RENAULT 10 Garage Stam RAAD VAN KERKEN IN SOEST Burgerlijke Stand LEO TROTSKY 30 JAAR CELEDEN VERMOORD SOESTERBERG Officiële Mededelingen Drukkerij Smit KRABBELS VAN KNEUS IJ KUNT NIET ALLES WETEN Verslag van de vergadering van 27 augustus Een der brutaalste politieke moorden aller tijden Moordenaar onthulde nimmer zijn geheim Sluiting Soester Natuurbad Soesterberg won in Bilthoven (0-2) Kapelaan De Wit verlaat het ambt Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Dir. H. IV. VELLINGA Trein met stenen bekogeld Bromfietser door militaire truck aangereden Feike Asma geeft orgelconcert in Soest Aanbesteding verbetering van de Koninginnelaan Vaststelling huurautotarieven Verdeling werkzaamheden burgemeester en wethouders VERLOOFD. verlovingskaartjes *++- „Vrienden-van-het Dorpshuis" in oprichting Initiatief voor borstbeeld van lt.gen. Zegers op Soesterberg Bevestiging en intrede ds. Kloek Telef. Brandweer 3-3-3-3 Ton Haenen wint Toonkunstprijs DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 Vredesweek. In de vredesweek van 20 tot 27 september zal door de Raad van Kerken een gebedssamenkomst wor den gehouden op donderdag 24 septem ber 's avonds om 8 uur, in de Petrus en Pauluskerk. Over het thema van deze vredesaktie „Verenig de Naties" zal ge sproken worden door een van de plaat selijke pastors, terwijl ook de Vredes- werkgroep Soest en de schooljeugd een bijdrage aan deze avond zullen leveren. Gastarbeiders. De situatie van de gast arbeiders in Soest ruim 800 doet de vraag rijzen, of de Kerken hun op dracht ten aanzien van deze mensen wel volledig volvoeren. Voor een gezamen lijk handelen vanuit het Evangelie, zal het Dagelijks Bestuur de Raad op de volgende vergadering een concreet plan voorleggen. Milieuverontreiniging. De Raad ziet als taak van de Kerken in dezen hun ge lovigen in de verkondiging te wijzen op hun persoonlijke verantwoordelijkheid. Ontwikkelingshulp. Met akties voor zen ding en missie wordt in de meeste Ker ken aan de ontwikkelingshulp de nodige aandacht besteed. Het komt de Raad ge wenst voor zich te bezinnen, hoe deze christelijke plicht van liefde en zorg voor de naaste gezamenlijk kan worden vervuld. Soesterveen. De Raad is zich bewust van deze nieuwe wijk met zijn eigen be hoeften. Zij kan dan ook volledig mee gaan met het plan van de Interconfes sionele Werkgroep Soesterveen een „ei gen" samenkomst te organiseren, d.w.z. speciaal voor de Soesterveners. Aange zien echter de Raad een Raad van Ker ken is, kan zij alléén met mandaat van die Kerken zo'n oecumenische bijeen komst zelf organiseren of onder haar naam doen organiseren. Daar echter de tijd te kort is dit mandaat te krijgen GEBOREN: Michael Martin Carl, zoon van J. M. Noll, wonende te Amersfoort en M. G. de la Rambelje, Plesmanstraat 22, Soesterberg. Erwin Maurice Gerard, zoon van H. J. Versluys, wo nende te Amersfoort en X. I. Chornelis, Varenstraat 176. Mike, zoon van L. J Romeijn, wonende te Ouled Fayet, in Algerije en J. A. Koene, Weegbree straat 309. Josina Hermijntje, doch ter van K. A. de Jong en J. Meerveld, Wieksloterweg WZ 37c. Reinoud Jo- hannes, zoon van G. A. Hom en J. G. M. Schimmel, Van de Veldeplantsoen 10. Daniël Josephus, zoon van J. J. C. Beijer en A. G. Harleman, Dokter Rupertlaan 84. Hilde, dochter van P. Oosterom en G. H. van Veluw, Saen. redamplantsoen 47. Bernardus Gerar- dus, zoon van C. Nieuwenhuis en A .G. Mulder, Smitsweg 201. Petrus Anto- nius Johannes, zoon van N. H. J. Koomen en C. L. Stam, Amersfoortsestraat Soesterberg. Daniël Gijsbertus Herman Johannes, zoon van G. van Essen en J. A. M. van Doornik, Weegbreestraat 649. Adrianus Antonius Jeroen, zoon van E. de Bruin en J. H. M. Wolters, Weegbreestraat 