Soest toen - Soest nu Het oog gericht op Tito's probleem jaargang no. 74 Uitgave: llrnkkerij Smit - Sopst ICuroao voor roilaotio en :ulminislratioVan Weedestraat '29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Anthony van Kampeneen droomschip Dinsdag 6 oktober 1970 19e MANOEUVREREN VOOR EEN KABINET Marokkaan met ongeldig kentekenbewijs aangehouden Eiermarkt Brandj e in garage Nieuwe gasten op „De Paardenkamp" Bijenschans in toekomstig Soester stadspark 11 diploma's „Gevorderd imker" uitgereikt m m r President Tito van Joegoslavië is 78 jaar al zien we hem dat niet aan. Hi, maakt een fitte indruk als hij ergens verschijnt en ui: zijn redevoeringen blijkt ook dat hij geestelijk in goede conditie is. De laatste maanden is hij bijzonder actief bezig me* het land*be stuur en dat is verklaarbaar. Ais Tito één zorg heeft dan is het zijn opvol ging. Gebrek aan bekwame en integere man nen om het roer over te nemen is er zeker niet. Maar Tito besefl wei «.lat zijn formidabele image als de mar» die aan het hoofd van de partisanen de be vrijding bevocht en de verering die hem daarvoor ten deel valt, twee din gen zijn die geen opvolger van hom kan overnemen. En eigenlijk zou hij ze nodig hebben om net als Tito de ver schillende nationaliteiten die binnen Joegoslavië verenigd zijn bijeen te hou den. De neiging om uiteen te vallen is daar om des te groter omdat behalve ver schillen in taal en aard, in zeden en gewoonten, ook grote verschillen in ontwikkeling en in welvaart zijn blijven bestaan. En als er al een zekere neiging is van bijvoorbeeld Serviërs om Bos- niërs te minachten, dan kan dat nog min of meer worden afgedaan als slechts weinig ernstiger dan de wedij ver bij ons tussen Rotterdammers en Amsterdammers. Komt daarbij ook de idee dat de ene groep eigenlijk werkt om de rekening van de ander te beta len, dan wordt het al ernstiger. De welvaartsverschillen zijn enorm, groter nog dan tussen noord-Italië en Sicilië, het kraste voorbeeld dat ervan in de E.E.G. is te vinden, en dat ook in Italië aanleiding geeft tot separatisti sche gedachten. Voor Joegoslavië komt daar dan bij dat de sowjet-unie nog altijd met misnoe gen terugdenkt aan de breuk lussen Belgrado en Moskou, die weliswaar for meel wel weer gelijmd is maar dan toch zonder een deemoedige terugkeer van de zondaar in de kring der rode vazallen. De aanwezigheid van Tito, wiens naam met name in de derde wereld een gro te klank heeft, belet Moskou al te veel te ageren om de Joegoslaven weer te nopen in de Russische pas te gaan lo pen. Maar als een opvolger van Tito nu eens wat minder internationale statuur heeft en er eventueel door uitbuiting van afgunst onder de partijgenoten op de nieuwe leiders binnenlandse onrust valt te verwekken. Het zijn ideeën waarmee Tito rekening moet houden. Hij poogt dit met een college van veertien man waarin de diverse volksgroepen vertegenwoordigd zijn. Sinds maart werkt dit college dat t« zijner tijd de macht moet over nemen maar er zijn tekenen dat binnen dit groep alles niet zo eensgezind gaat ala Tito wenst. Vandaar zijn rede vorige week: dat is minder een aankondiging van zijn aftreden dan een aanmaning aan de veertien dat hun gelederen ge zuiverd zullen worden als ze zich niet zinniger voorbereiden op de toekomsti ge regeringsverantwoordelijkheid. Tito is duidelijk niet van zins af te treden voor hij engszins zeker is dat het zijn grote collectieve leidersgroepje niet net vergaat als kleinere die het Kremlin vaak heeft gezien en waarbij al spoedig de nieuwe sterke man naar voren kwam. President Nixons bezoek aan Tito ligt in dezelfde sfeer. Er zijn tal van pro blemen - met name in de derde we reld en in het nabije oosten - waarover het zin had voor Nixon om Tito van gedachten te wisselen. Maar bovenal kwam de Amerikaanse president om duidelijk te maken dat de Ver. Staten er prijs op stellen dat