Soest toen Soest nu Vrijdag 9 oktober 1970 49e jaargang no. 75 Uitgave: llrnkkerij .Smit - Soest Kureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 120150 WANTROUWEN TEGENOVER RUSSISCHE BEDOELINGEN V.V.V.-nieuws Prins Constantijn jarig Kledingaktie Interkerkelijke Hulpcentrale Vogeltrek Feestelijke ingebruikneming van de Beckeringhstraat Splinternieuwe auto in brand Wegbebakcningsmateriaal weggehaald Zwarte fietstas terecht, gevaarlijke tabletten verdwenen Het oog gericht op uitdaging aan Ver. Staten Winkeliersvereniging gaat haar leden nieuwe service verlenen Herv. Jeugdkoor en orkest Ned. Cantorij concerteren in Antwerpen en Soest Rijksweg in Soesterberg geblokkeerd Vleesverkoop soester((Tourant Abonnement per kwartaal f 4,—. Buiten Soest per kwartaal f 7,- Verscbjjnt iedere dinsdag en vrijdag De dag dat de Syrische tankformaties Jordanië binnentrokken om de Pale stijnse commando's tc gaan helpen in hun strijd tegen de Jordaanse troepen van koning Hoessein, ontstond er hoog spanning in het Witte Huis te Wash ington. President Nixon, in Camp David verblijvende, haastte zich terug naar het regeringscentrum. Dat de Syrische troe pen Jordanië binnentrokken kon niet anders zijn dan na verkregen toestem ming daartoe van de Sowjet-Unie. Deze hulp zou de status-quo in het nabije oosten volledig kunnen verstoren. Het was wederom een van die streken van het Kremlin, zo ervaarde men h_-t in Washington, waardoor de wereld voor een fait-accompli werd gesteld, waaruit de Russen hoopten enig durend voordeel te behalen in de internationale machts strijd. Onmiddellijk kreeg de Amerikaanse zes de vloot in de Middellandse Zee op dracht op te stomen naar het oosten. Dit om te laten zien, dat bij een voortgaan van de Syrische troepen een Amerikaans ingrijpen waarschijnlijk werd. Ook Ame rikaanse vliegeskaders werden in staat van hoogste paraatheid gebracht. De toestand was vierentwintig uur uiterst spannend. Zou het Kremlin deze Amerikaanse waarschuwing serieus ne men of het er op aan laten komen, in de hoop dat Amerika toch niet zou in grijpen eer de troepen van Hoessein verslagen waren, de Palestijnen en daar mede de Russen hun doel om een vas tere positie te veroveren hadden be reikt? Maar zou Amerika ingrijpen dan was ook Rusland verplicht de strijd te aanvaarden en zou de openlijke oorlog uitbarsten. Dat behoorde echter niet tot de bedoelingen van het Kremlin. De toe stemming aan Syrië was maar een po ging om te zien hoe ver zij konden gaan. Nu echter kreeg Syrië de wenk om zich maar weer terug te trekken. Het leidde tot een spelletje van zand in de ogen strooien. De Jordaanse opperbe velhebber deed het natuurlijk voorko men alsof zijn troepen de Syriërs tot de aftocht dwongen. En de Russische rege ring publiceerde ogenblikkelijk een ern stige waarschuwing aan Amerika om zich niet te mengen in de strijd in Jordanië, waarmee zij het eigen ge zicht trachtte te redden. De ergste span ning was toen a! geweken. Dit alles was weer één van de voorbeel den van de onbetrouwbaarheid van de Russen inzake het handhaven van het machtsevenwicht in het nabije oosten zowel als in de wereld. Een ander voorbeeld van die onbetrouw baarheid was het zich niet houden aan het bestand tussen o.a. Egypte en Israël, overeengekomen om de vredespogingen tussen de Arabische staten en Israël op gang te kunnen brengen. Partijen hadden hierbij op zich ge nomen om de militaire situatie aan het Suezkanaal te bevriezen zoals die was op het moment dat de wapenstilstand in zou gaan. Maar de Russische raketstel lingen werden in de dagen daarna wel dichter naar het kanaal en dus naar de Israëlische