MARCHAL - HAARMODE REIZEN NAAR HET BUITENLAND? Fugers Rijwielen Burgemeester opende winkelbeurs SoWi '70 A. H. F. Smit Volgende winkelbeurs in Soester Congrescentrum FOTO OPTIEK Lees-, verte- en dubbelfocus brillen Kontaktlenzen Eerste elftal van Hees morgen vrij Geen spreekuur Orgelconcert door Feike Asma Atletieknieuws Basketbalvereniging „The Red Stars" GRATIS WIS0ZEGELS ONTVANGT U BIJ: Aanstelling nieuwe trainer stuurde organisatie bij Hees in de war Drie leidinggevende figuren leggen funkties neer Red Stars nu in het bezit van twee bondstrainers Damesafdeling S.V.S. fuseert met Red Stars Rode Kmis niet op de SoWi '70 Geen spreekuur Mij tot Nut van 't Algemeen Prnses Beatrix en Prins Claus in aanbevelingscomité kinderboerderij MEER ARBEIDSONGESCHIKTEN Vooral oudere werknemers vaak „ongeschikt" IRUYS&CO SA0EWEM Doopsgezinde Gemeente Baarn - Soest Officiële Mededelingen Openbare kennisgeving Ruim 60 jaar speciaal in RIJWIELEN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck heeft vanmorgen op de Eng de Winkel beurs SoWi '70 geopend in aanwezigheid van een groot aantal genodigden. Tij dens de informele bijeenkomst (luister bijgezet door een vroege borrel en een kop koffie), die aan de officiële opening ooraf ging, sprak de heer A, H. F. mit, voorzitter van de winkeliersver eniging Soest de wens uit, dat de vol gende beurs ln het Soester Congrescen trum zou worden gehouden waarmee hij niet bedoelde te zeggen, dat er voor lopig geen winkelbeurs meer zal worden gehouden Vervolgens verleende de heer Smit het woor aan de burgemeester, die als con sument de beurs opende: Bij de opening spreek ik als klant. Deze wordt geconfronteerd met schaalvergro ting: supermarkten, zelfbedieningszaken, waarin op zakelijke wijze het winkelen met een minimum aan personeel moet kunnen plaats vinden en waarin de caissière nog als een compromis aange voerd moet worden. Toch zal ook hier de klant zo nu en dan behoefte hebben aan persoonlijke voorlichting en enige hulp. Het is van groot gewicht voor het „ge zicht" van de zaak, voor de presentatie hoe deze additionele hulpverlening aan de klant verricht wordt. Hier wordt de mogelijkheid gegeven om in een zakelijke en onpersoonlijke sfeer, toch een persoonlijk accent te leggen. Het is juist dit accent dat bij groten deels gelijke prijzen en kwaliteit, de keus van de klant zal bepalen. Dit geldt te meer voor de nieuwe zelfbedienings zaken waarin de helpende en voorlich tende funktie van de winkelier een veel grotere rol speelt. Hier kan en moet ^.n persoonlijke relatie tusen winkelier en personeel enerzijds en de klant ander zijds opgebouwd worden. In Soest waar de meeste klanten uit de plaats zelf komen is dit zoveel beter tot stand te brengen dan een groter winkel centra die een strakke funktie vervult. Het is mij herhaaldelijk gebleken dat zij die uit grotere plaatsen hier komen wo nen juist deze meer persoonlijke relatie zo op prijs stellen en dat deze voor hen het „kopen in Soest" niet tot een plicht maar tot een genoegen maakt. van Essen iBij stoplichten Soest-Zuid - (met en zonder recept) Het eerste elftal van Hees kan morgen genieten van een al dan niet verdiende rustdag, zodat men de volgende week in de grote en belangrijke derby tegen SEC uitgerust aan de start kan ver schijnen. Het tweede team gaat morgen om twee uur op bezoek bij het op dit mo ment zeer sterk draaiende tweede elftal van SEC, dat in de