m BOUWBEDRIJF VAN ASCH GAAT ZICH TOELEGGEN OP UTILITEITS- EN EIGEN BOUW Deelneming bouwstromen gestaakt Burgerlijke Stand KOPPEL MSïï INDIVIDUELE HUURSUBSIDIE VOOR LAGER BETAALDEN Drukkerij Smit MENINGEN VAN LEZERS Winterkeuring van de A.N.W.B. dient de verkeersveiligheid moderne haarstukjes salon Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Het geboortekaartje Gestolen auto gevonden Personeelslid Gemar wegens verduistering aangehouden Katholiek Vrouwengilde Ruzie met zand in autocarter beslecht Ned. Vrouwen Elec. Ver. maakte excursie Soest. Het Aannemings- en Bouwbe drijf H. W. van Asch N.V. stopt met stroombouw. Van de tachtig werknemers zijn er inmiddels vijftig afgevloeid. De overige dertig blijven in dienst van de n.v., die zich gaat toeleggen op utili- teits- en eigenbouw. Bouwondernemer Van Asch motiveert zijn besluit aldus: „Bouwen in stromen betekent een be langrijke arbeidsbesparing, zo'n veertig procent. Doordat er door verschillende oorzaken geen stromen meer geformeerd kunnen worden en er steeds meer spra ke is van bouwen in kleinere groepen op meerdere plaatsen van verschillende typen woningen, is arbeidsbesparing niet meer haalbaar". Een niet te verwaarlozen rol spelen vol gens de heer Van Asch ook de kosten stijgingen sinds 1964 (met vijftig pro cent) en de verminderde prestaties van de werknemers. Zijns inziens is dit vooral een gevolg van de overspannen arbeidsmarkt. Ook de goede sociale voorzieningen zijn er debet aan. „Er wordt zwaar misbruik van gemaakt", zegt hij. Hij ziet wel een oplossing om de zaak gezond te krijgen „nu ik dit zeg, krijg ik de vakbonden op m'n nek"): „Er zou vijf procent werkloosheid moe ten zijn, dan zouden excessen zoals zich die nu voordoen, vermeden worden". De verminderde „honkvastheid" van de werknemer kost de werkgever ook han denvol geld. Van Asch haalt hierbij het voorbeeld aan van één van z'n bouw werken, waar de helft van het personeel ging „lopen" omdat het bij een ander bedrijf meer kon verdienen. „Tegen woordig gaan ze voor een stuiver ergens anders heen", zegt hij. Het gevolg daar van is niet alleen verloop in het perso neel, maar het werk duurt langer en dat betekent weei dat de kosten stijgen. Daarbij komt, dat er in het laatste half jaar wat de traditionele bouw betreft GEBOREN Markus Johannes, zoon van R. H. Parmentier en B. P. Booms, Ju- lianalaan 52. René Johannes Gerar- dus, zoon van L. J. van den Bogert en A. M. H. Overberg, Regentesselaan 9 Erik, zoon van H. Hermus en R. E. de Groot, Plesmanstraat 51, Soesterberg. Rianne, dochter van D. van der Pol en A. A. van Neerbos, Hartmanlaan 5. Albert, zoon van E. Pieper, Laanstraat 35 en J. Tolboom, Beukenlaan 15. Alice Bernadette, dochter van F. B. Slim en J. J. Deijs, Oranjelaan 40. Bianca Colette, dochter van M. G. van Brussel en J. M. van Eist, Smitsweg 365. Ronnle, zoon van R. Barlo en A. A. J. Fakkeldij, Smitsweg 523. Thomas Wilhelmus, zoon van N. G. M. van Dalen en F. J. T. Elzinga, Beetz- laan 67. Maria Louise, dochter van J. H. van de Laar en M. C. van den Brink, Hartmanlaan 7. Jeroen, zoon van C. J. van Doorn en J. M. Bosland, Nieuweweg 57. Robert Henricus, zoon van R A. Hilhorst en J. P. Hols, Beetz- laan 23. w Petronella Adriana Maria, dochter van C. Bos en J. H. Antonisse, Weegbreestraat 28. Mark René, zoon van S. J. Allon en C. M. Lempke, Veen besstraat 314. Hanneke Bernadine, dochter van J. S. Joustra en A. N. H. Rozeboom, Sint Theresiastraat 17. Leonard, zoon van K. J. Saas en M. H. G. Beeker, Weegbreestraat 377. Cor- nelia Klaassina, dochter van J. C. Boe- kema en P. M. Onwezen, Buys Ballot laan 55. Soesterberg. e-^ Berend, zoon vnn P. B. Boute en G. van den Akker, Birkstraat 69. Monica Helena Chris- tina, dochter van H. P. W. J. Heuts en C. M. Karreman, Weegbreestraat 329. ONDERTROUWD Richardus