Soest toen - Soest nn W Mtlllllll NhIIIIIi - |c|c B C mm VIER GULDEN! WAARSCHUWENDE TROONREDE Vrijdag 18 september 1970 49e jaargang no. 69 Uitgave s Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en ndiuiii istriilie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 jffprrm-. Het oog gericht op een aspirant wereldleider Weer inbraak bij Lebon en Visser Brand in verfspuiterij snel bedwongen Soester zieken en bejaarden gingen opnieuw het IJsselmeer op V.V.V.-nieuws Tel et. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 SOESTER((jOURANT Abonnement per kwartaal 4,—. Bulten Soest per kwartaal f 7.— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het oplossen van wereldproblemen mag geen monopolie zijn van de grote mo gendheden daarover zijn de „onge bonden landen" het eens geworden op hun conferentie in Lusaka. Zij willen meer en systematischer hun invloed aanwenden wanneer ergens ter wereld een crisis ontstaat of dreigt. Dit zowel binnen als buiten de Verenigde Naties en als organisatie van 02 landen, die alleen daardoor al gewicht in de schaal behoort te leggen. Hun voorzitter is Kenneth Kaunda, de president van Zambia, is ook voorzitter van de organisatie voor Afrikaanse een heid. O.A.E. Een man dit tot dusver nooit pogingen heeft ondernomen zich vooraan te dringen op het wereldtoneel, maar die nu door deze twee niet onaan zienlijke groeperingen naar voren is ge schoven. Niet omdat hij de felste politicus van Afrika is. Integendeel, zijn reputatie is die van een wel emotioneel en princi pieel man, maar niet van een scherp slijper. Zijn uilverkiezing zal er mee te maken hebben dat zijn land aan i Zambesi de voorpost is van de strijd tegen Zuid-Afrjka en de Portugese ko loniën. En die strijd is er een waaraan zowel de O.A.E. als de Federatie der Ongebondenen grote prioriteit toeken nen. Het is in dit verband dat Kaunda zijn eerste belangrijke optreden als voor man van de derde wereld gaat maken. Met een delegatie ministers van buiten landse zaken reist hij door de wereld om met name Engeland, Frankrijk en West-Duitsland ertoe te bewegen een einde te maken aan steun voor Zuid- Afrika, Rhodesia en Portugal. Die hulp zien ze in wapenleveranties, in het stichten van industriën die Zuid- Afrika van importen onafhankelijk ma ken, in de bouw van de stuwdam van Cabora Bassa in Portugees Mozambique, in het Nato-lidmaatschap van Portugal dat dit land de mogelijkheid geeft mili tair sterk te staan in zijn koloniën. Het is een eerste opgave waarvan de kansen op succes niet groot zijn, ten minste niet in die zin dat plotseling al die steun aan Zuid-Afrika zal ophou den, maar het hangt" wel van Kaunda en zijn groep af in hoeverre hij over tuigend zou kunnen aanvoeren dat de grote en kleinere mogendheden zijn club niet kunnen negeren. Of club dat is het nog niet helemaal een formele organisatie is er niet, slechts een af spraak over een beperkt aantal doel einden en daarin zit het grote belang van Kaunda's missie. Als hij erin slaagt op zijn minst een stevige indruk te maken in de hoofdste den die hij bezoekt zal dit de onder linge samenhang van de Ongebondenen zeker versterken. Het betekent dat Kaunda dan in hun kring een postuur krijgt zoals Nehroe dit lange tijd had. Het is voor hem zelf een voor de onge bonden landen geen geringe opdracht, waarmede de Zambesische zendelingen- zoon op reis gaat. KANTMAN. Wij maken onze lezers er op at tent. dat over enkele weken het nieuwe kwartaal begint. De in casso van de abonnementskwi tanties voor het vierde kwartaal gaat dan van start. Wilt u liever niet per kwitantie betalen, dan verzoeken wij u de verschuldigde vier gulden vóór of direkt na 1 oktober a.s. te gi reren op postrekening 126156 of op onze bankrekening bij de Ne- derlandsche Middenstandsbank te Soest, of het bedrag aan ons kantoor te voldoen. Die abonnees, die voor het derde kwartaal nog ƒ3,75 in plaats van 4,overmaakten, verzoeken wij het ontbrekende kwartje van toen nu bij de betaling van het vierde kwartaal te voegen. Voor uw medewerking onze dank. Administratie SOESTER COURANT Bij het bedrijf van Lebon en Visser aan de Kostverlorenweg is deze week op nieuw ingebroken. Men heeft een deur opengewrikt en is daarna op zoek ge gaan in de drie magazijnen. De