eerste wedstrijden van deze competitie overwinningen met grote cijfers wist te behalen. Hees, dat als underdog in het veld komt, speelt in de volgende samenstelling: Al- tena, Verwoerd, Snijder, Kok, Altena, De Zoete, De Ruiter, v. d. Veen, Van Es, Kamphorst, Dorrestein, Reserves zijn Korpadi en Schimmel. Het derde elftal, dat nog ongesla gen is en al een uitermate sterke indruk heeft achtergelaten in de eerste twee competitiewedstrijden, krijgt morgen middag om vier uur het Hilversumse Bloemenkwartier 4 op bezoek. Ongetwijfeld zullen de volgende spelers er alles aan doen om de overwinning in de wacht te slepen: Pouw, Buddingh, Jansen, De Haas, De Jong, Biemans, Hop, De Boer, Haverkamp, Westhoff, Hilhorst. Wisselspelers zijn van Brum- melen en Vrakking. Het vierde elftal, dat nog geen enkele wedstrijd heeft gespeeld, komt morgen om twee uur voor het eerst in het veld in een thuiswedstrijd tegen plaatsgenoot SEC 5 met de. volgende spelers: Muis, Van Leuveren, van Brienen, Kuyer, Looysen, De Jong, Kroon, Bakkum, Ot- ten, Agosta en Thijssen. Reserves zijn V. d. Heuvel en Brouwer. Overigens is de kans groot, dat het vierde van Hees ook morgen nog niet aan de competitie zal kunnen begin nen, want het bestuur van SEC heeft verzocht, deze wedstrijd te laten ver vallen in verband met een groot aantal zieke en geblesseerde spelers. De wethouder van financiën de heer J. J Ebbers, geeft ter kennis aan belang, hebbenden, dat hij verhinderd is op maandag 21 september zijn wekelijkse spreekuur te houden. Aangemoedigd door de grote belang stelling voor het orgelconcert in novem ber 1969 van Feike Asma, met een kort woord van ds. Jac. v. Dijk, besloot de Interkerkelijke Evangelisatie te trachten ook dit jaar weer zo'n avond te organiseren. Feike Asma en ds. v. Dijk zijn bereid gevonden om dinsdag 22 september naar Soest te komen. Het concert zal gegeven worden in de Ichthuskerk. Dit beloofd weer een van de mooiste avonden van het wintersei zoen te worden; een avond waar ieder welkom is, waar de toegang vrij is. Voor verdere bij zonderheiden zie men advertentie in dit blad. Het is ook deze persoonlijke relatie die winkelier in staat stelt, assortimen ten te voeren, waar behoefte aan is. De ze beurs is om de ontwikkeling van de middenstand een nieuwe impuls te ge ven om winkelier en klant nader tot elkaar te brengen. Het rendement zal zeker verhoogd worden indien tijdens deze beurs en daarna de relatie tussen winkelier en klant verstevigd wordt," aldus de burgemeester. Bij wijze van officiële handeling knipte de burgervader het traditionele lint door wat een pakje bijeen hield, wat een kof fiezet-apparaat voor de burgemeester bleek te bevatten. Het werd hem aange boden door het SoWi-bestuur en de deelnemers. Na de opening maakten de burgemeester en genodigden een rond gang over beurs. Het afgelopen weekeinde weerden de Soester atleten zich weer erg goed. Op de 3000 meter kwam P. Majoor op nieuw verrassend voor de dag door in zijn klasse als eerste te eindigen in de tijd van 9 min 33 sec. Ton Duits kwam op de 1500 meter, tot een redelijke verrichting met 4 min. 58 sec. Jan Paauw finishte als tweede op de 400 meter in de tijd van 52.2 sec. De nestor van de Soester atletiek, de heer C. Koster, leverde een fraaie pres tatie door voor het eerst na zijn vorig jaar tijdens de marathon in Zweden opgelopen blessure, in het Duitse Duis burg uitkomend in een marathon