van Gar- dingen, Lavendelstraat 25, Hilversum en Theodora Maria Vreeswijk, Schouten kampweg 27. Joannes Henricus Ar- noldus Joseph Timmermans, Boxtelse- weg 8, Schijndel en Gijsbertha Jacoba Salari, Kampweg 76. Martin Theo- door Homberg, Meteorenweg 182, Am sterdam en Ida Jacoba van den Berg, Plesmanstraat 91. Dirk van den Hoek, Zandvoortweg 184, Baarn en Geertruida Cornelia Jasperse, Troelstra- straat 57. GEHUWDChristoffel Schrijver, Laan straat 89d, Baarn en Jannette Iseger, Hartmanlaan 15. Willem Cornelis van Schaffelaar, Koekoekweg 7 en Ina Lahnstein, Ruysdaellaan 10. Willem Kerkhoff, Burg. Grothestraat 69a en Henriëtte Adriana Maria van Bergen, Kerkstraat 13, Zeeland. Wouter Fre- derik Jacobs, Ferd. Huycklaan 36 en Jacoba Witteveen, Soesterweg 376, Amersfoort. Berend Christiaan Tuin- beek, Bonifaciusstraat 14 en Carla Erna Annie Foeken, Meidoornweg 34. OVERLEDENRijk Grift, 78 jaar, Pe- likaanweg 29. Johanna Josephina Dekker, 87 jaar, Dorpsplein 11, Soester berg Klara Anna Marie Höllner, 79 jaar, gehuwd met J. de Lang, Noorder einde 259, 's-Graveland. Friedrich Theodor Conrad Meinecke, 86 jaar, we duwnaar van G. Nissenson, Soesterberg- sestraat 135. Margaretha Swidde, 86 jaar, weduwe van A. Oosterling, Nieu- weweg 104. Petrus Antonius Bronius, 75 jaar, weduwnaar van T. van Sloten, Adelheidstraat 41, Bussum. Maria Anna Gertruda Bensdorp, 85 jaar, we duwe van J. J. Kuynders, Nieuwer- hoekplein 10. - Johanna Maria Blom- mestein. 84 jaar, gehuwd met B. Karse- meijer, Hellingweg 2. Lucas Quirinus Baas, 64 jaar, gehuwd met J. H. van den Noort, Haarlemmer Houttuinen 159II. Amsterdam. Evert Vogel, 94 jaar, weduwnaar van J. H. Blankestijn, Rademakerstraat 14, Soesterberg. Jan Kat, 79 jaar, gehuwd met K. Hoede, Gerhard straat 77. Zaandam. sprake is van een overspannen arbeids markt. Vooral metselaars zijn moeilijk te krijgen: iedereen vraagt ernaar. Op één bouwwerk is Van Asch al 20.000 gulden over het arbeidsloon van de metselaars heen. „Dan wordt een natio naal produkt wat de woning toch hoort te zijn onbetaalbaar", zegt hij. Henk van Asch in 1939 in de bouw begonnen als timmerman, sinds 1948 zelfstandig patroon bekleedt verschei dene bestuursfuncties. In zijn functie van voorzitter afdeling Amersfoort van het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid, voorzitter district Zuid- West Utrecht A.V.O.B., bestuurslid van de Samenwerkende Patroons Vereniging in 't Gooi en bestuurslid S.P.V. Amers foort, wordt hij meer dan eens gecon fronteerd met de problemen in de bouwwereld, „vooral met de verschrik kelijke kostenstijgingen en de vermin derde prestaties". De kosten zijn in de afgelopen acht jaar met ruim de helft gestegen, maar de produktie heeft daarmee geen gelijke tred gehouden. Voorheen werd bijvoor beeld een loonstijging opgevangen door een grotere produktie, een grotere mechanisatie en vooral door continuïteit Door allerlei oorzaken is vooral de con tinuïteit in gevaar gekomen. Er zijn financieringsproblemen, de gemeente hebben nauwelijks meer bouwrijpe plan nen klaar en het gevolg daarvan is, dat de bouwbedrijven geen kans zien hun omzet te verhogen en daardoor de kosten te drukken, aldus Van Asch. Het verbreken van de continuïteit heeft de middelgrote bedrijven met een omzet van acht tot tien miljoen de grootste klap toegebracht. Voor de woningbouw zijn haast geen beleggers te vinden in dien er al geen honderd huizen verkocht zijn. Doordat de huren achterblijven bij de kosten, kunnen slechts kleine com plexen gerealiseerd worden, die met moeite verkocht worden. Van Asch voor ziet voor de toekomst, dat er weinig woningwet- en premiewoningen van de grond komen. Hij verwacht ook, dat grote complexen alleen nog tot stand kunnen komen in dien er in gietbouw gewerkt kan wor den. Doorgewerkt kan worden vooral, en niet