inbre kers hadden blijkbaar alleen belang stelling voor plakplaatjes, zodat de poli tie aanneemt dat de inbrekers nog tn' de zeer jeugdigen behoren. Aan de Industrieweg is brand ontstaan in de nieuwe fabriek van H. A. Men ning, een spuiterij en moffelafdeling. In een verfbad in de spuiterij is door nog onbekende oorzaak brand ontstaan. Het personeel van het bedrijf heelt ech ter kans gezien om het vuur met een poederblusser en een waterstraal li doven. De brandweer bleef alleen nog de ventilatie van het wat rokerige ge bouw over. De schade bleef door het snelle en doeltreffende optreden van he1 personeel beperkt. Naar de oorzaak van de brand wor-J een onderzoek ingesteld. zuiver politieke overwegingen, met het oog op de verkiezing in het a.s. voor jaar. De omzetbelasting wordt van 12 op 14% gebracht, maar het verlaagde tarief wordt niet verhoogd, blijft 4 en daaraan zullen nog enige artikelen wor den toegevoegd, om de stijging van de kosten van levensonderhoud beperkt te houden. De investerings- en de bouwmogelijkhe den voor het bedrijfsleven worden be perkt, enerzijds om de bestedingen af te remmen, anderzijds om in de overspan nen gebieden de woningbouw te bevor deren. Een goede aankondiging in deze troonrede is zeker ook, dat het rijk nu eindelijk zal overgaan tot het vergoe den van rente bij bepaalde te innen en terug te betalen belastingen. Ondanks de financiële moeilijkheden houdt de regering vast aan haar voor nemen de ontwikkelingshulp in het ko mend jaar tot 1 van het nationaal inkomen op te voeren. Dat zal velen niet genoeg zijn, die om sociale en politieke redenen dit graag verdubbeld zouden zien, maar gezien onze eigen behoeften zal het vele anderen meer dan genoeg voorkomen en Nederland loopt hiermee internationaal dan toch voorop. De regering poogt behoedzaam door te laveren tussen hen die de defensiekosten (altijd) te hoog vinden en hen, die met haar van mening zijn, dat wij terwille van onze veiligheid de defensiemiddelen enigszins op peil dienen te houden. Met het oog op de opgelopen achterstand in deze en de zeker nog niet zo gunstige internationale situatie gezien de sterke bewapening van de sowjetunie werd het aanvankelijk gedachte bedrag voor de fensie van 3,5 miljard nog met 95 mil joen verhoogd. Een druppeltje om toch iets bij te dragen aan de veiligheid van onze militairen. Een zeer summiere vermelding slechts over de verhouding met Surimane en de Antillen, waaruit niet veel concreets is te halen. Maar de regering gaat voort te pogen deze rijksdelen tot meer zelf standigheid te brengen en bespreekt met hen de mogelijkheid tot verandering van het statuut. Deze regering wordt uit en terna ge doodverfd als een behoudende, waarvan maar weinig vernieuwing uitgaat. Maar gezien het reeds volbrachte en de in de troonrede nog aangekondigde nieuwe wetsvoorstellen mag dit kabinet toch wel gezien worden als een van de hardstwerkende en meest produktieve van na de oorlog. Maar het wordt na tuurlijk als vreselijk conservatief aange merkt om dat te durven beweren. In de komende zittingsperiode krijgen gemeenten en provincies een iets betere financiële armslag, de loon- en inkom stenbelasting krijgt een jaarlijkse aan passing van de tarieven aan de verhoog de inkomsten, het bedrijfsleven krijgt nadere regelingen, het echtscheidings recht wordt herzien en de persoonlijke levenssfeer meer beschermd. Natuurlijk zijn er verlangens waaraan nog niet voldaan werd en wordt, maar die zullen er altijd blijven en niet vergeten mag worden dat deze regering zich wel voor een enorme hoeveelheid problemen ziet gesteld, mede door de tendenties die zich in ons volk ontwikkelen. Het kon niet uitblijven. Na het succes van vorig jaar zou er ook dit jaar weer een aantal Soester zieken en bejaarden gelegenheid krijgen om de soms wat eentonige en grauwe sleur van het dagelijks leven af te wisselen met een tocht met het „Zonnebloem"-schip de „Alex van Waayenburg". Ditmaal waren er twee tochten voor de bijzonder actieve Soester Zonnebloem afdeling. Vrijdag 11 september de eerste en maandag 14 september de tweede, die overigens beide gelijke programma's en vaarrouten hadden. Van Weedestraat - Steenhoffstraat met station Soestdjjk, vijftig jaar geleden A) vroeg stonden op