met 600 deelnemers in zijn klasse de tiende plaats te bezetten in een tijd van 4 uur en 4 min. Maandag werden er in het Hilversumse sportpark wedstrijden gehouden om het kampioenschap van Gooi- en Eemland. Opnieuw kwam Soest met goede resul taten te voorschijn. Jan Paauw, met de 400 meter van Haarlem nog in de benen, zorgde er toch nog met een tijd van 52.2 sec. voor dat de titel op die afstand mee naar Soest ging. De 800 meter in 2 min. 3.8 sec. was goed voor een tweede plaats. P. Majoor vestigde op de 5000 meter een nieuw clubrecord en bezette de derde plaats. Ook de jeugd deed in Hilversum van zich spreken. Ron van Duuren bereikte in een sterk veld de derde plaats in de tijd van 9 min. 54 sec. Wim Rey onder streepte zijn goede vorm en finishte als vierde op de 400 meter in 58.7 sec. Rien Wols eindigde na een felle sprint op de tweede plaats bij de 300 meter jongens b in 40.4 sec. Zondagmiddag om half twee worden op de terreinen aan de Bosstraat de clubkampioenschappen gehouden. Tege lijkertijd wordt er voor' de gevorderden onder de Soester trimmers een 1600 meter conditieloop gehouden, waarvan de start om 2 uur plaats zal vinden. AANSTAANDE ZONDAG EERSTE COMPETITIEWEDSTRIJDEN VAN „THE RED STARS" IN BEUKENDAL Zaterdagmiddag gaat ook de basketbal- lerij in Soest weer van start, 's Middags zullen in Beukendal weer diverse com petitiewedstrijden gespeeld worden. Om twee uur spelen de jongens a-ad- spiranten tegen het a-team van het Spakenburgse SVS. Van de zijde van Red Stars wordt verwacht dat zij het succes van de adspiranten van vorig jaar zullen voortzetten. Tegelijkertijd de eerste Soester aange legenheid van dit seizoen, op het veld ernaast, wanneer de adspiranten meisjes het opnemen tegen de b-adspi- ranten. Het a-team is hierbij licht fa voriet. Hierna speelt om kwart over drie het meisjes-junioren A-team tegen SVS-A. Wij verwachten dat het A-team van Red Stars de winst zal grijpen te gen de SVS-meisjes. Meisjes B gaat 's avonds naar Utrecht, om daar om half zeven het niet lichte karwei op te knappen tegen Midland A. Zondagavond om 19.40 uur spelen de junioren van Red Stars in Utrecht tegen het juniorenteam van het Utrechtse Taveno. Het Red Stars juniorenteam be staat uit het gehele adspirantenteam van vorig jaar, dat in zijn geheel is overgegaan naar de junioren. Ongetwij feld zullen de jongens het in deze ster kere klasse beslist niet eenvoudig krij gen. Wie had dat gedacht. Red Stars 1 en Red Stars 2 dit jaar voor het eerst in één poule ingedeeld en direct al de eerste de beste wedstrijd tegen elkaar. Dat is het resultaat van het competitie- tieprogram, zoals dat nu op tafel ligt. Een interessante ontmoeting van twee teams, die elkaar goed kennen. Deze wedstrijd wordt zondagavond om tien voor negen in Utrecht gespeeld. Glas, Verf, Behang Fa. BRANDSMA Soesterbergsestraat 52, tel. 2707 Drogisterij, Parfumerie, Fotohandel Fa. BREY - 't Kruidenhuis Laanstraat 1, tel. 2067 Loodgletersbedr. Wasmachinehand. J. L. HILHORST Burg. Grothestraat 34, tel. 2280 Melk- en Zuivelprod. Kruideniersw B. BAKKER Nieuweweg 46a, tel, 4024 Fa. ORNIFAUNA, J. H. de Bruvn Voeders, Dieren- en Tuinbenodigdh Kerkstraat 42, tel. 4709 Ijzerwaren, Gereedsch., Huish. art IJZERHANDEL DE WITTE Torenstraat 17, tel. 2583 Schoenhand.. Luxe lederw. rep.