Soest toen - Soest nu Dinsdag 22 september 1970 49e jaargang no. 70 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Dnreau voor redaetie en adminisiratle Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2586 - Postgiro 126156 Raad van Kerken in Soest VREDESWEEK B. EN W. VINDEN OVERWEG IN MOLENSTRAAT NIET ERG GEVAARLIJK Het oog gericht op Nixon's N.S. is beloften niet nagekomen demonstratieve reis SOMBERE FEITEN EN EEN NOG SOMBERDER SFEER Vliegerwedstrijd openbare lagere school Soest-centrum Tweehonderd kinderen naar huis na hom-melding op Titus Brandsmaschool Nieuw flatgebouw met kegelbaan aan Burg. Grothestraat Veel materiële schade op Amersfoortsestraat 50ESTER(()0URANT Abonnement per kwartaal ƒ4,—. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,— Verschtjnt tedere dinsdag en vrUdaf In het kader van de Vredesweek 1970 wordt op donderdag 24 sep tember a.s. een oecumenische ge bedssamenkomst gehouden in de Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein in Soest. Aanvang 20.00 uur. Na de samenkomst is er gelegen heid in de kerk een tentoonstelling te zien van werk van de Soester schooljeugd, waarin zij haar ge dachten over „Vrede" heeft vorm gegeven. Voor deze samenkomst wordt ieder een uitgenodigd. Burgemeester en wethouders vinden de situatie bij de spoorwegovergang in de Molenstraat „wel gevaarlijk, maar niet zeer gevaarlijk", omdat men meent, dat bij alle tragische ongevallen, die zich op de overweg hebben voorgedaan, onder scheid moet worden gemaakt tussen ongevallen, die het gevolg zijn van men selijk falen en ongevallen, die hun oor zaak vinden in een technisch falen. Dit menselijk falen moet volgens het college vooral worden toegeschreven aan het niet of niet tijdig horen van de alarmbelinstallatie en het zien van de rode knipperlichten. „Het waarschuwen de effect van deze installatie zal meer tot zijn recht komen, zodra de overgang mede is beveiligd door de van gemeen tewege zo gewenste ahobs. Als een voorbeeld van technisch falen kan het niet of niet voldoende werken der rem men van motorvoertuigen, bromfietsen c.d. worden genoemd", aldus B. en W. Overigens zal het college blijven streven naar een optimale beveiliging van de spoorwegovergang. Burgemeester en wethouders delen dit mede in antwoord op vragen van de PAK raadsfractie. Daarbij is gebleken, dat ook de Neder landse Spoorwegen zich niet heeft ge houden aan gemaakte afspraken. Een en ander heeft tot gevolg, dat niet voor Een slag op de alarmbel behoort zo langzamerhand net zo traditioneel bij prinsjesdag als de toch door de resi dentie - het is dit keer echter een reeks slagen geweest, overigens met meer aantoonbare reden dan in lang het geval was. Economische vaktermen zijn voor dit aantonen niet erg nodig: ieder die even na kan denken beseft wel dat de vier- honderdguldengolf die nog over ons land slaat zijn effekten moet hebben. Dat geld moet ergens vandaan komen en het moet ergens heen gaan. Dat eerste aspect houdt in dat onderne mers het op de een of andere manier aan hun klanten moeten verdienen en die klanten zijn we allemaal met el kaar - in die funktie mogen we prijs verhogingen verwachten, die het gevolg hebben dat die vierhonderd gulden, of wat hier en daar wordt, toch weer minder zullen zijn dan het nu lijkt. Het bekende spiraalverschijnsel, dat in wat drogere vorm ook te vinden is in waarop het Centraal Planbureau ter ge legenheid van prinsjesdag trakteert. Die berekenen een stijging van de lonen met elf procent, een stijging van de prijzen met vier procent ruim, de ar- beidsproduktie gaat met vijf procent omhoog - een ongelijkheid in percen tages die we ons niet kunnen permitte ren. Er moet dus iets gedaan worden, dat ir, duidelijk. En de regering heeft zo zijn plannen. Eigenlijk had minister Witteveen die al voor de herrie begon - in een geruchtmakend interview met Het Parool repte hij al zonder het woord te willen gebruiken met iets in de geest van de bestedingsbeperking van 1956. Dat was dus toen van de vierhonderdguldengolf en dergelijke nog geen sprake was. Hij en zijn