is! teden JE MERKT GOED DAT DE NMB WEET WAT SNELHEID BETEKENT 9.95 p. m. E 11,95 p. m. LNG? zingende dolfijnen... AZIë KIJKT MET SPANNING NAAR JAPAN JONGE MEISJES WORDEN SCHAARS AUTORIJSCHOOL „ENGEL" HET „TATRA-PR0CES" VAN WARSCHAU MISDADIGE HERSENEN M. TUSSEN MARCHAL - HAARMODE „0o/itico" Y AND THE !E KID IANBAREN terdag reclame ibr., f 10,95 p. m. ir., ook op de irs :ntie, ons kantoor i C.V., sest LVIA DOLFINARIUM VTBN.V. Gevolg van de daling der huwelijksleeftijd PALTHE Als nieuw worden uw gordijnen met reinigen en verven. Agentschap Venema UW SUUUKS IS OXZIi RKIMMEÜ gametuwtydmee-ganaardenmb! Verband met griep epidemieën Okkernootgrote ziektehaard Rouw- en Trouwkleding MM Klokken - Priima horloge Wh- f\ i ^Gouden- en tieraddq W LjfVfjy Verlovingtrlngen It yJSËI Uurwerkrepereile» \fëj| HORLOGERIE dinsdag t/m zaterdag van 9-18 upt KONINGINNELAAN 21 - SOEST- TELEF. 02155-8J19 zondag 13 september. i 9.15 uur. OBERT REDFORD E ROSS nemascope. its(e) boeven) .vaar gebeurd, k en figuurlijk met 2ld wordt. 2.30 uur. 3CK HUDSON kleuren. e zuidelijke staten ge Mexicanen. ET WOENSDAG V! - Telefoon 0349(1-13230 VER VOORUIT ERGSESTRAAT 28 3SOEST-Z. ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden 11.30,13.00,14.30 en 16.00 uur. Tel. 03410 6041. In de radioactieve as van de atoombom, die een einde aan de tweede wereld oorlog maakte, lag Japan in puin: mi litair verpletterd, economisch geruï neerd, als natie vernederd en voor praktisch elk terrein van zijn bestaan volledig afhankelijk van de overwin naar, de Verenigde Staten. Nauwelijks een kwart eeuw later is Ja pan weer een trotse en grote natie. Het bruto-nationaal produkt was in 1968 tot bijna 150 miljard dollar gestegen, waardoor Japan na de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie, de op twee na de grootste economische macht ter we reld is. Het Japan van nu kan niet meer met het land van dertig jaar ge leden worden vergeleken. "Wat de militaire macht van Japan be treft, kan worden vastgesteld, dat de ..verdedigingsstrijdkrachten" slechts 275.000 man tellen. Toch is hun con ventionele vuurkracht veel groter dan die van de keizerlijke strijdkrachten op hun hoogtepunt tijdens de tweede Wereldoorlog. Daar komt bovendien nog bij, dat Japan de middelen heeft om het volledige arsenaal dat een mo dern leger nodig heeft, zelf te produ ceren. Met vijftig procent van de hui dige uitrusting is dat het geval. Ne gentig procent van de oorlogsbodems wordt in Japan gebouwd. Dit zijn slechts enkele feiten. Japan geeft minder dan 1 procent van zijn bruto nationale produkt uit voor zijn defensie, tegenover, de Verenigde Staten met bijvoorbeeld tien procent. Economisch gezien gaat het dit land voor de wind. Het kan bogen op een overschot van ,1,1 miljard dollar op de betalingsbalans van zijn handel met ae Verenigde Staten. De Japanse Minister van Buitenlandse Zaken Kiichi Aichi is van mening dat Japan militair gezien vooralsnog met als vredebewaarder in Azië kan optre den, zoals sommige landen willen. Er valt volgens hem in Japan nog veel te doen. Een op de vier huizen heeft nog geen stromend water, een op de tien een behoorlijk toilet, terwijl het onvol doende wegen, rioleringen en andere openbare voorzieningen bezit. gens aan de slag kunnen gaan en omdat alle verdiensten voor hen een extraatje vormen naast het gewoonlijk wel toe reikende salaris van de echtgenoot. Enkele bedrijven lossen het personeels tekort al op, door inplaats van één jon ge typiste twee gehuwde dames voor halve dagen op diezelfde stoel te zet ten. En ze hebben daar geen spijt van, want deze ervaren krachten leveren heel wat meer werk af op een dag dan die ene ongeroutineerde