Egyptes grote verlies Soest toen - Soest nu Vrijdag 2 oktober 1979 49e jaargang 110. 73 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en ailmiii islriitieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op wankel akkoord in Jordanië Excursie vogeltrek door de Natuurwaclit V.V.V.-nieuws Humanitair gevoel tegen Arabische misdadigheid Pseudoniem of anoniem Timmerman krijgt ketting van dragline tegen hoofd „Weef experiment" bij Artishock Vliegtuig moest maar wachten, prinselijk paar opende eerst expositie VAN DE REDACTIE Doen of niet doen SOE STERO U R AN T Abonnement per kwartaal f 4,—. Bulten Soest per kwartaal 1.— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Palestijnse en Jordaanse overheden heb ben vooral in de laatste week tal van ak koorden gesloten die prompt weer wer den verbroken. De handdruk waarmede koning Hoes sein en Yasir Arafat weer een nieuwe overeenkomst beklonken, garandeert daarom ook niet zo heel veel. De Jordaanse vorst weet intussen wel dat hij voor de „Fedayin" voorlopig ho ger op de lijst van vijanden staat dan Israël. De haast onhoudbare toestand in zijn land vóór de burgeroorlog is er ook niet beter op geworden, al hebben zijn troepen daar wel de overhand gekregen. Het vergoten bloed is de bron van meer haat dan er tevoren was: in de hele Arabische wereld is Hoessein een man die een flink stuk achting heeft verlo ren. Dat de Arabische topconferentie in Caïro hem bij monde van de overleden president Nasser met verwijten heeft overladen is daarvai een uitvloeisel. In feite waren echter Nasser en zijn mede standers er nog minder op gesteld de Palestijnen al te veel macht te laten uit oefenen, zeker niet de ultralinkse groe peringen, die voor de vliegtuigkapingen en dergelijke verantwoordelijk waren en die zich ook weinig zullen aantrek ken van het akkoord dat de door hen veel te gematigd geachte Arafat met de koning heeft gesloten. Voor zover de garanties van gezamenlijk Arabisch optreden bij een eventuele vol gende Palestijns-Jordaanse strijd iets betekenen, is dit toch wel dat Nasser en de zijnen in ieder geval aan de zijde van de gematigden stonden, zijnde ko ning Hoessein of Arafat, wat maar het beste uitkomt. Israël heeft tot dusverre van deze bur- geroorlog het meeste profijt gehad: de eenheid van de Arabische wereld die zo dreigend leek is opnieuw onthuld als een groot complex van onderlinge veten en tegenstellingen. Maar uiteindelijk had men in Israël waarschijnlijk toch liever gehad dat de Palestijnen er in geslaagd waren Hoessein te verdrijven en zelf het bewind over te nemen. Als er ooit een vredesregeling zal komen, zal dat toch niet zonder die Palestijnen moge lijk zijn. KANTMAN Zondag 4 oktober zal in de Soester dui nen een vogeltrekpost worden ingericht door de Natuurwacht „Eemland". Dit wordt gedaan om het publiek de gelegenheid te geven iets meer van de vogeltrek te weten te komen. Men wordt verzocht zich om 3 uur te verzamelen bij het consumptiehuisje op de picnicplaats der Utrechtse Heuvel rugroute aan de Foekenlaan te Soest. Een en ander staat in het teken van het natuurjaar '70. De stormloop naar Toon Hermans maakt het voor de bespreekbureaux buiten de hoofdstad moeilijk wat het reserveren van plaatsen betreft. De beste plaatsen zijn voor de hele periode van zijn op treden zo goed als uitverkocht. Dat is voor ons een spijtige zaak, maar er is niets aan te doen. Sportieve jonge men sen hebben nog een kans op de galerij en willen ze die benutten, laten ze dan meteen naar ons toekomen, zodat we die mogelijkheid ook gebruiken. Van 27 okt. tot en met 15 nov. wordt Toon onder broken door de operette Grafin Maritza. Voor deze voorstellingen vragen wij uw speciale aandacht, want op dit gebied kunt u namelijk iets bijzonders mee maken. Ruim 120 medewerkenden van het Roemeens Staats-Operettetheater zullen de hier genoemde operette van Emmerich Kalman ten tonele voeren. En voor deze voorstelling kunt u ook bij ons bespreken, met meer