collega's, in het kabinet ver wachten duidelijk het meest van een soort loonpauze. Goed, er zijn nog andere maatregelen in petto, zoals was belastingverhogink- jes hier en daar, maar daarvan ver bleekt het effect hij dat van die loon pauze krachtens artikel tien van de kersverse loonwet van minister Rool- vink. Maar daarin prijkt" ook nog altijd dat artikel acht dat voor de vakbewe ging aanleiding is geweest om niet lan ger in de Socaal-Economische Raad deel te nemen aan overleg. Er is nu een spierinkje door de regering uitgewor pen om de vakcentrales toch weer naar de S.E.R. te lokken omdat de hele loon wet eigenlijk weer ter discussie zou staan, maar wie gelooft dat de vakbe weging daarop in zal gaan? Die heeft juist in Rotterdam geleerd dat ze bezig was en is te vervreemden van haar le den die haar terecht of ten onrechte, dat doet er weinig toe - zijn gaan zien als teveel een verlengstuk van het overheidsapparaat. Die omstandigheden zijn psychologisch dus wel allerongunstig om met een zo mager lokkertje de vakbeweging terug te krijgen als gesprekspartner van de regering. Terwijl, wil het kabinet niet verwik keld raken in de scherpste conflicten vol arbeidsonrust, ze medewerking van de vakbeweging zal moeten hebben. Het heeft geen zin precies uit tc pluizen door wiens schuld een toestand is ontstaan dat de regering nagenoeg geen vertrou wen geniet van de werknemers - de toestand is er. Daar zijn ook feiten als een versoepeling van het prijsbeleid, die al evenmin psychologisch een prachtige introductie vormt van een streng in de hand houden van de lonen. Het is een trieste situatie: de regering heeft onomstotelijk argumenten dat iets in de geest als zij van plan is gedaan moet worden om te voorkomen dat we als natie de mist in gaan. En in tegen stelling tot 1956 moet ze haar plannen uitvoeren in een sfeer die dat allemaal haast onmogelijk maakt. i Rond half drie kreeg de echtgenote van het hoofd der school een anoniem tele foontje. Een onbekende man deelde in gebroken Nederlands mede, dat zich in het schoolgebouw een bom bevond. Mevrouw Van Balkom geloofde het niet zozeer en veronderstelde een „grapje", maar de man zei, dat het ernst was en dat hij belde in opdracht van een ander. Onmiddellijk werd het hoofd van de school, de heer A. J. van Balkom ge waarschuwd, terwijl tevens de politie werd ingelicht. Twee man Soesterberg- se politie (die het een allesbehalve leu ke klus vonden) en drie man uit Soest zijn in de school op onderzoek gegaan. De bom zou, zo was medegedeeld, tus sen drie en vier uur tot ontploffing worden gebracht. Maar tijdens een eer ste rondgang door het gebouw, waaruit de kinderen inmiddels waren verdwe nen, werd niets gevonden. Men besloot tot vier te wachten. Op het schoolplein werden de mogelijk heden onderling besproken, terwijl te vens de voorbijgangers nauwlettend in de gaten werden gehouden. Want uit eindelijk beleef je aan je werk als ano niem telefonist of opdrachtgever weinig „plezier", wanneer je je niet gaat over tuigen van de consequenties van je te lefoontje. En zo werd omstreeks half vier bij de school dan ook een vrouw aangehouden die volgens de politie er voor in aanmerking kon komen, de op dracht tot het telefoontje te hebben ge geven. Het was een jonge vrouw uit Gronin gen, die zich om bepaalde redenen wel meer bij de school ophoudt. De vrouw werd ter plaatse gehoord, maar mocht later weer doorlopen. En ook al zou zij opdracht tot het anonieme telefoontje hebben gegeven (wat zij ontkende), dan nog zou zij volgens de politie geen straf baar feit hebben gepleegd. Het feit dat werd opgebeld naar het privé-adres van het schoolhoofd, duidt er overigens wel op, dat het telefoontje afkomstig is ge weest van iemand, die met de omstan digheden op de school enigermate op de hoogte is. Tijdens het bomalarm werd ook nog enkele malen een sportwagen in de buurt gesignaleerd, hetgeen ook enige argwaan wekte. De wagen bleek toe ie behoren aan een inwoner van Soest, die er volgens de politie verder niets mee te maken heeft. Rond vier uur heeft men nogmaals een