433. Michel Johannes, zoon van J. J. Kuipers, wonende te Amersfoort en C. J. Brons, Saenredam- plantsoen 65. Brigitte, dochter van T. Kooistra en P. A. H. van der Wal, Hartweg 7. Diane, dochter van R. Faber en W. J. Werkhoven, Nieuweweg 60a. Suzanne Petra Elisabeth, doch ter P. van Wingerden en E. J. M. Vlug, Veenbesstraat 268. Martine, dochter van P. van der Weerd en P. G. Geurt- sen, Postweg 85, Soesterberg. Gara- dina, dochter van S. de Graaf en C. J. Beijer, Baarn, Rozenstraat 10. Peggy Jane, dochter van P. van Oosterom en C- M. Smit, Veenbesstraat 10. ONDERTROUWD: Johannes Leonardus Franciscus 't Hoen, Foekenlaan 16 en Elisabeth Cecüia Clara Swart, Sneek- straat 49, Bolsward. Adrianus Gerar- dus Hendricus Korrel, Broekdijk 10, B reukelen en Eveline Marcus, Burge meester Grothestraat 16. Willem Kerkhoff, Burgemeester Grothestraat 69a en Henriëtte Adriana Maria van Pergen, Kerkstraat 13, Zeeland. Wil. lem Maria Littooij, Generaal Spoor, straat 20 en Ivonne Francina Petronel- la de Jager, Mgr. van de Weteringstraat 75 bis, Utrecht. GEHUWD: Constantijn Littooij, Gene raal Spoorstraat 20 en Marijke Cecilia Martha de Jager, Mrg. van de Wete ringstraat 75 bis, Utrecht. Gerardus Maria Roest, Betje Wolfflaan 18 en Bernadette Alberdina Maria Brok, Me rel weg 12. Leo Wolf, Albert Cuyp- laan 71 en Maria Petronella Edith Ver kerk, Beetzlaan 57. Anne van der Werk, Plesmanstraat 82 en Anna Maria Lensink, Professor Lorentzlaan 56. Jan van Zweden, Fahrenheitstraat 146, 's-Gravenhage en Johanna Surstedt Schrikslaan 39. Jocobus Frederik de Roos, Raaphorstlaan lid, Wassenaar en Monique Hedi Louise Broekema, Rade- makerstraat 54. OVERLEDEN: Elizabeth Smits, 89 jaar, weduwe van S. Dunk. Nieuwerhoek- plein 10. Nicolaas Hendrik de Lange, 70 jaar. weduwnaar van H. van der Made, Kerkpad Z.Z. 128. Gerritje Martens, 79 jaar, weduwe van C. Pul, Albert Cuyplaan 101. Arie Johannes Cornelis Jacobus Vermeulen, 22 jaar, Amersfoortsestraat 43, Soesterberg. Mathias Hubertus Maes, 55 jaar, ge huwd met E. M. J. Newlands, Fokker straat 3. Soesterberg. Gerrit Jan de Jong, 54 jaar. gehuwd met G. E. van der Molen, Generaal Winkelstraat 61, Soesterberg. Anna Petronella de Kruijf 76 jaar, weduwe van G. Hilhorst, Albert' Cuyplaan 101. Marretje Geer- truida van Hornsveld. 68 jaar, weduwe van A. van Ginkel, Molenstraat 70. Magdolena van de Beek, 3 weken. 2. Harm Jan Bruins, 60 jaar, gehuwd met M. T. Bredefeldt, Albert Cuyplaan 216. Louis Benedictus Zon, 80 jaar, gehuwd met C. J. Kok, Bartolottilaan 10. de bijeenkomst is gepland voor zondag avond 4 oktober, 19 uur, werd beslo ten deze bijeenkomst als een initiatief van genoemde werkgroep te blijven zien, waaraan ds. de Ru en Pastoor Metter- nich privé medewerking zullen verle nen. Kerstzangdienst. De Raad is de mening toegedaan dat de Kerstzangdienst in een duidelijke behoefte voorziet. Zij wil graag het organiserend comité helpen, waar het betreft het „doorkomen" van de Kerstboodschap. Kontakt zal worden opgenomen. Voor aanvang van de vergadering, die in de Julianakerk werd gehouden, gaf de predikant van die Kerk uitleg over de inrichting en de funktie van de Kerk en over de zondagse erediensten. Een goede gelegenheid elkaar als „Kerk" beter te leren kennen. Door de leden van de Raad en de vele belangstellen den voor haar vergadering werd dit ten zeerste op prijs gesteld. De volgende vergadering is vastgesteld op donderdag 15 november in het St. Jozef gebouw aan de Steenhofstraat. Vóór de vergadering is er een kort be zoek aan de Petrus en Pauluskerk aan de overkant. Aanvang 10 voor 8. Het gedruis van de oorlog verdoofde voor de wereld in 1940 de klank van een bericht, waarvan men de betekenis pas later zou