-inr. G. VAN DE POL Koninginnelaan 76, tel. 4145 EN BIJ NOG 85 ANDERE WISO-ZAKEN De aanstelling van een nieuwe trainer heeft bij Hees onder een deel van de leden kwaad bloed gezet (voor zover het de gevolgde procedure betreft), terwijl er tevens organisatorisch nogal wat door in de war is gestuurd. Drie leidingge vende personen hebben zich terugge trokken: de heer J. Elfferich uitsluitend omdat het meende, dat de funktie van voorzitter van de voetbalafdeling, die hij bekleedde, overbodig was geworden, de heer H. Wilhelm (coach), omdat hij zo langzamerhand een veelheid van funk ties binnen de vereniging is gaan ver vullen en bovendien omdat veel rond de aanstelling van de nieuwe trainer zich buiten hem om heeft afgespeeld, en tenslotte de heer J. G. A. Batenburg (trainer), omdat hij zich eveneens niet met de gevolgde gang van zaken kon verenigen. Alle drie hebben hun besluit schriftelijk bij het bestuur kenbaar ge maakt, hetgeen voor dertig leden aan leiding was om middels een brief aan het bestuur te vragen, wat toch wel de aanleiding tot het bedanken van dit drietal mocht wezen. Men hoorde^ dit liever uit de mond van de voorzitter^dan geloof te hechten aan geruchten. Een en ander had het bestuur kennelijk in verlegenheid gebracht, want op de gisteravond "gehouden jaarvergadering, "stelden voorzitter G. Kok, secretaris C. de Jong en pennningmeester S. B. de Boer hun funkties na résp. negen, vijf tien en tien jaar beschikbaar, al moti veerde de heer Kok dit besluit met öp te merken, dat er ook eens jongere krachten aan bod moesten komen. Dit voornemen, overigens niet aangekondigd in de daags voor de vergadering ver spreide convocatie, overviel de leden echter. Men wilde niet midden in een nieuw seizoen ineens zonder bestuur komen te zitten en vroeg zich dan ook in de eerste plaats af, waarom de vergade ring niet eerder was gehouden. Boven dien bleek van een wantrouwen jegens de drie bestuursleden geen sprake, zo dat de heren Kok, De Jong en De Boer in eerste instantie besloten tot januari aan te blijven en daarna tot begin juli, wanneer de volgende jaarvergadering zal worden gehouden. En men bleek zelfs al weer bereid om zich herkies baar te stellen. De heer Kok deelde mede, dat hij op 6 juni een onderhoud heeft gehad met de Amersfoortse trainer Wouterse om diens voorwaarden aan te horen voor de vervulling van het oefenmeesterschap bij Hees. Op 8 juni kwam het bestuur met de trainer Batenburg, doch zonder de heer De Jong en coach Wilhelm bij een in welke vergadering min of meer is besloten om de heer Wouterse op een jaarsalaris van 3000,aan te nemen, al kon hij niet de garantie geven, iedere zaterdag bij het eerste aanwezig te zul len zijn. De heer Wilhelm is over een en ander globaal ingelicht, maar een twee de toegezegd onderhoud heeft nooit plaatsgevonden. Vandaar zonder meer de wrevel van de heer Wilhelm. Giste ren kwam daar het ongenoegen van een aantal leden bij, die hieromtrent wel hadden ingelicht willen worden, want uiteindelijk is de heer Wouterse de eerste betaalde trainer bij Hees. Later is de heer Wilhelm van bestuurszijde weer benaderd om die paar uur in de week toch weer de coaching van het eerste elftal op zich te nemen. „Maar zo erg simpel is het niet. Het coachen is meer dan het dragen van een tas cn het uitdelen van een sinaasappel. Om die funktie goed te kunnen vervullen, is een regelmatig contact nodig met de spelers en niet alleen een kwartiertje voor de wedstrijd. Coachen zonder inspraak in het geen je moet coachen is niet moge lijk", aldus