typiste klaar maakt. Maar hoeveel werkgevers durven dat aan? Werkgevers die een secretaresse, een tvniste „r moeten soms heel wat advertenties plaatsen L'j", ta.c.turiste nodig hebben, nersoncelsmuur kunnen dichten. Er is een ernt,. ''u de bressen in hun krachten beneden de dertig jaar, maar het .SnlIÏÏ n??r "ouwelijke arheids- gelO'ke tred. aaIU,oa h«"d' met deze vraag geen Relatief veel groter is het aanbod van vrouweliil» jaar, maar menig werkgever wil daar niet aan Ri? *1 oven de d«tig zelfs nog liever met een chronisch personeelstekort e/beMmT™ ?u'Ikelt, m.™ ^krachten «an dat men er toe overgaat een ouderet^w Tvarte dTnstt Wanneer een werkgever vrouwelijk per soneel in dienst wil nemen, denkt hij vrijwel uitsluitend aan jonge meisjes beneden de vijfentwintig, of in elk geval beneden de dertig. Jonge typistes wer ken zich gemakkelijker in op een be paalde afdeling, de oudere leren eenmaal vastgeroeste gewoonten moeilijker af. Voor de klanten is het aantrekkelijker als in een winkel of bedrijf fleurig uit ziende jonge meisjes werken. Toch leert de ervaring dat het steeds moeilijker wordt jong vrouwelijk personeel aan te trekken. Blijkbaar is de Nederlandse werkgever nog steeds niet gewend aai. het idee, dat jonge meisjes schaars wor den. Deze ontwikkeling zal zich de komende jaren nog scherper gaan aftekenen. E gemiddelde huwelijksleeftijd van de Ne derlandse vrouw vertoont de laatste jaren een scherp dalende lijn, mede door het feit dat in de huwbare leeftijdsklas se een mannenoversehot is. Wie dus jonge meisjes in dienst neemt, ziet ze vaak na korte tijd weer vertrekke Daardoor is er op vele bedrijven een groot verloop, wat de gang van zaken ook dikwijls niet ten goede komt. Goedkoper? Neemt het aantal jonge vrouwen, dat beschikbaar is voor het arbeidsproces duidelijk af, daar staat tegenover dat in de leeftijdsgroep boven de dertig, vijfen dertig jaar het aanbod van vrouwelijke werkkrachten groot is en steeds groter zal worden. Zo langzamerhand verdwij nen de weerstanden tegen de werkende gehuwde vrouw en menig gehuwde vrouw, wier kinderen de schoolgaande leeftijd al enkele jaren hebben bereikt, wil graag weer aan de slag. Maar welke werkgever wil ze hebben? De meeste werkgevers leven in de illusie dat zij altijd wel weer een meisje kun nen aantrekken ook al weten ze dat die vermoedelijk na korte tijd wel weer zal verdwijnen. Het motief dat jonge meisies goedkoper zijn, gaat niet meer op. In de eerste plaats is er een groot ver'oop in bedrijven met jeugdig Derso- neel. waardoor de continuïteit in de werkzaamheden soms te ernstig wordt verstoord en ook dat kost geld. In de tweede plaats is het arbeidsverzuim on der de jongere personeelsleden groter dan onder de oudere. Tenslotte nemen vele gehuwde dames genoegen met een lagere salariëring omdat ze anders ner- Ook in lichtere kleuren. F. C. Kuyperstraat 28. Herscholing Toch moet men de schuld niet alleen bij de werkgevers zoeken. Het is na tuurlijk waar dat een groot deel van hen er nog verouderde denkbeelden op nahoudt wat hun standpunten ten aan zien van vrouwelijke werkkrachten be treft, maar wat doen sommige gehuwde vrouwen zelfs om zich als werkkracht aantrekkelijk te maken? Gesteld, dat een meisje voor haar hu welijk op een kantoor werkte als secre taresse. Wanneer ze een jaar of twaalf getrouwd is, wil ze weer gaan werken. Maar graag in een hogere positie. Doch heeft ze daar el scholing voor? Is ze eventueel tot herscholing bereid? Weten gehuwde vrouwen bijvoorbeeld, dat zij desgewenst in aanmerking kun nen komen voor een gratis herscho ling, zulks op grond van de op 1 janu ari 1967 van kracht geworden herscho lingsregeling? Hierover