Soest toen - Soest nu Dinsdag 15 september 1970 49e Jaargang no. 68 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 P.A.K. stelt vragen over huursubsidie en overweg -V. 'Hm AIR RALLY GING ZATERDAG EINDELIJK DOOR Mr. Van Vollenhoven onder deelnemers, niet bij prijswinnaars SoWi '70 vliegerwedstrijd voor de schooljeugd Het zou luchtverontreiniging te noemen zijn Willem Arntsz-Hoeve Den Dolder bezoekt Artishock Spreekuur burgemeester verzet rir- tz Cursussen vormende vrijetijdsbesteding te Amersfoort MENINGEN VAN LEZERS Het oog gericht op de slag om de ƒ400,- Afscheid van de Dierenbescherming Eiermarkt SOESTER(()OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,—. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het Progressief Akkoord Soest heeft burgemeester en wethouders een aantal vragen gesteld betreffende de huursub sidieregeling en de overweg in de Mo lenstraat. Naar aanleiding van het onge luk. dat zich verleden week op de over weg in de Molenstraat heeft voorgedaan, heeft het PAK de volgende vragen ge steld: 1. Is uw college met ons van mening, dat de situatie ter plaatse zeer gevaar lijk Is? 2. Kan uw college de raad van de ge meente Soest een overzicht geven van het overleg met de Nederlandse Spoor wegen teneinde aan deze zeer gevaar lijke situatie een einde te maken? 3. Is het juist, dat de Nederlandse Spoorwegen er naar streven voor 1972 deze overwerg te beveiligen met auto matische halve overwegbomen? 4. Is het juist dat tijdgebrek de oorzaak ervan is, dat deze oplossing niet eerder kan worden gerealiseerd? 5. Is uw college met onze fractie van mening, dat gelet op zeer gevaarlijke situatie ter plaatse, het onjuist is dat door tijdgebrek niet ten spoedigste een oplossing wordt verkregen? 6. Is het juist dat niet alleen tijdgebrek, doch ook het kostenvraagstuk oorzaak is, dat deze automatische halve overweg bomen niet spoedig kunnen worden aan gebracht? 7. Indien vraag zes bevestigend wordt beantwoord, is uw college dan met onze fractie van mening, dat deze argumen ten niet van doorslaggevende betekenis geacht moeten worden, mede in verband met het verkrijgen van een grotere ver keersveiligheid ter plaatse? 8. Is uw college alsnog bereid met de Nederlandse Spoorwegen in overleg te treden, teneinde te bewerkstelligen, dat nog in de loop van 1970 deze overweg beveiligd wordt? Zoals bekend hebben zich bij het laat ste ongeval op de met knipperlichten beveiligde overweg in de Molenstraat geen persoonlijke ongelukken voorge daan. De afgelopen naar jaar zijn echter daan. De afgelopen paar jaar zijn echter deze overweg gebeurd, het laatst januari van dit jaar. Ten aanzien van de huursubsidieregeling heeft het PAK de volgende vragen ge steld: 1. Hoeveel circulaires omtrent de huur subsidieregeling zijn door uw college aan de mogelijk voor deze subsidie in aanmerking komende bewoners verzon den? 2. Is de onderhavige circulaire, ook ver zonden aan de bewoners van de premie huurwoningen? 3. Hoeveel aanvragen zijn inmiddels ontvangen? 5. Indien het aantal aanvragers gering is, is uw college dan van mening, dat mogelijk velen afgeschrikt worden door de ingewikkeldheid van deze materie en het invullen van de desbetreffende for mulieren en op grond daarvan afzien van het indienen van een aanvrage? 6. Is uw college bereid, de heren amb tenaren te verzoeken, burgers de hel pende hand te bieden bij het invullen van de formulieren, indien door burgers daarom wordt verzocht? 