Soest toen - Soest nu MH0I :J§ - v.v.v. GEMEENSCHAPPELIJK WARENHUIS ONVERWACHTE L00NG0LF mv, Vrijdag II september 1970 Breed assortiment en klantenservice Begin gemaakt met de opbouw van de S0WI '70 Zonnebloemwedstrijd Tentoonstelling verlengd Jongens gooiden ruiten van school in Man wegens openbare schennis aangehouden Het oog gericht op DE VLIEGTUIG KAPINGEN EN DE PALESTIJNEN Een beroep op uw bereidwilligheid nieuws 49e jaargang' 110. 67 SOESTERldOURANT Abonnement per kwartaal 4,—. Buiten Soest per kwartaal 7,VerschRnt iedere dinsdag en vrijdag Uitgave: llrukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Tussen de warenhuizen en de detailhandel woedt sinds jaren een harde strjjd om de gunst van de consument. Door nieuwe distributietechnieken en vernuftige ver kooptechnieken boekte het kapitaalkrachtige grootbedrijf terreinwinst ten koste van het midden- en kleinbedrijf. Vandaar dat de middenstand zijn heil steeds meer gezocht heeft in samenwerking, waaruit o.a. de inkoopcombinaties ont stonden. Maar inmiddels hebben detaillisten een ander antwoord gevonden op de uitdaging van de traditionele warenhuizen. In sommige plaatsen als Tilburg, Purmerend, Lemmer en Driebergen zyn zgn. gemeenschappelijke warenhuizen opgericht. Het is een vorm van samenwerken tussen detaillisten, waarbij deze in een gemeen schappelijk gebouw ieder een eigen afdeling beheren. de levensmiddelen-supermarkt en de af deling voor dames- en herenkleding. Het succes van de overige afdelingen hangt voor een groot deel van de omzet van deze afdelingen af. Van Troost schrijft in „Economische Statistische Berichten" dat bijvoorbeeld in Zweden beide groe pen een aandeel in de omzet hebben van minstens 50 °/o! Door deze afdelin gen worden dus zeer veel klanten aan gelokt en daar profiteren ook de ande re detaillisten van. Naast de normale afdelingen zoals schoenen, optische ar tikelen, huishoudelijke apparaten, leder waren e.d. moeten in een gemeenschap pelijk warenhuis ook dienstverlenings afdelingen voorkomen zoals cafetaria, restaurant, kapper, wasserij, bankfiliaal en reisbureau. In Zweden, waar reeds tal van derge lijke warenhuizen zijn, heeft men gun stige ervaringen. De omzetontwikkeling verliep zelfs positiever dan was ver wacht. De Zweedse gemeenschappelijke warenhuizen doen van alles om klanten te trekken. Er worden zelfs modeshows, cosmetica-cursussenontmoetingsavon den van tieners, huisvrouwen enz. ge- organieerd. Het ligt in de lijn der verwachting, dat de concurrentie van de traditionele warenhuizen in de naaste toekomst steeds meer detaillisten zal dwingen tot samenwerking, bijvoorbeeld in de vorm van een gemeenschappelijk warenhuis. De traditionele warenhuizen dringen ook reeds door in de 'kleinere gemeen ten en dat vormt voor de gevestigde detaillisten een geduchte bedreiging. Op die uitdaging zal een krachtig antwoord gegeven moeten worden. Bovendien zouden de gemeenschappe lijke warenhuizen zich nog meer kun nen versterken door het oprichten van een vereniging. Een dergelijke vereni ging zou dan voor de aangesloten wa renhuizen bepaalde bedrijfsmiddelen centraal kunnen inkopen, waardoor kos- Aan het gemeenschappelijk warenhuis ligt het voorbeeld van de Amerikaanse Neighbourhood Shopping Centers ten grondslag. Het ontstaan van dit soort warenhuizen gaat vaak samen met de sanering van oude binnensteden. Daar door verliezen veel winkeliers hun zaak, maar tegelijkertijd ontstaat dan de ruimte om deze detaillisten onder te brengen in een gemeenschappelijk wa renhuis. In „Economisch Statistische Berichten" geeft A. van Troost de volgende „karak terschets" van het gemeenschappelijk warenhuis. Het moet werkelijk het ka rakter van een warenhuis hebben; vele branches dienen vertegenwoordigd te zijn; de afzonderlijke ondernemers zijn eigenaar en leider van hun afdeling; er moet een zakelijke samenwerking op juridische basis tussen de ondernemers bestaan; zij moeten naar buiten als een heid optreden. Het idee van een gemeenschappelijk warenhuis berust op een vérgaande, vrijwillige samenwerking tusser. ver schillende detaillisten. Op deze