kan men infor maties inwinnen bij het gewestelijk ar beidsbureau. Vrouwen die voor hun huwelijk een ho ger gekwalificeerd beroep uitoefenen (academisch beroep, maatschappelijk werkster etc.) zullen in de jaren dat zij niet werken toch moeten proberen om zoveel mogelijk bij te blijven in hun vak, bijvoorbeeld door de nieuwe vak literatuur te blijven lezen. Willen zij op een gegeven moment weer gaan werken, dan zijr. zij van alle nieuwe ontwikke lingen op de hoogte en zullen zij zich snel tot een waardevolle werkkracht kunnen ontwikkelen. Door de daling van de huwelijksleeftijd zullen er in de naaste toekomst steeds meer mogelijkheden voor vrouwen bo ven de dertig, zelfs boven de veertig, komen en daarom doen deze vrouwen er goed aan hun arbeidsmogelijkheden ook in de jaren dat zij niet werken op peil te houden door middel van studie e.d. Want vele werkgevers mogen zich nu nog verzetten tegen een aanstelling van een oudere vrouw, in de nabije toe komst zullen ze er toch aan moeten, of ze willen of niet. M. LOS Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 Wij lessen in OPEL REKORD - OPEL KADETT - DAF GedipL V.A.M.O.R. - M.L - F.N.O.P. Voor het zogenaamde „Wojewodschaftsgericht" in de Poolse hoofdstad zal binnen afzienbare tyd het zogenaamde „Tatra-proces", vervat onder dossiernummer: 2 DS-10/69, in openbare behandeling worden genomen. Dit dossier bevat het geheel van op- en nasporingen door agenten van de Poolse staatsveiligheidsdienst (M.S.W.) in samenwerking met de Tsjechoslowaakse geheime dienst (S.t.B.) verricht, welke ertoe hebben geleid, dat in Polen circa zestig perso nen, voornamelijk intellectuelen en in Tsjecho-Slowakije een vijftiental soort gelijke lieden in staat van beschuldiging werden gesteld op grond van het feit dat zfj „door middel van een internationale samenzwering gepoogd zouden hebben om het socialisme omver te werpen" vanaf (6595- incl B.T.W Aldus de telastenlegging in de door de officieren van justitie: Edmund Gorske en mevrouw Maria Paneer van de recht bank in Warschau opgestelde dagvaar ding, die wij laten voor wat ze is doch er alleen en ter verduidelijking aan toe voegen, dat met socialisme in deze dag vaarding als zodanig genoemd, het com munisme wordt bedoeld, welke „ver gissing" wij de rode officieren niet euvel zullen duiden. In diezelfde dagvaarding wordt gesproken over internationale contacten en verbindingslijnen van de politieke verdachten die liepen van warschau over Praag naar Parijs, München, Wash ington en Tel Aviv en over de bloedige studentenonlusten in de Poolse hoofd stad (1968), die een gevolg zouden zijn van de wroet- en woelarbeid van de thans gearresteerde „imperialistische agenten". Massa arrestaties In Polen bestaat reeds lang een machti ge oppositiegroep waarvan niet alleen intellectuelen doch ook arbeiders deel uitmaken, een feit overigens dat aan de rode machthebbers daar niet onbekend was en is. Deze groep was het ook die in oktober 1956 medewerkte aan de rehabilitatie van Gomoelka door het Kremlin, ten ge volge waarvan een, als het ware stil zwijgende, welwillendheid van de zijde van de heersende rode kliek in Polen ten opzichte van die oppositie ontstond, welke situatie echtei veranderde toen zij die oppositie meer en meer de spreekbuis werd van het liberaal-com- munisme in de stijl a la Dubcêk en voorstander bleek te zijn van een maat schappij waarin de democratische rech ten en de persoonlijke en geestelijke vrijheden van een ieder dienden te wor den erkend, welk streven echter de bolsjewistische partijbonzen in het land te ver ging. De jacht van de rode geheime dienst ving aan op 1 maart 1969 mei. de arre statie van dr. Jacek