de heer Wilhelm, die overi- Vanafheden is de Soester basketbal vereniging The Red Stars in het bezit van twee bondstrainers. Naast de heer R. Blok, die het herenteam onder zijn hoede heeft, is bij Red Stars de zeer bekende trainer, de heer C. Brongers, toegevoegd. De heer Brongers, woont in Spakenburg en is in basketbalkringen al lang geen onbekende meer. Hij is trainer/coach van de SVS-heren en tot en met vorig seizoen ook van de SVS- dames. Het SVS-damesteam heeft echter een fusie aangegaan met de damesafdeling van Red Stars. Dit team, dat onder de naam Red Stars de competitie ingaat, heeft dus ongetwijfeld aan kracht ge wonnen. Onder de uitstekende leiding van de heer Brongers zal nu getracht worden een stevige plaats in het rayon te behalen. PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 74 fhoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 gens zei, geen rancunes te koesteren te gen wie dan ook. „Er zijn in het ver leden zeker wel eens fouten gemaakt, maar we hebben ze nooit bewust ge maakt. We zijn er om de sport te die nen en onze sportieve plicht jegens ons zelf en de hele vereniging te vervullen", zo zei de heer Wilhelm. Op de vraag, of hij als coach weer terug wil keren, kon hij dan ook niet zonder meer een ant woord geven. Hij zal het bestuur echter voor 1 oktober zijn houding kenbaar maken. De heer Wilhelm zei het nog te betreuren, dat bij de besprekingen rond het aantrekken van de nieuwe trainer niet alle verantwoordelijke mensen (lei ders e.d.) op de hoogte zijn gebracht van de plannen. De heer Kok zei, dat er inderdaad een paar maal sprake is geweest van com municatiestoornissen en misverstanden. Hij zei, dat het bestuur niet de bedoe ling heeft gehad om het drietal weg te sturen. De aanstelling van de trainer heeft ook een aantal organisatorische problemen opgeroepen.. De verrichtingen van het elftal worden momenteel veelal door de trainer, noch uiteraard door de heer Wilhelm als coach bijgewoond. Ook de training van de selectie en andere elf tallen is.een beetje öp een dood spoor ''aSkt- De. Jieer Haverkamp, die ook een ;deel van de training verzorgt, had ook al nare ervaringen met communica tiestoornissen e.d. „Het is goed", zo besloot de heer Wil helm de discussie over de zaak, „dat we elkaar eens de waarheid hebben gezegd. Een ding zal ons echter duidelijk voor ogen moeten blijven staan, ook als je eens in het slop dreigt te geraken: voor alles moeten we trachten, de eenheid te bewaren. Dat is ieders sportieve plicht. We hebben uiteindelijk niets aan een aftakelende vereniging", zo zei de heer Wilhelm. Voorzitter Kok beklaagde zich in zijn openingswoord al over de slechte op komst voor het vierde elftal. Vaak blijft men met een kennisgeving op het laat ste moment en ook wel zonder kennis geving weg, waardoor zelfs al een wed strijd van het vierde geen doorgang heeft kunnen vinden. Wanneer deze si tuatie voortduurt, zal het vierde uit de competitie worden teruggetrokken, zo zei de heer Kok. Hij wees er tevens op, dat Hees finan cieel een moeilijke tijd tegemoet gaat, mede als gevolg van de investeringen ter waarde van ƒ60.000,die de laatste iaren zijn gedaan. Alleen het onderhoud van de beide terreinen en het gebouw zal jaarlijks met een bedrag van f 5000,od de begroting gaan drukken. De heer Kok achtte een contributiever hoging dan ook niet te vermijden en de leden trouwens ook niet. Men besloot, de contributie