manier combineert men de voordelen van een warenhuis, zoals bijvoorbeeld een breed assortiment onder één dak. met de vak kennis en individuele klantenservice van de speciaalzaak. Tot de standaarduitrusting van de ge meenschappelijke warenhuizen behoren Plotseling is Nederland weer In een flinke loon-explosie terecht gekomen. De directe aanleiding was het werken bij metaalbedrijven en op werven met van koppelbazen gehuurde krachten, die door dit systeem tot een hoger loon-in-het- handje kwamen dan de eigen vaste krachten met gelijke werkzaamheden. De werknemers van de bedrijven eisten ook zo'n hoger loon en ter compensatie ineens een uitkering van 400,over dit jaar. Om de eis kracht bij te zetten gingen zij er maar direct voor in staking in Rotterdam, later ook in Amsterdam. Niet alleen bij de grote metaalbedrijven en werven maar ook bij de stuwadoors- bedrijven in de haven. De officiële Nederlandse vakbonden moesten zich, door de omvangrijkheid van de staking, wel met de eisen gaan bemoeien. Eisen die buiten de door hen afgesloten voor dit jaar geldende c.a.o. gingen en ook voor hen min of meer on verwacht kwamen. Wilden zij echter het heft niet geheel in handen spelen van de communistische groepering onder de naam van Arbeiders-macht Rotterdam en de Federale Havenvakvereniging, dan moesten zij wel min of meer de eisen van de arbeiders overnemen. Spoedberaad dus en in de metaal werd na langdurig beraad door de werkge versorganisatie aan de eis tot uitkering van 400,toegegeven. Voor de havenarbeiders werd door de vakbonden een loonsverhoging van 25,per week bereikt, maar dat was niet naar de zin van de Federale Haven vakvereniging die minstens 50,per week eiste plus nog een aantal andere verbeteringen. Daarmede poogde men de agitatie in de Rotterdamse haven aan de gang te hou den. Tweespalt dus tussen de arbeiders die accoord wilden gaan met hetgeen hun officiële vakbond bereikte en dege nen die mee bleven schreeuwen met de niet officiële erkende Federale Haven vakvereniging, die het gehele vuurtje heeft aangestookt. De werkwilligen moest tenslotte politiebeveiliging worden toegezegd. Zo hoog laaide de agitatie op. Natuurlijk blijven de toegestane loons verhogingen nu niet beperkt tot de me taal- havensector. Ze zal ongetwijfeld ook gaan spelen in andere sectoren van het bedrijfsleven, waar hier en daar zelfs reeds aan de eisen werd tegemoet gekomen om stakingen te voorkomen. Als verhogingen dan, door wat dreigen, inderdaad zo vrij gemakkelijk toege staan worden, lijkt het er op, dat dit dus financiëel een economisch wel kan ook. Al gaat dit het Nederlandse bedrijfsle ven dan één a twee miljard kosten mis schien is dit inderdaad minder dan de schade die 'n wat langdurige staking te weeg zou brengen. We kunnen dat niet zo becijferen. De gevolgen voor de nationale economie zullen natuurlijk niet uitblijven. Het zal er toe bijdragen dat de inflatie weer sneller toeneemt, de waarde van de gul den dus nog meer vei'mindert, de prijzen nog meer zullen stijgen. De ergst gedu peerden zullen zijn de kleinere bedrij ven en vooral de gepensioneerden. Geen arbeider en geen vakbond die zich daar veel aan gelegen laat liggen, want zij betekenen immers geen „macht"! Politiek noch economisch. De overheid zal ook voor hogere Ionen en prijzen komen te staan bij haar be stedingen. Wil zij toch hetzelfde wel vaartsniveau handhaven en allerlei belangengroepen dringen daartoe dan kan dit alleen door hogere belastingen. En ook daarmee is het altijd de mid denmoot van ons volk die er het slechts van af komt, bij wie de lasten het zwaarst op het eigen, budget drukken. tenbesparingen gerealiseerd kunnen worden. Tevens ontstaat dan de moge lijkheid tot gezamenlijke reclamecam pagnes. Bij dit alles mag niet worden vergeten dat een verandering van het consumen tengedrag in de lijn der verwachting ligt. Een verandering, die ook verband houdt met bijvoorbeeld parkeerproble men. De consumenten vinden het ge makkelijk wanneer zij in één gebouw al hun inkopen kunnen doen. Dat be spaart hen een hoop geloop en parkeer- ellende, wanneer althans het