zoals het bouwbedrijf Verwelius uit Huizen is overkomen in het Soesterveen. Daar moest het de bouw beëindigen toen het goed en wel op gang gekomen was met de gietbouw. „Dat bedrijf had door moeten kunnen gaan in het volgend plan, Klaarwater. Het had kosten noch moeite gespaard om in zo kort moge lijke tijd een goed produkt te maken". De toekomst voor de bouwbedrijven ligt in de gietbouw, is de mening van Van Asch. Die krijgt nu al de overhand doordat er op de bouwplaats minder manuren vereist zijn. Hij verwacht dat polyester een steeds belangrijker plaats zal gaan innemen in de gietbouw. „Het materiaal is goedkoop, alleen de mallen voor de prefab kosten geld. Om poly ester te kunnen toepassen in de woning bouw zal er natuurlijk veel research gedaan moeten worden om een zo be woonbaar mogelijk huis te kunnen bou wen. Er zal ook veel gedokterd moeten worden aan de bouwvoorschriften". Gietbouw zal zo min mogelijk op de bouwplaats zelf toegepast worden. Hij zal zich vooral concentreren in fabrie ken, want daar is het werk te overzien. Op de bouwplaats niet, vandaar dat er veel uren verloren gaan. Niet alleen door verlet, maar ook door de komst van de patates-frites-autoZelf ziet Van Asch weinig in gietbouw, omdat de soesterbergsestr.44 tel 2045 soest concurrentie al groot genoeg is. Een fusie acht hij nauwelijks een oplossing om zijn bedrijf op de oude voet voort te zetten, juist vanwege het gebrek aan continuïteit. Een fusie is wel te reali seren op onderdelen, zoals de boekhou ding en de calculatie, maar overigens ziet hij er geen heil in. Met de overgebleven dertig personeels leden gaat hij, nadat zijn laatste project van 48 woningen in Jutphaas gereed is, zich toeleggen op utiliteits- en eigen bouw. Met de kern van het personeel wil hij een produktie maken, die ver antwoord en winstgevend is. „Geen con- fectiebouw meer, maar aparte dingen. En die moeten dan ook „apart" betaald worden." Van Asch: „We moeten proberen de mensen weer arbeidsvreugde te geven. Ze moeten weer" verantwoordelijkheids gevoel hebben en liefhebberij in hun werk. Dat hebben ze nu niet. Dat komt hoofdzakelijk door de eentonigheid. Het werk in de bouw is lopende band werk geworden, met als enige voordeel dat het in de buitenlucht gebeurt". De Soester bouwondernemer wijst op de socioloog Philipsen geconstateerde toe genomen verruimbehoefte in de bouw wereld, de behoefte om te vluchten in de ziekte, als een voor de hand liggend excuus om zich aan zijn plichten te onttrekken. Het al dan niet toegeven aan deze verzuimbehoefte wordt sterk bepaald door sociale en psychologische factoren. Naarmate het werk geestdo- dender, de binding met het werk ge ringer en het algemeen bedrijfsklimaat slechter is, zal de werknemer zich ge makkelijker ziekmelden. In een tijd van hoogconjunctuur behoeft men minder vrees te hebben voor de gevolgen van de ziektemelding. De krappe arbeidsmarkt, waarin de drei ging van werkloosheid is weggevallen, stimuleert bij bepaalde categoriën werk nemers het toegeven aan de verzuimbe hoefte. Maatregelen als een goed selec tie- en promotiebeleid, goede begelei ding van de werknemer in de onderne ming, het betrekken van het personeel in de onderneming, kortom het voeren van een op integratie van de werknemer in de onderneming gericht beleid zou de verzuimbehoefte kunnen verminde ren en tot beperking van de ziektefre quentie kunnen leiden. Van Asch haalt ook enkele cijfers aan: in 1969 steeg in het bouwbedrijf het aantal ziektemeldingen van 318.000 in 1968 tot 370.000 (zestien procent), en het aantal uitkeringsdagen met veertien procent. Het bedrag aan wettelijk uit betaald ziekengeld bedroeg rond 228 miljoen gulden, tegen 183 miljoen in 1968, een stijging van 25 procent. „Op die manier kunnen we niet door gaan", zegt Van Asch. „De bouw wordt zó