onderzoek ingesteld, maar wederom met negatief resultaat. Alle klassen werden niettemin grondig doorzocht. Ook heeft de politie nog de Mijnoprui- mingsdienst op Soesterberg trachten te waarschuwen, maar het militaire appa raat bleek dusdanig gestructureerd te zijn, dat men na zes telefoontjes nog lang niet bij de verantwoordelijke per soon was en daarom de moed maar op gaf. Ook via de Explosieven Opruimings dienst kwam men niet veel verder. Men zei (vanuit Culemborg), niet over de vereiste apparatuur te beschikken. En ook al was men er wel op toegerust, dan nog zou men alleen maar gekomen zijn in opdracht van het ministerie van defensie. Alleen de bijna tweehonderd leerlingen en een zestal kwekelingen hebben enig plezier beleefd aan dit bomalarm, want voor hun betekende het een vrije mid dag. 1972 zal kunnen worden begonnen met de verdere beveiliging van de overweg. In 1962 heeft de NS medegedeeld, dat de automatische knipperlicht-installatie aan de Molenstraat zou worden gewij zigd in een ahob-installatie zodra de toename van het verkeer dat wenselijk zou maken. Zeven maanden later kwam de NS op deze toezegging terug, toen het gemeentebestuur had gevraagd om de daad bij het woord te voegen en in derdaad ahobs aan te brengen. De NS bleek de gemeente zeven maanden eer der slechts stenen voor brood te heb ben verkocht. De Spoorwegen kwamen nu met nadere voorwaarden. Onder meer verlangde men de sluiting van een aantal particu liere overwegen. In april 1966 werd de NS bericht, dat het college met de voorwaarden instemde. Toen kort daar op ook aan alle voorwaarden was vol daan, werd de NS nogmaals gewezen op zijn toezeggingen; verzocht werd, de ahobs zo spoedig mogelijk aan te bren gen. Maar alle moeite was vergeefs en de Spoorwegen bleken zich geen toe zeggingen meer te herinneren. Daarom schreef het gemeentebestuur in februari van dit jaar nog maar eens, nu naar aanleiding van een dodelijk ongeluk, dat op de overweg was gebeurd en dat bij naleving van de beloften door de NS voorkomen had kunnen worden. Eerst op 1 april van dit jaar kreeg de ge meente antwoord, nadat men zich in die tussentijd nogmaals tot de spoorwe gen had gewend. In die brief deelde de Nederlandse Spoorwegen mede, dat niet voor 1972 uitvoering kon worden gegeven aan de plannen. B. en W. zeggen in hun ant woord aan het PAK met deze verkla ring allerminst tevreden te zijn geweest, juist in verband met de eerder gedane toezeggingen. Men wendde zich dus op nieuw tot de NS om nogmaals op de urgentie van een en ander te wijzen. Een paar maanden later moest de NS nog eens aan dit schrijven worden her innerd, want er was geen enkele reactie meer gekomen. Tenslotte deelde de NS eind juli mede, dat in ieder geval nog een poging zal worden ondernomen om voor 1972 de ahobs geplaatst te krijgen aan de overweg in de Molenstraat. Voorts delen B. en W. het PAK mede: „Voor het aanbrengen van ahob-bevei- ligingen in spoorwegovergangen bestaat een prioriteitenlijst. Voor het uitvoeren van de diverse werkzaamheden heeft de Nederlandse Spoorwegen een speciaal daartoe opgeleide groep van specialisten opgericht. Deze groep kan slechts een beperkt aantal ahob-beveiligingen per jaar realiseren.Een bespoediging van de uitvoering van de werkzaamheden te verrichten bij de spoorwegovergang in de Molenstraat zal derhalve ten koste gaan van een andere, urgente voorzie ning, waarvan de realisatie op een vroe ger tijdstip werd gepland. „Voorts werd ons van de zijde van de NS nog mede^deéld", zo zeggen B. en W., „dat de levertijd van de apparatuur één jaar bedraagt, zodat mede op grond daarvan een bespoedinging niet mogelijk blijkt. Financiële redenen liggen niet ten grondslag aan de late uitvoering van de werkzaamheden in de spoorwegover gang Molenstraat", aldus burgemeester en wethouders. Uit zeer recente contacten met de Ne derlandse Spoorwegen is volgens B. en W. gebleken, dat een beveiliging van de overgang in de loop van dit jaar niet tot de mogelijkheden behoort. Al met al blijft het een schrale troost voor de nabestaanden van degenen, die