voor alle leden met in gang van 1 januari 1971 met vijftig cent per maand te vehogen. Een voorstel om er maar meteen een gulden van te ma ken, kreeg geen meerderheid. De contributieverhoging levert een jaar lijkse meeropbrengst op van 1000, Het afgelopen verenigingsjaar kon wor den afgesloten met een batig saldo van bijna zesduizend gulden, maar voor het komende jaar heeft pennningmeester S. B. de Boer een tekort geraamd, dat in dezelfde orde van grootte ligt. Ondanks publikaties in die richting zal de afd. Soest/Soesterberg van het Ne- derlansche Roode Kruis niet op de SoWi '70 vertegenwoordigd zijn. De be langeloos door de SoWi '70 beschikbaar gestelde standruimte kon niet tijdig worden ingericht, terwijl door verschil lende landelijke aktiviteiten geen perso neel aanwezig was om de stand te be mannen. Jammer dat deze nationale vereniging met zijn belangrijke werk in vele facetten, zich om deze reden terug moest trekken. De wethouder van onderwijs, de heer K. de Haan, brengt ter kennis aan be. langhebbenden, dat hij verhinderd is op dinsdag 22 september a.s. zijn wekelijk se spreekuur te houden. De Mij tot Nut van 't Algemeen, dept. Soest, zal op donderdag 24 september a.s. haar algemene ledenvergadering in de kunstzaal van de Openbare biblio theek aan de Albert Cuyplaan te Soest houden. O.a. zal het programma voor het sei zoen 1970/1971 besproken worden. Mede in verband met hun persoonlijke interesse hebben prinses Beatrix en Prins Claus zitting genomen in het co mité van aanbeveling van de stichting kinderboerderij „De Vrije Teugel". Het bestuur van de stichting, die dit heeft medegedeeld, zei, dat ook prinses Bea trix en prins Claus van oordeel zijn, dat de stichting van een kinderboerderij een van de noodzakelijke compensaties is voor het wonen in flats. De stichting heeft tot doel, kinderen veel ruimte te geven in de natuur, met creatieve begeleiding en toezicht van kunstenaars en jeugdleiders. In het co mité van aanbeveling hebben vele voor aanstaande personen uit de gemeente, die jeugdbelangen en creativiteit voor staan, zitting, burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck, hoofden van scholen, directeuren van bedrijven gemeente raadsleden, onder wie W. G. van Zadel- hoff, oud-lid van gedeputeerde Staten^ K. de Wilde, personeelscommissaris Bos en lid van provinciale staten, dr. J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel, direc teur van Zonnegloren, mevr. Polet-Mus- ler, mevr. Walma van der Molen-de Vries, de heer A. H. Hoegen Dijkhof, voorzitter van de Soester Zakenkring, Notaris van Veeren, Piet Ekel, Maar ten Kooy e.a. Mevr. Huygen, voorzit ster, van de stichting heeft op scholen het doel van de Vrije Tei uiteengezet. Zij zei, dat zo spoedig n. gelijk zal worden begonnen met het i orde maken van de boerderij (Oude Grachtje 1), die de gemeente hiervoor beschikbaar zal stellen. De scholieren zullen zoveel mogelijk affiches gaan maken ter ondersteuning van een fi nanciële actie ten bate van de kinder boerderij. Deze actie zal in de week van 28 september tot en met 2 oktober worden gehouden. Alle inwoners van Soest krijgen een envelopje thuis, waarin men een dona tie-verklaring (minimaal ƒ5,per jaar) kan doen. De actie wordt gehouden on der het motto: „Uw steun is overheids steun". Op 2 oktober zullen de envelop pen worden opgehaald. Voor een eenmalige gift kan men geld storten op de rekening van de