begrypen. In de middag van de 20e augustus, nu 30 jaar geleden, werd Ljen Dawidowitsj Trotsky in z\jn zwaar bewaakte huis te Coyoacan in Mexico op wrede wijze vermoord. Onder de misdaden die de loop van de wereldgeschiedenis hebben veranderd, kan men zeker deze moord rekenen, die een einde maakte aan het leven van de man, die ofschoon uit Rusland verbannen, Stalins gevaarlijkste vijand was. Het raadsel rondom Trotsky's dood is nooit geheel opgelost. De moordenaar, een Spaanse com munist, werd gegrepen, maar wie waren zijn opdrachtgevers? Daarom doet dit drama sterk denken aan de mysteries, die de dood van Lincoln en de Kennedy's omhulden. met een Spaanse communist te doen te hebben, wiens ware naam Ramon Mer- cador del Rio scheen te zijn, maar die zich beurtelings Jacques Mornard en Frank Jackson noemde. Hij werd tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar in de gevangenis ontving hij van „on bekenden" allerlei goede gaven en lek kernijen. Na zijn vrijlating in 1960 is hij naar Cuba vertrokken. Zijn reis bleek tevoren al besproken en betaald. Stalins vijand De geschiedenis begint eigenlijk al 60 jaar eerder, in een afgelegen steppen- dorp in het zuidelijk deel van Rusland. In een half vervallen keet leefde boer Bronstein. Zijn vijfde kind, Ljen, groei de op en werd een van de mannen die de geschiedenis veranderden. De ge schiedenis kent hem onder de naam Leo Trotsky. Hij was het, die het Rode Leger orga niseerde, dat ide communisten aan de macht bracht.} Na de dood van Lenin begon de machtsstrijd tussen hem en Stalin. Hoewel de intellectuele gaven van Trot sky veel groter waren kon hij zijn ka meraden niet de baas. Trotsky was nooit een goede partijman. Stalin wel. In 1922 werd deze secretaris-generaal van de partij. Zo kreeg hij het interne mecha nisme in handen. Trotsky had een vluchtig temperament. Plezier en toorn tekenden zich onmiddel lijk af op zijn gezicht. Stalin liet, even als de Russische tsaren, zelden iets van zijn gemoed merken en het onbekende oefent op de Rus een mystieke aantrek kingskracht uit. Trotsky had het tem perament van de artiest. Stalin dat van de streber. En strebers brengen het in de politiek verder dan artiesten. Aarde te klein In 1929 zegevierde Stalin. Trotsky werd naar Turkije verbannen. Te laat zag Stalin in, dat hij zijn gevaarlijkste te genstander had gespaard. In Rusland werden duizenden volgelingen van Trot sky om het leven gebracht. Maar Sta- lin's demonische tegenspeler leefde. Hij werd Turkije, later Frankrijk en Noor wegen uitgewezen, omdat deze landen geen last met Stalin wilden hebben. De aarde was te klein geworden voor zijn Op de warme zomerdag van de 20e augustus 1940 stopte er in het dorpje Coyoacan een open sportauto. De be stuurder sloeg het portier achter zich dicht en keek rond. Er was niemand te zien in de buurt. De bewoners van het dorp hadden kennelijk in hun huizen verkoeling gezocht tegen de hitte. De bezoeker droeg ondanks de hitte een regenjas over de arm en stapte recht naar een goed bewaakte villa toe en daar hij een geregelde gast in dit land huis was, werd hij door de wachtposten ongehinderd doorgelaten. Desgevraagd vertelde een lijfwacht hem, dat de heer Trotsky op het ogenblik in zijn studeer kamer was. Even later klonk uit dit vertrek luid geschreeuw op. Van alle zijden kwamen de schildwachten aanrennen. Toen zij de deur van het studievertrek openden, zagen zij Trotsky zieltogend op de grond liggen. Hij had een grote, diepe wond aan het hoofd. Zijn belager omklemde een alpenhouweel dat hij onder zijn jas verborgen had gehouden. Hü sprak niet De indringer werd vastgegrepen en Trot sky riep met zijn laatste krachten uit „Doodt hem niet. Laat