duur, dat is niet meer op te brengen. Binnenkort kan dat een heleboel be drijven de kop kosten. Daarom ben ik er nü mee gestopt". Dir. H. VV. VEIXINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 TSAAR. Hoe zijn de namen en titels van ouders en grootouders van de laats te tsaar van Rusland? Antwoord: De laatste tsaar van Rusland, Nicolaas II Alexandrowitsj (1849-1917) was de zoon van Alexander III (1881- 1894) en Dagmar, dochter van Christi aan IX van Denemarken (1863-1908). George V van Engeland (1910-1936), de tweede zoon van Edward VII was ook gehuwd met een dochter van Cristiaan IX. De moeders van Nicolaas II en George V waren dus zusters en zelf wa ren zij dus neven. De laatste Duitse kei zer Wilhelm II (1888-1918) was de zoon van Friedrich Wilhelm en Victoria de oudste dochter van koningin Victoria Alexandrina van Engeland (1837-1901), zuster van Edward VII, die zijn moeder in 1901 opvolgde. De moeder van Wil helm II en de vader van George V wa ren dus zuster en broer en zelf waren zij neven. Dit wil echter niet zeggen dat nu Nicolaas II en Wilhelm II on derling neven waren, want onder hun ouders - Alex. III, Dagmar, Friedrich Wilhelm en Victoria) bevonden zich geen broer of zusters. RADIO. Welk verschil bestaat er tussen de UKW-band en de FM-band? Wat is een UKW-band? Wat is een FM- band? Kan men met een radiotoestel voorzien van een UKW-band FM-sta- tions ontvangen? En andersom? Heeft men met een radiotoestel, voorzien van een FM-band méér ontvangstmogelijk heden dan met een toestel met een UKW-band? Antwoord: Het is begrijpelijk dat de twee afkortingen UKW en FM nogal eens door elkaar gehaald worden. Mo menteel is de situatie zó, dat UKW jn FM precies hetzelfde inhouden. UKW is de Duitse afkorting voor ULTRA KURZ WELLEN en FM voor FREKWENTIE MODULATIE. Vroeger echter werd in Duitsland onder UKW verstaan de KORTE GOLF (K.G.) die loopt van 13 tot 65 meter. De FM-band loopt van 88 tot 108 MHz (Megahertz). Binnen dit frekwentiegebied wordt omroep bedre ven. Daar deze frekwenties volgens in ternationale verdragen werden vastge steld, noemt men dit de FM-band, zoals ook de bekende 80 meter-band voor amateurs bestaat. Met deze beantwoor ding van uw eerste vraag vervallen eigenlijk de overige vragen over dit onderwerp. Wij kunnen u aanbevelen eens te informeren naar populaire li- taratuur (ook cursussen) bij de N.V. „De Muiderkring", Nijverheidswerf 17, Bus sum, tel. 02159-31851, 15600. UITDRUKKING. Waar komt de uit drukking „De pijp aan Maarten moeten geven" vandaan? Antwoord: In het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal wordt de beteke nis aangegeven van de uitdrukking „De pijp aan Maarten geven" nl. sterven, het opgeven maar zonder nadere verklaring. Vandaar dat wij daarnaar geïnformeerd hebben bij de redactie van het „Woor denboek der Nederlandse Taal", Rapen burg 68, Leiden, waarvan wij de uit slag u hierbij doorgeven: Deze uitdruk king betekent in de eerste plaats dat gene opgeven, waarmee men bezig is en daarna ook: het leven opgeven, ster ven. Er zijn meer gelijkbetekenende uit drukkingen als „zijn pijp uitkloppen" en Zijn laatste pijpje roken", die weinig verklaring behoeven. Of de naam Maar ten (ook Marten en Merten) een wille keurige mansnaam is, of dat daar een diepere bedoeling achter schuilt, is tot op heden niet verklaard. De veel omstreden minister Schut van Volkshuisvesting zal de geschiedenis niet ingaan als een proot bewindsman. De cijfers wijzen uit, dat onder zijn beleid de woningnood geen stap dichter bij een oplossing is gekomen. De zwakheden van z\jn bewind worden echter een klein beetje verzacht door de per 1 juli ingevoerde regeling voor aanvullende huursubsidies ten behoeve van huurders van gesub sidieerde woningen, die in verhouding tot hun inkomen een hoge huur betalen. Door