stichting bij de Raiffeisenbank. Dit nummer is 35991338. Naar ruwe schatting zijn er momenteel in Nederland 145.000 personen met een maximale arbeidsongeschiktheidsuitkering. Dat is een indrukwekkend getal als we bedenken dat alleen werknemers, die na 1 juli 1967 arbeidsongeschikt zijn ge worden, in deze verzekering zijn opgenomen. Zo rond de 40.000 werknemers per jaar worden voor 80 tot 100 arbeidsongeschikt verklaard. Dit betekent dat het aantal niet-werkende kostwinners groeiende is. Een groot deel van hen komt niet weer aan de slag of gaat te zijner tijd werken in het kader van de sociale werk voorziening, waar het aantal werknemers sinds 1950 verdubbeld is, van 22.000 tot 45.000. Wat is de reden van deze enorme stijging van het aantal arbeidsongeschikten en bij welke leeftjjdskategorie komt ze het meest voor? Vooral onder de oudere werknemers (55 jaar en ouder) neemt het aantal arbeids ongeschikten sterk toe. Maar ook in de leeftijdsgroep van 45 tot 54 jaar is er een duidelijke stijging van het aantal arbeidsongeschikten. In de leeftijdsgroep 35-44 jaar is de stijging minder, maar vooral onder de groep werknemers van 40 en ouder neemt toch ook het aantal arbeidsongeschikten sterker toe dan een jaar of tien geleden het geval was. Wat zijn de oorzaken van deze stijging? Dat is niet zo eenvoudig te zeggen, maar er zijn toch wel enkele ernstige ziekten, die er uitspringen. De toename bijvoor beeld van het aantal hartinfarcten is zeker van invloed op de stijging van het aantal arbeidsongeschikten en die toe name manifesteert zich zelfs al onder de werknemers van 35 tot 44 en neemt natuurlijk onder de oudere werknemers alleen nog maar toe. Voor al uw reserveringen Steen hoff straat 9a, telefoon 6571-4905 Andere ziekten die bij duurzame ar beidsongeschiktheid een rol spelen zijn de chronische bronchitus en astma, de rugaandoeningen en de geestesziekten. Speciaal de longaandoeningen zijn ver antwoordelijk voor een forse stijging van het aantal arbeidsongeschikten. Daarbij komt dat dankzij de verbeterde behandelingsmethoden nu min of meer ernstige patiëten door hun ziekte heen komen, die vroeger zonder enige twij fel zouden zijn gestorven. Nu blijven deze mensen leven maar worden ar beidsongeschikt, vroeger gingen ze dood. Of zouden de sociale verzekeringswetten debet zijn aan de toenemende arbeids ongeschiktheid? Wordt het de mensen te gemakkelijk gemaakt om thuis te blij ven? Dr. C. van Nerren (bedrijfsarts) zei hier over tijdens de jongste A.V.O.-conferen- tie: „Uit hoofde van mijn beroep spreek ik voortdurend mensen die bekend staan om hun frekwent en langdurig verzuim. Zeer grote uitzonderingen buiten be schouwing latend kan ik zeggen dat de mensen nooit thuis blijven omdat ze dat zo fijn vinden, maar omdat ze zich be roerd voelen". Vervoer Een toenemend aantal personen ver dwijnt dus voorgoed uit het arbeidsbe stel of wordt niet toegelaten. Jongeren die afkomstig zijn van B.L.O.