kans van slagen voor een goede zitplaats dan voor Toon Hermans. Dus operette-vrienden wacht niet te lang, maar komt even met ons overleg gen! Gelukkig gaat Otto van der Mieden weer beginnen met zijn Poppentheater. Dat was verleden winter toch maar wat fijn voor de vele Soester kinderen, die vaak op een zondagmiddag niet weten wat ze zullen doen. Welnuze zijn hartelijk welkom in het Artishock-ge- bouw, Steenhoffstraat 48. Om 15.00 uur begint de voorstelling van „Puum en de ruis terug". Alles is weer gloednieuw, dus voor 1,5C zijn al die avonturen en belevenissen van Puum te zien. De eerste opvoering is al a.s. zondagmiddag, 4 oktober. De voorverkoop van de abonnementen der Pronvincieconcerten is gesloten. Er is nog navraag geweest door enkele laatkomers. Helaas kunnen wij niet meer bemiddelen, want de overgebleven zitplaatsen moesten terug naar Utrecht. Wel kunt u zelf door het opbellen van Kassa Tivoli nog moeite doen voor een abonnement. Het ritje heen en terug per bus bij dit abonnement inbegrepen. Kassa Tivoli: 030-15242, tussen 11 en 15 uur. Dat miljoenen Arabieren alom op straat hun emoties de vrije loop lieten, tekent wel duidelijk hoezeer de Egyptische pre sident de kernfiguur was in het nabije oosten. Dat hij in eigen land bij zijn leven haast een legende werd is van zelfsprekend: tenslotte verjoeg hij ko ning Faroek, onder wiens bewind Egyp te in feite een door de Britten bezet land was. En al slokte het oorlogsappa raat weer veel van de winst op, onge twijfeld organiseerde Nasser in grote Nu de strijd in Amman en hopenlijk in geheel Jordanië beëindigd is, de vraag blijft wel voor hoe lang gaat het westen de slachtoffers van dit ver scheurende land helpen met voedsel en medicijnen. Natuurlijk, het is een plicht van pure menselijkheid; men laat geen gewonden onverzorgd, geen hongerenden verkommeren, men stuurt hen hulp. Hulp niet alleen bedoeld voor de bur gers, die ongewild in het broedertreffen tussen de Arabieren terecht kwamen, ook hulp aan de gewonden van de beide strijdende partijen, de troepen van koning Hoessein en die van de Palestijn se guerrilla's. Het Rode Kruis spant zich ervoor, de regeringen en burgers van de westelijke landen stellen geld voor de hulpacties beschikbaar. Vanuit onze hu manitaire instelling kunnen wij deze hulpverlening niet nalaten. We doen dat zonder ons af te vragen of de verant woordelijken voor deze bittere strijd onze sympathie verdienen. Maar toch willen wij de slachtoffers helpen, zelfs al zouden onder hen mede-verantwoor delijken zijn. Neen, de Arabische verzetsstrijders, guerrilla's of hoe zij zich of hoe we hen noemen willen, kunnen moeilijk ver wachten dat zij sympatiek gevonden worden door de burgers van de landen die niet direkt bij het conflict in het nabije oosten betrokken zijn. De wijze waarop zij hun strijd om Is raël voeren is Immers louter een mis dadige. Zij doen geniepige aanslagen op aan het conflict onschuldige mensen en instellingen. Ze zien niet op tegen de meest lafhartige moord, tegen onzinnige vernielingen. Ze gaan daar nog prat op ook. Ze willen die zuivere moorden en aan slagen op onschuldige burgers en eigen dommen doen voorkomen als een nood zakelijk iets van hun strijd om van Israël een Palestijnse staat te maken, waarin de Arabieren zullen overheersen. Doch voor die strijd is dit alles zinloos. Het brengt hen geen stap dichter bij het beoogde doel. Integendeel. Daar komt bij dat die z.g. Palestijnse verzetsbeweging lijdt aan een enorme verdeeldheid. Zoals de Arabische staten nooit tot eensgezindheid kunnen komen, zo is het al evenzeer met de verzets groepen. Er is er niet één of twee, maar wel een stuk of tien. En iedere groep heeft een leider die zo dolgraag ,,de" leider van al het Arabisch verzet zou willen zijn. Maar dat lukt nooit, ook meneer Yassir Arafat niet, want de jaloezie is enorm en daardoor ook de verdeeldheid. De een laat zich door China, de ander door Rusland, weer anderen via-via van wapens