Vervolg Sportvaria Verrassend herstel van S.0. Soest bij Amersfoortse Boys0-2 Twee S.E,C.-spelers naar ziekenhuis in strijd tegen Roda zingende dolfijnen... Vereniging van volkstuinders in oprichting KOPPEL U ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 CONSTANTE VUURHAARD Wedvlucht vanaf St. Cath. Wavre Wedvlucht vanaf Neuf villes DOLFINARIUM VTBN.V. Trimmen in Soest Politiebureau 4.4.4.4 Engels en zwemmen op de lagere school gametuwtijdmee-ganaardenmb! Charmante j) kapsels L.T.C. Soest Clubkampioenschappen succesvol voortgezet Geslaagde busreis Alg. Bond van Bejaarden Sneltrein Amsterdam - Amersfoort bij Soest beschoten salon Eiermarkt DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 De Sport Organisatie Soest (SOS) heeft zich zondag fraai hersteld van de weinig perspectieven biedende eerste wedstrijd tegen Utrechtse Boys. Het vertoonde spel in die wedstrijd was dermate slecht, dat men weinig reden had om de wed strijd tegen Amersfoortse Boys met op timisme tegemoet te zien. Zondag toonden de spelers echter plot seling een veel grotere inzet, terwijl enkele wijzigingen in het elftal het ver band in de ploeg ten goede bleken te zijn gekomen. SOS ging stormachtig van start. Al in de eerste minuut ging een schot van Oudenaller net naast, terwijl doelman Gerth even later zichzelf in moeilijk heden bracht bij een slechte uittrap. Wigtman kon in de haast doelman Gerth echter niet verrassen. Even later werd een voorzet van Demmers fraai onderschept door de Amersfoortse doel man. Bij een tegenaanval van de thuisclub zag Van Thienen een hard schot maar net over de lat verdwijnen, maar SOS had meteen een antwoord klaar. De doorbraak, die Boerkool forceerde, brachten D. Dorrestein en B. Wigtman in kansrijke posities, maar beiden mis ten. Een keihard schot van Demmers be lande rechtstreeks in handen van doel man Gerth. Aan de overzijde moest ook Van Thie nen zich enkele malen strekken om doelpunten te voorkomen. Over en weer ontstonden kansen, maar gedoelpunt werd er voorlopig niet. D. Dorrestein kopte op een voorzet van Brandes net naast, terwijl dezelfde speler uit een voorzet van Demmers de bal in het zij net schoot. SOS ontkwam zelfs aan een achterstand, toen de defensie voor vermeend buiten spel bleef staan en de Amersfoorter Overbeeke ongehinderd kon doorgaan. Zijn schot kwam echter van de onder kant van de lat weer terug. Met een schot van de Amersfoorter De Bruijn had Van Thienen even later alle moeite. Maar bij de rust was er nog altijd niet gescoord. Niettemin kreeg enkele minuten vóór de spelers de kleedkamer mochten opzoeken, SOS een uitstekende kans om de score te ope nen toen de gasten een strafschop we gens hands werd toegekend. Bakker miste echter van elf meter. Ook in de tweede helft deden zich voor beide doelen vaak hachelijke situaties voor. De schoten, die er uiteindelijk uit voortkwamen, waren evenwel meestal te onzuiver. In de tiende minuut had SOS eindelijk succes. Een vrije trap van Demmers bracht de bal bij Oudenaller, die Wigtman in staat stelde om de eerste treffer op het scorebord te brengen: 0-1. Er ontstonden meer kansen voor SOS. Zo schoot Demmers een keer juist over; doelman Gerth moest in deze periode van de strijd herhaaldelijk redding brengen. In de twintigste minuut had hij echter geen verweer tegen een schot van Brandes, die de bal van P. Dorre stein toegespeeld had gekregen: 0-2. De Amersfoorters begonnen na dit doel punt wel aan een klein offensief, maar de afwerking was te slordig om succes te kunnen opleveren. P. Dorrestein kwam aan de andere kant nog een keer alleen voor de keeper, maar hij hield daar slechts een hoekschop aan over. Het bleef tenslotte bij 2-0, waarmede SOS heel wat goed maakte van