gemeen schappelijk warenhuis kans ziet voor parkeeraccomodatie te zorgen. Een voortzetting van het concentratieproces lijkt om deze redenen onvermijdelijk, of de detaillisten dat nu prettig vinden of niet. Nadat enige weken geleden door een bulldozer het stuk terrein gelegen aan de Soester Engweg hoek Talmalaan, al was geëgaliseerd, is men woensdag be gonnen met de opbouw van de grote hallen die volgende week de SoWi '70 beurs voor huishoudelijke voorlichting gaan herbergen en die wanneer u dit leest al compleet bijna compleet zijn opgesteld. In vergelijk met de beurs van 1968 krijgt het gebouw een veel royaler aan zien, wat niet alleen wordt veroorzaakt door de grotere oppervlakte, maar ze- ker door het solidere systeem van de gebruikte hallen, geen wanden van zeildoek, maar stevige houten panelen en een bijzonder mooie vloer. Door de dertig exposanten wordt al maanden lang achter de schermen bijzonder veel werk verzet om de bezoekers toch maar vooral op de mooist mogelijke wijze hun artikelen te kunnen tonen. Nadat volgende week vrijdagmorgen de beurs officieel zal zijn geopend, gaan de deuren 's middags open voor het publiek, dat in 1968 met zijn zevendui zenden een bezoek aan de beurs bracht. Een succes dat een herhaling volledig rechtvaardigt. Met plezier verwijzen wij naar de spe ciale SoWi '70 gids die volgende week in uw brievenbus zal glijden en waar bij u dan reeds kennis kunt maken met de exposanten en hun artikelen. WÊBÊKHm - 'i v 3 SHHn&i." i- .'.t~ Het Van Arkel Instituut aan de Hellingwcg, vijftig jaar geleden "7 M&j - - Skzrlfdc plaats nu Er zijn de afgelopen week weer tiental len reacties in de wedstrijd om de grootste zonnebloem binnengekomen en de koplopers van de vorige week zijn weer van de eerste plaatsen verdrongen. De stand is thans: a. De hoogste zonnebloemplant: De heer G. Hornsveld, Nieuwstraat 51 met 490Vz cm! en mej. Hennie Verstegen met 455Vt cm. b. De breedste zonnebloem: De heer A. S. v. d. Bedum, Smitsweg 19, met 39.2 cm en de heer H. C. Burgsteden met 38 cm. c. Het grootste aantal bloemen aan één plant: Mej. Marjolein de Schipper met 13 stuks en mej. Hanke v. d. Meer met 7 stuks. De belangstelling voor de tentoonstelling „Kunst der naïeven" is dusdanig groot, dat deze tentoonstelling, die gehouden wordt in het Arti Shockgebouw aan de Steenhoffstraat 46, verlengd wordt tot en met 27 september a.s. De openingstijden zijn dagelijks, ook zondag, van 2-5 uur en bovendien op vrijdagavond van 8-10 uur. Woensdag heeft de politie zeven jon gens in de leeftijd van 11 tot en met 17 jaar aangehouden wegens het ingooi en van een aantal ruiten van de de pendance van de openbare school aan de Molenstraat. Het waren W. G. (8), R. L. (13), E. S. (17), F. P. (12), R. H. (15), H. D. (11) en J. L. (15). Ze zijn door de politie op het bureau onderhouden, waarna de ouders hun kinderen konden komen afhalen. Een van de ouders zin- de deze hele gang van zaken niet zo erg. Hij gaf tenminste een behoorlijk grote mond tegenover een van de poli tiemensen en liet duidelijk blijken, de schade door zijn zoon aangericht, niet te zullen betalen. Proces verbaal is op gemaakt. Wegens openbare schennis der eerbaar heid is nabij het Soester Natuurbad de 29-jarige A. L. uit Enschede aangehou den. De man benaderde woensdag twee meisjes uit Soest, de 15-jarige E. I. K. en de 14-jarige M. B. met oneerbare bedoelingen. Dat gebeurde in de omge ving van het Soester Natuurbad, nabij het waterleidingbedrijf. De meisjes de den aangifte bij de politie en vertelden, dat hen iets dergelijks een week eerder ook al was overkomen. Onmiddellijk is men op onderzoek uitgegaan en niet zonder resultaat, want de man werd Inderdaad nog aangetroffen. Toen hij de politie zag nam hij weliswaar de benen, maar hij kon niettemin even later toch I worden aangehouden. Hij heeft bekend. Vier vliegtuigkapingen in één weekein de, duidelijker kunnen de Palestijnen het niet maken dat zij wel degelijk par tij zijn in de kwesties van het nabije oosten. Hoewel de Palestijnen in dit geval jets te veel gezegd is: het als Plop bekend staande bevrijdingsfront