beide dagen de deelnemers in de bejaardentehuizen klaar te wachten op de bus van Ten- sen, die hen naar Amersfoort zou bren gen waar de inscheping plaats vond. De minder validen werden ook nu weer met particuliere auto's naar Amersfoort gebracht, een organisatie die misschien dankzij zijn vrijwillig karakter uiterma te vlot verliep. Na de inscheping vertrok de „Alex", nagewuifd door familieleden en kennis sen, via de Eem in de richting van de voormalge Zuiderzee/IJselmeer, nu nog slechts wat randmeren die zonder verre kijker zijn te overzien. Halve kracht „sloegen" de motoren. De lage waterstand van de eens zo mooie Eem was daarvan de oorzaak. Eerder vorige week had men al oponthoud ge had toen een grintschip vast kwam te zitten, en de doorvaart belemmerde. Niet lettend op het stinkende grauwe water, kwam men toch al gauw onder de indruk van de bijzonder pitoreske dorpjes die men passeerde, terwijl de Boerderijen in het echte Hollandse landschap alom werden bewonderd. Nog maar nauwelijks was men gewend aan zijn nieuwe omgeving voor deze dag, of de koffie met gebak deed mid dels de onvolprezen helpsters zijn in trede, waardoor de stemming direct zijn hoogtepunt bereikte, waaraan zeker ook de medewerking van een bekende Soes ter accordionist in belangrijke mate bij droeg. Heel snel wist deze virtuoos de juiste toon te vinden en al snel begeleide het hele gezelschap de moderne, en natuur lijk ook de wat op leeftijd zijnde melo dieën met volmondig gezang. De Bilt had het al voorspelt en dit keer hadden zij het niet mis, een paar fikse buien spoelden de dekken schoon, maar konden de stemming „benedendeks" na tuurlijk nooit meer beïnvloeden. Terwijl de kapitein met met zijn perso neel voor een ongestoorde vaart zorg droegen, naderde het middaguur, en kregen de aanwezigen een koffiemaal tijd voorgeschoteld, die zelfs een le klas restaurant zou kunnen sieren. Na de lunch kwam het voor velen ver plichte uurtje rusten. Geen muziek, ge zang of gedraaf, maar weldadige rust. Voor diegene die deze rust beslist niet mochten missen was er een bed be- chikbaar zodat er werkelijk gerust kon worden. De rust aan boord slechts ver stoord door de monotome gang van de motoren, bleek de stilte voor de storm, want nadat iedereen weer wat was bij gekomen en rechtop in zijn stoel zat, begon het feest pas goed. Muziek, zang en zelfs een heuse polonaise vermaak ten de aanwezigen. De dorstige kelen werden gesmeerd met fruit, thee en frisdranken. De „Alex" had ondertus sen de steven weer gewend, en voer de Eem weer op, die op dat moment direct werd omgedoopt in „Zwarte water". Door het late uur van aankomst, werd vlak voor het afmeren nog koffie met een broodje gereserveerd, zodat de deelnemers na thuiskomst regelrecht naar bed zouden kunnen gaan. Zover was het echter nog niet, want hoe meer men de kade naderde, des te sterker werd het geroffel, dat een fikse onweersbui deed vermoeden. Het onweer bleef echter uit en de oor zaak van het naderende geroffel was de Soester Harmonie P.V.O., die ter be groeting enkele krachtige marsen ten gehore bracht. De debarkatie verliep geheel volgens de verwachting en in vlot tempo ging het huiswaarts. De veelvuldig gehoorde uitroep „als ik nou volgende keer weer eens mee zou mogen" moet voor de organisatie van deze boottocht meer waard zijn dan menig dankwoord. De Zonnebloem afd. Soest, heeft weer vele mensen een van de mooiste dagen van de laatste jaren gegeven. Dat er nog heel veel mogen volgen. Het Js geen wonder en zelfs verheugend dat in de Troonrede ditmaal een kritisch woord wordt geuit, een waarschuwende vinger wordt opgeheven tegen die groe pen in ons volk die de verdraagzaam heid, het rekening houden met anderen uit hun vocabulaire en uit hun daden lijken te hebben verbannen. Dit steeds meer toenemende euvel, zelfs bij hen die de parlementaire democratie toch wel aanhangen, vereist een ernsti ge waarschuwing tegen die onverdraag zaamheid, waartegen de regering daar om zegt te willen optreden. Dat dit op treden nu ln de Troonrede wordt vast gelegd, is eigenlijk een bewijs dat het volk daar tot nu toe niet zo erg van overtuigd kon zijn en de regering zich in dit opzicht dus wil beteren. Ook de democratie vereist een handhaving van het gezag, wil