de zwakke indruk, die men verleden week heeft gemaakt. Vooral in de defensie klopte het met Bakker, Stalenhoef en Koolloos vaak voortreffelijk. De postduivenvereniging „De Zwaluw" nam zondag deel aan een wedvlucht vanaf St. Cath. Wavre, over een afstand van 135 kilometer. In concours waren 460 duiven, die te 7.40 uur gelost wer den. Aankomst eerste duif te 9.14.12. Aankomst laatste prijsduif te 9.23.25 uur. Uitslag: B. Roest 1 20 31 35 40 44 83 92. P. Rauch 2 3 42 50 62. J. v. d. Brakel 4 6 10. H. den Dekker 5 14 36 51 58 66 72 79. Jac. Wijnands 7 23 41 45 47 90. A. v. Dorrestein 8 61. W. Grift 9 19 27 34 56 67. G. Rijksen 11 13 16 17 18 21 24 26 29 33 39 43 52 55 59 63 71 73 76 78 82 87. G. de Ruig 12. G. v. d. Deysel 15 86. A. de Bes 22 68. H. Voskuilen 25 49. R. Voskuilen 28 37 53 60 65 70 77. W. v. Soest 30 91. H. Bosman 32. C. v. d. Hoek 38 48. W. de Bree 54. J. v. d. Belt 57. C, v. d. Lugt 64. G. Zeypveld 69 85. P. Duyst 74 81. G. Visser 75. M. de Rui ter 80. C. Dijkman 84. H. Woudstra 88. E. de Goede 89. De postduivenvereniging „De Vriend schap" nam bovengenoemde wedvlucht deel met 431 duiven, die eveneens om 7.40 uur gelost werden met z.w. wind. De eerste duif arriveerde te 9.15.04, terwijl de laatste prijsduif aan kwam om 9.23.29 uur. Uitslag: J. Kamerbeek 1 16 31 35 38 43 47 58 64 69 76 81. D. de Zoete 2 12 36 40 46 49 55. J. Wijnands 3 7 17 32 33 34 70 72 73. A. Hooijer 4 39 67. C. Jak 5 26 60 84. E. Veerman 6 22 56 65. A. Kruijf 8 24 29. S.K.B. 9 28 37 41 63. C. Bokma 10 11 13 42 48 53 59 71 75 86. H. Ver kerk 14 25. F. Groenestein 15 52 78. J. Rijksen 18 20 45 83. Altenaar-Reijerse 19 21 23 44 57 62 66 80 82. M. v. d. Bor 27 51. P. Taalman 30. H. v. d. Broek 50. D. Bos 54 61 85. B. Oprins 68. H. Ketelaar 74. W. Roest 77. T. Kok 79. De vereniging „Juliana Post", Baarn- Soest, nam deel aan een wedvlucht van af Neufvilles, afstand 203 km. De duiven werden gelost te 7.10 uur met N.W. wind. Aankomst le duif 9.43.24 uur. Uitslag: J. de Ruyter 1 2 15. J. v. Leyen- horst 3. J. A. Croon 4. Gebr. van Essen 5 12 13 14 16. H. Nap 6 10 11 17. H. Huisman 7 8 9. In een harde, maar niet onsportieve wedstrijd van het vierde elftal van SEC tegen het Hamersveldse Roda 2 moesten twee spelers van SEC naar het zieken huis in Amersfoort worden gebracht. C. Wildeburg liep in deze strijd een her senschudding op en W. Huyink een ge broken enkel. Zij zijn naar het St. Eli- sabethziekenhuis gebracht. Hun bles sures waren overigens zuiver het gevolg van ongelukkige botsingen en niet van ruw spel. SEC hield aan deze wedstrijd een 3-3 gelijk spel over, al had men in de eerste helft een 3-0 voorsprong geno men. Scheurwater, T. Groenesteijn en Schimmel zorgden voor rust voor de doelpunten, maar nog juist voor de thee scoorde Roda tegen. In de tweede helft kwam SEC duidelijk conditie tekort, waardoor Roda zijn veldmeerderheid in deze fase van de strijd in nog twee doelpunten kon uit drukken en SEC met twee spelers min der en één punt naar Soest terugkeerde. De wedstrijd tussen Amersfoortse Boys 2 en SEC 3 werd beslist door strafschoppen. SEC kreeg er zelfs twee toegewezen, maar wist er maar één van te benutten. Voor rust was SEC duidelijk sterker, maar Amersfoortse Boys nam de leiding toen het een strafschop wegens hands kreeg toegewezen. Een grotere achter stand wist doelman Van Velzen echter te voorkomen. Vlak voor rust kreeg SEC een strafschop toegewezen, even eens wegens hands, maar L. van Breu- kelen schoot in de handen van de Amersfoortse doelman. In de tweede helft bleek SEC duidelijk conditie tekort te komen, maar de Amersfoorters sprongen te slordig met hun kansen om, om de afstand te kun nen vergroten. In de slotfase kwam SEC zelfs nog naast de gastheren, toen