een vrij en on afhankelijk Joegoslavië blijft beslaan al was het maar om zijn temperende in vloed op het oostblok. KANTMAN. Tot nu toe is er steeds een zeer prettig en vruchtbaar contact met de heer v. d. Broek geweest, hoofd van de plantsoe nendienst in onze gemeente. Het bestuur ziet de mogelijkheid om een bijenschans te plaatsen, dan ook met vertrouwen te gemoet. Vervolgens attendeerde de voorzitter, de leden op de cursus stro-vlechten, die gegeven wordt in samenwerking met Artishock. Deze cursus wordt geleid door de 81-jarige heer T. v. Egdom uit Veenendaal. Deze cursus vangt aan vrij dagavond 9 oktober om 19.30 uur, in het Artishock-gebuw aan de Stecnhoffslraat. Er wordt o.a. les gegeven in het ver vaardigen van fruitschalen, mandjes en bijenkorven. Opgave voor dezt cursus aan het adres Dr. Rupertlaan 34 Soest. De Vereniging viert volgend jaar haar vijftig jarig ju bileum en is daardoor uitgenodigd voor het organiseren van de jaarlijkse Im kersdag. Dit zal o.m. inhouden het ont vangen en bezighouden van zo'n 500 im kers en hun echtgenoten uit het gehele land plus vertegenwoordigers uit het buitenland. Dit is voor. de vereniging een zware maar toch prettige taak en zal in de komende winter verder besproken wor den. De activiteit van de propaganda van de vereniging wordt verslag ge geven in de jaarsvergadering. Na dank woorden aan het bestuur van Artishock voor het beschikbaar stellen van de zaal, nodigde de voorzitter de heer J. v. Aarts uit tot het vertonen van de micro dia's over bijen en de film „de Honing bij". Deze film toonde gegevens van de onderzoekingen van prof. Dr. H. van Frisch, met als hoogtepunt het leggen van eitjes door de koningin. In zijn dankwoord moest de voorzitter helaas mededelen dat de heer J. v. Aarts wegens pensioengerechtige leeftijd voor het laatst in Soest ziir. mooie en leer zame avonden gat SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal 4,Buiten Soest per kwartaal 7, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Indien één schip zich in de volle, vol strekt universele sympathie van de natie mag verheugen, dan Is het wel de J. I-Ienry Dunant, het alom bekende hos pitaalschip van het Nederlandsche Roode Kruis. Een schip met een even grote als verdiende reputatie. Voor ongetelde dui zenden zieken, invaliden en gehandicap ten zowel kinderen als volwassenen en bejaarden geen „showboot", maar wél het schip hunner dromen. Omdat het als varende barmhartige Samaritaan juist déze gedupeerde bevolkingsgroep de kans gaf en geeft zich eens per jaar varend op de binnenwateren van ons land te bevinden. Men moet, om de unieke rol die dit schip speelt te begrijpen, zélf eens als gezond mens een dag aan boord 2ijn geweest tijdens een dergelijke kruis tocht. Dat voorecht genoten wij enige tijd geleden, en het was op die dag dat opnieuw bleek dat er wel degelijk ma nieren zijn om geluk met geld te kopen. Omdat de groep meevarende patiënten werkelijk gelukkig was. Ze behoefden dat niet met zoveel woorden te zeggen. Daarvoor waren hun reacties, hun wijze van doen, veelzeggend, overtuigend ge noeg. We bevonden ons op een gelukkig schip, op een „droom-schip", waarop een deel van de ca. 5000 patiënten, die jaar lijks op deze manier hun eigen land mogen zien de meesten voor 't eerst! de week-van-hun-leven vierde. In 1950 startte het Nederlandsche Roode Kruis met dit initiatief en wel met het toen beschikbare binnenvaartschip „Kasteel Staverden". Dat leende zich om allerlei redenen echter minder voor het beoogde doel dan men verwacht had, zodat al spoedig het besluit werd ge nomen een speciaal voor dat doel te bouwen vaartuig op de helling te zetten. Het werd de J. Henry Dunant, die ge stalte kreeg op de bekende werf Bode- wes te Milllgen, en in 1959 van stapel liep. Op de Steenhoffstraat is vrijdagmorgen vroeg de Marokkaan B. A. H. M. uit Amersfoort aangehouden. Hij