Bukowski van de chemische faculteit van de universiteit te Warschau en van mevrouw Dr. Mal- gorzata Szpakowska van de letterkun dige faculteit. Op de 30ste mei van dat zelfde jaar werden door de Tsechische geheime dienst gearresteerd de archeo loog dr. Maciej Kozlowski, diens moe der Maria Kozlowski en de sinds 1958 in Parijs woonachtige spraaklerares me vrouw Maria Tworkowska-Papee, alleen van Poolse nationaliteit. Deze arrestaties werden verricht juist op het moment, dat het drietal de Pools-tsjecho-slo- waakse grens bij Smokovec zou passe ren. Het drietal bleek in het bezit Ie zijn van een dertigtal exemplaren van het in Parijs verschijnende poolse emi granten-weekblad, „Kultura" genaamd, dat een oplage heeft van circa zesdui zend exemplaren en zowel in Frankrijk en Polen maar ook in Tsjecho-Slowakije gelezen, verveelvoudigd en doorgegeven, wordt. Brief In de twee laatstgenoemde landen is het lezen en in bezit hebben van het blad strafbaar. In de bagage van de spraak lerares: mevrouw Tworkowska vonden de speurende geheim-agenten een brief, afkomstig van de in Parijs woonachtig, Poolse onderdaan: Giedroyc (de uitgever van „Kultura") en welk epistel kunstig verstopt bleek te zijn in een pakje Franse sigaretten. De brief die was gericht aan een aantal met name genoemde intellectuelen in Warschau, Breslau, Krakau en in Praag, gaf richtlijnen aan die gevolgd dienden te worden om te komen tot het op bouwen van een illegaal informatienet in Polen en met als bijzondere opdrach ten: 1) de sterkte, uitrusting en bewape ning van de in het land aanwezige Rus sische troepen vast te stellen en te on derzoeken en 2) het onderzoeken van de verhouding welke bestaat tussen kerk en staat in Polen. Medio juni van het vorige jaar sloegen de agenten van de Poolse veiligheidsdienst toe, arresteer den in Warschau een aantal hoogleraren, onder wie dr. Karpinski, en studenten. Krakau en Breslau gaven eenzelfde j beeld te zien, doch hier bevonden zich ook leden van diverse sportverenigingen onder de slachtoffers. Op 28 januari van dit jaar kwam de Tsjechische geheime politie in actie, ar resteerde in Praag een vriend van Dub cêk in de persoon van de 47 jarige pu- 45 jaar, diens 43 jarige echtgenote Hele- na en nog een achttal andere, Tsjechi sche landgenoten. De dezer dagen aan de gevangen genomen Tsjechen uitge reikte dagvaardingen, blijken gelijk te zijn aan die welke aan de gearresteerde Poolse onderdanen ginds in Warschau werden betekend. „Kultura' In een keurig onderhouden villa in de Parijse voorstand: Maissons-Lafitte zo stelden we vast is sinds 1947 de uitge verij „Kultura" gevestigd, die wordt ge dreven door de 63 jarige Jerzy Giedroyc, blisist Jiri Lederer, de tolk Jiri Stach, uitgever van politieke boekwerken en van soorgelijke tijdschriften, van Poolse nationaliteit en gedurende de tweede wereldoorlog officier in de rang van kapitein in het Poolse leger dat vocht aan de zijde van Amerika en Engeland. Van uitgever Giedroyc is bekend dat hij in het jaar 1946 in Rome woonachtig was, vandaaruit naar Parijs trok, zijn vaderland vooralsnog niet meer mag be treden daar hij een felle anti-commu nist blijkt te zijn. In oktober 1956 ondersteunde het blad de pogingen die werden ondernomen om te komen- tot rehabilitatie van de Poolse communistenleider Gomoelka, bestreed door middel van pamfletten en soortge lijke vlugschriften op felle wijze de Poolse aanhangers van Stalin en onder- heild toen reeds een illegale koeriers dienst Parijs-Warschau v.v. Uitgever Jerzy Giedroyc verdedigde in zijn blad „Kultura" niet alleen het vreedzaam naast elkaar voortleven van de communistische met de democra- tisch-liberale wereld