7. In uw college bereid, alsnog door een gerichte publicatie in de pers de aandacht van de burgers te vestigen op het aanvragen van deze huursubsidie? Aldus de door het PAK gestelde vragen, welke wellicht in de raadsvergadering van donderdag 24 september beantwoord zullen worden. De Air Rally, die al op 25 april ter gelegenheid van dc 25ste herdenking van de bevrjjding zou worden gehouden, maar tweemaal'wegens-slecht weer moest wor den uitgesteld, is afgelopen zaterdag eindelek doorgegaan. In totaal 47 vliegtuigen (Fokkers, Cessna's, Piper Cups, Saabsen andere toestellen) verschenen aan de start. Een ervan werd bestuurd door mr. Pieter van Vollenhoven, die overigens met zqn navigator H. van 't Lant, niet in de prijzen viel. De deelnemers vertrokken zaterdagmor gen van vliegveld Hilversum via een aantal plaatsen, die in de oorlog een rol hebben gespeeld (Grebbeberg, Kornwer- derzand). naar het marinevliegkamp „De Kooi" bij Den Helder, waar zij een maaltijd kregen aangeboden. Bij hun We worden er mee doodgegooid, dag bladen. weekbladen, nieuwsbladen, ge- illustreerde bladen, radio,, televisie en ga maar door. luchtverontreiniging, mi lieuverontreiniging het zijn onderwerpen waar men niet over uitgesproken raakt, maar wie, wanneer en hoe doet er iets aan? Maandagmiddag ontstond er aan de overzijde van de Eem een ontzagwek kende dikke zwarte roetwolk van een legale vuilverbranding, die, naar ver luidt, wekelijks zal terugkeren. Honderden nieuwsgierigen trokken Eem- waarts om de oorzaak van de in de wijde omtrek zichtbare roetwolk te ont dekken. Wü zijn er niet verder op inge gaan, en laten het onderzoeken van deze ontzagwekkende luchtverontreiniging graag over aan de betreffende instanties. Al het landelijk geschreeuw blijft bij zonder weinig waarde houden, als der gelijke verontreinigingen plaats kunnen blijven vinden. Want dit was beslist niet de eerste in die richting. Maandagmorgen bracht een groep da mes uit de Willem Arntsz-Hoeve een bezoek aan „Kunst der naïven". Mevr. Berber Steenstra lerares, creatie ve therapie, leidde het gezelschap rond. Bovendien werd de tentoonstelling ver eerd met een bezoek van de Curagause kunstenaar Men. v. Rössum, die zeer enthousiast over het werk was en bij haar terugkeer in Curagao zou trachten van het gebodene daar een tentoonstel ling in te richten. De tentoonstelling in het Artishockge- bouw Steenhoffstraat 46 is verlengd tot en met 27 september. De openingstijden zijn dagelijks, ook zondag's van 2-5 uur. Bovendien vrij dagavond 8-10 uur. Al enige tijd was men op de Openbare Lagere school Soest Centrum aan de Molenstraat bezig met de opzet van een organisatie om te komen tot een „Vlie gerwedstrijd" voor schoolkinderen. Gelukkig voor het bestuur van de SoWi '70, kreeg men de lucht van dat plan, en met medewerking van de betrokken personen kon de „school-wedstrijd" om gebogen worden tot een algemene Soes- ter school jeugd-wedstrijd onder auspi ciën van de Soester Winkeliersvereni ging. Aan dezé wedstrijd, kunnen vijf honderd kinderen deelnemen die op één der Soester scholen de 4e, 5e of 6e klas bezoeken. Zij dienen daartoe hun ou ders a.s. woensdag, donderdag of vrij dag, zolang de voorraad strekt, een deeinemers/introduktiekaart te laten nf- halen op het V.V.V.