de samenleving voor iedere burger goed verlopen: hierbij geldt vooral dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken. Ook de rege ring is er gelukkig van overtuigd, dat dit gepaard kan en moet gaan met ver beterde communicatie tussen bestuur en bevolking. Ten aanzien van de bescherming tegen verontreiniging van lucht, water en bo dem geeft de Troonrede maar weinig concreets aan. Maar uiteraard hangt hierbij veel af van de nu pas op gang komende internationale samenwerking hiervoor. Het wordt echter hoog tijd dat er krachtig tegen vervuiling kan wor den opgetreden. Ten aanzien van de woningbouw liet de regering zich niet het hoofd op hol brengen en toezeggingen doen die toch niet verwezenlijkt kunnen worden. Het bouwprogramma zal met 2000 woningen worden verhoogd, dus 127.000 gaan be dragen. Maar in de laatste paar jaar kon dc vastgestelde 125.000 al lang niet wor den gehaald, zodat het de vraag Is of die 2000 meer nu wel verwezenlijkt kunnen worden. In feite is dat namelijk minder een kwestie van regeringsbeleid dan van arbeidsproduktie in de bouw, waar de prestatie per man eerder af dan toeneemt. De thans versnelde toeneming van loon- en prijsstijgingen en de ongunstige ont wikkeling van de betalingsbalans nood zaken de regering natuurlijk om maat regelen te treffen de hieruit voort vloeiende verdere inflatie sterk af te remmen. Zij begint bij zichzelf. Hon derdveertig miljoen van de inkomsten worden voorlopig niet besteed. Om ook de burgers zich in hun beste dingen te doen beperken voorwaarde voor een wat evenwichtiger betalingsba lans worden weer enige belastingen verhoogd. En het is weer het autover keer, de eeuwige melkkoe, dat vla ben- zine-accijns en verbruiksbelasting hier voor een extra steentje moet bijdragen. Dat zal zeker weer tot veel kritiek aanleiding geven. Eveneens het voor nemen om zo nodig in te grijpen in de aanstaande nieuwe loonvorming, nu deze uit de hand dreigt te lopen. De arbeidsonrust zal voorlopig nog wel niet van de baan zijn, zij het dar* wel uit Vorig week hebben wij al de aandacht geevstigd op de Volksuniversiteit te Baarn. We doen dit graag nog eens, omdat we inmiddels zijn verrijkt met een aantal beeldige programmaboekjes, die, wat het omslag betreft helemaal in het zilver zijn uitgevoerd. Dit heeft een reden, want de V.U. Baarn bestaat na melijk 25 jaar. Dat doorom ook de aktiviteiten extra verzorgd werden, behoeven we nauwe lijks te vertellen, want slaat U een willekeurige bladzijde van het boekje op. dan zijn daar direct al interessante aankondigingen, die U meteen aankruist omdat U ze niet zult willen missen. Daar Baarn en Soest zeer nabij gelegen buren zijn, betekent de afstand dus ei genlijk niets, vooral wanneer men eigen vervoer heef en... de firma Tensen rijdt U vlot heen en terug. Om het half uur rijden de bussen. Wanneer? Als U het programma-boekje bij ons komt halen, neemt U dan meteen een dienstregeling voor het streekvervoer mee, mocht Udeze nog niet in bezit hebben. De kosten zijn: ƒ0,70 voor de dienstregeling, het fraaie V.U. boekje komt op ƒ0,25. Ook talen-cursussen, die de Volksuni versiteit organiseert, worden besproken, inlichtingen hierover vindt U eveneens in de hier genoemde uitgave. V eenmasker" zond ons ook een pro grammablad. Nu, dat ziet er niet gek uit voor de liefhebbers van het toneel. Wilt U er wat meer van weten, komt U dan even langs en misschien zijn er onder U zelfs aanstaande acteurs of actrices, die zich e.v.t. in verbinding willen stellen met deze toneelclub. Ook donateurs worden graag geaccepteerd. Wij lichten U ook hierover in. Het zelfde geldt voor het NUT. Ja, we hebben in Soest altijd nog zo'n gezel lige afdeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Als ons oog over de titels van de 7 te geven voordrachtsavonden glijdt, dan reageren we meteen met: ...„fijn om naar toe te gaan!" Wat een mogelijkheden biedt het aan staande winterseizoen! Zijn er nog liefhebbers voor de U.S.O.- busconcerten? Volgende week, na 26 september eindigt de voorverkoop. Wie nog mee wil doen, heeft vanaf nü nog ruim een week tijd. Ook hiervan zijn de programma's bij ons verkijgbaar. Laatkomes... het kan nog! Laat de kans r.let glippen. DczcIIdc plaats nu

Soester Courant | 1970 | | pagina 1