bleek te rijden in een auto, waarvan het kente ken ongeldig was verklaard. De auto is daarom in beslag genomen. Volgend jaar Is het kablnet-de Jong aan de beurt om vervangen te worden na o nieuwe kamerverkiezingen. En hoewel er problemen te over zijn waarvan de burger meer vervuld is, besteden de partijen op hun congressen zeer veel aandacht aan de vraag hoe een volgende regering samengesteld moet worden. Natuurlijk kan de huidige combinatie van de confessionele partijen met de V.V.D. samen besluiten door te gaan, •waarvoor de basis wel aanwezig zal zijn naar we mogen verwachten: wat de con fessionelen aan stemmen inboeten oogst de V.V.D. er waarschijnlijk wel bij. Maar in de K.V.P. en in de A.R.P. zijn groepen die zo langzamerhand genoeg hebben van het pakt met de liberalen. Maar hoe moet het dan anders? De enige logische combinatie die terstond in de gedachten schiet is die van K.V.P. met P.v.d.A. en nog enkele kleinere partijen. Maar de vriendschap tussen die twee groten is sinds de befaamde nacht van Schmelzer grondig bedorven. De pogingen om tot een progressieve al liantie onder een of ander naam te komen, waarbij de P.v.d.A., P.P.R. en radikalen de nog uit K.V.P. en A.R. te lokken zijn, de kern voor een nieuwe kamermeerderheid moesten vormen, hebben zo weinig succes gehad dat wei nigen nog geloven In kansen voor een dergelijk akkoord. Dan is er nog de befaamde resolutie van een P.v.d.A.-congres waarin werd vast gesteld dat met de K.V.P. niet samenge werkt zou worden. Op die manier wa ren eigenlijk alle wegen naar een andere coalitie dan de huidige versperd. Zo was en Is de toestand onder de par tijpolitici. Merkwaardigerwijs kwam uit een enquete onder kiezers, gedaan voor een krantencombinatie, een andere op lossing naar voren: het samengaan van K.V.P., P.v.d.A. en D '66. Hebben de eerste en de tweede al niet veel met elkaar op, geen van beiden heeft veel sympathie voor de derde. Maar misschien zien zo maar geënque- teerde voorbijgangers de zaken wel iets anders dan de in de politiek doorknede parlementariërs. Zowel P.v.d.A. als K.V.P. hebben gemerkt hoezeer hun aanhang slinkt en ook voor D '66 zijn de laatste uitslagen een teken dat deze groep wel over haar hoogtepunt heen is. Vandaar waarschijnlijk dat D '66 voorzichtig, want er is nog vrij wat tijd poogt een soort bemiddelaarsrol te spelen om K.V.P. en P.v.d.A. te verzoe nen. Het laatste P.v.d.A.-congres heeft het bestaan om ten aanzien van de befaam de antie-K.V.P.-resolutie met een uit spraak te komen die zowel voor- als te genstanders kan bevredigen, zodat al thans hier de mogelijkheden om het nieuwe trio te vormen wat groter zijn geworden. We aanschouwen dat er verval zit in het oude verbond waarop het huidige ka binet steunt. We zien ook dat een even tuele nieuwe combinatie moeizaam naar het stadium toegroeit dat men misschien toch met elkaar wil praten, al is het dan bepaald niet uit liefde. En wat denkt men er in Den Haag van? Daar sluit men het helemaal niet uit dat de oude groep zomin als de nieuwe tegen formatietijd genoeg solidariteit vertonen om samen in een regering in zee te gaan. Zodat als trieste bekro ning van verdeeldheid een minder heidskabinet der confessionelen de enige oplossing biedt die overblijft. Een op lossing die niemand tot eer strekt of tot vreugde mag bewegen. Het was voor dié tijd en voor de medische eisen van die tijd een uit stekend schip. Nu, 11 jaar latei, is dat in aanzienlijk mindere mate het geval. Als drijvend hospitaal waarin de patiën ten niet verplicht zijn de gehele dag het bed te houden, is het niet meer up-to- date. Noch met betrekking tot de ver zorging van de meevarende patiënten, noch tot de accomdatie van het medisch en technisch personeel. Sinds de ingebruikname van het schip was er sprake van zich sterk wijzigende medische inzichten met name ten aanzien van lichamelijk