stellingen gebracht en het aantal ervan vermeerderde. Heftige ont kenningen natuurlijk, maar de lucht foto's logen er niet om. Het voorval deed de Russische ambas- Zondag 11 oktober viert prins Constantijn, de derde zoon van prinses Beatrix en prins Claus, zjjn eerste verjaardag. Er valt op 10 oktober 1970 goed te ver dienen! Ja heus, dit is geen grap van de maand, maar pure werkelijkheid. Leest u maar verder. Wist u, dat voor onze medemensen in o.a. Peru, Yemen, Roe menië de door u afgedankte maar nog goede kleding, schoeisel, matrassen, de kens e.d. goud waard is? Wij leven wat dat betreft in een wel vaartsland. Vindt u het dan ook niet re delijk om een medemens eveneens te laten profiteren van deze welvaart? Zo meent althans 'n groep aktieve jonge ren die onder de naam Interkerke lijke Hulp Centrale in hun vrije tijd (weekends en avonden) veel werk ver- r'.chten in ziekenhuizen, bejaardenhui zen e.d. Vandaar, dat zij op 10 oktober „Gouddag" een bliksemkledingaktie or ganiseren voor de „Stichting Mensen in Nood". Als u toch van plan bent het een en ander uit uw garderobe te laten ver sadeur in Amerika het vertrouwen van de Amerikaanse regering verliezen. Maar die man loog natuurlijk in op dracht en het wantrouwen kaatste na tuurlijk direct terug op de leiders in het Kremlin. Nog weer een ander Russisch plan ver hoogde de spanning. De voorbereidselen namelijk om op Cuba een onderzeeboot basis te stichten. Dit als uitvloeisel van de enorme Russische vlootuitbouw, waardoor de Russische marineschepen nu in alle zeeën en oceanen penetreren en daar dus ook steun- en bevoorra- dingspunten ?oeken. Ook dit draagt er uiteraard toe bij het machtsevenwicht tussen de beide grote mogendheden te verstoren en doet de mogelijke oorlogsdreiging toenemen. Een Russisch steunpunt op Cuba, zo dicht bij de Amerikaanse kunst, kan door Washington zeker weer als een provo catie worden opgevat, waartegen maat regelen dienen te worden genomen. Zo Is de huidige Russische regering voortdurend bezig om de macht van de Sowjet-Unie in de wereld te vergroten. Het voert in dit opzicht een aanvallende taktiek uit. Het voortduren van de oorlog In Viëtnam is ook slechts moge lijk door de voortdurende levering van Russische wapens aan Noord-Viëtnam. Amerika en de andere westerse mogend heden zijn sterk in de verdediging ge drongen en dat schept altijd een on voordelige positie. Het indoctrineren van de westerse volken met z.g. pacifis tische en anti-Amerikaanse ideeën is tegelijkertijd een druk gebruikt middel tot verzwakking van de westerse weer baarheid. En tallozen in het westen wil len deze Russische dreiging helaas niet zien, waardoor zij ongewild er aan mee werken dat het oorlogsgevaar groter wordt. Alleen de volledige handhaving van het machtsevenwicht kan een verstoren van de vrede voorkomen. Vanaf half mei van dit jaar hebben de bewoners van de Beckeringhstraat in een wocsterny geleefd. Winkels en woningen waren bjjna onbereikbaar vanwege het opbreken van de straat en het verbreden daarvan, waarvoor alle bewoners stuk ken van hun voortuintjes moesten afstaan. Daar is thans een einde aan gekomen en de brede straat die geasfalteerd is, kan voor het verkeer open worden gesteld. De straatbewoners die nu dankbaar zijn voor de verbeteringen die zijn aange bracht, willen de ingebruikneming enigzins feestelijk vieren, maar nog geen officiële opening. Daar wil men mee wachten tot aansluiting is verkregen met de Laanstraat, Beukenlaan en Nieuwe weg. Het Beckeringhstraat-comité heeft voor a.s. zaterdag 10 oktober, het volgende programma samengesteld: Voor de kinderen van die straat is er 's middags om 15 uur een filmvoorstel ling met tractaties in het gebouw van Tempo aan de Industrieweg. 