individuele huursubsidies wordt 't lager betaalden nu mogelijk gemaakt inde dure nieuwbouw te wonen. Deze maatregel moet beslist worden toegejuicht, te meer omdat veel hoger betaalden het vertikken om hun relatief goedkope woning te verlaten en plaats te maken voor lager betaalden. Maar dit wil nog niet zeg gen, dat met deze subsidieregeling alléén alle problemen zün opgelost. vanaf het tijdstip waarop de betrokkene een hem beter passende woning kan be trekken. Maar wat is precies een „pas- VOOR INKOMENS BENEDEN 15.000,—. De huursubsidieregeling geldt voor huurders met een belastbaar jaarinko men beneden 15.000,De huursub sidies worden slechts verleend aan huurders van gesubsidiëerde woningen, die in de laatste tien jaar zijn gebouwd. Het uitgangspunt is dat die huurders meer dan 15 a 17 van hun belastbaar inkomen voor hun woning betalen. De subsidie wordt verleend in de vorm van bijdrage, die van jaar tot jaar wordt vastgesteld aan de hand van het inkomen en de h tur en die kan uiteen lopen van ƒ120,— tot ƒ900,— per jaar, afhankelijk van de verhouding inkomen- huur. De bijdrage moet worden aange vraagd bij de gemeente. Op zich moet deze maatregel dus wor den toegejuicht, omdat hierdoor lager betaalden in de tamelijk dure nieuw bouw kunnen wonen, waar huren wor den gevraagd, die anders een te groot deel van hun inkomen in beslag zou den nemen. Maar toch moet men deze regeling zien als een éérste stap op weg naar een veel meer omvattend systeem. Zo wordt thans nog de beperking gemaakt, dat alleen bewoners van gesubsidieerde wo ningen voor een dergelijke individuele huursubsidie in aanmerking komen. Be woner:. van niet-gesubsidieerde wonin gen behoeven nergens op te rekenen. Het lijkt ons billijk dat ook deze groep eventueel voor overheidsteun in aan merking komt. Voorts vallen onder de subsidieregeling alleen bewoners van huizen, die de laatste tien jaar zijn gebouwd. Inder daad zijn die woningen over het alge meen het duurst. Maar toch zijn er ook veel mensen met lagere inkomens, die in vóór 1960 gebouwde woningen wonen en die in verhouding tot hun inkomen ook te veel huur betalen. Ons geziens zou den deze mensen ook geholpen moeten worden. Huurbelasting? Zij die er bezwaar tegen hebben dat deze subsidies allemaal uit de overheids gelden worden gefinancierd zouden moe ten bedenken dat deze subsidies mede noodzakelijk zijn omdat mensen, die ge zien hun inkomen wél hogere huur kunnen betalen, vaak in goedkope woningen blijven zitten. Daardoor komen lager betaalden (niet zelden jongere echt paren) terecht in weningen, die feitelijk voor hen (nog) te duur zijn. Wij zouden er beslist voor zijn dat de gelden, die nu van overheidszijde wor den aangewend om lager betaalden die in dure nieuwbouw wonen te steunen, zouden worden „verhaald" op de beter betaalden, die niet naar duurdere wo ningen willen doorstromen. Dat is mo gelijk door het invoeren van een huur belasting. Minister Schut heeft enkele jaren geleden een desbetreffend voorstel in de Kamer verdedigd, maar dat heeft helaas de eindstreep niet gehaald. Maar nochthans lijkt het ons een rechtvaar dige zaak dat degenen, die ondanks hun relatief hoog inkomen in goedkope hui zen blijven zitten, dan maar door mid del van een fikse huurbelasting ge dwongen moeten worden mee te betalen aan de subsidie, die men lager betaal den moet geven om in de dure nieuw bouw te kunnen wonen. Voldoende? Stemt de invoering van een regeling tot aanvullende huursubsidies aan lager be taalden tot (gematigde) tevredenheid, men kan zich wel afvragen of de in de regeling genoemde subsidie (120 tot 900 gulden per jaar) voldoende hoog zijn om het alle lager betaalden mogelijk te maken in een nieuwbouwwoning te wonen. Voor de laagstbetaalden is deze sub sidie ten enenmale onvoldoende, zij zullen ook dan nog