hem eerst spre ken Maar de vreemdeling zweeg in alle talen. Nathalie Sedova, Trotsky's echtgenote, stormde het vertrek binnen en stortte zich huilend op haar echtgenoot, die het bewustzijn reeds had verloren. De vol gende dag zou de man die een der grootste revoluties in de wereldgeschie denis had uitgedacht en geleid, de geest geven. Lang is er gespeurd naar de identiteit van deze sluipmoordenaar die er lang over gedaan had met de schrijver in contact te komen. Tenslotte begreep men Het zaterdagelftal van de v.v. Soester berg heeft het gepresteerd om een der grootste kanshebbers in de derde klas se, BVC uit Bilthoven, met 0-2 te ver slaan. In een wat gewijzigde opstelling, zonder Haak, maar met de nieuwe aanwinst Schaepkens werd goed veldspel gele verd, waarbij een afwachtende tactiek door beide ploegen werd toegepast. Soesterberg was sterker mede door het goed beheersen van het middenveld door Schaepkens en Van Plateringen. Via de vleugels werden de aanvallen goed opgebouwd, waarbij Jaarsma na een solorush de bal tegen de paal j schoot. Na een half uur was het debu- tant Schaepkens, die dc gasten de lei ding gaf (0-1). De thuisclub BVC ontketende na rust een sterk offensief, maar de Soester- berg-defensie bleek uiterst betrouwbaar. Uit een onmogelijke hoek scoorde Rui tenbeek na 25 minuten via de binnen kant van de paal (0-2)., De goede BVC-ploeg bleek door deze achterstand te zijn verslagen en moest na deze goed gespeelde wedstrijd aan Soesterberg de volle winst meegeven. Soesterberg 2 speelde vriendschappelijk tegen Roda 2 (1-1). Zaterdag 12 september: Soesterberg- Hercules (aanvang 16 uur). Na de Eucharistievieringen in de St. Caroluskerk zaterdagavond en zondag morgen heeft kapelaan J. J. de Wit de parochianen medegedeeld, dat hij, na uitgebreid overleg met de kardinaal, besloten heeft het verzoek van kape laan De Wit om hem ontslag te willen verlenen uit het priesterambt ingewil ligd. De beslissing van de kapelaan, die al Zondag 13 september, om 17.00 uur, sluit het natuurbad en is weer een sei- I zoen teneinde. Het personeel van Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Korte Brlnkweg 28 - Soestdfjk Telefoon 2731 dit seizoen-einde besluiten met wat re creatie zwemwedstrijden voor de kin deren van 7 t.m. 12 jaar. Voor de winnaars of winnaressen zijn kleine prijzen beschikbaar gesteld. Bo vendien worden behendigdheidswedstrij den georganiseerd voor dames en heren van 40 jaar en ouder. Inschrijving voor beide wedstrijden blijft mogelijk t.m. donderdag 10 sep tember a.s. aan de kassa a ƒ0,50 per persoon. Nadat zondag in de omgeving van de Hooiweg een sneltrein werd beschoten, waarbij een ruit sneuvelde, kreeg de politie dit weekeinde ook nog een mel ding van de spoorwegen, dat ter hoog te van de Veldweg een trein met ste nen was bekogeld. De conducteur deed er pas in Baarn aangifte van, zodat de politie al te laat kwam om de daders nog te vinden. Op de Rademakerstraat is vrijdag de bromfietser A. G. uit Amersfoort aange reden door een militaire truck, die de Lorentzlaan wilde inrijden, maar daar bij geen voorrang aan de bromfietser verleende. De Amersfoorter liep bij het ongeval een gebroken been op. Per mi litaire ambulance Is hij naar het zieken huis gebracht. Elders op de rijksweg door Soesterberg heeft het verkeer vrijdag geruime tijd hinder ondervonden van een truck met oplegger, die met een gebroken steekas Het enige land, wat hem tenslotte asiel het natuurbad wil in 1937 vestigde. De beroemde schilder Diego Rivera verhuurde hem een ruime villa. Rusland dreigde Mexico met sanc ties, maar president Cardenas liet zich niet intimideren. De villa werd een ves ting en het hoofdkwartier van de Vierde