voor zien. Geen zware wapens, daar passen die communistische staten wel voor op, want er mag geen groep de volstrekte meerderheid, laat staan de overwinning behalen. Het gaat er maar om het nabije oosten onrustig te houden, te kunnen optreden als helpers, om er het westen door afbreuk te kunnen doen en politieke winst te behalen. En de betreffende Arabieren, tuk op een heldhaftige rol, althans in hun ogen, laten zich dan gebruiken voor geniepige aanslagen, moordjes, vliegtuigkapingen en gijzelingen, omdat dit avontuur hen lokt. Ze kunnen toch moeilijk verwachten dat wij hen nog als eerlijke verzetsstrijders zien inplaats van als misdadigers. Zeker ook hun ondergraving van het gezag van de staat Jordanië, waardoor nu een bloedige onderlinge strijd ontstond, kan hier moeilijk gezien worden als een punt in de strijd tegen Israël. Door die strijd zijn er nu ook onder deze Palestijnen duizenden slachtoffers. Hun dood of hun gewond zijn is zinloos. Maar wij zullen ook hun gewonden helpen. Ook een gewonde misdadiger blijft een mens en heeft recht op onze humanitaire hulp. De regeringen van Engeland, Zwitser land en west-Duitsland schijnen van plan om, nu de gijzelaars van de ge kaapte vliegtuigen zijn bevrijd en terug gekeerd, de bij hen gevangen zittende Arabieren, die zich aan misdaden heb ben schuldig gemaakt, ook vrij te laten. "Wij blijven van mening, dat dit hen niet toekomt. Zij blijven in de ogen van de westelijke wereld misdadigers zonder meer, die de straf voor hun misdaden dienden te on dergaan, want onze humanitaire instel ling ook ten aanzien van deze gevange nen, zal door de Palestijnen niet worden gewaardeerd. Ze zullen het eerder als een lafheid van het westen beschouwen en erdoor gestimuleerd worden op de zelfde weg voort te gaan, weer intimida tie gebruiken om hun zin te krijgen. Onze beschaving kan die hardheid ech ter niet meer opbrengen. Daarom moe ten we uiterst humanitair blijven, tegen beter weten in. trekken een nieuw Egypte met nieuwe industrieën en effektieve landhervor mingen, maar het aanzien van Gamal Abdel Nasser ging toch ver buiten de grenzen van zijn land. De Arabische wereld als geheel verloor zijn held. Zijn persoonlijk aanzien maakte het hem mogelijk om nog kort voor zijn dood een verzoening tot stand te brengen tussen koning Hoessein en guerrillaleider Arafat en dit in een ge bied waar het historisch gebruikelijk is veten jaren te laten doorvreten. Geen Arabische leider ook had het zich kunnen permitteren zoals hij in te gaan op de Amerikaanse vredesvoorstellen de Arabische massa's zouden het van anderen niet geslikt hebben. Dit bete kent ook dat met Nasser thans de enige man is weggevallen van wie althans enigermate redelijk gehoopt kon worden dat hij een accoord met Israël zou heb ben kunnen en wellicht ook had willen sluiten. Nasser was een man van grote allure ook als hij fouten maakte. Maar hij kon oorlogen verliezen, smadelijk zelfs, zon der zijn aanhang, zijn populariteit en zijn invloed te verliezen. Er is niemand in zicht in de Arabische wereld, die zijn ondanks alles matigende rol van hem kan overnemen. Als je zo'n brief leest dan denk je verschillende dingen. Als hij gezien neeit dat deze jongeda me naar sxeutel venoor waarom aeze naar uan niet direct teruggeven/ Waarom ie mand m moeilijkneaen gebracht die de sleutel van huis ot kamer oi kantoor verliest en deze natuurlijk graag bij net bureau Gevonden Voorwerpen aan net politiebureau tracht terug te be komen? Als de jongedame aan de vinder niet Dexend zou zijn omdat hij van het verliezen geen getuige was, en daardoor met in staat was, op hetzelfde moment de sleutel terug te geven, weet hij dan misschien via de sleutelhanger dat de verliezer een jongedame was.' Heeft hij met deze jongedame misschien een „ap peltje te schillen"? Natuurlijk zijn dit allemaal vragen en veronderstellingen die door de vinder van de sleutel wel beantwoord zullen worden, maar daarmede kennen wij zijn bedoeling nog