's Avonds om 19 uur zal op de kruising Beckeringhstraat - Laanstraat - Nieuw- straat, door de oudste straatbewoner, de heer J. J. W. Blom, een lint worden doorgeknipt, zodat de moderne, ver nieuwde Beckeringhstraat voor publiek en verkeer zal zijn opengesteld. De Soester Harmonie „P.V.O." met drumband en marionettenkorps zal het geheel opluisteren met marsmuziek en een show. De tocht gaat tot aan het einde van de Koninginnelaan bij de Biltseweg. P.V.O. zal een serenade gaan brengen bij de bejaarden van het tehuis, aan het einde van de Koninginnelaan. Na afloop volgt een gezellig samenzijn van de Beckeringhstraatbewoners in het clubgebouw van Tempo aan de Indus trieweg. Alle bewoners steken die dag de vlag uit als dankbaarheid voor de verbetering van hun straat. dwijnen, denkt u dan aan het doel, dat u steunt door uw kleding aan de I.H.C. te geven. De „Stichting Mensen in Nood" heeft in het afgelopen jnai reeds, ruim 22.300 kg doorgezonden en nog komen dagelijks aanvragen binnen. Doorzending houdt tevens in, dat alles wat u wilt afstaan nog wel bruikbaar moet zijn. U doet toch ook mee aan deze goud/bliksem- aktie. U vindt de I.H.C. kraam in Soest op het parkeerterrein (marktplein) achter het V.V.V.-kantoor en bij de parkeerhavens bij station Soest-Zuid. U kunt van 10.00-15.00 uur uw „goud" inleveren. De I.H.C. en de „Stichting Mensen in Nood" rekenen op u allen. Wilt u nadere inlichtingen, belt u dan even naar de heer M. Brouwer (pen ningmeester I.H.C.)tel. 02154-6281. Op de Nieuwstraat is woensdag een gloednieuwe auto, die nog maar 195 km achter de rug had, in brand geraakt en ernstig beschadigd. De bestuurder van de wagen, de 26-jarige autoverkoper G. S. uit Soest, werd er door omstanders op geattendeerd, dat er rook uit de wagen kwam. Hij stapte uit en ontdek te weldra het vuur onder de koffer- deksel. Met behulp van een paar blus- spparaten van omwonenden is het vuur gedoofd. De brandweer behoefde nog slechts voor de nablussing te zorgen. De motor en een deel van de bekleding zijn verbrand. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volledig in het duister. Op de Peter van den Breemerweg heb ben onbekenden deze week wegbeba- keningsmateriaal in de vorm van een aantal hekken cn petreleumlampen weg- [ehaald. De hekken en lampen waren door de PUEM geplaatst rond aldaar in uitvoering zijnde werken. Een deel van de hekken en lampen werd elders langs de Peter van Bree merweg teruggevonden, maar de daders zijn tot op dit moment onvindbaar ge bleven. De politie heeft het materiaal zo goed en zo kwaad als dat ging weer in orde gemaakt. Het Evoluon heeft langzamerhand veel bekendheid gekregen, maar toch zijn er nog velen onder ons, die deze „ak- tie expo" niet hebben bezocht. Mischien komt dat wel, omdat je er altijd te recht kunt. Je bent er dan zó van overtuigd, dat je er „wel eens" heen zult gaan er niets van komt. Wij vinden, dat U echt eens de daad bij het woord moet voegen en naar dat kleine „wereldwonder" moet gaan kij ken. Om U voor te bereiden zou U dan eerst de nieuwe kleurenfolder kunnen halen, een goede gids, die U enigszins weg wijs wil maken. Ook voor bezoekenden in groepsverband bestaan er nog mogelijkheden. De fol der vertelt U duidelijk, wat U in dit geval het beste doen kunt. Nog een aan te bevelen uitstapje, waar bij U Uw geest kunt verrijken, is een tochtje naar Leiden, de Museumstad. Vermoedelijk komt U niet op één dag klaar, wanneer U de vele interessante exposities wit bezoeken, ondanks dat er enkele in de wintertijd gesloten zijn. Maar ook hier