men opnieuw een strafschop kreeg toegewe zen. Pureveen vuurde wel raak: 1-1. Het vijfde elftal tenslotte zorgde te gen een veel en veel sterker HVC 4 voor een opmerkelijke prestatie, door de Amersfoorters met 3-2 te verslaan. Vrijwel de gehele wedstrijd heeft zich op de Soester helft afgespeeld, maar voor het doel van SEC ontstond vaak zo'n opeenhoping van spelers, dat er voor HVC geen doorkomen aan was. Het was zelfs SEC, dat bij een uitval door Dekker de score opende: 1-0. Met deze stand ging ook de rust in. Ook in de tweede helft liep HVC voort durend storm op de SEC-veste en ten slotte werd alle moeite ook beloond met twee snel na elkaar vallende doelpunten. Het zag er nu naar uit, dat SEC een grote nederlaag tegemoet ging, maar tot ieders verrassing was het opnieuw Dekker, die tijdens een van de schaarse tegenacties uit een voorzet van Rutten- berg scoorde. In de slotfase zag Dekker zowaar kans om nog een derde doelpunt te scoren en zo kwam de zege uiteindelijk terecht bij de ploeg, die, qua spelverhouding, er in het geheel geen recht op had, maar die van een beter tactisch inzicht blijk gaf en bovendien de kansen beter wist te benutten. De resultaten van de zaterdag ge speelde jeugdwedstrijden waren: SEC jun. A—-Vandia A 3-3, SEC jun. C- Quick B 2-2, IJsselmeervogels pup. 1 SEC 1 2-3, Quick pup. 2SEC 2 1-1 Spakenburg pup. 3—SEC 3 1-2, Quick pup. 7—SEC 4 2-1, SEC pup. lbQuick lb 1-0, Scherpenzeel pup. lbSEC 2b 7-0 en SEC pup. 2bWoudenberg 2b 10-0 (donderdagavond al gespeeld). ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00. en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410-6041. Elke donderdagmiddag is er een groot aantal dames tussen 20 en 60 jaar, die regelmatig in het bos gezondheid op doen door middel van het „trimmen" of een ander woord er voor: „lichaamsbe weging". Lichaamsbeweging is voor de veel zittende, broodnodig voor een goede gezondheid. Een leuke en gezellige groep dames van alle leeftijden vindt in de gezonde bos- lucht behalve lichaamsbeweging ook ontspanning. De sfeer is er zo gezellig, dat deze groep dames zich steeds verder uitbreidt. Onder gespecialiseerde en ervaren „trim"-leiding kan men op een prettige manier in een geheel vrije groep de zitbuikjes bestrijden, het overtollige vet en de kortademigheid kwijt raken; kort om, men kan veel gezondheid op doen in de uren, dat de kinderen in school zitten. Denkt u niet, dat dit trimmen een zware atletiektraining is of dat men aan alle mogelijke zware opdrachten moet vol doen, integendeel, er wordt met ieders leeftijd en kunnen rekening gehouden en deze training is dan ook bedoeld voor mensen, die niet meer of nooit aan sport doen en geen grote sportprestaties wil len najagen. Met wat lopen, loop-, spring en baloefeningen, gezamenlijk spel en ademhaling oefeningen worden de dames op prettige en kundige wijze bezigge houden, terwijl voor de z.g. huisvrou- wengymnastiek een grote plaats is inge ruimd. Na enkele maanden kan men reeds merken, dat men zich veel fitter voelt. Natuurlijk is het gewenst, dat men zich medisch laat keuren, doch dit wordt geheel voor u verzorgd. Het prettige van de „vrije conditietrai ningsgroep voor midden-Nederland" is, dat men zich nergens toe hoeft te ver plichten; men blijft geheel vrij en als men eens een training moet overslaan, zal niemand u ter verantwoording roe pen, evenmin wordt men gedwongen om een bepaalde prestatie te verrichten, die misschien wat te zwaar voor u is; men kan geheel naar eigen vrije wil mee doen. Verplichte of dure sportkle- ding is beslist nodig; een trui of blouse, een korte of lange broek en een paar makkelijk zittende schoenen zijn reeds voldoende om mee te doen. Gaat u eens kijken of nog beter