gehandicapten die, wat een dergelijk schip betreft, al leen gerealiseerd kunnen worden, in dien men de beschikking krijgt over een nieuw schip. Welnu, dat nieuwe schip, een nieuwe J. Henry Dunant, is het ideaal van het Nederlandsche Roode Kruis, van de medische staf, het varend personeel en van tal van andere per sonen en instanties, betrokken bij het op deze wijze ontspanning, recreatie en le vensgeluk bieden aan een hulpbehoeven de landgenoten. Een nieuwe J. Henry Dunant, die men in het voorjaar van 1972 in gebruik hoopt te kunnen nemen. De kosten er van worden geraamd op 5 miljoen gul den. Een schijnbaar indrukwekkend kapitaal, maar tegelijk een haast belachelijk ge ring bedrag In vergelijking met de bouwkosten van andere, normale sche pen; om van de miljoenendans die met het bouwen van bijvoorbeeld de mo derne oliemammoeten gemoeid zijn, maar helemaal te zwijgen. Er moeten dus 5 miljoen gulden op ta fel komen. Welnu, ze zullen er komen. Niet alleen omdat er door een team bij uitstek competente personen een goed solide plan is uitgewerkt, maar vooral omdat wij ons geen Nederlander kun nen voorstellen, die „nee" zal zeggen als hem voor dit doel een bijdrage wordt gevraagd. Een doel, zó sociaal, zó men selijk, zó door en door sympatiek, dat ieder woord van aanbeveling uiteraard overbodig is.En zeker in deze kolommen, waarvan wij weten dat ze gelezen wor den door mensen wier sociale betrok kenheid ons uit de praktijk bekend is. De actie ter verkrijging van de 5 mil joen gulden heeft de naam „Schip Ahoy" gekregen en is reeds sinds enkele maan den achter de schermen werkzaam. Van enorm belang was, dat men de ge hele Nederlandse sportwereld bereid vond zich achter de idee te plaatsen en wel het motto: „De gezonde sportbe oefenaar voor de zieke medemens". Alle sportorganisaties van ons land zul len tot en met 12 oktber a.s. op hun ter reinen, en in sporthallen en/of zalen collectes houden, terwijl tal van andere activiteiten en manifestaties in voorbe reiding zijn. Dat men er op rekent dat met name ook varend en scheepsbou wend Nederland niet buitenspel blijft staan ligt voor de hand. Het hoogtepunt, de apotheose van de actie vindt plaats op de avond van de 14e oktober. Van 19.00 tot 20.00 uur zal dan een nationale huis-aan-huis collec te plaatsvinden, waarna van 20.20 uur tot middernacht een non-stop N.O.S.- televisie-programma (via Nederland I) de lucht ingaat, gewijd aan de 5 mil joen voor de nieuwe J. Henry Dunant. Deze spectaculaire uitzending speelt zich af in het Rotterdamse nieuwe Ahoy- complex en wordt verzorgd door Neder landse topsporters en top-artiesten. Dit alles wetend lijkt er niet de minste kans aanwezig om te vrezen dat die 5 miljoen er niet in één klap zullen ko men. Dat zullen ze dan ook, mits wer kelijk iedere Nederlander die avond zijn of haar bijdrage levert. En daaraan zal gezien het doel geen zinnig mens twijfelen. Zomin men behoeft te twijfe len, dat ook maar één lezer van dit artikel de koorden van zijn beurs ge sloten houdt! Daarvoor en ongetwijfeld mede na mens alle toekomstige varende gehan dicapten van de nieuwe J. Henry Du nant onze welgemeende dank! Op de eiermarkt te Amersfoort werden aangevoerd 55.000 stuk in prijzen van ƒ10,tot ƒ11,Middenprijs ƒ10,50. Prijs per kg 1,67. Vrijdag j.1. werd in het Artishockge- bouw, door mevrouw M. M. van Dijk- Oosten uit Zeist, het examen voor het diploma „gevorderd imker", met succes afgenomen. Hierdoor kon de heer J. v. Aarts, Rijks bijenteelt consulent de diploma's uitrei ken aan mevr. H. M. Dijkhoorn-v. d. Sloot en de heren R. Blok, J. H. Breu- kelen, A. J. Hartman, G. J. Idenburg, T. M. Kandelaar, L. G. v. Niel, H. Ol- deman, W. P. Roelofs, P. J. H. Seegers en Chris Uiterwijk. Dat dit diploma hoog aangeschreven staat bleek uit de aanwezigheid van de heer Van Donk, inspecteur van het land en tuinbouw onderwijs te Vleuten. Ook