vertelt de mooie uitge breide folder U alles, wat U wilt we ten. Over de elf musea (niet meer en niet minder) wordt U beknopt en goed ingelicht. Aan U, hieronder Uw keuze te maken! Reist U met eigen vervoer, dan kunt U desgewenst nog een ver- lengstukje aan Uw uitstapje maken om Het Nationaal Automobiel-Museum te bezoeken. Dit is sinds enige tijd van Driebergen naar Leidschendam ver huisd. Ook hiervan bestaat foldermate riaal, waarin een situatiekaartje is op genomen, om U de ligging duidelijk te maken. Ziehier dus een paar tips voor mu- seumbezoek, bijzonder geschikt voor de op handen zijnde „donkere dagen", nu het zonnebaden en het luieren op het. zachte mos voorlopig tot het verleden behoren. De excursie „Vogeltrek", die op initia tief van de natuurwachters Dick Klees en Hans Gartner jl. zondag werd onder nomen, leverde, ondanks het ruwe weer, een verheugend aantal deelnemers op, ook uit Baarn. Op een duintop achter de Foekenlaan en rond een windroos, bestaande uit repen katoen waarop duidelijk de wind richting was aangegeven vertelde Dick zijn toehoorders veel wetenswaardigs over de vogeltrek, die van noord naar zuid gaat in de maanden oktober en november. Het was somber en winderig maar daardoor zag men de prachtige Soester duinen nu eens onder een geheel andere belichting. Een grote zwerm spreeuwen kwam juist overzwenken. Dit zijn niet de prettigste vogels (zij trekken niet) en overnachten in bepaalde bomen of dakgoten. Men liep in twee groepen langs een open zandvlakte. De vogels zoeken deze begroeide zones voor voedsel (insecten) en bescherming. Een enkeling waagt het alleen de vlakte over te steken maar kan dan ten prooi vallen aan roofvogels. We zagen nog een dertigtal vinken op de trek en hoorden op een afstand het rumoer van Vlaamse gaaien, die tegen gevaar waarschuwden. Onderhand wees Dick op de groei der korstmossen, die alleen kunnen ont staan waar de atmosfeer nog zuiver is. De onvermoeibare veteraan, de heer Roelofs, vertelde nog over de vele pad destoelen. De zwarte fietstas, die een Inwoner van Soest verleden week in de omgeving van het Soesterveen is verloren, is te recht, maar de gevaarlijke tabletten, die erin zaten, zijn verdwenen. De tas blijkt gevonden te zijn door de heer R. uit Soest, die er deze week aangifte van kwam doen. Hij had de tas in zijn auto gelegd en bij thuiskomst de inhoud in de vuil nisbak geschud. Deze inhoud bestond behalve uit de twee bij ondeskundig gebruik gevaarlijke tabletten, uit wat oud brood en een gebroken flesje, waar kennelijk melk in had gezeten. De twee tabletten zijn niet boven wa ter gekomen en zulllen nu wel altijd onvindbaar blijven, ook voor ondeskun dig gebruik. De heer R. hoorde overi gens deze week van zijn zuster, wat er in de tas had gezeten. De tas zelf is inmiddels weer bij de rechtmatige ei genaar terug. De Bosstraat in de richting van de overweg, vijftig .jaar geleden O o Nixons reis door zuid-Europa had een demonstratie moeten worden van de macht van de Ver. Staten ir dit ge bied. Maar door Nassers dood is daar weirig van gekomen. De belangstelling verlegde zich van zijn reis naar de be grafenis in Cairo en de grootste schiet oefening waarmee inciruk gemaakt had moeten worden, werd uit piëteitsover- wegingen achterwege gelaten. Zelfs in de V.S. waar de presidentiële tocht ook bedoeld was om voor de ver kiezingen in november de republiekei- nen een handje te helpen, besteedde men maar schaarse aandacht aan on danks speciaal gereserveerde televisie verbindingen via satellieten. En dus heeft Nixon aan het eind van zijn reis eenvoudig moeten zeggen wat hij met demonstraties had trachten aan te