Internationale. Dozijnen van de beste koppen van de oude garde van commu nisten, de doodsvijanden van Stalin, ver zamelden zich om hun leider. Trotsky werkte aan een niets ontziende biografie van Stalin. Zo was hij voor het Kremlin een gevaarlijke vijand, die tot zwijgen moest worden gebracht. En tot zwijgen werd hij gebracht. Wie gaf opdracht? Wie de strategen van het duistere plan waren, dat met een van de brutaalste politieke moorden aller tijden afliep, is nooit bekend geworden. Bekend is geworden dat de norse breed geschouderde man in Europa een lief desaffaire met een meisje, Sylvia Age- loff, had aangeknoopt en dat dit meisje de zuster was van de secretaris van Trotsky. Dit zusje was evenwel opzet telijk naar Europa meegenomen door een handlangster die zich bij haar had ingedrongen in New York en haar „bes te vriendin" werd. In de gevangenis werd de moordenaar door een groep wereldbekende psychia ters onderzocht. Men gebruikte zelfs de zgn. „leugen-detector" en gaf hem een injectie met een barbituurzuur bevat tend slaapmiddel, waarmee men mensen aan het spreken kan krijgen. Maar de moordenaar zweeg. Detectives over de gehele wereld werkten geduldig en hardnekkig aan een oplossing, maar men wist het mysterie niet te ontraadselen. In april 1943 werd de moordenaar tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld en overgebracht naar cel 527 van de gevan genis in Lecumberrl. Daar heeft hij op een gegeven moment midden op de twee decennia gezeten, zonder ooit zijn weg stil kwam te staan. Het verkeervreselijk geheim prijs te geven. Ver- moest via de ventweg worden omgeleid. Een takelwagen heeft de truck met op legger van de rijbaan gehaald. Op verzoek van velen binnen en buiten de gemeente heeft het Interkerkelijk Evangelisatie Comité besloten om op dinsdag 22 september een orgelconcert te organiseren. De bekende organist Feike Asma uit Maassluis zal deze avond, die in de Ichtuskerk aan de Albert Cuyplaan wordt gegeven, verzorgen. De avond begint om acht uur. Ds. J. van Dijk uit Monster zal een in leiding houden. Belden hebben vorig jaar al voor een stampvolle Ichtuskerk een concert verzorgd. troeteld door de „onbekenden". Door de direkteur van gemeentewerken werd vrijdagmorgen publiek aanbesteed de verbetering van de Koninginnelaan. Door negen aannemers werden inschrijf- biljetten ingeleverd, met de volgende resultaten: Fa. Roelofsen, Doorn, 321.000, Fa. Henzen, Eist, ƒ319.000,—. Via Regia, Utrecht, ƒ316.500, Fa. Hogenbirk, Laren ƒ316.000, H. S. Hendrikse, Soest, ƒ312.000,—. Schuier, Soest, ƒ309.800, A. Kuijer, Soest, 308.000,—. Ouwejan, Ameide, ƒ306.500, Gooise Wegenbouw, Loosdrecht 306.000. De begroting bedroeg 315.000,—. Burgemeester en wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis, dat hun college op grond van artikel 115 van het Uitvoeringsbesluit Autovervoer Personen 1939 met ingang van 1 oktober 1970 de volgende huurauto-(taxi)-tarie- ven voor de gemeente Soest heeft vast gesteld: tarief I (rit per huurauto/taxi waarbij de pas sagier^) mee terug rijdt/rijden): ƒ1,eerste 400 m, per 400 m meer 0,20 tarief II (rit waarbij door de passagier(s) niet mee wordt teruggereden): ƒ1,eerste 400 m, per 200 m meer 0,20 wachttarief: ƒ0,20 per minuut afgezien van de vorenstaande tarieven geldt voor alle ritten een minimumprijs van ƒ3,50 nachttarief (tussen 24.00 - 07.00)50 boven de hiervoren genoemde tarieven. Het nachttarief is niet van toepassing voor de rit blijvende binnen het ge deelte van de gemeente Soest bezuiden van de spoorlijn Amersfoort-Utrecht boodschappenrit: 14, trouwauto's: bruidswagen: gemeentehuis ƒ41,kerk 46,gemeentehuiskerk 52, volgwagen: gemeentehuis 32,kerk 38,gemeentehuiskerk 44, De hierboven genoemde bedragen zijn inclusief b.t.w. en 15 °/o fooi. De bedra gen voor de trouwauto's zijn exclusief bloemen en/of extra service. De tarieven voor de trouwauto's gelden niet voor een rit vanuit het gedeelte van de ge meente Soest, gelegen ten zuiden van de spoorlijn Amersfoort-Utrecht. Soest, 31 augustus 1970. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter opbenbare kennis, dat de werkzaamheden van hun college als volgt zijn verdeeld: Burgemeester: algemeen bestuur, politie, brandweer, bescherming bevolking, civiele verdedi ging, noodwachtplicht, militaire zaken, strafverordeningen, woonruimtewet en bosbeheer. Spreekuur: iedere woensdag van 11.00 tot 12.00 uur ten gemeentehuize en de eerste woensdag van elke maand van 15.00 tot 16.00 uur ter hulpsecretarie van Soesterberg. Omtrent het onderwerp, waarover een onderhoud wordt gewenst, dient men zoveel mogelijk vooraf mededeling te doen. Wethouder mevrouw M. C. P. Walter- Van der Togt: stadsontwikkeling, woningbedrijf, grond bedrijf, openbare werken, verkeer, bouw en woningtoezicht, reiniging en alge mene begraafplaats. Spreekuur: iedere donderdag van 10.00 tot 10.30 uur ten kantore van de dienst van gemeentewerken, Lange Brinkweg. Wethouder K. de Haan: maatschappelijk werk, gemeentelijke sociale dienst, volksgezondheid, zwem inrichtingen, sportzaken, jeugdzaken en personeelszaken. Spreekuur: Iedere dinsdag van 15.00 tot 15.30 uur ten gemeentehuize. Wethouder drs. L. J. Dijkstra: onderwijs, schoolartsendienst, school- tandverzorging. schoolpsychologische dienst, culturele zaken, leerzaal en bi bliotheek en openluchttheater. Spreekuur: iedere vrijdag van 14.00 tot 14.30 uur ten gemeentehuize. Wethouder J. J. Ebbers: financiën, belastingen, subsidies, gas- voorzlenlng. compost- en rioolwaterzul- verin gsbed rijf Soest-Baarn, slachthuis, vl eeskeuringsdlenst, middenst andszaken woningbouwverenigingen (financiële as- nccten), planning en automatisering. Snreekuur iedere maandag van 14.00 tot 14.30 uur ten gemeentehuize. Bezoek aan huls voor gemeentezaken zal niet ontvangen worden. Tot loco-burgemeester is aangewezen wethouder K. de Haan. Soest, 8 september 1970. Verliefd. getrouwd. Drukwerk voor tedere gelegenheid, ook voor Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02165-2566-5154 -k-k*r ruim vijf jaren in de Carolusparochie werkzaam is geweest, maakte op vele parochianen een diepe indruk. In zijn verklaring zei de kapelaan: Ik ben me steeds meer bewust geworden, van de wijze waarop ik mijn pastorale funktie vervul en dat mijn inbreng als zielzorger niet voldoende zijn om op deze weg voort te gaan, waarin de verplich ting tot celibatair leven is gaan mee spreken. Kapelaan De Wit hoopte, dat men zijn levensplannen wilde respecteren, daar dit besluit op dit moment voor hem de juiste weg betekende. Na een hartelijk dankwoord aan allen met wie hij had mogen samenwerken in Soesterberg, deelde de kapelaan nog mee, dat on danks het gebrek aan priesters bi -^en- kort een andere kapelaan hem zal op volgen. Tijdens de hearing van het bestuur Dorpshuis met de plaatselijke groepe ringen is de gedachte naar voren ge komen om een „schaduwbestuur" te gaan vormen en een vereniging „Vrien den van het Dorpshuis" op te richten. Wat het tweede punt betreft is men in de bestuursvergadering tot een accoord gekomen. Teneinde tot realisering van een en ander te komen stelt het be stuur het op prijs, dat degenen, die be langstelling hebben voor de vereniging „Vrienden van het Dorpshuis" donder dag 17 september een bijeenkomst zul len bijwonen in het Dorpshuis (aanvang 20 uur). Wie zich als vriend-van-het- Dorpshuis" wil aanmelden, gelieve dat te doen vóór dinsdag 15 september bij