de heer C. Pater Jzn., lid van het hoofd bestuur van de Vereniging tot bevorde ring der bijenteelt in Nederland was aanwezig. De heer Chris Uiterwijk bedankte na mens de cursisten mevr. Van Dijk voor de prettige en léerzame lessen en bood als waardering een boekenbon aan. Daarna opende de heer A. J. van Breu- kelen, voorzitter, van de afdeling Soest en omstreken, de vergadering. De heer A. J. v. Breukelen vond dat de contributie verhoogd moest worden van ƒ12,50 tot ƒ20,per jaar. De oor zaak hiervan was, de verhoogde af dracht, aan de landelijke vereniging, welke genoodzaakt is een nieuw „bijen huis in Wageningen, te bouwen. Zonder slag of stoot werd het voorstel aange nomen, tot genoegen van de voorzitter. Hij sprak vervolgens over de zomer- dracht en stelde vast, dat de imkers te vreden waren. De dracht was goed. Er is deze zomer weer intensief gereisd naar o.a. de Flevopolder, „het mekka van de imkers", naar de boomgaarden in Dronlen, de koolzaadvelden, de moe- rasandijvie, de witte klaver, de Lüzern- velden en naar de Zeeaster. Ook werd gereisd naar de heidevelden bij Speuld, op de Veluwe, maar vanwege de droge zomer werd deze dracht een teleurstel ling. Er. werd dank gebracht aan de reiscom missie en haar trouwe helpers. Zij wer den met applaus door de 60 aanwezige leden beloond. De reiscommissie en haar helpers hebben ruim 500 bijenkasten versjouwd. Zij ondervonden veel hin dernissen tijdens het verplaatsen van de bijenkasten o.a. de dijken in de polders met hun asvaltglooiingen. De voorzitter deelde verder mede, dat het bestuur gebruik zal gaan maken van de mogelijkheid, om een bijen schans (staanplaats voor bijenvolken) te plaatsen in het toekomstige stadspark. Deze mogelijkheid werd aangeboden door het college van B. en W. te Soest.1 Ook werd gesproken over een onder komen voor de vereniging b.v. in de nog aanwezige boerderijtjes op de Eng. Ge wezen werd op de noodzaak van recrea tie voor de gehele bevolking, waaronder ook vele flatbewoners. Verwezenlijking van deze mogelijkheid is in de nabije toe komst zeer belangrijk, omdat bijenhou- den, gezien uit biologisch oogpunt, een noodzaak is. In de garage van de heer Beyer aan de Beetzlaan, raakte maandagmiddag even na 1 uur een auto in brand, die de heer Beyer met behulp van omwonen den en een waterstraal zelf wist te blussen. Door laswerkzaamheden aan de uitlaat raakte de benzineleiding lek met gevolg dat de auto in korte tijd in lich terlaaie stond. De met twee wagens uit gerukte brandweer kon zich met het uithalen van banken en bekleding nuttig maken, maar behoefde niet daadwerke lijk in actie te komen. De brandweer-commandant de heer J. Groart en de voorzitter van de Brand weervereniging, dr. R. E. H. Buss, volg de de verrichtingen van hun personeel ter plaatse. De verzekering dekt de schade. Zaterdagmiddag, om twee uur, krijgt „De Paardenkamp" er in één keer drie nieuwe gasten bij. Drie pony's, Elsje 4" jaar, Claire 38 jaar en Donald 33 jaar, in betrekkelijke rust al jaren genietend van een werke lijke oude dag. komen dan van het Amersfoortse Dierenpark naar „De paardenkamp", om de laatste jaren van huil leven van een werkelijk onbezorg de oude dag te gaan genieten. Deze groep al tientallen jaren met el kaar optrekkende pony's, naar alle waarschijnlijkheid de oudste van ons land, was in het Dierenpark al enige jaren met pensioen, maar kreeg de laatste jaren te veel last van de drukte, die, vooral in het hoogseizoen, bijzonder hinderlijk voor de drie „oudjes" werd. De heer Vis zocht dan ook al enige tijd naar een oplossing om het trio oude „medewerkers" in een passende omge ving onder te brengen. „Bijna buur man" „De Paardenkamp was de oplos sing, en zaterdagmiddag zullen de drie pony's officieel worden „overpotigd" door de twee overbekende chimpansees van het Dierenpark.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1