voor Palestina van Habasj is maar een van hun organisaties en bepaald niet de grootste. Sterk onder invloed van de Chinezen, die wapens en Mao's rode boekje le veren, ijvert het niet alleen voor een revolutie die tot een Palestijnse staat voert, maar eveneens voor een omwen teling in de Arabische landen. Nasser Is niet hun idool, maar integendeel een regeerder die net als Jordanië's Hoes sein terzijde gesteld moet worden. Luchtpiraterij is in alle opzichten ver werpelijk. Levens van onschuldige lucht reizigers worden in gevaar gebracht en in dit geval wordt bovendien nog chan tage met hun gepleegd, waaraan de Zwitserse regering evenals de Griekse zich moeilijk kan permitteren niet toe te geven. Het zijn ronduit gangstermethoden maar naar de opvattingen van Habasj en zijn terroristen is alles geoorloofd voor het grote doel. Toch zou juist deze terreur betrekkelijk eenvoudig uit te bannen zijn: als de landen waarheen te toestellen gedwon gen worden te vliegen, vliegtuigen en passagiers eenvoudig terugstuurden. Cuba, een ander doel van kapers, voelt er niet voor; de Arabische landen voe len er misschien wel voor, maar zij dur ven het niet. Voor de simpele massa's zijn de mannpn van Habasj helden die niet gedwarsboomd maar toegejuicht moeten worden. Israël weigert voorlopig te pralen over een of andere vredesakte met Egypte. De bestandschendingen wekken twijfel of de andere partijen zich aan een over eenkomst zullen houden. KANTMAN Een aanlokkelijke vakantiereis of een droombungalow kan men u niet aanbie den en toch is het goed even door te lezen. U heeft reeds enige malen in ons blad kunnen lezen waaraan de gelden besteed worden die u eventueel bij el kaar wilt garen tijdens de collecte van de Reclassering, die in Soest van 14 tot en met 26 september gehouden wordt. De regering subsieert al met 20 miljoen, maar er is voor dit doel meer geld no dig. De heer W. Burgerhout, Bilderdijklaan 19, Soest, tel. 2713 vraagt u mee te hel pen, door in het uiterste geval 12 dagen lang collectant te zijn. Helpt U mee? Met een mooie zomer achter ons, valt het niet mee ineens om te schakelen naar de komende herfstperiode. Het was zo gemakkelijk zonder jas de deur uit! Er komen nu allerlei bescher mende laagjes aan te pas, maar dat neemt niet weg, dat we toch een fijne wandeling niet hoeven op te geven. Wandelen kun je gelukkig het hele jaar door en daarom vrager wij Uw aan dacht voor het programma van de Stichting Goois Natuurreservaat, dat er zeer gevarieerd uitziet. Het bestaat uit: Autotochten met inbe grepen korte wandeling, Foto-wande lingen, Kinderwandelingen. Vogeltrek excursies, Boswandeling, waarbij iets verteld wordt over de levensgang van het kleine zaad, dat tot kaprijpe boom groeit. Meerdere wandel-excursies. Dit uitvoerig beschreven programma kunnen wij U aanbieden en wij hopen, dat vele wandelgrage of natuurminnen- de Soesters even komen aanlopen om dit te halen. Kost niets. Voor de leergierigen zijn er v.ecr de di verse cursussen van de Volksuniversi teiten. Het lesrooster van Utrecht kwam al binnen, verder verwachten wij binnenkort de opgave van Baarn, waar men ieder winterseizoen een keur van goede lezingen offreert. En dan starten we natuurlijk ook weer met de service voor het reserveren van plaatsen voor de voorstellingen in de Stadsschouwburg te Utrecht en Theater Carré te Amsterdam. Plaatsbesprekingen voor Utrecht: 2 da gen tevoren, couponhouders 3 dagen. Voor Amsterdam doorlopend, geduren de onze openingsuren, echter onder voorbehoud van de vrijdag-en zaterdag avonden, die doorgaan- in beslag wor den genomen door reserveringen van de hoofdstedelingen, vooral waar het een optreden van Toon Hermans of Snip en Snap betreft. Tijdig Uw uitgangetje bepalen blijft wel noodzakelijk, wilt U plaats léunnen nemen op de door U voorgestelde rang. Gaat Uw interesse uit naar de beel dende kunst, dan op naar het Centraal Museum te Utrecht, waar U Karei Ap- pel's ..Oogappels" kunt bewonderen. En zo kunt U, naar eigen smaak, het ko mende meer serieuze seizoeiT. binnen stappen.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1