eens als proef mee doen, het verplicht u absoluut tot niets maar wij zijn er zeker van, dat u tot de vaste en enthousiaste deelneemsters gaat behoren; vooral indien u merkt, dat u door deze damesfitheidstraining zich fit ter en gezonder, levenslustiger en be weeglijker gaat voelen. Deze damesfit heidstraining is elke donderdagmiddag van 2.15-3.15 uur. Punt van samenkomst: Parkeerterrein Recreatieterrein „De Soester Duinen", bij de spoorwegover gang Foekenlaan - Den Blieklaan. Eventuele telefonische inlichtingen kan men nog verkrijgen 02150-52188. Ten slotte is er voor heren en echtparen een gezellige gelegenheid om te trimmen in de Vuurse bossen op zaterdagochtend van 9-10 uur; het verzamelpunt van deze groep is bij Hotel „Kievitsdal", op de straatweg van Baarn naar Hilversum. Op de vierde verdieping van een der flats aan de Rubenslaan wordt momen teel hard gewerkt aan de oprichting van een Vereniging van Volkstuinders in Soest. Nog voor de Amsterdamse boekhouder S. van der Maaden verleden week zijn flat aan de Rubenslaan betrok had hij middels een advertentie al de belang stelling voor een dergelijke vereniging in het toch niet natuurschoon- en tuin- arme Soest gepeild. De oproep om zich als belangstellende voor dit project met hem in verbinding te stellen, is niet on beantwoord gebleven. Al na een paar dr.gen lag er een respectabel stapeltje brieven op tafel. Zodra de heer van der Maaden overtuigd is van de deel neming van tenminste twintig liefheb bers, zal een oprichtingsvergadering worden uitgeschreven, waarna men zich tot het gemeentebestuur zal wenden om de nodige steun te mogen ontvan gen. Het plan zou gerealiseerd moeten wor den op een terrein in de omgeving van de Brinkweg. Men heeft een eigenaar bereid gevonden om hiervoor tegen een geringe vergoeding grond af te staan. Daardoor zal de huur/contributie tevens laag gehouden kunnen worden. Voor lopig heeft men voldoende grond om honderd tuintjes te kunnen uitgeven, elk ongeveer honderd vierkante meter groot. „Ik dacht wel, dat er belangstelling voor is", concludeert de heer Van der Maade uit de reacties, die tot dusver zijn binnengekomen op zijn advertentie. „Het is een leuke vrijetijdsbesteding voor flatbewoners en voor oudere men sen. Mensen die in 'n flat wonen, willen nu eenmaal graag een eigen tuintje, een eigen buitentje. Misschien niet eens in de eerste plaats om er te tuinieren, maar om er rustig te zitten. Op de flats hebben de mensen vaak last van jeugd. Dit komt niet waar de tuintjes liggen, voor de jongelui is dat veel te afge legen. Toch is het uit 't Veen maar vijf minuten fietsen", aldus de heer van der Maaden. „Er is groen genoeg in Soest, dat wel, maar de mensen willen altijd graag een eigen plekje hebben. Dat kunnen ze daar krijgen. Ze moeten zelf maar zien wat ze ermee gaan doen. 't Zal wel uitdraaien op bloemen kweken en iard- beien verbouwen. Groente verdwijnt steeds meer uit de volkstuintjes. Het is de bedoeling, dat er gezellige dinge tjes gemaakt worden, zodat de mensen zich er toch thuis kunnen voelen." In de oprichtingsvergadering krijgen de gegadigden de gelegenheid om hun wensen en verlangens kenbaar te ma ken. Als het aan de eigenaar van de In de ons omringende landen is Engels de eerste vreemde taal die wordt on derwezen. Het is een wereldtaal en be zit een grote praktische gebruikswaarde. De nieuwe wet op het basis-onderwijs voorziet in het invoeren van Engels als verplicht leervak op de basis-school, (voorheen lagere school genaamd). Dezelfde wet stelt zwemmen als ver plicht onderdeel van de lichamelijke op voeding. Volgens de nieuwe wet is er voor zitten blijven geen plaats meer. Het onderwijs zal gegeven worden in niveau-groepen. Alle leerlingen behoeven