het secretariaat Kampweg 32. Aan dit adres kan ook het verslag aan gevraagd worden van de hearing. Scho lieren (boven 16 jaar) en gepensioneer den, die belangstelling hebben om voor het Dorpshuis hand- en spandiensten te verrichten worden verzocht zich aan te melden bij de heer T. de Bruin, Gen. Winkelmanstraat 68 of bij de heer W. C. v. d. Wel, Kampweg 32. Vrienden van de kort geleden in Amers foort overleden luitenant-generaal J. L. Zegers hebben het initiatief genomen om een fonds in het leven te roepen met als doel, de nagedachtenis van deze luchtmachtofficier levend te houden door een borstbeeld van hem op te richten op de vliegbasis Soesterberg. In het comité van aanbeveling van het „Fonds in memoriam Generaal Zegers" hebben onder meer zitting minister W. den Toom van defensie, de bevelhebber der luchtstrijdkrachten, luitenant-gene raal G. van der Wolf, luitenant-gene raal b.d. A.B. Wolff, prof, dr. ir. H. J. van der Maas en sergeant-vlieger b.d. W. C. Priem. De opdracht tot het vervaardigen van het borstbeeld van wijlen generaal Ze gers is inmiddels gegeven aan de beeld houwster mevr. Eja Siepman-van den Berg, winnares van de Prix de Rome 1967. Het borstbeeld zal een bedrag van ƒ2800,vergen. Het comité van aanbeveling heeft een beroep gedaan op alle vrienden van wijlen generaal Zegers - als oprichter van het Erefonds Koninklijke Lucht macht heeft hij zich altijd ingezet om de gevallenen van de luchtmacht te eren - om in deze kosten bij te dragen. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak as ut effe ken nooijt op un rusepsie zaal ontbreke, ak vaan te veure haos aal weet datter wel vaant een en andur op de tao- ful komp, waork tuus allenug bie bezong- dere gelegehede op maag rekene. Nie daat Kneliao veur ming vaan de knieperugge is, maor heul gewoon omdaat ut naor haor me ning nie elleke daag fees hoef te weze. En daorom waas ik zoaturdaag anwezug in de grote zaol vaan de braanöweer- kezerne veur ut biewone vaan de ru- ■epsie die gehouwe wier omdaat de .portvureeniging vaan de Soester pelis- rieminse zun zilvere vurjaordaag vierde. Der binne aal minse gewees die vongde dak aal veul eerder haad motte schrieve ivur ut fees vaan ongze eige Soester oom agente, maor waorom zouk. Ajje ut heul nuchter bekiek, enk bin noeng beslis nie in kennelukke staot, daan ister i niks zo beslote as un klup vaan geuniefor- meerde minse, en zo magge wullie de pelissiesportklup toch wel noeme. Netuurluk hak ter wel waat vaan ge hoord, waant der waore al heule stukke in de kraant gezet, sommige zellufs mit fotoos vaant bestuur, maor daor waas vaan beslote niks te marreke. Ut be stuur sting der net op as jie en ik as wullie op un femiliefotoo worre gezet. Niks geen uunieforrum, heulemaol int burger. Noeng ken daat twee rede heb- be, of zullie vongde ut betur daat de burgerie nie weet daat zullie pelissie- maan binne, of zullie wille daormee an- tone daat zu ok in 1970 nog heul dichbie die zellufde burgerie staon. Gart hatter nog un aore gedaachte ovur, maor ik ken hier toch heul muuijeluk neer gaon zette daat hie daach daat zul lie der eige messchien wel zouwe schaome veur daat uunieforrum. Maor das heulemaol veur Gart zun vuraant- woording, waant die ziet nog geen een pelissiemaan as zun oom, messchien daat hie der aors ovur gaot denke aster ok in Soest vrouwelukke pelissies kom- me. Ik schaat daat hie daan de eerste zaal weze, die zun eige deur taante aagent op de bon laot zette. Maor daat is zijn zaok, Maor ik bin blie veur de pelissieminse in Soest daat zullie nao gedaone arre- beid in eige kring kenne sporte. Ik hep ming vruuger wellis ofgevraog waorom daat noeng zo nodug mos een eige sportklup, maor ok daor is wel un aore