een onevenredig groot deel zan hun inkomen aan huur moeten betalen. Of zij zullen eenvoudig ondanks de subsidie niet de gevraagde huurprijs kunnen opbrengen. Waar moeten deze dan wonen, wanneer er in hun woonplaats niet voldoende goed kope woningen voorhanden zijn? De regeling bepaalt verder, dat de bij drage geleidelijk wordt verminderd sende woning"? Dat moet het gemeen tebestuur uitmaken. Daarover zullen ongetwijfeld konf lieten ontstaan. De term „passende woning" is veel te vaag, gemeente kan er alle kanten mee op. Tenslotte achten wij het onjuist, dat de vakantietoeslag bij het belastbare in komen wordt gerekend. De vakantietoe slag is bestemd voor vakantie en al leen daarvoor. Maar kennelijk vonden parlement en regering, dat de lager betaalden hun vakantietoeslag maar voor de huur moeten besteden. Een ana chronistisch standpunt in een tijd, dat vakantie niet meer als een gunst, doch als een recht wordt beschouwd. ★★■Ar Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken I verzorgen wij wel* gjed en snel I Uitgebreide er. moderne collectie ter Inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 De Soesterbergse politie trof vrijdag tijdens de surveillance in Soesterberg bij het BP-station een wagen aan, die van diefstal afkomstig bleek. De auto, die op 15 september in Amsterdam werd gestolen, is meegenomen naar het bureau. De Soester politie heeft de afgelopen week een personeelslid van de verbrui- kersmarkt Gemar aangehouden. De man, A. B. H, H. uit Soest werd ervan verdacht, ten nadele van zijn werkgever geld verduisterd te hebben. Bij fouillering bleek de man inderdaad in het bezit van drie briefjes van hon derd gulden, die aan de zaak toebehoor den. Tevens bekende hij, al vijf maal eerder geld van de zaak te hebben meegenomen, tot een totaal bedrag van ƒ850,Hij had er een bromfiets, een grammofoon en een zakradio, alsmede een hoeveelheid kleren voor gekocht. Het Katholiek Vrouwen Gilde start vrijdag a.s. met haar aktiviteiten in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoff- straat. Om 19.30 uur zal een Eucharistieviering plaats vinden, terwijl daarna een zang en voordrachtavond wordt verzorgd door de dames van het K.V.G. uit Hoogland. Nieuwe leden, ook uit het Soesterveen zijn van harte welkom. Ajje ut mlng vraog dan mok zelge dat ter zo int leve wellis dinge voorkomme waork ming bie of- vraog hoe komp daat toch allemaol voor- mekaor. Neem noe is efie ut plaan om in Soest un klngderooerderie te beginne. En daat is noeng nie allenug un plaan meer, de uutvoering is al un heul end op weg- De behuuzing ent laand datter voor nodug is, is aal heulemaol rongd, de cente die der vooi nodug binne, ist enugge waat nog nie voormekaor Is, aal zaal daat, schaat ik, wel un zaek van un paor weke worde, waant r-k goed bin innelich ister un heiue aksle op touw gezet omt benodugde gild Lle- mekaor te kriege. Waat oft allegaor gaot worde weet ik netuurluk ok nog nie. maor un goed vurstaondur zoas ik, hep maor un haJluf woord nodug, en de rest begrieptie wek Kiek. ut gaot netuurluk nie zo worde os in de Aamsturdaamse dieretuun, zjon kwakkie diere biemekaor noeme de minse daor ok un kingderboerderi?, maor ongze klngderboerderie gaot heul waat aors worde. Noeng mok wel voorop zelge. dak niks teuge die Aamsturdaamse >:ingderboer- derie hep, maor ut is voor die minse ok wel bar meuijeluk om zoon ding te heb- be midde in de staad. Waat daat angaot kent bie ongs wel etfe waat aors gaon worde. Ajje ut nie zekur zouw wete daat ut voormekaor waas, daan zouw je gaon denke daat ut veuls te mooi waas om waor te weze zoon bar mooi stukkie grond aster ant Ouwe Graachtje beschikbaor is gesteld. Noeng binne der netuurluk wel weer un kwak minse die zeige daat zaal alle gaor wel weer ut warruk vaan de een of aore vooruutstrevende apaarteling