-kantoor aan de Steenhoffstraat.' Gelijktijdig met die kaart ontvangen zij twee gelijke num mertjes, waarvan er een direct op de kaart geplakt moet worden, terwijl de ander aan de vlieger bevestigd moet zijn, die zaterdagmiddag a.s. vanaf half twee op de speelweide voor de beurs worden gejureerd. Van belang -is daarbij te weten dat de vlieger niet alleen op zijn uiterlijk wordt beoordeeld, maar wel degelijk de lucht in moet kunnen. Aan de hand van de deeinemers/intro duktiekaart, die dus gebruikt moet wor den voor een bezoek ann de beurs, worden de eenentwintig prijswinnaars of winnaressen via de Soester Courant van dinsdag 29 september bekend ge maakt. In de advertentie van vrijdag j,l. staan de uitvoerige deelname gegevens aan deze vliegwedstrijd, met een totaal van f125,aan prijzen, uit te keren in bij Soester winkeliers te besteden waarde bonnen. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zijn gebruikelijke spreekuur is verplaatst van woensdag, naar donderdag 17 sep tember a.s. om 14.30 uur. vertrek van Den Helder moesten de deelnemers- -zelf- -hun vermoedelijke vluchtduur naar het eindpunt Soester- berg opgeven en de opgegeven- tijd' zo idicht mogelijk benaderen, zonder in -het zicht van de -landingsplaats koerscorrec ties te mogen aanbrengen. Aan de Air Rally, georganiseerd door het Isacar-comité (Inter Service And 'Civil'Air-Rally) namen, behalve privé- en zakenvliegers, ook vliegers van de Koninklijke Luchtmacht, de 'Marine Luchtvaart Dienst en de Rijks Lucht- vaartschool deel. Onder de deelnemers bevond zich ook de luitenant-generaal b.d. A. B. Wolff, oud-bevelhebber der luchtstrijdkrachten met zijn zoon R. A. Wolff, luitenant ter zee vlieger tweede klas als navigator. Het wedstrijdelement in deze rally werd gevormd door het op tijd vliegen, het geen tót vrijwel op de seconde gebeurde tot grote verrassing van de jury, -het juist uitvoeren van radio-procedures, het maken van een góede doellanding, waarvoor men maar 50 meter baan ter beschikking'had en het goed beantwoor den van theoretische vragen, waar heel wat deelnemers kennelijk niet op had den gerekend. Ook werd gelet op de staat, waarin, het toestel van binnen en van buiten verkeerde. De Jury, bestaande uit Kolonel vlieger J. A. Broekema, commandant van de vliegbasis Soesterberg, de zakenvlieger J. A. H. M. Thüring, de KLM-verkeers- vlieger L. G. van den Broek, de luite nant ter zee vlieger J. F. H. Loos, de luitenant-kolonel vlieger van de Ko- ninklijke Luchtmacht A. J. M. van de Mortel en de kapitein vlièger van de Koninklijke Luchtmacht L. N. S. van Voorst, waren in hun eindbeoordeling van mening,, dat de privé- en zakenvlie gers over het algemeen zeer nauwkeu rige navigators - bleken te zijn. De prijs, die Prins Bernhard beschik- Een niet alledaags kijkje op de vlieg basis Soesterberg. Geen geloei van Phantoms en Starfightcrs, meer het ge zellige geknetter van de een-motorige ranke sportvlicgtuigen die deelnamen aan de lucht ralley. baar had gesteld voor de eerste in het algemeen klassement (bestaande uit een legpenning), ging naar de 38-jarige lui tenant ter zee-vlieger eerste klas J. Too- renaar, als vlieger en de 24-jarige luite nant ter zee-vlieger tweede klas R. van Eyndhoven als navigator van het Ma rine Vliegkamp de Kooi in Den Helder. Zij wonnen bovendien het Concours d'Elegance, de prijs voor de beste vlie ger/navigator van de Marine Luchtvaart Dienst en de zgn. Lucky Landing Prijs, welke door het lot werd bepaald. De gepensioneerde lt. gen. A. B. Wolff kreeg de prijs voor dé jongs tgebreve' teerde vlieger. De prijzen, die aanvankelijk zoudert worden uitgereikt door Prins Bernhard, die echter om gezondheidsredenen er op het laatste moment van moest afzien, werden nu uitgereikt door de comman dant van de vliegbasis