- of Mytyl school maken weinig kans op een plaats in het bedrijfsleven. Zeventig procent van hen komt nooit aan de slag, ook niet in de sociale werkvoorziening. Men sen boven de 55 met een vol jaar ver zuim kunnen we zeker als blijvend in valide beschouwen. Er zijn er die weer aan het werk gaan, maar dat percentage is heel erg klein. Van jaar tot jaar valt ongeveer zo'n 5 van de zestigers de finitief uit door invaliditeit en dat per centage stijgt nog steeds. Toch zou een groter aantal arbeidson geschikten nog wel hele of halve dagen kunnen werken, wanneer er niet een vervoersprobleem bestond. Een groot probleem bij de hervatting van het werk door langdurige zieken is 't vervoer. De mensen komen steeds verder van hun werk af te wonen. Voor invaliden is het openbaar vervoer ook niet altijd mogelijk, omdat de bus- en stationshal tes te ver van hun woning afliggen. Een eigen auto is de beste oplossing en via de W.A.O. kan aan sommige invaliden ook een auto worden verstrekt. Maar dan rijst de vraag waar zij die wagen moeten parkeren. Dat blijkt soms ëen onoverkomelijk probleem te zijn. Soms worden aan hartpatiënten vergun ningen verstrekt voor parkeren op het fabrieksterrein, maar dan blijken er dik wijls meer vergunningen dan beschik bare plaatsen te zijn. „Labeling" Het aantal arbeidsongeschikten neemt dus toe. Maar is hier alleen sprake van een gehandicaptenprobleem? Drs. J. Josten maakte hierover enkele inte ressante opmerkingen op de bestuurs- conferentie van de Ned. Ver. Sociale Zorg voor minder- validen. Zijns inziens is er sprake van een inkrimping van de hoeveelheid beschikbare arbeid. En men verhult dit proces door het „labelen" van steeds nieuwe kategorieën van wer kers als arbeidsongeschikt. Eerst de ge handicapten, toen de ouderen, nu de on geschoolden, straks weer een nieuwe categorie (misschien de neurotici of de sociaal-onaangepasten?) Met dit proces van „labeling" wordt een probleem van algemeen maatschappe lijke strekking gecamoufleerd. Er is een essentiële verandering in de samenleving gaande, waarbij arbeid zijn centrale plaats als tijdvullende, norme rende en zingevende activiteit verliest. Door labels te plakken op degenen die dit gebeuren het eerst aan den lijve on dervinden, kan men vasthouden aan de bestaande gedragslijn. Veel eerlijker is het om verminderd arbeidsaanbod te durven bekennen en dus niet door te gaan met het „labelen" van kategoriën ongeschikten. Op bescheiden wijze neemt de Doops gezinde Gemeente deel aan de activi teiten van de Vredesweek", georgani seerd door het Interkelijk Vredesberaad. Zondag a.s. zal de dienst in de Doops gezinde Kerk te Baarn geheel in het te ken staan van het vraagstuk van de vrede. De voorzitter der commissie voor het geneeskundig- en het psychologisch schooltoezicht ln de gemeente Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoogland en Soest brengt ter openbare kennis, dat op vrij dag 25 september 1970, des middags om 13.30 uur, een openbare vergadering van de Commissie zal worden gehouden ln het gemeentehuis van Baarn: AGENDA: a. Afscheid van voorzitter en vice-voor- zitter. b. Benoeming nieuwe voorzitter en vice-voorzitter. c. Geneeskundig schooltoezicht: 1. vaststelling notulen vergadering van 28 mei 1970. 2. Ingekomen stukken. d. Psychologisch schooltoezicht. 1. Vaststelling notulen vergadering van 22 juni 1970. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling bezoldigingsverorde ning (zie bijlage). 4. Toetreding tot het I.Z.A. (zie bij lage). 5. Benoeming adviserende leden (zie bijlage). 6. Vaststelling werktijden personeel. 7. Uiteenzetting werkplan door mevr. Wittermans-Schreuder. e. Vaststelling datum volgende verga dering. f. Rondvraag. g. Sluiting. Baarn, 11 september 1970. De voorzitter voornoemd. Ms. S. P. Baron Bentinck. IC GAZELLE - PEUGEOT - BURCO Kerkstraat 3 - Telefoon 2030

Soester Courant | 1970 | | pagina 4