doch ook de in Tsjecho-Slowakije onder Alexander Dubcêk op gang gebrachte humanise ring van het communisme als regiem en dogma en veroordeelde op een niet mis te verstane wijze de daarna gevolgde overval op Tsejecho-Slowakije door de Russische rode legers. Het was „Kultura" die in de loop van 1969 het Poolse studentenmanifest publi ceerde als antwoord op de veroordeling van een aantal hoogleraren te Warschau, gevolg door de publicaties van de Russi sche atoomgeleerde, professor dr. Sacha- row. Een feit is ook, dat „Kultura" illegaal Tsjecho-Slowakije en Polen binnen ge smokkeld. aan de universiteiten in die landen aanwezig, gretig wordt gelezen om daarna gefotokopiëerd en onder de bevolking verspreid te worden. Uitgever Giedroyc vreest thans voor zijn leven en heeft de franse veiligheidsdienst in Parijs om bescherming verzocht. Als je zelf snel werkt en slagvaardig beslissingen moet nemen, verlang je dat ook van je bank. Daarom voert de NMB betalingsopdrachten, die 's morgens zijn binnengekomen, nog diezelfde dag uit. En reeds de volgende dag bent u in het bezit van uw dagafschrift. Maar de NMB kan nog veel meer. Want van oudsher weet de NMB wat er in het bedrijfsleven omgaat. Daarom kan zij u goed en snel helpen bij het oplossen van uw financie ringsproblemen, bij uw zaken met het buitenland, met assurantie-adviezen. Als moderne, dyna mische bank voert zij een volledig diensten pakket. Hoe kan een bedrijf van dit alles profiteren? Door gewoon een reke ning te openen bij de NMB. U bent helemaal klaar met zo'n NMB-reke- ning, want praktisch alle bedrijven - en steeds meer particulieren - be schikken vandaag de dag over een rekening. Zodat betalingen over en weer zeer snel kunnen worden uit gevoerd. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Omstreeks 1930 werd de gehele wereld verontrust door een golf van misdadigheid, die de samenleving volkomen dreigde te zullen ontwrichten. Vooral de bevolking van de Verenigde Staten voelde >ich door de gangsterbenden bedreigd. De misdaad was toen in Amerika zo verbreid, dat de overheid niet bij machte bleek de burgerij afdoende bescherming te bieden. Misschien herinnert zich iemand de naam nog van John Dillinger, dc man die destijds de twijfelachtige eer genoot in Amerika bekend te staan als Staatsvijand Nummer Eén. De misdaden die deze Dillinger op zijn naam had staan, bleken de Amerikaanse vrouwen niet van hem af te schrikken, want menig lid van het schone geslacht hielp dev- Staatsvijand verbergen toen de politie jaren achtereen jacht op hem maakte. Uiteindelijk verloor hij het leven doordat hij tijdens een revolvergevecht op straal door een politieagent werd neergeschoten. senen. Soms is het aantal ontstekings haardjes echter maar gering: het kan dan moeilijk zijn de ziekte te herken nen, want het is mogelijk dat er dan slechts een enkel symptoom aanwezig i<s; bijvoorbeeld een dagenlang durende hik. Slaapziekte is een gevaarlijke ziekte: er zijn nogal wat gevallen met dodelijke kunnen optreden los van de resttoe- standen op lichamelijk gebied. Daarom kan hij aannemen, dat Dillingers misda dige eigenschappen een gevolg of over blijfsel waren van het feit dat hij aan encephalitis had geleden. Van Dillinger is weliswaar niet bekend dat hij deze ziekte had doorgemaakt, maar herhaaldelijk is gebleken, dat een „onbewuste" encephalitis mogelijk is. Dat dit bij de Amerikaanse misdadiger het geval is geweest, wordt volgens prof. Kennedy bewezen door de ziektehaard in 's man's hersenen. Ook sedert 1945 is een golf van misda digheid over vele landen gegaan. Het is echter gebleken dat hier geen verband bestaat met het optreden van een encep- halitis-epidemie. Bij