tonen. Dat is dat de zesde vloot in de Middellandse Zee versterkt zal wor den als andere zeemachten - lees de sowjet-unie - haar di'cigen te overv leu gelen. Dat Griekenland weer Ameri kaanse wapens kreeg in ruil voor een betere basis voor die vloot. Van de gesprekken met Franco in Ma drid kunnen we ons ook wel voorstel len dat het niet ging om culturele be trekkingen - de V.S. hebben er een aantal militaire bases die zij niet wil len verliezen. In Europa ziet menig een met ongenoegen hoe de Amerikanen in zee gaan met de Griekse en Spaan se regimes, die niet bepaald in de beste democratische reuk staan. In de V.S. echter hoort men hierover geen protesten. Integendeel. Men ziet er kennelijk de noodzaak in dat de V.S. zoveel mogelijk los ;e maken van moeilijkheden elders. Er is wel eens gevreesd dat hij de koers van een her levend isolationisme heeft ingeslagen - iets wat speciaal in Europa, dat toch zeer afhankelijk is van de Amerikaanse paraplu om onder tc schuilen - niet zonder angst is gadegeslagen. Dc forse aanvaarding van de Russische uitdaging in het Middellands Zeegebied neemt die angst weer goeddeels weg. KANTMAN. Dezelfde plaats un De verhoogde activiteit van de Winke liersvereniging, voor een belangrijk deel veroorzaakt door het aanstellen van een administrateur, begint zich nu al te manifesteren. Te vaak hoorde men bij het bestuur van de winkeliersvereniging van de leden de „klacht" dat zij aan bepaalde activiteiten wel mee wilden doen, maar dat personeelstekort, door ontslagname, ziekte, huwelijk o.i.d., dat onmogelijk maakten. Door deze oorzaak moesten zelfs enkele Soester winkelier! afzien van deelname aan de SoWi '70. Deze zaak heeft bestuur van de win keliersvereniging doen besluiten, om, geïnspireerd door de als paddestoelen uit de grond gerezen commerciële uit- zendbureau's, iets dergelijks zelf in het leven te gaan roepen, om wanneer één van die leden in moeilijkheden komt te verkeren, te kunnen helpen. Deze bemiddeling is uitsluitend bestemd voor de leden van de Winkeliersvereni ging, en geheel kosteloos. Via adverten ties hoopt men gegadigden voor de ver schillende, tijdelijke, vakatures aan te trekken. Het Hervormd Jeugdkoor Soest en het orkest van de Nederlandse Cantorij, beide o.l.v. Maarten Kooy, zullen, op initiatief van de Lions Club in België, in de kathedraal van Antwerpen op vrijdag 23 oktober a.s. een uitvoering geven van de Hohe Messe van J. S. Bach. Het geschatte aantal bezoekers ligt tus sen de twee- en drieduizend. Op zaterdag 24 oktober zal deze uit voering worden herhaald in de Oude Kerk te Soest, die dit aantal bezoekers uiteraard niet zal kunnen bevatten, maar waar toch alle plaatsen, evenals vorig jaar, wel weer bezet zullen zijn. Het verkeer op de rijksweg ter hoogte van „Ons Belang" in Soesterberg is woensdag enige tijd gestagneerd ge weest nadat een truck met oplegger na een botsing met een personenauto was gaan scharen en dwars over de weg was komen te ktaan. Omdat bovendien daarbij de motor van de vrachtwagen geblokkeerd was geraakt, kon het ge vaarte niet zo gauw van de weg wor den verwijderd. Het verkeer heeft men al die tijd over het rijwielpad geleid. Het ongeluk gebeurde, toen de heer J. M. M. uit Den Bosch op het punt, waar de gescheiden rijbanen weer samen ko men, te snel naar rechts uitweek 3n daardoor gegrepen werd door de vrachlwagen, bestuurd door H. M. B. uit Utrecht. De personenauto werd daar bij zwaar beschadigd. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop plaats van vlees aan de houders van gele kaarten, genum merd van 1 tot en met 125.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1