weze, maor das beslis nie waor. De ge- daachte om in Soest un klngderboerde rie op te gaon rlchte komp regulrecht uut de bevolluking en daat binne jie en ik, ajje ut nog nie weet. Ut ken dcor de drukte messchien weze, daat je der niks vaan weet, maor ongze kroonprinses mit der maan, zitte int komietee vaan aanbeveling, en daat wil toch we! effe \\aat zeige. Noeng is daat netuurluk maachtug mooi, maor daat houwd nie in, datter noeng ok meteen geen zorrege meer binne. Die binne der netuurluk nog zaat, maor ik bin der vaan ovur- tuug daat die bar gauw opgelos zalle worde. Dat wullie waor vreuger niks aors as boerderieje stongde en waor noeng bar hoge huuzeblokke staon, noeng un boer- derie gaon kriege heulemaol voer de kingders, is heul geweldug. Ut ken netuurluk nie, maor eigeluk zouw elleke Soesder inwonur die diere aachtur zun huus hep, der eentje be schikbaor motte stelle voor die boerde- rie. Ik zeig mit opzet nie geve, maor ast waore in bruukleen geve. Hie blief daan op de hoogte vaant wel en wee vaan zun beest en hie ken daan meteen ast waore voor un bietje begeleiding gaon zorrege, waant ik schaat daat da wel een vaan de dinge zal weze, die der nodug binne aster un bietje vee. aal ist maor pluumvee, op de boerderie rongd scharrult. Kiek, der binne in Soest nog wel veul minse, die allus waat nieuw is mit un bietje aachturdoch ankieke. Daat maag niemaand zu kwaoluk neme, w?ant wullie leve noeng eenmaol in un vrie laand, en daor maok ongs darrup ok nog deel vaan uut. Je mot wel heul ruum van begrip weze om alle medeme dinge, die vaok bar ovurdreve worde, te kenne begriepe, en der un plaotsie voor wille irlruume. Zongder op of anmarreking bin ik ut zelluf ok nie mit aal die niewe dinge eens, maor zoon ding as die klngder boerderie hep ongezien ming heule haart gestole. Tis jaammur dak zelluf geen diere meer hep. en daat Gart ok nie zo bar veul aors meer hep as un hongd die lievur un stuk vaant vloerkleed opvreet daan op un boerderie rong te lope, maor aster bie ming iemaand an de deur komo om un biedraoge, daan ligtie klaor, naost de klok op de schoorsteen. Messchien binne der wel minse die lie- vur un beest geve, ik schaat daat die minstens zo welkom zalle weze. De kinderen van twee families aan het Saenredamplantsoen, Van E. en T. had den onlangs ruzie gekregen, wat ertoe leidde, dat de wederzijdse ouders elkaar ook minder vriendelijk bejegenden. „Ik krijg jou nog wel", sprak vader T. te gen vader Van E. en afgelopen don derdagavond bleek dat inderdaad het geval te zijn. Het toeval wilde, dat Van E. en T. samen een garage delen en d. t vond T. een mooie gelegenheid om eens een hoeveelheid zand in het car ter van de auto van Van E. te gooien. De ander was daar al min of meer op voorbereid en ontdekte het zand nog voordat hij de wagen startte, T. werd meteen door Van E. verdacht en niet ten onrechte, wan T. gaf de vernieling tegenover de politie direct toe. Keuringsakties van de ANWB hebben aangetoond dat een groot aantal per sonenauto's gebreken vertoont, die de veiligheid van alle verkeersdeelnemers in gevaar (kunnen) brengen. De ANWB heeft daarom besloten om zowel aan le den als aan niet-leden in de periode van 5 tot en met 30 oktober 1970 in al le 18 technostations van de Bond een vrijwel volledige veiligheidskeuring aan te bieden tegen een gereduceerd tarief van ƒ10,Bij deze keuring die onge veer een half uur duurt en de naam Winterkeuring draagt, wordt het hele programma van de normale veiligheids keuring afgewerkt met uitzondering van het afnemen van de remtrommels. De werking van de remmen en de toestand van de remleidingen wordt dus wel ge controleerd want deze kunnen een in dicatie vormen voor de toestand van het inwendige van de remtrommels. De ANWB kan deze winterkeuring aan bieden omdat de technostations