het onderzoek van twee beruchte, na-oorlogse, Engelse mis dadigers, namelijk Nevilie Heath en John George Haig, was geen spoor van deze ziekte te ontdekken. Waarschijnlijk moet deze golf misdadigheid beschouwd worden als een erfenis van de tweede wereldoorlog. Dit laatste behoeft echter niet tegen de theorie van Alexander Kennedy te pleiten. afloop. Van de overige patiënten her stellen sommigen geheel en al, terwijl anderen eigenaardige resten van de ziekte overhouden. Zo kan het voor komen, dat de spieren van gewezen lij ders aan de vorm van encephalitis stijf worden, zodat het gelaat, bij gebrek aan mimiek, alle uitdrukking verliest. Verder kan er in de ledematen van deze ex-patiënten een hevig trillen aanwezig zijn als blijvende rest van zulk een ziektehaard. Bekend is ook het zoge naamde „zalfgezicht"; de vetklieren van de huid scheiden dan abnormaal veel smeer af, hetgeen aan 't gelaat 'n karak teristieke uitdrukking geeft. Met zulke resttoestanden op lichamelijk gebied gaat nogal eens een aanmerkelijke gees telijke verandering gespaard. Bij jonge mensen wijzigt het karakter zich voor al in ongunstige zin, zodat zij onbe trouwbaar kunnen worden, vreemde denkbeelden gaan uiten en soms moei lijk in de omgang zijn, waardoor zij zich gedragen als echte psychopaten. Erfenis van oorlof Prof Kennedy, die onder meer de her senen van Amerika's voormalige Staats vijand Nummer Eén onderzocht, heeft zich op grond van zijn naspeuringen Op een zeer speciaal standpunt gesteld. Hij neemt namelijk aan, dat de geestelijke overblijfselen van de slaapziekte ook Na zijn dood heeft deze beruchte mis dadiger nog een keer in het middelpunt van de belangstelling gestaan. Nu echter niet bij het op sensatie beluste publiek, maar bij een aantal Engelse geneeskun digen. De Engelse geleerde professor Alexander Kennedy verklaarde namelijk op een bijeenkomst van zenuwartsen, dat hij de hersenen van John Dillinger had kunnen onderzoeken. Prof. Kennedy kon zijn gehoor mede delen dat hij in die hersenen, middenin het weefsel, een ziektehaard had aange troffen ter grootte van een okkernoot. Deze vondst was voor de geleerde het overtuigende bewijs voor de juistheid van een door hem reeds lang geleden opgestelde theorie. Gedurende vele jaren bestudeerde prof. Kennedy in het psychologisch laborato rium van het Maudsley Hospital te Londen het karakter en het gedrag van een aantal zware misdadigers. Zijn on derzoekingen omvatten honderd perso nen, zij brachten hem tot de opvatting, dat een ernstige hersenziekte, namelijk encephalitis, verantwoordelijk moet worden gesteld voor verscheidene ge vallen van misdadigheid. In verband daarmee meende hij het gangsterdom van de jaren dertig te kunnen verkla ren als een nasleep van de encephalitis- epidemieën, die van 1916 tot ongeveer 1926 hadden gewoed. Doorgemaakte encephalitis De encephalitis lethargica, die ook wel slaapziekte wordt genoemd, is een vorm van hersenontsteking, die epidemisch optreedt. Als afzonderlijke ziekte werd zij het eerst beschreven door Von Eco- momo naar aanleiding van het optreden van een aantal gevallen in Wenen ge durende de winter 1916-1917. Waar schijnlijk is de aandoening ook al wel eerder voorgekomen, doch toen niet als zodanig onderkend. Bij nader onderzoek bleek er een nauw verband te bestaan .tussen het voorko men van deze vorm van encephalitis en het optreden van griep-epidemieën. Zo is ook in ons land de beruchte Spaanse griep van 1918 vergezeld gegaan van het optreden dezer hersenziekte. Welk verband er nu precies tussen de griep en de slaapziekte bestaat, is nog niet met zekerheid te zeggen. Wel meent men de oorzaak van de hersenontsteking