij kon gaan. Nu leidde dit agenda-punt tot discussies, die het grootste gedeelte van de vergade ring in beslag namen. Enkele jeugdle den hadden zich n.1. tot het bestuur ge wend met vele voorstellen, die een to tale verandering van het structuur-be- leid tot gevolg kunnen hebben. Voorge steld werd ondermeer een commissie in het leven te roepen die de belangen van de jeugd zal gaan behartigen. Deze com missie zal zich tot taak stellen diverse evenementen te organiseren, o.a. beat- avonden, ontspanningsavonden, een tournee door het buitenland etc. Het bestuur had bijzonder veel waar dering voor de opbouwende wijze, waar mee deze leden tot een andere structuur van de vereniging willen komen. Al leen de vraag welk- plaats deze com missie in de vereniging zal innemen was een punt van bespreking. Na veel voor stellen en tegenwerpingen werd besloten een jeugdraad in le stellen, die is sa mengesteld uit de leden mej. A. Majoor, en de heren R. van Hal en K. Kok. Te vens werd besloten een lid van deze jeugdraad op te nemen in het hoofdbe stuur. zodat het bestuur op de hoogte zal blijven van de plannen en proble men van de jeugd en een beter inzicht zal krijgen in het wei en wee van de gehele vereniging. Later op de avond werd voorgesteld het bestuur met 2 leden uit te breiden, een van deze leden is afkomstig uit de jeugdraad terwijl voorts de samenstel ling als volgt zal zijn: voorzitter: B W. Kolthof, secretaris: J. van Kleef, pen ningmeester: A. Bosboom, leden: de da mes E. Everts en M. Bertelsman en de heren H. Stam, J. Lijkedijk en J. van Herwaarden. Als gevolg van de gezonde financiële positie van de vereniging hoefde de con tributie niet verhoogd te worden. Bij de afsluiting van het boekjaar kwam SVV met een geweldig batig saldo uit de bus, zodat men in dit nieuwe jaar tot verdere uitbreiding van de activiteiten kan overgaan. Ofschoon men een ledenvergadering niet als een gezellige bezigheid kan beschou wen hebben zeer veel leden gevolg ge geven aan de oproep van het bestuur om de ledenvergadering bij te wonen. Mede door de prettige discussies cn de voelbare eenheid in de vereniging is de ze vergadering voor ieder naar wens verlopen.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1