op deze overweg zijn verongelukt of misschien nog verongelukken zullen, te weten, dat de NS door het niet nakomen van haar beloften mede- verantwoor delijkheid voor de ongevallen op zich hééft genomen. Het architectenbureau P. en H. Beek man b.n.a. in Soest heeft in opdracht van aannemer H. W. van A.sch een plan ontworpen, dat de sanering beoogt van de situatie op de hoek Burgemeester Grothestraat-Willem de Zwijgerlaan. Op dit punt, waar nu nog de voormalige bakkerij van de familie Roetman staat, is een flat met kantoor- en bedrijfsruim ten en een kegelbaan gepland. Ee schoonheidscommissie heeft het ontwerp goedgekeurd, het ligt nu bij het ge meentebestuur. Het uitzicht voor weggebruikers, die van de Willem de Zwijgelaan de drukke Zaterdagmorgen 19 september jl. ston den 45 leerlingen uit de klassen 4, 5 en 6 op het schoolplein van de o.l.s. Soest- Centrum aan de Molenstraat gereed om deel te nemen aan de vliegerwedstrijd, die door het onderwijzend personeel van deze school georganiseerd was. Op het schoolplein werden de vliegers door zes juryleden bekeken en naar originali teit gewaardeerd. Hierna gingen de kin deren met hun vliegers in een lange kleurrijke rij naar het speelveld aan de Talmalaan. Het was de bedoeling dat de vliegers daar opgelaten werden, maar er was helaas geen zuchtje wind. Door heel hard lopen van de ene naar de andere kant van het veld (zo'n goede 200 meter) kon de vliegvaardigheid van vliegers beoordeeld worden. Leuk was, dat een groot aantal ouders hun kinde ren gingen helpen met het oplaten van de vliegers. Het vliegerfeest werd daar door dubbel zo leuk. De winnaars en winnaressen van deze geslaagde vliegermorgen zijn: klas 4, 1. Ingeborg Lotze; 2. Karin Grooters; 3. Ronald van Grol. Klas 5, 1. Hans van Egdom; 2. Max Olivier; 3. Eric Vogel. Klas 6, 1. Hans Burgerhout; 2. Wolter en Arne Prins en Jerre Kees Lubberts; 3. Kees van Essen, Ronald van Gent en Ferry Scheffer. Maandag 21 september hebben de gélukkige winnaars en win naressen hun prijzen (boekenbonnen) op i school in ontvangst genomen. Burgemeester Grothestraat willen oprij den, wordt belemmerd door de uitbuow van de bakkerij, de winkel. Als dit pand en de twee daaraan aangebouwde wo ningen zijn afgebroken de heer Van Asch heeft die al aangekocht- verrijst er een fraai flatgebouw van drie etages met twee driekamerflats en vier vrij- gezellenflats. Aan de zijde van het Wiener café Bau- ers Stüberl is de. kegelbaan geprojec teerd. Deze is ruim 29 meter lang cn ruim 4,50 meter breed. De baan wordt ondergronds gebouwd. Op dezelfde hoogte komt de entree die overigens gelijk ligt met de Burg. Grothestraat, de baan komt onder gronds omdat het terrein oploopt verder komen er een keukentje, toilet ten en een zaaltje van honderd vierkan te meter. Achter de zaal wordt een ruimte voor de centrale verwarming ge bouwd. Op de eerste étage komt een kantoor ruimte van tweehonderd vierkante me ter. Er is al een gegadigde voor, maar de onderhandelingen hierover zijn nog niet afgesloten. Op dezelfde hoogte ko men voorts een berging en vijf auto boxen van vijf bij bijna drie meter. De tweede étage bestaat uit twee drie kamerflats. Er is een .woonkamer van zeven bij ruim viereneenhalve meter. Verder zijn er twee grote slaapkamers en een logeerkamer, een badkamer, een toilet en een gang, met ruime garderobe. De flats bereikt men via een lange ga lerij. Het trappenhuis is geprojecteerd aan de zijde van de Julianakerk. De derde étage bestaat uit vier vrijgezellen- flats. Het gebouw krijgt een lengte van 20 meter aan de voorzijde. De onderbouw en een deel van het gevelwerk worden opgetrokken uit mangaansteen, het ove rig gevelwerk uit gele handvormsteen. Het boord van de boxen zal bestaan uit hechthout, de kantoorpuien uit alumi nium en de overige puien uit staal. Indien dit plan gerealiseerd wrodt, zal de verkeerssituatie er ter plaatse aan zienlijk op vooruit gaan. Het pand is nu nog een, sta-in-de-weg voor het verkeer. Ook voor de voetgangers, om dat de etalage aan de kant van de Burg. Grothestraat zover uitsteekt, dat