ook niet meer hetzelfde programma af te werken. Voor de onderwijzers betekent dit, dat het differentiatiebeginsel zal moeten worden ingevoerd om de individuele mogelijkheden van de leerlingen zo goed mogelijk tot hun recht te laten komen. Dit zijn slechts enkele punten die ver anderen zullen. Helaas is de wet op het basis-onderwijs nog niet van kracht, doch het voorontwerp van deze wet is in het gehele land bij instanties, vereni gingen e.a. bekeken en besproken. In Soest wordt op donderdag 10 septem ber a.s., om 20 uur, in de Openbare Leeszaal, een uiteenzetting over dit on derwerp gegeven door mej. mr. J. F. Whitlau. Deze avond wordt georganiseerd door de Ouderraad en de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, afdeling Soest. Belanghebbenden zijn van harte wel kom. Bij de NMB voel ik me niet alleen op m'n gemak'als ik geld kom brengen, maar ook als ik geld kom vragen. Laatst bijvoorbeeld, een woningkrediet om thuis een moderne keuken te verzorgen. Kijk, bij zo'n gelegen heid merk je hoe prettig het is de NMB als bank te hebben. De mensen zijn er voor komend, nemen de tijd die nodig is om een en ander uit te leggen, vertellen precies het verschil tussen een persoonlijke lening en een woningkrediet. Een woningkrediet is er b.v. voor alle verbeteringen in en aan het huis. Zoals een moderne keuken of een bad kamer of centrale verwarming. Voor meubels, stoffering etc. dient een persoonlijke lening. Het bedrag dat ik nodig had was 4000,-. Wilde ik dat terugbetalen in 3 jaar dan was de aflossing per maand 132.85. Zou ik er 5 jaar over willen doen .dan 88.97 per maand. Enfin, je kunt veel kanten op bij de NMB. Ook als het om woningkrediet gaat nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voeltl grond en de heer Van der Maaden ligt, kan men volgend jaar beginnen. In afgelopen week-einde werden op de tennisbanen van de L.T.C.-Soest aan de Schrikslaan voor de onderlinge club kampioenschappen weer ruim 60 par tijen afgewerkt. Nadat nu in totaal ca. 130 partijen zijn gespeeld, komt er uiter aard meer en meer tekenning in de strijd. Het verzet van de junioren was ook in dit week-einde zeker vermeldingswaard. Hans de Vos Burchart moest zijn meer dere erkennen in Rob Pas (0-6; 6-4; 2-6). Zaterdag middag wist Robin Zalm in 2 sets Ruud Schuuring (7-5; 6-4) terug te wijzen. Maar zondag kwam hij, in een knap gespeelde partij, toch te kort tegen Gé Geytenbeek (1-6; 6-8). Hans de Vos Burchart en Robin Zalm wisten het de heren dubbel Martin Mirck en Peter Heuts danig lastig te maken. Zij moesten uiteindelijk zwich ten, na in de 3e set nog met 5-2 te heb ben voorgestaan (0-6; 8-6; 7-5). De allergrootste verrassing tot nu toe waren wel de prestatie's van de 15- jarige Jan Schoute. Zaterdag bestond hij het de gesplaatste heer Berg, na een 2Vs uur durende strijd, uit te schakelen (11-13; 6-3; 6-1). Echter zondag was zijn prestatie nog veel uitzonderlijker. Piet Janssen, bekerhouder in het heren-en kel, moest ervaren dat met de jonge man Schoute niet valt te spotten. Rui terlijk gaf hij, na met (3-6; 5-7) verloren te hebben, toe dat de overwinning ver diend bij Jan Schoute terecht was ge komen. Indien deze jongeman de moed op kan brengen, naast zijn slag-vastheid, hard te gaan trainen op tempo-spel, dan moet hij in de toekomst beslist een zeer verdienstelijk speler kunnen worden. In het dames enkel plaatste mevr. Groart zich voor de halve finale door een overwinning op, de zich taai ver zettende, Ingrid Dalenoord (13-11; 6-2). Mevr. Felix wist zich gisteren reeds van een finaleplaats te verzekeren. Na een 4-2 achterstand in de eerste set tegen Maria von Bönninghausen zag het er allemaal niet zo rooskleurig uit. Doch plotseling keerde de kansen