in de genoemde periode over voldoende ca paciteit beschikken. Dit is niet het ge val wanneer de technostations in het voorjaar en in de vakantietijd extra veel technokeuringen moeten verrichten. Het spreekt vanzelf dat ook deze tech nokeuringen gedurende de genoemde periode van 5 tot en met 30 oktober, tegen de geldende tarieven doorgang blijven vinden. Van de 2254 auto's die tijdens de ANWB-veiligheidskeuring, die vorig jaar in Scheveningen werd gehouden, werden gecontroleerd, kon men slechts bij 8 °/o geen enkele tekortkoming con stateren. Nog verontruster was de con clusie dat 3 Va van deze auto's in een onveilige staat verkeert en gevaarlijk is voor alle verkeersdeelnemers. Voor het grootste deel waren deze auto's vijf tot acht jaar oud. Aan 6Va van de autobezitters werd een ernstige waarschuwing uitgereikt en bij 82 der gekeurde wagens werd een waarschuwing ten aanzien van een of meer punten gegeven. De geconsta teerde gebreken aan de auto's uit de laatste twee groepen kwamen eveneens voor bij wagens die slechts enkele ja ren oud waren. Bij deze winterkeuring wordt het moto rische gedeelte van de auto niet gecon troleerd. De keuring duurt daarom kor ter zodat zoveel mogelijk autobezitters in staat worden gesteld hun voertuig in het belang van de verkeersveiligheid grondig te laten inspecteren. Plaatsen waar ANWB-Technostatfons gevestigd zijn: Amsterdam, Arnhem, Breda, Den Haag, Eindhoven, Emmen, Enschede, Gronin gen, Haarlem, Heerlen, 's-Hertogen- bosch, Hilversum, Leeuwarden, Maas tricht, Rotterdam, Utrecht, Vlaardingen en Zwolle. Apsraken voor deze keuringen kunnen gemaakt worden via de ANWB-kanto- ren in de genoemde steden. Afspraken voor de stations Hilverusm moeten ge maakt worden via het ANWB-kantoor in Utrecht. De technostations zijn geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.00 uur tot 17.00 uur. Begunstigd door mooi herfstweer maak ten de leden van de N.V.E.V.-afd. „Eem- land" een excursie naar Flevoland, Kampen en Harderwijk. Met een tou ringcar van „Amersfoort's Bloei" ging de tocht door de uitgestrekte polders van Flevoland langs het IJselmeer naar Lelystad. Voor de dames was het een verrassing te bemerken dat, de chauffeur goed op de hoogte was van de diverse werkzaamheden, die vericht zijn om dit gigantische project Flevoland te verwe zenlijken. Een zware dijk rond de pol der heeft tot doel het water te keren en 3 gemalen dienen voor het droog- houden van het land. De grondlegger van dit werk was dr. ir. Lely. Zeer veel buitenlanders komen naar deze werken kijken. Het gewonnen land werd bestemd voor landbouw, bossen, goede verbindingswe gen en uiteraard natuurlijk domen, die uitgroeiden tot steden. Aan het meer vindt men recreatie door middel van stranden, met allerlei voorzieningen. Langs de plaatsjes Ens, Nagele, namen uit de oudheid, werd Urk nog ever. be zoekt. een voormalig eilandje met nauwe, schilderachtige straatjes en huis jes. Urk is nog steeds een vissersplaatsje waar veel bewoners nog de folkloristi sche klederdracht dragen. Van Urk ging de route naar Lelystand, waar de koffie gebruikt werd. In Kam pen stond de lunch klaar. Kampen was in het verleden een be langrijke handelsstand. Leuke huizen en poorten uit vroegere eeuwen zijn bet, bezichtigen meer dan waard. In de omgeving zijn nog vee) boerde rijen op terpen gebouwd, ter beveiliging van het toendertijd nog opkomende wa ter. Tegen half drie in de namiddag arri veerde het gezelschap in Harderwijk voor het bijwonen van de Dolfijnenshow. Ook de theepauze werd in Harderwijk gehouden. Via het oude stadje Elbrug, ging men huiswaarts. Op 15 oktober a.s. zal voor de leden van de N.V.E.V. afd. „Eemland" een lezing gehouden wor den over foundations in zaal Brandpunl te Baarn. Belangstellenden zijn Welkom

Soester Courant | 1970 | | pagina 3