te moeten zoeken in een virus. Het meest opvallende verschijnsel bij de epidemische encephalitis is de stoor nis van de slaap: soms slaapt de patiënt weken achtereen, maar het komt merk waardigerwijs ook voor, dat het slapen hem zeer lange tijd onmogelijk is. De kennis van deze afwijking heeft aanlei ding gegeven tot de veronderstelling dat zich in de grote hersenen een slaaprege- lend centrum bevindt. Eigenaardige resten Behalve afwijkingen in het bewustzijn van de patiënt kunnen bij deze vorm van hersenontsteking ook verlammingen van zijn zenuwen optreden, bijvoorbeeld van de zenuwen die zijn oogspieren be sturen, zodat hij dubbel gaat zien. Al deze verschijnselen moeten worden toe geschreven aan het bestaan van talrijke kleine ontstekingsprocessen in de her- Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTD1JK TELEFOON 3990 SOEHARTO. Welke onderscheidingen heeft president Soeharto van Indonesië? Antwoord: Hier volgt de lijst van door President Soeharto ontvangen onder scheidingen: 1. „Dharma Medal" (Indon. gouden medaille). 2. „Guerilla Medal" (Indon. medaille). 3. Sewindu Medal (In- don. med. van verdienste). 4. Satya Lentjana 16 Kemerdekaan Medal (Indon. milit. verdienste). 5. Satya Lentjana- Perang Kemerdekaan KL. I. (Ind. me daille). 6. Eremedaille van Yugoslavië. De ambassade voegt hieraan toe, dat dit onder andere de onderscheidingen zijn, die hij in de loop van de tijd heeft ont vangen. Over de Indonesische orden kon men ons helaas geen inlichtingen ver strekken. Hierover kunt u zich desge wenst rechtstreeks wenden tot departe ment Penerangan, Djakarta, Indonesia. POSTZEGEL. Ik heb een gebruikte envelop met een postzegel, opdruk „In- ter parlementaire Unie". Dit is mij niet bekend. Weet u er raad mee? Antwoord: De Nederlandse groep der Interparlementaire Unie is gevestigd in het gebouw der Tweede Kamer der Staten Generaal, Binnenhof la, 's-Gra- venhage. Het doel van deze unie be staat o.m. uit het verenigen van de le den van alle parlementen in een ge meenschappelijke actie, teneinde hun staten door middel van een algemene organisatie der volkeren te doen mede werken aan de versterking en de demo cratische ontwikkeling van het inter nationale werk van vrede en samenwer king tussen de volkeren. De leden van elk parlement vormen een nationale groep. Het secretariaat van de unie is gevestigd in Genéve, Place du Putit-Sa- connex 1211. WESPEN. Wat is het verschil tussen wespen en bijen? Hoe kan ik ze bestrij den? Antwoord: Bijen zijn donkerbruin en hebben een meer gedrongen lichaams bouw dan de wespen, die meer lang werpig zijn en van kleur geel met zwar te strepen. Alleen een bij gaat nadat gestoken heeft dood, daar de angel uit gerukt wordt. Bij een wesp is dit niet het geval, zodat die meermalen kan steken. Zowel bij als wesp komen in volwassen toestand uit het nest, al is de jonge bij wat anders gekleurd. De wesp: hiervan overwintert alleen de moederwesp, de moer. de rest gaat dood. In het voorjaar begint de moer een nest te bouwen en eieren te leggen. Wespen zijn nuttig door het verslinden van schadelijke insekten, spinnen enz. Bijen overwinteren als volk, waarvoor ze in de zomer voer verzameld hebben. Een bij kan tot 24 a 25 weken oud worden. In de zomer met veel arbeid maar 6 tot 7 weken, in de rusttijd wel een half jaar. Wespen maar 1 seizoen, behalve de moer. Bijstrijding: zowel het bijen als het wespennest met de larven en jongen kunt u het best vernietigen door voor de gaten wat zwavel te verbran den, zodat de zwaveldamp naar binnen trekt en dan de gaten dichtstoppen met stopverf. Stelt u zich liever in verbin ding met een bijenhouder.

Soester Courant | 1970 | | pagina 10