Soesterberg en de bevelhebber der luchtstrijdkrachten, lt. gen. G. van der Wolf. De Prijsuit reiking vond zaterdagavond in het offi cierscasino plaats. Graag willen wij de aandachtvestigen op het bestaan van het gemeentelijk in stituut voor beeldende expressie, gele gen aan de Hof 19 te Amersfoort, waar onder leiding van deskundige, beroeps kunstenaars aan kinderen van tot en met 13 jaar op de woensdagmiddagen en aan jongeren vanaf 14 jaar en vol wassenen in de morgen- en avonduren curssussen worden gegeven in: schilde ren/tekenen, boetseren, pottenbakken, emailleren, grafische technieken (etsen enz.) en monumentaal textiel gobelins enz.). Dit instituut biedt n.I. een ieder de gelegenheid genoemde cursussen als vormende vrijetijdsbesteding te volgen, waarbij de docenten de nodige aanwij zingen geven. De bedoeling daarvan is, dat de cursis ten zich leren uitleven in kleur, in vorm en ifi bepaalde op de beeldende expressie betrekking hebbende technie ken. Ingaande 28 september a.s. beginnen de nieuwe cursussen welke duren tot en met 29 mei 1971. Zij omvatten in to taal 30 lessen van enkele uren per week (afhankelijk van de soort cursus). Voor toelating tot het instituut wordt geen enkele voorwaarde gestéld wat be treft capaciteiten of opleiding op het gebied van de beeldende kunst; ieder een, dus ook degene die nooit heeft getekend, geboetseerd of iets dergelijks, kan worden toegelaten. De deelnemers aan de cursussen zullen zelf ervaren, welke verrassende resul taten reeds na verloop van enkele maanden onder deskundige leiding kun nen worden bereikt en welk een ont spanning de beeldende expressie als vormende vrijetijdsbesteding geeft. Naar aanleiding van het laatste auto ongeluk op de overweg in de Molen straat schreef u, dat er al meermalen contact opgenomen was met de N.S. Ik vraag me af, waarom. De overweg is voorzien van knipperlichten en een bel- signaal. Als de overweg voorzien was van halve bomen, had de auto, waarvan de remmen niet werkten daar evengoed doorheen gereden. Dat hebben we de afgelopen maanden al meermalen bij Soestduinen gezien. Niet de N.S, maar de autobezitters zijn verplicht, te zorgen dat hun wagens in orde zijn. G. L. DOORMAN Kerkpad 17 N.Z. Soest. Opmerkelijk is de stakingslust waarmee de nationale „slag om de ƒ400" verge zeld gaat. Die Iaat toe veilig te conclu deren dat er inderdaad zeer velen zijn die menen dat hun evenredig deel in de veel besproken stijging van de wel vaart hun neus voorbijgaat en derhalve wel bij iemand anders terecht moet komen. Een logische redenering die zijn bewijs lijkt te vinden in de vlotheid waar mee sommige bedrijven 1 overgaan tot uitbetaling van dit toevallig tot stan daard geworden bedrag van vierhon derd gulden. Natuurlijk zijn er tal van economische bezwaren aan te voeren tegen een plot selinge stijging van koopkracht waar tegen geen evenredige produktivileils- aanwas staat. Binnenslands werkt dat inflatie in de hand waardoor de prijzen de voorsprong die de lonen genomen hebben in de korste keren weer zullen inhalen Anderzijds maakt de stijging van de loonkosten' het exporteurs moeilijker te concurreren op de wereldmarkt waar ons land als totaliteit zijn broodje, moet zien te verdienen. Dit zijn beknopt de economische redeneringen waarvan ech ter duidelijk thans niet velen bereid zijn 's nachts wakker te liggen. Tegen de onlustgevoelens die zich nu uiten is kennelijk geen redeneren ge wassen, dat zit emotioneel te diep. Er is een tijd geweest dat over het alge meen