volkomen en wist mevr. Felix niet minder dan 10 games achtereenvolgens te winnen, zo dat zij met 6-4; 6-0 de jeugd duidelijk terug wees. In het herendubbel waren het Herman Kuikhof en Jan Smit d!e vader en zoon Schoute de weg verder versperde met de cijfers 6-1; 5-7; 6-3. Dat de oudjes het nog best doen moest de jeugd on dervinden. De heren M. Haal en G. Esendam (samen dik over de 100 jaar) wisten de jongelui Martin Mirch en Pe ter Heuts (samen amper 36 jaar) in 2 sets terug te wijzen (7-5; 6-4). In het gemengd dubbel moet zeker de partij Yvonne Hofman en G. Esendam tegen Jessie Janssen en Otto Zoetelief vermeld worden. Dat Jessie Janssen het met haar partner-trainer niet hebben kunnen bolwerken tegen het duo Yvon ne Hofman en G. Esendam, moge de kracht bewijzen van laatst genoemde dubbel die deze wedstrijd met 6-3; 5-7; 4 in haar voordeel besliste. De mooiste partij van het gehele week einde was onbetwist de heren-enkel tus sen M. Haal tegen J. v. Breukelen. Niet eerder zagen wij in dit tournooi een wedstrijd die in een zo hoog tempo gespeeld werd. Dat de winst uiteindelijk terecht kwam bij M. Haal, doet in gene delen afbreuk aan het spel van zijn te genstander, die zich tot op het laatste tot het uiterste verzette. Met een klap, waarvan iedere tennisser droomt, mocht M. Haal zich overwinnaar noemen (6-4; 4-6; 6-4). Het komende week-einde hoopt de wed strijdleider, Ruud v. Coeverden, het res terende programma af te werken, zo dat dan de clubkampioenen weer voor een jaar bekend zijn. De leden van de Algemene Bond van Bejaarden maakten dezer dagen een zeer geslaagde busreis. De reis ging van Soest naar Harderwijk en vervolgens via Elburg naar Kampen, waar de koffie gebruikt werd. De drie bussen reden verder over Emmeloord en Vollehoven naar Giethoorn, alwaar gelegenheid was om per punter een boottochtje te ma ken. In Giethoorn gebruikte men ook de lunch. Via Meppel, Zwolle en Helledoorn kwam men in Holten, waar de thee ge reed stond. Tijdens de terugreis werd in Velp gedineerd. Alle deelnemers aan deze tocht waren vol lof over de organisatie van de heer Wijnhof, die zeer veel voorbereidend werk heeft verzet. Ook de chauffeurs droegen veel bij aan het welslagen van deze bejaardenreis. Door onbekenden is zondagmiddag, om ongeveer vier uur, geschoten op de sneltrein Amsterdam-Amersfoort. Dat gebeurde ter hoogte van de Hooiweg. Een ruit van een eerste klasse-coupe werd verbrijzeld, maar men kon niet nagaan, waarmee dat was gebeurd. De machinist van de trein deed in Amers foort aangifte. Onmiddellijk is door de politie Soest een onderzoek ingesteld, maar zonder resul taat. Men heeft althans niemand kun nen vinden, die voor deze beschieting verantwoordelijk gesteld zou kunnen worden. Ook de spoorwegrecherche stelt een on derzoek in. Voorlopig houdt men het op baldadigheid van de jeugd, maar er wordt ook rekening gehouden met een afgedwaalde kogel van een jager. Bij de beschieting van de trein raakte overigens niemand gewond. soesierbergsestr.44 tel.2045 - soest Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 60.000 eieren van 10,tol 11,25. Middenprijs 10.65. Prijs per kg 1,69. Wij beginnen er aan te wennen, dat het in Noord-Ierland constant rommelt. En die gewenning is gevaarlijk, want op eens, net als bij een heidebrand, kan het vuur de grond uitschieten en dan staat de hele boel in lichter laaie! Er is geen evenwicht, de situatie is uitermate wankel en de kans op een crisis wordt met de dag groter. De bevolking van Ulster, het stukje En geland op het Iierse eiland, kan men indelen in drie groepen. Allereerst de protestanten, die econo misch de macht in handen hebben en politiek alle vingers in de pap. Ten tweede de katholieken, die deels