vurklaoring veur te vingde. Stel jie noeng is veur dajje lid bin vaan un klaovurjoasklub, en dajje aal jaore laang elleke boom ken winne omdajje un bietje vaan de vaalseruuge bin, en datter un pelissiemaan lid wordt, jie ken daan ut kaorte wel gedaon geve. Winne ister nie meer bie. waant daan kejje der wel op rekene dajje binne de kortste kere in de cel zit. En zo zaait daan mit allus wel gaon. ajje zoon maan in je elleftaal hep zitte, daan ist onmogeluk geworre om je teugestaander zo of entoe zachies teuge zun bene te traape, om dajje daan vaan je eige speu- ler un bon krieg weguns ut toebrenge vaan lichameluk letsul. Ok aal ist maor un blauwe plek. Maor aster noeng nog minse zijn die denke daat de viering vaan daat juu- bilejum ok un beslote keraakter draog, daan zitte zullie der wel effe naost. Waant ok de burgerie word int fees be- trokke, de kingders en de ouwe vaan daoge, en daat vingk un heul goeije ge daachte. Veur de volwasse minse weet ik ut nie, messchien daat die ^grote groep ok nog int fees mee gaot dele deurdaat in de feesmaond messchien wel korting bie un bekeuring wordt ge- geve. Zegultjes en korting bie kontaante betaoling kon der nie in komme, mes schien ister noeng wel waat te doeng ter gelegenhied vaan ut fees. Eigeluk zouw der vaan zoon pelissiefees nie zo bar veul drukte gemaok motte worre, waant ajje der zoon kebaol vaan maok, en iedereen goed of kwaod te- wete komp daat de pelissle fees viert, ender net as zaoturdaagmiddag maor un heul klein groepie vaan die starreke arreme int darrup anwezug waore, daan zouwt wellis kenne gebeure daat de misdaod op zoon moment hoogtie vier de. Waant daan blief ut net as bie de diere as de kaat vaan honk isun mens motter nie an denke. In één dienst heeft de uit Leiden ge komen ds. P. Kloek gistermiddag in de hervomde Oude Kerk intrede gedaan en is hij bevestigd door de consulent ds. D. H. Bosma. De kerk was tot de laatste plaats bezet. Veel vrienden van ds. Kloek waren uit Leiden gekomen om de intrede mee te maken. Nadat de gemeente psalm 100 had ge zongen, betrad ds. Bosma de kansel. Hij verzorgde de schriftlezing en ging voor in gebed. De tekst voor deze bevestiging was 1 Cor. 13:2, waarna hij tot de be vestigingsvragen overging. Nadat de gemeente psalm 72:7 had ge zongen verbond ds. Kloek zich aan zijn nieuwe geemente met de tekstwoorden uit 1 Cor. 4:1. Na de prediking sprak hij enkele woorden tot het college van burgemeester en wethouders, zijn beves tiger ds. Bosma, de kerkeraad en de kerkvoogdij. Na het zingen van psalm 79:5 en gezon gen geloofsbelijdenis werd deze dienst besloten nadat ds. Bosma nog een per soonlijk woord had gesproken tot de nieuwe predikant en de gemeente, en kele ringpredikanten en ds. Smit, voor zitter van de Centrale Kerkeraad. Op het internationaal vocalistenconcours, dat dezer dagen ln 's-Hertogenbosch is gehouden, won onze plaatsgenoot, de bas-bariton Ton Haenen. de aanmoedi gingsprijs van de Vereniging tot Bevor dering der Toonkunst. In de Stads schouwburg kreeg hij zaterdag, na af loop van de finale, de prijs uitgereikt door Wouter Paap. Een lichte schroeivlek door het strijken kan verholpen worden door deze vlek te bevochtigen met een nat lapje ge doopt in water waarin een klein beet je zout is opgelost. (Een theelepel op een kopje water). Met een boor die aan de punt gloeiend verhit en in kwikzilver gehard is, kunt u staal boren. Als u een polshorloge altijd wilt aan houden in bed en bij het handenwas sen. kies dan 'n waterdicht exemplaar; dit is tevens stofdicht. Moet u iets schoonmaken met benzine, dan kunt u het ontstaan van „vlekken- randen" verminderen door dit werkje te doen in de zon.

Soester Courant | 1970 | | pagina 3