de indruk bestond dat de diverse partijen - werkgevers, werknemers en regering als arbiter - wel zo ongeveer uit de bus liet komen wat voor ieder een het fairst was. Die mate van ver trouwen is wel radikaal verdwenen - een ontwikkeling waartoe ongetwijfeld ook de nog steeds niet opgeloste ruzie tussen regering en vakbeweging heeft bijgedragen. (Inmiddels is het wrang te vernemen dat de adviseurs van de re gering aanbevelen het omstreden arti kel acht van Roolvinks loonwet te schrappen, wat politiek niet haalbaar is omdat dit nu juist een punt was dat de minister slechts door de Kamer kreeg door te dreigen met aftreden. En dat atrikel was de eigenlijke aanleiding tot het conflict vakbeweging-regering. Wat zich nu ook manifesteert is een ge heel andere instelling van de vakbon den. Duidelijk is dat wat in de Rot terdamse havens en metaalindustrie be gon ook baar verrast heeft, maar - zij het met een verlaging tot het haalbare van de eisen - hebben de vakbonden tamelijk onverbloemd de zijde van de stakers en activisten gekozen. Door een lang stuk na-oorlogse traditie lijkt dit alsof de bonden zich door hun leden laten drijven. Maar dan vergeet men dat het doodgewoon de funktie van dit bonden is voor hun leden eruit te ha len wat erin zit. Het is eerder vreemd dat ze zo lange tijd min of meer de zetel van de regeerders deelden, een beetje mee delibereerden wat nationaal gezien misschien wel het beste was, ei genlijk een taak voor politici meer dan voor vakbondsbestuurders. Na de ruzie over artikel acht liep die periode formeel al af, maar de gebeur tenissen van deze herfst betekenen waarschijnlijk wel het eind van deze hele filosofie. In dit opzicht lijkt een definitieve te rugkeer tot de geijkte verhoudingen we! zeker: naar een toestand waarin de vakbeweging zich enger beperkt tot haar eigenlijke taak en voor regeerders en ondernemers een partij is waarmee deze rekening hebben te houden en niet zozeer een soort partner in een ge zamenlijke bepaling van een beleid. Het na-oorlogsc loonpolitieke experiment waarnaar buitenlanders met een ietwat verbaasde belangstelling kwamen kijken is wel afgelopen. Integendeel: wij kijken nu al over de grens - naar Duitsland bijvoorbeeld - om te zien of het weer helemaal voor oorlogs moet of dat er ook nog tussen vormen zijn waarvan we iets kunnen overnemen. KANTMAN. Na bijna twaalf jaar dag en nacht in touw geweest te zijn voor de dieren in het algemeen en de Soester dieren in het bijzonder, gaat de inspecteur van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, afd. Soest, de heer E. van Renswouw, de vereniging verla ten met ingang van 1 oktober. Bijzonder veel dierenleed heeft de Soes ter inspecteur in zijn twaalf moeilijke .dienstjaren" weten te voorkomen en te verzachten. Mede door zijn grote werk voor de vereniging en de goodwill die hij in die tijd voor de „Dierenbescher ming" heeft gekweekt, heeft het be stuur van de afd. Soest gemeend de heer Van Renswouw niet met een ..be dankt en tot kijk" willen later, weg gaan. Daarom bieden zij het echtpaar Van Renswouw aanstaande zaterdag middag vanaf drie uur een afscheidsre ceptie aan, die iedereen die de schei dende inspecteur kent, graag zal willen benutten hem de hand te drukken. De receptie die tot vijf uur zal duren wordt gehouden in „De Paardenkamp" aan de Birkstraat. Op de eiermarkt te Amersfoort werden aangevoerd 55.000 stuks hoendereieren, van 10,tot 11,25. Middenprij.c 10,50. Prijs per kg 1,67

Soester Courant | 1970 | | pagina 1