er van het pas aangelegde wandelpad niet veel is overgebleven. Tweehonderd leerlingen van de Rooms Katholieke Titus Brandsmaschool kregen vrijdag onverwachts een halve middag vrij omdat een onbekende man zo „vrien delijk" was geweest om mede te delen, dat zich in de school een bom bevond. Het gehele schoolgebouw is uiteraard grondig doorzocht, maar zonder resultaat. Alleen de kinderen vonden het allemaal wel best. President Nixon gaat demonstratief door zuid-Europa reizen met geen ander doel dan de Russen te laten zien dat de Ver. Staten bepaald niet van plan zijn zich te laten wegwerken uit het Middelland se Zeegebied. Waaronder op dit moment nadrukkelijk ook het nabije oosten ge rekend moet worden, al gaat hij daar dan niet heen. Maar hij bezoekt de Zesde Vloot, het etalagestuk van Ame- rika's macht in het onrustige gebied en ook president Tito van Joegoslavië, die we mogen zien als een nuttig con- tactman met de Arabische wereld. Daarenboven geeft Nixons reis nog even de nadruk aan de wens van de V.S. zeker in Spanje een militair be langrijk steunpunt te handhaven. Het is - ditmaal niet met woorden - een herhaling van de waarschuwing aan het adres van Moskou dat in het nabije oosten nu iets broeit dat al te gemak kelijk kan uitlopen op een directe con frontatie tussen de twee machtigste mo gendheden. Een waarschuwing die naar Nixons op vatting noodzakelijk gemaakt wordt doordat vanuit Moskou niet in het minst is gereageerd op de voortdurende schending door Egypte van het onder Amerikaanse auspiciën tot stand geko men tijdelijk wapenstilstandsakkoord. Egypte heeft dit akkoord al verlopen verklaard, al zegt het zich eraan te zullen houden zolang de Israëli's niet schieten. Een uitspraak die ook wel eens bluf kan zijn in het pokerspelletje, teneinde de V.S. ervan af te houden de hervatte wapenleveranties aan Israël al te zeer op te voeren. Maar aan de an dere kant kan Egypte wel gelijk heb ben. Een definitief herstel van de vrede is geen zaak tussen Egypte en Israël al leen - op zijn minst is daarbij de me dewerking van Jordanië onontbeerlijk. Maar koning Hoessein is inmiddels al leen in naam nog maar heerser over het Hasjemietisch Koninkrijk van de Jordaan, om de weidse naam eens te gebruiken voor het nietig land. Dat hij een generaalsbewind heeft in gesteld kan zowel een laatste poging ziin, zijn door Palestijnse strijdorgani saties aangetast gezag te herstellen, als éen teken dat de militairen het zat zijn en - of de koning het wel of niet - te gen de Palestijnse Bevrijdings Organi saties van leer willen trekken. Waarbij het de vraag is of het hele Jordaanse leger bij een dergelijke onderneming nog wel te vertrouwen is - de Bedou- ienen zijn zeker trouw aan de vorst, maar onder de rest zit vrij wat dat zich meer aangetrokken voelt tot de guerrilla-strijders. Als Hoessein verliest zal een republiek van de Palestijnen op het gebied van het koninkrijk komen die zeker geen lust zal gevoelen met Nasser mee te gaan in diens nog zo twijfelachtige maar althans openlijk beleden onder- handelingslust. Dan is de vredespoging- Rogers inderdaad ter ziele. Nixon gaat met zijn reis duidelijk ma ken dat zelfs in dit ongunstigste geval de Ver. Staten niet bereid zijn om het nabije oosten geheel en al als invloeds sfeer aan de Russen prijs te geven, ook niet alleen maar om der wilie van de lieve vrede. KANTMAN Bij een verkeersongeval op de Amers foortsestraat is afgelopen vrijdag nogal wat materiële schade ontstaan. Een van de betrokkenen raakte bovendien licht gewond. De C. A. van A. van W. uit Amsterdam stond met zijn bestelauto voorgesorteerd om linksaf naar Kinabu te rijden. Op dat moment, dat hij stil stond, werd hij van achteren aangereden door een andere wagen, bestuurd door K. W. L. Die de bestelwagen kennelijk niet had gezien. De wagen van L. werd bij de botsing volkomen vernield, terwijl de bestuurder gewond raakte aan zijn rech ter pols. Nu nog een oud Soesterhuis met winkel pand, over een paar jaar een moderne flat met kegelbaan.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1