niet. Kort en goed (of niet goed) de jongedame is nu al een week haar sleutel kwijt. Bij ons kan ze het adres bekomen van de vinder. Het Nassauplantsoen, toen nog „achter Dammers", vijftig jaar geleden Deze week ontvingen wij van een „haar" of 'n „hem", een naam hebben wij in elk geval niet kunnen ontcijferen en een adres was helemaal „vergeten", een pittig ingezonden stuk onder de titel „Beter de kastelein dan de dokter betaald". Aannemend dat dit breinbrouwsel ken nelijk uit de bejaardenhoek afkomstig is nemen wij toch even de moeite de schrijfver(ster) er op te wijzen, dat wij, in verband met het ontbreken van een duidelijke naam en adres niet zullen overgaan tot plaatsing van zijn of haar „ingezonden". Hoewel wij echt wel enige „spelregels" voor deze rubriek toepassen, waartegen de inzender(ster) overigens niet zondig de, moet het ons wel van het hart dat het verhaal getuigt van weinig werke lijkheidszin en dat ons de bruikbaar heid van het alternatief, dat reeds in de titel tot uitdrukking komt, ons ge heel onbruikbaar voorkomt. Dezelfde plaats nu Bij werkzaamheden op het terrein van de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Maatweg heeft de 61-jarige timmerman W. J. A. E. uit Heemstede dinsdag een ketting van een dragline tegen zijn hoofd gekregen. De timmerman stond gebukt achter een stapel hout en werd te laat door de draglinemachinist opge merkt. De timmerman liep een hoofd wond en een hersenschudding op, maar mocht na onderzoek in Zonnegloren toch naar huis. Vier professionele weefsters exposeren van donderdag 8 oktober tot en met 1. november een deel van hun werk in het Artishock-gebouw aan de Steen hoffstraat onder de titel „Weefexperi- ment 1970". Eind augustus kwamen de weefsters bijeen in het Friese Bakkeveen om ge confronteerd te worden met nieuwe weeftechnieken. Twee bekende Poolse kunstnaressen, Jolanda Owidzka en Hanna Czajkowska, gaven gastlessen over de door hen herontdekte technie ken, die echter al jarenlang in Polen in gebruik zijn. Daarna kregen de cursisten de gelegen heid een onderwerp naar eigen keuze uit te voeren. Zo maakte Fenny Nijman uit Amersfoort een driedimensionaal ta- pijtje. Uit de andere produkten die tij dens deze werkweek ontstonden, werd een selectie gemaakt. Die werd onder gebracht in de expositie Weefexperi- ment 1970. Tot en met begin oktober loopt deze expositie in het Groninger Museum, daarna komt hij naar Soest. Jolanda Owidzka en Hanna Czajkows ka hebben eigen werk beschikbaar ge steld, dat voor Nederland in de weef kunst een revolutie teweegbracht. Van Owidzka, die met haar werken on der meer te bewonderen was op de Biennale van Lausanne en op een ex positie in New York, zond drie tapij ten in. Van Hanna Czakowska zijn proefstroken aanwezig, waarop de toe gepaste technieken zijn terug te lezen. Dinsdagmiddag opende prinses Beatrix samen met prins Claus de expositie van de kindertekeningen en andere werkstukken die door de Soester schoolkinderen zjjn gemaakt ter ondersteuning van de financiële actie ten bate van de kinderboerderij. Voor een uitvoerig verslag zie een van de volgende pagina's. Op een redactiekamer maak je van al les mee. Lezers schrijven dat ze niet of wel tevreden zijn over datgene wat elke dinsdag en elke vrijdag via de krant tot hen komt. Vele brieven ko men er binnen met allerlei wensen en suggesties waarmede we in voorkomen de gevallen ons voordeel doen. Men zendt ons berichtjes die eigenlijk in de advertentiekolommen thuishoren enz. Deze week kregen we een eenvoudig berichtje in een leesbaar handschrift geschreven, met het verzoek het vol gende „berichtje" te willen opnemen: „Wil de jongedame, die vrijdagavond j.1. bij het postkantoor haar sleutel ver loor, deze op het adres... komen afha len? Als naschrift staat in deze brief te lezen: P.S. Ik heb deze sleutel niet naar 't politiebureau gebracht omdat ik den jongedame persoonlijk haar eigen dom wens af te geven."

Soester Courant | 1970 | | pagina 1