daardoor, maar ook voor een deel door eigen negatieve instelling, de onderlaag vormen. En steeds moeilijker daar tussen door laverend de liberalen, de goedwillen- den, die proberen recht zonder geweld te verkrijgen en die, net als elders ook hier, van beide kanten de klappen krijgen omdat ze beschuldigd worden van verraad, halfheid, lauwheid en be ginselloosheid. „Zo'n middenman, wat heb je d'r an" zeggen al die flinke, knokgrage, beginselvaste extremisten van beide kanten. Extremisten In feite is de situatie in Ulster weer een halve eeuw teruggedraaid en staan katholieken en protestanten nog net zo tegenover elkaar als in de dagen, waar in het Britse leger met geweld een einde aan de burgeroorlog moest ma ken. De kans, dat men tot overeenstemming komt, wordt met ieder incident klei ner. De regering van premier Chichester- Clark, die naar een uitweg zoekt, krijgt het ook voortdurend moeilijker doordat de Unionistische partij, waarop zij steunt, niet meer in haar geheel er achter staat. Zij wordt van binnen uit gehold door de Oranjemannen, die het eens zijn met dominee Paisly, die aan deze politieke en sociale strijd het ka rakter geeft van een godsdienstoorlog. En dat is natuurlijk wel het middel bij uitstek om de tegenstellingen tot het uiterste te verscherpen! Londen Het gaat er steeds meer naar uitzien, dat Belfast niets meer kan klaar ma ken en dat vandaag of morgen Londen zal moeten ingrijpen Dat heeft het in zekere mate al gedaan, o.a. door het opheffen van de zo gehate speciale po litie en het zenden van Britse troepen, die thans als schietschijf mogen funge ren voor een bevolkingsgroep, wie de haat tegen Engeland met de paplepel is ingegeven. Steeds ongeruster ziet men ook naar Dublin, want de Ieren leven hartelijk mee met de „vrijheidsstrijd" van de broeders aan de andere kant van de grens, niet alleen in woorden, maar ook in daden. Zelfs enkele ministers van de Ierse regering dedeu mee aan de wapensmokkel en de Ierse minister van buitenlandse zaken ging stiekum zelf naar Ulster... een ongehoord pre cedent, waaraan men in Londen echter maar geen al te scherpe punt heeft ge slepen. Ierland En dan spreekt het weer vanzelf, dat de Oranjemannen nieuw kruit te ver schieten krijgen als het er naar uitziet, dat ze met recht en reden waarschu wen tegen Ierse inmenging..., waartoe ze dan ook weer zélf hebben bijgedra gen. De zaak wordt hoe langer hoe in gewikkelder. De nieuwe regering-Heath in Londen, die waarlijk al zorgen genoeg heeft, laat de zaken daar in Ulster nog zo veel mogelijk sudderen, maar wanneer 't tot 'n uitbarsting komt kan Chichester- Clark wel oprukken; een regering van enkel Paisleyanen maakt het alleen nog maar erger; op een kabinet, waarin bei de partijen samenwerken, bestaat, geen kans, ook al door de politieke onmon digheid van vele katholieken, wie het stemrecht wordt onthouden. Wat schiet er anders over dan dat de regering in Londen ingrijpt? En dan heeft ze alle kans, dat ze hen allemaal tegen zich krijgt! Tijd Men hoopt in Londen dan ook, dat de mensen in Ulster zelf het zo ver niet laten komen en dat de vuurhaarden gc- localiseerd kunnen blijven. Maar de mensen in Ulster vertonen weinig symptonen van terugkerend gezond ver stand. De gemoederen worden steeds meer verhit. Ook in Ierland wil de regering liever geen „deining", maar ook in Ierland neemt de aggressiviteit toe en de re gering kan dan niet blijven doen of haar neus bloedt. Voorlopig ziet het er naar uit, dat Lon den denkt „een krijgsman wint al veel, al wint hij niet dan tijd". De vraag is alleen of de tijd vóór dan wel tégen een gezonde oplossing zal werken. Voorlopig ziet het er nog niet naar uit, dat het eerste het geval Is.

Soester Courant | 1970 | | pagina 5